تراز ناتراز مهراقتصاد / بانک مرکزی چه بر سر 183 هزار سهامدار آورد؟

تراز ناتراز مهراقتصاد / بانک مرکزی چه بر سر 183 هزار سهامدار آورد؟
گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو؛ 183 هزار نفر سهامدار، 183 هزار شهروند و 183 هزار خانواده، آخرین قربانیان سیستم پولی و بانکی شدند؛ هفته های متمادی تعداد زیادی از معترضین به یک ادغام شبهه دار که ارزش اموالشان طی دو سال کاهش شدید داشت مقابل سازمان بازرسی و دیگر نهاد های مسئول نجیبانه برای احقاق حقشان ...
تراز ناتراز مهراقتصاد / بانک مرکزی چه بر سر 183 هزار سهامدار آورد؟

تراز ناتراز مهراقتصاد / بانک مرکزی چه بر سر 183 هزار سهامدار آورد؟

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو؛ 183 هزار نفر سهامدار، 183 هزار شهروند و 183 هزار خانواده، آخرین قربانیان سیستم پولی و بانکی شدند؛ هفته های متمادی تعداد زیادی از معترضین به یک ادغام شبهه دار که ارزش اموالشان طی دو سال کاهش شدید داشت مقابل سازمان بازرسی و دیگر نهاد های مسئول نجیبانه برای احقاق حقشان تجمع کردند.
قصه از زمانی شروع شد که دولت ادغام 5 بانک را در بانک سپه اراده کرد؛ همتی پس از نشستن بر کرسی بانک مرکزی با دستوری که از سوی دولت برای این ادغام داشت به سرعت دست به کار شد؛ ادغامی به درازای 19 ماه، که به دلیل سهل انگاری در بررسی وضعیت مالی و کارنامه متفاوت بانک ها و مؤسسات هدف گذاری شده، چالش ساز شد!
11 اسفندماه سال 1397، بانک مرکزی در قالب اطلاعیه ای ادغام بانک های وابسته به نیرو های مسلح را با هدف «ارائه بهتر خدمات و متمرکز کردن توانمندی و ظرفیت ها» کلید زد. بر این اساس، بانک های مهر اقتصاد، انصار، قوامین، حکمت ایرانیان و مؤسسه اعتباری کوثر، 5 بانک و مؤسسه هدف بانک مرکزی برای ادغام در بانک سپه اعلام شدند. یکی از استدلال های بانک مرکزی برای به سرانجام رسیدن پروژه ادغام 5 بانک و مؤسسه در بانک سپه، پیشگیری از تبعات انحلال بانک های زیان ده وابسته به نیرو های مسلح بوده که به نظر اصرار و تمرکز بر سیاست ادغام با رویکرد پوشش زیان برخی بانک ها، به قیمت تضییع حقوق سهام داران برخی دیگر از بانک ها شده است! تراز ناتراز مهراقتصاد / بانک مرکزی چه بر سر 183 هزار سهامدار آورد؟ بانک سپه و ظرفیت مبهم ادغام درباره ادغام این 6 بانک و موسسه مالی نظامی در بانک سپه مساله دیگری نیز اتفاق افتاد. به گفته کارشناسان در حالی این ادغام در بانک سپه صورت گرفته که خود این بانک از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیست. سرمایه بانک سپه در آخرین صورت مالی آن (96) که روی سایت موسسه عالی بانکداری موجود است، حدود 11.9 هزار میلیارد تومان اعلام شده است. میزان سپرده های مشتریان نزد این بانک تا پایان سال مالی 96، حدود 9/ 14 هزار میلیارد تومان و مطالبات از دولت 4.5 هزار میلیارد تومان اعلام شده است. اما نکته قابل توجه در مورد صورت مالی این بانک زیان انباشته 5.9 هزار میلیارد تومانی آن در سال گذشته است. این زیان به نسبت سال 95، بیش از 5 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. علاوه بر این، نگاهی به معوقات این بانک نشان می دهد که حدود 4.3 هزار میلیارد تومان مطالبه مشکوک الوصول دارد.
