واکنش رسانه های خارجی به «موضع قطعی» رهبر در ارتباط با برجام

واکنش رسانه های خارجی به «موضع قطعی» رهبر در ارتباط با برجام
موضع گیری اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با «برجام» و تعیین پیش شرط برای آمریکا و غرب جهت از سرگیری تعهدات هسته ای کشورمان در قالب توافق مذکور، نمودی عینی از ارسال پیام قدرت به غرب و به ویژه دولت جدید آمریکا بود.
واکنش رسانه های خارجی به «موضع قطعی» رهبر در ارتباط با برجام

رهبر انقلاب

رویداد24 موضع گیری اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار با جمعی از فرماندهان، خلبانان و اعضای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در رابطه با «موضع قطعی» کشورمان در مورد توافق برجام، این معادله(معادله برجام و روابط ایران و غرب) را وارد مرحله ای تازه کرده است. مواضع ایشان مخصوصاً پس از جوسازی های گسترده جریان های سیاسی و رسانه ای غربی در رابطه با مکانیسم بازگشت دولت «بایدن» به برجام و همچنین موضع گیری های تهاجمی کشورهای تروئیکای اروپایی علیه کشورمان و متهم کردن ایران به نقض توافق برجام، عملا معادله برجام را وارد شرایط جدیدی کرده و پیام های مشخصی را نیز به طرف های غربی ارسال کرده است.

تیتر رویترز: ایران موضع قطعی خود را در مورد توافق هسته ای اعلام کرد:آمریکا باید تحریم ها را علیه تهران قبل از بازگشت ایران به برجام لغو کندواکنش رسانه های خارجی به «موضع قطعی» رهبر در ارتباط با برجام در این میان، رسانه های مختلف جهان نظیر رویترز، فرانسه 24، بلومبرگ، العربیه، دویچه ووله، ان بی سی نیوز، تایمز آو اسرائیل، بی بی سی، الجزیره، فاکس نیوز، سی بی اس نیوز، نیویورک تایمز و بسیاری دیگر، ضمن اینکه سخنان رهبری معظم انقلاب اسلامی را به طور کامل پوشش دادند، به طور خاص بر تاکید ایشان به عدم صلاحیت کشورهای اروپایی و آمریکا در تعیین پیش شرط برای ایران، ضرورت لغو کلیه تحریم ها علیه ایران، و همچنین تاکید بر بازگشت اولیه آمریکا به توافق برجام و انجام راستی آزمایی از سوی کشورمان جهت حصول اطمینان خاطر در مورد اجرای صحیح تعهدات آمریکا در قالب برجام، اشاره کردند.

این جریان های رسانه ای به نوعی سعی کردند این موضع گیری ایشان را نمودی از به اصطلاح آنچه کج روی جمهوری اسلامی ایران در عرصه روابط بین الملل می خوانند معرفی کنند و بار دیگر با تاکتیک های رایج در چهارچوب جنگ روانی، ایران را از جایگاه طلبکار در معادله برجام خارج کرده و آن را به مثابه متهم، به افکار عمومی جهان معرفی کنند. امری که البته با توجه به گفتمانِ غالب این از رسانه ها در برخوردهایشان با ایران، چندان هم عجیب نبوده و نیست.

تیتر تایمز اسرائیل: رهبری ایران اعلام کرد: آمریکا باید قبل از بازگشت ایران به برجام، کلیه تحریم ها را لغو کند واکنش رسانه های خارجی به «موضع قطعی» رهبر

با این همه، موضع گیری اخیر رهبر انقلاب در رابطه با توافق برجام، حال پیام هایی روشن برای طرف های غربی است که از جمله آن ها می توان به مواردی که در ادامه می آید اشاره کرد:

