شرایط تامین برق به حالت عادی بازگشته است

شرایط تامین برق به حالت عادی بازگشته است
وزیر نیرو گفت: در چند روز گذشته تامین برق بخش های مختلف از جمله صنایع کوچک و بزرگ و یایر بخش ها به حالت عادی بازگشته است و اکنون هیچ مشکلی برای تامین برق نداریم.
شرایط تامین برق به حالت عادی بازگشته است

نبض نفت - رضا اردکانیان امروز در نشستی خبری درباره خاموشی های اخیر و علت اینکه چرا به توسعه انرژی های تجدیدپذیر آن طور که باید توجه نشده است، اظهار کرد: درس بزرگی از خاموشی های اخیر دریافت کردیم که آن هم پرداختن به مساله چگونگی مصرف گاز بود و نباید این مهم را از دستور کار خارج کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هفت برابر مصرف گاز برای تامین برق در بخش خانگی و برای گرمایش و پخت و پز صورت می گیرد که همین مساله اهمیت مدیریت مصرف را نشان می دهد چرا که اگر این شرایط ادامه یابد حتی ممکن است وارد کننده گاز شویم لذا نباید به این مهم بی توجه باشیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه گاز در مقایسه با سایر گازهای فسیلی یک سوخت پاک است و خوشبختانه در این دولت مصرف گاز در تولید برق رشد قابل ملاحظه ای داشته است و ما امروز با سهم ٨٠ درصدی گاز در سوخت نیروگاه ها در ردیف چهارم دنیا هستیم.

وزیر نیرو با بیان این که ایران بعد از ایالت متحده، روسیه و ژاپن بالاترین سطح مصرف گاز را در سوخت نیروگاه ها دارد، اظهار کرد: براساس آخرین آمار در 35 سال گذشته سهم نیروگاه های هسته ای در سبد انرژی دنیا از سه درصد به 10 درصد، سهم گاز از 12 درصد به 23 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: سهم زغال سنگ تغییری نکرده و از گذشته تاکنون 38.2 درصد را نیز به خود اختصاص داده و این در شرایطی است که سوخت زغال سنگ سوختی نسبتا آلوده کننده است.

اردکانیان با اشاره به سهم تجدید پذیرها غیر برق آبی ها گفت: میزان سهم تجدید پذیرها از 0.6 به 9.8 درصد افزایش یافته و دنیا به سمت افزایش سهم تجدید پذیرها حرکت می کند. در ایران اینگونه نبوده که دولت یا وزارت نیرو توجه به تجدید پذیرها را فراموش کرده باشد.

وزیر نیرو افزود: حرکت خوبی در دولت یازدهم در این زمینه آغاز شد به طوری که در بخش تجدید پذیرها در سال 1357 ظرفیت نصب شده صفر بود اما ابتدای دولت یازدهم این عدد به 168 مگاوات رسیده بود در خود دولت یازدهم نیز به تنهایی تجدید پذیرها به غیر از برق آبی ها 170 مگاوات و در دولت دوازدهم تاکنون 535 مگاوات نصب شده است.

وی با بیان این که تا پایان دولت قصد داریم که این عدد را به 700مگاوات برسانیم، اظهار کرد: در مجموع ظرفیت تجدید پذیرها به حدود 870 مگاوات می رسد که اگر برق آبی ها را اضافه کنیم مجموعه تجدید پذیرها در دولت تدبیر و امید به حدود 3000 مگاوات خواهد رسید.

اردکانیان علت حرکت کند شدن تجدید پذیرها را تغییرات نرخ ارز دانست و اضافه کرد: سرمایه گذاری که صورت می گرفت براساس خرید تضمینی بود و به دلیل افزایش نرخ ارز سرمایه گذاران صرف چندانی برایشان نداشت، به همین دلیل با آهنگ کند روبه رو شدیم. اما با روش های دیگر که در لایحه 1400 در نظر گرفته ایم قصد داریم تا منابعی در اختیار ساتبا قرار گیرد و ریل گذاری هایی انجام شده و امیدواریم تا پایان سال این لایحه تصویب شود.

او ادامه داد: ما دستورالعمل هایی را صادر کرده ایم که سرمایه گذاران برای این که از مساله ی نرخ ارز خلاص شوند اجازه داده شده تا از تاسیسات ایجاد شده استفاده کنند و هرجا که می خواهند سرمایه گذاری کنند علاوه بر این قرارداد صادرات برق را با کشورهای همسایه امضاء کنند و خودشان اقدام به صادرات برق کنند که امیدواریم این مساله بتواند موجب توسعه تجدید پذیرها شود.

