آنچه از زمین لرزه سی سخت نمی دانیم!

آنچه از زمین لرزه سی سخت نمی دانیم!
مردم شهر سی سخت معتقدند زلزله 5.6 ریشتری علاوه بر خساراتی که به دنبال داشته در نحوه وقوع نیز با زمین لرزه های بزرگ و کوچکی که تاکنون تجربه کرده اند متفاوت بوده است.
آنچه از زمین لرزه سی سخت نمی دانیم!

برخی از شاهدان می گویند قبل از زلزله صدایی مانند انفجار شنیده اند و برخی هم مدعی هستند که در آن لحظاتی که زمین لرزه آمد در حالی که برق ها به صورت سراسری قطع شده بود آنها نورهایی در سمت کوه دنا دیده اند.

در این میان برخی دیگر این دیده ها و شنیده ها را ناشی از ترسهای مردم می دانند. به عقیده مردم زمین لرزه 5.6 ریشتری که شامگاه 29 بهمن رخ داد متفاوت از همه حوادث طبیعی است که تجربه کرده اند. سال 68 هم زمین لرزه ای با شدت 5.3 در مقیاس ریشتر رخ داده است که بر اساس گفته های مردم آن زمین لرزه هم خسارت جانی نداشت اما خانه ها در سطح وسیعی تخریب شدند و بر همان اساس پس از آن مردم در ساخت خانه ها دقت زیادی کردند. زمین لرزه بعدی نیز مربوط به سال 97 بود که خسارات آن در بویراحمد بیشتر از دنا بود. اما زمین لرزه بهمن ماه تفاوتی اساسی با زمین لرزه های سی سخت داشت و آن هم نوع و حجم خسارتی است که به بار آورد.

در این زمین لرزه گویی خانه ها به بالا پرتاب شده اند و دوباره به سر جای خود برگشته اند و همین هم باعث شده دیوارها ترک های عمیق برداشته و متلاشی شوند.برای بسیاری این سئوال به وجود آمده که زلزله 5.6 ریشتری شهر سی سخت چر این حجم از خسارت را به وجود آورده است؟ همه این سوالات ما را بر آن داشت تا گفتگویی با دکتر روح الله تقی زاده متخصص لرزه نگاری داشته باشیم.

چرا خسارت زلزله بالا بود؟

تقی زاده درباره چرایی بالا بودن حجم خسارت ها می گوید: عمق زلزله یکی از پارامترهای تاثیر گذار در میزان خسارت است.هر چقدر زمین لرزه در اعماق بیشتر رخ دهد، انرژی رسیده به سطح زمین در همان منطقه لرزه خیز، کمتر است و در نتیجه، خطر ناشی از بروز آن و خسارات ایجاد شده نیز کمتر خواهد بود. عمق بیشتر زلزله ها در ایران در اکثر موارد زیاد نیست و بیشتر زلزله های مهم و مخرب ایران در عمق هایی بین 8 تا 20 کیلومتر رخ داده اند. وقتی زلزله های بزرگ در عمق زیاد اتفاق می افتد، انرژی رسیده از آنها به سطح زمین خیلی کمتر می شود.

وی گریزی هم به دو زلزله منجیل و بم می زند و می افزاید: زلزله منجیل در عمق 18-19 کیلومتر و بزرگای 7.2ریشتر رخ داد. وقتی انرژی این زلزله به سطح زمین رسید، شتاب سه دهم G ثبت شد. اما زلزله بم در عمق 8.5 کیلومتر با بزرگای 6.5 رخ داد و در سطح زمین شتاب هشت دهم G ایجاد کرد که به علت بالابودن مولفه عمودی شتاب بعضی مردم به هوا پرتاب می شدند ولی در زلزله منجیل مولفه افقی شتاب زلزله بیشتر بود و افرادی بوده اند که توانستند در لرزش های اولیه حاصل از ثانیه های اولیه رسیدن موج در روستای پاکده، خود را از اتاق به در خانه برسانند؛ ولی با لرزه دریافتی بعدی، از آنجا به درون منزل پرتاب شدند.

