چرا «خیار» گران شد؟!

چرا «خیار» گران شد؟!
خیار یکی از محصولات گلخانه ای است که سال91 پیش از آغاز به کار دولت یازدهم با قیمت 700تا 800تومان به دست مردم می رسید، ولی اکنون در برخی نقاط به بیش از 20 هزار تومان افزایش یافته است.
 
چرا «خیار» گران شد؟!

خیار یکی از محصولات گلخانه ای است که سال91 پیش از آغاز به کار دولت یازدهم با قیمت 700تا 800تومان به دست مردم می رسید، ولی اکنون در برخی نقاط به بیش از 20 هزار تومان افزایش یافته است.

چرا «خیار» گران شد؟! روزنامه جام جم در گزارشی به دلایل گرانی محصولات کشاورزی در ماه های اخیر پرداخته است که بخش های مهم آن در ادامه می آید:

«کشت گلخانه ای پیش از آغاز به کار دولت یازدهم و دوازدهم، 8000 هکتار بود که امروز این رقم به 21هزار هکتار رسیده و امید داریم به مساحت 25هزار هکتار دست یابیم.» این صحبت های دیروز کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی است که با استناد به این آمار و ارقام، افزایش تولید محصولات گلخانه ای را افتخاری بزرگ برای دولت می داند.

اما هنوز اخبار آقای وزیر پوشش رسانه ای نشده بود که گرانی خیار به عنوان خبر اول همه خبرگزاری ها و رسانه های دیگر قرار گرفت. خیار یکی از محصولات گلخانه ای است که سال91 پیش از آغاز به کار دولت یازدهم با قیمت 700تا 800تومان به دست مردم می رسید، ولی اکنون به بیش از 20هزار تومان افزایش یافته است. البته برخی کارشناسان دلیل گرانی خیار را سرما و برخی دیگر استخراج بیت کوین در کرمان عنوان می کنند که همه این موارد نیاز به بررسی دارد. جام جم به دلایل گرانی محصولات کشاورزی از ابتدای سال تاکنون پرداخته است.

رسوب موز در گمرک، دلیل قیمت 60 هزارتومانی آن؟

این روزها که موز با قیمت 60هزار تومان در بازار عرضه می شود برخی افراد از رسوب این کالا در گمرک سخن می گویند اما مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران در این زمینه تصریح کرد: همه موزهای وارد شده به گمرک ترخیص شده و در حال حاضر گزارشی از وجود این کالا در گمرک نداریم. چنانچه به کالای موز، ثبت سفارش معتبر و کد ساتا اختصاص یافته باشد، کالا ترخیص می شود.

وی اضافه کرد: در هفته گذشته، 100کانتینر موز، به وزن 2000 تن، ترخیص شده است. میراشرفی با اشاره به محدودیت های ارزی گفت: به همین دلیل تصمیماتی در برخی موارد از جمله واردات موز در مقابل صادرات سیب گرفته شد. ضمن این که واردات کالاهای گرمسیری نیز محدود شده است.

خیار در سبد میوه های لاکچری!

اما در این میان خیار هم در سبد میوه های لاکچری قرار گرفته و اکنون با قیمت 20هزار تومان به ازای هر کیلو وارد سبد خانوارها می شود. ظاهرا کنترل قیمت در بازار میوه و تره بار از دست مسؤولان خارج شده و هر ماه باید شاهد افزایش یک کالا از رده محصولات کشاورزی باشیم. بررسی نشان می دهد خیار در میادین میوه و تره بار اکنون بین 13تا 14هزار تومان عرضه می شود؛ در حالی که کشاورز کیلویی 8000تومان محصول خود را می فروشد.

برخی مسؤولان معتقدند سرمای هوا در یک منطقه خاص باعث شده تا تولید خیار کاهش یابد و طی هفته های آینده این بازار به تعادل خواهدرسید. این در حالی است که ایران پس از چین و ترکیه در رتبه سوم تولید خیار قرار دارد. سالانه بیش از دومیلیون تن خیار در کشور تولید می شود و سابقه گرانی این محصول تاکنون سر زبان ها نیفتاده بود که اخیرا شاهد گرانی شدید این کالا هستیم.

