باید به سمتی حرکت کنیم تا نرخ برق به سمت حقیقی شدن سوق پیدا کند

باید به سمتی حرکت کنیم تا نرخ برق به سمت حقیقی شدن سوق پیدا کند
ایر ان اکونومیست- وزیر نیرو گفت: درآمد حاصل از صادرات برق بین همه تولید کنندگان این صنعت تقسیم می شود در حالی که اگر بخش خصوصی این کار را انجام دهد، چنین نیست.
باید به سمتی حرکت کنیم تا نرخ برق به سمت حقیقی شدن سوق پیدا کند

رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز در نشستی خبری در پاسخ به سوال درباره تأثیر اصلاح تعرفه برق در کاهش مصرف آن، گفت: اصلاح تعرفه می تواند بر مدیریت مصرف اثرگذار باشد اما این تنها یک ابزار برای مدیریت مصرف است و زمانی کارآمد است که در کنار سایر ابزار قرار گیرد اما قطعاً نقش بسزایی در مدیریت و کاهش مصرف برق دارد.
وی در این خصوص ادامه داد: یکی از روش هایی که توانست مصرف برق را مدیریت کند، طرح برق امید بود که در نتیجه اجرای آن از ابتدای آبان ماه سال جاری، میزان کم مصرف های برق 2.3 درصد افزایش، میزان خوش مصرف ها 5 درصد افزایش و میزان پرمصرف ها 7.3 درصد کاهش یافت.
به گفته این مقام مسئول باید به سمتی حرکت کنیم تا نرخ برق به سمت حقیقی شدن سوق پیدا کند و در این راستا باید به طور پلکانی و به مرور زمان اما به صورت منظم نرخ تعرفه را اصلاح کرد تا مصرف کنندگان بزرگ که بخشی از محصول نهایی خود را صادر می کنند، به جای پرداخت یارانه به کشور مقصد، قیمت حقیقی انرژی مصرفی خود را بپردازند.
اردکانیان در پاسخ به پرسش مهر درباره امکان ارائه طرحی از سوی وزارت نیرو به مجلس شورای اسلامی مبنی بر اجازه صادرات برق به بخش خصوصی، تصریح کرد: طی سالهای اخیر سرمایه گذاری مناسبی برای انتقال برق کرده ایم که قطعاً ثمردهی آنها موجب می شود تا ظرفیت انتقال، صادرات و تجارت برق در سالهای آینده به طور قابل توجهی افزایش یابد. از سوی دیگر باید توجه کنیم که بازارهای صادراتی برق در منطقه توسط شرکت های برق دولتی آن کشور مدیریت می شود و در حقیقت قراردادهای صادرات برق بین دولت ها اتفاق می افتد.
وزیر نیرو ادامه داد: درآمد ارزی ای که وزارت نیرو از محل صادرات برق دارد، بین قابل توجهی از تولید کنندگان که شامل بخش نیروگاهی، مهندسی، تجهیزات و غیره می شود، تقسیم می شود اما اگر مجوز صادرات را به بخش خصوصی بدهیم از آنجایی که منبع درآمد ارزی دیگری نداریم، درآمد صادراتی معطوف به چند نیروگاه و شرکت خواهد شد و سایر تولید کنندگان از آن بی بهره اند.
اردکانیان افزود: ارائه مجوز صادرات برق به بخش خصوصی به عقیده بسیاری از کارشناسان و دولت منطق قوی ای ندارد.
وی در پاسخ به سوال دیگری که میزان صرفه جویی ایجاد شده برق از محل اصلاح تعرفه چه میزان بوده است؟ توضیح داد: اصلاح تعرفه همواره در قالب های مختلف انجام می شود اما به طور مثال پاداشی که به مصرف کنندگان برق در تابستان سال جاری زمان جابجایی مصرف برقشان به زمانی غیر از پیک مصرف پرداخت کردیم، حدود 360 میلیارد تومان بود که از محل برق امید، تأمین شد.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه طی نیم ساله دوم سال 92 تا بهمن ماه سال جاری 50 سد بهره برداری شده است گفت: در حوزه شبکه اصلی آبیاری و زهکشی شاهد احداث 334.6 هزار هکتار شبکه بوده ایم. این در حالی است که طی این مدت 78 تصفیه خانه شهری و 44 تصفیه خانه آب شهری افتتاح شده است.
