جشنواره تئاتر فجر رنگ و بوی حاج قاسم سلیمانی گرفت

جشنواره تئاتر فجر رنگ و بوی حاج قاسم سلیمانی گرفت
خبرگزاری آریا- اداره کل امور هنری بنیاد شهید با حمایت از بخش «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر به ترویج فرهنگ مقاومت و ایثار و معرفی شخصیت سردار شهید سلیمانی در عرصه هنر های نمایشی پرداخت.
جشنواره تئاتر فجر رنگ و بوی حاج قاسم سلیمانی گرفت

جشنواره تئاتر فجر رنگ و بوي حاج قاسم سليماني گرفت خبرگزاری آریا- اداره کل امور هنری بنیاد شهید با حمایت از بخش «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر به ترویج فرهنگ مقاومت و ایثار و معرفی شخصیت سردار شهید سلیمانی در عرصه هنر های نمایشی پرداخت.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از «ایثار»، «سرباز انقلاب» یکی از بخش های ویژه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر است که با حمایت و همکاری اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران با هدف ترویج فرهنگ مقاومت، ایثار، ولایتمداری، دفاع مقدس، مدافعان حرم، استکبارستیزی و بصیرت انقلابی و با پرداختن به شخصیت تأثیرگذار سردار شهید حاج قاسم سلیمانی شکل گرفت.
«سرباز انقلاب» حال و هوای متفاوتی را برای بخش تئاتر خیابانی و همچنین فضای کلی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر رقم زد. برگزاری این بخش بیانگر این مهم است که جشنواره تئاتر فجر به عنوان مهمترین رویداد تئاتری کشور می تواند با تعامل و همکاری سازنده با نهاد ها و مراکز دغدغه مند در زمینه ترویج فرهنگ انقلابی و مقاومت همچون بنیاد شهید و امور ایثارگران، هرچه بیشتر رنگ و بوی جشن فجر انقلاب اسلامی ایران را به خود بگیرد.
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم نیز در بازدید خود از سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر بر اهمیت تأثیرگذاری بخش «سرباز انقلاب» جشنواره تأکید کرد و گفت: یکی از نکات جالب توجه در جشنواره امسال توجه به سردار دل ها سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بوده است. همانطور که نام و یاد او همواره زنده است، در جشنواره تئاتر فجر نیز پرداختن به شخصیت ایشان بسیار ملموس بود و بیش از 10 تئاتر با این مضمون در جشنواره روی صحنه رفته است.
همچنین سیدمرتضی حسینی مدیرکل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن مثبت ارزیابی کردن همکاری بنیاد و سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در برگزاری بخش «سرباز انقلاب»، اعلام کرد که بنیاد شهید و امور ایثارگران این آمادگی را دارد تا در دوره های بعدی جشنواره تئاتر فجر نیز از برگزاری بخش ویژه «سرباز انقلاب» حمایت های لازم را به عمل آورد و این بخش را به صورت گسترده تر و با موضوعات بیشتر برگزار کند.
بخش «سرباز انقلاب» با حضور 12 اثر در عرصه تئاتر خیابانی همراه است که در فضا های باز میزبان سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر شدند و مورد استقبال مخاطبان و اقشار مختلف جامعه قرار گرفتند.
شهر های اصفهان و کرمانشاه هر کدام با 2 اثر و خمینی شهر، پرند، همدان، زاهدان، ساری، لاهیجان، کرمان و آبادان هر کدام با یک اثر در بخش «سرباز انقلاب» جشنواره سی و نهم تئاتر فجر حضور دارند.
«او پهلوان اکبره» و روایت پهلوانی که مرید حاج قاسم می شود
یکی از آثار بخش «سرباز انقلاب» سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر که از شهر کرمانشاه در این رویداد حضور پیدا کرده، نمایش «او پهلوان اکبره» به نویسندگی افشین سلطانی و کارگردانی مصطفی دهشت بهار بردبار است.
در این نمایش که به شیوه نقالی و با استفاده از شیوه های نمایش و موسیقی ایرانی تولید شده، پرداختن به خصیصه پهلوان شهید حاج قاسم سلیمانی مدنظر قرارگرفته و ماجرای پهلوانی را روایت می کند که از دل تاریخ بیرون آمده و با دیدن خصایص پهلوانی حاج قاسم سلیمانی، مرید او می شود.
هومن روح تافتی، مجتبی مرادی، سارا قنبری راد و بهاره کرمی در نمایش «او پهلوان اکبره» به ایفای نقش می پردازند.
روایت مستند از حاج قاسم و یارانش در «سرباز سردار»
امین پورمند با کارگردانی نمایش «سرباز سردار» نوشته مرتضی شاه کرم از ساری یکی دیگر از آثار شرکت کننده در بخش «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر است که به 3 روایت مستند از حاج قاسم سلیمانی، یاران و سربازانش می پردازد.
