دست پُر ایران در مبارزه با کرونا

دست پُر ایران در مبارزه با کرونا
یرانِ امروز شباهت كمی به ایران یك سال پیش دارد. یك سال قبل كه ایران كرونا نداشت، خیلی چیزها هم نداشت، ولی ایران امروز با این كه كرونا دارد.
دست پُر ایران در مبارزه با کرونا

گروه اجتماعی: ایرانِ امروز شباهت كمی به ایران یك سال پیش دارد. یك سال قبل كه ایران كرونا نداشت، خیلی چیزها هم نداشت، ولی ایران امروز با این كه كرونا دارد، چیزهای زیادی هم دارد. ایران یك سال قبل حتی برای توزیع ماسك میان مردمش مشكل داشت، ولی اكنون ماسك های تولید داخل در هر كوی و برزنی هست. ایران قبل از كرونا برای تامین محلول های ضدعفونی مشكل داشت، محلول ها و ژل ها به قیمت های نجومی و اغلب با رابطه بازی به دست مردم می رسید. حالا اما بودن اسپری های ضدعفونی كننده در جیب و كیف همه ما امری عادی است. كرونا 12 ماه پیش سیلی محكمش را به صورت كشورمان نواخت و ایران در حالی كه در بند انواع و اقسام تحریم ها بود، چند ماه اول از هیبت این سیلی ها سرگیجه داشت، ولی كم كم مقابل هجمه های ویروس ایستاد و كم كم سوار بیماری شد. مدتی است مرگ های كرونایی دركشورمان (با این كه اگر حتی یك رقمی هم باشند، دردآورند) دورقمی شده و موارد ابتلاهای روزانه كه در ماه های پاییز پنج رقمی بود، به چهاررقمی كاهش یافته. این درحالی است كه منابع خارجی، مرگ های چندصد هزارتایی در روز را برای ما پیش بینی كرده بودند و گمانه شان از كنترل خارج شدن ویروس با شروع فصل سرد در ایران بود. این پیش بینی ها و گمانه ها كه اثری از تحقق شان نیست، اكنون جزو دستاوردهای كشورمان در عهد كرونا محسوب می شوند كه البته در مقابل دستاوردهای دیگری كه ساخت دارو و تولید واكسن را شامل می شود، كوچك به نظر می رسند.

دست پُر ایران در مبارزه با کرونا

دستاورد در شرایط تحریم

به گزارش بولتن نیوز به نقل از روزنامه جام جم، ایران گرچه 12 ماه پیش برای بستری كردن بیماران تخت كافی نداشت و به سبب تحریم ها نمی توانست داروهای موثر در درمان این بیماری را به چشم انتظارانش برساند، حالا در آستانه یك ساله شدن جولان كرونا در كشورمان، هم تخت به اندازه كافی موجود است و هم داروهای تولید داخل به جان بیماران ریخته می شود و مهم تر این كه ایران فشرده در تحریم های چند لایه، تحریم هایی كه هدف شان خرد كردن این سرزمین و ساكنانش بود، اكنون پا به پای كشورهای پیشرو در علم، در عرصه واكسن سازی حركت می كند و آیین های رونمایی از واكسن هایی كه به مرحله تست انسانی رسیده اند، یكی پس از دیگری مقابل دوربین ها می رود. ایرانی كه در عرض 12 ماه زیر سایه كرونا آبدیده شد، ایرانی است كه امروز حرفی برای گفتن و دستاوردهایی برای عرضه دارد. ایرانی كه حتی سد تحریم ها را كنار زده، از چند كشور دوست و امن واكسن تهیه كرده و امروز اولین دوزهای واكسن روسی اسپوتنیك وی بر بازوی كادر درمان خواهد نشست. فرمول تزریق این واكسن به این ترتیب است: واكسیناسیون روزانه هزار نفر از افراد فعال در بخش های آی سی یو بیمارستان های خاص بیمارن كووید-19 و سپس روزانه 5000، 10 هزار و بیشتر به كسانی كه تست كرونای آنها مثبت نباشد.

دارو، ساخت وطن

كشوری كه زیر تحریم دارویی است و ویروس كرونا نیز به آن حمله ور شده، بهترین طعمه برای كمر خم كردن و شكست خوردن است، ولی در ماه های اخیر به همت دانشمندان و محققان كشورمان فشار تحریم های دارویی كم شد و داروهای ایرانی برای درمان بیماران مبتلا به كرونا به كار رفت.

