آنچه باید درباره تفاهم ایران با آژانس اتمی بدانیم/ آیا قانون مجلس نادیده گرفته شد؟

آنچه باید درباره تفاهم ایران با آژانس اتمی بدانیم/ آیا قانون مجلس نادیده گرفته شد؟
نمایندگان مجلس حق دارند مواضع خود را آشکار کنند و مهمتر از آن حق دارند که در زمینه سازوکارهایی که برای اجرای مصوبه شان تنظیم می شود قانع شوند، اما آیا آنچه بین ایران و آژانس گذشت نادیده گرفتن قانون مجلس بود؟
آنچه باید درباره تفاهم ایران با آژانس اتمی بدانیم/ آیا قانون مجلس نادیده گرفته شد؟

- اخبار بین الملل -

خبرگزاری تسنیم - عباس اصلانی: تفاهم موقت، دوجانبه و فنی ایران و آژانس درباره نحوه تعامل دو سویه پس از توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، روز گذشته در مجلس شورای اسلامی جنجال ساز شد. نمایندگان مجلس صبح دوشنبه بررسی بودجه 1400 را متوقف کرده و در جلسه ای غیرعلنی به بررسی ابعاد تفاهم پرداختند. نهایتا کار به جلسه علنی کشید و تعدادی از نمایندگان منتقد به ایراد انتقادات تند و تیز از بیانیه مشترک ایران و آژانس پرداختند. عده ای از نمایندگان تفاهم مزبور را خلاف قانون اخیر مجلس، ضد منافع ملی عنوان کرده و آن را به عنوان تعویق یا فرصت سه ماهه در توقف اجرای پروتکل الحاقی تعبیر کردند. کار تا جایی بالا کشید مجلس با 221 رای موافق، 6 رای مخالف و 7 رای ممتنع، استنکاف رئیس جمهور و مقامات مربوطه در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را به قوه قضائیه ارجاع داد.

پارلمان رکن دوم دموکراسی

شکی نیست که مجلس و نظام پارلمانی یکی از ارکان مهم نظام دموکراسی است. این رکن با قانونگذاری و نظارت و وظایفی که برعهده دارد، در کنار ارکان دیگر، عدم انحراف یک نظام دموکراتیک به سمت استبداد را تامین و تضمین می کند. طبیعتاً نمایندگان پارلمان در هر کشوری حق ورود و پرداختن به ویژه به مسائلی را دارند که به منافع مردم و کشور گره خورده باشند.

کنشگری پارلمان ها در کشورهای مردمسالار ضروری است. مباحثات، و چالش ها در پارلمان های کشورهای مختلف نیز مسبوق به سابقه است. اختلاف کنگره آمریکا با دولت درباره موضوعات متنوع که بعضا به تعطیلی دولت این کشور کشیده، یکی از نمونه های غربی آن است. هر چند که گاهی بحث ها در برخی مجالس کشورهای اروپایی یا آسیایی به مشاجرات لفظی و حتی گاها به درگیری های فیزیکی کشیده شده است. البته این جمله به مفهوم توصیه و تجویز خشونت در پارلمان نیست، بلکه مراد آن است که شنیدن صداهای مختلف و منتقد از مجالس نه تنها امری عجیب و نامأنوس نیست، بلکه حق طبیعی آن است.

چرا که یک پارلمان نمایندگی اقشار مختلف مردم را بر عهده دارد. مجلس شورای اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و حق دارد که در بسیاری از امور مهم کشور ورود کرده و در مجرای پیش بینی شده قانونی ایفای نقش کند و صدای حتی مخالف خود را ابراز کند. این اتفاق، بخشی از شاکله دموکراسی بوده و چه بسا نبود آن باعث نگرانی است. هر چند مشاجرات به دور از ادب و درگیری های فیزیکی در برخی پارلمان های خارجی باعث سرافکندگی جامعه آن کشور است، بالعکس پیگیری سالم و انتقاد اصولی در راستای استیفای حقوق مردم و منافع ملی و جسارت و سماجت در این مهم، باید مایه افتخار و مباهات جامعه ای باشد که خود را یک نظام مردم سالار می داند.

