ارزیابی سفر رئیس مجلس به مسکو

ارزیابی سفر رئیس مجلس به مسکو
با صرف نظر از نوع اطلاع رسانی ناهماهنگ و غیردقیق اولیه در مورد سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به روسیه، انجام این سفر را می توان اقدامی موفق و در مسیر منافع ملی دو کشور توصیف کرد.
ارزیابی سفر رئیس مجلس به مسکو

در این رابطه توجه به نکات زیر می تواند موجب داوری منصفانه نسبت به اهداف و دستاوردهای سفر باشد.

1- سفر آقای قالیباف به دعوت رسمی آقای ویچیسلاو والودین، رئیس دومای روسیه و باهدف تقویت همکاری های پارلمانی به عنوان پشتوانه مناسبات رسمی دو کشور، برنامه ریزی شده بود. آقای قالیباف در این سفر علاوه بر رئیس مجلس دوما با رئیس شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) و دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه دیدار کرد. این دیدارها کاملاً منطبق با موازین و پروتکل های رسمی بود و در فضائی صمیمی و محترمانه انجام شد. گفتگوهای انجام شده نیز طیف گسترده ای از موضوعات موردعلاقه در حوزه های مناسبات دوجانبه، چندجانبه و تحولات منطقه و جهان را شامل می شد. معمولاً سفر روسای مجلس به عنوان نمایندگان مردم، پشتوانه مناسبات رسمی کشورها بوده و در این سفر هم پشتیبانی مجالس دو کشور از توسعه و تحکیم روابط تهران – مسکو، بارز و روشن بود. در این گفتگوها بر ضرورت تدوین و تنظیم نقشه راه که شایسته روابط راهبردی باشد در عرصه های مختلف تأکید شد. برگزاری کمیسیون عالی مشترک پارلمانی ایران و روسیه، حضور دبیر کل اتحادیه اقتصادی اوراسیا در محل اقامت رئیس مجلس شورای اسلامی، گفتگو پیرامون راه های گسترش همکاری های ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دیدار جمعی از تجار و بازرگانان روسی و ایرانی با آقای قالیباف، نشانگر اراده طرفین برای پیشرفت روابط اقتصادی دو کشور بود.

2- ارسال پیام مقام معظم رهبری برای آقای پوتین بر اهمیت این سفر پارلمانی افزود و نشانگر توجه ویژه رهبر انقلاب به مناسبات راهبردی دو کشور بود. به دلیل ضرورت اجرای پروتکل های کرونایی و غیرقابل پذیرش برای طرف ایرانی، قرار نبود پیام توسط رئیس مجلس شورای اسلامی به آقای پوتین تسلیم شود. آقای والودین به عنوان نماینده ویژه پوتین، پیام را دریافت کرد و ساعتی بعد هیات ایرانی از خواندن نامه توسط رئیس جمهور روسیه مطلع شد. لذا عدم ملاقات آقایان قالیباف و پوتین، اهمیت پیام مهم رهبر انقلاب و توجه خاص ایشان به تقویت روابط فی مابین را کاهش نمی دهد. این که پیام های ارسالی برای رهبران کشورها، به نمایندگان آنان تسلیم شود نیز امری متعارف و دارای سابقه در عرصه روابط خارجی بوده است.

3- روابط ایران و روسیه در پنج قرن اخیر دارای فراز و نشیب های زیاد بوده اما پس از فروپاشی شوروی و تقویت تمایل کشورها به همکاری های منطقه ای و مقابله با یک جانبه گرایی، مناسبات جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، بر احترام متقابل و در چارچوب تأمین منافع ملت های دو کشور استوار شده است. همکاری در حوزه های امنیتی و دفاعی و مبارزه با تروریسم بخصوص در سوریه و عراق و افغانستان یکی از ابعاد این تعاملات است. توسعه همکاری های اقتصادی با توجه به تحمیل تحریم های ظالمانه بر دو کشور، اهمیت مناسبات فی مابین را مضاعف ساخته است. همکاری های اقتصادی بین ایران و روسیه در حوزه های اقتصادی می تواند به مقاوم سازی اقتصاد و کاهش فشارها علیه دو کشور بیانجامد. مضاف بر اینکه چین و روسیه تاکنون در مجامع بین المللی نظیر شورای امنیت سازمان ملل متحد در مقابل سیاست های آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران ایستاده و از ایران حمایت کرده اند. گسترش روابط ایران و روسیه نه فقط به نفع دو کشور بوده، بلکه عامل مهمی در امنیت، ثبات و توسعه مناطقی چون غرب آسیا، قفقاز و آسیای مرکزی به شمار می رود. در این میان تداوم و توسعه همکاری پارلمانی و تقویت ارتباطات مجالس، قطعاً مقوم مناسبات رسمی خواهد بود.