به گفته این مقام مسئول از سال 92 تا کنون 17 هزار و 338 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شده است که شامل برق حرارتی، آبی، خورشیدی و بادی بوده است.
اردکانیان میزان آبرسانی بهداشتی و پایدار را طی 7 سال گذشته 12 هزار و 448 روستا با جمعیت 8.4 میلیون نفر عنوان کردو اظهار داشت: طی این مدت به 2 هزار و 965 روستای کشور برق رسانی شده است.
این مقام مسئول ارتفاع ریزشهای جوی از ابتدای مهرماه تا 18 بهمن سال آبی 1399-400 را در کل کشور معادل 88.6 میلیمتر اعلام کرد و گفت: این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت (123.2 میلیمتر)، 28 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (150.6 میلیمتر) 41 درصد کاهش را نشان می دهد.
به گفته وزیر نیرو، ظرفیت کل مخازن سدهای کشور طبق آخرین اطلاعات به دست آمده 50.5 میلیارد متر مکعب است که در حال حاضر 53 درصد آن پر است. در هفته جاری ورودی آب به سدها 0.60 میلیارد متر مکعب و در مدت مشابه سال آبی گذشته 0.71 میلیارد متر مکعب بوده است. این در حالی است که خروجی سدها در مدت زمان یاد شده 0.63 میلیارد متر مکعب و در مدت مشابه سال آبی گذشته 0.67 میلیارد متر مکعب بوده است.
اردکانیان تعداد تصفیه خانه های کل کشور را در ابتدای انقلاب 4 تصفیه خانه با پوشش 8.5 درصد جمعیت شهری اعلام کرد و ادامه داد: این 8.5 درصد جمعیت 1.5 میلیون نفری را تحت پوشش داشت. این در حالی است که اکنون تعداد تصفیه خانه های آب و فاضلاب شهری کشور 168 واحد است که 39 درصد جمعیت شهری بالغ بر 21 میلیون نفر را پوشش می دهد.
وی با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری بزرگترین تصفیه خانه کشور در تهران به نام فیروزبهرام تکمیل و بهره برداری می شود، توضیح داد: با بهره برداری از این تصفیه خانه، جمعیت 2.5 میلیون نفری تحت پوشش قرار می گیرند. دامنه پوشش این تصفیه خانه 5 منطقه شهرداری است. در نتیجه راه اندازی آن 50 میلیون متر مکعب آب تصفیه شده را در اختیار بخش کشاورزی جنوب تهران قرار می دهیم و همزمان 150 حلقه چاه که مسئول تعیین آب کشاورزی جنوب تهران بودند مسدود می شوند.
وزیر نیرو در ارتباط با ایجاد وزارت انرژی تاکید کرد: هر زمان که به مشکلی می خوریم به جای آنکه مشکل را آسیب شناسی کرده و به طور ریشه ای آن را برطرف کنیم خواستیم تا دو وزارتخانه را ادغام کنیم یا وزارتخانه ای را تفکیک کنیم. این در حالی است که اگر چنین تصمیمی داریم باید به سه پرسش پاسخ منطقی داده شود. نخست اینکه آیا مشکلاتی که داریم با این اصلاح ساختار حل می شود؟ پرسش دوم این است که آیا ساختار جدید ایجاد شده به واسطه جدید بودن، مشکلات جدید نیز ایجاد می کند؟ و پرسش سوم نیز این است که مشکلات جدید را چگونه حل کنیم؟ به طور اصولی اصلاح ساختاری باید بر اساس آینده پژوهشی شکل گیرد اما چنین اقدامی اغلب در کشور انجام نمی شود. انجام نشدن آسیب زا است.
