جوادی یگانه:دیده نشده های شهر تهران مورد توجه قرار گرفتند/موضوع دستفروشان مقوله پیچیده ای است

جوادی یگانه:دیده نشده های شهر تهران مورد توجه قرار گرفتند/موضوع دستفروشان مقوله پیچیده ای است
نشست خبری معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، صبح امروز در سالن اشراق ایوان شمس برگزار شد. به گزارش شوراآنلاین، محمدرضا جوادی یگانه ضمن تبریک چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، عملکرد یک ساله معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران را تشریح ...
جوادی یگانه:دیده نشده های شهر تهران مورد توجه قرار گرفتند/موضوع دستفروشان مقوله پیچیده ای است

نشست خبری معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، صبح امروز در سالن اشراق ایوان شمس برگزار شد.

به گزارش شوراآنلاین، محمدرضا جوادی یگانه ضمن تبریک چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، عملکرد یک ساله معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران را تشریح و پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.

مبارزه با کرونا و مشکلات شهرداری

با توجه به شیوع ویروس کروتا، یک سال واقعا سخت را پشت سر گذاشتیم که در آن شاهد دو گانگی سلامت و معیشت بودیم. شهرداری تهران بواسطه این شرایط با مشکلات متعدد مالی مواجه شد و تلاش شد که بر اساس رویکرد موجود در مدیریت شهری یعنی شهری برای همه در حوزه فرهنگی اجتماعی اقدام کنیم.

عدالت اجتماعی شمال و جنوب شهر

یکی از خواسته های اصلی مردم در نظرسنجی های انجام شده تحقق عدالت اجتماعی میان شمال و جنوب شهر است و ما در 352 محله شهر تهران سرای محلات داریم و حضور بخش های فرهنگی در تمامی حوزه های شهرداری تهران مشهود است. در جهت تحقق ایده مردم محور بودن شهر تلاش کرده ایم که رقیب نهادهای مردمی قوام یافته در جامعه نباشیم و هر کجا که کار خوبی انجام می شده تنها به این نهادها کمک کرده ایم. به شکلی که در محرم سال جاری با اصناف و مساجد ارتباط گرفتیم و اگر قرار بود چیزی توزیع شود از طرق مساجد این کار انجام شد. در حوزه فرهنگ و هنر نیز با جشنواره فیلم فجر و تئاتر فجر همکاری داشتیم.

اقدامات ماه محرم و برنامه های یوم الله 22 بهمن و نوروز

با وجود شرایط کرونا، اقدامات شهرداری تهران در ماه محرم بیشتر از سال های گذشته بود اما با توجه به عدم حضور مردم در هیئات به دلیل کرونا، به چشم نیامد و دیده نشد. بنابراین اصرار ما بر این است که کار باید به دست مردم انجام شود.

برای 22 بهمن امسال شرایط ویژه ای داریم. اگرچه اصل کار راهپیمایی 22 بهمن را حضور مردم است اما امسال به دلیل شیوع کرونا راهپیمایی به صورت خودرو پیمایی و موتور پیمایی برگزار می شود. در هر مرحله ایستگاههای فرهنگی توسط شهرداری تهران برپا شده و موضوع نصب پرچم نیز همانند سالهای گذشته به همراه تکریم خانواده شهدا واجرای سرود و نمایش در مناطق دنبال شده است. همچنین در 42 مسجد شاخص نیز دردهه فجر سخنرانی و برنامه های فرهنگی برگزار می شود.

بر خلاف سال های گذشته که برگزاری نوروزگاه را داشتیم، به سمت نوروزخانه حرکت کردیم و در راستای آن برگزاری کنسرت های آنلاین و خوانش متن های تئاتر انجام شد.

کمک معیشتی شهرداری تهران در طرح شهید سلیمانی

شهرداری تهران به عنوان دستگاه همکار در این طرح شرکت می کند و در مناطق فضاهای لازم برای اجرای این طرح در اختیار گذاشته می شود . انجام تست از کسانی که در معرض بیماری بودند و افرادی که با مبتلایان در ارتباط بودند در این طرح انجام می شود.

در نظر سنجی که توسط شهرداری تهران انجام شد در مرحله نخست یک سوم از شرکت کنندگان اعلام کرده بودند که اگر سر کار نروند درآمدی نخواهند داشت و با مشکل معیشت روبرو می شوند. لذا شهرداری تهران در جهت حمایت از اقشار مختلف در این طرح همکاری می کند.

