سریال سفرهای پرحاشیه قالیباف؛ شکست انتخاباتی در مسکو با هزینه تراشی برای نظام

سریال سفرهای پرحاشیه قالیباف؛ شکست انتخاباتی در مسکو با هزینه تراشی برای نظام
نگاهی به عملکرد و رفتارهای قالیباف در ماه های حضور وی در مجلس نشان دهنده آن است که رئیس این روزهای مجلس هنوز از کاراکتر کاندیدای ریاست جمهوری فاصله نگرفته و علیرغم حضور یک یا چند ماهه در مجلس وقتی با وزرای دولت مواجه می شود پیرامون انتظارات خود از وزارتخانه مربوطه سخن می گوید و برنامه های خود را ...
سریال سفرهای پرحاشیه قالیباف؛ شکست انتخاباتی در مسکو با هزینه تراشی برای نظام

آفتاب نیوز :

«برای دیده شدن تلاش بیجا نکن، به کمال که برسی، دیده خواهی شد.» شاید این جمله که منتسب به ویکتور هوگو نویسنده شهیر فرانسوی و خالق اثر بینوایان است، بهترین توصیه برای رئیس این روزهای مجلس و شهردار اسبق تهران باشد. او که هرکجا مسئولیتی داشته ارتباطی تنگاتنگ با دوربین برقرار می کند و تلاش دارد با بهره گیری از ابزار قدرتمندی چون رسانه در کانون توجهات باشد.

او که ایده ها و ترفندهای مختلفی را برای قرار گرفتن در کانون توجهات امتحان کرده، در آخرین تلاش علیرغم روحیات و سوابق خود که او را بیشتر فردی اجرایی معرفی می کند، وارد نهاد قانونگذاری ایران شد و با جلب نظر نمایندگان موفق شد رئیس قوه مقننه شود؛ اما این تمام خواسته ی قالیباف نیست و به نظر می رسد او همچنان سودای ریاست جمهوری دارد.

نگاهی به عملکرد و رفتارهای قالیباف در ماه های حضور وی در مجلس نشان دهنده آن است که رئیس این روزهای مجلس هنوز از کاراکتر کاندیدای ریاست جمهوری فاصله نگرفته و علیرغم حضور یک یا چند ماهه در مجلس وقتی با وزرای دولت مواجه می شود پیرامون انتظارات خود از وزارتخانه مربوطه سخن می گوید و برنامه های خود را تشریح می کند، اقدامی که پیش از حضور قالیباف در مجلس کم سابقه بوده است.

رفتارهای تبلیغاتی قالیباف تنها محدود به این نیست، او طی هفته گذشته طی سفری رسمی با دعوت دومای روسیه عازم مسکو پایتخت این کشور شد؛ سفری پرحاشیه که حتی دستاوردهای حداقلی ای که می توانست برای او به ارمغان داشته باشد را نیز تحت الشعاع قرار داد. در این سفر که به گفته علی نیکزاد نایب رئیس مجلس یک سفر بین پارلمانی بود؛ شخص قالیباف، نزدیکان و مشاوران او به قدری بر مساله انتقال پیام رهبر انقلاب به رئیس جمهور روسیه تاکید ورزیدند و آن مساله را قدری برجسته و مهم جلوه دادند که با عدم برگزاری دیدار میان قالیباف و پوتین، اصل سفر رئیس مجلس و دیدارهای وی زیر سایه این اتفاق قرار گرفت.