4- برخی از اهل قلم و رسانه در خارج از کشور، تقویت روابط تهران و مسکو را مغایر با منافع غرب دانسته و به بهانه های مختلف ازجمله حواشی سفر رئیس مجلس به مسکو، قصد اخلال در این روابط را داشتند. این قبیل اظهارنظرها ارزش پاسخ گوئی ندارند، اما به افراد بعضاً دلسوزی که در داخل کشور همین خط را دنبال می کنند باید گفت که ترمیم روابط ایران با غرب با تغییر رویکرد سلطه جویانه و خصمانه آنان نسبت به ملت ایران قابل بررسی خواهد بود نه با تضعیف روابط کشورمان با روسیه، چین، هند، همسایگان. تقویت سیاست نگاه به شرق ایران یک اقدام اصولی و عقلائی است که در دستور کار قرار دارد و می تواند موجب تقویت جایگاه ایران در روابط خارجی باشد.

5- در مجموع می توان گفت سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به مسکو یک اقدام سازنده و به موقع در دوره پساترامپ بود که ارسال پیام مهم رهبر معظم انقلاب بر اهمیت آن افزود. پیگیری توافقات این سفر موجب تقویت روابط ایران و روسیه خواهد شد و نقاط ضعف آن بخصوص در بخش اطلاع رسانی نیز می تواند برای سفرهای آینده، مرتفع شده و موردتوجه برنامه ریزان در مجلس شورای اسلامی و دستگاه دیپلماسی قرار گیرد.

در عین حال انتظار است سفیر کشورمان در روسیه به عنوان یک فرد مطلع و نماینده نظام، در مصاحبه های خود با تشریح ابعاد مهم و دستاوردهای سفر، ملت ایران و صاحب نظران را در جریان واقعیت های امر قرار دهد.

