گام دوم انقلاب اسلامی، گامی در جهت رسیدن به تمدن نوین اسلامی است

گام دوم انقلاب اسلامی، گامی در جهت رسیدن به تمدن نوین اسلامی است
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت پیشرفت امروز جامعه جهانی را تمدن ندانست و گفت: تمدن مدنیت انسانی است و گام دوم انقلاب اسلامی، گامی در جهت رسیدن به تمدن نوین اسلامی است.
گام دوم انقلاب اسلامی، گامی در جهت رسیدن به تمدن نوین اسلامی است

به گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین «سید عبدالفتاح نواب» نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پیش نشست کنگره «زیارت، معنویت و اخلاق بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» که به صورت وبینار پخش شد، نقش زیارت را یکی از مؤلفه های معنویت ارزیابی کرد و گفت: زیارت ائمه معصومین (ع) در راستای خودسازی است؛ از این رو حرم های مطهر حضرات معصومین (ع) به عنوان بیوت نور شناخته می شود که در سازندگی انسان ها و اشاعه معنویت در جامعه بسیار مؤثر و نقش آفرین هستند.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه پیشرفت امروز جامعه جهانی تمدن نیست، چون تمدن مدنیت انسانی است نه سیستم ها و دستگاه ها؛ اظهار کرد: جامعه جهانی از نظر سیستمی پیشرفت هایی کرده است؛ اما به حد کمال نرسیده است، زیرا انسان دو بعد حیوانی و انسانی دارد، در بعد حیوانی پیشرفت کرده اند، اما در بعد انسانی پیشرفت ها چشمگیر نیست.


وی در بیان دلایل عدم پیشرفت جامعه جهانی در بعد انسانی تصریح کرد: اگر پیشرفت حاصل شده بود، در آمریکا شاهد این نبودیم که گلوی یک فرد بیگناه را می فشارند تا جان بدهد، همچنین حقوق سایر کشورها را غصب می کنند تا به اهداف خود برسند؛ مردم مظلوم را آواره و اموال آن ها را غارت می کنند؛ پس این اعمال نشان می دهد، انسانیت به صورت دقیق و کامل در جهان به کمال خود نرسیده است که ما شاهد چنین حرکات زننده و بسیار زشت هستیم.


سرپرست حجاج ایرانی از وضعیت سیاست جامعه جهانی انتقاد کرد و ادامه داد: حاکمان مستکبر همانند گرگ، خون کشورهای ضعیف را می ریزند و برخی کشورها را غارت می کنند و برخی کشورها را به گفته خودشان همچون گاو شیرده می دوشند، معلوم است که این تمدن امروز حاکم درجامعه جهانی، انسانی نیست، بلکه به دنبال تکاثر است. اگربه دنبال تمدن انسانی بودند، چنین وضعیتی را دردنیا شاهد نبودیم.


حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به آیه ای از قرآن کریم «مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ» گفت: تمدن نوین اسلامی، حیات طیبه است، در حیات طیبه هر کس در جایگاه خود با آنچه که مقدورات انسانی است مورد توجه قرار می گیرد؛ کسی حق ندارد حق دیگران را ضایع کند؛ البته ایران هم به دنبال ایجاد تمدن نوین است؛ اما تا رسیدن به این تمدن راه زیادی در پیش دارد.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: آنچه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم بیان فرمودند، به این معنی است که این گام دوم است؛ یعنی از آن فتنه ها و مشکلاتی که دولت های ستم شاهی ایجاد کردند، یک گام بعد از پیروزی انقلاب انجام گرفته است و گام به گام پیش می رود تا تمدن نوین اسلامی تحقق پیدا کند.


