ماجرای کشف قبر زکریای رازی در شهرری چه بود؟

ماجرای کشف قبر زکریای رازی در شهرری چه بود؟
پس از اعلام خبر کشف محل دفن زکریای رازی در شهرری، مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم می گوید: کشف تازه ای اتفاق نیافتاده و ادعای جدیدی مطرح نشده؛ فقط بر اساس اسناد و بررسی های میدانی، محدوده محل دفنِ احتمالی زکریای رازی اعلام شده است.
ماجرای کشف قبر زکریای رازی در شهرری چه بود؟

خبرگزاری ایسنا: پس از اعلام خبر کشف محل دفن زکریای رازی در شهرری، مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم می گوید: کشف تازه ای اتفاق نیافتاده و ادعای جدیدی مطرح نشده؛ فقط بر اساس اسناد و بررسی های میدانی، محدوده محل دفنِ احتمالی زکریای رازی اعلام شده است.

خبر کشف محل دفن زکریای رازی روز گذشته اعلام شد، به فاصله چند ساعت خبر دیگری در تکذیب آن منتشر شد، حالا مهدی دانشیار ـ مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم ـ که این خبرها به نقل از او منتشر شده است، اصل ماجرا را این طور برای ما شرح می دهد: این گمانه براساس کتاب «آثار بازمانده از ری قدیم» دکتر حسین کریمان مطرح شده است. ادعای جدیدی مبنی بر کشف محل دقیق دفن زکریای رازی صورت نگرفته است. ما به استناد مطالب آن کتاب، محدوده محل دفن این دانشمند را گمانه زنی کردیم.

او می افزاید: در آن کتاب آمده که زکریای رازی احتمالا در منطقه فیروزآباد شهرری و در امامزاده شعیب کنونی دفن شده است. شواهد و بررسی های میدانی نیز آن ادعا را تایید می کند. ما جانمایی دقیقی نداشته ایم. هدف از طرح این موضوع نیز جلب توجه متولیان برای ایجاد یک بنای یادبود بوده است، مثل آن چه برای حکیم فردوسی و عمر خیام ساخته شد. محل دفن این چهره ها نیز دقیق که مشخص نشده، بلکه محدوده آن تعیین و بعد یادبودی بنا شده است.

دانشیار همچنین می گوید که تحقیقات میدانی و بررسی ها در محدوده محل احتمالی دفن زکریای رازی همچنان درحال انجام است.

احمد ابوحمزه ـ ری شناس و مدرس دانشگاه ـ نیز در تایید این سخنان به ایسنا می گوید که ادعا و کشف جدیدی صورت نگرفته است. براساس مستندات مورخان این گمانه مطرح شد که محل دفن زکریای رازی در چه محدوده ای قرار دارد.

او اضافه می کند: درباره محل دفن زکریای رازی حوالی دهه 50 در کتاب حسین کریمان صحبت شده است. این محقق و نویسنده محدوده آثار زیادی را در کتاب های خود مشخص کرده است، از جمله «دژ رشکان» که در سال های 80 - 79 دقیقا از همان محدوده مشخص شده در کتاب، از زیر خاک درآوردیم. یا «گنبد فخرالدوله» که شناسایی آن را براساس مستندات آن کتاب پیش می بریم. بر همین اساس صحبت هایی برای شناسایی محل دفن زکریای رازی مطرح و قرار شد آن محدوده را با توجه به تصاویر و اسناد قدیمی پیدا کنیم.


این ری شناس ادامه می دهد: در کتاب دکتر کریمان، محدوده قبر زکریای رازی، قبرستان قدیمی ری در نزدیکی امامزاده شعیب گمانه زنی شده است. صحبت هایی هم با محلی ها شده است و شواهدی در قبرستان قدیمی این امامزاده وجود دارد که می تواند ادعای مطرح شده در کتاب دکتر کریمان را تایید کند. اما این که دقیقا قبری و جنازه ای بعد از یک هزار سال پیدا شود، منطقی نیست. هدف از طرح این موضوع هم جانمایی برای ایجاد یک یادبود از زکریای رازی در محل دفن احتمالی او بوده است. با همین منطق برای فردوسی و عمرخیام نیز بنای یادبود ساخته شده است، وگرنه محل دفن ایشان که دقیق مشخص نبود.

ابوحمزه می گوید: زکریای رازی یکی از مهم ترین و اثرگذارترین شخصیت ها در علم پزشکی و فلسفه بوده است، ولی هیچ نمادی از او در شهرری دیده نمی شود. فقط یک مجسمه به اسم زکریای رازی در میدان گمرک تهران وجود دارد که اصلا معلوم نیست به چه دلیل و با چه انگیزه ای این مجسمه را در آن منطقه قرار داده اند.

