رایزنی های ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن

رایزنی های ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن
جمهوری اسلامی ایران که از ابتدای تهاجم نظامی به یمن راهکاری چهار ماده ای را ارائه و در این مدت همه تلاش خود را برای حل و فصل سیاسی این بحران انجام داد، این روزها نیز رایزنی های گسترده ای را در این راستا صورت داده از گفت وگوها با گریفیتس در تهران تا رایزنی با برخی کشورهای اروپایی.
رایزنی های ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن

محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در سفر اخیرش به مسکو در نشست خبری با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود به اوضاع یمن اشاره کرد و گفت: امیدواریم با همکاری بین المللی این معضل انسانی و بزرگ ترین شرایط دردناک انسانی در قرن حاضر به پایان برسد و شاهد آتش بس و گفت وگو بین گروه های یمنی باشیم. ما از نقش مثبت روسیه استقبال کردیم. ایران حاضر است با «گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن و دیگران همکاری کند که گروه های مختلف یمنی را به پای میز مذاکره بیاورند و به یک حکومت مشترک بین همه یمنی ها براساس همکاری و همراهی به جای جنگ و خونریزی بینجامد.

در آخرین تلاش های ایران در این راستا، تهران 19 بهمن ماه میزبان «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن بود. سفری که دفتر نمایندگی ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن در راستای تلاش های دیپلماتیک گریفیتس در حمایت از راه حل سیاسی مبتنی بر مذاکره برای جنگ در یمن عنوان و اعلام کرد: «اولویت فوری نماینده ویژه (در امور یمن)، حمایت از توافق بین طرف های درگیر جنگ بر سر یک آتش بس در سراسر این کشور، اتخاذ اقدامات فوری انسان دوستانه و از سرگیری فرآیند سیاسی است».

برخی این سفر را به موضع جو بایدن رئیس جمهور آمریکا درباره یمن مرتبط دانستند که در همین خصوص محمدجواد ظریف وزیر خارجه 19 بهمن ماه در یک برنامه تلویزیونی درباره سفر «مارتین گریفیتس» گفت: مدتی است که قرار بود گریفیتس به ایران بیایید و آمدن گریفیتس ربطی به موضع گیری اخیر بایدن ندارد.

ظریف با بیان اینکه در فروردین 94 که جنگ یمن شروع شد، ایران یک پیشنهاد چهار ماده ای برای خاتمه بحران یمن ارائه کرد و همین امروز هم اگر قرار باشد راه حلی برای یمن باشد، همان است. با طرح این پرسش که چرا راه حل ما اجرا نشد؟ پاسخ داد: محمد بن سلمان ولی عهد سعودی بعد از اینکه عادل الجبیر سفیر وقت عربستان در آمریکا توافق کرد بحران تمام شود گفت ما ظرف سه هفته یمن را شکست می دهیم. یک ماه دیگر شش سال می شود، شش سال است یمن را به خاک و خون کشیدند و آتش بسی که روی میز و آماده بود و یمنی ها و گروه های یمنی پذیرفته بودند، صرفا به خاطر خیال بافی محمد بن سلمان و خام شدن مقامات آمریکایی و بعد هم ترامپ همدست آنها شد باعث شش سال فاجعه در یمن شد که امروز همه دنیا قبول دارد که بزرگ ترین فاجعه انسانی است.

وزیر خارجه عنوان کرد: یمنی ها از روز اول آماده پایان دادن به خشونت بودند، شاهد بودیم استقبال کردند، ولی یمنی ها حق دارند از خودشان دفاع کنند. دفاع حقی است که در ماده 51 منشور ملل متحد به رسمیت شناخته شده و نمی شود روی سر مردان و زنان و کودکان یمنی و در بیمارستان ها و مدارس بمب بریزید و توقع داشته باشید یمنی ها پاسخ ندهند. متوقف کنید، حتما جنگ متوقف می شود.