وی با اشاره به برخی مشکلات و موانع تمدن نوین اسلامی گفت: دشمنان اجازه نمی دهند این تمدن محقق شود؛ کما اینکه در این سالیان به دنبال از بین بردن انقلاب اسلامی در گام اول بودند. بنابراین امروز باید برای تمدن سازی همه زنان و مردان نقش ایفا کنند؛ هنوز در جوامعی، زن را در مسائل سیاسی و اجتماعی مساوی با مرد به حساب نمی آورند؛ آن حق و جایگاهی که اسلام برای زن در نظر گرفته است، در نظر نمی گیرند. قرآن می فرماید مؤمن و مؤمنه، او ذکر او انثی، یعنی نقش را برای هم مرد و هم زن به حساب می آورد.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به ارزش حیات طیبه اشاره کرد و ادامه داد: معصومان (ع) در ادعیه خود این حیات طیبه را از خداوند متعال درخواست کرده اند؛ امام سجاد (ع) می فرماید: واجعلنی ممن احییته حیات طیبه، خدایا مرا از کسانی قرار بده که به حیات طیبه گام گذاشتند و پیش رفتند. همچنین در آیه دیگری داریم«وَأَن لَوِ استَقاموا عَلَى الطَّريقَةِ لَأَسقَيناهُم ماءً غَدَقًا». بنابراین اگر دستورات اسلام به صورت دقیق عمل شود، گام به گام جامعه را به سمت تمدن مورد نظر پیش می برد؛ وقتی تمدن اسلامی تمدن رم و ایران باستان را درنوردید، یک حاکمیت جدید و تمدن جدیدی را در قرون اول ایجاد کرد، اما آرام آرام به خاطر فاصله گرفتن از مسائل دینی، افول کرد. در آیات و روایت مؤیداتی است که انسان را به سمت تمدن اسلامی پیش می برد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب، قانون مداری را از جمله عوامل رسیدن به تمدن اسلامی برشمرد و گفت: قانونمداری بسیار مهم است؛ در جوامع اسلامی رهبران دینی بیشترین توجه را به قانون دارند؛ در مسأله کرونا وقتی دانشمندان گفتند که باید مسائل بهداشتی رعایت شود، مقام معظم رهبری تمام موازین و قانون مداری را که باید انجام شود در برنامه های خود داشتند؛ قانون مداری می تواند در جامعه تأثیر شگرفی داشته باشد.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، دومین عامل را پایبندی به اخلاق و معنویات دانست و توضیح داد: معنویات همین زیارت ها است؛ همین برنامه های عبادی و اخلاق مدار بودن است؛ هر کس در چارچوب مسائل اخلاقی عمل کند زمینه های شکوفایی تمدن است.


وی سومین عامل را تشویق و تکریم دانشمندان عنوان و ابراز کرد: دانشمند همیشه باید مورد توجه قرارگیرد تا رو به تعالی و پیروزی برود؛ مرجع تأثیرگذارجامعه دانشمند است؛ اگر روزی دیگران غیر از دانشمندان مطرح شدند و دانشمندان عقب زده شدند، آن جامعه روی صلاح و پیروزی را نخواهد دید.


حجت الاسلام والمسلمین نواب، چهارمین عامل رسیدن به تمدن اسلامی را افزایش تعامل علمی و کتابخانه ای دانست و ابراز داشت: برای رشد نیاز به همین ها هست؛ کتابخانه بغداد یا کتابخانه های جاهای دیگر که در قرون میانی به آتش کشیدند، این ها زمینه افول را ایجاد کرد و دشمن به دنبال این بود که این ها را از بین ببرد؛ امروز هم دشمن مستکبر به دنبال ترور دانشمندان است.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: یک روز شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید مفتح و امروز هم دانشمندان هسته ای مانند شهید فخری زاده را به شهادت می رسانند؛ دشمن به دنبال افول ما است؛ نمی خواهد تمدن نوین اسلامی را شاهد باشد.


وی ایجاد مدارس و مراکز علمی را از دیگر عوامل رسیدن به تمدن نوین اسلامی دانست و گفت: تعداد دانشمندان، مقالات علمی، تحصیل کردگان، تعداد مراکز و مدارس علمی قبل از انقلاب و امروز را مقایسه کنید؛ در گذشته در برخی استان ها دانشگاه نداشتیم؛ یک مدرسه عالی داشتیم؛ اما امروز در تمام کشور اعم از شهرهای مرکز استان و یا شهرستان ها، دانشگاه های مختلفی وجود دارد و به دنبال دانشجو می گردد.


