گفت وگوی برجامی ظریف با رسانه آمریکایی سی ان ان/ توافق هسته ای غیر قابل مذاکره است و باید اجرا شود

گفت وگوی برجامی ظریف با رسانه آمریکایی سی ان ان/ توافق هسته ای غیر قابل مذاکره است و باید اجرا شود
وزیر امور خارجه گفت: کل توافق هسته ای غیرقابل مذاکره است زیرا که به طور کامل مذاکره شد ما باید توافقی را اجرا کنیم که در مورد آن مذاکره کردیم ما یک ا...
گفت وگوی برجامی ظریف با رسانه آمریکایی سی ان ان/ توافق هسته ای غیر قابل مذاکره است و باید اجرا شود

العالم ـ ایران ـ سیاسی

به گزارش از اداره کل اطلاع رسانی و دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه محمد جواد ظریف با شبکه تلویزیونی آمریکایی سی ان ان گفت وگو کرد و به سوالات فرید زکریا خبرنگار این شبکه خبری پاسخ داد.

زکریا: امروز در تهران، آیت الله سید علی خامنه ای اعلام کرد که اگر غرب می خواهد ایران بار دیگر به توافق هسته ای بپیوندد، تمام تحریم ها باید برداشته شوند. اما کاخ سفید گفته است که ایران باید به عنوان گام نخست به انطباق با توافق بازگردد. بنابراین، هر دوطرف، برای از سرگیری گفت وگوها یا دستکم از سرگیری توافق، سطح توقع بالایی را در نظر گرفته اند. پس از این چه اتفاقی می افتد؟

ظریف: کاملاً واضح است، این ایالات متحده بود که توافق را ترک و آن را نقض کرد. این ایالات متحده بود که هر کشوری را که به توافق احترام می گذاشت و پایبند به آن بود، مجازات می کرد. بنابراین، این ایالات متحده است که باید برای اجرای تعهدات خود به توافق بازگردد. ایران هرگز از این توافق خارج نشد و در این توافق حضور دارد. ایران در راستای توافق برخی تعهدات خود را کاهش داده است. روش بازگشت به انطباق کامل از نظر ایران، بازگشت ایالات متحده به توافق است که کاملاً از این توافق خارج شده بود و این آمریکا است که باید به تعهدات خود عمل کند. اکنون مساله روشن است این که آیا آنها می خواهند از سیاست های شکست خورده رییس جمهوری ترامپ جدا شوند، یا اینکه می خواهند بر روی آن ها سیاست خود را بنا کنند، تصمیمی است که رییس جمهوری بایدن و مشاورانش باید اتخاذ کنند. اگر آنها بخواهند سیاستشان را بر شکست های ترامپ بنا کنند، نتیجه ای جز ناکامی برای آن ها نخواهد داشت.

زکریا: در گذشته تقاضاهایی مطرح شده بود که علاوه بر بازگشت ایالات متحده به این توافق، ایران باید برای خروج آمریکا از توافق خسارت دریافت کند. آیا می توان این اظهارات آیت الله خامنه ای را این طور برداشت کرد که: «نه، تقاضای خسارت دیگر مطرح نیست، تنها مساله این است که ایالات متحده ایران را از تحریم ها معاف کند»؟

ظریف: خوب، ایالات متحده باید تحریم ها را لغو کند نه اینکه معافیت صادر کند. ایالات متحده باید تحریم ها را رفع کند و جبران خسارت هرگز یک پیش شرط نبود. گفتیم که هنگامی که ایالات متحده به توافق بازگشت، درباره آن بحث خواهیم کرد و این دلیل کاملاً واضحی دارد معامله یا هر توافق بین المللی درب چرخشی نیست، آن ها نمی توانند به سادگی مطابق میل خود بروند و بیایند ایالات متحده باید شفاف سازی کند و باید به ایران و سایر اعضای توافق ضمانت دهد که رفتار رییس جمهوری ترامپ تکرار نخواهد شد، زیرا جامعه بین المللی به اندازه کافی از بی قانونی شخصی که بر اساس یک هوی و هوس عمل می کند آسیب دیده است. شما دیده اید که در ایالات متحده چه اتفاقی افتاده است، آنچه در کنگره اتفاق افتاده است را دیده اید. مردم ایران طی چهار سال بسیار بسیار طولانی، این مسئله را لمس کرده اند. حاضر نیستیم که دوباره چنین چیزی را لمس کنیم.