از تولید داروی فاویپیراویر در كشورمان هشت ماه می گذرد و عمر داروی رمدسیویر تولید داخل به بیش از چهار ماه می رسد. ماه ها پیش وقتی ایران محتاج واردات رمدسیویر بود هر آمپول آن را بیش از 50 دلار به ما می فروختند، اما در عرض دو ماه كه دانشمندان ایرانی همت كردند و مشابه ایرانی اش را ساختند، رمدسیویر از یك داروی بازار سیاهی به یك داروی رسمی در سیستم درمانی و بیمارستانی كشور تبدیل شد كه قیمتش تا یك پنجم كمتر از آمپول های خارجی بود.

كرونا از آنجایی كه درحوزه داروسازی برای كشورمان اسباب خیر بوده و هست، اكنون شربت موكوزیفت كه برای كنترل علائم بیماری كرونا استفاده می شود نیز در كشور تولید می شود. این شربت علائمی همچون سرفه، تنگی نفس، خستگی و بی اشتهایی در مبتلایان را به صورت معناداری كنترل كرده و طول مدت بستری را باز هم به صورت معناداری كاهش می دهد. علاوه بر این، داروی ام ای بی 98 كه در كرمانشاه بر پایه گیاهی ساخته شده، پس از ثبت تاثیرات چشمگیر بر بیمارانی كه در مراحل اولیه ابتلا به كرونا هستند، اكنون در مرحله نهایی دریافت تاییدیه قرار دارد.

خودکفایی دلچسب

بگذارید چین به تجارت ماسک هایش ادامه دهد و همان طور که به گفته یک مقام گمرکی اش از صادرات محموله های ماسک در سال 2020، 340 میلیارد یوان سود کرده و 220 میلیارد ماسک چینی را روی صورت ملل گوناگون قرار داده باز هم به تولید و صادرات ماسک ادامه دهد.

برای ما مهم این است که کشورمان خریدار این ماسک های چینی نیست و خود تولید کننده ماسک های مرغوبی است که هر روز روی صورت تک تک ما دیده می شود. پیش از ورود کرونا چون مردم عادی را با ماسک سر و کاری نبود، تولید روزانه ماسک در کشورمان حدود 200 هزار عدد بود ولی با ورود ویروس مهاجم به کشور و مخصوصا پس از اجباری شدن استفاده از ماسک از در خانه ها، به روایت آمارهای وزارت صمت، تولید این وسیله کوچک محافظتی 3000 برابر شد و ارقام تولید روزانه، میلیونی شد.

در این میان راه اندازی بزرگ ترین کارخانه تولید ماسک جنوب غرب آسیا توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نقش به سزایی داشت که با تولید روزانه یک میلیون ماسک و افزایش تدریجی آن و رساندنش به عدد روزانه چهار میلیون ماسک، بازار آشفته ماه های اول ورود کرونا به کشور را آرام کرد.

همین اتفاق برای تولید الکل و محلول های ضدعفونی کننده نیز تکرار شد به طوری که آمارها در این حوزه نیز جهش های بزرگی داشت و به عنوان نمونه ظرفیت تولید مواد ضدعفونی کننده فقط در شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی پس از شیوع کرونا 300 درصد رشد کرد.

بیماران مبتلا به کرونا وقتی کارشان به بستری در بیمارستان می کشد بیش از هر چیز به دستگاه کمک تنفسی و اکسیژن درمانی نیاز دارند، دقیقا همان نیازی که اوایل ورود این ویروس به کشور تامین نمی شد و همان مشکلاتی که برای ماسک و مواد ضدعفونی کننده وجود داشت برای تامین دستگاه های ونتیلاتور نیز تکرار می شد.

اما طلسم این نیازمندی خیلی زود شکسته شد و اواخر تیر امسال پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز و متخصصان کارخانجات مخابراتی کشورمان در مدت 70 روز نخستین ونتیلاتور پرتابل کشور را ساختند تا ایران از یک سو به جمع کشور های دارای این فناوری بپیوندد و از سوی دیگر گامی بلند در جهت خودکفایی کشور برداشته شود.

