کارت زرد کارگران به مسئولان پارس جنوبی

کارت زرد کارگران به مسئولان پارس جنوبی
مجتمع گاز پارس جنوبی بزرگترین تامین کننده گاز طبیعی مصرف داخل و صادرات خارجی با مالکیت و مدیریت 10 پالایشگاه گازی است؛ اما کارکنان فازهای 24 گانه میدان گازی پارس جنوبی به عنوان بزرگترین شرکت گازی ایرانی سال هاست درگیر حق و حقوق خود هستند و این داستان همچنان ادامه دارد...
کارت زرد کارگران به مسئولان پارس جنوبی

به گزارش آرانیوز، مجتمع گاز پارس جنوبی بزرگترین تامین کننده گاز طبیعی مصرف داخل و صادرات خارجی با مالکیت و مدیریت 10 پالایشگاه گازی است؛ اما کارکنان فازهای 24 گانه میدان گازی پارس جنوبی به عنوان بزرگترین شرکت گازی ایرانی سال هاست درگیر حق و حقوق خود هستند و این داستان همچنان ادامه دارد...

و حالا دو ماه است که کارکنان پیمانکاری فاز 19 پارس جنوبی نسبت به پایین بودن پایه حقوق و تبعیض ها در شرایط کاری سخت و همینطور وضعیت حقوق و دستمزد خود اعتراض دارند تا جایی که این موضوع به یک چالش بزرگ و لاینحل برای کارگران تبدیل شده ولی در میان جنگ برای متعهد کردن مدیران و مسئولان امر، گرانی های بی ضابطه و بی رویه، مشکلات اجتماعی چون آلودگی و بی آبی و محرومیت و همچنین عدم پایبندی کارفرما و پیمانکاران به تعهدات خود، حقوق این کارگران از دست رفته و به دیگر مسئولیت های اجتماعیِ از یاد رفته صنایع مستقر در عسلویه پیوسته است.

به گزارش ایسنا؛ نیروهای پیمانکاری فاز 19 پارس جنوبی به کاهش 30 تا 40 درصدی حقوق و دریافتی های خود معترض هستند؛ اعتراضی که با وجود بازخورد بالا و انعکاس در مطبوعات و فضای مجازی حتی پاسخگویی و کوچکترین اصلاح یا پاسخ به رسانه ها و افکار عمومی را در پی نداشته است!

صادق –نام مستعار- که بیش از 10 سال سابقه کار در فاز 19 پارس جنوبی را دارد جزء معترضان به وضعیت کار و قرارداد است. برای دومین بار با او تماس می گیریم تا اگر تغییری در وضعیت آنها رخ داده مطلع شویم، او درباره شرایط حال حاضر به ایسنا گفت: «وضعیت ما اصلا هیچ تغییری نکرده است و فقط تنها کاری که می کنند اینکه برای خاموش کردن ما به چند نفر بین 200 تا 500 هزار تومان پشت کارتی و اضافه حقوق پرداخت کرده اند تا راضی شوند. از یک طرف می گویند نمی توانیم در قرارداد دست ببریم و از سوی دیگر به راحتی دریافتی افراد گلچین شده را بالا می برند. فقط می خواهند ما اعتراض نکنیم، و هر بار هم حرفی زده ایم گفته اند نماینده بفرستید. بعد از تعیین نماینده یا آنها را تهدید می کنند و یا همکاران را پشت در پالایشگاه می گذارند. این میان ما مانده ایم و مشکلات حقوقی و معیشتی حل نشده، کسی هم به داد ما نمی رسد.»

به حرف ها و خواسته های ما توجهی نمی کنند

او اضافه کرد: «حتی هیچ جلسه ای تشکیل نشده است و ما پیگیری هایی داشته ایم ولی مدیر مپنا یا دیگر مسئولان مجتمع گاز نسبت به این قضیه واکنشی نداشته اند. هر بار هم کسی از ما به عنوان نماینده می رود به حرف ها و خواسته ها توجهی نمی کنند. مسئله ما حق مسکن، بن کارت، و مزایای دیگر بود که آنقدر ما را دواندند و تجمع و اعتراض و اعتصاب پرسنل به هیچ جا نرسیده تا آنجا که فراموش شود.»

