آمریکایی ها در تحریم نیستند که عجله کنند؛ آنها ازهمین شیوه علیه ایران استفاده می کنند

آمریکایی ها در تحریم نیستند که عجله کنند؛ آنها ازهمین شیوه علیه ایران استفاده می کنند
یک کارشناس سیاست خارجی گفت: مساله این است که امریکایی ها در تحریم نیستند که عجله و شتاب کنند و دلشان هم نسوخته و صبر می کنند و مدعی می شوند که ایران خودش مایل نیست و وضعیت فعلی را ترجیح می دهد و از همین شیوه برای قانع کردن متحدانشان هم استفاده می کنند.
آمریکایی ها در تحریم نیستند که عجله کنند؛ آنها ازهمین شیوه علیه ایران استفاده می کنند

برخلاف آنچه تیم بایدن در ابتدای کار نشان می داد، آنها حالا موضوع بازگشت به توافق هسته ای را پشت گوش انداخته اند. و حتی بایدن اعلام کرده است که تحریم ها را لغو نخواهد کرد تا اینکه ایران قدمی بردارد! برخلاف آتش تندی که بایدن پیش از رسیدن به کاخ سفید برای بازگشت به برجام داشت، حالا او و تیمش از سرعت خود کاسته و سرشان را با امور دیگری گرم می کنند و حتی گاهی به نظر می رسد که تعمدا از اشاره به ایران و توافق هسته ای امتناع می کنند. با این حال هنوز این رابرت مالی است که برخلاف کسانی که برای بازگشت به توافق هسته ای اما و اگر دارند، می گوید ایالات متحده ابتدا باید به توافق با ایران برگردد و گفتگوهای بیشتر باید به بعد از احیای برجام موکول شود.
اما چرا با گذشت نزدیک به یک ماه از حضور جو بایدن در کاخ سفی، هنوز خبری از بازگشت دولت دموکرات امریکا به توافق هسته ای نیست؟
با فریدون مجلسی کارشناس مسائل بین الملل به گفتگو نشسته ایم:
پیش از این که بایدن به کاخ سفید بیاید، زمزمه هایی وجود داشت که او حداقل با یک فرمان می تواند با لغو تحریم ها حسن نیتش را نشان داده و مسیر را برای بازگشت به توافق هسته ای هموار کند. اما این اتفاق نیافتاد. چرا اوضاع آنطور که انتظارش می رفت پیش نرفت؟
به نظر من یکی از علت هایی که بایدن ناگهان از آن شور اولیه ای که داشت عقب نشینی کرد، تصویب آن قانون در مجلس شورای اسلامی است که دو ماه فرصت داده که اگر طی این مدت تحریم ها برداشته نشود، ایران از برجام به نوعی خارج می شود. این چون در استانه به اصطلاح آغاز کار بایدن هم بود یا نوعی مخالفت با بازگشت به توافق و... تلقی شد یا یک نوع اتمام حجت به آمریکا. اما همانطور که ایران اتمام حجت ها را نمی پذیرد و مقابل آن می ایستد، آنها هم دیده اند که آسیبی از طولانی شدن تحریم ها نمی بینند پس وقت دارند تا سر فرصت به چگونگی بازگشت به برجام فکر کنند.
آنها منتظر هستند که ببینند بعد از دو ماه که مجلس شورای اسلامی معین کرده بود، چه اقدامی صورت می گیرد تا خودشان را با آن هماهنگ کنند.
یکی از ایده هایی که وجود دارد این است که اروپایی ها هرچه سریع تر واسطه شوند تا ایالات متحده قدمی اساسی برای بازگشت بردارد. چنین چیزی شدنی است؟
من فکر نمی کنم که چنین اتفاقی بیفتد که اروپایی ها بخواهند میانجیگری کنند. فرانسه که حالا پیشنهاد میانجیگری داده همین هفته پیش موضع شدیدتری را اتخاذ کرده بود. روی هم رفته ایران هم عدم تمایلش را به مذاکره با آمریکا بیان کرده. آنها منتظرند که ببینند ایا ایران قرار است با همین شیوه جلو برود یا تمایلی از خود برای حل برخی از مسائل نشان دهد. در چنین شرایطی بعید نیست که این رویکرد آنها تا زمانی که خطر ساخت بمب هسته ای نباشد ادامه پیدا کند.
