فرجام دوپینگ تسهیلاتی خودرو

فرجام دوپینگ تسهیلاتی خودرو
دنیای اقتصاد : «جهش تولید خودرو با زور تسهیلات
فرجام دوپینگ تسهیلاتی خودرو

دنیای اقتصاد : «جهش تولید خودرو با زور تسهیلات بانکی» از نگاه کارشناسان نوعی «دوپینگ کارخانه ای» است که در نهایت، نه تولید رونق می گیرد و نه بازار مصرف از عواید احتمالی آن نفع می برد. بدهی انباشته و زیان تولید در خودروسازی ها که ریشه در سیاست غلط حاکم بر این صنعت دارد، باعث انحراف تسهیلات از مسیر تولید می شود.

فرجام دوپینگ تسهیلاتی خودرو

در شرایطی تسهیلات مصوب بانک مرکزی جایگزین تامین نقدینگی خودروسازان از مسیر آزاد سازی قیمت ها شده که به گفته بسیاری از فعالان زنجیره صنعت خودرو، تسهیلات مذکور با توجه به انباشت بدهی خودروساز به قطعه سازان وهمچنین زیان تولید، قادر به جهش 50 درصدی تولید نخواهد بود. آنچه مشخص است برخی از مقامات دولتی و قضایی برای ممانعت از افزایش قیمت ها در بازار، با آزادسازی بخشی از محصولات خودروسازان مخالفت کردند که نتیجه آن نیز تعلیق پروژه آزادسازی بخشی از محصولات خودروسازان بود. تداوم قیمت گذاری دستوری خودرو و همچنین لغو افزایش قیمت فصلی خودرو، مسیر خودروسازی را بار دیگر تغییر داد به طوری که بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند که تولید بار دیگر مسیر نزولی در کمیت و کیفیت خواهد داشت.

هر چند این مسیر از آبان اتفاق افتاده و تیراژ در خودروسازی ها کاهشی شده اما مصوبه شورای رقابت مبنی بر آزاد سازی قیمت محصولات خودرویی نقطه قوتی بود که زنجیره خودروسازی کشور می توانست با تکیه بر آن لااقل به ثبات تولید برسد. با این شرایط سیاست گذار خودرو و شورای رقابت به بهانه ثبات قیمتی در بازار رضایت به آزادسازی ندادند.حال این سوال مطرح بود که با توجه به کاهش ماهانه تولید خودرو و همچنین تعلیق مصوبه شورای رقابت، سیاست گذار خودرو چگونه قادر به تحقق بیانات رهبری مبنی بر افزایش تولید خودرو است ؟ مقام رهبری چندی پیش در اظهاراتی بر جهش تولید خودرو تاکید کردند که همین امر مسوولان صنعتی را به تکاپو برای تحقق افزایش تولید انداخت. اما در کنار زیان انباشته 43 هزار میلیاردی، زیان تولید 5/ 16 هزار میلیاردی و مطالبات 35 هزار میلیاردی به قطعه سازان، و همچنین لغو آزادسازی که می توانست نقدینگی لازم را به خودروسازی تزریق کند، تحقق رشد تولید چگونه میسر خواهد شد؟

