آثار پنجاهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد وارد محتوای برنامه های درسی می شوند

آثار پنجاهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد وارد محتوای برنامه های درسی می شوند
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش بر لزوم توجه به فیلم های آموزشی و تأثیرگذاری آن بر عرصه تربیت تأکید کرد و گفت: جشنواره بین المللی فیلم رشد، یک رویداد فرهنگی، تربیتی اصیل و اثرگذار است که امسال پنجاهمین دوره خود را سپری می کند.
آثار پنجاهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد وارد محتوای برنامه های درسی می شوند

به گزارش ایسنا، حسن ملکی در نشست خبری پنجاهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد افزود: اهالی هنر و رسانه به ارزش و تأثیرگذاری این جشنواره پی برده اند و به خوبی می دانند که حوزه تعلیم و تربیت می تواند، باعث ماندگاری اثر هنری شود.

وی با اشاره به قدمت این رویداد، بیان کرد: بی تردید هر رویداد و اثر هنری، با تربیت می تواند، پایدار بماند و این حقیقت بر اهالی هنر نیز پوشیده نیست. بر همین مبنا نیز در پنجاهمین دوره از برگزاری این جشنواره، تأکید بیشتری بر این مسأله وجود داشت زیرا اساساً امسال ما به دنبال یک بلوغ متفاوت و اثرگذاری بودیم و قصد داریم که برنامه های درسی را عمیقاً متحول کنیم.

رئیس شورای سیاستگذاری پنجاهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد، تأکید کرد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، مبنای اصلی این تحول درسی برای ما خواهد بود و آن را دنبال خواهیم کرد بنابراین تا قبل از تعطیلات امسال، این روند به اتمام خواهد رسید و بخشی از این تحول را شاهد خواهیم بود.

ملکی رسانه های تربیتی را در مسیر اجرای تحول درسی عاملی مؤثر خواند و افزود: در این نگاه تحولی، رسانه های تربیتی و یادگیری نقش مؤثری را ایفا می کنند که یکی از مهم ترین آنها بحث فیلم های آموزشی خواهد بود. در واقع حال تحول به وسیله تجسم و عینیت بخشیدن به آموخته ها معنا می یابد بنابراین اگر تربیت را تنها در قالب مباحث شنیدنی دنبال کنیم، آنچه که به دانش آموز ارائه می شود، حال تحول را به دنبال نخواهد داشت، به همین خاطر ما به دنبال این هستیم که با بهره مندی از ابزارها و رسانه های مختلف و در رأس آن، فیلم های آموزشی این تحول را دنبال کنیم.

وی سرنوشت جشنواره بین المللی فیلم رشد را مرتبط با برنامه تحول دانست و گفت: امسال سرنوشت جشنواره بین المللی فیلم رشد در پیوندی عمیق با تحول سازمانی قرار خواهد گرفت زیرا بر اساس پایش های انجام شده، امروز همه ما می دانیم که بیش از 70 درصد یادگیری دانش آموزان از طریق بصری شکل می گیرد بنابراین شکل یادگیری و تحول برنامه های درسی با خروجی این جشنواره مرتبط خواهد بود. بدیهی است که اگر ما بخواهیم در قلب یادگیرنده، اطمینان و آرامش ایجاد کنیم، باید بتوانیم از قوه بصری او استفاده کنیم و این امکان جز با استفاده از بسته های تربیتی ما و در قالب فیلم های آموزشی میسر نمی شود، به همین خاطر آثار این جشنواره در روند آموزش ما، یک جایگاه اصلی و معنادار دارد.

معاون وزیر آموزش و پرورش از اجرای تحولات نرم افزاری در قالب سند آموزش خبر داد و بیان کرد: فرایند تحول نرم افزاری دروس تا پیش از سال 1400 وارد عرصه دیگری خواهد شد که در قالب آن دانش آموزان و والدین آنها می توانند با بهره مندی از کدهای رمز نگاری شده یا اصطلاحاً SQR CODE به آرشیو آثار تایید شده دست پیدا کنند بنابراین جشنواره یک رویداد کمک کننده در مسیر این تحول به شمار می رود. در این برنامه دانش آموزان این امکان را خواهند داشت که با اسکن کردن، کد، وارد شبکه ملی شوند و محتواهای غنی سازی شده کتاب های درسی را مورد استفاده قرار دهند.