اردکانیان تصریح کرد: زمانی که اذهان متوجه مشکل مصرف بالای انرژی در کشور شده است باید آن را در جهت صحیح به عمق مشکل راهنمایی کنیم تا مشکل به طور اساسی حل شود نه اینکه زمانی که اذهان بر روی موضوع افزایش مصرف انرژی کشور و پیامدهای آن متمرکز است بخواهیم تمرکز را از این موضوع کاهش دهیم. مهر

کلیدواژه های این خبر
روستا   صادرات   وزارت نیرو   انرژی   مصرف برق   بارندگی   بخش خصوصی   پیک مصرف   نیروگاه   مصرف کننده   برق رسانی   تولید کنندگان   مگاوات   مدیریت مصرف   ظرفیت تولید   کم مصرف   برق حرارتی   کاهش مصرف   آبیاری و زهکشی   کاهش مصرف برق   نیروگاهی   معطوف   مجلس شورای اسلامی   بهمن ماه   رضا اردکانیان   مجوز صادرات   درآمد   سرمایه گذاری   صرفه جویی   تصفیه خانه   تعرفه برق   سال آبی   پرداخت یارانه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایران اکونومیست» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
از سرگیری مذاکره با ترکمنستان برای واردات برق/ توضیح وزیر نیرو درباره وضعیت حق آبه ایران از هیرمند
خبرگزاری ایلنا
بی توجهی دولت به بهینه سازی مصرف انرژی/ مصرف گاز و برق در کشور لجام گسیخته است
میزان
مصرف بالا، تهدید کننده امنیت پایدار انرژی
ایرنا
علت خاموشی های اخیر واقعا چه بود/ کمبودگاز، ماینر، تحریمها، حمله سایبری، صادرات برق یا ...
برق نیوز
مصرف کنندگان بزرگ برق هزینه واقعی را بپردازند
بازار نیوز
طلب برقی ایران از عراق چقدر است ؟
رکنا نت
طلب برقی ایران از عراق به اندازه 2 ماه باقی مانده است
ایران آنلاین
پرمصرف ها برق شان را از بورس بگیرند
برنا
وزیر نیرو: مانده طلب برقی ایران از عراق 2 ماه است
ایرنا
برنامه صادرات برق تجدیدپذیرها چگونه است؟
برق نیوز
110 هزار مشترک برق تخفیف 100 درصدی گرفتند
شهر فردا
184میلیارد پاداش مشترکان خانگی کم مصرف برق
اقتصاد آنلاین
184 میلیارد تومان پاداش به مشترکان کم مصرف برق تعلق گرفت
میزان
کم مصرف ها چقدر پاداش گرفتند؟
ایسنا
سازه ای برای احیای نگین ایران
پانا
راهکارهای عملی و کاربردی کاهش هزینه برق
برنا نیوز
چگونه هزینه برق مان را کاهش دهیم؟
مشرق نیوز
راهکارهای کاهش مبلغ قبض برق
خیبر انلاین
راهکارهایی برای کاهش هزینه قبض برق
برق نیوز
چگونه هزینه قبض برق مان را کاهش دهیم ؟
جام نیوز
اگر می خواهید هزینه قبض برق را کاهش دهید بخوانید
مثلث
روش های کاهش مبلغ قبض برق
میزان
چگونه هزینه قبض برق راکاهش دهیم؟
ناطقان نیوز
چگونه مصرف یخچال و لباس شویی را کاهش دهیم؟!
حافظ نیوز
راهکارهای طلایی برای کاهش هزینه قبض برق
مرآت نیوز
راههایی برای کاهش هزینه برق
اقتصاد نیوز
چگونه هزینه قبض برق مان را کاهش دهیم؟
ایسنا
بازگشت پیک مصرف برق به زیر 40 هزار مگاوات /رکورد مصرف برق ایران با ثبت رقم 57 هزار و 681 مگاوات شکسته شد
فانوس نیوز
بازگشت پیک مصرف برق به زیر 40 هزار مگاوات /رکورد مصرف برق ایران شکسته شد
باشگاه خبرنگاران
مصرف برق در تیرماه به اوج رسید
جوان آنلاین
رکورد صادرات برق شکسته شد/ پیک تابستان امسال بدون خاموشی سپری شد
میزان
پیک مصرف برق به زیر 40 هزار مگاوات بازگشت
مهر نیوز
صرفه جویی بی سابقه 3874 مگاواتی در مصرف برق
صدا و سیما
اوج مصرف برق پس از 3 ماه به مدار 40 هزار مگاوات برگشت
برق نیوز
صرفه جویی 3874 مگاواتی مصرف برق ، رکورد صادرات برق شکسته شد
اقتصادگردان
صرفه جویی3874مگاواتی مصرف برق
ناطقان نیوز
صرفه جویی 3874 مگاواتی مصرف برق / رکورد صادرات برق شکسته شد
ایسنا
پیک مصرف برق پس از 127 روز به زیر 40 هزار مگاوات بازگشت
ایرنا
رکورد صادرات برق شکسته شد/ پیک مصرف برق پس از 127 روز به زیر 40 هزار مگاوات بازگشت
خبرگزاری ایلنا
کاهش چهار درصدی مصرف برق در تابستان 98
ایرنا
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری ایلنا : از سرگیری مذاکره با ترکمنستان برای واردات برق/ توضیح وزیر نیرو درباره وضعیت حق آبه ایران از هیرمند
bltمیزان : بی توجهی دولت به بهینه سازی مصرف انرژی/ مصرف گاز و برق در کشور لجام گسیخته است
bltایرنا : مصرف بالا، تهدید کننده امنیت پایدار انرژی
bltبرق نیوز : علت خاموشی های اخیر واقعا چه بود/ کمبودگاز، ماینر، تحریمها، حمله سایبری، صادرات برق یا ...