برخی معتقدند که این تاخیر ایالات متحده ممکن است برای این باشد که سرنوشت انتخابات آینده ایران مشخص شود تا بدانند که ایران با وجود دولت جدید چه موضعی خواهد گرفت. این ایده تاچه اندازه می تواند به واقعیت نزدیک باشد؟
من با این ایده موافق نیستم . واشنگتن می داند که در ایران نوعی وحدت حاکمیتی وجود دارد که ربطی به انتخابات ندارد. می دانند که فرقی نمی کند که رییس جمهور آینده چه کسی باشد. البته حدس می زنند که ممکن است از جناح مخالف انتخاب شود اما می دانند انها اقدامی خودسرانه از خود نشان نخواهند داد.
برگردیم به تاخیری که در حال اتفاق افتادن است. بایدن روز پنجشنبه به عنوان اولین اقدام مهم خود در حوزه سیاست خارجی تکلیف امریکا با عربستان در مورد یمن را روشن کرد. او این سخنرانی را در وزارت خارجه انجام داد اما اشاره ای به موضوع ایران نکرد. این در حالیست که بایدن پیش از آنکه وارد کاخ سفید شود برای حل مساله بازگشت به برجام مسر به نظر می رسید. اما حالا به نظر می رسد که او حتی عامیانه در حال خریدن زمان است. چرا شور اولیه به این شکل پیش رفت؟
به نظر می آمد که برآورد اولیه دولت بایدن اینگونه بود که مشکل ایران شخص ترامپ است و بعد از اینکه ما عدم تمایل به هرگونه مذاکره ای اعلام کردیم و بحث فرصت دو ماهه برای بازگشت به پیش از توافق مطرح شد، این رفتار بایدن به نوعی هم واکنشی به رفتار ایران بود. بایدن عمل متقابل یا گرو کشی را انتخاب کرده است.
بخشی از این مسیر به ایران هم بر میگردد. ایران برای جلو افتادن این مساله چه رفتاری می تواند نشان دهد؟ چرا که بالاخره ما تحریم هستیم و ایران می خواهد که همزمان با احیای برجام تحریم هایی که توسط دولت ترامپ ایجاد شده اند به کلی برداشته شود.
ایران اعلام کرده امادگی گفتکو و مذاکره با بایدن نیست. انتظار ایران این است که بایدن امریکا را بدون پیش شرط دوباره به توافق هسته ای بازگرداند. به هر حال امکان یافتن راه حلی که از مسیر مذاکره بگذرد، منتفی است و دیگر بستگی به خود واشنگتن دارد که با چراغ سبزها و نشانه ها چطور بخواهد آنطور که قول داده به توافق با ایران بازگردد.
برخی از روزنامه های امریکایی نوشته اند که دولت بایدن از هفته اینده ممکن است دست به ایجاد کانال هایی در رابطه با ایران بزنند. تیمی که بایدن در وزارت خارجه انتخاب کرده همگی به مساله ایران اگاهی دارند. امریکا اعلام کرده بود که عمل ترامپ در خروج از برجام را بد و باطل می داند. بنابراین هر موقع که بخواهد برگردد این نیازی به عملکرد خاصی ندارد و پیش زمینه چندانی هم نمی خواهد. منتها اقداماتی که در ایران صورت گرفت آنها را به این فکر انداخت که بازگشت و اقدام را به تاخیر بیندازد. چرا که فکر می کند راه حلی که مدنظر ایالات متحده با وضعیت فعلی کارایی ندارد. تیمی که بایدن انتخاب کرده بود برای مذاکره اماده بودند چرا که ایران را میشناختند و فکر می کرد که می توانند برای نوعی از مذاکره کاری کنند.
مساله این است که امریکایی ها در تحریم نیستند که عجله و شتاب کنند و دلشان هم نسوخته و صبر می کنند و مدعی می شوند که ایران خودش مایل نیست و وضعیت فعلی را ترجیح می دهد و از همین شیوه برای قانع کردن متحدانشان هم استفاده می کنند.