تیم رسانه ای رئیس مجلس و حتی خود قالیباف طی هفته ها و روزهای منتهی به این سفر به قدری بر مساله دیدار قالیباف با پوتین و تحویل پیام رهبر انقلاب توسط او به پوتین متمرکز شدند که اصل سفر را به حاشیه بردند؛ ذوق زدگی آن ها از پیش از سفر و تلاش برای اطلاع رسانی زودتر از موعد درخصوص دیدار رئیس مجلس با پوتین یا عدم تحویل مستقیم پیام به پوتین به دلیل نپذیرفتن پروتکل های دیدار با پوتین، از جانب قالیباف از یکسو و در سوی دیگر تحلیل شگفت انگیز ارائه شده در خصوص این سفر از سوی مهدی محمدی مشاور رئیس مجلس سطح حواشی و بحران را به نقطه ای رساند که وبسایت خبری-تجلیلی رجانیوز رسانه نزدیک به جبهه پایداری در انتقاد از این رویکرد وضعیت سفر قالیباف به روسیه را «تأسف بار» خواند و در تحلیل مقصرین این حادثه، با زیر سوال بردن «ذوق زدگی و دست پاچگی اطرافیان رئیس مجلس» این رفتارها را موجب «هزینه تراشی» برای کشور دانست و با اشاره به توئیت یکی از مشاوران قالیباف نوشت: « این اغراق گویی با هشتگ #معتمدنظام به گونه ای است که گویا اگر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس نبود رهبرانقلاب هیچ فردی را برای انتقال پیام به مسکو نداشته و شخص ایشان از محتوای پیام مهمتر بوده است!»

این رسانه همچنین ادامه داد:« حتی مشخص نیست چرا وجود پیام مهم رهبرانقلاب که از طریق رئیس مجلس باید به دست رئیس جمهور روسیه برسد از هفته ها قبل در محافل و کانال های تلگرامی سیاسی و مشکوک و نزدیک به یک جریان خاص سیاسی رسانه ای شده است.

ایران در عالی ترین سطح بارها پیام های مختلف دریافت و ارسال کرده است، اگر قرار بود که هر بار چنین حاشیه هایی توسط انتقال دهندگان و دریافت کنندگان پیام بوجود بیاید بسیاری از تحولات دیپلماتیک کشور نه تنها به بازی های سیاسی آلوده میشد که از اعتبار پیام ها نیز می کاست.»

در کنار این رفتارها، نگاهی به تحلیل های مطرح شده از سوی کارشناسان زبان بدن و آداب دیپلماتیک درخصوص فیلمی که از لحظه دیدار و انتقال پیام رهبر انقلاب به طرف روسی منتشر شد، نشان دهنده آن است که رئیس مجلس هنوز آماده برگزاری دیدارهای خارجی و دیپلماتیک به ویژه با این سطح از اهمیت نیست.

به نظر می رسد رئیس مجلس و تیم مشاوران و دستیاران او پیش از آنکه سفر بین المللی دیگری را برای او تدارک ببینند، باید مساله آموزش های دیپلماتیک را در اولویت قرار دهند تا سفرهای بعدی رئیس مجلس با چنین شرایطی برگزار نشود، اتفاقات قبل و حین سفر قالیباف به روسیه می تواند خسارت قابل توجهی نسبت به وجهه سیاسی او در داخل وارد کند اما تکرار این اتفاقات قطعا تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت برای مردی که کاندیدای بالقوه انتخابات های ریاست جمهوری است.

سیاست خارجی ایران اکنون بر اساس «نگاه به شرق» است

دیپلمات و سفیر پیشین ایران نیز با اشاره به سفرهای اخیر رئیس مجلس و وزیر خارجه ایران به روسیه و منطقه قفقاز به تحلیل مناسبات موجود و چگونگی برقراری تعادل شرق و غرب پرداخت.

محسن پاک آیین درباره اینکه چرا در سفر قالیباف به مسکو، ایران نیاز به تاکید بر روابطش با روسیه و اطمینان بخشی به آنها دارد، اظهار داشت: در شرایط فعلی دوره بعد از ترامپ و روی کار آمدن آقای بایدن، به طور طبیعی تقویت روابط با کشورهای شرق و تقویت دیدگاه نگاه شرق این پیام را می دهد که ما در سیاست خارجی خود قائل به ایجاد تنوع هستیم و متمایل به یک قطب نیستیم.

وی با بیان اینکه ایران آمادگی همکاری با همه کشورهایی که به دنبال رابطه دوستانه بر اساس احترام متقابل باشند را دارد، ادامه داد: در میان کشور هایی که در دوره تحریم نیز ایران را تنها نگذاشتند و در کنار ایران بودند و در مجامع مختلف به ویژه در شورای امنیت سازمان ملل از ما حمایت کردند، دو کشور روسیه و چین هستند؛ تقویت روابط ما با این کشورها نشان دهنده این است که حتی در شرایط پسا ترامپ برای دوستانمان اهمیت قائل هستیم و همکاری های خوب آنها و حمایتشان را در دوران ترامپ فراموش نمی کنیم.

