جنگ سرد ادامه دارد

جنگ سرد ادامه دارد
منازعه واشنگتن و پكن در دوران ریاست جمهوری ترامپ به سخت ترین نقطه خود رسید. گرچه افرادی مانند هنری كیسینجر، وزیر خارجه سابق ایالات متحده به بایدن توصیه كرده اند كه هرچه سریع تر به منازعه با چین پایان دهد و از دخالت در حیاط خلوت پكن و تقابل اقتصادی با آن دست بردارد، اما به نظر می رسد دولت دموكرات ...
جنگ سرد ادامه دارد

مداخلات آمریكا در دریای چین و دیگر نقاط حساس جغرافیایی اطراف این كشور آسیایی، حتی پس از شكست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2020 ادامه پیدا كرده است. اخیرا نیروی دریایی آمریكا اعلام كرد ناوشكن یواس اس جان اس. مك كین از تنگه تایوان عبور كرده است.
به گزارش ان كی اچ، این نخستین باری است كه از زمان آغاز دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریكا، یك كشتی نیروی دریایی آمریكا از تنگه تایوان، بین تایوان و چین عبور می كند.
ناوگان هفتم آمریكا می گوید این ناوشكن یك حمل و نقل روتین در تنگه تایوان انجام داده است. به ادعای این ناوگان، ترانزیت كشتی در تطابق با قانون بین المللی انجام شده و تعهد آمریكا به هند و اقیانوس آرام آزاد و باز را به نمایش می گذارد.
این در حالی است كه اقدام اخیر ناوگان آمریكایی، مصداق بارز مداخله غیرقانونی در حریم آبی شرق آسیا محسوب می شود و اتفاقا با تعهدات بین المللی همخوانی ندارد.

وزارت دفاع تایوان نیز عبور كشتی جنگی آمریكا از تنگه تایوان در جهت شمال به جنوب را مورد تأیید قرار داده و تاكید كرده است كه این عبور یك مأموریت منظم ناوبری بوده است.
در هرحال، دولت بایدن نخستین گام را در مدیریت منازعه با پكن، به صورتی خصمانه و غیرموثر برداشته و این روند در آینده ای نزدیك نیز ادامه پیدا خواهد كرد.

منازعه ای كه ادامه پیدا كرد

نطق اول بایدن، رئیس جمهوری جدید ایالات متحده در حوزه سیاست خارجی این كشور، نشان داد كه وی كماكان پكن را تهدیدی آشكار برای امنیت و اقتصاد كشورش می داند.

به عبارت بهتر، رویكرد تهدیدمحور واشنگتن نسبت به پكن، در دوران ریاست جمهوری بایدن و حضور دموكرات ها در كاخ سفید نیز ادامه پیدا خواهد كرد.

با این حال، بسیاری از تحلیلگران معتقدند كه رئیس جمهوری جدید آمریكا قدرت مدیریت منازعه اقتصادی میان واشنگتن و پكن، آن هم به سبك و سیاق دوران ترامپ را ندارد و همین مساله، در نهایت منجر به اعطای امتیازات ناخواسته ای از سوی ایالات متحده به پكن خواهد شد.

چین و آمریكا فاز اول توافق خود را در بهمن 1398 امضا كرده بودند كه براساس آن اعمال تعرفه های جدید 15 درصدی روی 160 میلیارد دلار كالاهای مصرفی چینی معلق شد.