bltبازار نیوز : مصرف کنندگان بزرگ برق هزینه واقعی را بپردازند
bltرکنا نت : طلب برقی ایران از عراق چقدر است ؟
bltایران آنلاین : طلب برقی ایران از عراق به اندازه 2 ماه باقی مانده است
bltبرنا : پرمصرف ها برق شان را از بورس بگیرند
bltایرنا : وزیر نیرو: مانده طلب برقی ایران از عراق 2 ماه است
bltبرق نیوز : برنامه صادرات برق تجدیدپذیرها چگونه است؟
bltشهر فردا : 110 هزار مشترک برق تخفیف 100 درصدی گرفتند
bltاقتصاد آنلاین : 184میلیارد پاداش مشترکان خانگی کم مصرف برق
bltمیزان : 184 میلیارد تومان پاداش به مشترکان کم مصرف برق تعلق گرفت
bltایسنا : کم مصرف ها چقدر پاداش گرفتند؟
bltپانا : سازه ای برای احیای نگین ایران
bltبرنا نیوز : راهکارهای عملی و کاربردی کاهش هزینه برق
bltمشرق نیوز : چگونه هزینه برق مان را کاهش دهیم؟
bltخیبر انلاین : راهکارهای کاهش مبلغ قبض برق
bltبرق نیوز : راهکارهایی برای کاهش هزینه قبض برق
bltجام نیوز : چگونه هزینه قبض برق مان را کاهش دهیم ؟
bltمثلث : اگر می خواهید هزینه قبض برق را کاهش دهید بخوانید
bltمیزان : روش های کاهش مبلغ قبض برق
bltناطقان نیوز : چگونه هزینه قبض برق راکاهش دهیم؟
bltحافظ نیوز : چگونه مصرف یخچال و لباس شویی را کاهش دهیم؟!
bltمرآت نیوز : راهکارهای طلایی برای کاهش هزینه قبض برق
bltاقتصاد نیوز : راههایی برای کاهش هزینه برق
bltایسنا : چگونه هزینه قبض برق مان را کاهش دهیم؟
bltفانوس نیوز : بازگشت پیک مصرف برق به زیر 40 هزار مگاوات /رکورد مصرف برق ایران با ثبت رقم 57 هزار و 681 مگاوات شکسته شد
bltباشگاه خبرنگاران : بازگشت پیک مصرف برق به زیر 40 هزار مگاوات /رکورد مصرف برق ایران شکسته شد
bltجوان آنلاین : مصرف برق در تیرماه به اوج رسید
bltمیزان : رکورد صادرات برق شکسته شد/ پیک تابستان امسال بدون خاموشی سپری شد
bltمهر نیوز : پیک مصرف برق به زیر 40 هزار مگاوات بازگشت
bltصدا و سیما : صرفه جویی بی سابقه 3874 مگاواتی در مصرف برق
bltبرق نیوز : اوج مصرف برق پس از 3 ماه به مدار 40 هزار مگاوات برگشت
bltاقتصادگردان : صرفه جویی 3874 مگاواتی مصرف برق ، رکورد صادرات برق شکسته شد
bltناطقان نیوز : صرفه جویی3874مگاواتی مصرف برق
bltایسنا : صرفه جویی 3874 مگاواتی مصرف برق / رکورد صادرات برق شکسته شد
bltایرنا : پیک مصرف برق پس از 127 روز به زیر 40 هزار مگاوات بازگشت
bltخبرگزاری ایلنا : رکورد صادرات برق شکسته شد/ پیک مصرف برق پس از 127 روز به زیر 40 هزار مگاوات بازگشت
bltایرنا : کاهش چهار درصدی مصرف برق در تابستان 98
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.