بررسی صورت های مالی نشان می دهد که در بانک انصار 5087 نفر، بانک حکمت 1143 نفر، بانک مهر اقتصاد 6013 نفر، بانک قوامین 6783 نفر و در موسسه اعتباری کوثر 2587 نفر مشغول به کار هستند. جمع و تفریق نشان می دهد که در مجموع 21 هزار و 613 نفر در این موسسات و بانک ها شاغل هستند. آیا بانک مرکزی می خواهد با تعطیلی شعب بانک های ادغام شده تمامی آن ها را نیروی اخراجی اعلام و همه نیرو های استخدامی رسمی را بازخرید کند؟ محمد کاظم چقازردی، مدیرعامل بانک سپه اعلام کرده است: «قطعا با تجمیع بانک ها شاهد شعب مازاد فراوانی خو اهیم بود که برای رفع این مشکل نیز تمهیداتی اندیشده شده و قرار است با تجمیع شعب بانکی در بانک سپه، کارکنان و کارمندان شعب حذفی در بخش ستادی بانک جذب شود.» چقازردی اطمینان داده: کارکنان و کارمندان بانک نباید نگران حذف شعب بانکی و یا ادغام بانک ها در بانک سپه باشند چرا که هیچ یک از آن ها تعدیل نمی شوند. گرچه بانک مرکزی اعلام کرده که این نیرو های بیکارشده همگی به عنوان نیروی کار بانک سپه تبدیل می شوند، اما در زمانی که دولت خواسته با هدف کوچک کردن گستره بانک ها این ادغام را انجام دهد، چطور ممکن است این حجم تعداد نیرو در شعب بانک سپه فعال شوند، اصلا بانک سپه به این همه نیرو نیاز دارد؟ تراز ناتراز مهراقتصاد طبق اطلاعات منتشرشده، تاکنون چهار بانک، مجمع فوق العاده خود را برگزار و ضمن تصویب موضوع ادغام، گزارش ارزیابی دارایی ها را منتشر کرده اند. در ارزیابی ارزش ویژه «بانک مهراقتصاد» مبنای پایان اسفند 1397 برای هر سهم حدود 1217 تومان ارزش تعیین شده بود که با توجه به رشد قیمت دارایی ها در مقطع پایان سال 1397 تا زمان برگزاری مجمع ادغام، قرار شد درنهایت 1717 تومان به سهامداران حقیقی و حقوقی غیروابسته به نیرو های مسلح پرداخت شود؛ اما حالا اعتراض سهامداران بانک مهر اقتصاد (نام سابق) این است که برآورد قیمت واقعی هر سهم حدود 7 هزار تومان است. بنابر اظهارات سهامداران بانک مهر اقتصاد، قرار بود در تیرماه سال 98 مجمع عمومی بانک این بانک به عنوان یکی از 5 بانک ادغامی در بانک سپه، برگزار شده و براساس ارزیابی کارشناسی دارایی ها و بدهی های این بانک در پایان سال 97، اصل دارایی به سهامداران بازپرداخت شده و خود بانک، به بانک سپه منتقل شود، اما این برنامه ریزی به این شکل پیش نرفت و برخلاف دستورالعمل ادغام بانک ها که فرصت 4 ماهه ای برای ارزش گذاری، برگزاری مجمع و ادغام از اسفند 97 درنظر گرفته بود، مجمع عمومی بانک مهر اقتصاد برای تصمیم گیری نهایی در 12 خردادماه سال جاری برگزار شد، ولی بررسی ارزش دارایی های بانک مهر اقتصاد همچنان برمبنای قیمت ها و ارزش گذاری اسفندماه 97 بود. دارایی های بانک به غیر از تسهیلات اعطایی، منابع نزد بانک ها و بانک مرکزی و موجودی نقد، شامل املاک، سهام و اوراق می شود و دارایی سهامداران بانک و ارزش سهام بانک در همین چارچوب مورد ارزیابی قرار می گیرد. این تاخیر 13 ماهه و در نهایت قیمت گذاری بر مبنای سال 1397 موضوعی است که 183 هزار سهامدار بانک مهراقتصاد سابق معتقدند موجب ضرر و زیان آن ها شده است. تراز ناتراز مهراقتصاد / بانک مرکزی چه بر سر 183 هزار سهامدار آورد؟
