قربانیان شب عید

قربانیان شب عید
مدتی است چهارشنبه سوری با انفجار ، آتش سوزی ، مرگ و سوختگی همراه شده ؛ حوادثی که هر سال تکرار می شود و برخی گوش ها هشدارها را نمی شنوند و فکر می کنند همیشه مرگ برای همسایه است.
قربانیان شب عید

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین از ضمیمه تپش، امسال در کنار حوادث چهارشنبه ، تجمعات این شب هم زنگ خطری برای شیوع کرونا ست و در کنار هشدارهای آتش نشانی و اورژانس ، وزارت بهداشت هم درباره خطرات تجمعات چهارشنبه سوری هشدار داده است.
امسال هم با این که یک هفته به این شب باقی مانده حوادث ساخت مواد محترقه باعث تخریب خانه ها و قطع عضو افراد به خصوص نوجوانان شده است.
موضوعی که رئیس اورژانس کشور هم درباره آن هشدار داده است. به گفته کولیوند، سال گذشته در مدت مشابه 20 مصدوم داشتیم، اما امسال تا به حال حدود 80 مصدوم داریم که مربوط به همین چهارشنبه آخر سال است و از این تعداد نیز حدود 6 یا 7 نفر دچار قطع عضو شدند. این علامت خوبی نیست و از همین حالا باید گفته شود که مردم به این موضوع توجه کنند.

مرگ 4 نفر در آتش بی احتیاطی اسفند سال 91، اهالی محله تهرانپارس با صدای انفجاری وحشت زده از خانه های خود بیرون آمده و متوجه حریق در ساختمان پنج طبقه شدند.

با اعلام موضوع به آتش نشانی و پلیس، امدادرسانی آغاز شد اما هر لحظه در حین اطفاي حریق انفجاری رخ می داد. آتش نشانان با بررسی زیر زمین که نقطه شروع آتش بود، متوجه شدند علت آتش سوزی و انفجار، مواد محترقه است.

حریق ساعتی بعد خاموش شد اما چهار جسد از ساختمان خارج شد که بررسی ها نشان می داد تمامی کشته ها اهالی ساختمان هستند. موضوع به بازپرس جنایی اطلاع داده شد و بلافاصله دستور بازداشت صاحب انباری که مواد محترقه در آن بود، صادر شد.

با دستگیری این مرد، او اعتراف کرد در انباری 30 متری اش اکلیل سرنج و نارنجک دستی نگه می داشته و قصد جوش دادن در را داشته که مرد جوشکار بی دقتی کرده و چند نقطه جوش به داخل انباری افتاده و باعث حریق شده و این حادثه تلخ را رقم زده است.

مرگ 2 رفیق هنگام ساخت ترقه روز هفتم اسفندماه سال 95 آتش نشانان سقز در جریان انفجار و آتش سوزی در یک خانه قرار گرفتند. با اطفای حریق، آتش نشانان یک پسر مجروح را به بیمارستان منتقل و از زیر اسباب به هم ریخته خانه، پیکر بی جان دو پسر جوان را کشف کردند.
با بررسی محل حادثه مشخص شد سه جوان که با هم دوست بودند، برای تهیه مواد محترقه به خانه یکی از آنها رفته اند اما لحظاتی پس از شروع به کار، به دليل یک جرقه، انفجار مرگبار رخ می دهد.

