«مدیریت متمرکز» حلقه مفقوده توسعه روستاها

«مدیریت متمرکز» حلقه مفقوده توسعه روستاها
تعدد نهادهای متولی توسعه روستا، فقدان مدیریت واحد و کم توجهی به زیست بوم اقتصادی، ویژگی های فرهنگی و اجتماعی و همچنین تمرکز بر توسعه عمرانی سبب شده روستای مولد به روستایی مصرف گرا تبدیل شود.
«مدیریت متمرکز» حلقه مفقوده توسعه روستاها

به گزارش آرانیوز:گروه استان ها- سیدمحمد سیدابراهیمی: توسعه زیرساخت های روستایی و توجه به قابلیت های متنوع هر منطقه به لحاظ کشاورزی و گردشگری سهم مهمی در پیشرفت و آبادانی دارد، اما این روزها برداشت ها و اقدامات متنوع تحت عنوان «توسعه روستایی» در دست انجام است که تا حد زیادی چهره روستاها را دگرگون کرده و در حقیقت تا حدودی منجر به تغییر اقلیم و از بین رفتن مزیت های بومی و ویژگی های کشاورزی و دام پروری در این مناطق شده است.

یکی از نکات مهم در این بخش واگذاری و فروش اراضی روستایی با کاربری مسکونی در بسیاری از روستاها به خصوص مناطق با آب وهوای معتدل تر شده است.

در حال حاضر حدود پنج درصد از کل جمعیت استان قم در روستاها ساکن هستند که کمبود منابع آب کشاورزی و عدم اشتغال پایدار مبتنی بر اقتصاد روستا از مهم ترین مشکلات روستاییان به شمار می رود.

افزایش هزینه های زندگی برای روستاییان

اجرای طرح های هادی روستایی و توسعه گردشگری از دیگر موارد مهم و مهم در احیا روستاهای استان قم محسوب می شود که ضمن بهسازی و احیای بافت های باارزش روستایی، زمینه جذب گردشگران و ماندگاری مردم در روستاها را فراهم می کند.

اما نکته مهم ساخت وسازهای بی رویه در بافت روستا و ایجاد سکونتگاه های غیربومی و به صورت فصلی و شناور در این مناطق است که به رشد قیمت زمین در روستاها منجر شده و سبب از بین رفتن منابع و تغییر نگرش های فرهنگی و بروز آسیب های اجتماعی و افزایش هزینه های زندگی در روستاها شده است.

در چند سال اخیر عایدی که آخر هفته ها نصیب روستای ما شده تبدیل شدن به پاتوق افرادی است که برای خوش گذرانی آمده اند «حاج علی» که مویی سپید کرده و ساکن یکی از روستاهای بخش «کهک» قم است می گوید: در چند سال اخیر عایدی که آخر هفته ها نصیب روستای ما شده تبدیل شدن به پاتوق افرادی است که برای خوش گذرانی آمده اند.

وی می گوید همه پسرانش کشاورز و باغدار و دامدار هستند و اما پسر کوچکش راه آن ها را نرفته و دلال زمین و ملک شده است.

«موسی» که در دفتر مشاور املاک کار می کند می گوید: در چند سال اخیر قیمت زمین در روستا از متری 200 هزار تومان به 3 و 4 میلیون رسیده است و طوری شده که از تهران و اصفهان افرادی می آیند و زمین اینجا می خرند و سرمایه گذاری می کنند چون سود بسیار خوبی دارد.

حسن یکی از ساکنان روستای «خاوه» بخش «کهک» با بیان اینکه در این روستا کارگر است و تنها درآمدش از همین روستا به دست می آید، می گوید: در روستای خودمان مستأجر هستم و دو سالی است که بابت دریافت زمین برای خودم، درخواست دادم اما هنوز خبری برای دریافت زمین نشده تا منزلم را بسازم.