مورد دیگر که سهامداران بانک مهر اقتصاد به آن اعتراض دارند، ارزش گذاری دارایی های این بانک بدون حضور سهامداران است. به اعتقاد آنان، این اقدام منجر به ارزش گذاری پایین دارایی های بانک شده است. بنابر اظهارات سهامداران، با وجود اینکه برگزاری مجمع عمومی بانک مهر اقتصاد به خردادماه 99 موکول شد، مبنای ارزش گذاری دارایی های بانک 29 اسفند 1397 بوده است که در این فرآیند ارزش این دارایی ها حداقل 70 هزار میلیارد تومان بوده، با این حال بانک سپه و شرکت تابعه آن ارزش دارایی های مهر اقتصاد را در مجموع 20 هزار و 500 میلیارد تومان درنظر گرفته اند. حالا سهامداران ادعا می کنند متولیان ادغام بانک ها و موسه کوثر در سپه، اموال و دارایی های آن ها را بابت جبران زیان بانک قوامین صرف کرده و حقوق آن ها را تضییع کرده اند.
در همین خصوص با توجه به تخلف محرز دولت در فرآیند ادغام بانک ها و احقاق حق 183 هزار سهامدار بانک مهراقتصاد، لزوم ورود دستگاه های نظارتی و دستگاه قضایی را به بالاترین حد رسانده تا از تکرار آسیب اقتصادی و اجتماعی برای بخش بزرگی از مردم در این شرایط سخت اقتصادی جلوگیری شود.

کلیدواژه های این خبر
بانک سپه   سازمان بازرسی کل کشور   موسسه مالی   بانک انصار   سال مالی   وضعیت مالی   بانک مهر اقتصاد   مهر اقتصاد   مبهم   بانک قوامین   موسسه اعتباری کوثر   معترضین   محمد کاظم چقازردی   حکمت ایرانیان   کوثر   استخدام   بانک مرکزی   بانک ها   قربانیان   ادغام بانکها   ادغام بانک ها   صورت های مالی   بانکداری  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری دانشجو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
چه بر سر 183 هزار سهامدار مهر اقتصاد آمد؟
خبرگزاری دانشجو
ادغام بانک های نظامی یک کار کارشناسی و درست بود/ ایجاد یک بانک قوی؛ نتیجه ادغام بانک های نظامی
راه دانا
ادغام بانک های نظامی یک کار کارشناسی و درست بود/ایجاد یک بانک قوی؛ نتیجه ادغام بانک های نظامی
مرآت نیوز
واگذاری مهر اقتصاد با یک سوم قیمت!
جام جم آنلاین
واگذاری مهر اقتصاد با یک سوم قیمت و نارضایتی سهامداران
فارس
فروش 35 درصدی اموال مازاد بانک ها
بانکداری ایرانی
انحراف در جریان ادغام 5 بانک و موسسه!
ایران اکونومیست
پشت پرده انحراف در جریان ادغام 5 بانک و موسسه/ شعبده ناپدید شدن دارایی سهام داران بانک مهر!