* دیدارهای گریفیتس در تهران

«مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن روز یکشنبه 19 بهمن ماه در دیدار با «علی اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر امور خارجه، بر نقش برجسته جمهوری اسلامی ایران در کمک به برقراری صلح در یمن و منطقه تأکید کرد و خاجی ضمن اشاره به وضعیت اسفناک مردم یمن و شرایط بسیار دشواری که بر اثر جنگ و محاصره ظالمانه اقتصادی به آنان تحمیل شده، خواستار مداخله هر چه بیشتر سازمان ملل متحد و جامعه جهانی برای توقف جنگ و رفع محاصره غیر انسانی شد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ارائه کمک های انسان دوستانه و پزشکی برای مبارزه با کرونا به مردم این کشور اعلام کرد.

رایزنی های ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن

ظریف وزیر امور خارجه نیز 20 بهمن ماه در دیدار نماینده ویژه گوترش در امور یمن آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای حمایت از نقش آفرینی موثر سازمان ملل به منظور حل بحران یمن اعلام کرد.

رایزنی های ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه در دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه یمن راه حل نظامی ندارد، راه خروج از بحران کنونی را توقف جنگ، رفع محاصره و انجام گفت وگوهای سیاسی خواند.

گریفیتس در این سفر با «سید کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی (+) نیز دیدار کرد و در این دیدار خرازی ضمن استقبال از طرح نماینده ویژه دبیرکل برای برقراری آتش بس در یمن و رفع محاصره از فرودگاه صنعا و بندر الحدیده تصریح کرد: باید جلوی مداخله خارجی در یمن گرفته شود.

رایزنی های ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی راه حل صلح و ثبات در یمن را برقراری گفت وگوهای یمنی - یمنی خواند و با اشاره به ضرورت بی طرفی کامل نماینده سازمان ملل در امور یمن تصریح کرد: باید جلوی مداخله خارجی در یمن گرفته شود.

از دیگر سو «سعید ایروانی» معاون دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن از ناکارآمدی و نقش ضعیف و منفعلانه این سازمان در حل بحران یمن انتقاد کرد.

رایزنی های ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن

در همین راستا، «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه 20 بهمن ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران با بیان اینکه همچنان طرح چهار ماده ای ما روی میز است، اظهار داشت: در کنار آن با سازمان ملل و نماینده ویژه و طرف های دیگر در ارتباط هستیم. انصارالله و ارتش مردمی یمن بیشترین نزدیکی را داشتند و بیشترین کمک را کردند. امیدواریم بعد از این سفر گشایش هایی برای خاتمه این فاجعه انسانی رخ دهد و روزهای بهتری را برای مردم یمن شاهد باشیم. خوشحال هستیم برخی جهاتی که فکر می کردند با کشتار و راه نظامی می توانند به اهداف خود برسند، امروز به این باور رسیدند. البته خون های زیادی ریخته شده است و تنها مسیر سیاسی و دولت فراگیر در یمن است.

در این میان «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گمانه زنی ها در این باره که «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در امور یمن حامل پیامی از واشنگتن برای تهران درباره یمن بوده را تکذیب کرد و افزود: «پیشنهاد توقف حمایت واشنگتن از ریاض در مقابل توقف حمایت تهران از حوثی ها عاری از صحت است.»

یک مقام ایرانی هم در گفت وگو با شبکه «الجزیره» تأکید کرد که تهران در گفت وگو با فرستاده سازمان ملل در امور یمن تأکید کرده که اظهارنظرهای واشنگتن درباره جنگ یمن کافی نیست و آمریکا برای پایان دادن به این جنگ می بایست گام عملی بردارد.

گفتنی است چندی پیش «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی مدعی شد که به دنبال توقف جنگ در یمن است.

خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه 27 بهمن ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به سفر «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به تهران اشاره و بیان کرد: گفت وگوها و رایزنی های خوبی درباره حل و فصل موضوع یمن انجام شد و امیدواریم نتایج این سفر به حل و فصل بهتر موضوع یمن که غم بزرگی برای منطقه است، کمک کند.

از سو دیگر سخنگوی وزارت خارجه چهارم اسفند ماه درباره سفر گریفیتس اظهار داشت: ما تمامی مساعی جمیله خود را به کار گرفتیم که این بحران تراژیک انسانی در یمن پایان یابد. امیدواریم طرف های دیگر از جمله به عربستان به این طرح ها بپیوندد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز اخیرا به خبرنگار شبکه المسیره یمن گفته که: «حمایت ما از مردم یمن و مقاومت آن ها از ضرورت ایستادگی در کنار مظلوم سرچشمه می گیرد.»

او همچنین با بیان اینکه کمک ها و همکاری های جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران یمن همواره ادامه دارد و تهران از هر اقدامی برای پایان حملات به مردم یمن، حمایت می کند و تأکید کرد برای حل و فصل دائمی بحران یمن ابتدا باید حملات و همچنین محاصره همه جانبه یمن متوقف شود.

* رایزنی های اخیر در راستای حل و فصل سیاسی بحران یمن

در همین خصوص در آخرین رایزنی ها در هفته های اخیر، «علی اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر امور خارجه چهارم اسفند ماه در گفت وگو با «دفلیچه» نماینده ایتالیا از کارشکنی های ائتلاف سعودی در قبال حل و فصل سیاسی بحران یمن انتقاد و بر ضرورت آتش بس سراسری و رفع محاصره کامل یمن تأکید کرد.

«علی اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی همچنین روز چهارشنبه (ششم اسفند ماه) با «پیتر سمنی بی» نماینده ویژه سوئد در امور یمن تلفنی گفت وگو کرد.

نماینده سوئد در این گفت وگو با ابراز خرسندی از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در روند حل و فصل سیاسی بحران یمن، خواستار ادامه این تلاش ها شد و در مورد تلاش های سوئد در راستای روند صلح در یمن و نشست آینده موسوم به کنفرانس کمک رسانی به یمن که به میزبانی مشترک سوئد و سوئیس در اول مارس برگزار می شود، توضیحاتی ارائه داد.

از دیگر سو «کاظم جلالی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو امروز (پنجشنبه) در دیدار با «میخائیل بوگدانف» معاون وزیر خارجه روسیه درباره اوضاع یمن به گفت وگو پرداخت.