وعده کاهش قیمت به خیار رسید

رضا نورانی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه درباره گرانی خیار به جام جم گفت: در جیرفت کرمان توفان و سرمای شدیدی آمد محصول خیار آسیب دید و قول می دهیم قیمت این محصول تا دو هفته دیگر کاهش یابد.

وی افزود: این مشکل در محصول گوجه فرنگی هم پیش آمد و اکنون با قیمت متعادل در بازار عرضه می شود. اخیرا رئیس جمهوری موافقت کرده از محل ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای حوزه خلیج فارس که امکان انتقال آن به داخل کشور وجود ندارد، موز وارد شود. نورانی ادامه داد: در صورت واردات میوه های گرمسیری از کشورهای حاشیه خلیج فارس قیمت موز به 20 تا 25هزار تومان کاهش می یابد.

افت برداشت خیار به دلیل کاهش شدید دما

محمد دل زاده، گلخانه دار جیرفتی یکی از دلایل اصلی کاهش تولید خیار و به تبع آن افزایش قیمت این محصول در بازار را افت برداشت آن به دلیل کاهش شدید دمای هوای جنوب استان کرمان در یک ماه گذشته می داند.

وی می گوید: سردی هوا باعث شد برداشت محصول خیار سبز 90درصد کاهش داشته باشد، زیرا خیار سبز ازجمله محصولات کشاورزی است که نسبت به نوسانات هوا حساس است و با سرد شدن هوا باردهی آن کم می شود.

محمد دل زاده با انتقاد از افزایش هزینه های تولید خیار سبز می گوید: امسال هزینه های تولید نسبت به سال گذشته چهار برابر شده است که برای گلخانه داران به صرفه نیست.

کمبود سوخت، خیار را گران کرد

مشایخی، کارشناس ارشد کشاورزی و گلخانه دار جیرفتی نیز یکی از دلایل کاهش تولید خیار سبز را هزینه های بالای تولید آن در سال گذشته عنوان می کند که به گفته وی، باعث شده امسال بسیاری از گلخانه داران از کشت خیارسبز منصرف شوند.

وی می گوید: قیمت بالای بذر خیارسبز که بین 4 تا 6 هزار تومان است به همراه دستمزد بالای کارگرانی که باید خیارسبز را برداشت کنند، تولید این محصول را کاهش داده است.

کاهش صادرات به عراق

سعید برخوری، رئیس جهاد کشاورزی کرمان به خبرنگار ما می گوید: «در گذشته 17 هزار هکتار خیار کشت می شد که 15 هزار هکتار آن خیار زمینی و 2000 هکتار خیار گلخانه ای بود و بخشی عمده ای از این تولیدات به کشور عراق صادر می شد. اما ممنوعیت واردات خیار ایران توسط عراق، باعث شد که امسال خیار همانند گذشته زیر کشت نرود و سرمای اخیر هم مزید بر علت شد و خیار را گران کرد.»

این در حالی است که برخی کارشناسان استخراج بیت کوین در مزارع کشاورزی را عامل افزایش قیمت محصولات کشاورزی مطرح می کند که مسؤولان کرمان آن را رد کردند.

تاثیر حذف ارز 4200 تومانی

پس از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران هر سال دست کشور برای تخصیص ارز بسته تر شد، طوری که واردات خودرو از سبد واردات حذف و برخی کالاها در فهرست ممنوعیت قرار گرفتند. با افزایش نرخ ارز، دولت همچنان نرخ 4200 تومان را برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفت که سم و کود برای بخش کشاورزی یکی از این اقلام بود؛ اما حذف آن باعث شد هزینه تولید کشاورزان افزایش یابد.