حال آنکه پیگیری حقوق مردم و منافع ملی در کسوت نمایندگی مجلس، روش و منش خود را دارد. انتظار از نماینده ای خود را وقف خدمت به مردمی می داند که او را به پارلمان فرستاده اند این است که برای بررسی موضوعاتی که با زندگی و آینده مردم و کشور سر و کار دارد، نهایت مداقه و مطالعه و کنکاش را به خرج دهد. طبیعتا زمانی که موضوع به امنیت و منافع ملی می رسد، سطح بالایی از دقت نیاز است. هر جامعه ای هم برای تشخیص و سنجش منافع و امنیت نهادها و مکانیزم هایی را در خود تعریف کرده است.

در ماجرای اخیر و مربوط به تفاهم ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی نمایندگان مجلس حق دارند مواضع خود را آشکار کنند و مهمتر از آن حق دارند که در زمینه سازوکارهایی که برای اجرای مصوبه شان تنظیم می شود قانع شوند. لذا به نظر می رسد - جدای از آنکه این تفاهم صورت گرفته را قابل قبول بدانیم یا خیر؟- دست کم این مسئله ی اقناع و همراه سازی نمایندگان به اندازه کافی صورت نگرفته است و نمایندگان یکباره احساس کرده اند کل قانون مصوب آنها که قانون خوبی هم هست، دور زده شده است. اگرچه این مسئله، وظیفه ی دقت نظر و مداقه ی کارشناسی خود نماینده ها را پیش از هرگونه موضع گیری سفت و سخت، منتفی نمی کند.

برای پرهیز از اطاله کلام، در ادامه به بررسی تحولات اخیر در خصوص تفاهم ایران و آژانس و جنجال مربوطه بر سر آن می پردازیم.

عمده جنجال بر سر تفاهم ایران و آژانس اتمی مربوط به بند 2 بیانیه مشترک است که در آن به «تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری» آژانس طی سه ماه آینده اشاره شده است.

سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه ای درباره این بخش توضیح داده و اعلام کرد که «مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری که در بند 2 بیانیه آمده، همان طور که در پیوست توافق شرح داده شده، این است که ایران به مدت 3 ماه اطلاعات برخی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگه خواهد داشت، در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصراً نزد ایران باقی می ماند، چنانچه ظرف 3 ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.»

برخی از نمایندگان محترم و منتقد مجلس این بخش را نقض متن یا دست کم روح قانون مجلس می دانند و معتقدند که این بند توقف اجرای پروتکل الحاقی را تا سه ماه دیگر به تعویق انداخته یا آن را مشروط کرده، یا روح قانون مجلس را تضعیف کرده است. این عده از نمایندگان بر این باورند که تفاهم ایران با آژانس، قانون مجلس را دور زده است و باید ملغی شود.

نگاه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به بیانیه

کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کشورمان با رد تفسیر برخی از نمایندگان مجلس، روز دوشنبه گفت: در خصوص اجرای بدون وقفه این قانون در مجموعه ارکان کشور اجماع وجود دارد و سازمان انرژی اتمی ضمن آن که تاکنون مفاد قانون را اجرا کرده، زمینه قطع نظارتهای فراپادمانی را نیز فراهم کرده است.

وی افزود: در بیانیه مشترک ایران و آژانس و پیوست اجرایی آن نیز که در سفر گروسی به تهران مورد توافق قرار گرفت، برموضوع اجرای کامل قانون مصوب مجلس تصریح شده و ترتیبات انجام آن مخدوش نشده است.

از آزاداندیشی تا ضرورت صدای واحد

هر چند که شنیدن نظرات مختلف در یک جامعه امری لازم و مفید است، اما تبدیل آن به شکاف و افتراق می تواند مضرات خود را داشته باشد. به ویژه در زمینه مذاکرات با غرب و تعامل با کشورهای غربی در خصوص توافق هسته ای، شکاف داخلی و تلاش برای ایجاد آن یکی از امیدها و راهبردهای طرف مقابل برای سوء استفاده مذاکراتی بوده است. بنابراین منافع ملی حکم می کند که برای پیگیری یک مسیر معقول در حوزه سیاست خارجی، باید از افتراق و کشاندن دعوا به داخل حذر کرد.

مقام معظم رهبری عصر روز دوشنبه در دیدار اعضای مجلس خبرگان ضمن تاکید بر ضرورت اجرای دقیق قانون خوب مصوب شده در مجلس، با اشاره با اختلاف برداشتی که مجلس از کار دولت دارد، گفتند: این اختلاف نظرها قابل حل است و باید دو طرف، قضیه را با همکاری یکدیگر حل کنند و نباید اختلاف ها رها و یا تشدید شود که نشان دهنده دوصدایی باشد.