وی با اشاره به لزوم مدیریت مصرف برق و گاز در کشور تصریح کرد: اگر مدیریت مصرف صورت بگیرد در هر فصل سال می توانیم نیاز مردم را برطرف کنیم و نباید به دلیل این که منابع زیاد گاز و نفت داریم در مصرف آن صرفه جویی نداشته باشیم.

برگزاری جلسه با افغانستان و آلمان برای استفاده از ظرفیت های انرژی بادی

وزیر نیرو با تاکید بر این که ظرفیت بالای ایران در حوزه نیروگاه های تجدید پذیر گفت: 30 هزار مگاوات ظرفیت بالقوه نیروگاه های بادی در ایراتن وجود دارد که یکی از این تونل ها در مرز ایران و افغانستان است. در همین راستا به مقامات افغانستان پیشنهاد داده ایم که کار مشترکی را آغاز کنیم و این ظرفیت های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم و این مساله را با سایر کشورها مطرح کرده ایم و در ماه فوریه قرار است یک جلسه هماهنگی بین ایران، افغانستان و جمهوری فدرال آلمان به عنوان یکی از کشورهایی که هم می تواند سرمایه گذاری کند و هم دانش خوبی در این زمینه دارند برگزار خواهد شد و سایر راه ها را نیز به کار خواهیم بست.

وزیر نیرو گفت: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون در مجموع 17 هزار و 338 مگاوات افزایش ظرفیت تولید برق داشتیم که تا نیمه سال 1400 به بیش از 20 هزار مگاوات خواهد رسید.

اردکانیان اظهار کرد: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید به طور متوسط سالانه 2500 مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شده، در حالی که تولید سالانه پیش از دولت کنونی حدود 1800 مگاوات بوده است.

وی همچنین با اشاره به طرح های پویش #هر هفته الف ب_ایران گفت: با احتساب پروژه هایی که افتتاح می شود تاکنون 50 سد مخزنی ملی به بهره برداری رسیده که به طور متوسط هر دو ماه یک سد در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

وزیر نیرو به بهره برداری حدود 335 هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی و 78 تصفیه خانه فاضلاب شهری در قالب این پویش اشاره کرد و گفت: به طور متوسط هر 34 روز در طول فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون یک تصفیه خانه فاضلاب به بهره برداری رسیده که پایان دولت این زمان به 30 روز کاهش می یابد.

وی یادآوری کرد: در ابتدای انقلاب چهار تصفیه خانه فاضلاب در کشور وجود داشت که 8.5 درصد جمعیت شهری در آن زمان با حدود یک و نیم میلیون نفر را پوشش می داد.

اردکانیان افزود: در ابتدای دولت یازدهم تعداد تصفیه خانه های فاضلاب شهری 168 واحد بود که 39 درصد جمعیت شهری با جمعیت افزون بر 21 میلیون نفر را پوشش می داد. اکنون تعداد این تصفیه خانه ها به 248 واحد رسیده و 53 درصد جمعیت کشور با حدود 44 میلیون نفر را پوشش می دهد.

وی خاطرنشان کرد: تا پایان سال تصفیه خانه فیروز بهرام که یکی از بزرگترین تصفیه خانه های فاضلاب است برای جمعیت 2.5 میلیون نفری در غرب و جنوب غرب تهران افتتاح می شود که با اعتبارات بانک توسعه اسلامی احداث شده است.

اردکانیان اضافه کرد: از فاضلاب تصفیه شده این تصفیه خانه 50 میلیون متر مکعب برای کشاورزی استفاده و همزمان 117 حلقه چاه در میدان محمدیه مسدود می شود.

وی همچنین افزود: در دولت تدبیر و امید 44 تصفیه خانه آب شهری به بهره برداری رسیده که به طور متوسط هر دو ماه یک واحد بوده است.

وزیر نیرو درباره میزان بارش ها هم گفت: بارش ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حدود 89 میلیمتر بوده که نسبت به سال گذشته 41 درصد و در مقایسه با بلندمدت 28 درصد کاهش دارد، اما خوشبختانه حجم آب موجود در مخازن سدها به نسبت سال گذشته فقط دو درصد کاهش دارد که به مدیریت صورت گرفته بر اساس پیش بینی ها از وضعیت بارش ها برمی گردد.