همچنین یکی از مسئولان اداره کار که نسبت به این موضوع اطلاعات کاملی دارد در گفت وگو با ایسنا در خصوص کاهش حقوق کارگران و کارکنان فاز 19 عنوان می کند: «دو سال است که فاز 19 راه به بهره برداری رسیده است. پیمانی که قبلا بوده به صورت حجمی و در دست خود پیمانکار بوده و نفرات در چارت نبوده اند اما به تازگی و در پیمان جدید در قالب پیمان سپاری نفرات در چارت قرار گرفته و تقریبا کار آنها دائمی شده و به نوعی امنیت شغلی پیدا کرده اند. ولی از طرفی طبق جدولی که از مجتمع گاز یعنی از ستاد شرکت ملی گاز به آنها ارائه شده حقوق ها را پرداخت می کنند و در این قضیه شرکت مجتمع گاز و هم شرکت مپنا هیچ دخل و تصرفی ندارند و دفترچه پیمان از تهران و ستاد ملی تنظیم شده است.»

وی ادامه داد: «در قرارداد تنظیم شده برخی از آیتم ها مانند اضافه کاری و... قید نشده و به همین دلیل پرسنل فکر می کنند حقوق آن ها کاهش پیدا کرده است. طبق چیزی که شرکت به من گفته برای کسانی که حقوق بالایی داشتند حقوقشان حدود 20 تا 25 درصد کاهش داشته است. ما قصد داریم که مشکل را برطرف کنیم چه با قرار دادن اضافه کاری و یا راهکارهای دیگر... مدیران مجتمع گاز گفتند که این مشکل برطرف می شود.»

این مسئول درباره آیتم هایی مانند نوبت کار، اضافه کار، جمعه کار و... که در قرارداد نیامده است، توضیح داد: «قرارداد از نظر اداره کار هیچ مشکلی ندارد، چون اکثر قراردادها در عسلویه جنبه توافقی دارد، ولی ما تا جایی که بتوانیم پیگیری می کنیم اما اگر نشد باید از طریق هیئت های حل اختلاف پیگیری کنند تا بتوانند از طریق قانونی پیگیری کنند.»

یکی دیگر از کارگران فاز 19 پارس جنوبی در خصوص شرایط خود و همکارانش می گوید: «اعمال پایه حقوق حداقلی در قرارداد جدید باعث کاهش 30 تا 40 درصدی حقوق ها شده، که آیتم های اضافه کاری، نوبت کاری، جمعه کاری، عیدی و سنوات تحت تاثیر قرار گرفته و در نهایت به کاهش وحشتناک دریافتی ها منجر شده که تأثیر زیادی در حقوق دریافتی ما خواهد داشت.»

بی توجهی وزارت نفت به اجرای بخشنامه ها

طی دو ماه گذشته کارکنان و کارگران مدت موقت سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس مستقر در عسلویه به هر شکل که توانستند مطالبات و خواسته های خود را فریاد زدند اما گوش شنوایی برای فریادهایشان نبود تا آنجا که جان پرسنل به لب رسیده و صبح روز دوشنبه 13 بهمن 1399 تعدادی از آنان در اعتراض به وضعیت شغلی و حقوق خود، پایین بودن حقوق و بی توجهی وزارت نفت به اجرای بخشنامه ها تجمع کردند.