رئیس شورای سیاستگذاری پنجاهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد از امکان حضور آثار خارجی در این بخش خبر داد و بیان کرد: یقیناً قرار دادن این واقعیت افزوده به بخش درسی و امکان استفاده از فیلم های آموزشی، غنای بیشتری به این بخش خواهد داد بنابراین ما سعی خواهیم کرد که از فیلم های مناسب با دوره تحصیلی دانش آموزان استفاده کنیم. هدف های آموزش ما خاص است و با اسناد تحول و هدف های کلی نظام تعلیم و تربیت ارتباط نزدیکی دارد و با این هدف نیز بحث واقعیت های افزوده از طریق رمزینه در کتاب های درسی مدنظر قرار گرفته است اما این بدان معنا نیست که ما بخواهیم از تجربه های بین المللی در این مسیر محروم شویم و چه بسا آثاری که دارای صلاحیت های لازم در این زمینه باشند، بسته به ماهیت کار، وارد این سامانه شوند.

وی شناسایی و معرفی فیلم های آموزشی و تربیتی داخلی و خارجی را از جمله اهداف این جشنواره خواند و اظهار کرد: بهره گیری از توانایی های صنعت سینما و تلویزیون و نقش مؤثر آن در فرایند یادگیری، تبادل فرهنگی و هنری بین کشور ایران و دیگر کشورهای جهان و تشویق هنرمندان برجسته ایران و سایر کشورهای جهان به ساخت فیلم های علمی و آموزشی از جمله اهداف ما درا ین جشنواره به شمار می رود. ضمن اینکه ما سعی داریم بتوانیم یک ارتباط مناسب بین تولیدکنندگان آثار علمی و تربیتی با علاقمندان و طالبان امتیاز فرهنگی این نوع آثار ایجاد کنیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از حضور 700 فیلمساز معلم در این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: یکی از تفاوت های عمده در پنجاهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد، حضور 700 معلم فیلمساز در این دوره است. ضمن اینکه با وجود محدودیت های کرونا و مشکلاتی که بر تمام جهان به واسطه این بیماری واگیردار حاکم بود، ما شرکت کنندگان بسیاری از 110 کشور جهان داشتیم.

ملکی درباره نحوه برگزاری این دوره از جشنواره، توضیح داد: امیدوار بودیم که پنجاهمین دوره برگزاری جشنواره فیلم رشد را به شکل حضوری و با شکوه تری برگزار کنیم اما متأسفانه به دلیل بیماری کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی این امر میسر نیست بنابراین امسال از برگزاری جشنواره به شکل حضوری محروم هستیم و بخش عمده ای از کار، به شکل مجازی اجرا خواهد شد. ضمن اینکه مهمانان خارجی نیز امکان حضور در این دوره را نخواهند داشت و رویداد را به شکل مجازی دنبال خواهند کرد.

وی افزود: پایش و بررسی 49 دوره گذشته جشنواره به شکل کارشناسانه و با نگاه آسیب شناسی از دیگر تفاوت های این دوره به شمار می رود. تلاش ما بر این است که نتیجه این پایش و بررسی را طی دوره جشنواره در اختیار مدعوین و مخاطبان قرار دهیم بنابراین از فیلم های 49 دوره پیشین جشنواره نیز در بسته های تربیتی و یادگیری استفاده خواهد شد و پس از کسب اجازه و مالکیت معنوی از سازندگان اثر، این آثار نیز وارد عرصه خواهند شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: جشنواره فیلم رشد، یک رویداد مجزا از سازمان پژوهش و برنامه ریزی نیست و فعالیت های این حوزه با برنامه های تحولی گره خورده است.