در این زمینه بسیاری از کارشناسان معتقدند که با توجه به موانع ذکر شده در مسیر رشد تولید، دولت تنها به یک معجزه نیاز دارد تا جهش 50 درصدی تولید را محقق کند. آنچه مشخص است سیاستگذار خودرو با بستن تمامی راه های تامین نقدینگی تنها گزینه ای که پیش رو داشت، توسل به تسهیلات بانکی بود که آن هم با مقاومت رئیس کل بانک مرکزی که خودروسازی را فشل خوانده بود کمی سخت و ناممکن به نظر می رسید. در نهایت تسهیلات 5 هزار میلیاردی در کنار انتشار گواهی اوراق مولد (گام) به مبلغ 10 هزار میلیارد برای خودروسازی کشور مصوب شد.آنچه مشخص است خودروسازان سال هاست که با توجه به مشکلات نقدینگی، بدهی به زنجیره قطعه سازی و همچنین زیان تولید همواره به دنبال تسهیلات ارزان قیمت از سیستم بانکی بوده اند. این امر گذشته از آنکه به تخصیص بهینه اعتبارات لطمه زده و اغلب موجب افزایش معوقات بانکی می شود، به چالشی در ترازنامه این شرکت ها نیز تبدیل شده است.با این حال سیاستگذار خودرو این مسیر را بر آزادسازی قیمت که عنوان می شود تبعات اجتماعی در بردارد ترجیح داده است. بر این اساس اگر چه اوراق گام مسیر طولانی برای همراهی و کمک به زنجیره خودروسازی کشور پیش رو دارد، اما تسهیلات 5 هزار میلیاردی آیا می تواند منجر به رشد تولید شود یا این تسهیلات حکم مسکنی را دارد که در کوتاه مدت درد خودروسازی را دوا خواهد کرد؟ آنچه مشخص است به گفته برخی از کارشناسان، خودروسازان به طور ماهانه 5 هزار میلیارد فروش دارند که این نقدینگی چندان نتوانسته هزینه های این شرکت ها را پوشش دهد. حالا نیز عنوان می شود که تسهیلات 5 هزار میلیاردی نه تنها در شرایط کنونی که خودروسازان به دلیل مشکلات نقدینگی با افت ماهانه تولید روبه رو هستند، دردی از این شرکت ها دوا نمی کند بلکه آنها قادر خواهند بود که با این تسهیلات تنها بخشی از بدهی قطعه سازان را صاف کنند. به این ترتیب این طور می توان نتیجه گرفت که تسهیلات دریافتی تنها قرار است خرج روزمرگی خودروسازان یا پرداخت بدهی های جاری آنها شود و طرح و ایده ای پشت آن قرار ندارد.

در هر حال این تسهیلات باز هم مسکن موقتی است برای درد نقدینگی خودروسازان که سال هاست زیان انباشته را همراه خود دارند و به واسطه قیمت گذاری دستوری هر خودرویی را با زیان به بازار عرضه می کنند. آنچه مشخص است در خودروسازی های دنیا اخذ وام و تسهیلات به منظور طرح های توسعه ای و عرضه خودروی جدید انجام می شود اما در ایران، هر زمانی که خودروسازان در لبه پرتگاه قرار گرفتند دولت با تسهیلات به کمک این صنعت می شتابد.در شرایط کنونی نیز تصور اینکه تسهیلات 5 هزار میلیاردی و اوراق گام قرار است منجربه جهش 50 درصدی شود، فکری باطل است چرا که هدف دولت از پرداخت این تسهیلات فقط جلوگیری از افت تولید تلقی می شود.

الگوی جهانی تسهیلات دهی

تسهیلات دهی به زنجیره خودروسازی تنها محدود به شرکت های خودروساز کشورمان نیست و این روش تامین مالی در عرصه جهانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و خودروسازان بین المللی نیز از این مسیر به تامین نقدینگی مورد نیاز خود می پردازند. با این حال اما دلایلی که خودروسازان داخلی را به سمت دریافت تسهیلات از سیستم بانکی کشور سوق می دهد با آنچه در عرصه جهانی اتفاق می افتد، متفاوت است.

شرکت های خودروساز بین المللی از مسیر دریافت تسهیلات به دنبال این هستند که برنامه های توسعه ای خود را پیش ببرند و به تعبیر دیگر خون تازه ای به رگ های تولید خود تزریق کنند. مدیران ارشد این شرکت ها تسهیلات دریافتی را صرف احداث خطوط تولید جدید، گسترش سبد محصولاتی خود و همچنین بخش تحقیق و توسعه می کنند. این در حالی است که خودروسازان داخلی زمانی این امکان را پیدا می کنند تا نقدینگی را در قالب تسهیلات بانکی دریافت کنند که حیات آنها در معرض خطر قرار می گیرد و بیم آن می رود که عن قریب چرخ تولید آنها متوقف شود.

