خطرات و مضرات 5G / آیا امواج میلی?متری شبکه های 5G امن هستند؟

خطرات و مضرات 5G / آیا امواج میلی?متری شبکه های 5G امن هستند؟
بدون شک یکی از مهم ترین رویداد های رخ داده در طی سال 2020 میلادی، معرفی و گسترش شبکه های ارتباطی 5G در بخشی از نقاط دنیا بود.
خطرات و مضرات 5G / آیا امواج میلی?متری شبکه های 5G امن هستند؟

در حالی که بسیاری بر این باورند که ارتباط 5G می تواند مسیر های جدیدی پیش روی صنعت و فناوری بگذارد، بخشی دیگر بابت خطراتی که گفته می شود این فناوری برای سلامتی و بقای انسان دارد نگران هستند. چندی قبل بود که در بسیاری از مناطق اروپا اعتراضاتی با هدف جلوگیری از گسترش شبکه های مخابراتی 5G صورت گرفت؛ اما به راستی این باور ها چقدر منطقی هستند و آیا جدیدترین شواهد و مدارک این ادعا را تایید می کنند؟

بدون شک یکی از مهم ترین رویداد های رخ داده در طی سال 2020 میلادی، معرفی و گسترش شبکه های ارتباطی 5G در بخشی از نقاط دنیا بود. نسلی جدید از فناوری های مخابراتی که بسیاری از تحلیل گران و صاحب نظران بر این باورند که می تواند در طی سال های آینده دنیا را دگرگون کند و برای بسیاری از مسائل موجود راه حلی جدید و دائمی ارائه دهد. با وجود این، برخی بر این باورند که استفاده از این فناوری خطرات جدی را برای سلامتی انسان ها به همراه دارد.

هر آنچه که درباره خطرات و مضرات 5G باید بدانید

این روز ها بسیاری از اپراتور های مخابراتی در سرتاسر دنیا مشغول ارتقا شبکه های اختصاصی خود هستند تا زمینه را برای راه اندازی و گسترش ارتباط پرسرعت 5G فراهم کنند. در کشورمان هم به تازگی هردو اپراتور بزرگ کشور کار راه اندازی این شبکه را به صورت آزمایشی آغاز کرده اند و انتظار می رود که در سال آینده پوشش وسیع تری از این شبکه در دسترس عموم کاربران قرار گیرد.

همزمان با گسترش پوشش شبکه های 5G در سرتاسر دنیا، اطلاعات مردم از نحوه عملکرد و فناوری های مورد استفاده در آن ها هم در حال افزایش است. به عنوان مثال در حال حاضر بخش عمده ای از افراد می دانند که شبکه های 5G در فرکانس کاری بسیار بالاتری نسبت به فرکانس شبکه های 4G LTE فعالیت می کنند. این موضوع سبب شده است که بسیاری از آن ها بابت تاثیر این افزایش فرکانس بر روی سلامتی انسان ها نگران باشند.

البته هنوز هم با گذشت چندسال از گسترش شبکه های 3G و 4G نگرانی بابت سلامتی امواج و فرکانس آن ها میان مردم وجود دارد؛ اما آن ها امیدوار هستند که در بدترین حالت، شبکه های 5G نیز همین سطح خطر را ایجاد کرده و نسبت به آن ها اثر سوی بیشتری نداشته باشند.

اما نگاهی به نتایج جدیدترین بررسی های صورت گرفته بر روی امواج این شبکه های پرسرعت می تواند ضمن روشن تر کردن موضوع، به خوبی ما را از میزان این خطر و تاثیر آن ها بر روی سلامتی انسان ها آگاه  کند.

امواج میلی متری در شبکه های 5G چه امواجی هستند؟ تاکنون اپراتور ها به منظور برقراری ارتباطات مخابراتی از محدوده فرکانسی 600 مگاهرتز تا 2.6 گیگاهرتز استفاده می کردند. محدوده ای که با عنوان امواج کوتاه مایکروویو شناخته می شود. با وجود این، در شبکه های 5G، امواج فرکانسی بالاتری مورد استفاده قرار می گیرد. امواجی که معمولاً آن ها را با عنوان امواج میلی متری معرفی می کنند.