کلیدواژه های این خبر
فرانسه   واشنگتن   آمریکا   لغو تحریم   جو بایدن   کاخ سفید   رئیس جمهور   میانجیگری   مذاکره با آمریکا   فریدون مجلسی   توافق هسته ای   مجلس شورای اسلامی   عربستان سعودی   برجام   یمن   بین الملل   سیاست خارجی   دموکرات ها  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تیک نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
تهران برای بازگشت به برجام مذاکره نمی کند
بولتن نیوز
سخنگوی کاخ سفید: قصد کاهش تحریم های ایران را نداریم
عصر ایران
سناتور روس: آمریکا به ترور عادت کرده است
تسنیم
بیهودگی مماشات با رویکرد قطره چکانی بایدن
جوان آنلاین
ثبات در خاورمیانه به چیزی فراتر از توافق با ایران نیاز دارد
ساعت 24
دولت جدید آمریکا به مسیر دیپلماسی با ایران بازگشته؟
رویداد 24
برخورد جناحی با احیای برجام ممنوع
روز نو
عربستان پس از ترامپ؛ از اصلاحات داخلی تا سکوت منطقه ای
عصر ایران
بازیگری عقلایی در برجام
ساعت 24
اذعان ظریف به آمریکا آمریکاست
مثلث
کاهش تحریم های ایران در راه است
ساعت 24
رقبای منطقه ای ایران، اروپا و دولت بایدن
فرارو
تحلیلگران عرب: درخواست ایران ازآمریکا برای لغو تحریم هاکاملا منطقی است
ایرنا
واهمه دشمنان از اجرای برجام
ایرنا
ضرب الاجل اسفند و تمارض سیاسی غرب به عوض عمل به تعهدات
تسنیم
چرخش محافظه کارانه در بریتانیا/بوریس جانسون: تحولات مهمی در نگرش واشنگتن- لندن در مسائل مختلفی از جمله ایران رخ داده است
ساعت 24
پشت پرده سیاست برجامی بایدن/نظم امنیتی منطقه و رابطه تهران-ریاض
مهر نیوز
قطر به دنبال ایفای نقش تاریخی در منطقه و زمین برجام
قدس آنلاین
ایران و آمریکا به میانجی نیاز دارند/ لغو تحریم ها در شرایط همه گیری ضروری است/ امیدواریم بایدن روابط آمریکا و جهان را اصلاح کند
خبرگزاری ایلنا
مشاور اسبق کاخ سفید: دولت بایدن تنها به دنبال ترمیم وجهه آمریکا است  
الف
دولت بایدن تنها به دنبال ترمیم وجهه آمریکا است
مهر نیوز
فرجامِ برجام؛ قصه یک بستر و دو رویا/چرا بایدن به توافق هسته ای بر نمی گردد؟
ساعت 24
تمکین بایدن به قدرت انصارالله
جوان آنلاین
برنامه موشکی غیر قابل مذاکره است
خبرگزاری خانه ملت
متفکران انگلیسی:آمریکا قابل اعتماد نیست/بایدن گام اول برجامی را بردارد
ایرنا
چرا وارد کردن عربستان به مذاکرات هسته ای با ایران، اشتباه است؟
انتخاب
حمله موشکی به پایگاه هوایی ملک خالد عربستان سعودی/ اعلام آمادگی عمان برای میانجیگری میان تهران و واشنگتن/ تصویب قطعنامه پارلمان اروپا برای ممنوعیت فروش سلاح به عربستان و امارات/ رونمایی بن سلمان از پروژه عظیم دریای سرخ
تابناک
کار سخت ماکرون برای میانجیگری تهران – واشنگتن
ساعت 24
گیج کننده مثل موضع بایدن درمورد ایران
انتخاب
آمریکایی ها در تحریم نیستند که عجله کنند؛ آنها ازهمین شیوه علیه ایران استفاده می کنند
ساعت 24
روزنامه پاکستانی: بایدن باید ادعای تعامل با ایران را ثابت کند
ایرنا
تردیدها درباره بازگشت سریع توافق هسته ای
ایران جیب
بایدن از عربستان و اسرائیل فاصله می گیرد
خبرگزاری دانشجو
حذف تحریم ها به زودی نخواهد بود
ساعت 24
گشایش بدون نفت
قلم نیوز
رسانه کانادایی: بایدن از عربستان و اسرائیل فاصله می گیرد
ایرنا
خواب جدید برجامی مکرون برای پول های سعودی
خبرگزاری خانه ملت
تنورداغ خبرهای برجامی ؛ تهران و واشنگتن به هم می رسند
مثلث
با کشورهای منطقه خلیج فارس چه کنیم؟
ساعت 24