امیرمسیب رحیم زاده. مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرری ـ نیز این سخنان را تکرار می کند و به ایسنا می گوید که کشفی صورت نگرفته است. محل دقیق دفن زکریای رازی هم نه مشخص شده و نه جانمایی. حتی تا به حال مطالعات باستان شناسی با این محور و موضوع در منطقه فیروزآباد یا بخش قلعه نو کنونی صورت نگرفته است. جا دارد باستان شناسان مطالعاتی را در این باره انجام دهند.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به وجود طرح این ادعا براساس کتاب حسین کریمان که در دهه 50 منتشر شده و گفته می شود کشف و ادعای تازه ای رخ نداده است، چرا میراث فرهنگی تا کنون روی این موضوع مطالعات و تحقیقاتی نداشته است، اظهار می کند: به هر حال از دهه 40 و 50 کاری صورت نگرفته است، اما درنظر بوده که انجام شود. ضمن این که امامزاده شعیب همان محدوده ای که به عنوان محل دفن زکریای رازی گمانه زنی شده، قبلا در فهرست آثار ملی ثبت شده است اما خیلی جزئی و تخصصی وارد قضیه نشده اند و موضوع هم مغفول مانده است. ما اعلام کرده ایم درصورت تامین اعتبار بررسی و مطالعات آغاز می شود.

رحیم زاده درباره تامین امنیت محدوده محل دفن زکریای رازی اظهار می کند: آن منطقه متولی دارد که اوقاف است و تامین امنیت آن را باید به عهده بگیرد. هرچند یگان حفاظت میراث فرهنگی نیز در هفته چند نوبت در محدوده تمام آثار ثبت شده گشت دارد و حتما دقت لازم می شود.

زکریای رازی پزشک ایرانی متولد 252 هجری قمری (865 میلادی) در ری بود که در زمینه های شیمی، فیزیک و فلسفه پژوهش های ارزنده ای داشت. در اسناد تاریخی آمده که او مدتی به زرگری مشغول شد و سپس به کیمیاگری روی آورد. در جریان کار با موادشیمیایی چشمش آسیب دید. او در سنین بالا علم طب را آموخت. رازی برای آموزش بیشتر به بغداد سفر کرد و در بیمارستان آن جا در طب استاد شد. بعدها ریاست بیمارستان معتضدی در عراق را به عهده گرفت و پزشک نخست آن جا شد. پس از مرگ معتضد، خلیفه عباسی به ری برگشت و رییس بیمارستان ری شد و تا پایان عمر در این شهر ماند.

رازی اولین پزشکی بود که تشخیص تفکیکی بین آبله و سرخک را بیان کرد. او در ارائه نظریه ایمنی اکتسابی پیشگام بود. در اسناد پزشکی آمده که او نخستین پزشک دوره خود بود که تشریح جسد انسان، استخوان ها، عضلات، مغز و بعضی از شعب اعصاب را در سر و گردن، توضیح داد. او در شیمی استاد بود و الکل، اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اکسیدارسنیک و اسید سیتریک از کشفیات رازی شناخته می شود.

در کتاب آثار بازمانده از ری قدیمِ حسین کریمان درباره محل دفن زکریای رازی نوشته شده است: «در دیه فیروزآباد بقعه ای قدیمی وجود دارد که اهل محل آن جا را به نام بقعه امامزاده شعیب فرزند امام موسی کاظم (ع) می شناسند. با توجه به این حقیقت که آن حدود در قدیم هرگز شیعه نشین نبوده است تا فرزندی از امام را در آن جا مدفون سازند، (رک: ری باستان، ج 2، فصل دوم از باب دوم) و نیز ظاهرا در کتب رجال و انساب و تراجم احوال مورد استفاده، ذکری از فرزندی به این نام از آن امام بزرگوار که در شهر ری مدفون شده باشد، درج نشده و از سویی شیبانی محمدبن حسن، فقیه بزرگ حنفی و یار ابوحنیفه در آن حدود مدفون شده است (رک: ری باستان، ج 1 ص 443، ج 2 نقشه مقابل ص 88) می توان چنین پنداشت که پس از آغاز خرابی و متروک ماندن ری و رواج مذهب شیعه، اندک اندک کلمه شیبانی به شعیب که قرابت مختصر لفظی دارند تصحیف یافته است. اگر این حدس رویی در صورت داشته باشد باید مدفن بسیاری از بزرگان سنی مذهب مدفون در ری، چون هشام بن عبداله و محمدبن زکریا و امثال این دو را در آن حدود جست وجو کرد... در حدود محل بیمارستان قدیمی ری ـ پهنه جنوبی و جنوب شرقی ری قدیم یا حوالی دیه فیروزآباد و قلعه نو و تپه میل کنونی، در میان آثار نامکشوف باستانی (شاید) نشانه ای از گور وی به دست آید.»


