پشت پرده گرانی مسکن توسط شهرداری ها و نظام مهندسی

پشت پرده گرانی مسکن توسط شهرداری ها و نظام مهندسی
یک کارشناس اقتصاد مسکن با تشریح دلیل بحرانی شدن مسکن به ویژه در کلان شهرها، یکی از عوامل اصلی کاهش صدور پروانه های ساختمانی را ...
پشت پرده گرانی مسکن توسط شهرداری ها و نظام مهندسی

یک کارشناس اقتصاد مسکن با تشریح دلیل بحرانی شدن مسکن به ویژه در کلان شهرها، یکی از عوامل اصلی کاهش صدور پروانه های ساختمانی را وجود گروه های زیاده خواه در شهرداری ها و نظام مهندسی عنوان کرد.

"بزرگ ترین چالش مسکن چیست و مردم سال آینده در بخش مسکن با چه مشکلاتی مواجه می شوند؟" و سؤالاتی از این دست قطعاً ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. کارشناسان اقتصاد مسکن می گویند عدم تناسب عرضه و تقاضا باعث و بانی مصائب امروز بازار مسکن است و راهکار را افزایش تولید می دانند. برخی از کارشناسان نیز معتقدند سیاسی شدن بازار اقتصادی مسکن باعث شده است این بخش بیشترین افزایش قیمت تاریخ را در دولت های یازدهم و دوازدهم ثبت کند، مقصر این اتفاق نیز وزیر سابق راه و شهرسازی معرفی می شود که یکی از افتخاراتش عدم افتتاح یک واحد مسکن مهر بود.

در این بین کمتر کسی از کارشناسان به چرایی رکود تورمی مسکن پرداخته است. بازار مسکن دوران رکود تورمی خود را می گذراند و با وجود آنکه وزارت راه و شهرسازی مجدداً انتشار گزارش تحولات این بخش (قیمت) را متوقف کرده است، اما متوسط قیمت همچنان به روند رو به رشد خود با سرعت کمتری نسبت به چند ماه گذشته ادامه می دهد.

برای واکاوی اتفاقات بازار مسکن با پژوهشگر مسکن و شهرسازی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به گفت وگو نشستیم. محمدرضا عبدلی در این گفت وگو پشت پرده نابسامانی بازار مسکن را افشا کرد. به اعتقاد وی عامل اصلی به هم خوردن تناسب عرضه و تقاضا در بخش مسکن، برخی گروه های زیاده خواه هستند که در شهرداری ها و سازمان های نظام مهندسی پروسه صدور پروانه های ساختمانی را در جهت تأمین منافع خود بسیار تطویل می کنند، پروانه هایی که بعضاً مالک یا سازنده تا 14 ماه دنبال آن دوندگی کنند. عبدلی همچنین از انگیزه های دلالی به عنوان یکی از مصیبت های بازار مسکن کشور نام می برد و یکی از راهکارها را اخذ مالیات های مختلف در این بخش عنوان می کند.

مشروح گفت وگوی خبرتگار تسنیم با استادیار دانشگاه آزاد در ادامه می آید؛

تسنیم: به نظر شما مهم ترین چالش سال آینده بخش مسکن چیست و باید برای رفع آن چه کرد؟

عبدلی:در بخش مسکن به طور کلی نمی توانیم در یک قالب بخشی چالش های بازار را تحلیل کنیم. عرضه و تقاضا در این بازار متفاوت با سایر بازارهای اقتصادی است و از طرف دیگر در برخی مواقع بازارهای رقیب برای این بخش وجود دارد. مهم ترین مسئله ای که طی حداقل 8 سال اخیر منجر به بروز بحران و مشکل در بازار مسکن شده، کاهش تعداد پروانه ها و گواهی های ساختمانی بوده است.

تسنیم: مسئله ای که بسیاری از کارشناسان به آن اشاره می کنند.

عبدلی: بله، اما متاسفانه در خیلی از تحلیل ها معمولا این دو را با همدیگر می بینند، در کشورهای در حال توسعه معمولا تکیه بیشتر روی اقتصاد مسکن است. مقوله ای که بسیار مغفول مانده در خیلی از موارد برنامه ریزی جامع مسکن است. بیشتر تحلیل ها و راهکارها بر اقتصاد مسکن تکیه دارد. اگر بخواهیم مسکن را دسته بندی کنیم بخش اول آن به اقتصاد کلان برمی گردد و بخش دیگر آن به تولید مسکن که این هم بخشی به اقتصاد مربوط است و بخشی به برنامه ریزی مربوط می شود. یک سری ابزارها برای تسهیل تولید و عرضه و مدیریت بازار را داریم. یکی از مهم ترین آنها اجرای کامل مالیات ها در تمامی حوزه هاست اما با این وجود طی دو سال اخیر بیشتر از مالیات خانه های خالی صحبت می شود.