افراد حاضر در این تجمع به پایین بودن حقوق و تبعیض های موجود در منطقه اعتراض داشتند. به گفته این افراد پایین بودن حقوق و تبعیض جاری در سازمان و همچنین وضعیت شغلی مبهم و نامشخص ما را بی انگیزه کرده و بی توجهی وزارت نفت به اجرای بخشنامه های مرتبط با وضعیت شغلی و شرایط کار و همچنین پرداخت ها پرسنل را خسته کرده است. یکی از حاضران در این تجمع می گوید: «سال هاست وعده اجرای طرح یکسان سازی حقوق، طرح طبقه بندی مشاغل و همچنین رعایت عدالت، ضوابط اداره کار و امور اجتماعی و اجرای بخشنامه های مربوط به قوانین کار مطرح می شود ولی تاکنون به این مهم توجهی نشده است.»

حاضران این تجمع اعتراضی، خواستار تبدیل وضعیت و بازنگری در قرارداد، همسان سازی حقوق، پرداخت آیتم های حقوقی مربوط به بدی آب و هوا، سختی کار، محرومیت از تسهیلات، دوری از خانواده و کار کردن و اسکان در منطقه آلوده، طرح اسکان، فوق العاده پارس جنوبی و حق جذب و همچنین توجه بیشتر به وضعیت معیشتی خود و برابری در پرداخت ها بودند. همچنین تبدیل وضعیت پرسنل قرارداد موقت، پرداخت آیتم های رفاهی، و توجه به قوانین کار از دیگر خواسته های تجمع کنندگان و کارکنان عسلویه و سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است.

گفتنی است کارکنان مدت موقت به نابرابری در پرداخت ها و عدم توجه به معیشت خانواده های خود معترض هستند و برای عنوان کردن این اعتراضات و خواسته های صنفی خود بارها و بارها با مسئولان سازمان منطقه ویژه پارس و وزارت نفت مکاتبه و دیدار کرده اند اما ترتیب اثر داده نشده است.

تاکید منطقه ویژه پارس بر خودمختاری و استقلال خود

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی متاسفانه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) با تولی گری وزارت نفت، یکی از مناطقی است که علی رغم مکاتبات، نشست ها و پیگیری های متعدد به موضوع ماده 24 قانون مناطق ویژه بی تفاوت بوده و همچنان بر موضوع ماده 3 مقررات اشتغال و خودمختاری و استقلال خود تاکید دارد و واحد کار و خدمات اشتغال آن منطقه به صورت غیرقانونی و بدون مدیر منصوب از سوی وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال فعالیت بوده و مستقل از اهداف آن منطقه را پیگیری می کند.

اینطور که معلوم است مسئله اصلی و گره کور این ماجرا در روابط کار و صیانت از نیروی کار و ماهیت قراردادها در به کارگیری نیروهای پیمانی است که البته انتظار می رود مدیران و مسئولان وزارت نفت پیمانکاران را موظف به پرداخت کامل و منظم حقوق کارکنان نمایند اما آنچه در واقعیت اتفاق می افتد نادیده گرفتن قوانین و پرداخت های حداقلی و ناکافی یا کاهش حقوق و مزایای مزدی پرسنل است.

تا اینجای کار نمایندگان استان بوشهر به ویژه نماینده دشتستان، امام جمعه دیّر، معاون سیاسی سابق استانداری بوشهر و رئیس کل دادگستری استان بوشهر نسبت به مطالبات جامعه کارگری و اجرای دقیق قوانین و مقررات در حوزه صنعت و کار در این منطقه داشته اند تا جایی که علی جمادی، رئیس کل دادگستری استان بوشهر تابستان امسال با بیان اینکه حمایت قضایی و اجرای عدالت برای تحقق جهش تولید و حفظ رونق حوزه های کار و صنعت و تولید ملی و مطالبات جامعه کارگری در دستور کار دستگاه قضایی استان بوشهر قرار دارد، عنوان کرد: «مسئولان اهتمام ویژه ای برای پیشگیری از مسائلی که موجب خلل در روند کار و تولید در این حوزه صنعت می شود، داشته باشند.»