کلیدواژه های این خبر
ارز   صادرات   گران   رئیس اتحادیه   میوه و تره بار   محصولات کشاورزی   میادین میوه و تره بار   آقای وزیر   ترکیه   خیار   گوجه فرنگی   کرمان   جیرفت   وزیر جهاد کشاورزی   رئیس جمهور   واردات موز   گرانی   محصولات گلخانه ای   گلخانه ای   ساتا   چین   بازار   ثبت سفارش   دولت تدبیر و امید   توفان   کشورهای حوزه خلیج فارس   افت قیمت   صادرات محصولات کشاورزی   استخراج بیت کوین  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «الف» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
افزایش 2 برابری عرضه پرتقال در بازار
صبحانه با خبر
موز نخرید که قیمت تقریبا نصف می شود
روز نو
خیار هفته آینده ارزان می شود / افزایش 2 برابری عرضه پرتقال در بازار
رکنا نت
کاهش قیمت موز به زودی
مرور نیوز
مشکلات پیازکاران جنوب کرمان بررسی شد
ایرنا
برنامه­ ریزی برای کاهش قیمت موز
اقتصادگردان
برنامه ریزی برای کاهش قیمت موز/ قیمت مصوب 25 هزار تومان اعلام شد
خبرگزاری ایلنا
دومینوی افت نرخ محصولات ادامه دارد/ نوبت به سیب زمینی رسید
مهر نیوز
قیمت موز در اصفهان؛ 64 هزار تومان!
نصف جهان
افزایش 40 تا 300 درصدی قیمت میوه و تره بار در یک سال اخیر/ ماراتنی که هنوز سوت پایان آن زده نشده است
شیرازه
افزایش صد درصدی قیمت برخی میوه ها در زنجان/مردم منتظر ارزانی میوه شب عید نباشند
خبرگزاری ایلنا
قیمت موز در اصفهان به63 هزار تومان رسید/تولید خیار نداریم
مهر نیوز
تهدید دارایی مردم با تصمیمات دولتمردان/ ممکن است با وجود اصلاحات، کلیات بودجه رای نیاورد/ افزایش 40 تا 300 درصدی قیمت میوه و تره بار در یک سال اخیر/ خروج عمده نقدینگی از بازار سرمایه در سومین روز با دامنه نوسان نامتقارن
مشرق نیوز
سایه سوءمدیریت و انحصار بر گرانی موز
رادیو گفتگو
دلایل گرانی موز و خیار
ملیت
سو مدیریت و دور جدید گرانی ها
میزان
گرانی موز و خیار بخاطر سوء مدیریت عمدی است؟
شعار سال
سوءمدیریت در دولت عامل گرانی موز و خیار بوده است
تابناک
سوء مدیریت، عامل گرانی موز و خیار
الف
سوء مدیریت در دولت عامل گرانی موز و خیار بوده است
تسنیم
چرا موز و خیار گران شد؟
مشرق نیوز
دلیل گرانی موز سوءمدیریت بود
رادیو گفتگو
سوءمدیریت علت گرانی موز و خیار بود
مهر نیوز
جهش 100 برابری قیمت خیار در یک سال / گزینه بعدی برای بحران تازه در بازار میوه معرفی شد!
تابناک
اتحادیه بارفروشان: خیار ارزان شد / این بار پرتقال کمیاب شد
رویداد 24
چرا خیار و موز ارزان نمی شود؟
نصف جهان
گرانی میوه هایی که به دلار وابستگی ندارند!
خبرگزاری دانشجو
تداوم گرانی و کمبود موز در بازار
ایران اکونومیست
جوان مشهدی با خیار دست به خودکشی زد! +عکس
نامه نیوز
سیر تا پیاز افزایش قیمت خیار
عصر امروز
گرانی از موز تا خیار
598
خیار هم جزو میوه های گران قیمت شد !
رکنا نت
دلایل گرانی محصولات کشاورزی در ماه های اخیر چیست؟
میزان
یکه تازی موز در بازار/ خیار به قیمت مرغ رسید
آفتاب
رقابت خیار با بیت کوین!
جام جم آنلاین
از خودکشی با خیار تا رقابت قیمت خیار با موز!
تابناک
خودکشی با خیار!
بولتن نیوز
خودکشی با خیار! / دلایل گرانی خیار و شوخی ها با این گرانی پر حاشیه
خبرآنلاین
افزایش 9 برابری قیمت مسکن در دولت روحانی|وجود 65 هزار تُن گوشت قرمز مازاد در بازار|استفاده حداکثری از ظرفیت نیروگاه های برق آبی