بحران جدی ما در بخش مسکن کاهش سرمایه گذاری است. 90 درصد ساخت و ساز مسکن در ایران توسط بخش خصوصی انجام می شود حتی در بهترین دوره ها از جمله دوره مسکن مهر سهم بخش دولتی کمتر از 20 درصد بوده است. آثاری هم که داشته ایم کوتاه مدت و ناشی از همین سهم 20 درصدی بوده است.

* در آزادترین اقتصادهای دنیا هم دولت در مسکن دخالت می کند

تسنیم: برخی کارشناسان می گویند در شرایطی کنونی بخش مسکن بهترین راهکار مداخله گسترده دولت است. البته برخی وزاری سابق معتقد به رها کردن بازار بودند.

عبدلی:برخی کارشناسان بحث مداخله دولت را مطرح می کنند این در حالی است که در اکثر کشورها این تفکر تاثیرات مثبتی ندارد. البته ما به نظریه ای که دولت دارد به ویژه در دوره مدیریت قبلی وزارت راه و شهرسازی انتقاد جدی داشتیم. وی معتقد بود باید بازار را رها کرد. اما ما باور داریم مدیریت و کنترل باید دست دولت باشد. در بازترین اقتصادهای دنیا از جمله آمریکا و بریتانیا که ادعا می کنند اقتصاد آزادی دارند در برخی حوزه ها از جمله مسکن دخالت می کنند.

متاسفانه در این زمینه در دولت هایی که معتقد به دخالت بیشتر در بازار مسکن بوده اند در جاهایی که باید دخالت می کردند این کار انجام نشد. شاید بهترین مسئله که می توان به آن اشاره کرد حکم تاریخی حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. اگر به این حکم نگاه کنیم حضرت امام خمینی تاکید ویژه ای بر مسکن محرومان دارند. متاسفانه بیش از 4 دهه از انقلاب هم می گذرد و قبل از آن هم قانون مختص برای ساخت مسکن محرومان نداشته ایم. فقط یک مصوبه ای داشتیم در هیئت دولت برای مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی که به هیچ وجه اجرا نشده و عملکرد آن صفر بوده است.

*طرح های مسکن کم درآمدها در شأن آنها نیست

تسنیم: مسکن اجتماعی هم فقط روی کاغذ ماند.

عبدلی:اکثر طرح های ارائه شده مربوط به تامین مسکن دهک های یک، دو و سه اصلا مطلوب نیست و انتظار برای خانه دار شدن این دهک ها به بیش از 100 سال رسیده که این اصلا در شأن یک فرد نیست. یکی از مهم ترین نیازهای مردم داشتن یک سرپناه است که در اسناد بالادستی بر آن تاکید شده است. حتی دین اسلام هم به موضوع مسکن اشاره شده است. اگر بخواهیم به آن اشاره کنیم بهترین نمونه در آیه 80 سوره نحل است که خداوند تبارک و تعالی می فرماید خانه های شما را مکان آرامش شما قرار دادیم.

در جزء 12 اصل سوم قانون اساسی، رفع محرومیت در رابطه با مسکن مورد توجه قرار گرفته است. در جزء یک اصل چهل وسوم تامین مسکن به عنوان یکی از نیازهای اساسی برشمرده است. از طرف دیگر در سیاست های کلی نظام ابلاغی رهبر معظم انقلاب نیز مسکن است که نشان می دهد اهمیت بسیار زیادی در نظام جمهوری اسلامی ایران دارد.

*مسکن استیجاری راه میان بر حل معضل مسکن

تسنیم: با این وجود، دولت ها توجه چندانی به این مهم نداشته اند.

عبدلی:بله. فارغ از دیدگاه ها و نظریات دولت های مختلف و عملکرد آنها این مسئله چندان مورد توجه قرار نبوده است در دوره هایی بهبودهایی حاصل شده اما توجه به این مسئله مناسب نبوده است. دهک های یک، دو و سه حتما نیازمند تامین مسکن هستند که بهترین برنامه اجرای مسکن استیجاری است.