وی ضمن تاکید بر اجرای دقیق قوانین و مقررات در حوزه صنعت و کار در این منطقه ادامه داد: «نظارت بر اجرای بخش روابط کار و کارفرمایان و مقررات مدیریت کار و خدمات اشتغال می تواند به پیشگیری از مشکلات کمک کند.»

عدم پرداخت حقوق پایه و سندسازی برای دور زدن قوانین

اما همانطور که ابتدای سال سهام کارگر، رئیس انجمن های صنفی کارگران بوشهر در خصوص تخلف کارفرمایان در مورد عدم پرداخت حقوق پایه به کارگران و سندسازی برای دور زدن قوانین گفت: «کارگران به دلیل ترس از دست دادن شغل خود، بدعهدی کارفرما و شرایط نامناسب را تحمل می کنند، و کارفرمایان هم با سوء استفاده از این موقعیت و استفاده از این ترفند حقوق کارگران را زیر پا گذاشته و به آنان ظلم روا می دارند.»

مشکلات قشر کارگر بی شمار است و کارگران برای تامین معیشت و گذران زندگی خود مشکلات زیادی دارند. از شیوع بیماری کووید 19 و تاثیرات منفی آن بر معیشت تا مشکلات کارگران با کارفرمایان و همچنین فرار پیمانکار از تعهدات به کارگران و مشکلات قراردادی. در شرایطی که دستمزد کارگران کفاف یک زندگی معمولی را هم نمی دهد و با توجه به تورم بسیار بالا، هزینه های سرسام آور زندگی کار را به جایی رسانده که کارگران نتوانند اقلام ضروری و کالاهای اساسی مورد نیاز خانواده خود را تأمین کنند؛ و برای حل این مشکلات حتی توان و زمان داشتن شغل دوم و محل درآمد دیگر را ندارند...

امید است که مسئولان و متولیان پارس جنوبی و شرکت گاز و همچنین مسئولان ارشد استانی نسبت به این موضوع حساسیت و همّت داشته و در رفع مشکلات این قشر اقدامات عاجل انجام دهند.