تقی زاده تاکید می کند: انرژی آزاد شده زلزله 6 ریشتری 32 برابر انرژی آزاد شده زلزله 5 ریشتری است و به همین دلیل زلزله های که شدت بالای 5 ریشتر دارند آثار بسیار مخربی می توانند داشته باشند.

وی می گوید: انرژی آزاد شده یک زلزله پنج ریشتری معادل انرژی آزاد شده ناشی از سی هزار تن ماده منفجره تی ان تی است در صورتی که انرژی آزاد شده ناشی از زلزله 6 ریشتری معادل انرژی ناشی از انفجار 5 میلیون تن ماده منفجره تی ان تی است.

زمان عنصر مهم در حجم خسارت

وی ادامه می دهد: مدت زمان وقوع زمین لرزه نیز در میزان خسارتی که به جود می آید تاثیر گذار است که مدت زمین وقوع این زمین لرزه به نسبت گذشته بیشتر بود و همین هم می تواند عاملی باشد که خسارت ها را افزایش داده باشد.

این کارشناس، شتاب را از پارامترهای موثر در زلزله عنوان می کند و می گوید: شتاب زمین لرزه شهر سی سخت 45 صدم شتاب جاذبه بود که شتاب قابل توجهی محسوب می شود.

مبنای علمی شنیدن صدا در هنگام زلزله

وی درباره صداهایی که مردم شنیده اند نیز می گوید: معمولا حرکت سنگ ها و لایه ها و برخورد شدید آنها به همدیگر و شکستگی ناگهانی انها باعث می شود هنگام زلزله صدایی شنیده شود.

این که گذشتگان می گویند قبل از وقوع زلزله حیوانات رم و فرار می کند دقیقا مبنای علمی دارد و ناشی از همین صداهای وقوع زلزله است که چون حس شنوایی حیوانات قوی تر از انسانها است بنابراین حیوانات با شنیدن کمترین صدای ناشی از وقوع زلزله دچار ترس می شوند.

تقی زاده ادامه می دهد: این صداها ، غیر از صداهای ناشی از آثار زلزله مثل تخریب ساختمانها و نظایر آنها است. صداهای زلزله در بعضی موارد شبیه رعد و گاهی نیز نظیر صدای وزش باد ، انفجار گلوله های بزرگ توپ و مانند آن است. تولید این صداها به خاطر ایجاد امواج ارتعاشی است که در اثر زلزله به وجود می آیند ولی فقط در بعضی موارد فرکانس آنها در حد شنوایی گوش انسان و حیوانات است. اینها عواملی است که اساسا هم جزو راه های پیش بینی زلزله است . صداهای شکسته شدن سنگ ها، شبیه انفجار است و به ویژه در شب هنگام موجب هراس و نگرانی مردم شده است.

آیا هنگام زلزله نور تولید می شود؟

وی درباره ادعای دیدن نور هم می گوید: در هنگام وقوع زلزله آثار نور مثل نور افشانی در آسمان ، برق ، جرقه های نورانی و نظایر آن نیز مشاهده می شود . در هنگام زلزله،به سنگ ها تنش وارد می شود و در نتیجه بارهای الکتریکی ایجاد می شود. سنگ های "آذرین بازالت" و "گابرو" نیز با رسیدن موج زلزله، بارهای الکتریکی موجود در خود را آزاد می کنند این سنگ ها از طریق دایک ها (مذابی که در راستای گسل های عمودی سرد شده) بار الکتریکی را در مسیر خود هدایت می کنند. این بارهای الکتریکی با تولید ماده ای که با سرعت های بسیار بالا حرکت می کند، بر روی زمین ممکن است منفجر و شعله ور شود.

به گفته تقی زاده نتیجه این فرآیند، تخلیه بار الکتریکی در هوا است که موجب مشاهده نورهای رنگارنگ در هنگام زلزله می شود.