منبع: فارس

کلیدواژه های این خبر
نظامی   آمریکا   روسیه   کودکان یمنی   محمد بن سلمان آل سعود   نظام جمهوری اسلامی ایران   رییس جمهور آمریکا   مقامات آمریکایی   عادل الجبیر   مردم یمن   وزیر امور خارجه   محمدجواد ظریف   دیپلمات   گروه های مختلف   مسکو   خونریزی   کشور اروپایی   میز مذاکره   همتای روس   ویروس کرونا   قرن حاضر   محاصره ظالمانه   جامعه جهانی   نماینده ویژه دبیرکل   نماینده ویژه   بهمن ماه   عربستان سعودی   بیمارستان   یمن   دونالد ترامپ   بحران   خشونت   سازمان ملل متحد   برنامه های تلویزیونی   جنگ یمن   دبیرکل سازمان ملل   یمنی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مشرق نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
جهان در 1399/ تقویت راهبردی دفاعی رزمندگان یمنی
ایرنا
نگاهی به اقدامات ایران در راستای حل بحران یمن در سال 99
مشرق نیوز
نگاهی به اقدامات ایران در راستای حل و فصل سیاسی بحران یمن در سال 1399
فارس
سخنگوی انصارالله: حملات به عربستان ادامه خواهد داشت
صدا و سیما
از وخامت اوضاع در یمن تا مقابله پدافند هوایی سوریه
صدا و سیما
دیدار لاوروف با بن فرحان؛ اظهارت ضد ایرانی وزیر خارجه عربستان
فرارو
کنترل عربستان و اسرائیل از سوی امریکا، موجب بهبود روابط منطقه ای ایران می شود/ واشنگتن به دنبال نیروی نیابتی در منطقه است
خبرگزاری ایلنا
حل بحران یمن در گرو قطع حمایت از ائتلاف سعودی است
ایرنا
گرسنگی، قحطی و مرگ؛ هدیه غربی ها برای کودکان یمنی
صدا و سیما
جزئیات تماس تلفنی دبیرکل سازمان ملل با ظریف
مثلث
رایزنی گوترش و ظریف درباره برقراری صلح در یمن
تابناک
تماس تلفنی دبیرکل سازمان ملل با ظریف
الف
درخواست برای تداوم تلاش های ایران در کمک به برقراری صلح در یمن
خبرگزاری دانشجو
تماس تلفنی گوترش با ظریف در خصوص یمن
عصر امروز
تماس تلفنی گوترش با ظریف؛ درخواست برای تداوم تلاش های ایران در کمک به برقراری صلح در یمن
مشرق نیوز
نبرد آخر یا چرخه جدید خشونت
ساعت 24
رایزنی های ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن
مشرق نیوز
رایزنی های این روزهای ایران درباره حل و فصل سیاسی بحران یمن
فارس
دست رد انصارالله به سینه بایدن
598
دست رد انصارالله یمن به درخواست دولت بایدن؛ با ایران قطع رابطه نمی کنیم
دیپلماسی ایرانی
پاسخ قاطع انصارالله یمن به درخواست دولت بایدن
افکار نیوز
انصارالله یمن درخواست دولت بایدن درباره ایران را رد کرد
فرارو
دست رد انصارالله به سینه بایدن/ با ایران قطع رابطه نمی کنیم
خبرگزاری دانشجو
دست رد انصارالله یمن به درخواست دولت بایدن درباره ایران
نامه نیوز
دست رد انصارالله یمن به درخواست دولت بایدن
بولتن نیوز
جنبش انصارالله یمن درخواست جو بایدن برای قطع رابطه با ایران را رد کرد
مرور نیوز
با ایران قطع رابطه نمی کنیم
خبرگزاری موج
نقش آمریکا در رقم خوردن بدترین بحران انسانی جهان
میزان
ایران و عربستان نقش کلیدی در پایان بحران یمن دارند
ایکنا
لغو دستور «ترامپ» علیه انصارالله یمن
ایران آنلاین
دولت بایدن؛ فرصت نجات عربستان از باتلاق یمن
ایرنا
انتقاد از ناکارآمدی و نقش ضعیف و منفعلانه سازمان ملل در حل بحران یمن
خبرگزاری دفاع مقدس
لزوم جبران خطا های راهبردی آمریکا در قبال یمن
صدا و سیما
عراقچی: یمن راه حل نظامی ندارد
الف
خرازی در دیدار گریفیتس: جلوی مداخله خارجی در یمن گرفته شود
فارس
یمن راه حل نظامی ندارد
خبرگزاری موج
عراقچی در دیدار گریفیتس: یمن راه حل نظامی ندارد
فارس