رضا که دو فرزند 3 و 5 ساله دارد می گوید که در دوران کودکی اش برای مردم روستا با تانکر آب می آوردند بعد لوله کشی شد و همه ما خوشحال بودیم اما امروز شرایط به نحوی شده که در روزهای تعطیل باز دچار قطعی آب می شویم.

وی می گوید: در برخی مناطق روستا به خاطر ساخت وساز زیاد از یک انشعاب به بیش از چهار منزل آب می دهند و این باعث افت فشار شده است.

توسعه با هدف تجدید حیات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

بحث توسعه روستاها از سال 1362 و تحت عنوان «روان بخشی روستاها» در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به اجرا گذاشته شد و در سال های بعد به خصوص از سال 1366 توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با هدف تجدید حیات و هدایت روستاها از ابعاد کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با جدیت پیگیری شد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان قم درباره اینکه چه راهبردی برای توسعه روستاها وجود دارد می گوید: «طرح هادی روستا» در افق 10 ساله برای روستاها شکل گرفته است که توسط کمیته فنی بررسی و تصویب می شود و بر این اساس نیازها و شاخص های رشد با توجه به دوره طرح پیش بینی می شود.

بلدی می گوید: در این کمیته نمایندگان دستگاه های مختلف موظف به حضور هستند و برای پیشرفت روستاها باید با یکدیگر همراهی و همکاری کنند و مسائل را پیگیری و به سرانجام برسانند.

فقدان مدیریت واحد برای اداره روستاها در کشور

اما مدیرکل امور روستایی استانداری قم معتقد است در حوزه روستایی «مدیریت واحدی» وجود ندارد و نهادهای متعددی برای مدیریت در روستا وجود دارد و هرکدام از دستگاه ها و اهرم های ناظر بر روستاها بر طبق ساختار خودشان فعالیت های مربوطه را انجام می دهند و نمی توانیم در حوزه روستایی به مردم پاسخ کامل و جامع بدهیم.

سجاد چهرگانی با تأکید بر اینکه بحث مدیریت واحد امور روستاها در مجلس قبل مطرح و پیگیری شد، ادامه داد: با تلاش و پیگیری های فراوان قرار شد که یک لایحه یا طرح در مجلس مطرح شود که متأسفانه این مهم انجام نگرفت و اکنون هم فعالان حوزه روستایی در تلاش هستند تا این هدف تحقق یابد و روستاها به مدیریت واحدی دست پیدا کنند.

همین فقدان مدیریت واحد باعث شده است با توسعه عمرانی در روستاها به بخش های اجتماعی و فرهنگی کم توجهی شود و بعضاً برخی روستاها به دلیل نبودن متولی ساختارهای فرهنگی و اجتماعی به جای تجدید حیات کلاً نابود شوند.

تأثیرپذیری روستا از خوش نشین ها

مصطفی ملایی استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل فرهنگی با بیان اینکه قبلاً محصولات روستاییان به شهرها انتقال داده می شد و افراد شهری از محصولات بهره مند می شدند، گفت: این محصولات یا دامی و یا کشاورزی بودند اما امروز به دلیل آرامشی که در شهرها وجود ندارد اتفاق دیگری افتاده است و آن مهاجرت مردم از شهرها به سمت محیط روستاها بود و بافت روستا تحت عنوان خوش نشینی تغییر پیداکرده است.

امروز اگر روستاییان بخواهند کاری را در روستا انجام بدهند بهترین آن فروش املاک و زمین های خود به چند برابر قیمت به افراد شهری است یعنی آن ها ابزار کار خود را می فروشند وی با انتقاد از اینکه در حال حاضر زمین ها را در شورا و دهیاری ها قطعه بندی می کنند و به سرمایه گذاران و دلالان واگذار می کنند، ادامه داد: قیمت زمین و املاک با توجه به این تصمیم در روستاها بشدت افزایش پیداکرده است.

این استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل فرهنگی ورود خوش نشین ها به روستاها را باعث افزایش قیمت زمین و درنتیجه دگرگونی های اجتماعی و فرهنگی می داند و می گوید: امروز اگر روستاییان بخواهند کاری را در روستا انجام بدهند بهترین آن فروش املاک و زمین های خود به چند برابر قیمت به افراد شهری است یعنی آن ها ابزار کار خود را می فروشند.

امروز در برخی روستاها شاهد هستیم به جای فروش محصولات محلی و یا صنایع دستی و غذاهای بومی مشاورین املاک قارچ گونه رشد کرده اند و جوانان برخی از این روستاها به جای تلاش بر سر زمین های زراعی یا باغی به دنبال فروش این زمین ها به خوش نشین ها و یا دلالان بزرگ تر هستند.

مدیریت مقطعی و ناکارآمد در روستا

مدیرکل امور روستایی استانداری قم با بیان اینکه اشتغال روستایی کاهش یافته است و روستاییان ما به این سمت می روند که یا کارگر فصلی در روستاها شوند و برای خوش نشین ها و دلالان خدمت کنند یا برای کسب درآمد به سمت شهر مهاجرت کنند، گفت: درواقع اگر نیازهای روستاییان حل نشود آن روستا یک بعدی رشد خواهد کرد.

چهرگانی معتقد است مجموعه شورای روستاها و دهیاری ها مدیریت مقطعی و کوتاهی بر روستاها دارند و هیچ گونه احساس مسئولیت جامعی در بین شورای روستاها و دهیاری ها وجود ندارد و این افراد چون به ارگان خاصی مربوط نیستند با یک استعفا خیلی راحت شانه خالی می کنند و نسبت به مسائل پاسخگو نیستند.

تسهیلات اشتغالزایی روستا در پیچ و خم بروکراسی

مدیرکل امور روستایی استانداری قم ارائه تسهیلات اشتغال زایی در روستاها را یکی از اقدامات مثبت برای توسعه روستاها می داند اما نسبت به شیوه اجرای این طرح انتقاد دارد و می گوید: باوجود اختصاص بودجه برای اشتغال روستاییان و ورود آن ها به عرصه کسب وکار، ملاحظه کردیم که نمی توانیم آن ها را جذب کنیم، چون تسهیلات اشتغال روستایی نیاز به ضامن و وثیقه دارد و قولنامه یا کاغذی که در روستاها در دست افراد است اعتباری ندارد و این مسئله جذب اعتبارات برای این کار را با مشکل مواجه کرد.

وی با بیان اینکه برای گرفتن سند یک قطعه زمین یا ملک در روستاها افراد باید یک سال تلاش کنند تا بتوانند سند محل موردنظر را دریافت کنند، افزود: هر چیزی که روستا و روستاییان به آن نیاز دارند اگر وجود نداشته باشد طبیعتاً آن ها ناامید و بی خیال می شوند و این خوب نیست.

توسعه روستا بدون داشتن پیوست فرهنگی

مصطفی ملایی استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل فرهنگی از نبودن پیوست فرهنگی توسعه در روستاها متناسب با ظرفیت ها، اقلیم و وضعیت آن ها انتقاد می کند و می گوید: روستاها یک بافت اصیل فرهنگی، سنتی و اجتماعی دارند و مهم ترین مسئله ای که هویت روستاها را تحت تأثیر قرار می دهد و به روستاها ضربه وارد می کند ورود خوش نشین ها به روستاها است.

وی معتقد است به دلیل نبود یک برنامه فرهنگی مشخص با ورود افراد جدید به روستا به مرورزمان هویت آن روستا کاملاً تغییر پیدا می کند مثل روستایی که دارای بافت فرهنگی مذهبی بوده اما با مهاجرت افراد به روستا دچار مسائل حجاب و عفاف و امنیتی شده است.