اردکانیان اظهار کرد: در شرایطی قرار داریم که امیدواریم تا پایان امسال وضعیت بهتری از نظر نزولات جوی داشته باشیم، اما این آمادگی هم وجود دارد که با مدیریت منابع آبی در تابستان و فصل گرم مشکل جدی نداشته باشیم و متکی به همراهی و همکاری مردم هستیم که امید است وضعیت قابل کنترلی باشد.

وی همچنین با اشاره به بهره برداری از طرح های پویش هفته چهلم #هرهفته الف ب_ایران در روز سه شنبه در استان های اردبیل و فارس اعم از واحد بخار نیروگاه ترکیبی سبلان با ظرفیت 160 مگاوات گفت: این نیروگاه بزرگ شامل 6 واحد گاز و 3 واحد بخار است که واحدهای گازی آن در سال های قبل به مدار آمده و فردا نخستین واحد بخار آن بهره برداری می شود.

اردکانیان اظهار کرد: بخش برق از محل احداث حدود 3000 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی تاکنون به میزان قابل ملاحظه ای سوخت صرفه جویی کرده که قرار است از محل این سوخت صرفه جویی شده منابعی به حکم قانون بودجه در اختیار صنعت برای توسعه این طرح ها قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به سنکرون واحد بخار نیروگاه سبلان در روز شنبه با شبکه سراسری گفت: این واحد فردا سه شنبه رسما افتتاح می شود.

وزیر نیرو اضافه کرد: در استان فارس هم سد تنظیمی ملاصدرا، سد تنگه خمار، یک تصفیه خانه فاضلاب، یک تصفیه خانه آب و طرح های خورشیدی با مجموع 3 هزار و 900 میلیارد تومان در روز سه شنبه افتتاح می شود که با احتساب این ها، مجموع پروژه های پویش در سال 99 که به بهره برداری می رسد به 227 پروژه با سرمایه گذاری 64 هزار میلیارد تومان می رسد.

وی گفت: وعده ما 250 پروژه است که تا پایان سال از این رقم هم عبور خواهیم کرد؛ این پروژه ها شامل 200 پروژه ساخت و سازی و 50 پروژه ساز و کاری است.

به زودی پرونده جدیدی به نام فاضلاب روستایی را باز می کنیم

وی با اشاره به یکپارچگی شرکت های آب و فاضلاب روستایی گفت: در نتیجه این یکپارچگی، آبرسانی به روستاها به سرعت در حال شکل گیری است و به زودی پرونده جدیدی به نام فاضلاب روستایی را باز می کنیم.

وی در عین حال گفت: گام دوم یکی کردن معاونت آب وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب بود که نوعی تمرکززدایی بود و اختیارات ستاد وزارت نیرو به شرکت مدیریت منابع آب و بخشی از اختیارات این شرکت به شرکت های آب منطقه ای استان ها محول شد.

اردکانیان افزود: 24 اختیار به شرکت های آب منطقه ای استان ها اضافه شد و ساختار جید مدیریت منابع آب بر اساس حوضه های آبریز شکل داده شده است.