هر آنچه که درباره خطرات و مضرات 5G باید بدانید

البته باید توجه داشت که در حال حاضر اپراتور هایی نظیر T-Mobile و Sprint در کشور آمریکا از امواج با فرکانس پایین و در محدوده 600 مگاهرتز تا 2.5 گیگاهرتز نیز برای شبکه های 5G خود استفاده می کنند، اما باید گفت که آن ها به منظور اینکه بتوانند حداکثر سرعت و قابلیت های این شبکه را در اختیار کاربران قرار دهند به امواج با فرکانس بالاتری نیاز دارند. امواجی با فرکانس 3.5، 6 و حتی 30 گیگاهرتز و حتی بالاتر از آن. فرکانس 30 گیگاهرتز دقیقاً جایی است که امواج میلی  متری آغاز می شوند.

در متون تخصصی و علمی معمولاً امواج با فرکانس در محدوده 30 تا 300 گیگاهرتز را «امواج میلی متری» یا «mmWave» می نامند. شبکه های 5G که از این محدوده برای برقراری ارتباط و انتقالات اطلاعات استفاده می کنند نیز با عنوان mmWave شناخته می شوند. البته این شبکه ها گاهی از اوقات از امواج با فرکانس پایین تر و در محدوده 24 گیگاهرتز نیز استفاده می کنند. این شبکه هایِ 5G مبتنی بر فرکانس های پایین نیز با عنوان «Sub-6GHz» نشان داده می شوند.

اگرچه سرعت در شبکه های mmWave بسیار بهتر از شبکه های با فرکانس پایین است، اما باید توجه داشت که این ارتباط محدوده عملکرد بسیار کوچکی دارد و برای استفاده از آن باید فاصله کاربران از دکل های مخابراتی آن ها حداکثر یک خیابان باشد. به همین دلیل استفاده از آن ها در مناطق حاشیه شهر و روستایی امکان پذیر نیست. استفاده از این شبکه در مناطق شهری نیز با مشکلاتی همراه است؛ چرا که امواج با فرکانس  بالای آن ها به راحتی توسط اشیا و حتی درختان مسدود می شود.

این مشکلات سبب شده است که شبکه های 5G مبتنی بر فرکانس های بالا و از نوع mmWave هزینه راه اندازی بالایی داشته و تجهیزات مورد استفاده در آن ها هم مصرف انرژی بالایی داشته باشند. حتی گوشی هایی که قرار است به این شبکه متصل شوند نیز مصرف انرژی قابل توجهی خواهند داشت.

هر آنچه که درباره خطرات و مضرات 5G باید بدانید

در حال حاضر اغلب گوشی های مجهز به ارتباط 5G، به منظور دریافت اطلاعات از امواج با فرکانس پایین استفاده می کنند. این امواج، فرکانسی نزدیک به فرکانس در حال استفاده در شبکه های 4G دارند. با وجود این، بخشی از گوشی های هوشمند نیز هستند که می توانند در هنگام اتصال به شبکه 5G بعضی از اپراتورها، از امواج با فرکانس بالا و در محدوده 30 گیگاهرتز (امواج میلی متری) استفاده کنند. به عنوان مثال هم اکنون دو گوشی وان پلاس 8 و گلکسی A71 در هنگام اتصال به شبکه 5G اپراتور Verizon از این امواج استفاده می کنند.

در میان سری گوشی های آیفون 12 که مدتی است از عرضه آن ها به بازار می گذرد هم تنها بعضی از مدل های آن ها از شبکه های mmWave پشتیبانی می کنند. اپل اعلام کرده است تمامی گوشی های آیفون 12 عرضه شده در کشور آمریکا می توانند از مزایای این نوع از شبکه های 5G بهره مند شوند؛ اما گوشی های عرضه شده در دیگر کشور ها تنها از شبکه های 5G از نوع Sub-6GHz پشتیبانی می کنند.