این مسئله در قانون ساماندهی حمایت از تولید و عرضه مسکن مورد توجه قرار گرفته است، ولی مسئله اصلی این است که اجرای آن منوط به یک سری آیین نامه شده که در این راستا برخی دستگاه های اجرایی عملکردی در این باره نداشته اند. البته برخی شهرداری ها در این زمینه پیشگام بوده اند و نشست هایی را هم برگزار کرده اند اما اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. بخش بزرگی از جامعه علاوه بر دهک های پایین مانند دهک چهار و پنج با از جادررفتگی قیمت قادر به تامین مسکن نیستند.

وقتی بررسی می کنیم به ویژه زمانیکه مدنظر ما بود طبق شعار رهبر معظم انقلاب در جهش تولید حرکت کنیم، متوجه شدیم در چند زمینه دچار مشکل هستیم. یکی از مهم ترین مسائل پیچیدگی فرآیندها و هزینه قابل توجه مجوز ساخت مسکن است، یعنی پروانه ها و گواهی های ساختمانی. با اکثر فعالان بازار مسکن صحبت می کنیم می گویند سهم 40 درصدی از فرآیند ساخت و ساز مربوط به صدور مجوزهای مربوطه است.

اگر نمونه کاوی با کشورهای همسایه انجام دهیم می بینیم متاسفانه جایگاه خوبی نداشته ایم. اقدامات انجام شده بسیار بسیار محدود بوده و چندان جوابگو نبوده است.

چالش بعدی بازار مسکن کاهش اثربخشی تسهیلات بوده است. منتها کارشناسان اقتصادی تاکید دارند ممکن است افزایش سقف وام مسکن چند بار به صورت کوتاه مدت جواب بدهد ولی به دلیل آن که هزینه ها روزمره و وابسته به اقتصاد کلان هستند پس از مدتی اثربخشی خود را از دست می دهد. شاید در این رابطه بهتر باشد ما به جای افزایش سقف وام، کارآمد کردن وام بسیار کارگشا باشد که چندین پیشنهاد در این زمینه ارائه شده است.

*پیشنهاد ادغام وام مسکن و ازدواج زوج های جوان

چه پیشنهادی؟

عبدلی: به عنوان مثال برای زوج های جوان ادغام وام ازدواج و مسکن را عملیاتی کنیم. از سوی دیگر امکان پرداخت وام را فقط برای مالکان داریم و سازندگان از این وام محروم هستند. یکی از بهترین شیوه ها با توجه به همین مشکلات اقتصاد کلان، مدت زمان بازپرداخت وام را تغییر دهیم. البته راهکارهای متفاوتی وجود دارد اما این مسائل در اولویت بیشتر قرار دارد. همچنین باید از تجربه های قبلی استفاده کنیم و فقط بالا بردن ساخت و سازها را مدنظر قرار ندهیم.

شایدبخشی از مسائل اعلام شده متوجه کلیت انبوه سازان باشد شاید اگر راهکارها در بخش بازار باشد به این گروه اجحافی صورت بگیرد. می توانیم توسعه بازار ساخت و ساز مسکن به ویژه در کشورهای همسایه و دوست اقدام کنیم تا بتوانیم زیرساخت های صدور خدمات فنی مهندسی را فراهم کنیم. در مجموع ما نمی توانیم برای کلیت بازار مسکن و عرضه و تقاضا یک فرمول واحد را ارائه کنیم. تجارب سال های مخلف و برنامه های توسعه ای را اگر مورد استفاده قرار می دادیم وضعیت بازار مسکن از امروز بسیار بهتر بود.

*عمده مشکل مسکن ایران در کلانشهرهاست/بازار مسکن تهران بحرانی است

تسنیم: به بحث پروانه و گواهی ساخت اشاره کردید که طی 8 سال اخیر روند کاهشی داشته است. یکی از دلایل بروکراسی اداری مربوطه است. قبل از این 8 سال آمار صدور پروانه های ساختمانی و گواهی ساخت بالایی داشتیم، مگر در آن زمان هم بروکراسی معمول اداری وجود نداشت؟

عبدلی:عمده مشکل مسکن کشور در مناطق شهری وجود دارد. وضعیت در کلانشهرها به ویژه در تهران کاملا رو به بحران گذاشته است. در شهرهای میانی و شهرهای کوچک برای دهک های میانی با اندک پس انداز و تسهیلات فعلی همچنان تامین مسکن تا حدود امکان پذیر است. اما در کلانشهرها و تهران بحرانی شده و پیچیدگی و افزوده شدن فرآیند صدور پروانه های ساختمانی ناشی از افزایش قیمت است.