همچنین به موجب این توافق، آمریكا تعرفه های موجود فعلی روی سایر كالاها را نیز كاهش داد. چین نیز پذیرفت كه واردات كالاهای آمریكایی در حوزه انرژی، دارویی و محصولات كشاورزی را افزایش دهد.
سرانجام در ژانویه سال گذشته میلادی، جنگ تجاری میان چین و آمریكا بعد از 18 ماه، با توافقی به پایان رسید كه براساس آن چین ملزم شد تا 200 میلیارد دلار واردات خود را از آمریكا افزایش دهد اما در نهایت، به سبب شیوع ویروس كرونا و عواقب و آثار ناشی از آن در جهان، عملا توافق اقتصادی منعقدشده میان پكن و واشنگتن جنبه و ضمانت اجرایی لازم را پیدا نكرد. بایدن پس از حضور در راس معادلات اجرایی ایالات متحده، استراتژی دقیقی در مورد چین اعلام نكرده، اما شواهد نشان می دهد كه كه او نیز رویكردی سختگیرانه در قبال چین اتخاذ كند. این مساله، خود را در سخنرانی اخیر بایدن نیز (در تایید روش های سختگیرانه علیه پكن) نشان داده است.
چین سكوت نمی كند
تصمیم چین برای تحریم برخی مسؤولان دولت پیشین ایالات متحده آمریكا از دید جو بایدن، رئیس جدید كاخ سفید اقدامی «غیرسازنده و بدبینانه» است.
چنانچه شبكه یورونیوز گزارش داده است، یك سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریكا در دولت بایدن، ضمن اعلام این مطلب از مسؤولان هر دو حزب اصلی فعال در عرصه سیاست آمریكا خواست كه این اقدام را محكوم كنند.
چین تقریبا همزمان با ادای سوگند جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری ایالات متحده، از وضع تحریم هایی برای برخی مسؤولان دولت پیشین این كشور خبر داد.
وضع این تحریم ها كه نوعی واكنش آشكار به روابط تیره و خصمانه میان چین و آمریكا در دوران زمامداری ترامپ است به ویژه در پی مواضع بسیار تند اخیر مایك پمپئو، وزیر امورخارجه پیشین ایالات متحده بر ضدمقامات حزب كمونیست چین صورت گرفته است.
براساس آنچه دولت چین اعلام كرده، مایك پمپئو به دلیل آنچه «دروغ و تقلب» خوانده شده، همراه 27 مسؤول ارشد دولت پیشین آمریكا، تحت رهبری دونالد ترامپ تحت تحریم پكن قرار گرفته اند. وزارت امورخارجه چین اعلام كرده كه پمپئو و دیگر افراد تحت تحریم در «طراحی، تقویت و اجرای» اقداماتی مداخله گرانه در امور داخلی این كشور نقش داشته اند.
براساس این تحریم ها مقامات ارشد سابق دولت آمریكا كه نام شان در فهرست این تحریم ها آمده، به همراه اعضای خانواده های آنها از ورود به چین منع می شوند و شركت های مرتبط و تحت رابطه با این افراد نیز اجازه فعالیت تجاری در چین را نخواهند داشت.
موضع گیری دولت بایدن علیه پكن
در همین راستا امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی دولت جو بایدن طی سخنانی اعلام كرده كه وضع چنین تحریم هایی در روز برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری «به ظاهر تلاشی برای ایجاد تفرقه و اختلافات حزبی است.»
رویترز با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از این مسؤول كاخ سفید آورده: «آمریكایی های هر دو حزب باید این رویكرد غیرسازنده و بدبینانه را مورد انتقاد قرار دهند. رئیس جمهوری بایدن مشتاق همكاری با رهبران هر دو حزب برای تثبیت موقعیت آمریكا است، برای آن كه این كشور در زمینه رقابت با چین دست بالا را داشته باشد.»
مایك پمپئو در هفته های پایانی ریاست جمهوری دونالد ترامپ به شدت به چین تاخت و اقدامات گسترده ای را علیه این كشور اعلام كرد. سخنگوی وزیر امورخارجه چین نیز در پاسخ پمپئو را سیاستمداری آمریكایی توصیف كرده كه به «دروغگویی و كلاهبرداری» مشهور است و همچون «دلقك ها» همواره با اقدامات و سخنانی خودش را مضحكه دیگران قرار می دهد.

بایدن از قدرت گرفتن پكن نگران است
دغدغه مهار قدرت اقتصادی و سیاسی پكن، لحظه ای از ذهن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده بیرون نمی رود.
گزارش تازه سازمان ملل نشان می دهد كه چین در سال 2020 میلادی با پیشی گرفتن از ایالات متحده به اصلی ترین مقصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان تبدیل شده است.
كنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنكتاد) اعلام كرد كه چین در سال گذشته میلادی موفق به جذب 163 میلیارد دلار سرمایه خارجی شده، در حالی كه در همین مدت تنها 134 میلیارد دلار سرمایه خارجی وارد اقتصاد آمریكا شده است.
اقتصاد ایالات متحده به عنوان جذاب ترین مقصد سنتی سرمایه های خارجی، در سال 2019 شاهد ورود 251 میلیارد دلار سرمایه خارجی بود، ولی در همین سال چین شاهد ورود 140 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی بوده است البته گزارش آنكتاد نشان می دهد كه با وجود كسب جایگاه نخست توسط چین در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی جدید، ایالات متحده همچنان مركز اصلی تجمع سرمایه های خارجی است.
با وجود این كه دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود شركت های آمریكایی را به خروج از چین و بازگشت به وطن تشویق كرد، ولی از سال 2017 تاكنون سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این كشور سیر نزولی داشته است.
به طوری كه سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایالات متحده در سال 2016 میلادی 472 میلیارد دلار و در چین 134 میلیارد دلار بوده است.