در هر صورت باید گفت که امواج میلی متری تنها در محدوده فرکانسی 30 تا 300 گیگاهرتز قابل دسترس هستند؛ چرا که فرکانس 30 گیگاهرتز معادل با طول موج 10 میلی متر است و فرکانس 300 گیگاهرتز هم با طول موج 1 میلی متر معادل می شود. به این ترتیب حتی اگر در آینده باند های مخابراتی با فرکانس بالا هم برای استفاده شبکه های 5G آزاد شوند بازهم به احتمال فراوان این فناوری ارتباطی به محدوده امواج میلی متری محدود باقی خواهد ماند. گفته می شود در حال حاضر عموم شبکه های 5G از نوع mmWave به فرکانس 40 گیگاهرتز محدود هستند.

اکنون که با انواع مختلف شبکه های 5G و محدوده عملکرد فرکانسی آن ها آشنا شدیم می توانیم به سوال مهم و اساسی زیر پاسخ دهیم.

آیا امواج میلی متری شبکه های 5G امن هستند؟ امواج الکترومغناطیسی با افزایش فرکانس، سطح بالاتری از انرژی را در اختیار می گیرند. به همین دلیل است که امواج میلی متری در شبکه های mmWave نسبت به امواج قابل استفاده در شبکه های Sub-6GHz، سطح انرژی بالاتری دارند. اکنون بخشی از افراد معتقد هستند که افزایش فرکانس  در امواج میلی متری و شبکه های mmWave می تواند به سلامتی انسان ها آسیب وارد کند. خوشبختانه باید گفت این تفکر تا حدود زیادی غلط است.

هر آنچه که درباره خطرات و مضرات 5G باید بدانید

شاید در وهله اول تصور کنیم امواج با فرکانس 30 گیگاهرتز می توانند خطرناک باشند، اما به سادگی می توان گفت که این امواج با امواج پر انرژی که می توانند به سلامتی انسان ها آسیب وارد کنند فاصله فراوانی دارند. در واقع باید گفت سطح انرژی امواج قابل استفاده در شبکه های mmWave حتی به سطح انرژی امواجی که می توانند خطرناک باشند نزدیک هم نیست. این موضوع حتی در مورد امواج با فرکانس 300 گیگاهرتز هم صدق می کند.

بنا به دلایلی، در حال حاضر انبوهی از امواج الکترومغناطیسی با فرکانس های بسیار بالاتر در سطح زمین وجود دارد که میزان آن ها حتی از حدود استاندارد نیز گذشته است و آن ها می توانند نسبت به امواج شبکه های 5G بسیار خطرناک تر باشند. در قیاس با این امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بسیار بالا، نه تنها امواج با فرکانس 30 گیگاهرتز بلکه امواج 300 گیگاهرتزی نیز خطرناک محسوب نمی شوند.

به نظر می رسد پاسخ به سوال کلیدی زیر می تواند موضوع این بحث را روشن تر کند.

فراتر از امواج میلی متری، در محیط اطراف چه امواج دیگری وجود دارد؟ تاکنون متوجه شدیم که امواج میلی متری و قابل استفاده در شبکه های 5G به قدری قدرتمند نیستند که بتوانند برای انسان ها مضر باشند؛ اما اکنون این سوال مطرح می شود که چه امواجی در فضای زمین وجود دارد که می تواند سلامتی موجودات زنده را به خطر بی اندازد.

هر آنچه که درباره خطرات و مضرات 5G باید بدانید

همانطور که در بالا گفته شد امواج میلی متری می توانند تا باند های فرکانسی 300 گیگاهرتز را اشغال کنند. در این حالت بلندترین طول موج این امواج به 1 میلی متر می رسد. باید گفت که این فرکانس پایان محدوده امواج ماکروویو از کلیه پرتو های الکترومغناطیسی است و پس از آن با امواج فروسرخ یا مادون قرمز (Infrared) روبرو می شویم.

در طیف پرتو های الکترومغناطیسی، محدوده وسیع فروسرخ فرکانس های 300 گیگاهرتز تا 385 تراهرتز (هر تراهرتز معادل 1000 گیگاهرتز) را اشغال می کند تا این امواج بتوانند طولی موجی از 1 میلی متر (کوتاه ترین طول موج امواج ماکروویو) تا 780 نانومتر (هر نانومتر معادل 0.001 میلی متر) را در اختیار بگیرند.