این گام به اندازه ای مهم بود که در ماه مرداد، معاون درمان وزارت بهداشت کشورمان رسما اعلام کرد که در تولید دستگاه های کمک تنفسی نه تنها دیگر نیازی به واردات نداریم بلکه برخی شرکت ها اعلام کرده اند در صورت اشباع بازار داخلی، توان صادرات نیز دارند.

واكسن ها به صف

دیروز صبح یك پرده كوچك مخمل كنار رفت و از كارآزمایی بالینی واكسن ساخت موسسه سرم و واكسن سازی رازی رونمایی شد. وزیر بهداشت البته پشت تریبون ایستاد و از رسانه ها خواست كه این رونمایی را به تولید واكسن كرونا در موسسه رازی تعبیر نكنند بلكه آن را پیش ساز واكسنی بدانند كه آزمایشات حیوانی را با موفقیت پشت سر گذاشته و امید بسیار است كه در فاز انسانی نیز موفق باشد.

این واكسن از خرداد امسال به بیش از 500 موش و همستر و میمون تزریق شده

و 25 میمون به طور ویژه مورد بررسی قرار گرفته اند. واكسن موسسه رازی، كووپارس نام دارد كه به گفته وزیر بهداشت اولین واكسن در جهان است كه به صورت تزریقی استنشاقی تولید می شود و متشكل از پروتئین نوتركیبی است كه درصورت جهش ویروس كرونا، پپتید (دو یا چند آمینو اسید متصل به هم) را بازطراحی كرده و با جهش های ویروس مقابله می كند.

به تعبیر كیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو اما واكسن كووپارس كه تاكنون در مرحله آزمایشگاهی بوده و مرحله پیش بالینی و حیوانی را با موفقیت طی كرده، بخشی از پروتئین اسپایك یا آنتی ژن ویروس را به صورت نوتركیب بازسازی می كند و در دو شكل استنشاقی و تزریقی و تركیبی از این دو در مطالعه بالینی وارد می شود.

به گفته او كووپارس در مرحله اول بر روی بیش از 130 نفر مطالعه می شود و تا فاز سوم پیش می رود. آن گاه اگر توانست مجوز سازمان غذا و دارو و كد اخلاق را بگیرد، مجوز تولید انبوه و مصرف را هم دریافت خواهد كرد.

دیروز روز خبرهای خوب واكسنی بود. از كووپارس گذشته، مراحل آزمایش بالینی واكسن كووایران بركت، نخستین واكسن ضدكرونای ایرانی نیز خوب توصیف شد و روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) از پایان تزریق این واكسن به 56 داوطلب و اتمام فاز اول خبر داد و با اعلام این كه نتایج این فاز تا كمتر از یك ماه دیگر مشخص می شود، به همه ایرانیان قول خبرهای خوب در روزهای آینده را داد.

در پرونده واكسن های ایرانی كرونا، واكسن مشترك ایران و كوبا نیز نباید از قلم بیفتد. سوبرنای 2 كه كار مشترك انستیتو پاستور ایران و انستیتو بیوتكنولوژی كوبا است، اكنون آماده دریافت مجوز كارآزمایی بالینی مرحله سوم است.
این واكسن پروتئین نوتركیب RBD یا آنتی ژن متصل شونده به گیرنده سطح سلول های بدن انسان است كه در نوك شاخك (پروتئین اسپایك) ویروس كرونا قرار دارد و برای افزایش قدرت ایمنی زایی آن، بخشی از پروتئین توكسویید كزاز هم به آن پیوند زده شده تا به عنوان تحریك كننده سیستم ایمنی عمل كند. رئیس انستیتو پاستور كشورمان امیدوار است به زودی این واكسن به ایران بیاید و كنترل كیفی آن در كشورمان انجام شود و اگر مورد تایید بود، برای خرداد 1400 وارد واكسیناسیون عمومی شود.

واكسن ها و مشتریان خارجی

تحریم مثل سیمی كه به دست و پا می پیچد و قدرت حركت را از آدمی می گیرد، جلوی بسیاری از ملزومات دوران كرونا را برای ما گرفت، با این حال اما قدرت دیپلماسی و توان چانه زنی ها در رده وزرای بهداشت با چند كشوری كه به قول سعید نمكی، رفتار دوستانه تری با ما دارند، كاری كرد تا راه ورود واكسن های امن از روسیه، چین و هند و نیز انتقال دانش فنی واكسن ها به كشورمان هموار شود.