*تاکید جمهوری اسلامی ایران بر استیفای حقوق مشروع خود

یکی از مهمترین جلوه های سخنان اخیر مقام معظم رهبری در رابطه با توافق برجام، تاکید بر احقاق حقوق مشروع ایران بود. ایشان با تاکید بر اینکه آمریکا و کشورهای اروپایی در جایگاه تعیین شرط و شروط برای ایران نیستند، عملا بر جوسازی های اخیر جریان های سیاسی و رسانه ای غربی در رابطه با مکانیسم بازگشت آمریکا به برجام و پیچیدگی پیشبرد این مساله از سوی آن ها، خط بطلان کشیدند و با تاکید بر این مسئله که آمریکایی ها به عنوان ناقض اصلی برجام و کشوری که به صورت یکجانبه از این توافق خارج شده، بایستی ابتدا تعهدات خود را از سرگیرند و پس از انجام راستی آزمایی از طرف ایران، این کشور(ایران) نیز به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت، به طور ویژه به این نکته اشاره کردند که اساسا جمهوری اسلامی ایران بر کلیت معادله برجام مسلط است و قرار نیست در پازلی بازی کند که طرف های غربی و مخصوصا اعضای تیم امنیت ملی و سیاست خارجی دولت جدید آمریکا، آن را چیده اند.

ایشان به درستی بر بازگشت اولیه آمریکا به توافق برجام تاکید کردند زیرا اساسا این طرف آمریکایی بوده که بدون هرگونه دلیلی و صرفا بر اساس قلدوری های "دونالد ترامپ"، از برجام خارج شده است. از این رو، طرح این نکته از سوی مقام های غربی مبنی بر اینکه ایران بایستی ابتدا به توافق برجام بازگردد، عملا دو هدف را دنبال می کند: اولا این موضع گیری، ایران را به مثابه ناقض برجام نشان خواهد داد و ثانیا، به طور غیرمستقیم ایران و نه آمریکا را به خروج از برجام متهم می سازد. باید توجه داشت که ایران هیچگاه از توافق برجام خارج نشده و حتی پیشروی های هسته ای اخیر کشورمان نیز در قالب توافق برجام و بر اساس این استدلال انجام شده اند که ایران می تواند در صورت عدم تعهد طرف های غربی به تعهداتشان در قالب برجام، تعهدات خود را متوقف کند.

*موضع گیری هسته ای رهبری و طرح گزاره انجام "راستی آزمایی" از سویی ایران

یکی از نکات مهم دیگری که در جریان موضع گیری اخیر رهبری در مورد نوع رویکرد ایران به توافق برجام قابل توجه است، تاکید رهبری معظم انقلاب اسلامی بر ضرورت انجام "راستی آزمایی" در مورد انجام تعهدات برجامی آمریکا است. ایشان عملا با طرح مساله راستی آزمایی از سوی ایران، بر این مساله تاکید کردند که کشورهای غربی بایستی این ایده که بخواهند از ایران درخواست های عینی و نقد داشته باشند و در جبهه مقابل، خود با سیاسی کاری و وقت تلف کردن های دیپلماتیک، از انجام تعهداتشان سرباز زنند را کنار بگذارند. امری که حاکی از عملگرایی جدی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با توافق برجام است.

مسئله ای که اولا بر بازگشت بی قید و شرط آمریکا به عنوان عضو متخلف به برجام و سپس ازسرگیری درست و قابل راستی آزمایی تعهداتش تاکید دارد و به درستی، بر جایگاه ایران به عنوان کشوری که از بی تعهدی آمریکا و انفعال اروپا آسیب دیده، تاکید می کند. در واقع، تاکید بر قید "قابلیت راستی آزمایی اقدامات آمریکا در چهارچوب انجام تعهداتش در قالب برجام"، جلوه ای از درس های تاریخی است که کشورمان در قالب تعامل با غرب در مساله هسته ای آن را فراگرفته و دیگر قصدی بر تکرار آن ندارد.

*موضع گیری هسته ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و تاکید بر گفتمان قدرت و اقتدار ایران

از جمله دیگر جلوه های مهم موضع گیری رهبر معظم انقلاب اسللامی در مورد توافق برجام و اشاره به بازگشت بی قید و شرط و قابل راستی آزمایی آمریکا به این توافق، تاکید بر قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب معادله هسته ای بود. اهمیت این مساله از آن جهت است که در دوره رئیس جمهور جدید آمریکا، بسیاری از ناظران و تحلیلگران غربی بر این مساله تاکید داشته اند که "جو بایدن"، بایستی میوه کارزار فشارحداکثری دولت ترامپ علیه ایران را بچیند و با توجه به اعمال فشارهای گسترده واشنگتن علیه تهران، مسائل و نکات مطلوب خود را به تهران بقبولاند.