در این نمایش با استفاده از تصویر، حضور حاج قاسم در 8 سال جنگ تحمیلی، دوران جنگ با داعش و در نهایت شهادت عماد مغنیه و حاج قاسم سلیمانی بر صحنه روایت می شود.
طراح فضا: امین پورمند، طراح لباس: معصومه امیدی و آسیه میرزازاده، آهنگساز: مسعود علاجی، تهیه کننده: مهدی مشایخی و طراح پوستر: امید پورمند از دیگر عوامل نمایش «سرباز سردار» هستند.
قصه یک پستچی و نامه هایی که بعد از شهادت حاج قاسم برگشت خورده اند در «آن سالها»
«آن سالها» از آثار حاضر در بخش «سرباز انقلاب» جشنواره سی و نهم تئاتر فجر، با نویسندگی مرتضی اسدی مرام و کارگردانی بهاره سعیدی پناه از کرمانشاه، روایتگر قصه یک پستچی است که از طریق نامه هایی که برای حاج قاسم سلیمانی ارسال شده، ولی بعد از شهادت ایشان برگشت خورده اند، با افرادی که نامه ها را ارسال کرده و در ارتباط با زندگی سردار بوده اند، مواجه می شود.
در این اثر نمایشی مصطفی کولیوندی و نرگس خاک کار به ایفای نقش می پردازند و مهدی حبیبی طراح فضا، احمد جعفری موسیقی و مهدی اسدی تبار طراح پوستر نماش هستند.
پیدایش و مرگ داعش در «زهی خیال باطل»
سیدمهرداد کاوسی حسینی از همدان، با نویسندگی و کارگردانی نمایش «زهی خیال باطل» در بخش «سرباز انقلاب» سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، به پیدایش و مرگ داعش می پردازد.
در این اثر که به صورت تلفیقی از ملودی و حرکت اجرا می شود، سیدمهرداد کاوسی حسینی، ادیب مبارکی، یاسر بیگ زاده، امیرحسین شاه قدمی و افشین حسنی به ایفای نقش می پردازند.
علی رجبی نیز پخش و اجرای موسیقی «زهی خیال باطل» را عهده دار است.
از به تصویر کشیدن حملات تروریستی داعش تا مبارزه و شهادت حاج قاسم سلیمانی در «سردار و حرم»
نمایش «سردار و حرم» از دیگر آثار حاضر در بخش «سرباز انقلاب» سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با نویسندگی و کارگردانی امیر امینی از لاهیجان، به روایت حملات تروریستی داعش و نهایت مبارزه و شهادت حاج قاسم سلیمانی می پردازد.
آرزو علیپور، امیر امینی، احمد شریفی، سینا ایمانی، الهه یوسفی، مینا حقانی، مجتبی محمدی، معین گوهری، فاطمه جعفرپور، صبا جهانگل و فاطمه میرمؤید بازیگران «سردار و حرم» هستند که با اجرای آیین «کرب زنی» از آیین های عاشورایی استان گیلان به پایان می رسد.
نحوه آشنایی یک مدافع حرم با حاج قاسم سلیمانی در «انگشتری»
نمایش «انگشتری» نوشته مصطفی جعفری خوزانی با کارگردانی نسا سلیمانی از خمینی شهر از جمله آثار حاضر در بخش «سرباز انقلاب» جشنواره سی و نهم است که با نقش آفرینی سعید براتی به نحوه آشنایی یک سرباز مدافع حرم با حاج قاسم سلیمانی می پردازد. در این اثر ماجرای کشته شدن یک داماد به دست داعش برای حفاظت از عروس خود و در نهایت نجات بسیاری از زنان به دست حاج قاسم سلیمانی که داعش قصد اسیرکردن آن ها را داشت، روایت می شود.
نجمه مهرابی دستیار کارگردان، علیرضا آقایی و نسا سلیمانی طراح فضا و همچنین پریسا آقایی منشی صحنه نمایش «انگشتری» هستند.
روایتی متفاوت از شهدای گروه «فاطمیون» در «زندگی با طعم باروت»
معلمی افغانستانی به دنبال گمشده ای می گردد و در نهایت آن را در سوریه پیدا می کند. این روند به روایتی متفاوت از شهدای گروه «فاطمیون» در جنگ با داعش ختم می شود که با نویسندگی و کارگردانی مجتبی خلیلی از اصفهان در نمایش «زندگی با طعم باروت» به تصویر کشیده شده است.
این اثر با نقش آفرینی سیدپویا امامی، نجمه مهرابی خوزانی، روشا مستاجران و کیان حاج هاشمی در بخش «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر حضور دارد.