امواج فروسرخ بر روی سطح زمین مصارف بسیار زیادی دارند و اگرچه فرکانس آن ها می تواند حتی به 385 تراهرتز برسد بازهم نمی توان آن ها را جز پرتو های الکترومغناطیسی خطرناک دسته بندی کرد. جالب است اگر بدانید که بیش از نیمی از انرژی خورشید که به سطح زمین می رسد و موجودات زنده آن را به عنوان گرما حس می کنند به صورت امواج فروسرخ تابیده می شود. این محدوه از امواج الکترومغناطیسی همچنان توسط چشم قابل مشاهده نیستند.

با افزایش فرکانس و انرژی امواج الکترومغناطیسی، پس از پرتو های فروسرخ نوبت به امواجی با طول موج 700 تا 400 نانومتر می رسد که می توانند محدوده فرکانسی 430 تا 790 تراهرتز را در اختیار بگیرند. این محدوده امواج نیز با عنوان «نور مرئی» شناخته می شوند. امواجی که همه روزه آن ها را با چشم مشاهده می کنیم و به خودی خود برای انسان ها خطرناک نیستند.

عنوان بازه طول موجی بازه فرکانسی
امواج رادیویی 100 هزار کیلومتر تا 1 متر 3 هرتز تا 300 مگاهرتز
امواج ماکروویو 1متر تا 1 میلی متر 300 مگاهرتز تا 300 گیگاهرتز
امواج مادون قرمز 1 میلی متر تا 700 نانومتر 300 گیگاهرتز تا 430 تراهرتز
امواج مرئی 700 تا 400 نانومتر 430 تا 790 تراهرتز
امواج فرابنفش 400 تا 10 نانومتر 790 تراهرتز تا 30 پتاهرتز
پرتو ایکس 10 تا 0.01 نانومتر 30 پتاهرتز تا 30 اگزاهرتز
پرتوهای گاما کمتر از 0.01 نانومتر بیشتر از 30 اگزاهرتز

پس اوضاع چه زمانی خطرناک می شود؟
اما بالاخره امواجی که پس از طیف های مرئی ظاهر می شوند ما را وارد بخش پرتو های خطرناک می کنند. این بخش از امواج با عنوان فرابنفش (Ultraviolet) شناخته می شوند و محدوده طول موجی 400 تا 10 نانومتر، معادل 790 تراهرتز تا 30 پتاهرتز (هر پتاهرتز معادل است با 1 میلیون گیگاهرتز) را اشغال می کنند.

معمولاً ابتدای بازه طول موجی از پرتو های فرابنفش به عنوان امواج مضر دسته بندی نمی شود؛ اما با گذر به پرتو های با طول موج پایین تر، از محدوده امواج غیریون ساز به امواج یوننده یا یون ساز می رسیم که می توانند برای انسان و دیگر موجودات زنده خطرناک باشند.

پرتو های یون ساز یا یوننده نوعی از امواج الکترومغناطیسی هستند که انرژی لازم برای برهم زدن ساختار مولکولی یا اتمی مواد مختلف را دارند. به این ترتیب این نوع از پرتو ها می توانند در ماهیت مواد مختلف تغییر ایجاد کنند و از این رو مطمئناً برخورد آن ها به بدن انسان و دیگر موجودات زنده نیز می تواند خطرناک باشد. به این ترتیب باید گفت بخشی از پرتو های فرابنفش می توانند موجب تغییر ماهیت مولکول ها و اتم ها شوند و باید از آن ها دوری کرد.

پس از پرتو های فرابنفش و با کوچکتر شدن طول موج به پرتو های ایکس می رسیم که محدوده طول موجی 10 نانومتر تا 0.1 نانومتر یا محدوده فرکانسی 30 پتاهرتز تا 30 اگزاهرتز (EHZ) را شامل می شود. تمامی پرتو هایی که با کوچک تر شدن طول موج پس از پرتو های فرابنفش ظاهر می شوند در دسته امواج یوننده یا یون ساز قرار می گیرند و باید آن ها را خطرناک بنامیم.