*پروانه های ساختمانی، قلک شهرداری ها

تسنیم: چطور؟

عبدلی: واقعیت آن است که بخشی از بروکراسی اداری طی 10 سال اخیر ایجاد شده است. از سوی دیگر انگیزه دلالی و حوز ه های غیرمولد باعث شده تا بخشی از سرمایه ها به حوزه های دیگر است. خیلی ها از بازار مسکن کوچ کرده اند و باید سازوکارهای حمایتی و مشارکتی با سود رقابتی و معقول در این بخش داشته باشیم. در خیلی از شهرهای میانی و شهرهای کوچک فرآیند صدور پروانه های ساختمانی اصلا پیچیده نیست و صدور مجوزها به زیر 30 روز کاهش می یابد. این در حالی است که در مناطق متوسط تهران فرآیند صدور پروانه ها در خوشبینانه ترین 7 ماه و در حالت بدتر تا 14 ماه زمان می برد.

اخذ یک پروانه ساختمانی بسیار زمانبر است. حالا این یک بخش است، متاسفانه عدم تامین درآمدهای پایدار در شهرداری ها باعث شده تا به پروانه های ساختمانی به عنوان یک قلک و منبع درآمد نگاه شود. اگر بخواهیم سربسته بگوییم وجود ارتشا، عدم برخورد با متخلفان و برخی گروه های زیاده خواه در دستگاه های ذی ربط ساخت و سازها تبدیل به معضل حوزه ساخت وساز و صدور مجوزهای ساختمانی شده است.

در مناطق گران قیمت تهران، اصفهان، مشهد و... برخی گروه ها از پیچیدگی فرآیند و شفاف نبودن صدورمجوزها ارتزاق می کنند.از زمانیکه ویروس کرونا شیوع پیدا کرده بخشی از خدمات غیرحضوری شده و در واقع الکترونیکی شده، اما همان اقداماتی که در سال های اخیر، هم انجام نشده است.

درباره پروانه های ساختمانی تا چند سال قبل تمامی اقدامات در داخل بدنه شهرداری ها انجام می شد، از زمانیکه امور به دفاتر خدمات الکترونیک محول شد نه تنها باری از دوش مالکان و سازماندگان برداشته نشد بلکه برعکس وضعیت بغرنج تر شد. این دفاتر اختیار چندانی ندارند و تایید نهایی خیلی از مراحل پروانه ها و گواهی ها همچنان در داخل شهرداری است.

از سوی دیگر برخی از این دفاتر تبدیل به واسطه شده اند؛ واسطه ای برای ارجاع کار به برخی شرکت ها و... . بروکراسی افزوده شده به جای این که کاهش یابد. این بخشی از مشکل است که در حالت خوشبینانه بین 40 تا 45 درصد متوجه پیچیدگی های اخذ مجوزهاست. قسمت دیگری از مشکل مسکن مربوط به اقتصاد کلان و کوچ سرمایه هاست.

تسنیم: این وضعیت طی سال های اخیر تشدید هم شده است؟

عبدلی: بله، در سال های اخیر بازارهای غیرمولد وانگیزه های دلالی روی بخش مسکن تاثیرگذار بوده و اگر بخواهیم از چنین اتفاقی جلوگیری کنیم نیازمند ابزارهایی برای برخورد با بازارهای غیرمولد و انگیزه های دلالی هستیم.

تسنیم: ابزار مورد نیاز برای این کار را در اختیار داریم؟

عبدلی: متاسفانه خیر. مثلا در خودرو هیچ برخوردی نشده است. در دوره هایی سرمایه ها به بازار خودرو، طلا و سکه کوچ می کنند.حتی در بازار زمین هم می روند. متاسفانه ابزارهایی را داریم که از آنها برای کنترل بازار استفاده نمی شود. الان متوسط قیمت زمین در تهران بیش از 70 میلیون تومان بعضا تا 80 میلیون تومان اعلام می شود. با آن که قانونی برای اخذ مالیات از زمین های بایر داریم، اما متاسفانه اجرایی نمی شود. شاید دلیل این موضوع بده بستان بین دستگاه های مختلف دولتی باشد. یا شاید اگر دقت کرده باشید به تازگی نرخ مالیات بر خانه های خالی اصلاح شده است.