مشکلات مالی برج میلاد و سازمان ورزش

برج میلاد و سازمان ورزش نیز همانند سایر اصناف و مشاغل در شهر در پی شیوع کرونا ویروس با مشکلات اقتصادی مواجه شدند که در ستاد ملی کرونا تلاش شده با مصوبه های مختلف در جهت حمایت از مجموعه های مختلف اقدام شود. راه حل فعلی که دنبال می کنیم این است که به صورت قانونی از این مجموعه هاحمایت کنیم و برگزاری جشنواره فیلم فجر در برج میلاد در همین راستا بوده که بخشی از این کمک ها به برج میلاد پرداخت شده است.

برج میلاد ردیف جبران هزینه در بودجه شهرداری ندارد، لذا به دنبال ارائه خدمات از سوی این مجموعه هستیم که برگزاری جشنواره فیلم فجر در همین راستا بوده. برج میلاد از ابتدای سال 98 خودگردان بوده اما در پی شیوع کرونا ویروس خدمات آن به حد 20 درصد رسیده و در تنگنای مالی قرار گرفته است.

دیده نشده های شهر تهران مورد توجه قرار گرفتند

تهران به لحاظ تکثر فرهنگی و حضور اقوام و گروهها ویژگیهای خاصی دارد که ما نیز در برگزاری کمپینها همچون کمپین جان پدر کجا هستی؟تلاش کرده ایم همه این اقشار را درنظر بگیریم در حقیقت تلاش شده دیده نشده های شهر مورد توجه قرار بگیرند که اتباع افغانستانی نیز موضوع یکی از همین کمپین ها بوده است.

پیچیدگی موضوع دستفروشان

موضوع دستفروشان مقوله پیچیده ای است و معمولا طرح هایی تحت عنوان ساماندهی به دلیل این که به عنوان جمع آوری تعبیر می شوند، موفق نیستند. بیش از نیمی از مردم با دستفروشی در مترو مخالفت دارند، اما با برخورد با دستفروشان مخالفند. در حقیقت دستفروشی محصول فقر است ک این کار  راهی برای تامین معاش است و بسیاری از این افراد توانایی اجاره غرفه در مترو را ندارند. لذا مقرر شد به نوعی به تفاهمی دست پیدا کنیم که فعالیت آنها مزاحمتی برای مردم نداشته باشند و مقرر شده این موضوع توسط شرکت مترو با بهره گیری از گفت و گو دنبال شود.

نتایج نظرسنجی دوران کرونا

10 نظر سنجی شهرداری تهران از نیمه اسفند سال گذشته آغاز و آخرین آن در دی ماه سال جاری  انجام شد که آخرین موضوعی که در نظر سنجی ها مورد پرسش قرار گرفت موضوع واکسن بود و نتایج این نظر سنجی ها به تناسب و با تاخیر اندکی منتشر می شود و بی تردید این نظرسنجی افزایش میزان اطمینان مردم به آمارهای رسمی را نشان می دهد.

در ابتدا در خصوص افزایش تعارض در خانواده ها پرسشی انجام شد که نشان داد افراد پاسخ دهنده افزایش 16 درصدی تعارض در خانواده ها را اعلام کرده اند اما در مرحله بعدی با تکمیل پرسش مشخص شد 24 درصد پاسخ دهندگان معتقدند روابط در خانواده ها صمیمی تر و 14درصد اعلام کردند تعارض بیشتر شده است. به این ترتیب شیوع کرونا هم صمیمیت و هم تعارض را افزایش داده لذا می توان از آن به عنوان فرصت و تهدید یاد کرد.

فقط در زمان انتشار نتایج نظر سنجی ها ملاحظه داریم  اما در خصوص انتشار آمار آنها همه نتایج منتشر می شود و فایل داده ها نیز از طریق سایت معاونت فرهنگی در اختیار عموم گذاشته می شود و این مساله ای است که درخواست بسیاری از پژوهشگران بوده است.

منتظر تصمیم شورا درباره واگذاری حق بهره برداری املاک شهرداری هستیم

بند 6 ماده 55 قانون شهرداری ها این اجازه را داده که شهرداری بهره برداری برخی املاک خود را به صورت شرایطی و یا رایگان به فعالیت های عام المنفعه اختصاص دهد. اما شورا در آبان ماه سال 96 مصوبه ای داشت که هر گونه واگذاری این املاک باید با مصوبه شورا باشد. لذا تلاش شد این املاک فهرست شود تا املاکی که شهرداری بنای باز پس گیری دارد پس گرفته شود. که موارد مورد نیاز کسب مجوز، از طریق لایحه ای به شورا ارسال شده و منتظر تصمیم شورا هستیم.