هر آنچه که درباره خطرات و مضرات 5G باید بدانید

به این ترتیب پرتو های ایکس هم باید جز پرتو های یون ساز دسته بندی  شوند. البته باید توجه داشت که تابش میزان کم و در کوتاه مدت از این پرتو می تواند خطرات ناچیزی داشته باشد و حتی در علوم پزشکی برای تصویربرداری از اعضای بدن انسان مورد استفاده قرار بگیرد.

پایان طیف امواج الکترومغناطیسی نیز به پرتو های گاما مربوط می شود که طول موج آن ها کمتر از 0.1 نانومتر است و فرکانس آن ها نیز از 30 اگزاهرتز تجاوز می کند. این نوع از پرتو ها به دلیل ماهیت خود می توانند به راحتی در مواد مختلف نفوذ کنند و به همین دلیل از آن ها تحت شرایط بسیار ویژه و به صورت کاملا کنترل شده استفاده و نگهداری می شود. این پرتو ها نیز در علوم دارویی و صنایع مختلف کاربرد هایی دارند.

جمع بندی و صحبت پایانی با این تفاصیل باید گفت که پرتو ها و امواج الکترومغناطیسی در دو بخش یون ساز و غیر یون ساز دسته بندی می شوند. امواج یون ساز شامل پرتو های فرابنفش، ایکس و گاما می شود و برای انسان و دیگر موجودات زنده خطرناک هستند. اما دیگر پرتو ها در دسته غیر یون ساز معرفی می شوند و قرارگرفتن در معرض آن ها خطراتی به دنبال ندارد.

هر آنچه که درباره خطرات و مضرات 5G باید بدانید

در بالا دیدیم که شبکه های مخابراتی 5G از امواج با فرکانس بالا استفاده می کنند و این امواج در قیاس با امواجی که در دیگر شبکه های مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرد از فرکانس بیشتری برخوردار هستند؛ اما باید توجه داشت که حتی این امواج با فرکانس بالا نیز در بخش پرتو های ماکروویو و امواج میلی متری دسته بندی می شوند و به این ترتیب می توان آن ها را در رده امواج غیر یون ساز و غیرخطرناک به شمار آورد.

اگرچه عبارت «امواج میلی متری» در ظاهر امر خطرناک تصور می شود، اما باید گفت که طول موج و فرکانس عملکرد آن ها از پرتو های خطرناک برای انسان و موجودات زنده فاصله بسیار زیادی دارد. به همین دلیل می توان گفت که شبکه های مخابراتی 5G به خودی خود نمی توانند خطرناک محسوب شوند و استفاده از آن ها در زندگی روزمره در کنار اینکه قابلیت ها و امکانات جدیدی را در اختیار قرار می دهند، برای سلامتی مضر هم نیست.

البته باید توجه داشت که ممکن است امواج میلی متری قابل استفاده در شبکه های 5G در طولانی مدت اثرات مخربی را بر روی سلامتی موجودات زنده ایجاد کند. مطمئناً بررسی این موضوع به پژوهش های گسترده تر و وسیع تری نیاز دارد. با وجود این، حداقل در اینجا متوجه شدیم که این امواج نمی توانند در کوتاه مدت خطراتی را برای سلامتی به دنبال داشته باشند.