در قانون قبلی اخذ مالیات منوط به راه اندازی سامانه شده بود که این سامانه تا 6 ماه قبل اصلاراه اندازی نشده بود و فقط طی 2 سال حرف آن زده می شد. در زمان حاضر این سامانه حفره هایی دارد و تمام اطلاعات احصا نشده است.

مهم ترین مسئله در بازار مسکن مالیات بر عایدی سرمایه است که متاسفانه به بخش های دیگر منوط شده است. برخی از کارشناسان معتقدند هستند اگر این نوع مالیات در بخش مسکن اجرایی شود مجددا باعث سوداگری می شود. تقریبا در تمامی کشورها این ابزار در حال انجام است به ویژه برای اقشار کم درآمد. در مواقعی که بازار دچار شکست شده است حتما مالیات مورد اجرا قرار می گیرد.


کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   مسکن مهر   پروانه   مسکن   بخش خصوصی   اقتصاد کلان   مدیریت بازار   وزارت راه و شهرسازی   کارشناس اقتصاد مسکن   عرضه و تقاضا   گواهی   گرانی مسکن   نظام مهندسی   کلان شهرها   مالیات خانه های خالی   کارشناسان اقتصاد   شهرداری   اقتصاد   بازار   دانشگاه   بازار مسکن   افزایش قیمت   سرمایه گذاری   بحران   افزایش تولید   اقتصاد مسکن   اخذ مالیات   تولید مسکن  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایران جیب» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
آینده بازار مسکن چه می شود؟
میزان
رشد کوتاه مدت برای بازار مسکن متصور نیست
شهر فردا
دلالان سیمان به جان بازار مسکن افتاده اند
ملیت
دلالان این بار به سراغ بازار سیمان رفته اند
ایران جیب
کاهش معاملات مسکن به معنی رکود نیست
سازه نیوز
دلایل واقعی گران شدن و چشم انداز منطقی آینده بازار مسکن
روزنامه شرق
پیش بینی بازار مسکن در سال1400
رویداد 24
بازار مسکن در خواب کوتاه مدت قرار داد
خبرگزاری دانشجو
یک کارشناس: کاهش خرید و فروش در بازار مسکن پایدار نیست
سایت جماران
پیش بینی یک اقتصاددان از وضعیت بازار مسکن
خبرآنلاین
بازار مسکن در خواب کوتاه به سر می برد
ایسنا
آپارتمان آماده ارزانتر از واحد در دست ساخت
ایسنا
پشت پرده گرانی مسکن
تیتر20
چشم انداز بازار مسکن در سال آینده
سازه نیوز
پیش بینی قیمت مسکن تا پایان سال 99
صبحانه با خبر
سازمان ثبت مشارکتی با سامانه املاک و اسکان برای مالیات خانه های خالی ندارد
ایران اکونومیست
علت گرانی مسکن در اطراف تهران چیست؟
سازه نیوز
دلایل رشد قیمت مسکن در اطراف تهران
جوان آنلاین
چرایی گرانی مسکن در شهر های جدید و اطراف تهران
فردا نیوز
سیاه و سفید عرضه مسکن در بورس
بازار نیوز
خرید مسکن متری امکان پذیر شد
شفا آنلاین
روش خرید مسکن متری به چه شکل است ؟
دیده بان ایران
چگونه مسکن متری بخریم؟/جزئیات اوراق سلف مسکن
ملیت
چطور مسکن متری بخریم؟
فردا نیوز
چگونه مسکن متری بخریم؟
ایران آنلاین
چگونه در بورس مسکن متری بخریم؟ +جزئیات
مشرق نیوز
اعلام روش خرید مسکن متری
خبرآنلاین
چگونه مسکن متری بخریم؟+ جزئیات اوراق سلف مسکن
مهر نیوز
وزارت راه: به دلیل درآمد سرانه مردم در ایران بسیار پایین تر از سایر کشورها ست، مسکن به عنوان یک معضل تبدیل شده / هیچ حکم تخلیه ای در تابستان امسال برای مستاجران صادر نشد
خبر داغ
پیش بینی قیمت مسکن درماه های آتی
ناطقان نیوز
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
شعار سال
بزرگترین مشکل مسکن قوانین دست و پا گیر است
تجارت امروز