این تحلیل گر ارشد مسائل قفقاز افزود: سفر آقای قالیباف به روسیه و سفر آقای ظریف به منطقه قفقاز، ترکیه و روسیه نیز در جهت همین اراده سیاسی کشور مبنی بر تقویت سیاست نگاه به شرق است. در واقع هدف اصلی این نگاه این است که با مناطق دیگری که در مقاطعی به آنها کمتر توجه شده است، همکاری بیشتری کنیم. البته در روسیه غیر از این هدف اصولی، مناسبات مختلف و همکاری در بخش های دوجانبه، چندجانبه و منطقه ای را داریم، لذا سفرهای منظم و با برنامه مقامات روسیه و ایران به کشورهای طرفین، به معنای این است که ما حوزه های مختلفی برای همکاری داریم که بر اهمیت این سفرها می افزاید.

وی درباره سیاست نگاه به شرق و تحریک کشورهای غربی و همچنین کاهش همین میزان از روابط با غرب گفت: نکته غیر عادی و فوق العاده ای وجود ندارد، اما همانگونه که با کشورهای غربی تعامل می کنیم، با کشورهای شرقی نیز تعامل می کنیم. اما این تعاملات باید دوطرفه باشد. گاهی طرفی تمایل نشان نمی دهد. در شرایط فعلی روابط ما با غرب یک رابطه دو طرفه نیست. آمریکا استثنا است و رویکرد خصومت آمیز آن با ایران جدا است، اما اروپایی ها نیز رویکرد مثبتی نسبت به ایران ندارند و بیش از اینکه به ایجاد و تقویت روابط دوجانبه با ایران توجه کنند، بیشتر به دنبال طرح مسائل حاشیه ای، چه در حوزه حقوق بشری، چه در حوزه پایبندی به تعهداتشان در برجام هستند و لذا رویکرد مثبتی از سوی غرب نمی بینیم.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه بیان کرد: طبیعتاً اگر اروپایی ها بخواهند بر اساس احترام متقابل با ما ارتباط برقرار کنند، حتماً پاسخ مثبت می دهیم. اینکه ما با روسیه و کشورهای همسایه رابطه خیلی خوبی داریم، کاری کاملا اصولی و عقلایی است، چرا در مقطعی که غربی ها یک رویکرد منفی نسبت به ایران دارند، نمی توان شرق را هم کنار بگذاریم چرا که در این شرایط کاملا منزوی خواهیم شد.

وی تصریح کرد: سیاست خارجی که اکنون در حال انجام شدن است، یک سیاست خارجی عقلایی است. برخی افراد در داخل کشور تصور می کنند که چنانچه روابط ما با کشورهایی مثل روسیه، چین و همسایگان تضعیف شود ما به ناچار به سمت غرب خواهیم رفت، در حالی که این تصور نیز یک تصور نا متعادل است، چرا که روابط ما با غرب بستگی به تغییر رویکرد خصومت آمیز آنها نسبت به ایران دارد و هر کجا که آنها تغییر رویکرد دهند با آنها رابطه قوی تری پیدا می کنیم. لذا نباید برای اینکه با غربی ها رابطه بهتری پیدا کنیم رابطه خودمان را با شرق قطع کنیم.

پاک آیین با اشاره سفر قالیباف و ظریف به روسیه و منطقه و همچنین ارسال پیام رهبری به پوتین، اظهار داشت: این اقدامات نشان می دهد که ما کشور قدرشناسی در سیاست خارجه هستیم و منافع خودمان را می شناسیم و می دانیم در چه حوزه ای می تواند تامین شود و چگونه با این کشورها ارتباطمان را تقویت کنیم. طبیعتا اگر از اروپا نیز رویکرد مثبت ببینیم حتماً با آنها کار می کنیم.