امروزه دلال ها، سرمایه گذاران یا خوش نشین ها اولویت ها و هویت های اصیل روستاها را تغییر داده اند این پژوهشگر مسائل فرهنگی با اشاره به اینکه درآمد روستاییان در گذشته از محصولاتی همچون گردو، گیلاس، فندق و… بود می گوید: امروزه دلال ها، سرمایه گذاران یا خوش نشین ها اولویت ها و هویت های اصیل روستاها را تغییر داده اند.

به نظر می رسد دلایل مهم ضعف بخش روستایی عدم مدیریت واحد و فقدان پیوست فرهنگی است، امروز به دلیل سیاست های غلط اعمالی در روستاها شاهد گرانی سرسام آور زمین به عنوان ابزار تولید در روستا و اجاره نشینی جوانان روستایی هستیم.

تغییر گرایش از فروش محصولات کشاورزی به فروش زمین برای کسب درآمد از مواردی است که باعث می شود روستای مولد به روستای مصرف کننده تبدیل شود.

درواقع با اعمال این سیاست ها، توسعه روستا در همه ابعادش رشدی متوازن نداشته و هر نهادی به اقتضای مأموریتی که برایش تعیین شده به سمت توسعه می رود.

تصویب هرچه سریع تر قانون مدیریت روستا در مجلس شورای اسلامی، التزام به تدوین پیوست فرهنگی برای توسعه روستاها و توجه به اشتغال زایی مبتنی بر زیست بوم روستاها از اقداماتی است که باید به سرعت اجرا شود.