آدینه رحیم نژاد و مجتبی خلیلی طراح فضا و لباس، محمد نادری موسیقی و قربان نوری، سید محمد صادق سجادیه، حمید صفری و محمد نادری به عنوان گروه نوازندگان، دیگر عوامل نمایش «زندگی با طعم باروت» هستند.
«به نام» و روایت شهادت حاج قاسم سلیمانی در قالب تعزیه
نمایش «به نام» به نویسندگی و کارگردانی اکبر قهرمانی از شهرستان پرند که از آثار حاضر در بخش «سرباز انقلاب» سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر است، با استفاده از هنر آیینی تعزیه به روایت شهادت حضرت ابوالفضل عباس (ع) و حاج قاسم سلیمانی می پردازد.
در این نمایش مصطفی رجبی، سیدمحمد میرنقی، حسین پیروج و حسین زقانی به ایفای نقش می پردازند و رحمت امینی به عنوان مشاور کارگردان، حسین زرقانی به عنوان دستیار کارگردان و برنامه ریز، سید محمد میرنقی به عنوان نویسنده اشعار تعزیه، سیروس زرقانی به عنوان طراح پوستر و بروشور، عباس حیدری و جواد چراغعلی به عنوان گروه موسیقی و اکبر قهرمانی به عنوان طراح صحنه و لباس حضور دارند.
«پیله انقلاب» و روایت تأثیرگذاری حاج قاسم سلیمانی در تاریخ انقلاب
پرداختن به تاریخ و نحوه شکل گیری انقلاب اسلامی و تأثیرگذاری حاج قاسم سلیمانی در این عرصه موضوع کلی نمایش «پیله انقلاب» است که با نویسندگی محمدجواد صرامی و با کارگردانی سیدپویا امامی از اصفهان در بخش «سرباز انقلاب» جشنواره سی و نهم تئاتر فجر حضور دارد.
این نمایش با حضور 11 بازیگر و در قالب طراحی حرکت و موسیقی تولید شده است.
«ژنرال» و روایتی از حضور حاج قاسم سلیمانی در هشت سال دفاع مقدس تا نابودی داعش
تأثیرگذاری حاج قاسم سلیمانی در هشت سال دفاع مقدس تا نقش این سردار شهید در جنگ 33 روزه لبنان و همچنین نابودی داعش موضوع نمایش خیابانی «ژنرال» است که با نویسندگی و کارگردانی سعید بادینی از زاهدان تولید شده و در بخش «سرباز انقلاب» جشنواره سی و نهم تئاتر فجر حضور دارد.
سعید بادینی، مرتضی مودی، شایان غلامیان، رضا آسوده، پوریا جلالوند و امید روحی گروه بازیگران و روح الله عربشاهی موسیقی، سعید بادینی طراح صحنه و فضا، ساغر کیخا طراح لباس و امیرمحمد حسین زاده گریمور نمایش «ژنرال» هستند.
«قاصد» و روایت جانبازی که باید نامه همرزمانش را به حاج قاسم برساند
یک جانباز اعصاب و روان که در زمان جنگ نامه رسان بوده قصد دارد نامه تعدادی از همرزمانش را به دست حاج قاسم سلیمانی برساند، اما ...
این ماجرا روایت تئاتر خیابانی «قاصد» را شکل می دهد که با نویسندگی روح الله اریس و کارگردانی حسام الدین ایرانمنش از کرمان در بخش «سرباز انقلاب» جشنواره سی و نهم تئاتر فجر حضور دارد که با نقش آفرینی آرزو جعفری و رسول حسنی اجرا می شود.
دیگر عوامل نمایش «قاصد» عبارتند از اکرم زارع: مدیر صحنه، مهران پوردهقان: منشی صحنه، زهرا اسدی: دستیار صحنه، مهدی کرمی: سرپرست گروه موسیقی، حدیث امام حسینی: طراح پوستر و محمد صالح حسنی: پشتیبانی.
روایت رشادت های حاج قاسم در خوزستان توسط «هیچکس همچون تو مرد میدان نیست»
بهنام کاوه از آبادان با نمایش «هیچکس همچون تو مرد میدان نیست» از دیگر شرکت کنندگان و حاضران در بخش «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر است که در این اثر نمایشی به حضور، رشادت ها و کمک های حاج قاسم سلیمانی به مردم خوزستان می پردازد.
کاوه علاوه بر نویسندگی و کارگردانی، نقش آفرینی در این نمایش را نیز بر عهده دارد و محمد رنجبر کار موسیقی «هیچکس همچون تو مرد میدان نیست» را انجام داده است.
