جزئیاتی از نامه رهبری به پوتین

جزئیاتی از نامه رهبری به پوتین
دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل گفت: طرف های منطقه ای جمهوری اسلامی باید این را بدانند که تحولات کاخ سفید رابطه راهبردی ما را نمی تواند تحت تأثیر قرار بدهد. این مقطع زمانی به گونه ای بود که از سوی رهبر انقلاب ضرورتی احساس شد مبنی بر اینکه پیامی به کشور روسیه منتقل کنند؛ پیامی راهبردی که با ...
جزئیاتی از نامه رهبری به پوتین

آفتاب نیوز :

20 بهمن 99، پیام رهبر انقلاب به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، توسط رئیس مجلس شورای اسلامی، تحویل رئیس دومای روسیه و نماینده ویژه ی پوتین شد.

پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR در همین رابطه گفتاری از حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه ی رییس مجلس در امور بین الملل و از همراهان آقای قالیباف در این سفر منتشر کرد.

امروز در مرکز توجهات اندیشمندان حوزه ی روابط بین الملل، دیدگاه های رهبر انقلاب به عنوان یکی از صاحب نظرانی که درک درستی از هندسه روابط بین الملل و سیاست های جهانی دارند، مورد توجه قرار می گیرد و نقشه های راهی که توسط ایشان در فضای بین الملل ترسیم می شود، با عنوان ایده های جدید در شکل دهی به نظم جدید جهانی رصد می شود. ایشان با توجه به تجربه شان در حوزه بین الملل، همواره بر این مسئله تأکید دارند که در سیاست خارجی باید متوازن عمل کرد؛ یعنی هم به سیاست «نه شرقی، نه غربی» برای حفظ استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی عمل کنیم و هم روابط خارجی را با همه ی بخش های جهان حفظ کنیم. ما در این نگاه باور داریم که مرکز تحولات جهانی باید در هر عصر و دوره ای به خوبی شناخته شود و متناسب با آن سیاست خارجی کشورها و مناسبات در روابط خارجی بازتعریف شود.

قرن21، قرن آسیا
بدون تردید قرن بیست ویکم، قرن آسیا است. نگاه به آسیا همواره مورد توجه نظام جمهوری اسلامی قرار دارد و ما در کنار حفظ روابط متوازن با کشورهای جهان باید نگاهی ویژه به آسیا داشته باشیم. در آسیا و در کشورهایی مثل روسیه، چین، هند، پاکستان، مالزی، اندونزی و مجموعه کشورهای شبه قاره هنوز ظرفیت های بسیار ناشناخته و مهمی وجود دارد که می تواند با توجه به مشترکاتی که ما با این منطقه از آسیا داریم، از آن استفاده ی لازم را به عمل بیاوریم.

همان طور که رهبر انقلاب هم تاکید دارند در سیاست خارجی، ما برای حفظ منافع ملی کشورمان باید شرق را به غرب و همسایه را بر کشورهای دور ترجیح دهیم. مشخص است رابطه با کشورهایی که با ما منافع مشترکی دارند بر دیگرانی که چه بسا ممکن است با ما تضاد منافع هم داشته باشند ارجحیت دارند.

در همین خصوص با اقدام رهبر انقلاب، نماینده ی ویژه ای از سوی جمهوری اسلامی ایران و متقابلاً از سوی رئیس جمهور چین از حدود دو سال پیش برای شتاب دهی به مناسبات دو کشور تعیین شده است. چندی پیش نیز شاهد بودیم که رؤسای مجالس شورای اسلامی ایران و چین به صورت وبینار به مدت نود دقیقه جلسه ی رسمی و مذاکرات دوجانبه داشتند و تصمیماتی در آنجا گرفته شد تا پارلمان های دو کشور از نقش خودشان برای سرعت بخشیدن به همکاری ها و روابط دو کشور استفاده کنند.

روس ها نیز با نگاهی که به تحولات جهانی و نقش مهم ایران به عنوان یک قدرت برجسته ی منطقه ای دارند، تجربه ی خوبی در کنار جمهوری اسلامی ایران داشته اند. البته نقش سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در تأمین حداکثری امنیت منطقه غیر قابل انکار است. توجه به تجربه ی مثبت همکاری ایران و روسیه در کمک به سوریه علی رغم مخالفت آمریکا، یکی از مسائلی است که نشان می دهد که بین ایران و روسیه می توان تجربه های همکاری موفق بیشتری را به ثبت رساند.