در این راستا، موضع گیری قاطع رهبری که سراسر حاکی از موضع فعال ایران در قابل توافق برجام بود، این فرض غربی ها را از اساس با چالش رو به رو کرده و این نکته را به آن ها گوشزد کرده که جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر راهبرد "مقاومت حداکثری"، قرار نیست در برابر مواضع دولت جدید آمریکا کوتاه بیاید. کما اینکه حتی اگر بر فرض محال قرار بود چنین شود، این کوتاه آمدن و عقب نشینی در برابر فشارهای همه جانبه ترامپ انجام می شد و وی در حسرت یک تماس از تهران، کاخ سفید را ترک نمی کرد.

تیترفرانس24: آیت الله خامنه ای اعلام می کند: ایران تعهدات هسته ای خود را تا قبل از لغو تحریم های آمریکا، از سرنخواهد گرفت واکنش رسانه های خارجی به «موضع قطعی» رهبر در ارتباط با برجام

موضع گیری رهبری همچنین پیام روشنی را به قدرت های اروپایی فرستاد. همان کشورهایی که پس از پیروزی بایدن، از موضع منفعل خود خارج شده و مکررا ایران را متهم به نقش توافق برجام کردند. همان کشورهایی که در دوره ترامپ در نقش "پلیس خوب" بودند و اکنون با آمدنِ بایدن و در راستای گفتمانِ به ظاهر منعطف و نرم او در قبال ایران، در نقش "پلیس بد" ظاهر شده و در مدت اخیر، مکررا مواضع هسته ای کشورمان و اقدامات آن در راستای استیفای حقوق خود در برابر بدعهدی های طرف های غربی را محکوم و حتی ایران را تهدید به انجام اقدامات تنبیهی کرده اند.

از سویی، از چشم اندازی گسترده تر، مواضع قاطع رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با برجام، یک گزاره اساسی که در مدت اخیر بارها مخصوصا از سوی اعضای تیم امنیت ملی و سیاست خارجی دولت بایدن مطرح شده بود و در آن بر ضرورت انجام گسترده تر در قالب توافق برجام(در مورد توانمندی های موشکی و همچنین قدرت منطقه ای ایران) تاکید می شد را نیز خنثی کرد و به این مساله به طور ویژه تاکید می کند که اساسا ایران تشنه تعامل و مذاکره ناعادلانه با غرب نیست و قرار هم نیست که به درخواست های زیاده خواهانه طرف های غربی، گردن نهد و آن ها را بپذیرد. در واقع، سخنان ایشان را باید نوعی عقیم شدنِ ایده گسترش دامنه مذاکرات برجام، که مدت هاست جریان های سیاسی و رسانه ای غربی روی آن کار می کنند، دانست.