این کارشناس لرزه نگاری یادآوری می کند معمولا صدا و نور در تکانها و زلزله های با شدت بسیار زیاد مثلا بالای 6 ریشتر ممکن است قابل مشاهده باشد ولی در زلزله سی سخت نمی توان گفت مردم الزاما نور و یا صدا مشاهده یا شنیده اند. ضمن اینکه اگر مردم محلی این احساس را داشته اند می تواند طبیعی و حتی وقوع هم داده باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان وقوع زمین لرزه های بزرگتری هم وجود دارد می گوید: نمی توان با قطعیت زمان و مکان وقوع یک زمین لرزه را پیش بینی کرد اما مطالعه زلزله هایی که در صد سال اخیر به وقوع پیوسته نشان می دهد هر زلزله اصلی شامل پیش لرزه با شدت کم، زلزله اصلی قوی و پس لرزه های کم است.

وی ادامه می دهد: در زمین لرزه روز 29 بهمن شهر سی سخت نیز همین الگو وجود داشت یعنی عصر روز 29 بهمن زمین لرزه 2.8 ریشتری ثبت شده و بعد زمین لرزه اصلی 5.6 ریشتری و پس از آن نیز زمین لرزه ها کمتر از 3.6 ریشتر بود.

تقی زاده می گوید: بررسی این زمین لرزه ها نشان می دهد که پس از زمین لرزه اصلی شاهد سیر نزولی بوده ایم که به احتمال زیاد زمین لرزه بزرگتر از 5.6 نخواهیم داشت.

تقی زاده جهت وقوع زلزله و ساعت وقوع را نیز در خسارت بار بودن زلزله مهم می داند و گفت:هنوز جهت وقوع زلزله سی سخت تحلیل نشده است که باید بر اساس تخریب های رخ داده آن را بررسی کرد.

ساعت 22:05 روز 29 بهمن ماه، زمین لرزه ای با قدرت 5.6 ریشتر در عمق هشت کیلومتری زمین، شهر سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند که در این حادثه 63 نفر از هموطنان مصدوم شدند.

این زمین لرزه در شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت هم احساس شد.

12 اردیبهشت سال 97 نیز زمین لرزه ای به بزرگی 5.6 ریشتر در شهرهای یاسوج و دنا اتفاق افتاد و خساراتی به هر دو شهرستان وارد شد.

سی سخت با 7 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد. بر اساس گزارشها 78 روستای شهرستان دنا در زلزله خسارت جدی دیده اند./ایرتا