شرایط سفر مدیرکل آژانس به تهران

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از دریافت نامه ایران به آژانس مبنی بر اینکه در 5 اسفند تهران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد، درخواست کرد که به کشورمان بیاید. البته او با این شرط به کشورمان آمد و به او گفته شده بود که تهران در تصمیم خود برای توقف اجرای پروتکل الحاقی بازنگری نخواهد کرد. به گفته برخی منابع، حتی در جلسات خصوصی نیز صحبتی درباره اصلاح، تغییر یا توقف اجرای قانون مجلس مطرح نشد. بنابراین سفر و ملاقات های آقای گروسی با اطلاع و فرض اجرای قانون مجلس بود، و چه بسا هدف آن تعریف و ترسیم نحوه همکاری طرفین در شرایط جدید بود.

علاوه بر این تیم آژانس انرژی اتمی تلاش کرد که در بیانیه مشترک موارد دیگری را بگنجاند که می توانست روح تفاهم را خدشه دار کند. منابع ایرانی می گویند که تیم ایرانی زیر بار درخواست های مقامات آژانس نرفت تا اینکه، این تفاهم در فضایی سازنده کسب شده و از طرفی قانون مجلس نیز به درستی و کفایت اجرا شود.

اعلام زودهنگام تصمیم ایران به آژانس

کاظم غریب آبادی، سفیر ایران در آژانس در نامه ای به تاریخ 25 بهمن به اطلاع آژانس رساند که تهران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را وفق قانون مجلس شورای اسلامی متوقف خواهد کرد. این اعلام ایران به آژانس تقریبا 10 روز زودتر از اجرای تصمیم به آژانس صورت گرفت که تقریبا امری مرسوم نیست. پیام و دلیل این کار ایران این بود که بگوید در اجرای تصمیم خود مصمم و قاطع است. دوم اینکه، با گذر زمان و مدت زمان باقی مانده تا 5 اسفند شماری از کشورها تلاش می کردند تا با پا در میانی، مانع از این گام ایران شوند. این نامه بر آن بود تا آب پاکی را بر دستان آنها بریزد و آنها را به دنبال راه حل اصلی ماجرا، که بازگشت طرفهای برجامی به تعهدات شان است، بفرستد.

تردید در اجرای قانون مجلس و پاسخ مجریان به آن

عده ای از نمایندگان، تفاهم حاصل شده بین ایران و آژانس را به نوعی مشروط کردن و دور زدن قانون مجلس در توقف اجرای پروتکل الحاقی تفسیر می کنند. استناد این عده بر بند 2 بیانیه مشترک است که در آن ایران اعلام کرده است که اطلاعات دوربین ها در صورت بازگشت طرف های برجامی به تعهدات تا سه ماه آینده، در اختیار آژانس قرار خواهد داد، در غیر اینصورت آن اطلاعات برای همیشه پاک خواهند شد. استدلال این عده بر این پایه استوار است که چون در آینده احتمال ارائه اطلاعات بازه زمانی حال حاضر به آژانس وجود دارد، پس پروتکل الحاقی متوقف نشده است. اما استدلال مقابل آن است که ایران ضمن کاهش تعهدات برجامی خود همواره اعلام کرده است که اقداماتش برگشت پذیر بوده و در صورت پایبندی طرف مقابل، ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت. این عده می گویند که این تدبیر در چارچوب برگشت پذیری اقدامات ایران قابل توجیه و پذیرش است.

رئیس محترم مجلس و قانون مجلس نیز مجرایی را برای بازگشت به تعهدات در صورت پایبندی طرف مقابل به الزاماتشان در برجام در نظر گرفته است. بنابراین اصل برگشت پذیری در قانون مجلس نیز رعایت شده است.

اما به فرض عدم بازگشت طرف های مقابل به تعهدات، ایران اطلاعات دوربین ها را به آژانس نخواهد داد و برای همیشه پاک خواهد شد.