حجت الاسلام والمسلمین نواب، مسائلی را که باعث شکست یک تمدن می شود اینگونه برشمرد: اگر یک حاکمیت مستکبر شد زمینه های افول پیدا می کند؛ شما درباره خود آمریکا با قدرت کذایی می بینید که استکبار آمریکا باعث شده است که در جامعه جهانی افول پیدا کند؛ جهل و خودکامگی هم از دیگر زمینه های ضعف است؛ جدایی دین از سیاست که دین برای خود یک راهی برود و سیاست راه دیگری برود هم از عوامل افول و ضعف هست.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: فقدان همبستگی و وحدت اجتماعی، تأکیدات امام خمینی (ره) درباره وحدت کلمه، سخنان ایشان درباره وحدت و همبستگی جوامع اسلامی توجه به این نکته بوده است؛ فساد و تجمل گرایی هم که جاهلیت اولی است، یکی از زمینه های ضعف و افول یک تمدن است؛ خداوند در آیات کریمه از تبرج و خودنمایی کردن نکوهش کرده است؛ این ها زمینه های ایجاد رخنه و شکاف در جامعه می شود و به جای فلاح، جامعه را به سمت سقوط راهنمایی می کند و پیش می برد.


وی هجوم دشمنان و بیگانگان را نیز در ضعف یک تمدن مؤثر ارزیابی کرد و توضیح داد: این هجوم ممکن است یکی از دو تأثیر را داشته باشد؛ یکی اینکه آن کشوری که مورد تهاجم قرار گرفته است بترسد و همکاری کند و دیگر اینکه خود را پیدا کند و مقاومت کند؛ نتیجه مقاومت پیروزی است؛ تمام دشمنان در نابود کردن سوریه فعال بودند اما سوری ها روحیه خود را نباختند و با راهنمایی های رهبر معظم انقلاب اسلامی مد ظله سوریه روی پای خود ایستاد و مقاومت کرد. نظام جمهوری اسلامی ایران که در سال های آغازین انقلاب مورد هجوم قرار گرفت، اما حضرت امام (ره) فرمودند دزدی آمده است و سنگی انداخته است، مقاومت کردند.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تعصبات قومی و گروهی را نیز باعث شکاف و سقوط تمدن دانست و گفت: هر کدام از این موارد می تواند یک نظام مقتدر متمدن را دچار هرج و مرج کند؛ چیزی که امروز در امریکا می بینید که در بین طرفداران ترامپ و دیگران ایجاد شده است.


وی معنویات را یکی از مؤلفه های رسیدن به تمدن دانست و گفت: یکی از نمادهای معنویات زیارت و حج و عمره است که همه زیارت اماکن مقدسه و توجه به خداوند است که موجب رشد معنویات می شود.