کلیدواژه های این خبر
زلزله   خسارات   انرژی   سی سخت   متلاشی   لحظاتی   مردم شهر   ماده منفجره   بهمن ماه   بویراحمد   حوادث طبیعی   مرکز لرزه نگاری  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایران آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
زندگی سخت مردم در شهر سی سخت
سازه نیوز
روزهای سخت "سی سخت"
اتاق خبر
روزهای سخت "سی سخت"| زندگی سخت این روزهای مردم "سی سخت" / مدارسی که دیگر برای دانش آموزان "امن" نیست + فیلم
تسنیم
شرایط سخت برای مردمان سی سخت؛ ضرورت رعایت بهداشت در کمک رسانی
قدس آنلاین
زلزله سی سخت، خانه های نه چندان سخت شهر را در هم کوبید/ چون کشته نداشتند در روزهای اول برای افکار عمومی مهم نبودند (فیلم)
عصر ایران
ارسال کمک های مردمی آبادان به زلزله زدگان سی سخت
صدا و سیما
کمک های مردمی آبادان به زلزله زدگان سی سخت ارسال شد
خوزنیوز
پایداری شبکه همراه اول در مناطق زلزله زده
پانا
خانه های زلزله زده ای که از درون متلاشی شده اند
ایسنا
درددل زلزله زدگان سی سخت با خبرنگار ایسنا
ایسنا
اقدامات همراه اول در مناطق زلزله زده کهگیلویه و بویراحمد قدردانی شد
ایرنا
اعزام تیم یاری رسان و توزیع بسته های حمایتی همراه اول
ایرنا
مددجویان زلزله زده بهزیستی در سمیرم تسهیلات دریافت می کنند
ایرنا
اعتبار لازم برای بازسازی مناطق زلزله زده سی سخت در مجلس صورت می پذیرد
ایرنا
کاروان مهربانی در اختیار مردم زلزله زده شهر سی سخت قرار گرفت
ایسنا
همکاری و تعامل مردم دنا عامل اصلی موفقیت در بحران زلزله بود 
ایرنا
زمین لرزه 4 و 5 دهم ریشتری در سی سخت
صدا و سیما
مردم منطقه زلزله زده سی سخت در شرایط خوبی به سر نمی برند / گلایه مردم دنا از تقسیم ناعادلانه اقلام
خبرگزاری دانشجو
برخی منازل سی سخت در زلزله 4.5 ریشتری امروز آسیب دیدند
ایرنا
شهر سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزید
ایرنا
وقت اضافه طلایی پیش از باران
ایرنا
مدارس شهرستان بویراحمد به پخت غذا برای زلزله زدگان سی سخت اختصاص یافت
ایرنا
آنچه از زمین لرزه سی سخت نمی دانیم!
ایرنا
بررسی وضعیت 800 خانواده مددجوی شهرستان دنا برای ارزیابی خسارت زلزله
ایسنا
روزهای سخت مردم زلزله زده سی سخت / ترکیب زندگی در زلزله و برف
خرداد نیوز
روز های سخت مردم زلزله زده سی سخت / ترکیب زندگی در زلزله و برف
رویداد 24
روزهای سخت مردم زلزله زده سی سخت / ترکیب زندگی در زلزله و برف + تصاویر
تسنیم
اعزام هشت گروه امدادی هلال احمر به سی سخت
صدا و سیما
زندگی در شهرستان زلزله زده دنا به سختی جریان دارد
تسنیم
چتر مهر حمایت بر سر مددجویان مناطق زلزله زده سی سخت
شبستان
خسارت زلزله به 1500 واحد روستایی در بویراحمد
صدا و سیما
هشت تیم امدادی هلال احمر اصفهان به منطقه زلزله زده سی سخت اعزام شد
ایرنا
اولین محموله کمک های شرکت نفت و گاز گچساران به شهرستان دنا ارسال شد
ایرنا
توزیع بیش از 6.5 میلیارد تومان اقلام امدادی بین زلزله زدگان سی سخت
ایرنا
آغاز فعالیت تیم های حمایت روانی و اجتماعی در منطقه زلزله زده سی سخت
ایرنا
مکان های ورزشی شهرستان دنا در اختیار زلزله زدگان سی سخت قرار گرفت
خوزنا
خسارت زلزله به 1500واحد روستایی در بویراحمد
تابناک
ارزیابی واحدهای آسیب دیده زلزله سی سخت انجام شد
ایرنا
خسارت ناشی از زلزله سی سخت به 1500واحد مسکونی روستایی در شهرستان بویراحمد
ایسنا
"سی سخت" در چهارمین روز از زلزله سخت/ سپاه و بسیج همچنان پای کار مردم+تصاویر
راه دانا
اخبار مرتبط