کلیدواژه های این خبر
اصفهان   تغییر اقلیم   روستا   گردشگران   منابع آب   گردشگری   بنیاد مسکن انقلاب اسلامی   مسکن و شهرسازی   اشتغال پایدار   قطعی آب   آبادانی   بهسازی   زیست بوم   نگرش   کودکی   قیمت زمین   مشاور املاک   تانکر   کاربری مسکونی   انشعاب   لوله کشی   پاتوق   غیربومی   باغدار   اقتصاد   فرهنگی   آسیب های اجتماعی   سرمایه گذاری   استان قم   شهرکرد   روستاها   توسعه گردشگری   فرهنگی و اجتماعی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آرا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
مجموعه گردشگری با 300 میلیارد تومان اعتبار در شاهرود ساخته می شود
ایرنا
7 میلیارد تومان وام مسکن محرومان در آران و بیدگل پرداخت شد
ایرنا
موزه تخصصی در مناطق مولد صنایع دستی در استان گیلان دایر می شود
تسنیم
"روستابازار" رافع مشکلات تولید و مصرف کنندگان
ایرنا
«مدیریت متمرکز» حلقه مفقوده توسعه روستاها
مهر نیوز
کارنامه درخشان منطقه آزاد کیش در رونق گردشگری سلامت
مهر نیوز
هفت طرح عمران شهری لار به بهره برداری رسید
ایرنا
افزایش تولید و تحول زیرساختها دستاورد انقلاب در نصف جهان
ایرنا
جشنواره ایلام به زبان انگلیسی یک نوآوری در حوزه گردشگری است
ایسنا
افتتاح هم زمان 135 پروژه میراث فرهنگی و گردشگری با دستور رئیس جمهوری
خبر داغ
فعالیت 542 گروه جهادی در استان قم
ایسنا
240 صندوق قرض الحسنه مردم یار با محوریت اشتغالزایی راه اندازی شده است
خبرگزاری موج
نوسازی و مقاوم سازی حدود 2 میلیون و 500 هزار مسکن روستایی/ صدور بیش از 3 میلیون سند برای خانه های روستایی/ 99 درصد روستا های بالای 20 خانوار طرح هادی دارند
میزان
بزرگترین گلخانه تولید رز هلندی در سرعین افتتاح شد
ایسنا
استرداد بیش از 2700 اثر از اموال فرهنگی به کشور
خوزنیوز
135 پروژه گردشگری در کشور افتتاح شد
ایرنا
افتتاح هم زمان 135 پروژه میراث فرهنگی و گردشگری در 11 استان
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
افزایش 3 برابری سهمیه مشاغل در شهرستان فیروزه خراسان رضوی
خبرگزاری ایلنا
رفع تشنگی روستاهای مازندران با سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریالی
ایرنا
خدمات مطلوب دولت در فریدونشهر و ضرورت ادامه آن در آینده
ایرنا
تصور تعدد تعطیلات در ایران، نوعی توهم است
ایرنا
امام جمعه یزد: تاثیرگذاری فرهنگی از پیامدهای مثبت گردشگری است
ایرنا
از افتتاح پالایشگاه بیدبلند خوزستان تا 30 طرح بهداشتی در هرمزگان
ایرنا
گردشگری معدن ایده ای نو برای توسعه گردشگری کرمان است
برنا نیوز
گردشگری کشاورزی گره گشای توسعه روستاها در کهگیلویه و بویراحمد
ایرنا
لزوم راه اندازی مراکز بوم گردی در منطقه باشگل
صدا و سیما
تشکل های قزوین می توانند در منطقه باشگل مراکز بوم گردی راه اندازی کنند
ایرنا
ایجاد شغل مهمترین راه ترک اعتیاد در میان جمعیت معتاد خراسان شمالی
ایسنا
بیش از دو هزار مرمت و احیا آثار میراث فرهنگی در سه سال اخیر انجام شده است
آریا
اجرای 18پروژه عمرانی در مناطق محروم قزوین/ 300سری جهیزیه و 2هزار بسته معیشتی به روستاییان اهدا شد
راه دانا
«گردشگری معدنی»؛ سفر به جهان ناشناخته معادن متروکه
ایرنا
کشاورزان به خانواده بزرگ گردشگری وارد شده اند
ایرنا
تفاهمنامه مشارکت در گردشگری بین رشت و دو کلانشهر کشور امضا شد
ایرنا
جشنواره عکاسی «دهکده توریستی گنجنامه» در همدان به کار خود پایان داد
برنا نیوز
حفظ هویت روستا ضامن منافع اقتصادی جوامع محلی است
ایرنا
تاسیسات گردشگری خراسان رضوی 3000 میلیارد تومان بر اثر کرونا متضرر شد
ایسنا
نقشه راه همکاری مشترک ایران و عراق برای دوره پنج ساله تنظیم شده است
شبستان
اشتغال پایدار در روستا؛ زمینه ساز مهاجرت معکوس/ موتور کار و تولید در روستاهای محروم با پرداخت تسهیلات روشن می شود
اوشیدا
تنظیم نقشه راه همکاری ایران و عراق برای دوره 5 ساله