کلیدواژه های این خبر
یادبود   دانشمند   امامزاده   مستندات   مدرس دانشگاه   جنازه   علم پزشکی   گردشگری و صنایع دستی   حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام   گمرک تهران   باستان شناختی   کشف تازه   زکریای رازی   فلسفه   پژوهش   نجوم   شهرستان ری   عمر خیام  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تیک نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
هر کسی را بهر کاری ساختند
مردم سالاری
نسبت ما با کانت هنوز روشن نیست/ ایرانی ها کانت را گاه بیش از آنچه هست و گاه کوچک تر از آنچه هست، جلوه داده اند/ ویتگنشتاین برای روشنفکران دینی ایرانی جذاب است
خبرگزاری ایلنا
واکنش تارتار به پیشنهاد پرسپولیس برای جانشینی گل محمدی
آفتاب
40 اثر سید مرتضی علم الهدی رونمایی می شود
تسنیم
دلیل نامگذاری روز مهندس/ مشهورترین مهندس ایران که بود؟
میزان
ثبت ملی 5 اثر محوطه باستانی اریسمان نطنز
شبکه خبر
5 اثر محوطه باستانی اریسمان نطنز ثبت ملی شد
ایرنا
شماره 104 فصلنامه علمی پژوهشی «فقه» منتشر شد
ایکنا
تشکیل بنیاد رازی در ری
اسکان نیوز
الحاق پسوند نام رازی به روستای فیروزآباد
اسکان نیوز
بنیاد رازی در ری تشکیل می شود
خبرگزاری ایلنا
پیشنهادهایی درباره «زکریای رازی» و «شهر ری»
ایسنا
تناقضات روش شناسانه کتاب «تاریخ اسلام» جعفر شهیدی
ایکنا
بنیاد زکریا رازی درشهرری تاسیس می شود/ برگزاری کنگره بین المللی کاشف الکل در قلعه نو
خبرگزاری بسیج
یادمان «رازی» در محدوده آستان مقدس امامزاده شعیب نصب می شود
تسنیم
نشست فرهنگی و خبری یادمان محمدبن زکریای رازی برگزار شد
آریا
برگزاری نشست خبری یادمان محمد بن زکریای رازی
برنا نیوز
آنچه باید در مورد زکریای رازی بدانید
پارسینه
عملیات گمانه زنی باستان شناسی در امامزاده اسماعیل(ع) قزوین آغاز شد
ایرنا
تمایزهای دانشمند مسلمان و سکولار
مشرق نیوز
کتابی که پیش درآمدی بر تالیفات سلسله وار بعونه و توفیقه است
خبرگزاری کتاب ایران
پشت پرده کشف مقبره زکریای رازی
برنا
کشف مدفن زکریای رازی صحت ندارد
نصف جهان
سیره عملی مرحوم آیت الله ضیاء آبادی
ایسنا
تقویم تاریخ؛ از انتشار روزنامه قانون تا شهادت عماد مغنیه
صدا و سیما
کاخ سلیمانیه مجوز فعالیت گرفت/پیدا شدن دروازه کوروش
مرآت نیوز
ماجرای کشف قبر زکریای رازی چه بود؟
فرارو
میراث فرهنگی: کشف محل دفن زکریای رازی صحت ندارد
انتخاب
کشف محل دفن زکریای رازی صحت ندارد
بولتن نیوز
کم کاری میراث فرهنگی نسبت به کاوش قبر زکریا رازی/ تشکر از مطرح شدن این موضوع
فارس
نمکی:طب مدرن ممکن است پاسخی برای برخی سوولات نداشته باشد
پارسینه
ماجرای کشف قبر زکریای رازی در شهرری چه بود؟
ایسنا
قبر زکریای رازی پیدا شد؟
آفتاب
محل دفن زکریای رازی بعد از 11 قرن کشف شد + جزئیات
رکنا نت
طب مدرن ممکن است پاسخی برای برخی سوالات نداشته باشد/ نباید فقط و فقط به طب ایرانی فکر کنیم
خبرگزاری موج
کشف محل دفن کاشف الکل پس از 1100 سال
شعار سال
آرامگاه زکریای رازی بعد از 11 قرن در شهرری کشف شد
بولتن نیوز
آرامگاه زکریای رازی بعد از 11قرن کشف شد+ عکس
پارسینه
قبر زکریای رازی بعد از 11 قرن پیدا شد؟