منبع:شهر سخت افزار


کلیدواژه های این خبر
فناوری   اپراتور   آمریکا   آزمایشی   مضرات   مایکروویو   صنعت   اروپا   کاربران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «پارسینه» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
تصمیم گوگل برای حذف ابزارهای ردگیری کاربران وب
ایسنا
گوگل فروش تبلیغات بر اساس جستجوی کاربران را پایان می دهد
انتخاب
مصوبه ممنوعیت خروج داده از کشور اجرایی نشد
ایران آنلاین
تحقیقات جدید وزارت دادگستری آمریکا درباره شرکت اسرائیلی سازنده جاسوس افزار
ایسنا
تحقیقات جدید از ناامیدکننده بودن اینترنت 5G خبر می دهند
بولتن نیوز
سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری فیس بوک در حوزه خبر
سیتنا
اقدام فیسبوک در استرالیا انتقادات جهانی را به دنبال داشت
سیتنا
مدیران گوگل، فیسبوک و توییتر در جلسه کنگره حاضر می شوند
بولتن نیوز
خطرات و مضرات 5G / آیا امواج میلی?متری شبکه های 5G امن هستند؟
صبا ایران
پیش از انقلاب حتی سلاح های سبک نیز مونتاژ می شد
رادیو گفتگو
لزوم ایجاد ایالت های اقتصادی در کشور
ایسنا
توسعه نظامی پس از انقلاب با پیش از انقلاب غیرقابل مقایسه است
رادیو گفتگو
انبار کردن تراشه به جای کلاهک!
پدال نیوز
تغییرات کوکی در گوگل کروم خبر بدی برای شرکت های تبلیغاتی است
زومیت
ماهواره مخابراتی ایران تا 3 سال دیگر در مدار قرار می گیرد
دانا خبر
روسیه از اینترنت جهانی جدا می شود؟
اقتصاد آنلاین
اروپا در هوش مصنوعی از امریکا شکست خورد
ایران آنلاین
هر آنچه که درباره خطرات و مضرات 5G باید بدانید
شریان
واکنش صریح تیم کوک به روش کسب درآمد فیسبوک و سایر شرکت های تبلیغاتی
زومیت
تیم کوک شرکت فیس بوک را به اتخاذ مدل کسب وکار ظالمانه و تفرقه انگیز متهم کرد
آی تی رسان
برجام ستیزان از چه می ترسند؟/ما فاتحه را برای چه کسی می خوانیم؟
آفتاب
برخط جهان فناوری 26 ژانویه را دنبال کنید
آی سی تی پرس
خودرو مفهومی سونی به تولید انبوه نمی رسد
زومیت
جزئیات خارق العاده از صنعت هوافضای چین!
تسنیم
خودروهای برقی مدرن با طراحی دهه 1960
زومیت
ایران به جمع 4 کشور تولیدکننده روغن های هوایی پیوست
خبرگزاری دانشجو
ایران به جمع 4 کشور تولیدکننده روغن های هوایی در دنیا پیوست
هم اندیشی
خودکفایی ایران در تولید روغن های هوایی
شبکه خبر
جاسوسی عربستان از شهروندان خود با پوشش نرم افزارهای ویژه کرونا
ایرنا
خط تولید روغن های هوایی در کشور راه اندازی می شود
ایسنا
اینتل تولید بخشی از تراشه های خود را به کمپانی TSMC واگذار خواهد کرد
آی تی رسان
فناوری تشخیص چهره در تسخیر فرودگاه های آمریکا
قدس آنلاین
تصاویری از سریعترین خودروی برقی جهان 
میزان
از چاپ سه بعدی خودرو الکتریکی تا عرضه بازی های وایبر
اعتدال
مجلس به دنبال رفع معضلات در حوزه اقتصاد دیجیتال و سلامت است
خبرگزاری خانه ملت
اپل مشغول تست برخی مدل های آی فون تاشو برای معرفی در سال 2022 است
آی تی رسان
بحث امنیت غذایی به جد پیگیری می شود
صدا و سیما
حمایت مجلس از طرح های دارویی/عقب ماندگی 40 ساله در برخی زمینه ها با فناوری پیچیده
ایسنا
ضرورت ایجاد کنسرسیوم برای توسعه صنعت دارویی در کشور
مهر نیوز
حذف خودروسازان ناشناخته از بازار با عملکرد نادرست
پدال نیوز
اخبار مرتبط