قول و قرار ظریف با نماینده ویژه گوترش برای حل بحران یمن
مثلث
آمادگی ایران برای حمایت از نقش آفرینی موثر سازمان ملل به منظور حل بحران یمن
فارس
تلاش ها به جنگ 6 ساله یمن پایان می دهد؟
ایکنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : جهان در 1399/ تقویت راهبردی دفاعی رزمندگان یمنی
bltمشرق نیوز : نگاهی به اقدامات ایران در راستای حل بحران یمن در سال 99
bltفارس : نگاهی به اقدامات ایران در راستای حل و فصل سیاسی بحران یمن در سال 1399
bltصدا و سیما : سخنگوی انصارالله: حملات به عربستان ادامه خواهد داشت
bltصدا و سیما : از وخامت اوضاع در یمن تا مقابله پدافند هوایی سوریه
bltفرارو : دیدار لاوروف با بن فرحان؛ اظهارت ضد ایرانی وزیر خارجه عربستان
bltخبرگزاری ایلنا : کنترل عربستان و اسرائیل از سوی امریکا، موجب بهبود روابط منطقه ای ایران می شود/ واشنگتن به دنبال نیروی نیابتی در منطقه است
bltایرنا : حل بحران یمن در گرو قطع حمایت از ائتلاف سعودی است
bltصدا و سیما : گرسنگی، قحطی و مرگ؛ هدیه غربی ها برای کودکان یمنی
bltمثلث : جزئیات تماس تلفنی دبیرکل سازمان ملل با ظریف
bltتابناک : رایزنی گوترش و ظریف درباره برقراری صلح در یمن
bltالف : تماس تلفنی دبیرکل سازمان ملل با ظریف
bltخبرگزاری دانشجو : درخواست برای تداوم تلاش های ایران در کمک به برقراری صلح در یمن
bltعصر امروز : تماس تلفنی گوترش با ظریف در خصوص یمن
bltمشرق نیوز : تماس تلفنی گوترش با ظریف؛ درخواست برای تداوم تلاش های ایران در کمک به برقراری صلح در یمن
bltساعت 24 : نبرد آخر یا چرخه جدید خشونت
bltمشرق نیوز : رایزنی های ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن
bltفارس : رایزنی های این روزهای ایران درباره حل و فصل سیاسی بحران یمن
blt598 : دست رد انصارالله به سینه بایدن
bltدیپلماسی ایرانی : دست رد انصارالله یمن به درخواست دولت بایدن؛ با ایران قطع رابطه نمی کنیم
bltافکار نیوز : پاسخ قاطع انصارالله یمن به درخواست دولت بایدن
bltفرارو : انصارالله یمن درخواست دولت بایدن درباره ایران را رد کرد
bltخبرگزاری دانشجو : دست رد انصارالله به سینه بایدن/ با ایران قطع رابطه نمی کنیم
bltنامه نیوز : دست رد انصارالله یمن به درخواست دولت بایدن درباره ایران
bltبولتن نیوز : دست رد انصارالله یمن به درخواست دولت بایدن
bltمرور نیوز : جنبش انصارالله یمن درخواست جو بایدن برای قطع رابطه با ایران را رد کرد
bltخبرگزاری موج : با ایران قطع رابطه نمی کنیم
bltمیزان : نقش آمریکا در رقم خوردن بدترین بحران انسانی جهان
bltایکنا : ایران و عربستان نقش کلیدی در پایان بحران یمن دارند
bltایران آنلاین : لغو دستور «ترامپ» علیه انصارالله یمن
bltایرنا : دولت بایدن؛ فرصت نجات عربستان از باتلاق یمن
bltخبرگزاری دفاع مقدس : انتقاد از ناکارآمدی و نقش ضعیف و منفعلانه سازمان ملل در حل بحران یمن
bltصدا و سیما : لزوم جبران خطا های راهبردی آمریکا در قبال یمن
bltالف : عراقچی: یمن راه حل نظامی ندارد
bltفارس : خرازی در دیدار گریفیتس: جلوی مداخله خارجی در یمن گرفته شود
bltخبرگزاری موج : یمن راه حل نظامی ندارد
bltفارس : عراقچی در دیدار گریفیتس: یمن راه حل نظامی ندارد
bltمثلث : قول و قرار ظریف با نماینده ویژه گوترش برای حل بحران یمن
bltفارس : آمادگی ایران برای حمایت از نقش آفرینی موثر سازمان ملل به منظور حل بحران یمن
bltایکنا : تلاش ها به جنگ 6 ساله یمن پایان می دهد؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.