تراژدی در اسلامشهر با گذشت پنج سال ، هنوز هم تلخ ترین حادثه چهارشنبه سوری شناخته می شود و فیلم هایش یکی از دلخراش ترین تصاویر حوادث چهارشنبه آخر سال است. ساعت 4 بعدازظهر روز بیستم اسفندماه سال 94 انفجاری مهیب باعث وحشت اهالی اسلامشهر شد. تعدادی از اهالی از ترس به پارک پناه بردند اما دقایقی بعد دودی سفید از محله گل ها به آسمان بلند شد.
بخش های زیادی از ساختمان چهار طبقه خراب شده بود و صدای کمک خواهی، فضای محله را پر کرده بود. مردم از آتش نشانی و اورژانس کمک خواستند و بعد وارد پارکینگ خانه شدند. یکی دو نفر از اهالی فرزندان شان را صدا می زدند اما هیچ کس جوابگو نبود.
با کمک اهالی، هفت جوان و نوجوان از داخل پارکینگ خارج شده اما همگی سوخته و قطع عضو شده بودند. در این حادثه دلخراش چهارشنبه سوری که به دلیل انفجار نزدیک به 50 کیلوگرم مواد محترقه رخ داد، سه نفر کشته و چهار نفر دچار قطع عضو و کوری شدند.

مرگ 2 برادر هنگام ساخت نارنجک دستی 20 اسفند ماه سال گذشته صدای انفجار، بخش هایی از ملارد را لرزاند و باعث تخریب چند خانه در خیابان امینی شد.

اهالی محل که از صدای مهیب شوکه شده بودند، متوجه شدند یکی از واحدهای خانه ای در این خیابان در حال سوختن است. آنها از پلیس و آتش نشانی کمک خواستند و دقایقی بعد معلوم شد شیشه بسیاری از خانه های محل شکسته و بخشی از دیوار ساختمان محل انفجار فروریخته است.
اهالی نگران پنج عضو خانواده ساکن محل انفجار بودند. با انتقال هر پنج عضو خانواده مشخص شد حال پدر، مادر و کودک 9 ساله خوب است اما دو پسر نوجوان به علت شدت جراحات جان باخته اند. پلیس با انجام تحقیقات از محل حادثه متوجه شد دو پسر نوجوان در حال ساخت مواد محترقه برای فروش در چهارشنبه آخر سال بودند که یک باره انفجار رخ داده و هر دو برادر جانشان را از دست داده اند.

مرگ 7 نوجوان در زیر زمین

در حادثه مرگبار دیگر ، اسفندماه سال 95 اهالی خیابان شهریار اردبیل با صدای انفجار مهیبی به خیابان آمدند. ساعت هنوز 11 شب نشده بود اما دود و گرد و غبار کل محله را پر کرده بود. همه از صدا شوکه شدند ولي وقتی به خودشان آمدند متوجه شدند خانه یکی از اهالی با خاک یکسان شده است.
اهالی بی درنگ از آتش نشانی کمک خواستند. ماموران آتش نشانی ابتدا آتش را خاموش و با آواربرداری از ساختمان، در قسمت زیر زمین به اجساد هفت نوجوان برخورد کردند. بررسی ها نشان داد این نوجوانان که بین 13 تا 15 سال بودند، همگی جان خود را از دست داده اند.
بررسی های پلیس نشان می داد این هفت نوجوان در زیر زمین در حال ساخت مواد محترقه با زرمیخ بودند که یک باره منفجر می شود و کل ساختمان تبدیل به تلی از آوار می شود و تمام هفت نفر که مشغول تهیه مواد مخدر بودند، جان خود را از دست می دهند.

مرگ تلخ عابر همیشه قرار نیست سازنده مواد محترقه قربانی شود و گاهی سودجویی آنها، قاتل افراد بی گناه می شود.

سال 88 هنوز چندروزی به عید مانده بود که ابراهیم 45 ساله برای خرید از خانه خارج و در حال عبور از خیابان رسالت تبریز بود که یک باره انفجار مهیبی رخ داد و تکه های خانه خراب شده رویش ریخت.
با اعلام حادثه، اورژانس و آتش نشانی به کمک آمدند و مرد میانسال را به بیمارستان منتقل کردند. آتش نشانان به داخل خانه خراب شده رفتند و متوجه وجود مواد محترقه شدند و با احتیاط مرد 41 ساله ای را از زیر آوار خارج کردند.

