رایزنی وزرای خارجه سه کشور اروپایی در باره ایران

رایزنی وزرای خارجه سه کشور اروپایی در باره ایران
وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی گفته اند از آمادگی آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای برجام استقبال می کنند.
رایزنی وزرای خارجه سه کشور اروپایی در باره ایران

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، وزارت خارجه آلمان گفته وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان از آمادگی آمریکا برای بازگشت به برجام استقبال می کنند.

حساب توییتری وزارت خارجه آلمان در توییتر گفته «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان، «ژان ایو لودریان»، وزیر خارجه فرانسه و «دومینیک راب»، وزیر خارجه انگلیس قرار است در پاریس با یکدیگر دیدار کنند.

وزارت خارجه آلمان نوشته است: «امروز در یک نشست اعتمادآمیز، هایکو ماس، ژان ایو لودریان و دومینیک راب از آمادگی دولت جدید آمریکا برای رایزنی در خصوص ایران استقبال می کنند. سه کشور اروپایی حفظ برجام و بررسی همه گزینه ها در این خصوص را ادامه خواهند داد. سه کشور اروپایی از ایران می خواهند توافق را بیش از این تضعیف نکند.»

وزیر خارجه سه کشور اروپایی قرار است با «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا درباره ایران بحث و تبادل نظر کنند.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشورهای اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران اخیراً به طرف های برجام هشدار داده چنانچه طرف مقابل تعهداتش را تا هفته اول اسفند اجرا نکند، دولت موظف به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است.

«کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته (دوشنبه) گفت تهران نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه خود تحت برجام را تحویل مدیر کل آژانس داده است.

اقدام ایران در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای 26 و 36 برجام ملزم می کند.

لینک کوتاه لینک کپی شد کشورهای اروپایی برجام