منبع: دانشجو لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   آمریکا   نظام جمهوری اسلامی ایران   خلبان ارتش   راستی آزمایی   نیویورک تایمز   رویترز   العربیه   کشور اروپایی   احقاق حق   فاکس نیوز   خط بطلان   توافق هسته ای   مکانیسم   انقلاب اسلامی   برجام   رژیم صهیونیستی   امنیت ملی   سیاست خارجی   روابط بین الملل   افکار عمومی   تعهدات برجام  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «رویداد 24» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
کد خدا پرستان بخوانند: درباره ایران هوشیارم/ 2021 با 2015 و 2016 تفاوت دارد!
عصر امروز
نشنال نیوز: رئیس جدید سیا متعهد به سیاست سخت گیرانه در قبال ایران است
آفتاب
رئیس جدید سیا متعهد به سیاست سخت گیرانه در قبال ایران است
هم اندیشی
ادعای تازه رژیم صهیونیستی درباره برجام
دنیای اقتصاد
ادعای رژیم صهیونیستی درباره توافق با آمریکا پیرامون برجام
مهر نیوز
سنگ اندازی نتانیاهو در مسیر بازگشت آمریکا به برجام
رویداد 24
تلاش نتانیاهو برای ضربه بر برجام
قدس آنلاین
سنگ اندازی نتانیاهو در مسیر بازگشت آمریکا به دیپلماسی
ایرنا
استاد دانشگاه: علت بن بست در برجام زیاده خواهی آمریکاست
ایرنا
فصل الخطاب رهبری
شبکه الکوثر
تنها کاری که آمریکایی ها باید انجام دهند لغو تمامی تحریم ها است
شبستان
بازگشت آمریکایی ها به برجام موضوعیت ندارد
صدا و سیما
مشارکت مردم در انتخابات بسیار مهم و حائز اهمیت است
ایرنا
تصمیم قاطع نظام؛ فناوری هسته ای آری، سلاح هسته ای نه
ایران آنلاین
ایران قصد نصب سانتریفیوژهای بیشتری در نطنز دارد
اقتصاد آنلاین
آژانس اتمی: ایران قصد نصب سانتریفیوژهای بیشتری در تاسیسات نطنز دارد
دنیای اقتصاد
گفت وگوی برجامی آمریکا و سه کشور اروپایی فردا برگزار می شود
آریا
تحلیلگر اروپایی: بایدن نباید درباره احیای برجام دوپهلو رفتار کند
دنیای اقتصاد
سلاح کشتار جمعی و از جمله هسته ای در برنامه دفاعی ایران جایی نخواهد داشت
خبرگزاری حوزه
هیچ تغییری را در برجام نمی پذیریم
ایبنا
مدیر کل آژانس اتمی پیشنهاد داده به تهران سفر کند
عصر امروز
القای نگرانی غربگرایان از روابط با چین و روسیه
خبرگزاری موج
تکلیف بایدن با ایران و برجام چیست؟
صدای ایران
چرا بایدن نتوانسته سیاست مشخصی در قبال ایران و برجام داشته باشد؟
آفتاب
آمریکا همه تحریم ها را لغو کند و ایران راستی آزمایی کند
خبرگزاری بسیج
زهره الهیان: دولت مقدمات خروج ایران از پروتکل الحاقی را فراهم کند
دیده بان ایران
الهیان: کشورهای اروپایی باید تا سوم اسفند تحریم های ایران را لغو کنند
افکار نیوز
دولت مقدمات خروج ایران از پروتکل الحاقی را فراهم کند
ایران خبر
بایدن و سناریوی میانی در برجام
انصاف نیوز
حضور همیشگی مردم در صحنه سند پویایی این انقلاب است
خبرگزاری دفاع مقدس
نگاه بایدن به سناریوی میانی در برجام
اعتدال
امام جمعه موقت بوشهر: محاکمه عاملان شهادت سرداران مقاومت خواسته ملت و مسئولان ایران و عراق است
تسنیم
تبعیت از فرامین رهبری و اتحاد ملی رمز مقابله با توطئه های دشمنان است
ایرنا
خطای محاسباتی دلیل اصلی شکست های آمریکا/توپ برجام در میدان آمریکا
مهر نیوز
محورهای خطبه های نمازجمعه شهرهای استان بوشهر
ایرنا
در سیاست خارجی هر جا نسیه کار کردیم، باختیم
مشرق نیوز
درخواست فرانسه از ایران و آمادگی عمان برای میانجیگری
راه امروز
واکنش خارجی ها درباره موضع قطعی رهبری درارتباط با برجام
اتاق خبر
براساس فتوای رهبری، سلاح هسته ای حرام است، اما اگر ما را به آن سمت هل بدهند، دیگر تقصیر ایران نیست