مخاطب تهدیدهای اسرائیل، واشنگتن است نه تهران
دیپلماسی ایرانی
اخبار مرتبط
bltبولتن نیوز : تهران برای بازگشت به برجام مذاکره نمی کند
bltعصر ایران : سخنگوی کاخ سفید: قصد کاهش تحریم های ایران را نداریم
bltتسنیم : سناتور روس: آمریکا به ترور عادت کرده است
bltجوان آنلاین : بیهودگی مماشات با رویکرد قطره چکانی بایدن
bltساعت 24 : ثبات در خاورمیانه به چیزی فراتر از توافق با ایران نیاز دارد
bltرویداد 24 : دولت جدید آمریکا به مسیر دیپلماسی با ایران بازگشته؟
bltروز نو : برخورد جناحی با احیای برجام ممنوع
bltعصر ایران : عربستان پس از ترامپ؛ از اصلاحات داخلی تا سکوت منطقه ای
bltساعت 24 : بازیگری عقلایی در برجام
bltمثلث : اذعان ظریف به آمریکا آمریکاست
bltساعت 24 : کاهش تحریم های ایران در راه است
bltفرارو : رقبای منطقه ای ایران، اروپا و دولت بایدن
bltایرنا : تحلیلگران عرب: درخواست ایران ازآمریکا برای لغو تحریم هاکاملا منطقی است
bltایرنا : واهمه دشمنان از اجرای برجام
bltتسنیم : ضرب الاجل اسفند و تمارض سیاسی غرب به عوض عمل به تعهدات
bltساعت 24 : چرخش محافظه کارانه در بریتانیا/بوریس جانسون: تحولات مهمی در نگرش واشنگتن- لندن در مسائل مختلفی از جمله ایران رخ داده است
bltمهر نیوز : پشت پرده سیاست برجامی بایدن/نظم امنیتی منطقه و رابطه تهران-ریاض
bltقدس آنلاین : قطر به دنبال ایفای نقش تاریخی در منطقه و زمین برجام
bltخبرگزاری ایلنا : ایران و آمریکا به میانجی نیاز دارند/ لغو تحریم ها در شرایط همه گیری ضروری است/ امیدواریم بایدن روابط آمریکا و جهان را اصلاح کند
bltالف : مشاور اسبق کاخ سفید: دولت بایدن تنها به دنبال ترمیم وجهه آمریکا است  
bltمهر نیوز : دولت بایدن تنها به دنبال ترمیم وجهه آمریکا است
bltساعت 24 : فرجامِ برجام؛ قصه یک بستر و دو رویا/چرا بایدن به توافق هسته ای بر نمی گردد؟
bltجوان آنلاین : تمکین بایدن به قدرت انصارالله
bltخبرگزاری خانه ملت : برنامه موشکی غیر قابل مذاکره است
bltایرنا : متفکران انگلیسی:آمریکا قابل اعتماد نیست/بایدن گام اول برجامی را بردارد
bltانتخاب : چرا وارد کردن عربستان به مذاکرات هسته ای با ایران، اشتباه است؟
bltتابناک : حمله موشکی به پایگاه هوایی ملک خالد عربستان سعودی/ اعلام آمادگی عمان برای میانجیگری میان تهران و واشنگتن/ تصویب قطعنامه پارلمان اروپا برای ممنوعیت فروش سلاح به عربستان و امارات/ رونمایی بن سلمان از پروژه عظیم دریای سرخ
bltساعت 24 : کار سخت ماکرون برای میانجیگری تهران – واشنگتن
bltانتخاب : گیج کننده مثل موضع بایدن درمورد ایران
bltساعت 24 : آمریکایی ها در تحریم نیستند که عجله کنند؛ آنها ازهمین شیوه علیه ایران استفاده می کنند
bltایرنا : روزنامه پاکستانی: بایدن باید ادعای تعامل با ایران را ثابت کند
bltایران جیب : تردیدها درباره بازگشت سریع توافق هسته ای
bltخبرگزاری دانشجو : بایدن از عربستان و اسرائیل فاصله می گیرد
bltساعت 24 : حذف تحریم ها به زودی نخواهد بود
bltقلم نیوز : گشایش بدون نفت
bltایرنا : رسانه کانادایی: بایدن از عربستان و اسرائیل فاصله می گیرد
bltخبرگزاری خانه ملت : خواب جدید برجامی مکرون برای پول های سعودی
bltمثلث : تنورداغ خبرهای برجامی ؛ تهران و واشنگتن به هم می رسند
bltساعت 24 : با کشورهای منطقه خلیج فارس چه کنیم؟
bltدیپلماسی ایرانی : مخاطب تهدیدهای اسرائیل، واشنگتن است نه تهران
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.