پایان پیام/47

کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   حج و زیارت   آمریکا   ولایت فقیه   زیارت   معنویت   ادعیه   غارت   نقش آفرین   قرآن کریم   معنویت و اخلاق   خودسازی   گاو شیرده   جامعه جهانی   نماینده ولی فقیه   ائمه اطهار   نواب   حضرات معصومین   بیوت   انسانیت   انقلاب اسلامی   بانوان   گام دوم انقلاب   پیروزی انقلاب   سیاسی و اجتماعی   تمدن نوین اسلامی   حجاج ایرانی   حیات طیبه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «شبستان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
پیام فرمانده کل سپاه به یادواره فرماندهان و 330 شهید شهرستان محلات
رکنا نت
شهیدان مشعل هدایت و بصیرت آیندگان شدند
جوان آنلاین
بزرگ مردان با آویختن مدال شهادت مشعل هدایت و بصیرت آیندگان شدند
خبرگزاری بسیج
پیام فرمانده کل سپاه پاسداران به یادواره فرماندهان و 330 شهید محلات
صدا و سیما
بزرگ مردان با آویختن مدال شهادت مشعل هدایت و بصیرت آیندگان شدند/ شهیدان مملکت اسلامی را مدیون فداکاری خود کردند
مشرق نیوز
سرلشکر سلامی: شهیدان مملکت اسلامی را مدیون فداکاری خود کردند
دنیای اقتصاد
انتخابات 1400 و سهم مردم در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب
جوان آنلاین
بسیاری از آسیب های جوانان در فضای مجازی به علت بی سوادی و کم سوادی رسانه ای است
پانا
انقلاب اسلامی با گذشت 42 سال در اوج اقتدار قرار دارد
شبستان
راهپیمایی 22 بهمن محل نمایش انگیزه ایمانی مردم/ مسئولین زمینه رفاه را فراهم کنند
خبرگزاری دفاع مقدس
حدادعادل: بیانیه گام دوم انقلاب در سطح قانون اساسی است/ دستگاه اجرایی کشور از بیانیه گام دوم انقلاب عقب است
میزان
از سالگرد انقلاب اسلامی تا آغاز واکسیناسیون کرونا
ایکنا
زیارتگاه ها ابعاد معرفتی معنویت مردم را تقویت می کنند
مهر نیوز
امید به بیگانگان آفتی بزرگ برای نظام و انقلاب است
آرا نیوز
وجود بیش از 8 هزار زیارتگاه در ایران
عقیق
قانون مداری تاثیر شگرفی در جامعه دارد/اهمیت گام دوم انقلاب
مهر نیوز
فریاد مرگ بر آمریکا همچنان بر زبان ملت جاری است
برنا
آغاز گفتمان سازی برای «زیارت، معنویت و اخلاق براساس بیانیه گام دوم انقلاب»
ایکنا
ترسیم جایگاه زیارت در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب
ایکنا
پیام جامعه مدرسین به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب/فکر مذاکره با آمریکا اندیشه ای غلط است
قم نیوز
وجود بیش از 8 هزار زیارتگاه در ایران/ گام دوم انقلاب، گام آخر آن نیست
فارس
بیش از هر زمانی نیازمند تقویت مبانی ایمانی و بصیرت انقلابی هستیم
رسانیوز
آرمان بزرگ انقلاب اسلامی را ایجاد تمدن نوین اسلامی است/ بسیاری از موفقیت های شیعه در پرتو زیارت ایجاد شده است
شبستان
تداوم حکومت الهی دشمنان انقلاب را به زانو درآورد
ایرنا
امام جمعه ارومیه: انقلاب اسلامی معجزه قرن است
ایرنا
انقلاب ایران ارزان به دست نیامد/ تکریم و توجه به زنان پس از انقلاب کم نظیر است
فارس
بازمهندسی برنامه های بعثه از آثار ماندگار آیت الله ری شهری است
پایگاه وارث
همایش «انقلاب اسلامی، بالنده و استوار» در قم برگزار شد
خبرگزاری حوزه
مکتب فاطمی، الگوی زنان انقلابی ایران اسلامی + فیلم
صدا و سیما
زنان انقلابی هویت جدیدی را به جامعه جهانی عرضه کردند
رسانیوز
متن میثاق نامه دانشگاهیان با آرمان های امام راحل منتشر شد
شبستان
تنها راه خنثی کردن توطئه های اقتصادی دشمنان، اتکا بر توانمندی دانشگاهیان و نخبگان است
ایسنا
زن و مرد در رسیدن به حیات طیبه فرقی ندارند
خبرگزاری حوزه
عزت، اصل اساسی روابط خارجی ایران است
ایسنا
میثاق نامه دانشگاهیان با آرمان های امام خمینی (ره) و تجدید عهد با مقام معظم رهبری
برنا نیوز
میثاق نامه دانشگاهیان با آرمان های امام (ره) و تجدید عهد با مقام معظم رهبری
خبرگزاری ایلنا
اوحدی: تمدن نوین اسلامی در بستر ترویج فرهنگ شهادت و مکتب شهید سلیمانی محقق می شود
خبرگزاری دفاع مقدس