کلیدواژه های این خبر
اصفهان   آبادان   زاهدان   تئاتر   سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی   تئاتر فجر   نقالی   لاهیجان   استکبار ستیزی   پهلوان   ساری   هشت سال دفاع مقدس   سید عباس صالحی   یارانش   عرصه هنر   مهمترین رویداد   نکات جالب   نهمین جشنواره   سیدمرتضی حسینی   خمینی شهر   انقلاب اسلامی   کرمانشاه   ترویج فرهنگ   فرهنگ و ارشاد اسلامی   تئاتر خیابانی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آریا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
وزیر فرهنگ: مقاومت مردم خوزستان فراموش نشدنی است
ایرنا
مشاور عالی رهبر انقلاب به آمریکایی ها؛ با سرشکستگی از منطقه خارج خواهید شد
خبرآنلاین
سرلشکر صفوی: آمریکایی ها با سرشکستگی از منطقه خارج خواهند شد
ایرنا
روزشمار دفاع مقدس (28 بهمن)
خبرگزاری دفاع مقدس
یثربی: امروزه شاهد بدترین دوران تاریخ فرهنگ و هنر کشور هستیم/ جامعه نیاز به امید و روحیه دارد نه نشان دادن سیاهی و یاس و فقر و تجاوز و خشونت و خودکشی!
سینما پرس
اعلام اسامی نمایش های منتخب رویداد خیابان تئاتر ایران
همشهری آنلاین
اعلام اسامی نمایش های منتخب «رویداد خیابان تئاتر ایران»
مهر نیوز
تیپ فاطمیون سوژه نمایش «زندگی با طعم باروت» است
خبرگزاری دفاع مقدس
پرونده سی ونهمین جشنوار تئاتر فجر بسته شد
ایران آنلاین
«تئاتر فجر 39» به ایستگاه پایانی رسید/ برگزیدگان معرفی شدند
راه دانا
برگزیدگان تئاترفجر معرفی شدند
سینما پرس
جشنواره تئاتر فجر با پاسداشت یاد شهید فخری زاده به کار خود پایان داد
ایکنا
برگزیدگان تئاترفجر 39 معرفی شدند
بولتن نیوز
ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جشنواره تئاتر فجر با «سرباز انقلاب»
ایرنا
ادای دین جشنواره تئاتر فجر به سردار سلیمانی
افکار نیوز
دست پر بخش «سرباز انقلاب» با اجرا و حضور 12 نمایش در تئاتر فجر
سینما پرس
جزییات برگزاری آیین اختتامیه سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر
ایرنا
ادای دین جشنواره تئاتر فجر به سردار سلیمانی در «سرباز انقلاب»
مهر نیوز
معرفی نامزدهای بخش «سرباز انقلاب» سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر
ایرنا
نامزدهای دیگرگونه های اجرایی جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند
ایرنا
تماشای تئاتر زیر چتر/ وزیر «عمو هاشم» را دید
مرآت نیوز
ملتی که همه کالاهایش وارداتی بود اکنون موشک های نقطه زن دوربرد دریایی می سازد
فارس
برگزاری تئاتر در استان ها نقطه عطف هنر نمایش در دوران کرونا است
ایرنا
10 نمایش با موضوع سردار سلیمانی روی صحنه تئاتر فجر
جوان آنلاین
جشنواره های تئاتر کارنامه یک ساله تئاتر ایران به حساب می آیند
سینما پرس
در حاشیه اکران فیلم سینمایی "تک تیرانداز" از خانواده شهید زرین تقدیر شد
برنا
بسیاری از آثار تئاتر فجر امسال به تاریخ و هویت انقلابی پرداخته اند
ایکنا
تلویزیون تئاتر ایران فرصت رونق اقتصادی را برای این هنر فراهم می کند
پانا
وزیر ارشاد: کرونا ضربه بزرگی به اقتصاد تئاتر کشور وارد کرد
رکنا نت
پرداختن به «شهید سلیمانی» در جشنواره های فیلم و تئاتر فجر ملموس بود
خبرگزاری دفاع مقدس
نمایش بیش از 10 تئاتر در جشنواره فجر با موضوع سردار دلها
ایرنا
وزیر ارشاد: کرونا ضربه بزرگی به اقتصاد تئاتر زد
قدس آنلاین
صالحی به تماشای نمایش سرباز نشست/ تلویزیون تئاتر ایران فرصت رونق اقتصادی را برای این هنر فراهم می کند
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
توجه ویژه به سردار دل ها در جشنواره تئاتر فجر
صدا و سیما
جشنواره تئاتر فجر مجموعه ای قابل تحسین از تئاتر رنگارنگ کشور است
ایرنا
100 برنامه فرهنگی و هنری در استان سمنان برگزار می شود
آریا
آقای وزیر به جشنواره تئاتر فجر می رود
افکار نیوز
تقدیم نمایش به شهید سلامت و انتشارات کتاب «پلاکات»
ایرنا
«سرباز انقلاب» چگونه به «تئاتر فجر» رسید؟
خبرگزاری دانشجو
«سرباز انقلاب» چگونه به «تئاتر فجر» رسید؟/ حمایت ویژه از اجراها
مهر نیوز
اخبار مرتبط
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.