کلیدواژه های این خبر
مطبوعات   صادرات   معترضان   پالایشگاه   کوچکترین   شرکت ملی گاز   گازی   مپنا   بی آبی   شرکت مپنا   گاز طبیعی   گاز پارس جنوبی   مشکلات اجتماعی   پیمانکار   عسلویه   گرانی   گلچین   مشکلات حقوقی   میدان گازی پارس جنوبی   از یاد رفته   داستانی   فضای مجازی   پارس جنوبی   آلودگی   دستمزد کارگران   حقوق و دستمزد   امنیت شغلی   افکار عمومی   حق مسکن  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آرا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
سناریوی تلخ مرگ ماهی ها در خلیج فارس
ایران آنلاین
سناریوی تلخ مرگ ماهی ها در پایتخت انرژی
ایسنا
13 میلیارد مترمکعب گاز از فاز 19 پارس جنوبی تولید شد
شعار سال
13 میلیارد مترمکعب گاز از فاز 19 پارس جنوبی تولید شد/تولید 80 درصد گاز کشور از پارس جنوبی
تسنیم
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: تحقیق و تفحص از پارس جنوبی آغاز شد
تسنیم
تحقیق و تفحص از پارس جنوبی آغاز شد
مشرق نیوز
اعتراض پرسنل پیمانکاری پارس جنوبی
ایسنا
تجهیزات پالایشگاه های گازی از سازندگان داخلی تامین می شود
نبض نفت
مشکلات کارگران پیمانکاری پارس جنوبی خطاب به نمایندگان مجلس/ ناراضی از تبعیض، خسته از دستمزدهای پایین هستیم!
خبرگزاری ایلنا
بررسی علل افت فشار میدان پارس جنوبی در مجلس
شعار سال
تولید بیش از 526 هزار تن گوگرد در مجتمع گاز پارس جنوبی
ایرنا
زردی روی و تنگی نفس عسلویه بر اثر گوگرد
ایرنا
کدام کشور ها در ایران ارز مجازی استخراج می‎کنند؟
پول نیوز
سهم 70 درصدی پارس جنوبی از تولید گاز کشور
خبرگزاری دانشجو
سهم پارس جنوبی از تولید گاز کشور به 70 درصد رسید
شعار سال
سفر عضو هیات عامل و معاون شعب بانک ملی ایران به استان بوشهر
صبح تهران
گازرسانی ارمغان انقلاب اسلامی برای توسعه بوشهر
ایرنا
کارت زرد کارگران به مسئولان پارس جنوبی
ایسنا
طرح بازیابی گاز های مشعل پتروشیمی نوری آغاز شد
صدا و سیما
بارگیری اولیه اسکله خدماتی سایت 2 پارس جنوبی انجام می شود
خبرگزاری شانا
پیشرفت های انقلاب اسلامی برای جهانیان عیان است
ایسنا
هیاهوی خاموش حقوق کارکنان پیمانکار فاز 19 پارس جنوبی
ایسنا
تولید میعانات گازی در پارس جنوبی افزایش یافت
ایران اکونومیست
افزایش تولید میعانات گازی در پارس جنوبی
ایرنا
تولید متانول از تدبیر تا توسعه
نبض نفت
نیاز 50 میلیارد دلاری برای توسعه و حفظ نگهداشت تولید میادین گازی
ایرنا
تامین مالی 400 میلیون دلاری بانک پارسیان در پروژه ملی پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس
هفت صبح
تامین مالی 400 میلیون دلاری در پروژه ملی پالایش گاز بید بلند
صبح تهران
سومین ابرپروژه دنیا در 2020
نبض نفت
کلاف سر در گم قطعی برق/ گاز، مازوت و بیت کوین؛ متهمان اصلی
اقتصاد آنلاین
پالایشگاه فجر جم آماده تولید گاز بیشتر
صدا و سیما
پالایشگاه گازی بیدبلند؛ سومین ابرپروژه دنیا در 2020
مهر نیوز
در قیل و قالِ افزایش مزد 1400، حقوق کارگران فاز 19 پارس جنوبی کم شد/ کارفرما: به زودی اصلاح می شود!
خبرگزاری ایلنا
11میلیارد تومان برای خرید تجهیزات مرکز پایش پارس جنوبی هزینه شد
ایرنا
آمادگی پالایشگاه فجرجم برای دریافت حداکثری خوراک از پارس جنوبی
خبرگزاری شانا
رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت/ چرا طرح های توسعه میادین نفت و گاز طولانی می شود؟
اقتصاد آنلاین
افت فشار مخزن مربوط به آینده است/ تولید روزانه گاز از پارس جنوبی به 676 میلیون متر مکعب رسید
خبرگزاری دانشجو
تولید روزانه گاز از پارس جنوبی به 676 میلیون متر مکعب رسید
هم اندیشی