زکریا: سفیر شما در سازمان ملل متحد گفت که پنجره پیوستن مجدد ایران به توافق در حال بسته شدن است. می توانید یک جدول زمانی به من بدهید؟ معنی آن چیست؟ و ایران حاضر است پیش از آنکه به شکل قابل توجه تری از توافق فاصله بگیرد، صبر به خرج دهد؟

ظریف: ما یک الزام قانونی برای کاهش حضور بازرسان سازمان ملل متحد داریم. نه برای پایان بخشی کامل به حضور آنان، بلکه برای کاهش حضور بازرسان خارجی و بازرسان سازمان ملل متحد، حوالی 21 فوریه. فکر می کنم اتفاقی که در این صورت خواهد افتاد این است که شاهد اجرای پروتکل الحاقی در ایران نخواهید بود. این بدان معنا نیست که پنجره کاملاً بسته شده است، زیرا اگر ایالات متحده و شرکای آن به توافق بازگردند و به انطباق کامل برگردند، ایران اقدامات خود را معکوس خواهد کرد و بازخواهد گشت. تمام اقداماتی که ما انجام می دهیم قابل برگشت بوده، اما بدیهی است که اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد زودتر و نه با تأخیر به تعهدات خود عمل کند، بسیار ساده تر خواهد بود و این برای اعتبار ایالات متحده هم خوب است، زیرا رییس جمهوری ترامپ نه تنها اعتبار ایالات متحده را در داخل کشور از بین برد، بلکه اعتبار بین المللی ایالات متحده را نیز زائل ساخت. بنابراین، هرچه زودتر دولت فعلی به تعهدات بین المللی بازگردد، زودتر می تواند اعتبار خود را در سراسر جهان بازسازی کند.

زکریا: مشاور امنیت ملی آمریکا در این برنامه گفت که گر توافق احیا شود، بلافاصله دولت بایدن می خواهد مذاکره با ایران را در مورد محدودیت برنامه موشک بالستیک آغاز کند. آیا این احتمال وجود دارد؟

ظریف: خوب، جیک سالیوان بخشی از تیم مذاکره کننده این توافق بود. او باید بهتر بداند که ما درباره این مسائل بحث کردیم و این به دلیل عدم توانایی ایالات متحده در پرداختن به بحث فروش تجهیزات نظامی خود به منطقه ما بود - صدها میلیارد دلار فروش تجهیزات نظامی در منطقه ما به کشورهایی که در یمن و جاهای دیگر مرتکب نسل کشی و جنایات جنگی می شوند، صورت می گیرد- آنها نمی توانند به این مسائل بپردازند. بنابراین، ما توافق کردیم که به چه مواردی بپردازیم و به چه مواردی نپردازیم. ایالات متحده نمی تواند سیاست خود را بر اساس «آنچه برای من است، برای من است و آنچه برای شماست، قابل معامله می باشد» تنظیم کند. ما در مورد این مسائل تصمیم گرفتیم. همانطور که گفتم، ایالات متحده باید یا از شکست های گذشته رییس جمهوری ترامپ جدا شود، یا سعی کند بر آن ها بنا نماید. اگر آنها سعی در بنا کردن روی شکست ها داشته باشند، نمی توانند به چیزی غیر از ناکامی دست یابند.

زکریا: بنابراین، آیا مساله موشک بالستیک قابل بحث نیست؟ این یک موضوع برای شروع مذاکره نیست؟