گزارش آنكتاد حاكی از آن است كه در مجموع، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان طی سال 2020 میلادی نزدیك به 42 درصد كاهش یافته است.

محمد علیزاده - بین الملل / روزنامه جام جم


کلیدواژه های این خبر
حمل و نقل   هندوستان   انرژی   واشنگتن   یورونیوز   جنگ سرد   ریاست جمهوری   جو بایدن   اقیانوس آرام   تایوان   ناوگان   هنری   ترانزیت   رئیس جمهور   ویروس   منازعه   معلق   انتخابات ریاست جمهوری   چین   اقتصاد   آسیا   جنگ تجاری   دونالد ترامپ   امنیت ملی   سیاست خارجی   دریای چین   تنگه تایوان  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «جام جم آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
چین: غرب رو به افول است
بولتن نیوز
رئیس جمهور چین: آمریکا بزرگترین تهدید علیه ما است
تابناک
غرب رو به افول است/ آمریکا بزرگترین تهدید علیه امنیت ما است
مشرق نیوز
چین: غرب رو به افول است/ آمریکا بزرگترین تهدید علیه امنیت ما است
فارس
تشدید نبرد غول ها در آسیا
خبرگزاری دانشجو
بایدن نگاهی متفاوت از ترامپ و اوباما به عراق دارد
دیپلماسی ایرانی
ناکامی دولت بایدن در مهار قدرت های بزرگ
ایرنا
جراحی زخم تجاری با تیغ پاسیفیسم امریکایی
جوان آنلاین
آمریکا چگونه اعتبار از دست رفته اش در آسیا را برگرداند؟
قدس آنلاین
ناوشکن آمریکایی حریم آبی چین را شکست
مردم نیوز
رهبر ناتو برنامه های پیشنهادی اصلاحات در ائتلاف را ارائه می کند
ایسنا
ورود ناوشکن آمریکایی به حریم آبی چین
خبرگزاری موج
زمانی که متحدان هسته ای شوند
دیپلماسی ایرانی
چالش پنتاگون در تغییر وضعیت نیروها در ضمن حفظ تمرکز بر چین
ایسنا
آغاز رزمایش مشترک ایران و روسیه برای حفظ امنیت اقیانوس هند
جوان آنلاین
نادیده گرفتن عمدی «بی بی»/پایان سنت 40 ساله؛ بایدن اولین رییس جمهوری است که در هفته نخست با اسراییلی ها تماس نگرفت
ساعت 24
«زور» جزو گزینه های اساسی بایدن است
جوان آنلاین
فارین افرز: چگونه از تهدید بعدی تکثیر هسته ای جلوگیری کنیم؟
روز نو
تایوان همکاری با آمریکا علیه چین را ادامه می دهد
جوان آنلاین
تقابل دیدگاه ها در اولین تماس تلفنی رهبران آمریکا و چین
ساعت 24
اتحاد با ژاپن؛ اولویت دولت بایدن برای مهار چین
اقتصاد آنلاین
مثلث بایدن در شرق آسیا
انتخاب
اتهام زنی جدید وزیر خارجه آمریکا به پکن
آریا
فرصت چین برای یک پیروزی بزرگ بر آمریکا
مردم نیوز
معرفی ویلیام برنز به عنوان رئیس سازمان سیا چه پیامی دارد؟
جام جم آنلاین
بلینکن، چین را مسئول بی ثباتی در منطقه هند و اقیانوسیه دانست
مردم نیوز
سیاست خارجی جو بایدن از متحدان تا رقبا
صدا و سیما
تنش زایی آمریکا با اعزام کشتی جنگی نزدیک جزایر چین
فارس
اولین اقدام تحریک آمیز دولت بایدن علیه چین
تیک نیوز
بایدن تقابل تجاری ترامپ با چین را نظامی می کند
جوان آنلاین
برنامه چهارگانه «بایدن» برای حل چالش های داخلی و خارجی
ایران آنلاین
گریز نافرجام چین و امریکا از ستیز ناگزیر
جوان آنلاین
سناریو هایی درباره آینده روابط کره شمالی و آمریکا
میزان
روی دیگر خصومت آمریکا با چین در دوره جدید
شبکه خبر
پاسخ ظریف به اظهارات وزیر خارجه جدید آمریکا درباره برجام| هشدار چین درباره اعلام جنگ با تایوان| پرواز بمب افکن های آمریکا بر فراز خاورمیانه| واکنش امارات به تصمیم بایدن برای توقف فروش اف 35 به ابوظبی
تابناک
10 چالش وزیر خارجه دولت جو بایدن
فرارو
استراتژی بایدن در قبال چین؛ پا جای پای ترامپ