با انتقال دو مجروح به بیمارستان، ساعتی بعد مرد رهگذر جانش را از دست داد و صاحب خانه منفجر شده از مرگ نجات یافت. تحقیقات پلیس آغاز و مشخص شد مرد 41 ساله فروشنده مواد محترقه است و با دو کیلو اکلیل و سرنج در حال ساخت نارنجک دستی بوده که یک مرتبه مواد منفجر شده است.

چهارشنبه سوری همچنان قربانی می گیرد سخنگوی آتش نشانی تهران درباره حوادث مرتبط با انفجار مواد محترقه و چهارشنبه سوری هشدار داد.
سید جلال ملکی با اشاره به نزدیک شدن به چهارشنبه سوری گفت: هرسال یکی از هشدارهای اصلی آتش نشانی و دیگر دستگاه ها پرهیز از استفاده از مواد محترقه است، این نگرانی امسال هم وجود دارد، گرچه از میزان حوادث مرتبط با آن کاسته شده اما متاسفانه همچنان مواردی ازاین دست به وقوع پیوسته است. در برخی حوادث در نقاط مختلف کشور، شاهد قطع عضو نوجوانان و خسارت به خانه ها بودیم. هشدار ما به شهروندان این است که به هیچ عنوان از مواد محترقه و منفجره استفاده نکنند. در این روزهایی که کادر درمان درگیر مبارزه با کرونا هستند، اگر خدای ناکرده حادثه ای برای کسی رخ دهد، با توجه به حجم بالای مراجعه به بیمارستان، بار مضاعفی به کادر درمانی وارد می شود.
وی افزود: بر همین اساس توصیه می کنیم خانواده ها این شب را در کنار یکدیگر و بدون انجام دیدوبازدید و خروج از خانه سپری کنند. در این زمینه نقش والدین بسیار مؤثر و لازم است با ایجاد فضایی مناسب در خانه فرزندان شان را از حضور در فضای بیرونی منع کنند و همچنین درباره خطرات نگهداری و استفاده از موادمحترقه به آنها هشدار دهند. رنگ فروشی ها نیز نباید در این ایام اکلیل و سرنج به افراد ناشناس به خصوص نوجوانان بفروشند. متاسفانه حوادث رخ داده امسال نشان می دهد، درست کردن نارنجک دستی با اکلیل و سرنج عامل اصلی انفجارها و حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری بوده است. امسال به دلیل قطع زنجیره کرونا نیز باید از تجمع در خیابان ها و حتی برگزاری مهمانی خودداری کرد.