شمارش معکوس برای حذف نیمی از مخازن پسماند پایتخت

در رابطه با کمپین مقابله با کار کودکان، موضوعی که در بخشنامه شهردار تهران، مورد تاکید قرار گرفت، زباله گردی بود که در بند اول آن اصلاح مدیریت پسماند مورد تاکید قرار گرفت تا نیمی از مخازن تا خرداد ماه سال 1400 حذف شوند.

موضوع دیگر در سرای محلات در خصوص پدیده زباله گردی پیگیری شد که هم شهروندان از طریق سامانه 137 و هم نیروهای ما در سرای محلات این پدیده را اطلاع دهند. امروز خوشبختانه برخی مناطق تاکید دارند که پیمانکاران پسماندشان اعلام کردند که حتی به صورت غیر مستقیم نیز در حوزه بازیافت از کودکان استفاده نمی کنند.

رعایت پروتکل های بهداشتی در گرمخانه ها

مجموعه گرمخانه ها بسیار منظم کار کرده اند افرادی که وارد این مجموعه ها می شوند دوش گرفته و لباس تمیز به آنهاتحویل داده می شود به این ترتیب سطح نظافت و بهداشت در این مجموعه ها بالاست و از زمان شیوع کرونا نیز بررسی اولیه به همراه تب سنجی انجام می شود و کسانی که علائمی داشته باشند، جدا خواهند شد. عددی برای ارائه درخصوص مرگ و میر در این مجموعه ها بر اثر کرونا وجود ندارد که اگر بود باید یک همه گیری اتفاق می افتاد اما چنین چیزی وجود ندارد.

بازگشت به سابقه لاله زار

در خیابان لاله زار نیز عمدتا فروشگاهها وجود دارند اما تلاش خواهیم کرد که این خیابان به سابقه خود به عنوان منطقه فرهنگی تهران بازگردد. در این خیابان پیاده راه بزرگی احداث شده و حال باید حیات فرهنگی به آنجا برگردد که این مهم از طریق تحقق پهنه فرهنگی رودکی در حال پیگیری است قطعا اگر مردم در لاله زار حضور پیدا نکنند مشکل تردد موتور سواران و پارک آنها ادامه خواهد داشت در این راستا کمپین هایی برگزار شده اما کمپینهای موفق در دنیا طولانی بودند، چرا که اصولا تغییر رفتار به زمان طولانی نیاز دارد و امیدواریم با فرهنگ سازی و آموزش به کمک کمپین ها این مهم در شهر تهران محقق شود.

سرنوشت زیست شبانه

زیست شبانه در تهران به عنوان شهری که زنده است در ماه رمضان از افطار تا سحر اتفاق می افتد قطعا پیشنهاد ما این نیست که همه تهران و در همه مواقع شب زیست فعال داشته باشند. می توان در شبهای پنجشنبه و جمعه مواردی که به پیاده راه تبدیل شدند تحت عنوان راسته های مختلف فعالیت و زندگی درآنها جاری باشد. بی تردید این کار در افزایش اشتغال و امنیت تاثیر بسزایی دارد  و در ایام کرونا نیز می توان با تقسیم جمعیت مثلا خرید در ساعات شب به تحقق فاصله گذاری اجتماعی کمک کرد.