آرا نیوز
پشت پرده انحراف در جریان ادغام 5 بانک و موسسه
مهر نیوز
چوب حراج دولت بر اموال بانک های نظامی
شریان
تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام توسط چقازردی/رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: برای کمک به بانک سپه در ادغام قانون تصویب می کنیم/کنار بانک سپه برای جبران ناترازی ناشی از ادغام هستیم
خبر داغ
تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام توسط چقازردی
سرمد نیوز
تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه ادغام بانک ها
اخبار بانک
تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام
ایبنا
چالش های پرسنل بانک های ادغامی در سپه
خبرگزاری دانشجو
بلاتکلیفی پرسنل بانک های ادغامی در سپه
جوان آنلاین
تشریح اهم اقدامات بانک سپه برای ساماندهی نیروی انسانی بانک های ادغامی/حقوق همکاران عزیز بانکهای ادغامی توسط بانک سپه بطور کامل رعایت خواهد شد
خبر داغ
حقوق کارمندان بانک های ادغامی یکسان می شود
ایسنا
حقوق کارکنان بانک سپه و بانک های ادغام شده از ابتدای 1400 یکسان می شود
اقتصادگردان
سیستم حقوق و دستمزد کارکنان بانک سپه و مجموعه های ادغامی از ابتدای 1400 یکسان خواهد شد
بانکداری ایرانی
حقوق همکاران بانکهای ادغامی توسط بانک سپه بطور کامل رعایت خواهد شد
پول نیوز
آخرین وضعیت ساماندهی نیروی انسانی بانک های نظامی ادغام شده
ایرنا
حقوق و دستمزد کارکنان بانک سپه و مجموعه های ادغامی از ابتدای 1400 یکسان خواهد شد
تیتر20
سیستم حقوق کارکنان بانک سپه و مجموعه های ادغامی از ابتدای 1400 یکسان می شود
تسنیم
فارس من| نظام حقوق و دستمزد بانک های ادغامی در بانک سپه در سال آینده یکسان می شود
فارس
تشریح اهم اقدامات بانک سپه برای ساماندهی نیروی انسانی بانک های ادغامی
شمانیوز
ساماندهی نیروی انسانی بانک های ادغامی
ایبنا
تبیین عملیات اجرایی پروژه ملی ادغام توسط چقازردی
خبرگزاری بسیج
تراز ناتراز بانک های ادغام شده
قدس آنلاین
تشریح روند به سرانجام رسیدن ماموریت ملی ادغام بانکهای وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه/تبیین عملیات اجرایی پروژه ملی ادغام توسط مدیر عامل بانک سپه
خبر داغ
چگونگی خدمات دهی بانک های ادغامی به مشتریان
ایران اکونومیست
تشریح روند به سرانجام رسیدن ماموریت ملی ادغام بانکهای وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه توسط مدیرعامل
ایران اکونومیست
تشریح روند به سرانجام رسیدن ماموریت ملی ادغام بانکهای وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه
آریا
تبیین عملیات اجرایی پروژه ملی ادغام توسط مدیر عامل بانک سپه
پول نیوز
همه چیز درباره بانک های ادغامی و چگونگی خدمات دهی به مشتریان
ایسنا
تبیین عملیات اجرایی پروژه ملی ادغام در بانک سپه
خبرگزاری ایلنا
جزئیات ادغام 5 بانک نیروهای مسلح/ تعداد شعب 10 درصد کاهش می یابد
روز پلاس
جزئیات ادغام 5بانک نیروهای مسلح
اقتصاد آنلاین
جزئیات ادغام 5 بانک نیروهای مسلح
مهر نیوز
پایان یک ادغام بزرگ بانکی
اقتصادگردان
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دانشجو : چه بر سر 183 هزار سهامدار مهر اقتصاد آمد؟
bltراه دانا : ادغام بانک های نظامی یک کار کارشناسی و درست بود/ ایجاد یک بانک قوی؛ نتیجه ادغام بانک های نظامی
bltمرآت نیوز : ادغام بانک های نظامی یک کار کارشناسی و درست بود/ایجاد یک بانک قوی؛ نتیجه ادغام بانک های نظامی
bltجام جم آنلاین : واگذاری مهر اقتصاد با یک سوم قیمت!
bltفارس : واگذاری مهر اقتصاد با یک سوم قیمت و نارضایتی سهامداران
bltبانکداری ایرانی : فروش 35 درصدی اموال مازاد بانک ها
bltایران اکونومیست : انحراف در جریان ادغام 5 بانک و موسسه!