در ادامه این جلسه، ملکی در پاسخ به سؤال اصحاب رسانه مبنی بر کاهش فاصله بین تولیدات حمایت شده از سوی این سازمان با گیشه و نمایش در بین مردم، گفت: برای کم شدن فاصله در این بخش هر قدر تخصصی تر عمل کنیم، بهتر است. البته بدیهی است که این فاصله ها با بهره مندی از ملاک ها و معیارهای هنری امکان پذیر می شود به همین خاطر شکل و چیدمان هیئت داوران و انتخاب در این دوره، با این دیدگاه شکل گرفت. البته امیدواریم که در سال های آتی بتوانیم قدم های مؤثرتری را در این راستا برداریم و آثار را به سمت نمایش در جامعه سوق دهیم زیرا جشنواره باید آغاز یک فرایند دقیق برای بهره مندی از این آثار باشد. بر همین مبنا نیز ما به شکل ریشه ای به دنبال استفاده از این آثار هستیم. یکی از مباحثی که باید بر روی آن در این راستا تمرکز کنیم، دائمی شدن دبیرخانه جشنواره است زیرا این امر می تواند به فیلم های آموزشی برای دیده شدن و حضور در عرصه کمک شایانی کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بر اساس این گزارش، پنجاهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد از 25 الی 29 بهمن ماه در سینما فلسطین برگزار می شود.