میزان
انتظار 2 هفته ای برای کاهش قیمت خیار/ هشدار اتحادیه بارفروشان برای افزایش قیمت نارنگی
میزان
اخبار مرتبط
bltصبحانه با خبر : افزایش 2 برابری عرضه پرتقال در بازار
bltروز نو : موز نخرید که قیمت تقریبا نصف می شود
bltرکنا نت : خیار هفته آینده ارزان می شود / افزایش 2 برابری عرضه پرتقال در بازار
bltمرور نیوز : کاهش قیمت موز به زودی
bltایرنا : مشکلات پیازکاران جنوب کرمان بررسی شد
bltاقتصادگردان : برنامه­ ریزی برای کاهش قیمت موز
bltخبرگزاری ایلنا : برنامه ریزی برای کاهش قیمت موز/ قیمت مصوب 25 هزار تومان اعلام شد
bltمهر نیوز : دومینوی افت نرخ محصولات ادامه دارد/ نوبت به سیب زمینی رسید
bltنصف جهان : قیمت موز در اصفهان؛ 64 هزار تومان!
bltشیرازه : افزایش 40 تا 300 درصدی قیمت میوه و تره بار در یک سال اخیر/ ماراتنی که هنوز سوت پایان آن زده نشده است
bltخبرگزاری ایلنا : افزایش صد درصدی قیمت برخی میوه ها در زنجان/مردم منتظر ارزانی میوه شب عید نباشند
bltمهر نیوز : قیمت موز در اصفهان به63 هزار تومان رسید/تولید خیار نداریم
bltمشرق نیوز : تهدید دارایی مردم با تصمیمات دولتمردان/ ممکن است با وجود اصلاحات، کلیات بودجه رای نیاورد/ افزایش 40 تا 300 درصدی قیمت میوه و تره بار در یک سال اخیر/ خروج عمده نقدینگی از بازار سرمایه در سومین روز با دامنه نوسان نامتقارن
bltرادیو گفتگو : سایه سوءمدیریت و انحصار بر گرانی موز
bltملیت : دلایل گرانی موز و خیار
bltمیزان : سو مدیریت و دور جدید گرانی ها
bltشعار سال : گرانی موز و خیار بخاطر سوء مدیریت عمدی است؟
bltتابناک : سوءمدیریت در دولت عامل گرانی موز و خیار بوده است
bltالف : سوء مدیریت، عامل گرانی موز و خیار
bltتسنیم : سوء مدیریت در دولت عامل گرانی موز و خیار بوده است
bltمشرق نیوز : چرا موز و خیار گران شد؟
bltرادیو گفتگو : دلیل گرانی موز سوءمدیریت بود
bltمهر نیوز : سوءمدیریت علت گرانی موز و خیار بود
bltتابناک : جهش 100 برابری قیمت خیار در یک سال / گزینه بعدی برای بحران تازه در بازار میوه معرفی شد!
bltرویداد 24 : اتحادیه بارفروشان: خیار ارزان شد / این بار پرتقال کمیاب شد
bltنصف جهان : چرا خیار و موز ارزان نمی شود؟
bltخبرگزاری دانشجو : گرانی میوه هایی که به دلار وابستگی ندارند!
bltایران اکونومیست : تداوم گرانی و کمبود موز در بازار
bltنامه نیوز : جوان مشهدی با خیار دست به خودکشی زد! +عکس
bltعصر امروز : سیر تا پیاز افزایش قیمت خیار
blt598 : گرانی از موز تا خیار
bltرکنا نت : خیار هم جزو میوه های گران قیمت شد !
bltمیزان : دلایل گرانی محصولات کشاورزی در ماه های اخیر چیست؟
bltآفتاب : یکه تازی موز در بازار/ خیار به قیمت مرغ رسید
bltجام جم آنلاین : رقابت خیار با بیت کوین!
bltتابناک : از خودکشی با خیار تا رقابت قیمت خیار با موز!
bltبولتن نیوز : خودکشی با خیار!
bltخبرآنلاین : خودکشی با خیار! / دلایل گرانی خیار و شوخی ها با این گرانی پر حاشیه
bltمیزان : افزایش 9 برابری قیمت مسکن در دولت روحانی|وجود 65 هزار تُن گوشت قرمز مازاد در بازار|استفاده حداکثری از ظرفیت نیروگاه های برق آبی
bltمیزان : انتظار 2 هفته ای برای کاهش قیمت خیار/ هشدار اتحادیه بارفروشان برای افزایش قیمت نارنگی
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.