منبع: ایسنا


کلیدواژه های این خبر
ژاپن   صادرات   وزارت نیرو   انرژی   ریل گذاری   روسیه   زغال سنگ   خرید آنلاین   نیروگاه   تاسیسات   مصرف گاز   مگاوات   گرمایش   مدیریت مصرف   پخت و پز   قیمت دلار   مدیریت مصرف برق   نیروگاه های هسته ای   تولید برق   گاز و نفت   کشور همسایه   سوخت پاک   رضا اردکانیان   افزایش قیمت   سرمایه گذاری   لایحه   سرمایه گذاران   صرفه جویی   انرژی های تجدیدپذیر   دولت تدبیر و امید   صنایع کوچک  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «نبض نفت» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
جزئیات افزایش تعرفه برق صنایع بزرگ؛ خلق چند هزار میلیارد تومان درآمد جدید برقی
تسنیم
قیمت برق واحدهای پالایشی بر مبنای نرخ خرید انرژی برق محاسبه می شود
خبرگزاری ایلنا
ظرفیت نیروگاه های برق تا پایان دولت به 87 هزار مگاوات می رسد
ایرنا
445 نیروگاه خورشیدی در خراسان جنوبی فعالیت می کند
برق نیوز
فعالیت 445 نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه در خراسان جنوبی
عصر پرس
باید به سمتی حرکت کنیم تا نرخ برق به سمت حقیقی شدن سوق پیدا کند
ایران اکونومیست
بازار بورس انرژی تا پایان سال فعال می شود
برق نیوز
ساخت و بهره برداری از 20 هزار مگاوات نیروگاه در 8 سال
صدا و سیما
وزیر نیرو: از خاموشی های اخیر درس بزرگی گرفتیم/ تغییرات نرخ ارز، علت کند شدن تجدیدپذیر ها بود
برق نیوز
هشدار خاموشی های اخیر به دولت
اقتصاد آنلاین
اردکانیان: بازار بورس انرژی تا پایان سال فعال می شود
ایرنا
شرایط تامین برق به حالت عادی بازگشته است
ایسنا
وزیر نیرو: ظرفیت نیروگاهی کشور در سال های پس از انقلاب 12 برابر شد
پانا
اردکانیان: مصرف گاز اصلاح نشود مجبور به واردات می شویم
ایران اکونومیست
ظرفیت نیروگاهی کشور در سال های پس از انقلاب 12 برابر شده است
عصر پرس
رشد 12 برابری ظرفیت نیروگاهی کشور
ایران اکونومیست
ظرفیت نیروگاهی کشور در سال های پس از انقلاب 12 برابر شد
ایرنا
مصرف گاز اصلاح نشود مجبور به واردات می شویم
مهر نیوز
ظرفیت نیروگاهی کشور 12 برابر شده است
خبرگزاری ایلنا
اختصاص ردیف بودجه برای توسعه طرح های تجدیدپذیر در سال 1400
ایرنا
بی برقیِ گازی تکرار می شود؟
مردم نیوز
بی برقیِ گازی تکرار می شود؟/ افت تولید در برخی فازهای پارس جنوبی
ساعت 24
معادله چند وجهی خاموشی ها
دنیای اقتصاد
تولید 40 مگاوات برق توسط نیروگاه های خورشیدی فارس
مهر نیوز
بی توجهی دولت در احداث نیروگاه برق هسته ای/ درآمد تولید برق صرف پرداخت یارانه شد
راه دانا
تعرفه تجدیدپذیر ها سه پله ای می شود/افزایش بودجه تجدیدپذیر ها در سال 1400/ صادرات برق تجدیدپذیر پیچیده است
برق نیوز
مصرف بالا، تهدید کننده امنیت پایدار انرژی
ایرنا
دود اختلاف توانیر و شرکت گاز در چشم مردم/ مقصر اصلی قطعی برق دیروز کیست؟
باشگاه خبرنگاران
خاموشی در زمستان آلودگی در آسمان
ایرنا
موازنه تولید و مصرف گاز راهکار کاهش آلودگی هوا در زمستان
ایرنا
نبود حمایت لازم از سرمایه گذاران داخلی/ دولت با حضور بخش خصوصی در تولید برق موافقت نمی کند
پول نیوز
اگر درصد بسیار کمی در بخش خانگی اصلاح مصرف کنیم، دچار خاموشی نمی شویم
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
پتانسیل بالای تولید برق در کشور از طریق انرژی های تجدیدپذیر
خبرگزاری ایلنا
بدهی نیروگاه های حرارتی تا انتهای امسال به صندوق توسعه ملی 307 میلیون یورو
پانا
بدهی نیروگاه های دارای قرارداد خرید تضمینی توسط دولت تهاتر می شود
خبرگزاری ایلنا
سهم نیروگاه های تجدیدپذیر از تولید برق چقدر است؟
ایسنا
فراهم شدن امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی برای احداث نیروگاه های بادی بزرگ در سیستان و بلوچستان
خبرگزاری ایلنا
چگونه هزینه برق مان را کاهش دهیم؟