bltسازه نیوز : زندگی سخت مردم در شهر سی سخت
bltاتاق خبر : روزهای سخت "سی سخت"
bltتسنیم : روزهای سخت "سی سخت"| زندگی سخت این روزهای مردم "سی سخت" / مدارسی که دیگر برای دانش آموزان "امن" نیست + فیلم
bltقدس آنلاین : شرایط سخت برای مردمان سی سخت؛ ضرورت رعایت بهداشت در کمک رسانی
bltعصر ایران : زلزله سی سخت، خانه های نه چندان سخت شهر را در هم کوبید/ چون کشته نداشتند در روزهای اول برای افکار عمومی مهم نبودند (فیلم)
bltصدا و سیما : ارسال کمک های مردمی آبادان به زلزله زدگان سی سخت
bltخوزنیوز : کمک های مردمی آبادان به زلزله زدگان سی سخت ارسال شد
bltپانا : پایداری شبکه همراه اول در مناطق زلزله زده
bltایسنا : خانه های زلزله زده ای که از درون متلاشی شده اند
bltایسنا : درددل زلزله زدگان سی سخت با خبرنگار ایسنا
bltایرنا : اقدامات همراه اول در مناطق زلزله زده کهگیلویه و بویراحمد قدردانی شد
bltایرنا : اعزام تیم یاری رسان و توزیع بسته های حمایتی همراه اول
bltایرنا : مددجویان زلزله زده بهزیستی در سمیرم تسهیلات دریافت می کنند
bltایرنا : اعتبار لازم برای بازسازی مناطق زلزله زده سی سخت در مجلس صورت می پذیرد
bltایسنا : کاروان مهربانی در اختیار مردم زلزله زده شهر سی سخت قرار گرفت
bltایرنا : همکاری و تعامل مردم دنا عامل اصلی موفقیت در بحران زلزله بود 
bltصدا و سیما : زمین لرزه 4 و 5 دهم ریشتری در سی سخت
bltخبرگزاری دانشجو : مردم منطقه زلزله زده سی سخت در شرایط خوبی به سر نمی برند / گلایه مردم دنا از تقسیم ناعادلانه اقلام
bltایرنا : برخی منازل سی سخت در زلزله 4.5 ریشتری امروز آسیب دیدند
bltایرنا : شهر سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزید
bltایرنا : وقت اضافه طلایی پیش از باران
bltایرنا : مدارس شهرستان بویراحمد به پخت غذا برای زلزله زدگان سی سخت اختصاص یافت
bltایرنا : آنچه از زمین لرزه سی سخت نمی دانیم!
bltایسنا : بررسی وضعیت 800 خانواده مددجوی شهرستان دنا برای ارزیابی خسارت زلزله
bltخرداد نیوز : روزهای سخت مردم زلزله زده سی سخت / ترکیب زندگی در زلزله و برف
bltرویداد 24 : روز های سخت مردم زلزله زده سی سخت / ترکیب زندگی در زلزله و برف
bltتسنیم : روزهای سخت مردم زلزله زده سی سخت / ترکیب زندگی در زلزله و برف + تصاویر
bltصدا و سیما : اعزام هشت گروه امدادی هلال احمر به سی سخت
bltتسنیم : زندگی در شهرستان زلزله زده دنا به سختی جریان دارد
bltشبستان : چتر مهر حمایت بر سر مددجویان مناطق زلزله زده سی سخت
bltصدا و سیما : خسارت زلزله به 1500 واحد روستایی در بویراحمد
bltایرنا : هشت تیم امدادی هلال احمر اصفهان به منطقه زلزله زده سی سخت اعزام شد
bltایرنا : اولین محموله کمک های شرکت نفت و گاز گچساران به شهرستان دنا ارسال شد
bltایرنا : توزیع بیش از 6.5 میلیارد تومان اقلام امدادی بین زلزله زدگان سی سخت
bltایرنا : آغاز فعالیت تیم های حمایت روانی و اجتماعی در منطقه زلزله زده سی سخت
bltخوزنا : مکان های ورزشی شهرستان دنا در اختیار زلزله زدگان سی سخت قرار گرفت
bltتابناک : خسارت زلزله به 1500واحد روستایی در بویراحمد
bltایرنا : ارزیابی واحدهای آسیب دیده زلزله سی سخت انجام شد
bltایسنا : خسارت ناشی از زلزله سی سخت به 1500واحد مسکونی روستایی در شهرستان بویراحمد
bltراه دانا : "سی سخت" در چهارمین روز از زلزله سخت/ سپاه و بسیج همچنان پای کار مردم+تصاویر
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط




 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.