رویداد 24
کشف آرامگاه زکریای رازی بعد از 11 قرن در شهرری
روز پلاس
اخبار مرتبط
bltمردم سالاری : هر کسی را بهر کاری ساختند
bltخبرگزاری ایلنا : نسبت ما با کانت هنوز روشن نیست/ ایرانی ها کانت را گاه بیش از آنچه هست و گاه کوچک تر از آنچه هست، جلوه داده اند/ ویتگنشتاین برای روشنفکران دینی ایرانی جذاب است
bltآفتاب : واکنش تارتار به پیشنهاد پرسپولیس برای جانشینی گل محمدی
bltتسنیم : 40 اثر سید مرتضی علم الهدی رونمایی می شود
bltمیزان : دلیل نامگذاری روز مهندس/ مشهورترین مهندس ایران که بود؟
bltشبکه خبر : ثبت ملی 5 اثر محوطه باستانی اریسمان نطنز
bltایرنا : 5 اثر محوطه باستانی اریسمان نطنز ثبت ملی شد
bltایکنا : شماره 104 فصلنامه علمی پژوهشی «فقه» منتشر شد
bltاسکان نیوز : تشکیل بنیاد رازی در ری
bltاسکان نیوز : الحاق پسوند نام رازی به روستای فیروزآباد
bltخبرگزاری ایلنا : بنیاد رازی در ری تشکیل می شود
bltایسنا : پیشنهادهایی درباره «زکریای رازی» و «شهر ری»
bltایکنا : تناقضات روش شناسانه کتاب «تاریخ اسلام» جعفر شهیدی
bltخبرگزاری بسیج : بنیاد زکریا رازی درشهرری تاسیس می شود/ برگزاری کنگره بین المللی کاشف الکل در قلعه نو
bltتسنیم : یادمان «رازی» در محدوده آستان مقدس امامزاده شعیب نصب می شود
bltآریا : نشست فرهنگی و خبری یادمان محمدبن زکریای رازی برگزار شد
bltبرنا نیوز : برگزاری نشست خبری یادمان محمد بن زکریای رازی
bltپارسینه : آنچه باید در مورد زکریای رازی بدانید
bltایرنا : عملیات گمانه زنی باستان شناسی در امامزاده اسماعیل(ع) قزوین آغاز شد
bltمشرق نیوز : تمایزهای دانشمند مسلمان و سکولار
bltخبرگزاری کتاب ایران : کتابی که پیش درآمدی بر تالیفات سلسله وار بعونه و توفیقه است
bltبرنا : پشت پرده کشف مقبره زکریای رازی
bltنصف جهان : کشف مدفن زکریای رازی صحت ندارد
bltایسنا : سیره عملی مرحوم آیت الله ضیاء آبادی
bltصدا و سیما : تقویم تاریخ؛ از انتشار روزنامه قانون تا شهادت عماد مغنیه
bltمرآت نیوز : کاخ سلیمانیه مجوز فعالیت گرفت/پیدا شدن دروازه کوروش
bltفرارو : ماجرای کشف قبر زکریای رازی چه بود؟
bltانتخاب : میراث فرهنگی: کشف محل دفن زکریای رازی صحت ندارد
bltبولتن نیوز : کشف محل دفن زکریای رازی صحت ندارد
bltفارس : کم کاری میراث فرهنگی نسبت به کاوش قبر زکریا رازی/ تشکر از مطرح شدن این موضوع
bltپارسینه : نمکی:طب مدرن ممکن است پاسخی برای برخی سوولات نداشته باشد
bltایسنا : ماجرای کشف قبر زکریای رازی در شهرری چه بود؟
bltآفتاب : قبر زکریای رازی پیدا شد؟
bltرکنا نت : محل دفن زکریای رازی بعد از 11 قرن کشف شد + جزئیات
bltخبرگزاری موج : طب مدرن ممکن است پاسخی برای برخی سوالات نداشته باشد/ نباید فقط و فقط به طب ایرانی فکر کنیم
bltشعار سال : کشف محل دفن کاشف الکل پس از 1100 سال
bltبولتن نیوز : آرامگاه زکریای رازی بعد از 11 قرن در شهرری کشف شد
bltپارسینه : آرامگاه زکریای رازی بعد از 11قرن کشف شد+ عکس
bltرویداد 24 : قبر زکریای رازی بعد از 11 قرن پیدا شد؟
bltروز پلاس : کشف آرامگاه زکریای رازی بعد از 11 قرن در شهرری
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.