قــاتل منشی شرکت قصاص نشد

قــاتل منشی شرکت قصاص نشد
پشیمانی قاتل، توبه از جنایتی که مرتکب شده بود و حفظ قرآن در زندان باعث شد تا اولیای دم مقتول پس از 15 سال قاتل را ببخشند.
قــاتل منشی شرکت قصاص نشد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، رسیدگی به این پرونده از 24 فروردین سال 84 با تماس مدیر یک آموزشگاه کامپیوتر در کرج مبنی بر قتل منشی اش آغاز شد. وقتی مأموران پلیس به محل جنایت رفتند با جسد زن 24 ساله ای رو به رو شدند که خراش هایی روی بدنش داشت. این آثار نشان می داد مقتول با قاتل درگیر شده و از آنجا که طلاهایش نیز سرقت شده بود، احتمال قتل به خاطر سرقت قوت گرفت.

در تحقیقات اولیه، تیم جنایی به همسر مقتول ظنین شدند بررسی ها نشان می داد سمیه - مقتول- یک سال قبل ازدواج کرده بود اما وقتی همسرش برای تحقیق و بازجویی احضار شد مدرکی مبنی بر متهم بودن وی پیدا نشد.

در حالی که هیچ رد و سرنخی از متهم به دست نیامده بود، مدیر آموزشگاه سرنخی در اختیار مأموران قرار داد که تیم جنایی را به قاتل رساند. او گفت: مردی به نام حمید، کنار آموزشگاه زیر پله ای دارد و چندین بار درباره سمیه از من سؤالاتی کرده است.

تیم جنایی به سراغ حمید رفته و مرد جوان در تحقیقات منکر قتل سمیه شد. باتوجه به نبود مدرک، حمید آزاد شد اما به صورت نامحسوس او را زیر نظر قرار دادند. در ادامه مدارکی به دست آمد که دست داشتن حمید در این جنایت را نشان می داد. بدین ترتیب حمید دوباره بازداشت شد و در نهایت به قتل اعتراف کرد: مدتی بود سمیه را تحت نظر داشتم، از او خوشم می آمد اما وقتی فهمیدم ازدواج کرده خیلی ناراحت شدم. می دانستم صبح ها او زودتر از دیگران وارد آموزشگاه می شود. یک ساعت بعد از سمیه مدیر آموزشگاه می آمد و بعد هم شاگردان وارد می شدند. بنابراین حدود یک ساعت سمیه در آموزشگاه تنها بود. روز حادثه وارد آموزشگاه شده و با سمیه درگیر شدم بعد با کابل کامپیوتر زن جوان را خفه کردم. بعد از جنایت هم، طلاهای او را سرقت کردم.

با تکمیل تحقیقات و بازسازی صحنه جنایت به درخواست اولیای دم برای قصاص، متهم در دادگاه کیفری کرج پای میز محاکمه رفت. وی در دادگاه منکر جنایت شد، قضات دادگاه کیفری، ایراداتی را به پرونده وارد کردند اما با رفع ایرادات دوباره متهم محاکمه شد گرچه این بار نیز متهم منکر قتل بود اما مدارک نشان از مجرم بودن وی داشت و در نهایت او محکوم به قصاص شد. با تأیید حکم قصاص از سوی دیوان عالی کشور، پرونده برای اجرای حکم به دادسرای امور جنایی پایتخت ارسال شد.

باتوجه به درخواست اولیای دم برای قصاص، حمید سال گذشته پای چوبه دار رفت تا حکم قصاص اش اجرا شود؛ اما با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای امور جنایی تهران به سرپرستی محمد شهریاری، آنها به قاتل در آخرین لحظات مهلت دادند.

حمید بار دیگر به زندان منتقل شد و تلاش واحد صلح و سازش دادسرای جنایی برای جلب رضایت اولیای دم ادامه داشت. در بررسی ها مشخص شد حمید در مدتی که در زندان بوده، متنبه شده و ابراز پشیمانی کرده است. او در زندان چندین جزء قرآن را حفظ کرده و کارهای خیر انجام داده است. این موارد زمانی که به اولیای دم اعلام شد، درنهایت آنها راضی شدند به خاطر رضای خدا و با دریافت دیه از قصاص قاتل پس از 15 سال گذشت کنند.

با رضایت اولیای دم، دیه مقتول به کمک خیرین و خانواده قاتل فراهم شد و مرد جوان پس از 15 سال، با گذشت اولیای دم بزودی آزاد خواهد شد.

لینک کوتاه لینک کپی شد جنایت قاتل