بی تاثیربودن تحولات کاخ سفید بر روابط راهبردی ایران
سفر رئیس مجلس به روسیه نیز با مقدماتی انجام شد. در هفته ی اوّل شروع به کار مجلس یازدهم، آقای والودین -از افراد نزدیک به آقای پوتین- که رئیس دومای روسیه است، فرستاده ی ویژه ای برای تبریک شروع به کار مجلس جدید به تهران اعزام کرد و این فرد دعوت نامه ای رسمی برای انجام سفر رئیس مجلس به مسکو به همراه داشت.

این سفر با انتخاب این مقطع زمانی حساس؛ یعنی مقطعی که مستأجران جدیدی در کاخ سفید وارد شده اند این پیام را به متحدین منطقه ای جمهوری اسلامی می دهد که ایران بیش از این معطل بازی افراد جدید کاخ سفید و دولت آمریکا یا سه کشور اروپایی درگیر در برجام (فرانسه، انگلیس و آلمان) نخواهد شد و هرگونه تصمیمی در کاخ سفید، هیچ تغییری در رویکرد جمهوری اسلامی نسبت به حفظ، تقویت، توسعه و تحکیم مناسبات راهبردی تهران با مسکو و پکن و نگاه راهبردی و بلندمدت جمهوری اسلامی ایران به آسیا به عنوان بازیگر مهم در قرن اخیر رخ نخواهد داد؛ و زمان برای آمریکا و اروپا نه روبه پایان که پایان یافته است.

طرف های منطقه ای جمهوری اسلامی باید این را بدانند که تحولات کاخ سفید رابطه ی راهبردی ما را نمی تواند تحت تأثیر قرار بدهد. این مقطع زمانی به گونه ای بود که از سوی رهبر انقلاب ضرورتی احساس شد مبنی بر اینکه پیامی به کشور روسیه منتقل کنند؛ پیامی راهبردی که با درک از شرایط جدید بین المللی تنظیم شده بود. این پیام نکات بسیار مهم و دقیقی داشت که برای مقام های روس -با توجه به مناسبات جدید بین المللی در راستای استحکام روابط راهبردی و پایدار دو کشور- حائز اهمیت بود.

شخصاً در جلسه ای که پیام رهبر انقلاب منتقل شد، حضور داشتم. آقای والودین، رئیس دومای روسیه نه به عنوان رئیس پارلمان، بلکه به عنوان نماینده ی ویژه ی آقای پوتین مسئول دریافت این پیام بود. روسیه از قبل طی یک یادداشت رسمی اعلام کرده بود برای اینکه دریافت پیام رهبر انقلاب به خاطر پروتکل ها به تأخیر نیفتد، نماینده ی ویژه ای در مسکو این پیام را دریافت کند. آقای والودین هم به عنوان نماینده ی ویژه ی رئیس جمهور روسیه مکلف شد. ساعتی بعد ما مطلع شدیم که آقای پوتین پیام را خوانده و مورد توجه جدی ایشان قرار گرفته است.

به روزسازی استراتژی ها براساس منافع ملی
اگر نگاهمان فقط سمت برخی کشورهای غربی نباشد، می بینیم کشورهایی در دنیا هستند که می توانند به ما کمک کنند و ما هم با موضع برابر به آن ها کمک کنیم. باید به این نکته توجه کنیم که جهان در حال تغییر است. بی تردید اوضاع و احوال در عرصه ی سیاست خارجی ثابت نیست. در عرصه ی سیاست خارجی تحولات به صورت سریع، حتی با شیب تند در حال انجام است. درک درست هندسه ی روابط بین الملل و منافع راهبردی ایران با توجه به تحولات توأم با شیب تند در عرصه ی جهانی نیازمند این است که ما دائماً استراتژی های خود را به روزرسانی کنیم. باید در روابط خودمان بر آنچه که تأمین کننده ی حداکثری منافع ملی، امنیت ملی و پیشرفت کشور است، تمرکز کنیم.

روسیه پوتین، اتحاد جماهیر شوروی و بلوک شرق کمونیسم نیست. روسیه پوتین با روسیه ی قبل از پوتین هم تفاوت دارد. ما از توسعه و تحکیم همکاری ها با کشورهایی مانند روسیه حتماً سود خواهیم برد. حلقه ی مفقوده ی روابط ایران و روسیه، عدم شناخت نزدیک مردم این دو کشور است. درک جامعه شناختی از ویژگی های برجسته ی فرهنگی دو کشور می تواند زمینه ساز و بسترساز تقویت و تحکیم همکاری های اقتصادی و تجاری در سایر حوزه ها نیز باشد. حوزه هایی که امروز شامل بخش های مختلفی می تواند باشد؛ از همکاری هایی که دو طرف در موضوع تولید واکسن و تبادل تجربیات در مبارزه با شیوع کرونا می توانند انجام دهند تا طیف وسیعی از همکاری های اقتصادی، بازرگانی، شیلات و همکاری های دفاعی-امنیتی، سیاسی و تبادلات ریلی، جاده ای مانند کریدور شمال-جنوب، حتی درخصوص نیروگاه ها به ویژه در حوزه ی نیروگاه های اتمی و حرارتی می توان زمینه های همکاری جدی و جدیدی تعریف کرد.


کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   هندوستان   سوریه   روسیه   نظام جمهوری اسلامی ایران   قالیباف   کشورهای جهان   کاخ سفید   سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی   ریاست مجلس   رئیس جمهور   مخالفت آمریکا   حسین امیر عبداللهیان   مالزی اندونزی   گفتاری   ولادمیر پوتین   دومای روسیه   نماینده ویژه   مجلس شورای اسلامی   چین   بین الملل   آسیا   سیاست خارجی   پارلمان   ایران و روسیه   امور بین الملل   روابط بین الملل   روابط خارجی   مجلس یازدهم  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آفتاب» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
جزئیات دیدار قالیباف و لاوروف
تابناک
قالیباف در دیدار لاوروف: با تسریع در ارسال بیشتر واکسن به ایران تاکید داریم
عصر ایران
قالیباف در دیدار لاوروف: پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
آفتاب
قالیباف: پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
الف
پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
روز پلاس
حزئیات دیدار قالیباف و لاوروف
انتخاب
پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
صدا و سیما
قالیباف در دیدار لاوروف: 1+4 درباره خرابکاری نطنز، موضع شفاف داشته باشند
همشهری آنلاین
امیرعبداللهیان: به حمایت قاطع خود از سوریه ادامه می دهیم
جوان آنلاین
مشاور قالیباف: به حمایت از سوریه ادامه می دهیم
آفتاب
امیرعبداللهیان: به حمایت قاطع خود از سوریه ادامه می دهیم
مهر نیوز
به حمایت قاطع خود از سوریه ادامه می دهیم
خبرگزاری ایلنا
ظریف علی رغم ملاحظات سند راهبردی ایران و چین را منتشر کرد /معاندان گفتند توافق ایران و چین، سقوط جمهوری اسلامی را به تاخیر می اندازد
تیک نیوز
تلاش آمریکا و اروپا برای دستیابی و تخریب سند راهبردی ایران و چین
ملیت
رمزگشایی از رفت و آمدهای اخیر تهران-مسکو
جام جم آنلاین
پاسخ پوتین به نامه رهبر معظم انقلاب تحویل ولایتی شد
صدای ایران
تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر معظم انقلاب در دیدار ولایتی با سفیر روسیه
الف
پاسخ پوتین به نامه رهبری به ولایتی داده شد نه قالیباف
خبر دنا
پیام پوتین به رهبری به ولایتی داده شد نه قالیباف
رویداد 24
پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب
فرارو
پاسخ پوتین به پیام مقام معظم رهبری تقدیم ولایتی شد
جام جم آنلاین
تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر انقلاب در دیدار ولایتی با سفیر روسیه
صبح تهران
پیام پوتین به رهبر معظم انقلاب تقدیم ولایتی شد
العالم
پاسخ رئیس جمهور روسیه به پیام رهبر انقلاب
انتخاب
تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر معظم انقلاب اسلامی
راه دانا
پیام پوتین به رهبر انقلاب به ولایتی تقدیم شد+ جزییات
پارسینه
پاسخ پوتین به پیام رهبر حکیم انقلاب
میزان
پاسخ پوتین به پیام رهبر معظم انقلاب
مشرق نیوز
پاسخ ولادیمیر پوتین به پیام رهبر انقلاب
خبرآنلاین
سفر پرحاشیه به مسکو؛ ناشی گری هایی که گریبان قالیباف را گرفت
خبر دنا
ناشی گری هایی که گریبان قالیباف را در مسکو گرفت
نصف جهان
رهاورد سفر رئیس مجلس به مسکو/ ایران عضو دائم اوراسیا می شود
خبرگزاری دفاع مقدس
ناشی گری هایی که گریبان قالیباف را گرفت
دنیای اقتصاد
غلبه حواشی بر متن در یک سفر
روزنامه شرق
کنایه امیرعبداللهیان به رئیس جمهور: نگاه روحانی به آمریکا ویژه است، به واشنگتن گفته «کدخدا»
نامه نیوز
انتقاد کنایه آمیز دستیار قالیباف از روحانی
سایت جماران
قالیباف برای دیداربا پوتین هم باید 14 روز قرنطینه می شد
رویداد 24
قالیباف برای دیدار و مصاحفه با پوتین هم باید 14 روز قرنطینه می شد هم تست کرونا می داد
ساعت 24
ماجرای رد 2 پیشنهاد کرملین برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی
خبرگزاری دفاع مقدس
رسانه های بیگانه به دنبال تخریب روابط مجلس انقلابی با شرق /عده ای در حال قربانی کردن منافع ملی و مصالح هستند
نماینده
اخبار مرتبط
bltتابناک : جزئیات دیدار قالیباف و لاوروف
bltعصر ایران : قالیباف در دیدار لاوروف: با تسریع در ارسال بیشتر واکسن به ایران تاکید داریم
bltآفتاب : قالیباف در دیدار لاوروف: پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltالف : قالیباف: پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltروز پلاس : پاسخ پوتین به نامه رهبرانقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltانتخاب : حزئیات دیدار قالیباف و لاوروف
bltصدا و سیما : پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب حاکی از اراده رهبران دو کشور برای ارتقای روابط است
bltهمشهری آنلاین : قالیباف در دیدار لاوروف: 1+4 درباره خرابکاری نطنز، موضع شفاف داشته باشند
bltجوان آنلاین : امیرعبداللهیان: به حمایت قاطع خود از سوریه ادامه می دهیم
bltآفتاب : مشاور قالیباف: به حمایت از سوریه ادامه می دهیم
bltمهر نیوز : امیرعبداللهیان: به حمایت قاطع خود از سوریه ادامه می دهیم
bltخبرگزاری ایلنا : به حمایت قاطع خود از سوریه ادامه می دهیم
bltتیک نیوز : ظریف علی رغم ملاحظات سند راهبردی ایران و چین را منتشر کرد /معاندان گفتند توافق ایران و چین، سقوط جمهوری اسلامی را به تاخیر می اندازد
bltملیت : تلاش آمریکا و اروپا برای دستیابی و تخریب سند راهبردی ایران و چین
bltجام جم آنلاین : رمزگشایی از رفت و آمدهای اخیر تهران-مسکو
bltصدای ایران : پاسخ پوتین به نامه رهبر معظم انقلاب تحویل ولایتی شد
bltالف : تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر معظم انقلاب در دیدار ولایتی با سفیر روسیه
bltخبر دنا : پاسخ پوتین به نامه رهبری به ولایتی داده شد نه قالیباف
bltرویداد 24 : پیام پوتین به رهبری به ولایتی داده شد نه قالیباف
bltفرارو : پاسخ پوتین به نامه رهبر انقلاب
bltجام جم آنلاین : پاسخ پوتین به پیام مقام معظم رهبری تقدیم ولایتی شد
bltصبح تهران : تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر انقلاب در دیدار ولایتی با سفیر روسیه
bltالعالم : پیام پوتین به رهبر معظم انقلاب تقدیم ولایتی شد
bltانتخاب : پاسخ رئیس جمهور روسیه به پیام رهبر انقلاب
bltراه دانا : تقدیم پیام رئیس جمهور روسیه به رهبر معظم انقلاب اسلامی
bltپارسینه : پیام پوتین به رهبر انقلاب به ولایتی تقدیم شد+ جزییات
bltمیزان : پاسخ پوتین به پیام رهبر حکیم انقلاب
bltمشرق نیوز : پاسخ پوتین به پیام رهبر معظم انقلاب
bltخبرآنلاین : پاسخ ولادیمیر پوتین به پیام رهبر انقلاب
bltخبر دنا : سفر پرحاشیه به مسکو؛ ناشی گری هایی که گریبان قالیباف را گرفت
bltنصف جهان : ناشی گری هایی که گریبان قالیباف را در مسکو گرفت
bltخبرگزاری دفاع مقدس : رهاورد سفر رئیس مجلس به مسکو/ ایران عضو دائم اوراسیا می شود
bltدنیای اقتصاد : ناشی گری هایی که گریبان قالیباف را گرفت
bltروزنامه شرق : غلبه حواشی بر متن در یک سفر
bltنامه نیوز : کنایه امیرعبداللهیان به رئیس جمهور: نگاه روحانی به آمریکا ویژه است، به واشنگتن گفته «کدخدا»
bltسایت جماران : انتقاد کنایه آمیز دستیار قالیباف از روحانی
bltرویداد 24 : قالیباف برای دیداربا پوتین هم باید 14 روز قرنطینه می شد
bltساعت 24 : قالیباف برای دیدار و مصاحفه با پوتین هم باید 14 روز قرنطینه می شد هم تست کرونا می داد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ماجرای رد 2 پیشنهاد کرملین برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی
bltنماینده : رسانه های بیگانه به دنبال تخریب روابط مجلس انقلابی با شرق /عده ای در حال قربانی کردن منافع ملی و مصالح هستند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.