گروهی از منتقدان نیز بر این باورند که اگر تفاهم اخیر نقض متن قانون مجلس نباشد، ناقض روح قانون مجلس است. نمایندگان مجلس و به ویژه رئیس محترم مجلس بارها تاکید کرده اند که هدف قانون مجلس رفع تحریم هاست. عنوان قانون نیز به صراحت چنین هدفی را به یدک کشیده و آن را بیان می کند («قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران»). از طرف دیگر، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و دولت هم می گویند که هدف تفاهم اخیر با آژانس این بوده که قانون مجلس با بیشترین دستاورد و کمترین هزینه برای کشور اجرا شود. از این جهت مجریان معتقدند که نه تنها این تفاهم ناقض روح قانون مجلس نبوده، بلکه در راستای تحقق بخشیدن به همان هدف بوده است.

ایراد تعدادی از منتقدان این است که مهلت سه ماهه ذکر شده در بیانیه مشترک علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و رافائل گروسی، در اصل این اطمینان خاطر را به طرف مقابل می دهد که برای برداشتن تحریم ها کماکان 3 ماه فرصت دارد و می تواند این امر را تا 3 ماه به تعویق بیندازد. شاید این استدلال در ظاهر امر و از بعضی جهات درست به نظر برسد، اما واقعیت ماجرا ابعاد دیگری هم دارد.

این مسئله بیشتر با این پیش فرض مطرح می شود که پروتکل الحاقی فقط مربوط به این دوربین ها و اماکن اعلام شده است. اما در پروتکل الحاقی پیش بینی شده که آژانس می تواند از اماکن مختلف اعلام نشده نیز درخواست بازرسی فوری بدهد؛ لذا صرف ضبط سه ماهه دوربین ها، آنهم بدون اینکه فیلمها به آنها تحویل شود، نمی تواند خاطرجمعی برای طرف مقابل به منظور حفظ تحریم ها برقرار کند.

طبیعتاً با توقف پروتکل الحاقی توسط ایران، کشورهای غربی در رسانه ها کمپین قابل توجهی را علیه فعالیت های هسته ای ایران با هدف تشکیک در آن به راه خواهند انداخت. انتظار می رود رژیم صهیونیستی نیز در این زمینه به شدت تلاش کند. برخی رسانه های غربی و رسانه های همسو با آنها، به دروغ توقف پروتکل الحاقی را معادل اخراج بازرسان آژانس از ایران و تقریبا چیزی شبیه به قطع همکاری تهران با این نهاد سازمان بین الملل توصیف می کنند.

بالطبع سفر مدیرکل آژانس به ایران و اظهارات او مبنی بر اینکه به نتایج خوبی رسیده است و نظارت آژانس پایین تر از پروتکل الحاقی همچنان ادامه خواهد داشت، می تواند بخشی از عملیات روانی طرف مقابل را کاهش دهد. از آنجا که آژانس مرجع راستی آزمایی و اندازه گیری فعالیت های هسته ای ایران است و در محافل بین المللی به عنوان یک نهاد فنی معرفی شده است، چنین تفاهمی با آن، آن هم با اظهارات مثبت مدیرکل درباره نظارت بر فعالیتهای هسته ای ایران، می تواند اجرای قانون مجلس را در برخی جهات روانتر کند.

جمع بندی: آنچه گفته شد تصویری از کلیت ماجرا و استدلالهایی است که طرفین در این مسئله دارند؛ با این حال تاکید بر آن است که اختلاف میان مجلس و دولت در این زمینه باید از طریق گفتگوهای کارشناسی و اقناع کننده حل شود؛ چه بسا منتقدان استدلالهایی غیر از آنچه گفته شد برای مخالفت داشته باشند که باید مدنظر قرار گیرد. و چه بسا موافقان، پاسخها و احتجاجاتی دارند که در این نوشته به آن اشاره نشده است.