کلیدواژه های این خبر
هشتگ   مقام معظم رهبری   روسیه   جبهه پایداری   مهدی محمدی   محمدباقر قالیباف   ریاست جمهوری   قالیباف   کانال تلگرام   وزرای دولت   ریاست مجلس   نایب رئیس مجلس   رئیس جمهور   وب سایت   قوه مقننه   پروتکل   وزارت خانه   مشاوران   ویکتور هوگو   مسکو   دومای روسیه   خالق   هزینه تراشی   روحیات   حادثه   بحران   شهردار اسبق تهران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آفتاب» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
جزئیات دیدار قالیباف و لاوروف
تابناک
قالیباف در دیدار لاوروف: با تسریع در ارسال بیشتر واکسن به ایران تاکید داریم
عصر ایران
پاسخ پوتین به نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
خبرگزاری دفاع مقدس
قالیباف: پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
الف
پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
روز پلاس
حزئیات دیدار قالیباف و لاوروف
انتخاب
قالیباف در دیدار لاوروف: پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
تسنیم
پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
شبستان
قالیباف در دیدار لاوروف: 1+4 درباره خرابکاری نطنز، موضع شفاف داشته باشند
همشهری آنلاین
رسوایی پاک نشدنی مجلس /دو تذکر از رهبر انقلاب در کمتر از 10 ماه /و داستان آن سفر پرماجرای روسیه...
ساعت 24
پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب
راه امروز
پاسخ پوتین به نامه رهبر معظم انقلاب تحویل ولایتی شد
صدای ایران
تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر معظم انقلاب اسلامی
راه دانا
پیام پوتین به رهبر انقلاب به ولایتی تقدیم شد+ جزییات
پارسینه
پاسخ پوتین به پیام رهبر حکیم انقلاب
میزان
پاسخ پوتین به پیام رهبر معظم انقلاب
مشرق نیوز
پاسخ ولادیمیر پوتین به پیام رهبر انقلاب
خبرآنلاین
حال جامعه خوب نیست/مردم نسبت به حضور نظامی ها در راس قوه مجریه حساس شده اند
گفتار نو
آشی که اطرافیان قالیباف برایش پختند
نواندیش
غلبه حواشی بر متن در سفر قالیباف به مسکو
راه امروز
ناشی گری هایی که گریبان قالیباف را در مسکو گرفت
نصف جهان
ناشی گری هایی که گریبان قالیباف را گرفت
دنیای اقتصاد
غلبه حواشی بر متن در یک سفر
روزنامه شرق
قالیباف برای دیداربا پوتین هم باید 14 روز قرنطینه می شد
رویداد 24
سریال سفرهای پرحاشیه قالیباف؛ شکست انتخاباتی در مسکو با هزینه تراشی برای نظام
تیک نیوز
سریال سفرهای پرحاشیه آقای رئیس
روز نو
شکست انتخاباتی قالیباف در مسکو با هزینه تراشی برای نظام
مردمی ها
قالیباف برای دیدار و مصاحفه با پوتین هم باید 14 روز قرنطینه می شد هم تست کرونا می داد
خبرآنلاین
ماجرای رد 2 پیشنهاد کرملین برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی
خبرگزاری دفاع مقدس
سریال سفرهای پرحاشیه آقای رئیس/ این قسمت؛ قالیباف در مسکو
خبرگزاری ایلنا
قالیباف درتیم مشاوران و برنامه ریزان خود تجدیدنظر کند
ایران آنلاین
روزنه
روزنامه شرق
مقایسه قالیباف با فرستاده امام راحل به روسیه درست است؟
روزنامه شرق
دیوارکوتاه ظریف!
اعتدال
رسانه های بیگانه به دنبال تخریب روابط مجلس انقلابی با شرق /عده ای در حال قربانی کردن منافع ملی و مصالح هستند
نماینده
متهم سازی وزارت خارجه در روایت های متناقض مجلسی ها
ایران آنلاین
تلاش مخالفان منافع ملی برای تقلیل سفر قالیباف از راهبردی به تبلیغاتی/ نباید منافع ملی و مصالح قربانی شود
فارس
رسانه های روسیه سفر قالیباف را تحویل نگرفتند!
دنیای اقتصاد
دیدگاه روس ها: سفر قالیباف یک نقطه عطف استراتژیک در روابط نیست