کد خبر 1485906

کلیدواژه های این خبر
عراق   مقام معظم رهبری   افغانستان   منافع ملی   آمریکا   سوریه   روسیه   نظام جمهوری اسلامی ایران   مجلس سنا   قالیباف   ریاست مجلس   نقشه راه   رئیس جمهور   مجمع اقتصادی اوراسیا   بازرگان   پروتکل   تجار   مسکو   فروپاشی شوروی   همکاری پارلمانی   دومای روسیه   مجامع بین المللی   همکاری های ایران   فراز و نشیب   همکاری های منطقه ای   همکاری های اقتصادی   نماینده ویژه   مطلع شد   مجلس شورای اسلامی   چین   ایران و روسیه   تحولات منطقه   روابط اقتصادی   روابط خارجی   غرب آسیا   شورای امنیت سازمان ملل متحد  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرآنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
وقتی آمریکا در شطرنج ایرانی-روسی کیش و مات می شود
مشرق نیوز
تهران – مسکو و گام های جدی جدید
قدس آنلاین
در دیدار قالیباف و لاوروف چه گذشت
رسانیوز
جزئیات دیدار قالیباف و لاوروف
تابناک
قالیباف در دیدار لاوروف: با تسریع در ارسال بیشتر واکسن به ایران تاکید داریم
عصر ایران
قالیباف در دیدار لاوروف: پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
آفتاب
پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
روز پلاس
پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
صدا و سیما
قدردانی از مواضع روسیه در حمایت از برجام
افق تازه
قالیباف در دیدار لاوروف: 1+4 درباره خرابکاری نطنز، موضع شفاف داشته باشند
همشهری آنلاین
قالیباف: پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
فارس
لزوم تسریع در راه اندازی خط تولید مشترک واکسن کرونا
اعتدال
روحانی به لاوروف: نه کمتر از توافق سال 2015  را می پذیریم نه بیشتر از آن را می خواهیم
وانا نیوز
روحانی: می خواهیم فضا و روابط به تعهدات و توافقات 2015 برگردد؛ نه حاضریم کمتر از آن را بپذیریم و نه دنبال آن هستیم که بیش از آن را بدست آوریم
آوای خزر
تاکید روحانی بر ارتقای روابط همه جانبه با روسیه
میزان
روحانی به لاوروف: نه کمتر از توافق سال 2015 را می پذیریم نه بیشتر از آن را می خواهیم/باز کردن پای رژیم صهیونیستی به منطقه خطرناک است /استقبال از ادامه همکاری ها در زمینه مقابله با کرونا
ساعت 24
روحانی: نه کمتر از توافق سال 2015  را می پذیریم نه بیشتر از آن را می خواهیم
خبرآنلاین
روحانی در دیدار با لاوروف: باز کردن پای رژیم صهیونیستی در منطقه خلیج فارس، اقدامی خطرناک است
دنیای اقتصاد
امنیت منطقه باید توسط کشورهای خود منطقه تامین شود/ قدردانی از مواضع روسیه در حمایت از برجام
خبرگزاری ایلنا
تاکید بر توسعه و تعمیق روابط اقتصادی ایران و روسیه همپای روابط سیاسی/ ضرورت مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا با توسعه همکاری های منطقه ای/ باز کردن پای رژیم صهیونیستی به عنوان یک عنصر بی ثبات کننده و تنش زا، در منطقه خلیج فارس، اقدامی خطرناک است/  امنیت منطقه باید توسط کشورهای خود منطقه تامین شود/ قدر
پایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری
دو سند مهم در سفر لاوروف به ایران امضا می شود
تیک نیوز
ابعداد سفر لاوروف به ایران؛ دو سند مهم امضا می شود
مثلث
سند 25 ساله موجب افزایش همکاری ها و توسعه اقتصادی کشور است
ایرنا
پاسخ پوتین به نامه رهبر معظم انقلاب تحویل ولایتی شد
صدای ایران
تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر معظم انقلاب در دیدار ولایتی با سفیر روسیه
الف
مشاور رهبر انقلاب، پیام پوتین را دریافت کرد
شبکه الکوثر
تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به مقام معظم رهبری در دیدار ولایتی با سفیر روسیه
نواندیش
پیام پوتین به رهبری به ولایتی داده شد نه قالیباف
رویداد 24
پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب
فرارو
پاسخ پوتین به پیام مقام معظم رهبری تقدیم ولایتی شد
جام جم آنلاین
پاسخ ولادیمیر پوتین به پیام رهبر انقلاب
تیک نیوز
تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر معظم انقلاب اسلامی
خبرگزاری دفاع مقدس
تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر انقلاب در دیدار ولایتی با سفیر روسیه
صبح تهران
پیام پوتین به رهبر معظم انقلاب تقدیم ولایتی شد
العالم
پاسخ رئیس جمهور روسیه به پیام رهبر انقلاب
انتخاب
پیام پوتین به رهبر انقلاب به ولایتی تقدیم شد+ جزییات
پارسینه
پاسخ پوتین به پیام رهبر حکیم انقلاب