کلیدواژه های این خبر
موتور   مساجد   معیشت   مشکلات اقتصادی   تئاتر   مشاغل   ماه محرم   تئاتر فجر   کنسرت   پیروزی انقلاب اسلامی   معاونت اجتماعی   ویروس   نظر سنجی   ویروس کرونا   خوانش   مبتلایان   اشراق   نصب پرچم   جشنواره فیلم فجر   یگانه   محمدرضا جوادی یگانه   فرهنگی   آنلاین   راهپیمایی 22 بهمن   22 بهمن   شهرداری تهران   برنامه های فرهنگی   فرهنگی و اجتماعی   مدیریت شهری   خانواده های شهدا   عدالت اجتماعی   دستفروشان   ستاد ملی مقابله با کرونا   پروتکل های بهداشتی   شیوع کرونا ویروس  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «شورا آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
برگزاری هفتمین جشنواره «اسوه های صبر و مقاومت» در مازندران
خبرگزاری دفاع مقدس
70 درصد مراجعات کرونایی به بیمارستان شهدای تجریش از سایر استان ها است
ایرنا
ساماندهی بساط گستران معابر مرکزی پایتخت در چهارراه ولیعصر | استقرار دستفروشان در 130 غرفه
همشهری آنلاین
سهم حمل ونقل عمومی در توسعه چرخه انتقال کرونا چقدر است؟ | نامه وزیر کشور به روحانی برای واکسیناسیون رانندگان
همشهری آنلاین
کرونا! ما زنده ایم و نفس می کشیم
خبرآنلاین
روزهای پایانی تئاتر/ هنوز چراغ نمایش روشن است
راه دانا
جولان کرونا در بازار دستفروشان
همشهری آنلاین
معاون استاندار قزوین: نمایشگاه بهاره در قزوین برگزار نمی شود
تسنیم
کرونا و افت 70 درصدی درآمد گیشه آلمان
ایرنا
محسنی بندپی: قرار بود که «جشنواره فیلم فجر» را به دلیل عدم رعایت پروتکل ها تعطیل و پلمب کنیم!
سینما پرس
پایان سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در کیش
شمانیوز
طنین گلبانگ الله اکبر از گلدسته های مساجد شاخص جنوب کرمان 
شبستان
استقبال چشمگیر ملایری ها از اکران فیلم های جشنواره فجر
ایرنا
بازتاب جشن چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب در رسانه های خارجی
خبرگزاری دفاع مقدس
راهپیمایی باشکوه 22 بهمن به صورت ماشینی و موتوری در قم برگزار شد
رسانیوز
تاکید مراجع تقلید و علما بر ضرورت صیانت و دفاع ملت از آرمان های انقلاب
رسانیوز
برپایی ایستگاه های فرهنگی در مسیر راهپیمایی 22 بهمن
جوان آنلاین
برپایی ایستگاه فرهنگی منطقه 4 در مسیر راهپیمایی 22 بهمن
شهر فردا
نوع مداخله شهرداری در خلازیل تغییر می کند بخشی از منابع مالی حاصل از حمایت جشنواره فجر به برج میلاد پرداخت شد
صبح تهران
ننایج جالب 10 نظر سنجی انجام شده توسط شهرداری/ حذف نیمی از مخازن پسماند پایتخت تا خرداد 1400
آریا
از تبیین دستاوردهای انقلاب تا راهپیمایی خودرویی 22 بهمن به همت مسجدی ها
شبستان
مرگ و میر کرونا اواسط اسفند افزایش می یابد | مراجعه دیرهنگام افراد مبتلا به کرونا یکی از علل اصلی افزایش مرگ
همشهری آنلاین
برای مردم معیشت مهمتر از سلامت است
مهر نیوز
معاون شهردار تهران: تلاش می‎کنیم مردم برای خرید از خانه خارج نشوند
خبرآنلاین
تبدیل تهران به شهری انسان محور
ایسنا
بهره برداری سیاسی دشمن از مشکلات معیشتی مردم ایران
مهر نیوز
ایام الله دهه فجر تعطیل ناپذیر است
برنا
شهرداری تهران برنامه های مردم محور را دنبال می کند
ایرنا
بیش از نیمی از مردم تهران مساله معیشت برای آنها مهم تر از سلامت است
فارس
"تحقق عدالت اجتماعی" از درخواست های اصلی مردم تهران است
خبرگزاری ایلنا
بهتر بود جشنواره موسیقی فجر امسال برگزار نمی شد
نصف جهان
رویدادهای هنری تحت تاثیر درگذشت میناوند و انصاریان
همشهری آنلاین
انتقاد هاشمی از درگیری تخریبی برخی مسئولان
تابناک
انتقاد هاشمی از درگیری سیاسی و تخریبی برخی مسئولان
وانا نیوز
هاشمی: دامنه صبر جامعه تنگ تر از همیشه شده است
پانا
مشکلات اقتصادی و روحی ناشی از کرونا موجب فشار روانی مضاعفی بر مردم شده است
مرور نیوز
انتقاد محسن هاشمی از رد بودجه در مجلس و اختلافات مسئولان
سایت جماران
نباید حل مشکلات مردم را گروگان گرفت
خبرگزاری موج