ظریف: کل توافق هسته ای غیرقابل مذاکره است زیرا که به طور کامل مذاکره شد. ما باید توافقی را اجرا کنیم که در مورد آن مذاکره کردیم. ما یک اسب را دو بار نمی خریم. شما، خود را جای ما بگذارید. شما با یک معامله موافقت کردید، بر سر یک داد و ستد توافق کردید، موافقت کردید که برخی خواسته های مشخص را فدا کنید، زیرا توافق کردید که به برخی از مسائل نپردازید. به عنوان مثال، ما توافق کردیم که محدودیت های خرید و تحویل اسلحه توسط ایران برای 5 سال دیگر، که در ماه اکتبر پایان یافت، ادامه یابد. این مساله نمی تواند بازآفریده شده یا دوباره مذاکره شود. زمان گذشته است؛ ما پنج سال منتظر ماندیم. ایالات متحده توافق را اجرا نکرد اما ما این توافق را اجرا کردیم. ما به قول های خود عمل کردیم و اگر ایالات متحده به وعده های خود عمل کند دوباره به وعده های خود عمل خواهیم کرد. بیایید با چیزی شروع کنیم که توافق کردیم. ما در مورد برجام توافق کردیم. ایالات متحده باید وعده های خود را که به مدت چهار سال بسیار بسیار طولانی برای ایرانیان نقض کرد، محقق کند. شما می دانید در دوره ترامپ با وجود تمام دروغ هایی که آن دولت به مردم آمریکا گفت، مردم ایران از غذا و دارو محروم بودند.

زکریا: آقای وزیر خارجه، می خواهم بدانم که آیا معتقدید که تصمیم دولت بایدن به توقف فروش تسلیحات به عربستان سعودی در ارتباط با جنگ یمن، فرصتی برای پایان دادن به این جنگ فراهم می کند؟ بعد از این باید چه اتفاقی بیافتد؟

ظریف: قطعا امیدوارم که به چنین امری منجر شود، چراکه رییس جمهوری ترامپ ایالات متحده را در بسیاری از جنایاتی که سعودی ها در یمن مرتکب شدند، شریک جرم کرد. در آوریل 2015، ایران با اطلاع ایالات متحده، با اطلاع وزیر کری، یک طرح صلح چهار بندی برای یمن ارائه کرد: توقف فوری جنگ؛ کمک های فوری بشردوستانه؛ گفت وگوهای فراگیر میان یمنی ها؛ و تشکیل یک دولت منتخب و فراگیر در یمن. آن پیشنهاد هنوز هم پابرجاست و آمادگی داریم تا با «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل متحد کار کنیم.

او حالا هم در ایران است و من فردا با او دیدار می کنم و این موضوع را برایش توضیح می دهم. دلیل اینکه آن پیشنهاد پا نگرفت و به نتیجه نرسید این بود که ولی عهد عربستان سعودی معتقد بود، و آن زمان این را به ایالات متحده هم اطلاع داد، که آن ها می توانند ظرف سه هفته پیروز شوند. داریم از آوریل 2015 حرف می زنیم. حالا داریم وارد ششمین سال می شویم و آن ها هنوز حتی به پیروزی نزدیکتر هم نشده اند. بنابراین، به نفع ایالات متحده است که با سخت گیری به متحدانش لطفی کند و به آن ها بگوید که به این قساوت پایان دهند.

آن ها هرگز در یمن پیروز نخواهند شد. در گذشته، در طول هزار سال گذشته، کسانی تلاش کرده اند تا یمن را فتح کنند، اما شکست خورده اند. عربستان سعودی هم شکست خواهد خورد. آن ها نباید دنبال شریک جرم باشند، آن ها نباید دنبال مقصر بگردند. مقصر، تلاش برای استفاده از زور علیه مردم یک کشور درون آن کشور است. ما حاضریم هرکاری انجام دهیم تا این بدترین فاجعه انسانی در طول سالیان، به پایان برسد. حاضریم با سازمان ملل متحد کار کنیم و فردا با مارتین گریفیتس (همکاری را) ادامه خواهم داد.

زکریا: از توافق های ابراهیمی چنین برمی آید که این صف بندی تازه در خاورمیانه تا حد زیادی علیه ایران ترتیب یافته است. ظاهرا اسرائیل و دولت های عربی خلیج (فارس) در یک ائتلاف ضدایرانی هم هدف شده اند. این مسئله شما را در یک موقعیت فوق العاده ضعیف قرار نمی دهد؟

ظریف: نه، چنین نمی شود، چراکه این مساله نشان می دهد که همسایگان ما این درس را نیاموخته اند که نمی توانند امنیت را از خارج بخرند. آن ها تلاش کردند تا امنیت را از صدام حسین بخرند، اما شکست خوردند. صدام از تسلیحاتی که خود آن ها به او داده بودند، علیه خودشان استفاده کرد. آن ها سپس تلاش کردند تا امنیت را از رییس جمهوری ترامپ بخرند، اما رییس جمهوری ترامپ فقط آن ها را دوشید. اسرائیلی ها به مراتب بدتر از این دو خواهند بود. بنابراین، فکر می کنم بهترین راه برای آن ها این است که به منطقه بیایند. راه حل مسائل منطقه ما باید از خود منطقه ما برخیزد و ایران آماده است تا با آن ها کار کند.