کاهش 70 درصدی معاملات مسکن و پیش بینی آینده بازار
شبکه خبر
عدم اجرای سیاست آمایش سرزمین توسط دولت علت بحران اخیر مسکن است
فارس
تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت
ایسنا
امروز بیکار نداشتیم اگر...
مشرق نیوز
وضعیت قیمت مسکن در آینده چگونه خواهد شد؟
دنیای اقتصاد
همه چیز درباره آینده بازار مسکن
قلم نیوز
تحلیل یک کارشناس از آینده بازار مسکن
ایسنا
نزول تورم مسکن؛ قیمت ملک تا چه بازه ای کاهش می یابد؟
فرارو
اخبار مرتبط
bltمیزان : آینده بازار مسکن چه می شود؟
bltشهر فردا : رشد کوتاه مدت برای بازار مسکن متصور نیست
bltملیت : دلالان سیمان به جان بازار مسکن افتاده اند
bltایران جیب : دلالان این بار به سراغ بازار سیمان رفته اند
bltسازه نیوز : کاهش معاملات مسکن به معنی رکود نیست
bltروزنامه شرق : دلایل واقعی گران شدن و چشم انداز منطقی آینده بازار مسکن
bltرویداد 24 : پیش بینی بازار مسکن در سال1400
bltخبرگزاری دانشجو : بازار مسکن در خواب کوتاه مدت قرار داد
bltسایت جماران : یک کارشناس: کاهش خرید و فروش در بازار مسکن پایدار نیست
bltخبرآنلاین : پیش بینی یک اقتصاددان از وضعیت بازار مسکن
bltایسنا : بازار مسکن در خواب کوتاه به سر می برد
bltایسنا : آپارتمان آماده ارزانتر از واحد در دست ساخت
bltتیتر20 : پشت پرده گرانی مسکن
bltسازه نیوز : چشم انداز بازار مسکن در سال آینده
bltصبحانه با خبر : پیش بینی قیمت مسکن تا پایان سال 99
bltایران اکونومیست : سازمان ثبت مشارکتی با سامانه املاک و اسکان برای مالیات خانه های خالی ندارد
bltسازه نیوز : علت گرانی مسکن در اطراف تهران چیست؟
bltجوان آنلاین : دلایل رشد قیمت مسکن در اطراف تهران
bltفردا نیوز : چرایی گرانی مسکن در شهر های جدید و اطراف تهران
bltبازار نیوز : سیاه و سفید عرضه مسکن در بورس
bltشفا آنلاین : خرید مسکن متری امکان پذیر شد
bltدیده بان ایران : روش خرید مسکن متری به چه شکل است ؟
bltملیت : چگونه مسکن متری بخریم؟/جزئیات اوراق سلف مسکن
bltفردا نیوز : چطور مسکن متری بخریم؟
bltایران آنلاین : چگونه مسکن متری بخریم؟
bltمشرق نیوز : چگونه در بورس مسکن متری بخریم؟ +جزئیات
bltخبرآنلاین : اعلام روش خرید مسکن متری
bltمهر نیوز : چگونه مسکن متری بخریم؟+ جزئیات اوراق سلف مسکن
bltخبر داغ : وزارت راه: به دلیل درآمد سرانه مردم در ایران بسیار پایین تر از سایر کشورها ست، مسکن به عنوان یک معضل تبدیل شده / هیچ حکم تخلیه ای در تابستان امسال برای مستاجران صادر نشد
bltناطقان نیوز : پیش بینی قیمت مسکن درماه های آتی
bltشعار سال : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltتجارت امروز : بزرگترین مشکل مسکن قوانین دست و پا گیر است
bltشبکه خبر : کاهش 70 درصدی معاملات مسکن و پیش بینی آینده بازار
bltفارس : عدم اجرای سیاست آمایش سرزمین توسط دولت علت بحران اخیر مسکن است
bltایسنا : تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت
bltمشرق نیوز : امروز بیکار نداشتیم اگر...
bltدنیای اقتصاد : وضعیت قیمت مسکن در آینده چگونه خواهد شد؟
bltقلم نیوز : همه چیز درباره آینده بازار مسکن
bltایسنا : تحلیل یک کارشناس از آینده بازار مسکن
bltفرارو : نزول تورم مسکن؛ قیمت ملک تا چه بازه ای کاهش می یابد؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.