انتهای پیام/


کلیدواژه های این خبر
منافع ملی   لغو تحریم   آژانس بین المللی انرژی   رئیس جمهور   نمایندگان پارلمان   آژانس اتمی   کنگره آمریکا   مشاجرات لفظی   کشور اروپایی   پروتکل الحاقی   خلاف قانون   استبداد   مجلس شورای اسلامی   تجویز   بین الملل   پارلمان   پیش بینی   بیانیه مشترک   دموکراسی   نظام پارلمانی   بودجه 1400  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
احتمال خروج از برجام در صورت عدم لغو تحریم، ذیل توقف پروتکل الحاقی
دیپلماسی ایرانی
لودریان و گروسی در مورد برجام گفت وگو کردند
آفتاب
نگرانی اتحادیه اروپا از تصمیم برجامی ایران
ساعت 24
بیانیه اتحادیه اروپا درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران
العالم
بیانیه اتحادیه اروپا درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی
مشرق نیوز
ظریف: آمریکا و تروئیکای اروپا علت کاهش تعهدات برجامی ایران را برطرف کنند
خبرگزاری دفاع مقدس
رافائل گروسی: لغو اجرای پروتکل الحاقی شکستی جدی برای جامعه بین الملل بود
دیپلماسی ایرانی
نسخه پیچی برجامی اصلاح طلبان برای دولت آیند
هم اندیشی
رافائل گروسی: لغو اجرای پروتکل الحاقی شکستی جدی برای جامعه بین الملل بود / اگر ایران و قدرت های جهانی از جمله آمریکا به توافق سیاسی نرسند، جامعه بین المللی با شرایطی کاملا جدید مواجه خواهد شد
انتخاب
هشدار بیش از 40 قانون گذار جمهوری خواه به بایدن درباره رفع تحریم های ایران
بولتن نیوز
هشدار جدی گروسی به قدرت های جهانی درباره ایران
دنیای اقتصاد
ابراز نگرانی مدیر آژانس اتمی: عدم توافق با ایران یعنی مواجهه با وضعیتی جدید
سایت جماران
گروسی:توrف پروتکل الحاقی شکستی جدی برای جامعه بین الملل بود
خبرآنلاین
گروسی:توقف پروتکل الحاقی شکستی جدی برای جامعه بین الملل بود
خبرآنلاین
جامعه بین المللی به خاطر پیشرفت هسته ای ایران با شرایطی کاملا جدید مواجه می شود
مرور نیوز
لغو اجرای پروتکل الحاقی شکستی جدی برای جامعه بین الملل بود
ایسنا
پربازدیدترین اخبار سیاسی ششم اسفند ایسنا
ایسنا
توقف پروتکل الحاقی به چه معناست؟
مشرق نیوز
آژانس اتمی: ایران 17.6 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد تولید کرده است
العالم
بیانیه سه کشور اروپایی درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران
بولتن نیوز
بورل خواستار محدود شدن مذاکرات با ایران به مسئله برجام شد
بولتن نیوز
دفاع دولت از توافق با آژانس
دنیای اقتصاد
بیانیه سه کشور اروپایی درباره توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی+متن کامل
خبرگزاری دفاع مقدس
بیانیه سه کشور اروپایی درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی
مشرق نیوز
آیا قانون مجلس در توافق با آژانس نادیده گرفته شد؟
مشرق نیوز
نسخه پیچی برجامی اصلاح طلبان برای دولت آینده/ امتیاز دادن به آمریکا چه دستاوردی برای حامیان برجام دارد؟
راه دانا
آنچه باید درباره تفاهم ایران با آژانس اتمی بدانیم
اتاق خبر
ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی
الف
آنچه باید درباره تفاهم ایران با آژانس اتمی بدانیم/ آیا قانون مجلس نادیده گرفته شد؟
هم اندیشی
شینهوا: توافق ایران و آژانس امید عبور از بن بست را افزایش داده است
ایرنا
اوصیکم بالصبر!
ساعت 24
قرائت متفاوت از چگونگی تعلیق پروتکل الحاقی
جوان آنلاین
اوضاع در مورد برنامه هسته ای ایران نگران کننده است
خبرگزاری دفاع مقدس
دوربین ها ی روشن آفلاین!
جوان آنلاین
اوضاع درمورد برنامه هسته ای ایران نگران کننده است
خبرگزاری دانشجو
توافق با آژانس ابطال شود
دنیای اقتصاد
لودریان: اوضاع درمورد برنامه هسته ای ایران نگران کننده است
فارس
زاکانی: پیام سیاسی بیانیه ایران و آژانس فوق العاده مخرب و به ضرر مصالح انقلاب و منافع ملی است
دیپلماسی ایرانی
احیای برجام باعث افزایش مشارکت در انتخابات 1400 خواهد شد
دیپلماسی ایرانی