صدا و سیما
شریعتمداری خبر داد: نقشه راه همکاری مشترک ایران و عراق برای دوره پنج ساله تنظیم شده است
خبر داغ
اخبار مرتبط
bltایرنا : مجموعه گردشگری با 300 میلیارد تومان اعتبار در شاهرود ساخته می شود
bltایرنا : 7 میلیارد تومان وام مسکن محرومان در آران و بیدگل پرداخت شد
bltتسنیم : موزه تخصصی در مناطق مولد صنایع دستی در استان گیلان دایر می شود
bltایرنا : "روستابازار" رافع مشکلات تولید و مصرف کنندگان
bltمهر نیوز : «مدیریت متمرکز» حلقه مفقوده توسعه روستاها
bltمهر نیوز : کارنامه درخشان منطقه آزاد کیش در رونق گردشگری سلامت
bltایرنا : هفت طرح عمران شهری لار به بهره برداری رسید
bltایرنا : افزایش تولید و تحول زیرساختها دستاورد انقلاب در نصف جهان
bltایسنا : جشنواره ایلام به زبان انگلیسی یک نوآوری در حوزه گردشگری است
bltخبر داغ : افتتاح هم زمان 135 پروژه میراث فرهنگی و گردشگری با دستور رئیس جمهوری
bltایسنا : فعالیت 542 گروه جهادی در استان قم
bltخبرگزاری موج : 240 صندوق قرض الحسنه مردم یار با محوریت اشتغالزایی راه اندازی شده است
bltمیزان : نوسازی و مقاوم سازی حدود 2 میلیون و 500 هزار مسکن روستایی/ صدور بیش از 3 میلیون سند برای خانه های روستایی/ 99 درصد روستا های بالای 20 خانوار طرح هادی دارند
bltایسنا : بزرگترین گلخانه تولید رز هلندی در سرعین افتتاح شد
bltخوزنیوز : استرداد بیش از 2700 اثر از اموال فرهنگی به کشور
bltایرنا : 135 پروژه گردشگری در کشور افتتاح شد
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : افتتاح هم زمان 135 پروژه میراث فرهنگی و گردشگری در 11 استان
bltخبرگزاری ایلنا : افزایش 3 برابری سهمیه مشاغل در شهرستان فیروزه خراسان رضوی
bltایرنا : رفع تشنگی روستاهای مازندران با سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریالی
bltایرنا : خدمات مطلوب دولت در فریدونشهر و ضرورت ادامه آن در آینده
bltایرنا : تصور تعدد تعطیلات در ایران، نوعی توهم است
bltایرنا : امام جمعه یزد: تاثیرگذاری فرهنگی از پیامدهای مثبت گردشگری است
bltایرنا : از افتتاح پالایشگاه بیدبلند خوزستان تا 30 طرح بهداشتی در هرمزگان
bltبرنا نیوز : گردشگری معدن ایده ای نو برای توسعه گردشگری کرمان است
bltایرنا : گردشگری کشاورزی گره گشای توسعه روستاها در کهگیلویه و بویراحمد
bltصدا و سیما : لزوم راه اندازی مراکز بوم گردی در منطقه باشگل
bltایرنا : تشکل های قزوین می توانند در منطقه باشگل مراکز بوم گردی راه اندازی کنند
bltایسنا : ایجاد شغل مهمترین راه ترک اعتیاد در میان جمعیت معتاد خراسان شمالی
bltآریا : بیش از دو هزار مرمت و احیا آثار میراث فرهنگی در سه سال اخیر انجام شده است
bltراه دانا : اجرای 18پروژه عمرانی در مناطق محروم قزوین/ 300سری جهیزیه و 2هزار بسته معیشتی به روستاییان اهدا شد
bltایرنا : «گردشگری معدنی»؛ سفر به جهان ناشناخته معادن متروکه
bltایرنا : کشاورزان به خانواده بزرگ گردشگری وارد شده اند
bltایرنا : تفاهمنامه مشارکت در گردشگری بین رشت و دو کلانشهر کشور امضا شد
bltبرنا نیوز : جشنواره عکاسی «دهکده توریستی گنجنامه» در همدان به کار خود پایان داد
bltایرنا : حفظ هویت روستا ضامن منافع اقتصادی جوامع محلی است
bltایسنا : تاسیسات گردشگری خراسان رضوی 3000 میلیارد تومان بر اثر کرونا متضرر شد
bltشبستان : نقشه راه همکاری مشترک ایران و عراق برای دوره پنج ساله تنظیم شده است
bltاوشیدا : اشتغال پایدار در روستا؛ زمینه ساز مهاجرت معکوس/ موتور کار و تولید در روستاهای محروم با پرداخت تسهیلات روشن می شود
bltصدا و سیما : تنظیم نقشه راه همکاری ایران و عراق برای دوره 5 ساله
bltخبر داغ : شریعتمداری خبر داد: نقشه راه همکاری مشترک ایران و عراق برای دوره پنج ساله تنظیم شده است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.