طبق اطلاعاتی كه سخنگوی سازمان غذا و داروی كشورمان دیروز در اختیار ایلنا قرار داد، علاوه بر واكسن اسپوتنیك وی كه امروز نخستین دوزهای آن به افراد شاغل در بخش های مراقبت ویژه بیمارستان ها تزریق می شود، اسناد مربوط به واكسن كواكسین هند نیز كامل شده و این اسناد در سازمان غذا و دارو در دست بررسی است. بقیه واكسن های خارجی كه جهانپور نامی از آنها نبرد گویا نقص مدرك دارند و در آستانه تكمیل مدارك فنی خود قرار دارند.

دیروز اما وقتی سعید نمكی، وزیر بهداشت این جمله را كه ایران در ماه های آینده قطب واكسن جهان می شود، بر زبان راند، پیوندی نامرئی میان این كلمات با پیام توییتری رئیس مركز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام برقرار شد که از یك دستاورد كرونایی دیگر، برای كشورمان حكایت داشت. او نوشت شركت های دارویی دو كشور عربی به صورت رسمی خواستار خرید واكسن كووایران بركت شده اند كه پس از موفقیت نهایی واكسن در كارآزمایی بالینی، فقط و فقط در صورت پاسخ كامل به نیاز كشور، صادرات آن بررسی خواهد شد. عرب ها در حالی برای واكسن ایرانی در صف خرید ایستاده اند كه پیش از این سوئیس نیز برای خرید واكسن كووایران بركت درخواست داده بود تا این تقاضاها نیز به عنوان یك دستاورد كه در عرض كمتر از یك سال به دست آمده، برای كشورمان ثبت شود. البته این دستاورد برای ایران كه به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری توان تولید هر سه نوع واكسن كرونا اعم از واكسن با فناوری ویروس ضعیف شده، ویروس غیرفعال و MRNA را دارد، عجیب و دور از ذهن نیست.

همبستگی كرونایی

برای رسیدن به خودكفایی های مادی در 12 ماهی كه گذشت، زمان های زیادی صرف شد، ولی برای این كه مردم ایران با هدف كمك به همنوعان آسیب دیده خود دست همكاری به یكدیگر داده و متحد شوند، هیچ وقفه ای در كار نبوده و هیچ دست دست كردنی اتفاق نیفتاد.

گروه های جهادی كه همواره جان بركف اند و آماده كمك، از همان روزهای ابتدای شیوع كرونا در كشور، دست به كار كمك شدند. نیروهای بسیجی پای كار آمدند و تشكل های مردمی وارد میدان شدند تا هركدام به سهم خویش بخشی از بار كرونا را كه روی دوش عده ای سنگینی می كرد، بردارند.

این همبستگی و اتحاد، دستاورد مهم معنوی دوران كروناست كه به نام كشورمان ثبت خواهد شد. هیچ تحریم خارجی و هیچ فشار داخلی نمی تواند جلوی این اتحاد را بگیرد و موج كمك های مؤمنانه را كه به راه افتاده و همچون امواج دریایی متلاطم، پی در پی می آید، متوقف كند. صحنه های بدیعی كه از دستگیری محرومان در این ماه های كرونازده خلق شد، ماندنی است، به نام خودمان و با مهر و امضای ایران، كمك هایی كه اگر نبود، زندگی برای عده ای كه كرونا حلقه محاصره اقتصادی و معیشتی را برای آنها تنگ كرده بود، تنگ تر می ساخت. این كمك ها به عنوان دستاوردی كاملا ایرانی همچنان ادامه دارد تا شاید زندگی برای كسانی كه روزگار بر آنها سخت گرفته است، كمی آسان تر سپری شود.