در این شرایط شرکت های خودروساز داخلی تسهیلات دریافتی را نه تنها صرف احداث خطوط تولید جدید یا گسترش بخش تحقیق و توسعه خود نمی کنند، بلکه نقدینگی دریافتی در قالب تسهیلات را به پرداخت بدهی های گذشته، دیون بانکی سررسید شده و در پاره ای موارد پرداخت حقوق و دستمزد عقب افتاده کارکنان خود اختصاص می دهد. البته در ارتباط با دریافت تسهیلات از سوی شرکت های خودروساز بین المللی ذکر این نکته نیز لازم است که به رغم آنکه آنها تسهیلات دریافتی را به بخش تحقیق و توسعه و گسترش سبد محصولاتی خود اختصاص می دهند. با این حال سیاست گذار کلان در آن کشورها این تسهیلات را به راحتی در اختیار خودروسازان قرار نمی دهد. سیاست گذاران هر کشور پیش از تزریق نقدینگی به خودروسازان تعهدات متعددی را از مدیران ارشد آن شرکت ها دریافت می کنند. نمونه ای از نحوه پرداخت تسهیلات به شرکت های خودروساز را می توان در دوران رکود اقتصادی سال 2008 در ایالات متحده آمریکا مشاهد کرد. در آن سال دو خودروساز بزرگ آمریکا یعنی جنرال موتورز و کرایسلر با خطر ورشکستگی مواجه بودند و بیم آن می رفت تا مدیران ارشد دو خودروساز یادشده مجبور به اعلام ورشکستگی و تعطیلی شرکت های تحت مدیریت خود شود؛ اما سیاست گذار کلان اقتصاد با تزریق 17میلیارد و 400میلیون دلار به دو خودروساز یادشده نه تنها سایه ورشکستگی را از بالای سر این شرکت ها کنار زد، بلکه سبب شد تا آنها به سمت توسعه همه جانبه نیز حرکت کنند. اما همان طور که گفته شد پرداخت این تسهیلات به طور مشروط انجام شد و پیش از آن از مدیران ارشد هر دو خودروساز تعهداتی درباره نحوه هزینه کرد تسهیلات دریافتی اخذ شد.

اما این شروط برای پرداخت تسهیلات چه بود؟ در زمان تصویب پرداخت این تسهیلات به دو خودروساز یادشده، نمایندگان مجلس شرط پرداخت این کمک مالی را تفکیک هزینه ها و سازماندهی مالی مجدد شرکت های خودروساز اعلام کردند. در ادامه مدیران ارشد جنرال موتورز و کرایسلر موظف بودند ابتدا گزارش مفصلی از اصلاح مالی خود را در اختیار وزارت دارایی ایالات متحده قرار دهند. همچنین باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا، یک هیات ویژه را مامور کرد تا بر اصلاح و سازماندهی مجدد ساختار مالی شرکت های خودروسازی نظارت کند. آن طور که گفته شد وزیر دارایی ایالات متحده آمریکا و مشاور اقتصادی کاخ سفید نیز به دستور رئیس جمهور، باید با این هیات همراهی می کردند.

مُسکن تسهیلات چه مدت اثر دارد؟

تسهیلات دهی به شرکت های خودروساز کشورمان در حقیقت اقدامی است برای ادامه حیات خودروساز. همان طور که عنوان شد به تازگی نیز دریافت 15 هزار میلیارد تومان تسهیلات ( در قالب 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی و 10 هزار میلیارد تومان اوراق گواهی اعتبار مولد «گام» ) برای تامین نقدینگی خودروسازان نهایی شده است. اما سوال اینجاست که این تسهیلات تا چه زمانی می تواند کمک کند تا چرخ های شرکت های خودروساز از حرکت باز نماند؟

در این ارتباط حسن کریمی سنجری کارشناس خودرو به «دنیای اقتصاد» می گوید با توجه به زیان انباشته ای که شرکت های خودروساز در صورت های مالی خود تا پایان آذر سال جاری ثبت کرده اند به نظر نمی رسد میزان تسهیلات دریافتی مدت زمان زیادی بتواند به حرکت چرخ های خودروسازان کمک کند. این کارشناس خودرو ادامه داد در بهترین شرایط تاثیر تزریق این نقدینگی جدید بتواند طی سه ماه ابتدایی سال آینده تاثیر خود را روی زنجیره خودروسازی حفظ کند. کریمی سنجری می گوید از آنجا که تسهیلات درمانی در واقع دادن مسکن به زنجیره خودروسازی است تا زمان پایان اثر آن سیاست گذار کلان فرصت دارد تصمیم بگیرد که آیا قصد دارد تغییری در سیاست قیمت گذاری دستوری دهد یا همچنان به تسهیلات درمانی در زنجیره خودروسازی ادامه می دهد.