زکریا: بیایید فرض کنیم که ایالات متحده و ایران، حالا به هر ترتیبی، هردو به انطباق با برجام، با توافق هسته ای، بازگشته اند. آیا می گویید که حتی در آن صورت هم حاضر نیستید که در خصوص محدودیت بر موشک های بالستیک بحث کنید یا اینکه بحث فقط در خصوص ترتیب زمانی است و در صورت بازگشت و زمانی که بازگشتی بود، در مورد موشک های بالستیک گفت وگو خواهید کرد؟ و اگر صحبت نخواهید کرد، می توانید توضیح دهید که چرا؟

ظریف: بگذارید خیلی شفاف به شما بگویم که برجام مورد مذاکره قرار گرفته و نمی تواند مجددا مورد مذاکره قرار گیرد. اما اگر می خواهید در مورد تسلیحات صحبت کنید، باید به آمار و ارقام نگاه کنید. پارسال، عربستان سعودی بیش از 70 میلیارد دلار برای خرید اقلام نظامی هزینه کرد. امارات عربی متحده، که جمعیت بومی آن حدود 1.5 میلیون نفر است، نزدیک به 22 میلیارد دلار هزینه کرده است. دارم آمار مؤسسه «سیپری» را نقل می کنم. کل بودجه نظامی ایران، با داشتن بیش از یک میلیون سرباز در حال انجام خدمت، حدود 10 تا 11 میلیارد دلار بوده است. خوب، آیا آن ها حاضرند هزینه تسلیحاتی خود را پایین بیاورند؟ آیا ایالات متحده حاضر است از فروختن یک چهارم کل صادرات تسلیحاتی جهان در منطقه ما دست بردارد؟ منطقه ما یک بشکه باروت است. ایالات متحده نباید در خصوص توان دفاعی ایران صحبت کند. ایالات متحده باید در خصوص تمام این تسلیحاتی صحبت کند که دارند به منطقه ما می فروشند و این تسلیحات در حال استفاده علیه کودکان بی گناه در یمن است. بنابراین، این سؤالی است که باید پرسیده شود، نه اینکه از ایران در خصوص محدود کردن بودجه دفاعی بسیار محدودش سؤال شود.


کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   خسارات   آمریکا   دیپلماسی   وزارت امور خارجه   کنگره   وزیر امور خارجه   کاخ سفید   رئیس جمهور   جواد ظریف   توافق هسته ای   فرید زکریا   قابل مذاکره   گام نخست   دونالد ترامپ   سازمان ملل متحد   شبکه تلویزیونی   جامعه بین المللی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «العالم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
تهران برای بازگشت به برجام مذاکره نمی کند
بولتن نیوز
تهران برای بازگشت به برجام مجددا مذاکره نخواهد کرد
مردم نیوز
ادعای رسانه آمریکایی درباره سه دیدار ظریف با کری و مالی دور از چشم ترامپ
انتخاب
مطالبات مقامات ایران از بایدن
ایرنا
ظریف: ادامه مسیر ترامپ در برجام برای بایدن بی نتیجه است
ایران آنلاین
اذعان ظریف به آمریکا آمریکاست
مثلث
ربیعی: لغو تمامی تحریم ها، نزدیک است
خوزنا
دو راهی سخت برجام/ چرا جو بایدن نگران رفع تحریم های ایران است؟
نامه نیوز
فرار بایدن از لغو تحریم ها به جلسه درمانی
جوان آنلاین
برجام یا توافقی جامع تر؛ منازعه اصلی ایران و آمریکا بر سر چیست؟
فرارو
هدف «جو بایدن» توقف کشتار ملت یمن نیست/ ائتلاف سعودی با چراغ سبز دولت آمریکا شکل گرفت
خبرگزاری دفاع مقدس
خطیب زاده: سفر رئیس قوه قضائیه به عراق یکی از موفق ترین سفر های خارجی بود
خبرگزاری دانشجو
شکسته شدن طلسم کاربری زمین های ریاست جمهوری در شمال/ مداح معروف: مسئول بودم، به سلبریتی ها فایزر می زدم/ مطالبات بازنشستگان را در دولت حل کنید نه دادگاه
مشرق نیوز
افسانه برچیدن «دیوار تحریم»
دیپلماسی ایرانی
انتخابات ایران برای آمریکا مهم نیست
مردم سالاری
تنفس دیپلماتیک بغداد در دوره بایدن پیرامون تنش ایران و آمریکا
دیپلماسی ایرانی
بازگشت در برابر بازگشت؛ برجام احیا می شود؟
رویداد 24
بندهای غروب برجام و ادامه دلواپسی ها در کاخ سفید
ایرنا
بلینکن: اگر ایران به توافق پایبند باشد، ما هم همین کار را خواهیم کرد
وانا نیوز
فرید زکریا: یک خبر مهم از سوی رهبر ایران داریم/ ظریف: ما یک اسب را دو بار نمی خریم
انتخاب
ظریف: توافق هسته ای غیرقابل مذاکره است؛ ما یک اسب را دو بار نمی خریم / زمان گذشته؛ 5 سال منتظر ماندیم
خبرگزاری دانشجو
ظریف: ایالات متحده باید تحریم ها را لغو کند، نه اینکه معافیت صادر کند
پانا
ظریف: آمریکا نباید در خصوص توان دفاعی ایران صحبت کند/ برجام نمی تواند مجددا مورد مذاکره قرار گیرد
الف
ظریف: تیم بایدن با بنای سیاستش بر شکست های ترامپ، نتیجه ای جز ناکامی نمی بیند
آفتاب
متن کامل مصاحبه ی فرید زکریا با ظریف
انصاف نیوز
باید توافقی را اجرا کنیم که در مورد آن مذاکره کردیم/ ایالات متحده باید تحریم ها را لغو کند نه اینکه معافیت صادر کند
خبرگزاری ایلنا
ظریف: باید توافقی را اجرا کنیم که در مورد آن مذاکره کردیم
ایرنا
زکریا:یک خبر مهم از سوی رهبر ایران داریم/فصل الخطاب ظریف:ما یک اسب را دو بار نمی خریم/ بگذارید خیلی شفاف درباره تسلیحات به شما بگویم
ساعت 24
ظریف: تیم بایدن اگر بخواهد سیاستش را بر شکست های ترامپ بنا کند، نتیجه ای جز ناکامی نمی بیند
ایسنا
موضع جدید بایدن و گزینه های محدود عربستان در یمن
ایرنا
بایدن: تحریم های ایران لغو نمی شود
مثلث
نشریه آلمانی: اروپا می خواهد با دولت فعلی ایران در برجام به نتیجه برسد
دیپلماسی ایرانی
به جای تعامل با طالبان به فکر مذاکره با آمریکا باشیم
دیپلماسی ایرانی
بهره برداری مکرون از نداشتن خرد سیاسی و عقلانیت دیپلماتیک ما
دیپلماسی ایرانی
چه کسی می تواند برای بازگشت به برجام شرط بگذارد؟
ایرنا
بایدن تحت فشار لغو تحریم های ایران
دیپلماسی ایرانی
تحلیل اندیشکده کوئینسی از نگاه بایدن به برجام
قلم نیوز
موانع بازگشت آمریکا به برجام چقدر جدی است؟
ایرنا
راهبرد مشخص ایران در قبال دولت بایدن