bltآرا نیوز : پشت پرده انحراف در جریان ادغام 5 بانک و موسسه/ شعبده ناپدید شدن دارایی سهام داران بانک مهر!
bltمهر نیوز : پشت پرده انحراف در جریان ادغام 5 بانک و موسسه
bltشریان : چوب حراج دولت بر اموال بانک های نظامی
bltخبر داغ : تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام توسط چقازردی/رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: برای کمک به بانک سپه در ادغام قانون تصویب می کنیم/کنار بانک سپه برای جبران ناترازی ناشی از ادغام هستیم
bltسرمد نیوز : تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام توسط چقازردی
bltاخبار بانک : تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه ادغام بانک ها
bltایبنا : تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام
bltخبرگزاری دانشجو : چالش های پرسنل بانک های ادغامی در سپه
bltجوان آنلاین : بلاتکلیفی پرسنل بانک های ادغامی در سپه
bltخبر داغ : تشریح اهم اقدامات بانک سپه برای ساماندهی نیروی انسانی بانک های ادغامی/حقوق همکاران عزیز بانکهای ادغامی توسط بانک سپه بطور کامل رعایت خواهد شد
bltایسنا : حقوق کارمندان بانک های ادغامی یکسان می شود
bltاقتصادگردان : حقوق کارکنان بانک سپه و بانک های ادغام شده از ابتدای 1400 یکسان می شود
bltبانکداری ایرانی : سیستم حقوق و دستمزد کارکنان بانک سپه و مجموعه های ادغامی از ابتدای 1400 یکسان خواهد شد
bltپول نیوز : حقوق همکاران بانکهای ادغامی توسط بانک سپه بطور کامل رعایت خواهد شد
bltایرنا : آخرین وضعیت ساماندهی نیروی انسانی بانک های نظامی ادغام شده
bltتیتر20 : حقوق و دستمزد کارکنان بانک سپه و مجموعه های ادغامی از ابتدای 1400 یکسان خواهد شد
bltتسنیم : سیستم حقوق کارکنان بانک سپه و مجموعه های ادغامی از ابتدای 1400 یکسان می شود
bltفارس : فارس من| نظام حقوق و دستمزد بانک های ادغامی در بانک سپه در سال آینده یکسان می شود
bltشمانیوز : تشریح اهم اقدامات بانک سپه برای ساماندهی نیروی انسانی بانک های ادغامی
bltایبنا : ساماندهی نیروی انسانی بانک های ادغامی
bltخبرگزاری بسیج : تبیین عملیات اجرایی پروژه ملی ادغام توسط چقازردی
bltقدس آنلاین : تراز ناتراز بانک های ادغام شده
bltخبر داغ : تشریح روند به سرانجام رسیدن ماموریت ملی ادغام بانکهای وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه/تبیین عملیات اجرایی پروژه ملی ادغام توسط مدیر عامل بانک سپه
bltایران اکونومیست : چگونگی خدمات دهی بانک های ادغامی به مشتریان
bltایران اکونومیست : تشریح روند به سرانجام رسیدن ماموریت ملی ادغام بانکهای وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه توسط مدیرعامل
bltآریا : تشریح روند به سرانجام رسیدن ماموریت ملی ادغام بانکهای وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه
bltپول نیوز : تبیین عملیات اجرایی پروژه ملی ادغام توسط مدیر عامل بانک سپه
bltایسنا : همه چیز درباره بانک های ادغامی و چگونگی خدمات دهی به مشتریان
bltخبرگزاری ایلنا : تبیین عملیات اجرایی پروژه ملی ادغام در بانک سپه
bltروز پلاس : جزئیات ادغام 5 بانک نیروهای مسلح/ تعداد شعب 10 درصد کاهش می یابد
bltاقتصاد آنلاین : جزئیات ادغام 5بانک نیروهای مسلح
bltمهر نیوز : جزئیات ادغام 5 بانک نیروهای مسلح
bltاقتصادگردان : پایان یک ادغام بزرگ بانکی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.