متهم جنایت مسلحانه؛ در یک قدمی چوبه دار

متهم جنایت مسلحانه؛ در یک قدمی چوبه دار
ساعت 24-دیوان عالی کشور حکم قصاص مرد جوانی را که متهم است در اتوبان به سمت فردی شلیک کرده و او را مقابل چشمان فرزندش به قتل رسانده است، مورد تأیید قرار داد.
متهم جنایت مسلحانه؛ در یک قدمی چوبه دار

به گزارش خبرنگار ما، متهم سه سال قبل بازداشت شد و اعتراف کرد با مقتول درگیری داشته اما مدعی شد آنچه باعث مرگ مقتول شده شلیکی بوده که از اسلحه خودش انجام شده است. رسیدگی به این پرونده از عصر شانزدهم آبان 96 به دنبال کشته شدن مرد 32ساله ای به نام ساسان آغاز شد. او که با شلیک گلوله به پهلویش از پا درآمده بود، در مسیر انتقال به بیمارستان فیاض بخش جان سپرد و پسردایی او به نام مهدی که شاهد ماجرا بود، به مأموران گفت: به همراه پسرعمه ام و پسر چهارساله اش به قهوه خانه رفته بودیم. همان موقع تلفن همراه ساسان زنگ خورد و او با یک نفر قرار ملاقات گذاشت.
او ادامه داد: ما همراه هم سوار ماشین شدیم و به حوالی اتوبان آزادگان رفتیم . آنجا یک مرد با پژو 207 سررسید. او به محض روبه روشدن با پسرعمه ام از ماشین پیاده شد و مقابل چشمان من و فرزند خردسال ساسان به سمت او شلیک کرد و گریخت. من دستپاچه شده بودم. همان موقع با پلیس تماس گرفتم و مأموران کلانتری 179 خلیج فارس سر رسیدند، اما پسرعمه ام در راه انتقال به بیمارستان جان سپرد. با اطلاعاتی که این مرد به پلیس داده بود، مالک پژو 207 به نام مهران که از دوستان قربانی بود، ردیابی و بازداشت شد؛ اما ادعا کرد شلیک ناخواسته صورت گرفته است. متهم در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران درحالی پای میز محاکمه ایستاد که اولیای دم درخواست قصاص را مطرح کردند. متهم در جایگاه قرار گرفت و گفت: من و ساسان با هم دوست بودیم اما مدتی بود اختلاف حساب داشتیم. روز حادثه با او تماس گرفتم و خواستم تا به اتوبان آزادگان بیاید و پولم را پس بدهد. ساسان همراه پسردایی و پسر خردسالش سر قرار آمد، اما به محض اینکه با من روبه رو شد به سمتم سنگ پرتاب کرد که شیشه ماشینم شکست. او یک باره به رویم اسلحه کشید و می خواست مرا بکشد. من می خواستم اسلحه را از دست او بگیرم که در این کشمکش ناخواسته یک تیر به پهلوی او شلیک شد. من که ترسیده بودم، بلافاصله فرار کردم. مهدی خلافکار است و برای اینکه خانواده ساسان به او کمک کنند تا در مجازاتش تخفیف بگیرد، علیه من شهادت داده است. درحالی که من قاتل نیستم. مهران در ادامه به قضات گفت: من ناخواسته موجب مرگ ساسان شدم و اتهام قتل عمدی را قبول ندارم. او خودش باعث شد تا گلوله از اسلحه اش شلیک شود و من در این زمینه تقصیری ندارم. سپس پسردایی قربانی که به اتهام حمل و خریدوفروش مواد مخدر در زندان است، به عنوان شاهد در جایگاه ویژه ایستاد.
او گفت: وقتی من به همراه ساسان و پسرش به اتوبان آزادگان رسیدیم و ساسان از ماشین پیاده شد. مهران بی مقدمه به رویش اسلحه کشید و به او شلیک کرد. من شاهد ماجرا بودم و صحنه قتل ساسان را دیدم. پسرعمه ام اسلحه نداشت و اسلحه متعلق به مهران بود. در پایان جلسه قضات دادگاه وارد شور شدند و با توجه به انکار قتل از سوی متهم و اینکه تنها شاهد پرونده صلاحیت شهادت نداشت، پرونده را لوث تشخیص دادند و حکم به برگزاری مراسم قسامه دادند. از آنجایی که اولیای دم موفق شدند 50 فامیل نسبی را به دادگاه معرفی کنند که حاضر به ادای سوگند شدند، قسم از متهم ساقط شد. متهم در آخرین دفاع یک بار دیگر عنوان کرد اسلحه متعلق به مقتول بوده و شلیک اسلحه مقتول باعث مرگ خودش شده است. قضات بعد از پایان مراسم قسامه وارد شور شدند و مهران را به قصاص محکوم کردند، اما او که همچنان منکر قتل عمدی بود، به این حکم اعتراض کرد. با این اعتراض پرونده در دیوان عالی کشور قرار گرفت و قضات شعبه 32 دیوان عالی کشور حکم قصاص مهران را تأیید کردند. به این ترتیب پرونده برای طی مراحل دیگر به دادسرای جنایی تهران فرستاده شد.

منبع: روزنامه شرق پیشنهاد ارسال نظر شما در حال پاسخ به نظر «» هستید. × لغو پاسخ نام * ایمیل نظر شما * ویژه ها خط داغ تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی