ماجرای کشف قبر زکریای رازی در شهرری چه بود؟

ماجرای کشف قبر زکریای رازی در شهرری چه بود؟
پس از اعلام خبر کشف محل دفن زکریای رازی در شهرری، مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم می گوید: کشف تازه ای اتفاق نیافتاده و ادعای جدیدی مطرح نشده؛ فقط بر اساس اسناد و بررسی های میدانی، محدوده محل دفنِ احتمالی زکریای رازی اعلام شده است.
ماجرای کشف قبر زکریای رازی در شهرری چه بود؟

پس از اعلام خبر کشف محل دفن زکریای رازی در شهرری، مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم می گوید: کشف تازه ای اتفاق نیافتاده و ادعای جدیدی مطرح نشده؛ فقط بر اساس اسناد و بررسی های میدانی، محدوده محل دفنِ احتمالی زکریای رازی اعلام شده است.

ماجرای کشف قبر زکریای رازی در شهرری چه بود؟

به گزارش ایسنا، خبر کشف محل دفن زکریای رازی روز گذشته اعلام شد، به فاصله چند ساعت خبر دیگری در تکذیب آن منتشر شد، حالا مهدی دانشیار ـ مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم ـ که این خبرها به نقل از او منتشر شده است، اصل ماجرا را این طور برای ایسنا شرح می دهد: این گمانه براساس کتاب «آثار بازمانده از ری قدیم» دکتر حسین کریمان مطرح شده است. ادعای جدیدی مبنی بر کشف محل دقیق دفن زکریای رازی صورت نگرفته است. ما به استناد مطالب آن کتاب، محدوده محل دفن این دانشمند را گمانه زنی کردیم.

او می افزاید: در آن کتاب آمده که زکریای رازی احتمالا در منطقه فیروزآباد شهرری و در امامزاده شعیب کنونی دفن شده است. شواهد و بررسی های میدانی نیز آن ادعا را تایید می کند. ما جانمایی دقیقی نداشته ایم. هدف از طرح این موضوع نیز جلب توجه متولیان برای ایجاد یک بنای یادبود بوده است، مثل آن چه برای حکیم فردوسی و عمر خیام ساخته شد. محل دفن این چهره ها نیز دقیق که مشخص نشده، بلکه محدوده آن تعیین و بعد یادبودی بنا شده است.

دانشیار همچنین می گوید که تحقیقات میدانی و بررسی ها در محدوده محل احتمالی دفن زکریای رازی همچنان درحال انجام است.

احمد ابوحمزه ـ ری شناس و مدرس دانشگاه ـ نیز در تایید این سخنان به ایسنا می گوید که ادعا و کشف جدیدی صورت نگرفته است. براساس مستندات مورخان این گمانه مطرح شد که محل دفن زکریای رازی در چه محدوده ای قرار دارد.

او اضافه می کند: درباره محل دفن زکریای رازی حوالی دهه 50 در کتاب حسین کریمان صحبت شده است. این محقق و نویسنده محدوده آثار زیادی را در کتاب های خود مشخص کرده است، از جمله «دژ رشکان» که در سال های 80 - 79 دقیقا از همان محدوده مشخص شده در کتاب، از زیر خاک درآوردیم. یا «گنبد فخرالدوله» که شناسایی آن را براساس مستندات آن کتاب پیش می بریم. بر همین اساس صحبت هایی برای شناسایی محل دفن زکریای رازی مطرح و قرار شد آن محدوده را با توجه به تصاویر و اسناد قدیمی پیدا کنیم.

این ری شناس ادامه می دهد: در کتاب دکتر کریمان، محدوده قبر زکریای رازی، قبرستان قدیمی ری در نزدیکی امامزاده شعیب گمانه زنی شده است. صحبت هایی هم با محلی ها شده است و شواهدی در قبرستان قدیمی این امامزاده وجود دارد که می تواند ادعای مطرح شده در کتاب دکتر کریمان را تایید کند. اما این که دقیقا قبری و جنازه ای بعد از یک هزار سال پیدا شود، منطقی نیست. هدف از طرح این موضوع هم جانمایی برای ایجاد یک یادبود از زکریای رازی در محل دفن احتمالی او بوده است. با همین منطق برای فردوسی و عمرخیام نیز بنای یادبود ساخته شده است، وگرنه محل دفن ایشان که دقیق مشخص نبود.

ابوحمزه می گوید: زکریای رازی یکی از مهم ترین و اثرگذارترین شخصیت ها در علم پزشکی و فلسفه بوده است، ولی هیچ نمادی از او در شهرری دیده نمی شود. فقط یک مجسمه به اسم زکریای رازی در میدان گمرک تهران وجود دارد که اصلا معلوم نیست به چه دلیل و با چه انگیزه ای این مجسمه را در آن منطقه قرار داده اند.

امیرمسیب رحیم زاده. مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرری ـ نیز این سخنان را تکرار می کند و به ایسنا می گوید که کشفی صورت نگرفته است. محل دقیق دفن زکریای رازی هم نه مشخص شده و نه جانمایی. حتی تا به حال مطالعات باستان شناسی با این محور و موضوع در منطقه فیروزآباد یا بخش قلعه نو کنونی صورت نگرفته است. جا دارد باستان شناسان مطالعاتی را در این باره انجام دهند.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به وجود طرح این ادعا براساس کتاب حسین کریمان که در دهه 50 منتشر شده و گفته می شود کشف و ادعای تازه ای رخ نداده است، چرا میراث فرهنگی تا کنون روی این موضوع مطالعات و تحقیقاتی نداشته است، اظهار می کند: به هر حال از دهه 40 و 50 کاری صورت نگرفته است، اما درنظر بوده که انجام شود. ضمن این که امامزاده شعیب همان محدوده ای که به عنوان محل دفن زکریای رازی گمانه زنی شده، قبلا در فهرست آثار ملی ثبت شده است اما خیلی جزئی و تخصصی وارد قضیه نشده اند و موضوع هم مغفول مانده است. ما اعلام کرده ایم درصورت تامین اعتبار بررسی و مطالعات آغاز می شود.

رحیم زاده درباره تامین امنیت محدوده محل دفن زکریای رازی اظهار می کند: آن منطقه متولی دارد که اوقاف است و تامین امنیت آن را باید به عهده بگیرد. هرچند یگان حفاظت میراث فرهنگی نیز در هفته چند نوبت در محدوده تمام آثار ثبت شده گشت دارد و حتما دقت لازم می شود.

زکریای رازی پزشک ایرانی متولد 252 هجری قمری (865 میلادی) در ری بود که در زمینه های شیمی، فیزیک و فلسفه پژوهش های ارزنده ای داشت. در اسناد تاریخی آمده که او مدتی به زرگری مشغول شد و سپس به کیمیاگری روی آورد. در جریان کار با موادشیمیایی چشمش آسیب دید. او در سنین بالا علم طب را آموخت. رازی برای آموزش بیشتر به بغداد سفر کرد و در بیمارستان آن جا در طب استاد شد. بعدها ریاست بیمارستان معتضدی در عراق را به عهده گرفت و پزشک نخست آن جا شد. پس از مرگ معتضد، خلیفه عباسی به ری برگشت و رییس بیمارستان ری شد و تا پایان عمر در این شهر ماند.

رازی اولین پزشکی بود که تشخیص تفکیکی بین آبله و سرخک را بیان کرد. او در ارائه نظریه ایمنی اکتسابی پیشگام بود. در اسناد پزشکی آمده که او نخستین پزشک دوره خود بود که تشریح جسد انسان، استخوان ها، عضلات، مغز و بعضی از شعب اعصاب را در سر و گردن، توضیح داد. او در شیمی استاد بود و الکل، اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اکسیدارسنیک و اسید سیتریک از کشفیات رازی شناخته می شود.

در کتاب آثار بازمانده از ری قدیمِ حسین کریمان درباره محل دفن زکریای رازی نوشته شده است: «در دیه فیروزآباد بقعه ای قدیمی وجود دارد که اهل محل آن جا را به نام بقعه امامزاده شعیب فرزند امام موسی کاظم (ع) می شناسند. با توجه به این حقیقت که آن حدود در قدیم هرگز شیعه نشین نبوده است تا فرزندی از امام را در آن جا مدفون سازند، (رک: ری باستان، ج 2، فصل دوم از باب دوم) و نیز ظاهرا در کتب رجال و انساب و تراجم احوال مورد استفاده، ذکری از فرزندی به این نام از آن امام بزرگوار که در شهر ری مدفون شده باشد، درج نشده و از سویی شیبانی محمدبن حسن، فقیه بزرگ حنفی و یار ابوحنیفه در آن حدود مدفون شده است (رک: ری باستان، ج 1 ص 443، ج 2 نقشه مقابل ص 88) می توان چنین پنداشت که پس از آغاز خرابی و متروک ماندن ری و رواج مذهب شیعه، اندک اندک کلمه شیبانی به شعیب که قرابت مختصر لفظی دارند تصحیف یافته است. اگر این حدس رویی در صورت داشته باشد باید مدفن بسیاری از بزرگان سنی مذهب مدفون در ری، چون هشام بن عبداله و محمدبن زکریا و امثال این دو را در آن حدود جست وجو کرد... در حدود محل بیمارستان قدیمی ری ـ پهنه جنوبی و جنوب شرقی ری قدیم یا حوالی دیه فیروزآباد و قلعه نو و تپه میل کنونی، در میان آثار نامکشوف باستانی (شاید) نشانه ای از گور وی به دست آید.»

لینک کوتاه: asriran.com/003EFj
کلیدواژه های این خبر
یادبود   دانشمند   امامزاده   مستندات   مدرس دانشگاه   جنازه   علم پزشکی   گردشگری و صنایع دستی   حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام   گمرک تهران   کشف تازه   زکریای رازی   فلسفه   پژوهش   نجوم   شهرستان ری   عمر خیام  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «عصر ایران» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
محقق طوسی، فیلسوف و متفکری که باید از نو شناخت
ایکنا
40 اثر سید مرتضی علم الهدی رونمایی می شود
قم نیوز
مهندسین شهید جلوه ای از ایثار و خلاقیت
ایرنا
آیین رونمایی از آثار کنگره بین المللی سید مرتضی برگزار می شود
ایسنا
روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندسی
صدا و سیما
شماره 104 فصلنامه علمی پژوهشی «فقه» منتشر شد
ایکنا
کرونا فرصتی برای ارتقای خدمات کتابخانه ای حرم عبدالعظیم (ع) ایجاد کرد
ایرنا
تشکیل بنیاد رازی در ری
اسکان نیوز
الحاق پسوند نام رازی به روستای فیروزآباد
اسکان نیوز
بنیاد رازی در ری تشکیل می شود
خبرگزاری ایلنا
پیشنهادهایی درباره «زکریای رازی» و «شهر ری»
ایسنا
بنیاد زکریا رازی درشهرری تاسیس می شود/ برگزاری کنگره بین المللی کاشف الکل در قلعه نو
خبرگزاری بسیج
یادمان «رازی» در محدوده آستان مقدس امامزاده شعیب نصب می شود
تسنیم
آیینه کار حرم های اهل بیت (ع) دعوت حق را لبیک گفت
پایگاه وارث
نشست فرهنگی و خبری یادمان محمدبن زکریای رازی برگزار شد
آریا
«محمدرضا نوید» هنرمند آینه کار بناهای مذهبی درگذشت
خبرگزاری حوزه
محمدرضا نوید درگذشت + عکس
رکنا نت
محمدرضا نوید، هنرمند آینه کار درگذشت
خبرگزاری ایلنا
آنچه باید در مورد زکریای رازی بدانید
پارسینه
عملیات گمانه زنی باستان شناسی در امامزاده اسماعیل(ع) قزوین آغاز شد
ایرنا
تمایزهای دانشمند مسلمان و سکولار
مشرق نیوز
کتابی که پیش درآمدی بر تالیفات سلسله وار بعونه و توفیقه است
خبرگزاری کتاب ایران
پشت پرده کشف مقبره زکریای رازی
برنا
کشف مدفن زکریای رازی صحت ندارد
نصف جهان
سیره عملی مرحوم آیت الله ضیاء آبادی
ایرنا
ماجرای کشف قبر زکریای رازی چه بود؟
فرارو
میراث فرهنگی: کشف محل دفن زکریای رازی صحت ندارد
انتخاب
کشف محل دفن زکریای رازی صحت ندارد
بولتن نیوز
کم کاری میراث فرهنگی نسبت به کاوش قبر زکریا رازی/ تشکر از مطرح شدن این موضوع
فارس
نمکی:طب مدرن ممکن است پاسخی برای برخی سوولات نداشته باشد
پارسینه
ماجرای کشف قبر زکریای رازی در شهرری چه بود؟
ایسنا
قبر زکریای رازی پیدا شد؟
آفتاب
محل دفن زکریای رازی بعد از 11 قرن کشف شد + جزئیات
رکنا نت
طب مدرن ممکن است پاسخی برای برخی سوالات نداشته باشد/ نباید فقط و فقط به طب ایرانی فکر کنیم
خبرگزاری موج
کشف محل دفن کاشف الکل پس از 1100 سال
شعار سال
آرامگاه زکریای رازی بعد از 11 قرن در شهرری کشف شد
بولتن نیوز
وزیر بهداشت: خدمات طب مدرن و ایرانی ادغام شوند
عصر ایران
آرامگاه زکریای رازی بعد از 11قرن کشف شد+ عکس
پارسینه
قبر زکریای رازی بعد از 11 قرن پیدا شد؟
رویداد 24
کشف آرامگاه زکریای رازی بعد از 11 قرن در شهرری
روز پلاس
اخبار مرتبط
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.