مشرق نیوز
20 نیروگاه حرارتی تولید برق در 13 استان بهره برداری می شود
اقتصادگردان
بهره برداری از 20 نیروگاه حرارتی در 13 استان
شبکه خبر
اخبار مرتبط
bltتسنیم : جزئیات افزایش تعرفه برق صنایع بزرگ؛ خلق چند هزار میلیارد تومان درآمد جدید برقی
bltخبرگزاری ایلنا : قیمت برق واحدهای پالایشی بر مبنای نرخ خرید انرژی برق محاسبه می شود
bltایرنا : ظرفیت نیروگاه های برق تا پایان دولت به 87 هزار مگاوات می رسد
bltبرق نیوز : 445 نیروگاه خورشیدی در خراسان جنوبی فعالیت می کند
bltعصر پرس : فعالیت 445 نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه در خراسان جنوبی
bltایران اکونومیست : باید به سمتی حرکت کنیم تا نرخ برق به سمت حقیقی شدن سوق پیدا کند
bltبرق نیوز : بازار بورس انرژی تا پایان سال فعال می شود
bltصدا و سیما : ساخت و بهره برداری از 20 هزار مگاوات نیروگاه در 8 سال
bltبرق نیوز : وزیر نیرو: از خاموشی های اخیر درس بزرگی گرفتیم/ تغییرات نرخ ارز، علت کند شدن تجدیدپذیر ها بود
bltاقتصاد آنلاین : هشدار خاموشی های اخیر به دولت
bltایرنا : اردکانیان: بازار بورس انرژی تا پایان سال فعال می شود
bltایسنا : شرایط تامین برق به حالت عادی بازگشته است
bltپانا : وزیر نیرو: ظرفیت نیروگاهی کشور در سال های پس از انقلاب 12 برابر شد
bltایران اکونومیست : اردکانیان: مصرف گاز اصلاح نشود مجبور به واردات می شویم
bltعصر پرس : ظرفیت نیروگاهی کشور در سال های پس از انقلاب 12 برابر شده است
bltایران اکونومیست : رشد 12 برابری ظرفیت نیروگاهی کشور
bltایرنا : ظرفیت نیروگاهی کشور در سال های پس از انقلاب 12 برابر شد
bltمهر نیوز : مصرف گاز اصلاح نشود مجبور به واردات می شویم
bltخبرگزاری ایلنا : ظرفیت نیروگاهی کشور 12 برابر شده است
bltایرنا : اختصاص ردیف بودجه برای توسعه طرح های تجدیدپذیر در سال 1400
bltمردم نیوز : بی برقیِ گازی تکرار می شود؟
bltساعت 24 : بی برقیِ گازی تکرار می شود؟/ افت تولید در برخی فازهای پارس جنوبی
bltدنیای اقتصاد : معادله چند وجهی خاموشی ها
bltمهر نیوز : تولید 40 مگاوات برق توسط نیروگاه های خورشیدی فارس
bltراه دانا : بی توجهی دولت در احداث نیروگاه برق هسته ای/ درآمد تولید برق صرف پرداخت یارانه شد
bltبرق نیوز : تعرفه تجدیدپذیر ها سه پله ای می شود/افزایش بودجه تجدیدپذیر ها در سال 1400/ صادرات برق تجدیدپذیر پیچیده است
bltایرنا : مصرف بالا، تهدید کننده امنیت پایدار انرژی
bltباشگاه خبرنگاران : دود اختلاف توانیر و شرکت گاز در چشم مردم/ مقصر اصلی قطعی برق دیروز کیست؟
bltایرنا : خاموشی در زمستان آلودگی در آسمان
bltایرنا : موازنه تولید و مصرف گاز راهکار کاهش آلودگی هوا در زمستان
bltپول نیوز : نبود حمایت لازم از سرمایه گذاران داخلی/ دولت با حضور بخش خصوصی در تولید برق موافقت نمی کند
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : اگر درصد بسیار کمی در بخش خانگی اصلاح مصرف کنیم، دچار خاموشی نمی شویم
bltخبرگزاری ایلنا : پتانسیل بالای تولید برق در کشور از طریق انرژی های تجدیدپذیر
bltپانا : بدهی نیروگاه های حرارتی تا انتهای امسال به صندوق توسعه ملی 307 میلیون یورو
bltخبرگزاری ایلنا : بدهی نیروگاه های دارای قرارداد خرید تضمینی توسط دولت تهاتر می شود
bltایسنا : سهم نیروگاه های تجدیدپذیر از تولید برق چقدر است؟
bltخبرگزاری ایلنا : فراهم شدن امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی برای احداث نیروگاه های بادی بزرگ در سیستان و بلوچستان
bltمشرق نیوز : چگونه هزینه برق مان را کاهش دهیم؟
bltاقتصادگردان : 20 نیروگاه حرارتی تولید برق در 13 استان بهره برداری می شود
bltشبکه خبر : بهره برداری از 20 نیروگاه حرارتی در 13 استان
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.