مجید غمخوار - تپش


کلیدواژه های این خبر
اسلامشهر   کولیوند   اورژانس   ملارد   محل حادثه   مواد منفجره   اطفا حریق   وحشت   دلخراش   اسفند   چهارشنبه سوری   رفیق   مهیب   کشته ها   کوری   حریق   ویروس کرونا   امداد نجات   شوکه   قطع عضو   مصدومین   جوشکار   سوختگی   لحظاتی   تهران پارس   علت آتش سوزی   جرقه   آتش نشانان   حادثه   بیمارستان   آنلاین   وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی   اورژانس کشور   قربانیان   اتش سوزی   پسر جوان   سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «جام جم آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
جدال 150 آتش نشان با آتش سوزی عظیم
نصف جهان
جهنم آتش و دود در شکوهیه +عکس
جام جم آنلاین
4 ساعت جدال نفسگیر با آتش
ایران آنلاین
خسارت 80 میلیارد تومانی حریق به کارخانه صنایع شیمی مولدان قم
بانکداری ایرانی
عکس / زنده زنده سوختن مرد مشهدی داخل 206
رکنا نت
روایتِ شش کارگر که زنده زنده در آتش کارگاهِ مبل سازی سوختند/ رنجی ناتمام از تشخیص هویت سوختگان با DNA تا نبودن اطفاء حریق و راه خروج!
خبرگزاری ایلنا
جزئیات جدید از آتش سوزی بیمارستان «ابن الخطبیب» بغداد
تسنیم
جزئیات جدید از آتش سوزی بیمارستان بغداد
مشرق نیوز
انفجار و آتش سوزی با دو کشته در اردبیل
تابناک
انفجار و آتش سوزی با دو کشته در اردبیل / علت حادثه مشخص نیست
ایسنا
تراژدی غمبار در کرشت +عکس
جام جم آنلاین
مرگ تلخ 6 کارگر در میان شعله های آتش
ایران آنلاین
مرگ تلخ 6 کارگر در میان شعله های آتش در کارگاه مبل
ایران جیب
جزئیات مرگ تلخ 2 زن و 4 مرد در میان شعله های آتش / در پردیس رخ داد + عکس
رکنا نت
انفجار در خانه پرجمعیت شیرازی / 10 زن و کودک سوختند + عکس
رکنا نت
انفجار مرگبار در تهرانپارس
ایران جیب
انفجار مرگبار خانه ای در تهرانپارس + عکس
رکنا نت
انفجار مرگبار ساختمان مسکونی در شرق تهران
همشهری آنلاین
انفجار یک ساختمان 4 طبقه در تهرانپارس
روز پلاس
انفجار شدید مرگبار در یک ساختمان مسکونی در شرق تهران + فیلم و تصاویر
تسنیم
جزییات انفجار مرگبار خانه ای در تهرانپارس
پارسینه
انفجار مرگبار ساختمان مسکونی در تهرانپارس
پانا
حادثه انفجار در یک ساختمان 4 طبقه در تهرانپارس
باشگاه خبرنگاران
یک کشته و دو مصدوم در انفجار یک ساختمان مسکونی
خبرگزاری ایلنا
انفجار مرگبار خانه ای در تهرانپارس
ایسنا
انفجار در تهرانپارس تهران/ یک نفر جان خود را از دست داد + عکس
برنا
عکس از انفجار گاز که مرد یزدی را راهی بیمارستان کرد
رکنا نت
انفجاری کلینیکی در شمال تهران داغی دیگر بر پیشانی مدیریت شهری
برنا
جدال با آتش کار آتش نشانان اهوازی است
صدا و سیما
نگاهی به آمار حوادث شب چهارشنبه آخر سال/ 9کشته پایان شب آتش و انفجار
جام جم آنلاین
9 کشته پایان شب آتش و انفجار
ایران آنلاین
9 کشته پایان شب آتش و انفجار در تهران
مثلث
مرگ 3نفر در چهارشنبه سوری استان تهران
ایران آنلاین
چهارشنبه سوری آرام در شمال اصفهان با 3 مصدوم
ایرنا
77 نفر در چهارشنبه آخر سال قزوین مصدوم شدند/ قطع عضو 2 جوان و آسیب عمیق چشمی 21 نفر
تسنیم
آخرین آمار مصدومان چهارشنبه سوری 99 + تصاویر
هم اندیشی
کادر بیمارستانها امروز را با پذیرش مصدومان چهارشنبه سوری شروع کردند
ایرنا