رویداد 24
واکنش رسانه های جهان به سخنرانی رهبر انقلاب
الف
اخبار مرتبط
bltعصر امروز : کد خدا پرستان بخوانند: درباره ایران هوشیارم/ 2021 با 2015 و 2016 تفاوت دارد!
bltآفتاب : نشنال نیوز: رئیس جدید سیا متعهد به سیاست سخت گیرانه در قبال ایران است
bltهم اندیشی : رئیس جدید سیا متعهد به سیاست سخت گیرانه در قبال ایران است
bltدنیای اقتصاد : ادعای تازه رژیم صهیونیستی درباره برجام
bltمهر نیوز : ادعای رژیم صهیونیستی درباره توافق با آمریکا پیرامون برجام
bltرویداد 24 : سنگ اندازی نتانیاهو در مسیر بازگشت آمریکا به برجام
bltقدس آنلاین : تلاش نتانیاهو برای ضربه بر برجام
bltایرنا : سنگ اندازی نتانیاهو در مسیر بازگشت آمریکا به دیپلماسی
bltایرنا : استاد دانشگاه: علت بن بست در برجام زیاده خواهی آمریکاست
bltشبکه الکوثر : فصل الخطاب رهبری
bltشبستان : تنها کاری که آمریکایی ها باید انجام دهند لغو تمامی تحریم ها است
bltصدا و سیما : بازگشت آمریکایی ها به برجام موضوعیت ندارد
bltایرنا : مشارکت مردم در انتخابات بسیار مهم و حائز اهمیت است
bltایران آنلاین : تصمیم قاطع نظام؛ فناوری هسته ای آری، سلاح هسته ای نه
bltاقتصاد آنلاین : ایران قصد نصب سانتریفیوژهای بیشتری در نطنز دارد
bltدنیای اقتصاد : آژانس اتمی: ایران قصد نصب سانتریفیوژهای بیشتری در تاسیسات نطنز دارد
bltآریا : گفت وگوی برجامی آمریکا و سه کشور اروپایی فردا برگزار می شود
bltدنیای اقتصاد : تحلیلگر اروپایی: بایدن نباید درباره احیای برجام دوپهلو رفتار کند
bltخبرگزاری حوزه : سلاح کشتار جمعی و از جمله هسته ای در برنامه دفاعی ایران جایی نخواهد داشت
bltایبنا : هیچ تغییری را در برجام نمی پذیریم
bltعصر امروز : مدیر کل آژانس اتمی پیشنهاد داده به تهران سفر کند
bltخبرگزاری موج : القای نگرانی غربگرایان از روابط با چین و روسیه
bltصدای ایران : تکلیف بایدن با ایران و برجام چیست؟
bltآفتاب : چرا بایدن نتوانسته سیاست مشخصی در قبال ایران و برجام داشته باشد؟
bltخبرگزاری بسیج : آمریکا همه تحریم ها را لغو کند و ایران راستی آزمایی کند
bltدیده بان ایران : زهره الهیان: دولت مقدمات خروج ایران از پروتکل الحاقی را فراهم کند
bltافکار نیوز : الهیان: کشورهای اروپایی باید تا سوم اسفند تحریم های ایران را لغو کنند
bltایران خبر : دولت مقدمات خروج ایران از پروتکل الحاقی را فراهم کند
bltانصاف نیوز : بایدن و سناریوی میانی در برجام
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حضور همیشگی مردم در صحنه سند پویایی این انقلاب است
bltاعتدال : نگاه بایدن به سناریوی میانی در برجام
bltتسنیم : امام جمعه موقت بوشهر: محاکمه عاملان شهادت سرداران مقاومت خواسته ملت و مسئولان ایران و عراق است
bltایرنا : تبعیت از فرامین رهبری و اتحاد ملی رمز مقابله با توطئه های دشمنان است
bltمهر نیوز : خطای محاسباتی دلیل اصلی شکست های آمریکا/توپ برجام در میدان آمریکا
bltایرنا : محورهای خطبه های نمازجمعه شهرهای استان بوشهر
bltمشرق نیوز : در سیاست خارجی هر جا نسیه کار کردیم، باختیم
bltراه امروز : درخواست فرانسه از ایران و آمادگی عمان برای میانجیگری
bltاتاق خبر : واکنش خارجی ها درباره موضع قطعی رهبری درارتباط با برجام
bltرویداد 24 : براساس فتوای رهبری، سلاح هسته ای حرام است، اما اگر ما را به آن سمت هل بدهند، دیگر تقصیر ایران نیست
bltالف : واکنش رسانه های جهان به سخنرانی رهبر انقلاب
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.