میزان
تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به مقام معظم رهبری به ولایتی توسط سفیر این کشور
دنیای اقتصاد
پاسخ پوتین به پیام رهبر معظم انقلاب
مشرق نیوز
پوتین جواب نامه رهبر انقلاب را داد
رکنا نت
اخبار مرتبط
bltمشرق نیوز : وقتی آمریکا در شطرنج ایرانی-روسی کیش و مات می شود
bltقدس آنلاین : تهران – مسکو و گام های جدی جدید
bltرسانیوز : در دیدار قالیباف و لاوروف چه گذشت
bltتابناک : جزئیات دیدار قالیباف و لاوروف
bltعصر ایران : قالیباف در دیدار لاوروف: با تسریع در ارسال بیشتر واکسن به ایران تاکید داریم
bltآفتاب : قالیباف در دیدار لاوروف: پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltروز پلاس : پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltصدا و سیما : پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltافق تازه : قدردانی از مواضع روسیه در حمایت از برجام
bltهمشهری آنلاین : قالیباف در دیدار لاوروف: 1+4 درباره خرابکاری نطنز، موضع شفاف داشته باشند
bltفارس : قالیباف: پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltاعتدال : لزوم تسریع در راه اندازی خط تولید مشترک واکسن کرونا
bltوانا نیوز : روحانی به لاوروف: نه کمتر از توافق سال 2015  را می پذیریم نه بیشتر از آن را می خواهیم
bltآوای خزر : روحانی: می خواهیم فضا و روابط به تعهدات و توافقات 2015 برگردد؛ نه حاضریم کمتر از آن را بپذیریم و نه دنبال آن هستیم که بیش از آن را بدست آوریم
bltمیزان : تاکید روحانی بر ارتقای روابط همه جانبه با روسیه
bltساعت 24 : روحانی به لاوروف: نه کمتر از توافق سال 2015 را می پذیریم نه بیشتر از آن را می خواهیم/باز کردن پای رژیم صهیونیستی به منطقه خطرناک است /استقبال از ادامه همکاری ها در زمینه مقابله با کرونا
bltخبرآنلاین : روحانی: نه کمتر از توافق سال 2015  را می پذیریم نه بیشتر از آن را می خواهیم
bltدنیای اقتصاد : روحانی در دیدار با لاوروف: باز کردن پای رژیم صهیونیستی در منطقه خلیج فارس، اقدامی خطرناک است
bltخبرگزاری ایلنا : امنیت منطقه باید توسط کشورهای خود منطقه تامین شود/ قدردانی از مواضع روسیه در حمایت از برجام
bltپایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری : تاکید بر توسعه و تعمیق روابط اقتصادی ایران و روسیه همپای روابط سیاسی/ ضرورت مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا با توسعه همکاری های منطقه ای/ باز کردن پای رژیم صهیونیستی به عنوان یک عنصر بی ثبات کننده و تنش زا، در منطقه خلیج فارس، اقدامی خطرناک است/  امنیت منطقه باید توسط کشورهای خود منطقه تامین شود/ قدر
bltتیک نیوز : دو سند مهم در سفر لاوروف به ایران امضا می شود
bltمثلث : ابعداد سفر لاوروف به ایران؛ دو سند مهم امضا می شود
bltایرنا : سند 25 ساله موجب افزایش همکاری ها و توسعه اقتصادی کشور است
bltصدای ایران : پاسخ پوتین به نامه رهبر معظم انقلاب تحویل ولایتی شد
bltالف : تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر معظم انقلاب در دیدار ولایتی با سفیر روسیه
bltشبکه الکوثر : مشاور رهبر انقلاب، پیام پوتین را دریافت کرد
bltنواندیش : تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به مقام معظم رهبری در دیدار ولایتی با سفیر روسیه
bltرویداد 24 : پیام پوتین به رهبری به ولایتی داده شد نه قالیباف
bltفرارو : پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب
bltجام جم آنلاین : پاسخ پوتین به پیام مقام معظم رهبری تقدیم ولایتی شد
bltتیک نیوز : پاسخ ولادیمیر پوتین به پیام رهبر انقلاب
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر معظم انقلاب اسلامی
bltصبح تهران : تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر انقلاب در دیدار ولایتی با سفیر روسیه
bltالعالم : پیام پوتین به رهبر معظم انقلاب تقدیم ولایتی شد
bltانتخاب : پاسخ رئیس جمهور روسیه به پیام رهبر انقلاب
bltپارسینه : پیام پوتین به رهبر انقلاب به ولایتی تقدیم شد+ جزییات
bltمیزان : پاسخ پوتین به پیام رهبر حکیم انقلاب
bltدنیای اقتصاد : تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به مقام معظم رهبری به ولایتی توسط سفیر این کشور
bltمشرق نیوز : پاسخ پوتین به پیام رهبر معظم انقلاب
bltرکنا نت : پوتین جواب نامه رهبر انقلاب را داد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.