نواندیش
سفر قالیباف به روسیه؛ مجلس وزارت خارجه را متهم کرد
فرارو
اخبار مرتبط
bltتابناک : جزئیات دیدار قالیباف و لاوروف
bltعصر ایران : قالیباف در دیدار لاوروف: با تسریع در ارسال بیشتر واکسن به ایران تاکید داریم
bltخبرگزاری دفاع مقدس : پاسخ پوتین به نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltالف : قالیباف: پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltروز پلاس : پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltانتخاب : حزئیات دیدار قالیباف و لاوروف
bltتسنیم : قالیباف در دیدار لاوروف: پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltشبستان : پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltهمشهری آنلاین : قالیباف در دیدار لاوروف: 1+4 درباره خرابکاری نطنز، موضع شفاف داشته باشند
bltساعت 24 : رسوایی پاک نشدنی مجلس /دو تذکر از رهبر انقلاب در کمتر از 10 ماه /و داستان آن سفر پرماجرای روسیه...
bltراه امروز : پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب
bltصدای ایران : پاسخ پوتین به نامه رهبر معظم انقلاب تحویل ولایتی شد
bltراه دانا : تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر معظم انقلاب اسلامی
bltپارسینه : پیام پوتین به رهبر انقلاب به ولایتی تقدیم شد+ جزییات
bltمیزان : پاسخ پوتین به پیام رهبر حکیم انقلاب
bltمشرق نیوز : پاسخ پوتین به پیام رهبر معظم انقلاب
bltخبرآنلاین : پاسخ ولادیمیر پوتین به پیام رهبر انقلاب
bltگفتار نو : حال جامعه خوب نیست/مردم نسبت به حضور نظامی ها در راس قوه مجریه حساس شده اند
bltنواندیش : آشی که اطرافیان قالیباف برایش پختند
bltراه امروز : غلبه حواشی بر متن در سفر قالیباف به مسکو
bltنصف جهان : ناشی گری هایی که گریبان قالیباف را در مسکو گرفت
bltدنیای اقتصاد : ناشی گری هایی که گریبان قالیباف را گرفت
bltروزنامه شرق : غلبه حواشی بر متن در یک سفر
bltرویداد 24 : قالیباف برای دیداربا پوتین هم باید 14 روز قرنطینه می شد
bltتیک نیوز : سریال سفرهای پرحاشیه قالیباف؛ شکست انتخاباتی در مسکو با هزینه تراشی برای نظام
bltروز نو : سریال سفرهای پرحاشیه آقای رئیس
bltمردمی ها : شکست انتخاباتی قالیباف در مسکو با هزینه تراشی برای نظام
bltخبرآنلاین : قالیباف برای دیدار و مصاحفه با پوتین هم باید 14 روز قرنطینه می شد هم تست کرونا می داد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ماجرای رد 2 پیشنهاد کرملین برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی
bltخبرگزاری ایلنا : سریال سفرهای پرحاشیه آقای رئیس/ این قسمت؛ قالیباف در مسکو
bltایران آنلاین : قالیباف درتیم مشاوران و برنامه ریزان خود تجدیدنظر کند
bltروزنامه شرق : روزنه
bltروزنامه شرق : مقایسه قالیباف با فرستاده امام راحل به روسیه درست است؟
bltاعتدال : دیوارکوتاه ظریف!
bltنماینده : رسانه های بیگانه به دنبال تخریب روابط مجلس انقلابی با شرق /عده ای در حال قربانی کردن منافع ملی و مصالح هستند
bltایران آنلاین : متهم سازی وزارت خارجه در روایت های متناقض مجلسی ها
bltفارس : تلاش مخالفان منافع ملی برای تقلیل سفر قالیباف از راهبردی به تبلیغاتی/ نباید منافع ملی و مصالح قربانی شود
bltدنیای اقتصاد : رسانه های روسیه سفر قالیباف را تحویل نگرفتند!
bltنواندیش : دیدگاه روس ها: سفر قالیباف یک نقطه عطف استراتژیک در روابط نیست
bltفرارو : سفر قالیباف به روسیه؛ مجلس وزارت خارجه را متهم کرد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.