کلیدواژه های این خبر
بیمار   سرگیجه   اسپری   ساخت دارو   منابع خارجی   آمپول   تزریق   ویروس   پیشرو   ویروس کرونا   روسی   ضدعفونی   محلول   پاییز   فصل سرد   روزنامه   بازار   بیمارستان   کالای ایرانی   پیش بینی   محققان   دانشمندان   بلندی های جولان   مبتلا  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «بولتن نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
از مرگ ومیر کرونا تا مرحله جدید واکسیناسیون
ساعت 24
آخرین وضعیت محموله واکسن کرونای روسی به کجا رسید؟
تیک نیوز
آغاز واکسیناسیون سالمندان از ابتدای سال آینده/ گلایه وزیر بهداشت از نارفیقی ها
آفتاب
شانس ابتلای افراد 5 تا 17 ساله به کرونای انگلیسی بیشتر است
ایرنا
ماجرای تامین "مهمات" برای یک دفاع طاقت فرسا
ایسنا
شاید این مرد 40 ساله نخستین مبتلا به کرونا باشد
اعتدال
ویروس کرونا از کجا آمد؟
سلامت نیوز
گفتگو با اولین فرد مبتلا به کرونا در جهان/ باهوش ترین دانشمندان هم نمی توانند طول بحران کرونا را پیش بینی کنند
آریا
آیا واکسن فایزر مانع بروز کرونای بدون علامت می شود؟
ایران آنلاین
انجام واکسیناسیون سد امیدبخش برای مقابله با ویروس کرونا
ایرنا
چند دُز واکسن کرونا تا پایان سال وارد کشور می شود؟
خوزنا
واردات 4 میلیون دز واکسن کرونا تا پایان سال / ظرف 3 ماه در تامین داروی کرونا خودکفا شدیم
جام جم آنلاین
واردات 4 میلیون دز واکسن کرونا تا پایان سال
بولتن نیوز
واردات 4 میلیون دُز واکسن کرونا تا پایان سال
عصر مالی
پیش از نوروز 4 میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور می شود
الف
واردات 4میلیون دز واکسن کرونا تا پایان سال
هم اندیشی
4 میلیون دُز واکسن کرونا تا پایان امسال وارد کشور می شود
بازار نیوز
پیش بینی واردات 3 تا 4 میلیون دُز واکسن کرونا تا پایان سال
همشهری آنلاین
واردات 4 میلیون دز واکسن کرونا تا پایان سال/ ظرف 3 ماه در تامین داروی کرونا خودکفا شدیم
فارس
چهار میلیون دُز واکسن کرونا تاپایان امسال وارد کشور می شود
مهر نیوز
خودکفایی ایران در تامین داروی کرونا
صبحانه با خبر
معاون وزیر بهداشت: در تامین داروهای کرونا خودکفا شدیم
ایرنا
خوزستان قرمز را رد کرد و به سیاهی رسید
شهدای ایران
افزایش 52 درصدی تلفات کرونا در خوزستان/ قرمز را رد کردیم حالا سیاهیم!
فارس
مراکز درمانی البرز آمادگی پذیرش بیماران کرونایی را دارند
خبرگزاری بسیج
سرمایه گذاری 300 میلیارد ریالی دولت در مراکز درمانی بابل
ایرنا
مدیریت بازارهای محلی مهم ترین راه مقابله با کرونا در خوزستان
ایران آنلاین
برگزاری یک نمایشگاه در آغاز پیک چهارم کرونا!
میزان
چرا با وجود عرضه واکسن، نباید ماسک را کنار گذاشت؟
ایرنا
بیماران خاص در صف انتظار تعیین اولویت واکسیناسیون
اقتصاد آنلاین
بیماران خاص در صف انتظار تزریق واکسن کرونا
شفا آنلاین
علائمی که تعیین می کند کرونای شما شدید است
پزشکان بدون مرز
آیا واکسن آنفلوانزا از کودکان مقابل کرونا محافظت می کند؟
پزشکان بدون مرز
قوانین کشورهای جهان برای مقابله با کرونای جهش یافته انگلیسی
ایران آنلاین
پلاسمادرمانی؛ روشی برای درمان یا تولید دارو؟
شعار سال
رانت کرونایی نظام پزشکی برای سلبریتی ها +جزئیات
اخرین نیوز
پلاسما درمانی موثر است یا نه؟
رکنا نت
جزئیات اثربخشی واکسن ویروس کرونا/ از ایجاد ایمنی چهارماهه تا احتمال تزریق سالانه واکسن
تیک نیوز
کرونا را در اوج تحریم ها مدیریت کردیم/آمارهای منطقه شفاف سازی شود
ملیت