چهارشنبه سوری 1399 چند فوتی و مصدوم داشت؟
سایت جماران
چهارشنبه سوری 1297 مصدوم و 3 کشته به جا گذاشت
ایکنا
سه کشته و 553 مصدوم نتیجهء چهارشنبه سوری تهرانی ها
قدس آنلاین
اخبار مرتبط
bltنصف جهان : جدال 150 آتش نشان با آتش سوزی عظیم
bltجام جم آنلاین : جهنم آتش و دود در شکوهیه +عکس
bltایران آنلاین : 4 ساعت جدال نفسگیر با آتش
bltبانکداری ایرانی : خسارت 80 میلیارد تومانی حریق به کارخانه صنایع شیمی مولدان قم
bltرکنا نت : عکس / زنده زنده سوختن مرد مشهدی داخل 206
bltخبرگزاری ایلنا : روایتِ شش کارگر که زنده زنده در آتش کارگاهِ مبل سازی سوختند/ رنجی ناتمام از تشخیص هویت سوختگان با DNA تا نبودن اطفاء حریق و راه خروج!
bltتسنیم : جزئیات جدید از آتش سوزی بیمارستان «ابن الخطبیب» بغداد
bltمشرق نیوز : جزئیات جدید از آتش سوزی بیمارستان بغداد
bltتابناک : انفجار و آتش سوزی با دو کشته در اردبیل
bltایسنا : انفجار و آتش سوزی با دو کشته در اردبیل / علت حادثه مشخص نیست
bltجام جم آنلاین : تراژدی غمبار در کرشت +عکس
bltایران آنلاین : مرگ تلخ 6 کارگر در میان شعله های آتش
bltایران جیب : مرگ تلخ 6 کارگر در میان شعله های آتش در کارگاه مبل
bltرکنا نت : جزئیات مرگ تلخ 2 زن و 4 مرد در میان شعله های آتش / در پردیس رخ داد + عکس
bltرکنا نت : انفجار در خانه پرجمعیت شیرازی / 10 زن و کودک سوختند + عکس
bltایران جیب : انفجار مرگبار در تهرانپارس
bltرکنا نت : انفجار مرگبار خانه ای در تهرانپارس + عکس
bltهمشهری آنلاین : انفجار مرگبار ساختمان مسکونی در شرق تهران
bltروز پلاس : انفجار یک ساختمان 4 طبقه در تهرانپارس
bltتسنیم : انفجار شدید مرگبار در یک ساختمان مسکونی در شرق تهران + فیلم و تصاویر
bltپارسینه : جزییات انفجار مرگبار خانه ای در تهرانپارس
bltپانا : انفجار مرگبار ساختمان مسکونی در تهرانپارس
bltباشگاه خبرنگاران : حادثه انفجار در یک ساختمان 4 طبقه در تهرانپارس
bltخبرگزاری ایلنا : یک کشته و دو مصدوم در انفجار یک ساختمان مسکونی
bltایسنا : انفجار مرگبار خانه ای در تهرانپارس
bltبرنا : انفجار در تهرانپارس تهران/ یک نفر جان خود را از دست داد + عکس
bltرکنا نت : عکس از انفجار گاز که مرد یزدی را راهی بیمارستان کرد
bltبرنا : انفجاری کلینیکی در شمال تهران داغی دیگر بر پیشانی مدیریت شهری
bltصدا و سیما : جدال با آتش کار آتش نشانان اهوازی است
bltجام جم آنلاین : نگاهی به آمار حوادث شب چهارشنبه آخر سال/ 9کشته پایان شب آتش و انفجار
bltایران آنلاین : 9 کشته پایان شب آتش و انفجار
bltمثلث : 9 کشته پایان شب آتش و انفجار در تهران
bltایران آنلاین : مرگ 3نفر در چهارشنبه سوری استان تهران
bltایرنا : چهارشنبه سوری آرام در شمال اصفهان با 3 مصدوم
bltتسنیم : 77 نفر در چهارشنبه آخر سال قزوین مصدوم شدند/ قطع عضو 2 جوان و آسیب عمیق چشمی 21 نفر
bltهم اندیشی : آخرین آمار مصدومان چهارشنبه سوری 99 + تصاویر
bltایرنا : کادر بیمارستانها امروز را با پذیرش مصدومان چهارشنبه سوری شروع کردند
bltسایت جماران : چهارشنبه سوری 1399 چند فوتی و مصدوم داشت؟
bltایکنا : چهارشنبه سوری 1297 مصدوم و 3 کشته به جا گذاشت
bltقدس آنلاین : سه کشته و 553 مصدوم نتیجهء چهارشنبه سوری تهرانی ها
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.