نماینده مجلس: بازرسان آژانس جاسوس هستند
تابناک
اخبار مرتبط
bltدیپلماسی ایرانی : احتمال خروج از برجام در صورت عدم لغو تحریم، ذیل توقف پروتکل الحاقی
bltآفتاب : لودریان و گروسی در مورد برجام گفت وگو کردند
bltساعت 24 : نگرانی اتحادیه اروپا از تصمیم برجامی ایران
bltالعالم : بیانیه اتحادیه اروپا درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران
bltمشرق نیوز : بیانیه اتحادیه اروپا درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ظریف: آمریکا و تروئیکای اروپا علت کاهش تعهدات برجامی ایران را برطرف کنند
bltدیپلماسی ایرانی : رافائل گروسی: لغو اجرای پروتکل الحاقی شکستی جدی برای جامعه بین الملل بود
bltهم اندیشی : نسخه پیچی برجامی اصلاح طلبان برای دولت آیند
bltانتخاب : رافائل گروسی: لغو اجرای پروتکل الحاقی شکستی جدی برای جامعه بین الملل بود / اگر ایران و قدرت های جهانی از جمله آمریکا به توافق سیاسی نرسند، جامعه بین المللی با شرایطی کاملا جدید مواجه خواهد شد
bltبولتن نیوز : هشدار بیش از 40 قانون گذار جمهوری خواه به بایدن درباره رفع تحریم های ایران
bltدنیای اقتصاد : هشدار جدی گروسی به قدرت های جهانی درباره ایران
bltسایت جماران : ابراز نگرانی مدیر آژانس اتمی: عدم توافق با ایران یعنی مواجهه با وضعیتی جدید
bltخبرآنلاین : گروسی:توrف پروتکل الحاقی شکستی جدی برای جامعه بین الملل بود
bltخبرآنلاین : گروسی:توقف پروتکل الحاقی شکستی جدی برای جامعه بین الملل بود
bltمرور نیوز : جامعه بین المللی به خاطر پیشرفت هسته ای ایران با شرایطی کاملا جدید مواجه می شود
bltایسنا : لغو اجرای پروتکل الحاقی شکستی جدی برای جامعه بین الملل بود
bltایسنا : پربازدیدترین اخبار سیاسی ششم اسفند ایسنا
bltمشرق نیوز : توقف پروتکل الحاقی به چه معناست؟
bltالعالم : آژانس اتمی: ایران 17.6 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد تولید کرده است
bltبولتن نیوز : بیانیه سه کشور اروپایی درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران
bltبولتن نیوز : بورل خواستار محدود شدن مذاکرات با ایران به مسئله برجام شد
bltدنیای اقتصاد : دفاع دولت از توافق با آژانس
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بیانیه سه کشور اروپایی درباره توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی+متن کامل
bltمشرق نیوز : بیانیه سه کشور اروپایی درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی
bltمشرق نیوز : آیا قانون مجلس در توافق با آژانس نادیده گرفته شد؟
bltراه دانا : نسخه پیچی برجامی اصلاح طلبان برای دولت آینده/ امتیاز دادن به آمریکا چه دستاوردی برای حامیان برجام دارد؟
bltاتاق خبر : آنچه باید درباره تفاهم ایران با آژانس اتمی بدانیم
bltالف : ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی
bltهم اندیشی : آنچه باید درباره تفاهم ایران با آژانس اتمی بدانیم/ آیا قانون مجلس نادیده گرفته شد؟
bltایرنا : شینهوا: توافق ایران و آژانس امید عبور از بن بست را افزایش داده است
bltساعت 24 : اوصیکم بالصبر!
bltجوان آنلاین : قرائت متفاوت از چگونگی تعلیق پروتکل الحاقی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : اوضاع در مورد برنامه هسته ای ایران نگران کننده است
bltجوان آنلاین : دوربین ها ی روشن آفلاین!
bltخبرگزاری دانشجو : اوضاع درمورد برنامه هسته ای ایران نگران کننده است
bltدنیای اقتصاد : توافق با آژانس ابطال شود
bltفارس : لودریان: اوضاع درمورد برنامه هسته ای ایران نگران کننده است
bltدیپلماسی ایرانی : زاکانی: پیام سیاسی بیانیه ایران و آژانس فوق العاده مخرب و به ضرر مصالح انقلاب و منافع ملی است
bltدیپلماسی ایرانی : احیای برجام باعث افزایش مشارکت در انتخابات 1400 خواهد شد
bltتابناک : نماینده مجلس: بازرسان آژانس جاسوس هستند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.