تولید روزانه گاز از پارس جنوبی به 676 میلیون متر مکعب رسید/ افت فشار مخزن مربوط به آینده است
فارس
متهم ردیف اول قطع برق کیست؟
الف
اخبار مرتبط
bltایران آنلاین : سناریوی تلخ مرگ ماهی ها در خلیج فارس
bltایسنا : سناریوی تلخ مرگ ماهی ها در پایتخت انرژی
bltشعار سال : 13 میلیارد مترمکعب گاز از فاز 19 پارس جنوبی تولید شد
bltتسنیم : 13 میلیارد مترمکعب گاز از فاز 19 پارس جنوبی تولید شد/تولید 80 درصد گاز کشور از پارس جنوبی
bltتسنیم : عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: تحقیق و تفحص از پارس جنوبی آغاز شد
bltمشرق نیوز : تحقیق و تفحص از پارس جنوبی آغاز شد
bltایسنا : اعتراض پرسنل پیمانکاری پارس جنوبی
bltنبض نفت : تجهیزات پالایشگاه های گازی از سازندگان داخلی تامین می شود
bltخبرگزاری ایلنا : مشکلات کارگران پیمانکاری پارس جنوبی خطاب به نمایندگان مجلس/ ناراضی از تبعیض، خسته از دستمزدهای پایین هستیم!
bltشعار سال : بررسی علل افت فشار میدان پارس جنوبی در مجلس
bltایرنا : تولید بیش از 526 هزار تن گوگرد در مجتمع گاز پارس جنوبی
bltایرنا : زردی روی و تنگی نفس عسلویه بر اثر گوگرد
bltپول نیوز : کدام کشور ها در ایران ارز مجازی استخراج می‎کنند؟
bltخبرگزاری دانشجو : سهم 70 درصدی پارس جنوبی از تولید گاز کشور
bltشعار سال : سهم پارس جنوبی از تولید گاز کشور به 70 درصد رسید
bltصبح تهران : سفر عضو هیات عامل و معاون شعب بانک ملی ایران به استان بوشهر
bltایرنا : گازرسانی ارمغان انقلاب اسلامی برای توسعه بوشهر
bltایسنا : کارت زرد کارگران به مسئولان پارس جنوبی
bltصدا و سیما : طرح بازیابی گاز های مشعل پتروشیمی نوری آغاز شد
bltخبرگزاری شانا : بارگیری اولیه اسکله خدماتی سایت 2 پارس جنوبی انجام می شود
bltایسنا : پیشرفت های انقلاب اسلامی برای جهانیان عیان است
bltایسنا : هیاهوی خاموش حقوق کارکنان پیمانکار فاز 19 پارس جنوبی
bltایران اکونومیست : تولید میعانات گازی در پارس جنوبی افزایش یافت
bltایرنا : افزایش تولید میعانات گازی در پارس جنوبی
bltنبض نفت : تولید متانول از تدبیر تا توسعه
bltایرنا : نیاز 50 میلیارد دلاری برای توسعه و حفظ نگهداشت تولید میادین گازی
bltهفت صبح : تامین مالی 400 میلیون دلاری بانک پارسیان در پروژه ملی پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس
bltصبح تهران : تامین مالی 400 میلیون دلاری در پروژه ملی پالایش گاز بید بلند
bltنبض نفت : سومین ابرپروژه دنیا در 2020
bltاقتصاد آنلاین : کلاف سر در گم قطعی برق/ گاز، مازوت و بیت کوین؛ متهمان اصلی
bltصدا و سیما : پالایشگاه فجر جم آماده تولید گاز بیشتر
bltمهر نیوز : پالایشگاه گازی بیدبلند؛ سومین ابرپروژه دنیا در 2020
bltخبرگزاری ایلنا : در قیل و قالِ افزایش مزد 1400، حقوق کارگران فاز 19 پارس جنوبی کم شد/ کارفرما: به زودی اصلاح می شود!
bltایرنا : 11میلیارد تومان برای خرید تجهیزات مرکز پایش پارس جنوبی هزینه شد
bltخبرگزاری شانا : آمادگی پالایشگاه فجرجم برای دریافت حداکثری خوراک از پارس جنوبی
bltاقتصاد آنلاین : رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت/ چرا طرح های توسعه میادین نفت و گاز طولانی می شود؟
bltخبرگزاری دانشجو : افت فشار مخزن مربوط به آینده است/ تولید روزانه گاز از پارس جنوبی به 676 میلیون متر مکعب رسید
bltهم اندیشی : تولید روزانه گاز از پارس جنوبی به 676 میلیون متر مکعب رسید
bltفارس : تولید روزانه گاز از پارس جنوبی به 676 میلیون متر مکعب رسید/ افت فشار مخزن مربوط به آینده است
bltالف : متهم ردیف اول قطع برق کیست؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.