انتقاد هاشمی از درگیری سیاسی و تخریبی برخی مسئولان/ نباید حل مشکلات مردم را گروگان گرفت
ایسنا
راهپیمایی 22 بهمن در قالب رژه خودرویی و مجازی در یزد برگزار می شود
ایرنا
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دفاع مقدس : برگزاری هفتمین جشنواره «اسوه های صبر و مقاومت» در مازندران
bltایرنا : 70 درصد مراجعات کرونایی به بیمارستان شهدای تجریش از سایر استان ها است
bltهمشهری آنلاین : ساماندهی بساط گستران معابر مرکزی پایتخت در چهارراه ولیعصر | استقرار دستفروشان در 130 غرفه
bltهمشهری آنلاین : سهم حمل ونقل عمومی در توسعه چرخه انتقال کرونا چقدر است؟ | نامه وزیر کشور به روحانی برای واکسیناسیون رانندگان
bltخبرآنلاین : کرونا! ما زنده ایم و نفس می کشیم
bltراه دانا : روزهای پایانی تئاتر/ هنوز چراغ نمایش روشن است
bltهمشهری آنلاین : جولان کرونا در بازار دستفروشان
bltتسنیم : معاون استاندار قزوین: نمایشگاه بهاره در قزوین برگزار نمی شود
bltایرنا : کرونا و افت 70 درصدی درآمد گیشه آلمان
bltسینما پرس : محسنی بندپی: قرار بود که «جشنواره فیلم فجر» را به دلیل عدم رعایت پروتکل ها تعطیل و پلمب کنیم!
bltشمانیوز : پایان سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در کیش
bltشبستان : طنین گلبانگ الله اکبر از گلدسته های مساجد شاخص جنوب کرمان 
bltایرنا : استقبال چشمگیر ملایری ها از اکران فیلم های جشنواره فجر
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بازتاب جشن چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب در رسانه های خارجی
bltرسانیوز : راهپیمایی باشکوه 22 بهمن به صورت ماشینی و موتوری در قم برگزار شد
bltرسانیوز : تاکید مراجع تقلید و علما بر ضرورت صیانت و دفاع ملت از آرمان های انقلاب
bltجوان آنلاین : برپایی ایستگاه های فرهنگی در مسیر راهپیمایی 22 بهمن
bltشهر فردا : برپایی ایستگاه فرهنگی منطقه 4 در مسیر راهپیمایی 22 بهمن
bltصبح تهران : نوع مداخله شهرداری در خلازیل تغییر می کند بخشی از منابع مالی حاصل از حمایت جشنواره فجر به برج میلاد پرداخت شد
bltآریا : ننایج جالب 10 نظر سنجی انجام شده توسط شهرداری/ حذف نیمی از مخازن پسماند پایتخت تا خرداد 1400
bltشبستان : از تبیین دستاوردهای انقلاب تا راهپیمایی خودرویی 22 بهمن به همت مسجدی ها
bltهمشهری آنلاین : مرگ و میر کرونا اواسط اسفند افزایش می یابد | مراجعه دیرهنگام افراد مبتلا به کرونا یکی از علل اصلی افزایش مرگ
bltمهر نیوز : برای مردم معیشت مهمتر از سلامت است
bltخبرآنلاین : معاون شهردار تهران: تلاش می‎کنیم مردم برای خرید از خانه خارج نشوند
bltایسنا : تبدیل تهران به شهری انسان محور
bltمهر نیوز : بهره برداری سیاسی دشمن از مشکلات معیشتی مردم ایران
bltبرنا : ایام الله دهه فجر تعطیل ناپذیر است
bltایرنا : شهرداری تهران برنامه های مردم محور را دنبال می کند
bltفارس : بیش از نیمی از مردم تهران مساله معیشت برای آنها مهم تر از سلامت است
bltخبرگزاری ایلنا : "تحقق عدالت اجتماعی" از درخواست های اصلی مردم تهران است
bltنصف جهان : بهتر بود جشنواره موسیقی فجر امسال برگزار نمی شد
bltهمشهری آنلاین : رویدادهای هنری تحت تاثیر درگذشت میناوند و انصاریان
bltتابناک : انتقاد هاشمی از درگیری تخریبی برخی مسئولان
bltوانا نیوز : انتقاد هاشمی از درگیری سیاسی و تخریبی برخی مسئولان
bltپانا : هاشمی: دامنه صبر جامعه تنگ تر از همیشه شده است
bltمرور نیوز : مشکلات اقتصادی و روحی ناشی از کرونا موجب فشار روانی مضاعفی بر مردم شده است
bltسایت جماران : انتقاد محسن هاشمی از رد بودجه در مجلس و اختلافات مسئولان
bltخبرگزاری موج : نباید حل مشکلات مردم را گروگان گرفت
bltایسنا : انتقاد هاشمی از درگیری سیاسی و تخریبی برخی مسئولان/ نباید حل مشکلات مردم را گروگان گرفت
bltایرنا : راهپیمایی 22 بهمن در قالب رژه خودرویی و مجازی در یزد برگزار می شود
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.