آمار کرونا در منطقه شفاف سازی شود/ 200 هزار تبعه افغانستان در کشور درمان شدند
راه دانا
اخبار مرتبط
bltساعت 24 : از مرگ ومیر کرونا تا مرحله جدید واکسیناسیون
bltتیک نیوز : آخرین وضعیت محموله واکسن کرونای روسی به کجا رسید؟
bltآفتاب : آغاز واکسیناسیون سالمندان از ابتدای سال آینده/ گلایه وزیر بهداشت از نارفیقی ها
bltایرنا : شانس ابتلای افراد 5 تا 17 ساله به کرونای انگلیسی بیشتر است
bltایسنا : ماجرای تامین "مهمات" برای یک دفاع طاقت فرسا
bltاعتدال : شاید این مرد 40 ساله نخستین مبتلا به کرونا باشد
bltسلامت نیوز : ویروس کرونا از کجا آمد؟
bltآریا : گفتگو با اولین فرد مبتلا به کرونا در جهان/ باهوش ترین دانشمندان هم نمی توانند طول بحران کرونا را پیش بینی کنند
bltایران آنلاین : آیا واکسن فایزر مانع بروز کرونای بدون علامت می شود؟
bltایرنا : انجام واکسیناسیون سد امیدبخش برای مقابله با ویروس کرونا
bltخوزنا : چند دُز واکسن کرونا تا پایان سال وارد کشور می شود؟
bltجام جم آنلاین : واردات 4 میلیون دز واکسن کرونا تا پایان سال / ظرف 3 ماه در تامین داروی کرونا خودکفا شدیم
bltبولتن نیوز : واردات 4 میلیون دز واکسن کرونا تا پایان سال
bltعصر مالی : واردات 4 میلیون دُز واکسن کرونا تا پایان سال
bltالف : پیش از نوروز 4 میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور می شود
bltهم اندیشی : واردات 4میلیون دز واکسن کرونا تا پایان سال
bltبازار نیوز : 4 میلیون دُز واکسن کرونا تا پایان امسال وارد کشور می شود
bltهمشهری آنلاین : پیش بینی واردات 3 تا 4 میلیون دُز واکسن کرونا تا پایان سال
bltفارس : واردات 4 میلیون دز واکسن کرونا تا پایان سال/ ظرف 3 ماه در تامین داروی کرونا خودکفا شدیم
bltمهر نیوز : چهار میلیون دُز واکسن کرونا تاپایان امسال وارد کشور می شود
bltصبحانه با خبر : خودکفایی ایران در تامین داروی کرونا
bltایرنا : معاون وزیر بهداشت: در تامین داروهای کرونا خودکفا شدیم
bltشهدای ایران : خوزستان قرمز را رد کرد و به سیاهی رسید
bltفارس : افزایش 52 درصدی تلفات کرونا در خوزستان/ قرمز را رد کردیم حالا سیاهیم!
bltخبرگزاری بسیج : مراکز درمانی البرز آمادگی پذیرش بیماران کرونایی را دارند
bltایرنا : سرمایه گذاری 300 میلیارد ریالی دولت در مراکز درمانی بابل
bltایران آنلاین : مدیریت بازارهای محلی مهم ترین راه مقابله با کرونا در خوزستان
bltمیزان : برگزاری یک نمایشگاه در آغاز پیک چهارم کرونا!
bltایرنا : چرا با وجود عرضه واکسن، نباید ماسک را کنار گذاشت؟
bltاقتصاد آنلاین : بیماران خاص در صف انتظار تعیین اولویت واکسیناسیون
bltشفا آنلاین : بیماران خاص در صف انتظار تزریق واکسن کرونا
bltپزشکان بدون مرز : علائمی که تعیین می کند کرونای شما شدید است
bltپزشکان بدون مرز : آیا واکسن آنفلوانزا از کودکان مقابل کرونا محافظت می کند؟
bltایران آنلاین : قوانین کشورهای جهان برای مقابله با کرونای جهش یافته انگلیسی
bltشعار سال : پلاسمادرمانی؛ روشی برای درمان یا تولید دارو؟
bltاخرین نیوز : رانت کرونایی نظام پزشکی برای سلبریتی ها +جزئیات
bltرکنا نت : پلاسما درمانی موثر است یا نه؟
bltتیک نیوز : جزئیات اثربخشی واکسن ویروس کرونا/ از ایجاد ایمنی چهارماهه تا احتمال تزریق سالانه واکسن
bltملیت : کرونا را در اوج تحریم ها مدیریت کردیم/آمارهای منطقه شفاف سازی شود
bltراه دانا : آمار کرونا در منطقه شفاف سازی شود/ 200 هزار تبعه افغانستان در کشور درمان شدند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.