bltایسنا : تصمیم گوگل برای حذف ابزارهای ردگیری کاربران وب
bltانتخاب : گوگل فروش تبلیغات بر اساس جستجوی کاربران را پایان می دهد
bltایران آنلاین : مصوبه ممنوعیت خروج داده از کشور اجرایی نشد
bltایسنا : تحقیقات جدید وزارت دادگستری آمریکا درباره شرکت اسرائیلی سازنده جاسوس افزار
bltبولتن نیوز : تحقیقات جدید از ناامیدکننده بودن اینترنت 5G خبر می دهند
bltسیتنا : سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری فیس بوک در حوزه خبر
bltسیتنا : اقدام فیسبوک در استرالیا انتقادات جهانی را به دنبال داشت
bltبولتن نیوز : مدیران گوگل، فیسبوک و توییتر در جلسه کنگره حاضر می شوند
bltصبا ایران : خطرات و مضرات 5G / آیا امواج میلی?متری شبکه های 5G امن هستند؟
bltرادیو گفتگو : پیش از انقلاب حتی سلاح های سبک نیز مونتاژ می شد
bltایسنا : لزوم ایجاد ایالت های اقتصادی در کشور
bltرادیو گفتگو : توسعه نظامی پس از انقلاب با پیش از انقلاب غیرقابل مقایسه است
bltپدال نیوز : انبار کردن تراشه به جای کلاهک!
bltزومیت : تغییرات کوکی در گوگل کروم خبر بدی برای شرکت های تبلیغاتی است
bltدانا خبر : ماهواره مخابراتی ایران تا 3 سال دیگر در مدار قرار می گیرد
bltاقتصاد آنلاین : روسیه از اینترنت جهانی جدا می شود؟
bltایران آنلاین : اروپا در هوش مصنوعی از امریکا شکست خورد
bltشریان : هر آنچه که درباره خطرات و مضرات 5G باید بدانید
bltزومیت : واکنش صریح تیم کوک به روش کسب درآمد فیسبوک و سایر شرکت های تبلیغاتی
bltآی تی رسان : تیم کوک شرکت فیس بوک را به اتخاذ مدل کسب وکار ظالمانه و تفرقه انگیز متهم کرد
bltآفتاب : برجام ستیزان از چه می ترسند؟/ما فاتحه را برای چه کسی می خوانیم؟
bltآی سی تی پرس : برخط جهان فناوری 26 ژانویه را دنبال کنید
bltزومیت : خودرو مفهومی سونی به تولید انبوه نمی رسد
bltتسنیم : جزئیات خارق العاده از صنعت هوافضای چین!
bltزومیت : خودروهای برقی مدرن با طراحی دهه 1960
bltخبرگزاری دانشجو : ایران به جمع 4 کشور تولیدکننده روغن های هوایی پیوست
bltهم اندیشی : ایران به جمع 4 کشور تولیدکننده روغن های هوایی در دنیا پیوست
bltشبکه خبر : خودکفایی ایران در تولید روغن های هوایی
bltایرنا : جاسوسی عربستان از شهروندان خود با پوشش نرم افزارهای ویژه کرونا
bltایسنا : خط تولید روغن های هوایی در کشور راه اندازی می شود
bltآی تی رسان : اینتل تولید بخشی از تراشه های خود را به کمپانی TSMC واگذار خواهد کرد
bltقدس آنلاین : فناوری تشخیص چهره در تسخیر فرودگاه های آمریکا
bltمیزان : تصاویری از سریعترین خودروی برقی جهان 
bltاعتدال : از چاپ سه بعدی خودرو الکتریکی تا عرضه بازی های وایبر
bltخبرگزاری خانه ملت : مجلس به دنبال رفع معضلات در حوزه اقتصاد دیجیتال و سلامت است
bltآی تی رسان : اپل مشغول تست برخی مدل های آی فون تاشو برای معرفی در سال 2022 است
bltصدا و سیما : بحث امنیت غذایی به جد پیگیری می شود
bltایسنا : حمایت مجلس از طرح های دارویی/عقب ماندگی 40 ساله در برخی زمینه ها با فناوری پیچیده
bltمهر نیوز : ضرورت ایجاد کنسرسیوم برای توسعه صنعت دارویی در کشور
bltپدال نیوز : حذف خودروسازان ناشناخته از بازار با عملکرد نادرست
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.