سعید مدنی مدیر عامل پیشین خودروسازی سایپا نیز به خبرنگار ما می گوید با توجه به میزان زیان انباشته 43 هزار میلیارد تومانی شرکت های خودروساز و همچنین گردش مالی سالانه آنها که حدود 80 تا 90 هزار میلیارد تومان برآورد می شود، تزریق 15 هزار میلیارد تومان در بهترین شرایط 2 تا 3 ماه به ادامه حیات شرکت های خودروساز کمک می کند.

در شرایطی که کریمی سنجری و مدنی معتقدند تسهیلات پرداختی جدید حدود 2 تا 3 ماه می تواند تا حدودی وضعیت تولید شرکت های خودروساز را بهبود ببخشد اما مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه سازان نظر دیگری دارد.

بیگلو به خبرنگار ما می گوید: تسهیلات بانکی 5 هزار میلیارد تومانی ( سهم ایران خودرو و سایپا هر یک 2 هزار و 500 میلیارد تومان است ) با توجه به تولید و فروش ماهانه خودروسازان در بهترین شرایط نزدیک به یک ماه می تواند به شرکت های خودروساز و همچنین زنجیره تامین آنها کمک کند.

دبیر انجمن خودروسازان در ارتباط با انتشار اوراق گام برای زنجیره خودروسازی می گوید ابتدا باید به این نکته توجه کرد که این اوراق بیش از آنکه هدفش تامین مالی زنجیره تامین خودروسازان باشد، به دنبال این است تا از انتشار اسکناس و چاپ پول جلوگیری کند.این فعال قطعه ساز ادامه می دهد دو چالش در مسیر استفاده از این اوراق پیش پای فعالان زنجیره خودروسازی قرار دارد. چالش اول این است که برای استفاده از این تسهیلات قطعه سازان نیاز به اخذ کد سجام دارند و چالش بعدی نیز قبول این اوراق از سوی شرکت هایی است که در تامین نهاده های تولید مورد نیاز قطعه سازان فعال هستند.بیگلو می گوید در حال حاضر قطعه سازان با شرکت های تامین کننده نهاده های تولید مورد نیازشان مانند شرکت های فولادی و پتروشیمی ها در حال رایزنی هستند که آیا اوراق گام را از قطعه سازان قبول می کنند یا خیر؟

دبیر انجمن قطعه سازان تاکید می کند بنابراین در شرایط حاضر تنها روی همان 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی می توان حساب کرد و آن نیز در بهترین حالت حدود یک ماه می تواند چرخ های زنجیره خودروسازی را به حرکت در آورد.کلیدواژه های این خبر
تسهیلات   قطعه سازان   نقدینگی   قیمت محصولات   دوپینگ   آزاد سازی   معوقات بانکی   کمیت   توسل   کارخانه   ترازنامه   مصوبه شورای رقابت   شورای رقابت   اقتصاد   بازار   بانک مرکزی   صنعت   افزایش قیمت   تسهیلات بانکی   خودروسازی   پیش بینی   صنعت خودرو   تولید خودرو   اعتبارات   سیستم بانکی   افزایش تولید   قیمت گذاری دستوری   صنعت قطعه سازی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبر خودرو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
رانت 100 هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو
پدال نیوز
درخواست منابع جدید با وعده رشد 50 درصدی تولید خودرو
پدال نیوز
قطعه سازان: رشد 50درصدی تولید خودرو در گرو دریافت 27هزار میلیاردتومان
خبر داغ
دست شورای رقابت در جیب سهامداران خودرویی
پدال نیوز
شرط کاهش قیمت خودرو در سه ماه/ دست شورای رقابت در جیب سهامداران خودرویی
خودروکار
درخواست 27هزار میلیاردتومان منابع جدید برای رشد 50درصدی تولید خودرو
ایران اکونومیست
افزایش مطالبات قطعه سازان و زنجیره تامین خودروسازی
اقتصاد آنلاین
قطعه سازان: رشد 50درصدی تولید خودرو در گرو دریافت  27هزار میلیاردتومان 
خبرآنلاین
درخواست 27هزار میلیاردتومان منابع جدید با وعده رشد 50درصدی تولید خودرو
ایرنا
رانت 100 هزار میلیارد تومانی در قیمت کارخانه و یازار خودرو
صدا و سیما
مطالبات 10 هزار میلیاردی قطعه سازان از شرکت های خودروساز/ رانت 100 هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو
فارس
محرک های جدید مالی برای ایران خودرو و سایپا
پدال نیوز
محرک های جدید مالی برای دو خودروساز/ یک گام تا تحقق جهش تولید با همکاری بانک مرکزی
خودروکار
نظام قیمت گذاری خودرو در کدام کشور اعمال می شود؟
تین نیوز
خبری از کاهش قیمت خودرو نیست/ تبدیل خودرو از کالای مصرفی به سرمایه ای
قلم نیوز
نقدینگی موردنیاز قطعه سازان به 130 هزار میلیارد تومان رسید
خبر خودرو
آشفته بازاری به نام صنعت خودرو
خبرگزاری دانشجو
افزایش عرضه خودرو در بازار قیمت ها را کاهش می دهد؟
پول نیوز
چرا دولت بر حمایت از صنایع زیان ده اصرار دارد؟
تین نیوز
جهش تولید خودرو با زور تسهیلات بانکی
شعار سال
معایب قیمت گذاری دستوری خودرو
پدال نیوز
فرجام دوپینگ تسهیلاتی خودرو
خودروکار
معایب قیمت گذاری دستوری خودرو/ رانت اختلاف قیمت و سود دلالان
فارس
لغو قیمت گذاری دستوری خودرو
اقتصاد آنلاین
توقف خودرو به وقت آذر
پدال نیوز
پروژه های کاهش هزینه خودروسازان با هدف خروج از زیاندهی
پدال نیوز
کاهش سودآوری خودروسازان
اقتصاد آنلاین
دولت مخالف انحصار خودروسازان است
بازار نیوز
ورود نهادهای نظارتی به حوزه قیمت گذاری خودرو
پدال نیوز
احتمال تسویه 40 درصدی مطالبات قطعه سازان با اوراق گام/ ورود نهادهای نظارتی به حوزه قیمت گذاری خودرو
خودروکار
قیمت خودرو باید در بازار تعیین شود/ خودروسازان به دنبال فضای رقابتی هستند
تابناک
وزیر صنعت:قیمت خودرو باید در بازار تعیین شود/ خودروسازان به دنبال فضای رقابتی هستند
انتخاب
وزیر صنعت: مخالف انحصار و قیمت گذاری دستوری خودرو هستیم / اجازه واردات قطعات داخلی سازی شده را نخواهیم داد
انتخاب
وزیر صنعت: مخالف انحصار خودروسازان هستم
الف
قیمت خودرو باید در بازار تعیین شود
پدال نیوز
مخالف انحصار خودروسازان هستم
مهر نیوز
مخالف انحصار در صنعت خودرو و قیمت گذاری دستوری هستیم
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
جهش تولید خودرو با پرداخت تسهیلات محقق می شود؟
پدال نیوز
تسهیلات 15هزار میلیاردی برای تولید با ضرر!
اقتصاد آنلاین
تسهیلات مقطعی درد جدید صنعت خودرو/جهش تولید خودرو با پرداخت تسهیلات محقق می شود؟
خودروکار
اخبار مرتبط
bltپدال نیوز : رانت 100 هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو
bltپدال نیوز : درخواست منابع جدید با وعده رشد 50 درصدی تولید خودرو
bltخبر داغ : قطعه سازان: رشد 50درصدی تولید خودرو در گرو دریافت 27هزار میلیاردتومان
bltپدال نیوز : دست شورای رقابت در جیب سهامداران خودرویی
bltخودروکار : شرط کاهش قیمت خودرو در سه ماه/ دست شورای رقابت در جیب سهامداران خودرویی
bltایران اکونومیست : درخواست 27هزار میلیاردتومان منابع جدید برای رشد 50درصدی تولید خودرو
bltاقتصاد آنلاین : افزایش مطالبات قطعه سازان و زنجیره تامین خودروسازی
bltخبرآنلاین : قطعه سازان: رشد 50درصدی تولید خودرو در گرو دریافت  27هزار میلیاردتومان 
bltایرنا : درخواست 27هزار میلیاردتومان منابع جدید با وعده رشد 50درصدی تولید خودرو
bltصدا و سیما : رانت 100 هزار میلیارد تومانی در قیمت کارخانه و یازار خودرو
bltفارس : مطالبات 10 هزار میلیاردی قطعه سازان از شرکت های خودروساز/ رانت 100 هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو
bltپدال نیوز : محرک های جدید مالی برای ایران خودرو و سایپا
bltخودروکار : محرک های جدید مالی برای دو خودروساز/ یک گام تا تحقق جهش تولید با همکاری بانک مرکزی
bltتین نیوز : نظام قیمت گذاری خودرو در کدام کشور اعمال می شود؟
bltقلم نیوز : خبری از کاهش قیمت خودرو نیست/ تبدیل خودرو از کالای مصرفی به سرمایه ای
bltخبر خودرو : نقدینگی موردنیاز قطعه سازان به 130 هزار میلیارد تومان رسید
bltخبرگزاری دانشجو : آشفته بازاری به نام صنعت خودرو
bltپول نیوز : افزایش عرضه خودرو در بازار قیمت ها را کاهش می دهد؟
bltتین نیوز : چرا دولت بر حمایت از صنایع زیان ده اصرار دارد؟
bltشعار سال : جهش تولید خودرو با زور تسهیلات بانکی
bltپدال نیوز : معایب قیمت گذاری دستوری خودرو
bltخودروکار : فرجام دوپینگ تسهیلاتی خودرو
bltفارس : معایب قیمت گذاری دستوری خودرو/ رانت اختلاف قیمت و سود دلالان
bltاقتصاد آنلاین : لغو قیمت گذاری دستوری خودرو
bltپدال نیوز : توقف خودرو به وقت آذر
bltپدال نیوز : پروژه های کاهش هزینه خودروسازان با هدف خروج از زیاندهی
bltاقتصاد آنلاین : کاهش سودآوری خودروسازان
bltبازار نیوز : دولت مخالف انحصار خودروسازان است
bltپدال نیوز : ورود نهادهای نظارتی به حوزه قیمت گذاری خودرو
bltخودروکار : احتمال تسویه 40 درصدی مطالبات قطعه سازان با اوراق گام/ ورود نهادهای نظارتی به حوزه قیمت گذاری خودرو
bltتابناک : قیمت خودرو باید در بازار تعیین شود/ خودروسازان به دنبال فضای رقابتی هستند
bltانتخاب : وزیر صنعت:قیمت خودرو باید در بازار تعیین شود/ خودروسازان به دنبال فضای رقابتی هستند
bltانتخاب : وزیر صنعت: مخالف انحصار و قیمت گذاری دستوری خودرو هستیم / اجازه واردات قطعات داخلی سازی شده را نخواهیم داد
bltالف : وزیر صنعت: مخالف انحصار خودروسازان هستم
bltپدال نیوز : قیمت خودرو باید در بازار تعیین شود
bltمهر نیوز : مخالف انحصار خودروسازان هستم
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : مخالف انحصار در صنعت خودرو و قیمت گذاری دستوری هستیم
bltپدال نیوز : جهش تولید خودرو با پرداخت تسهیلات محقق می شود؟
bltاقتصاد آنلاین : تسهیلات 15هزار میلیاردی برای تولید با ضرر!
bltخودروکار : تسهیلات مقطعی درد جدید صنعت خودرو/جهش تولید خودرو با پرداخت تسهیلات محقق می شود؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.