انتهای پیام


کلیدواژه های این خبر
وزارت آموزش و پرورش   تعلیم و تربیت   وزیر آموزش و پرورش   هنری   یادگیری   واقعیت افزوده   سیاستگذاری   اسکن   معنادار   هنر و رسانه   مبنا   فرهنگی   دانش آموزان   پژوهش   سند تحول بنیادین آموزش و پرورش  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایسنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
برگزاری آزمون های پایانی پایه اول و دوم به صورت حضوری/«عید، هنر و داستان» جایگزین تکالیف نوروزی دانش آموزان
قدس آنلاین
 مدرسه امکان و ظرفیتی برای رسیدن به اهداف تربیت انسانی خلاق و اثر گذار است/ خیرین مدرسه ساز نقش مهمی در توسعه آموزش و پرورش دارند
وزارت آموزش و پرورش
اهتمام آموزش و پرورش برای رساندن رتبه بندی معلمان به سطح مطلوب
پانا
اقدامات قرآنی زیست کرونای دستگاه ها و انتخاب 3 صاحب نظر موسسات قرآنی
ایکنا
تاملی در نقش کانون های فرهنگی تربیتی در تربیت هنری دانش آموزان
پانا
جذابیت شغل مدیران مدارس در "تعلیم و تربیت" انسان ها است
عصر پرس
حاجی میرزایی: جذابیت شغل مدیران مدارس در تعلیم و تربیت انسان ها است
پانا
پرورش انسان ها هدف اصلی سند تحول آموزش و پرورش
مهر نیوز
حاجی میرزایی: کانون های فرهنگی-تربیتی می توانند فرصت های خارج از درس و مدرسه را فراهم کنند
پانا
جشنواره فیلم رشد ابزار رفعت بخشیدن به آموزش است
وزارت آموزش و پرورش
تلاش برای سوق دادن دانش آموزان به صراط مستقیم
پانا
محتوای الکترونیکی «کلاس شهر» در اصفهان رونمایی شد
مهر نیوز
آثار جشنواره رشد می تواند تمامی ساحت های تربیتی رابه نمایش بگذارد
شبستان
وزیر آموزش و پرورش: روان شناسی زمینه تحقق اهداف تعلیم و تربیت
صدا و سیما
وزیر آموزش و پرورش: رسالت جشنواره فیلم رشد خلق موقعیت یادگیری است
ایرنا
فعال سازی کانون های تربیتی با مشارکت پذیری دانش آموزان و فرهنگیان
پانا
گسترش عدالت آموزشی و توجه ویژه به مناطق کم برخوردار اولویت برنامه های آموزش و پروش است/ آموزش و پرورش نقطه عطف تبیین بیانیه ی گام دوم است
وزارت آموزش و پرورش
گسترش عدالت آموزشی و توجه ویژه به مناطق کم برخوردار اولویت است
مهر نیوز
آثار پنجاهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد وارد محتوای برنامه های درسی می شوند
وزارت آموزش و پرورش
حسن ملکی: باید فاصله بین سینماگران و فیلم های آموزشی و تربیتی لز بین برود
پانا
ترک تحصیل دانش آموزان در انتقال دوره رصد نمی شود/ نرخ گذر از یک دوره تحصیلی به دوره دیگر پایین است
رویداد 24
رصد نشدن دانش آموزان به دلیل گسست مدیریتی
رکنا نت
دانش آموزان به علت گسستِ مدیریتی رصد نمی شوند/ توضیح درباره بیشترین علت ترک تحصیل/ نرخ گذر از یک دوره تحصیلی به دوره دیگر پایین است
خبرگزاری ایلنا
مدیران برای بازسازی نقش مدارس در فضای مجازی تلاش کنند
ایرنا
تاثیر دوره پیش دبستانی بر نمره و یادگیری کودکان
ایسنا
ارتقای جایگاه مدرسه، گام آموزش وپرورش در ایجاد فرصت های نوین زیستی
ایرنا
حکیم زاده: دوره کودکی نباید بدون برنامه و غیرهدفمند به پیش برده شود
پانا
اصلاح شرایط معلمان خرید خدمت/ خانواده ها می توانند بر اساس صلاحدید خود از خدمات مدارس بهره گیرند
میزان
ناکید دوباره وزیر آموزش و پرورش بر آموزش حضوری در مدارس: خانواده ها از امکانات مدارس استفاده کنند | اصلاح حقوق و شرایط معلمان خرید خدمت
همشهری آنلاین
اصلاح شرایط معلمان خرید خدمت/سیاست ما توسعه مراکز خرید خدمات نیست
ایسنا
پیش بینی قانون تضاد منافع در اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک
وزارت آموزش و پرورش
پیش بینی قانون تضادمنافع در اساسنامه سازمان ملی تعلیم وتربیت کودک
مهر نیوز
اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک به تصویب نهایی رسید
ایران آنلاین
تصویب یکپارچگی آموزش دوره 4 تا 6 سال/ پیش بینی قانون تضاد منافع در اساسنامه سازمان کودک
فارس
برگزاری سومین دوره جشنواره ملی فردوسی ویژه دانش آموزان سمپاد
صدا و سیما
سند تحول بنیادین ترمیم و به روز رسانی می شود
ایسنا
موافقت شورای عالی آموزش و پرورش با اصلاح اساسنامه انجمن مرکزی اولیاء و مربیان
ایسنا
«تعلیم و تربیت» و «فرهنگ ایثار و شهادت» دو بال رسیدن به اقتدار معنوی است/ تشکیل کارگروهای فعال بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت آموزش و پرورش
وزارت آموزش و پرورش
توسعه فضاهای آموزشی خوزستان با حضور وزیر آموزش و پرورش + عکس
صدا و سیما
دسترسی حداکثری به آموزش کیفی مهم ترین اولویت مجموعه تعلیم و تربیت کشور است / آموزش وپرورش تحولی با حضور معلمانی توانمند و خلاق محقق می شود