ایرنا
ظریف کاری برجامی ملاقات با طالبان
جوان آنلاین
اخبار مرتبط
bltبولتن نیوز : تهران برای بازگشت به برجام مذاکره نمی کند
bltمردم نیوز : تهران برای بازگشت به برجام مجددا مذاکره نخواهد کرد
bltانتخاب : ادعای رسانه آمریکایی درباره سه دیدار ظریف با کری و مالی دور از چشم ترامپ
bltایرنا : مطالبات مقامات ایران از بایدن
bltایران آنلاین : ظریف: ادامه مسیر ترامپ در برجام برای بایدن بی نتیجه است
bltمثلث : اذعان ظریف به آمریکا آمریکاست
bltخوزنا : ربیعی: لغو تمامی تحریم ها، نزدیک است
bltنامه نیوز : دو راهی سخت برجام/ چرا جو بایدن نگران رفع تحریم های ایران است؟
bltجوان آنلاین : فرار بایدن از لغو تحریم ها به جلسه درمانی
bltفرارو : برجام یا توافقی جامع تر؛ منازعه اصلی ایران و آمریکا بر سر چیست؟
bltخبرگزاری دفاع مقدس : هدف «جو بایدن» توقف کشتار ملت یمن نیست/ ائتلاف سعودی با چراغ سبز دولت آمریکا شکل گرفت
bltخبرگزاری دانشجو : خطیب زاده: سفر رئیس قوه قضائیه به عراق یکی از موفق ترین سفر های خارجی بود
bltمشرق نیوز : شکسته شدن طلسم کاربری زمین های ریاست جمهوری در شمال/ مداح معروف: مسئول بودم، به سلبریتی ها فایزر می زدم/ مطالبات بازنشستگان را در دولت حل کنید نه دادگاه
bltدیپلماسی ایرانی : افسانه برچیدن «دیوار تحریم»
bltمردم سالاری : انتخابات ایران برای آمریکا مهم نیست
bltدیپلماسی ایرانی : تنفس دیپلماتیک بغداد در دوره بایدن پیرامون تنش ایران و آمریکا
bltرویداد 24 : بازگشت در برابر بازگشت؛ برجام احیا می شود؟
bltایرنا : بندهای غروب برجام و ادامه دلواپسی ها در کاخ سفید
bltوانا نیوز : بلینکن: اگر ایران به توافق پایبند باشد، ما هم همین کار را خواهیم کرد
bltانتخاب : فرید زکریا: یک خبر مهم از سوی رهبر ایران داریم/ ظریف: ما یک اسب را دو بار نمی خریم
bltخبرگزاری دانشجو : ظریف: توافق هسته ای غیرقابل مذاکره است؛ ما یک اسب را دو بار نمی خریم / زمان گذشته؛ 5 سال منتظر ماندیم
bltپانا : ظریف: ایالات متحده باید تحریم ها را لغو کند، نه اینکه معافیت صادر کند
bltالف : ظریف: آمریکا نباید در خصوص توان دفاعی ایران صحبت کند/ برجام نمی تواند مجددا مورد مذاکره قرار گیرد
bltآفتاب : ظریف: تیم بایدن با بنای سیاستش بر شکست های ترامپ، نتیجه ای جز ناکامی نمی بیند
bltانصاف نیوز : متن کامل مصاحبه ی فرید زکریا با ظریف
bltخبرگزاری ایلنا : باید توافقی را اجرا کنیم که در مورد آن مذاکره کردیم/ ایالات متحده باید تحریم ها را لغو کند نه اینکه معافیت صادر کند
bltایرنا : ظریف: باید توافقی را اجرا کنیم که در مورد آن مذاکره کردیم
bltساعت 24 : زکریا:یک خبر مهم از سوی رهبر ایران داریم/فصل الخطاب ظریف:ما یک اسب را دو بار نمی خریم/ بگذارید خیلی شفاف درباره تسلیحات به شما بگویم
bltایسنا : ظریف: تیم بایدن اگر بخواهد سیاستش را بر شکست های ترامپ بنا کند، نتیجه ای جز ناکامی نمی بیند
bltایرنا : موضع جدید بایدن و گزینه های محدود عربستان در یمن
bltمثلث : بایدن: تحریم های ایران لغو نمی شود
bltدیپلماسی ایرانی : نشریه آلمانی: اروپا می خواهد با دولت فعلی ایران در برجام به نتیجه برسد
bltدیپلماسی ایرانی : به جای تعامل با طالبان به فکر مذاکره با آمریکا باشیم
bltدیپلماسی ایرانی : بهره برداری مکرون از نداشتن خرد سیاسی و عقلانیت دیپلماتیک ما
bltایرنا : چه کسی می تواند برای بازگشت به برجام شرط بگذارد؟
bltدیپلماسی ایرانی : بایدن تحت فشار لغو تحریم های ایران
bltقلم نیوز : تحلیل اندیشکده کوئینسی از نگاه بایدن به برجام
bltایرنا : موانع بازگشت آمریکا به برجام چقدر جدی است؟
bltایرنا : راهبرد مشخص ایران در قبال دولت بایدن
bltجوان آنلاین : ظریف کاری برجامی ملاقات با طالبان
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.