مردم نیوز
10 چالش مرد مذاکره
روزنامه شرق
توصیه ضد ایرانی مشاوران سابق اوباما و بوش به بایدن
فردا نیوز
موضع بایدن در قبال چین؛ پا جای پای ترامپ
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltبولتن نیوز : چین: غرب رو به افول است
bltتابناک : رئیس جمهور چین: آمریکا بزرگترین تهدید علیه ما است
bltمشرق نیوز : غرب رو به افول است/ آمریکا بزرگترین تهدید علیه امنیت ما است
bltفارس : چین: غرب رو به افول است/ آمریکا بزرگترین تهدید علیه امنیت ما است
bltخبرگزاری دانشجو : تشدید نبرد غول ها در آسیا
bltدیپلماسی ایرانی : بایدن نگاهی متفاوت از ترامپ و اوباما به عراق دارد
bltایرنا : ناکامی دولت بایدن در مهار قدرت های بزرگ
bltجوان آنلاین : جراحی زخم تجاری با تیغ پاسیفیسم امریکایی
bltقدس آنلاین : آمریکا چگونه اعتبار از دست رفته اش در آسیا را برگرداند؟
bltمردم نیوز : ناوشکن آمریکایی حریم آبی چین را شکست
bltایسنا : رهبر ناتو برنامه های پیشنهادی اصلاحات در ائتلاف را ارائه می کند
bltخبرگزاری موج : ورود ناوشکن آمریکایی به حریم آبی چین
bltدیپلماسی ایرانی : زمانی که متحدان هسته ای شوند
bltایسنا : چالش پنتاگون در تغییر وضعیت نیروها در ضمن حفظ تمرکز بر چین
bltجوان آنلاین : آغاز رزمایش مشترک ایران و روسیه برای حفظ امنیت اقیانوس هند
bltساعت 24 : نادیده گرفتن عمدی «بی بی»/پایان سنت 40 ساله؛ بایدن اولین رییس جمهوری است که در هفته نخست با اسراییلی ها تماس نگرفت
bltجوان آنلاین : «زور» جزو گزینه های اساسی بایدن است
bltروز نو : فارین افرز: چگونه از تهدید بعدی تکثیر هسته ای جلوگیری کنیم؟
bltجوان آنلاین : تایوان همکاری با آمریکا علیه چین را ادامه می دهد
bltساعت 24 : تقابل دیدگاه ها در اولین تماس تلفنی رهبران آمریکا و چین
bltاقتصاد آنلاین : اتحاد با ژاپن؛ اولویت دولت بایدن برای مهار چین
bltانتخاب : مثلث بایدن در شرق آسیا
bltآریا : اتهام زنی جدید وزیر خارجه آمریکا به پکن
bltمردم نیوز : فرصت چین برای یک پیروزی بزرگ بر آمریکا
bltجام جم آنلاین : معرفی ویلیام برنز به عنوان رئیس سازمان سیا چه پیامی دارد؟
bltمردم نیوز : بلینکن، چین را مسئول بی ثباتی در منطقه هند و اقیانوسیه دانست
bltصدا و سیما : سیاست خارجی جو بایدن از متحدان تا رقبا
bltفارس : تنش زایی آمریکا با اعزام کشتی جنگی نزدیک جزایر چین
bltتیک نیوز : اولین اقدام تحریک آمیز دولت بایدن علیه چین
bltجوان آنلاین : بایدن تقابل تجاری ترامپ با چین را نظامی می کند
bltایران آنلاین : برنامه چهارگانه «بایدن» برای حل چالش های داخلی و خارجی
bltجوان آنلاین : گریز نافرجام چین و امریکا از ستیز ناگزیر
bltمیزان : سناریو هایی درباره آینده روابط کره شمالی و آمریکا
bltشبکه خبر : روی دیگر خصومت آمریکا با چین در دوره جدید
bltتابناک : پاسخ ظریف به اظهارات وزیر خارجه جدید آمریکا درباره برجام| هشدار چین درباره اعلام جنگ با تایوان| پرواز بمب افکن های آمریکا بر فراز خاورمیانه| واکنش امارات به تصمیم بایدن برای توقف فروش اف 35 به ابوظبی
bltفرارو : 10 چالش وزیر خارجه دولت جو بایدن
bltمردم نیوز : استراتژی بایدن در قبال چین؛ پا جای پای ترامپ
bltروزنامه شرق : 10 چالش مرد مذاکره
bltفردا نیوز : توصیه ضد ایرانی مشاوران سابق اوباما و بوش به بایدن
bltمشرق نیوز : موضع بایدن در قبال چین؛ پا جای پای ترامپ
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.