خبرگزاری حوزه
اخبار مرتبط
bltقدس آنلاین : برگزاری آزمون های پایانی پایه اول و دوم به صورت حضوری/«عید، هنر و داستان» جایگزین تکالیف نوروزی دانش آموزان
bltوزارت آموزش و پرورش :  مدرسه امکان و ظرفیتی برای رسیدن به اهداف تربیت انسانی خلاق و اثر گذار است/ خیرین مدرسه ساز نقش مهمی در توسعه آموزش و پرورش دارند
bltپانا : اهتمام آموزش و پرورش برای رساندن رتبه بندی معلمان به سطح مطلوب
bltایکنا : اقدامات قرآنی زیست کرونای دستگاه ها و انتخاب 3 صاحب نظر موسسات قرآنی
bltپانا : تاملی در نقش کانون های فرهنگی تربیتی در تربیت هنری دانش آموزان
bltعصر پرس : جذابیت شغل مدیران مدارس در "تعلیم و تربیت" انسان ها است
bltپانا : حاجی میرزایی: جذابیت شغل مدیران مدارس در تعلیم و تربیت انسان ها است
bltمهر نیوز : پرورش انسان ها هدف اصلی سند تحول آموزش و پرورش
bltپانا : حاجی میرزایی: کانون های فرهنگی-تربیتی می توانند فرصت های خارج از درس و مدرسه را فراهم کنند
bltوزارت آموزش و پرورش : جشنواره فیلم رشد ابزار رفعت بخشیدن به آموزش است
bltپانا : تلاش برای سوق دادن دانش آموزان به صراط مستقیم
bltمهر نیوز : محتوای الکترونیکی «کلاس شهر» در اصفهان رونمایی شد
bltشبستان : آثار جشنواره رشد می تواند تمامی ساحت های تربیتی رابه نمایش بگذارد
bltصدا و سیما : وزیر آموزش و پرورش: روان شناسی زمینه تحقق اهداف تعلیم و تربیت
bltایرنا : وزیر آموزش و پرورش: رسالت جشنواره فیلم رشد خلق موقعیت یادگیری است
bltپانا : فعال سازی کانون های تربیتی با مشارکت پذیری دانش آموزان و فرهنگیان
bltوزارت آموزش و پرورش : گسترش عدالت آموزشی و توجه ویژه به مناطق کم برخوردار اولویت برنامه های آموزش و پروش است/ آموزش و پرورش نقطه عطف تبیین بیانیه ی گام دوم است
bltمهر نیوز : گسترش عدالت آموزشی و توجه ویژه به مناطق کم برخوردار اولویت است
bltوزارت آموزش و پرورش : آثار پنجاهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد وارد محتوای برنامه های درسی می شوند
bltپانا : حسن ملکی: باید فاصله بین سینماگران و فیلم های آموزشی و تربیتی لز بین برود
bltرویداد 24 : ترک تحصیل دانش آموزان در انتقال دوره رصد نمی شود/ نرخ گذر از یک دوره تحصیلی به دوره دیگر پایین است
bltرکنا نت : رصد نشدن دانش آموزان به دلیل گسست مدیریتی
bltخبرگزاری ایلنا : دانش آموزان به علت گسستِ مدیریتی رصد نمی شوند/ توضیح درباره بیشترین علت ترک تحصیل/ نرخ گذر از یک دوره تحصیلی به دوره دیگر پایین است
bltایرنا : مدیران برای بازسازی نقش مدارس در فضای مجازی تلاش کنند
bltایسنا : تاثیر دوره پیش دبستانی بر نمره و یادگیری کودکان
bltایرنا : ارتقای جایگاه مدرسه، گام آموزش وپرورش در ایجاد فرصت های نوین زیستی
bltپانا : حکیم زاده: دوره کودکی نباید بدون برنامه و غیرهدفمند به پیش برده شود
bltمیزان : اصلاح شرایط معلمان خرید خدمت/ خانواده ها می توانند بر اساس صلاحدید خود از خدمات مدارس بهره گیرند
bltهمشهری آنلاین : ناکید دوباره وزیر آموزش و پرورش بر آموزش حضوری در مدارس: خانواده ها از امکانات مدارس استفاده کنند | اصلاح حقوق و شرایط معلمان خرید خدمت
bltایسنا : اصلاح شرایط معلمان خرید خدمت/سیاست ما توسعه مراکز خرید خدمات نیست
bltوزارت آموزش و پرورش : پیش بینی قانون تضاد منافع در اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک
bltمهر نیوز : پیش بینی قانون تضادمنافع در اساسنامه سازمان ملی تعلیم وتربیت کودک
bltایران آنلاین : اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک به تصویب نهایی رسید
bltفارس : تصویب یکپارچگی آموزش دوره 4 تا 6 سال/ پیش بینی قانون تضاد منافع در اساسنامه سازمان کودک
bltصدا و سیما : برگزاری سومین دوره جشنواره ملی فردوسی ویژه دانش آموزان سمپاد
bltایسنا : سند تحول بنیادین ترمیم و به روز رسانی می شود
bltایسنا : موافقت شورای عالی آموزش و پرورش با اصلاح اساسنامه انجمن مرکزی اولیاء و مربیان
bltوزارت آموزش و پرورش : «تعلیم و تربیت» و «فرهنگ ایثار و شهادت» دو بال رسیدن به اقتدار معنوی است/ تشکیل کارگروهای فعال بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت آموزش و پرورش
bltصدا و سیما : توسعه فضاهای آموزشی خوزستان با حضور وزیر آموزش و پرورش + عکس
bltخبرگزاری حوزه : دسترسی حداکثری به آموزش کیفی مهم ترین اولویت مجموعه تعلیم و تربیت کشور است / آموزش وپرورش تحولی با حضور معلمانی توانمند و خلاق محقق می شود
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.