نقش ولی فقیه در انقلاب اسلامی در جامعه باید به خوبی تبیین شود
مهر نیوز
دهه فجر کابوس گریزناپذیر نظام سلطه و صهیونیسم بین الملل است
خبرگزاری دفاع مقدس
نسل جوان حافظ دستاوردهای انقلاب و ارزش های اسلامی است/ گیلانی ها مردمی در مسیر ارزش های رهبری و شهدا هستند
راه دانا
اخبار مرتبط
bltرکنا نت : پیام فرمانده کل سپاه به یادواره فرماندهان و 330 شهید شهرستان محلات
bltجوان آنلاین : شهیدان مشعل هدایت و بصیرت آیندگان شدند
bltخبرگزاری بسیج : بزرگ مردان با آویختن مدال شهادت مشعل هدایت و بصیرت آیندگان شدند
bltصدا و سیما : پیام فرمانده کل سپاه پاسداران به یادواره فرماندهان و 330 شهید محلات
bltمشرق نیوز : بزرگ مردان با آویختن مدال شهادت مشعل هدایت و بصیرت آیندگان شدند/ شهیدان مملکت اسلامی را مدیون فداکاری خود کردند
bltدنیای اقتصاد : سرلشکر سلامی: شهیدان مملکت اسلامی را مدیون فداکاری خود کردند
bltجوان آنلاین : انتخابات 1400 و سهم مردم در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب
bltپانا : بسیاری از آسیب های جوانان در فضای مجازی به علت بی سوادی و کم سوادی رسانه ای است
bltشبستان : انقلاب اسلامی با گذشت 42 سال در اوج اقتدار قرار دارد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : راهپیمایی 22 بهمن محل نمایش انگیزه ایمانی مردم/ مسئولین زمینه رفاه را فراهم کنند
bltمیزان : حدادعادل: بیانیه گام دوم انقلاب در سطح قانون اساسی است/ دستگاه اجرایی کشور از بیانیه گام دوم انقلاب عقب است
bltایکنا : از سالگرد انقلاب اسلامی تا آغاز واکسیناسیون کرونا
bltمهر نیوز : زیارتگاه ها ابعاد معرفتی معنویت مردم را تقویت می کنند
bltآرا نیوز : امید به بیگانگان آفتی بزرگ برای نظام و انقلاب است
bltعقیق : وجود بیش از 8 هزار زیارتگاه در ایران
bltمهر نیوز : قانون مداری تاثیر شگرفی در جامعه دارد/اهمیت گام دوم انقلاب
bltبرنا : فریاد مرگ بر آمریکا همچنان بر زبان ملت جاری است
bltایکنا : آغاز گفتمان سازی برای «زیارت، معنویت و اخلاق براساس بیانیه گام دوم انقلاب»
bltایکنا : ترسیم جایگاه زیارت در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب
bltقم نیوز : پیام جامعه مدرسین به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب/فکر مذاکره با آمریکا اندیشه ای غلط است
bltفارس : وجود بیش از 8 هزار زیارتگاه در ایران/ گام دوم انقلاب، گام آخر آن نیست
bltرسانیوز : بیش از هر زمانی نیازمند تقویت مبانی ایمانی و بصیرت انقلابی هستیم
bltشبستان : آرمان بزرگ انقلاب اسلامی را ایجاد تمدن نوین اسلامی است/ بسیاری از موفقیت های شیعه در پرتو زیارت ایجاد شده است
bltایرنا : تداوم حکومت الهی دشمنان انقلاب را به زانو درآورد
bltایرنا : امام جمعه ارومیه: انقلاب اسلامی معجزه قرن است
bltفارس : انقلاب ایران ارزان به دست نیامد/ تکریم و توجه به زنان پس از انقلاب کم نظیر است
bltپایگاه وارث : بازمهندسی برنامه های بعثه از آثار ماندگار آیت الله ری شهری است
bltخبرگزاری حوزه : همایش «انقلاب اسلامی، بالنده و استوار» در قم برگزار شد
bltصدا و سیما : مکتب فاطمی، الگوی زنان انقلابی ایران اسلامی + فیلم
bltرسانیوز : زنان انقلابی هویت جدیدی را به جامعه جهانی عرضه کردند
bltشبستان : متن میثاق نامه دانشگاهیان با آرمان های امام راحل منتشر شد
bltایسنا : تنها راه خنثی کردن توطئه های اقتصادی دشمنان، اتکا بر توانمندی دانشگاهیان و نخبگان است
bltخبرگزاری حوزه : زن و مرد در رسیدن به حیات طیبه فرقی ندارند
bltایسنا : عزت، اصل اساسی روابط خارجی ایران است
bltبرنا نیوز : میثاق نامه دانشگاهیان با آرمان های امام خمینی (ره) و تجدید عهد با مقام معظم رهبری
bltخبرگزاری ایلنا : میثاق نامه دانشگاهیان با آرمان های امام (ره) و تجدید عهد با مقام معظم رهبری
bltخبرگزاری دفاع مقدس : اوحدی: تمدن نوین اسلامی در بستر ترویج فرهنگ شهادت و مکتب شهید سلیمانی محقق می شود
bltمهر نیوز : نقش ولی فقیه در انقلاب اسلامی در جامعه باید به خوبی تبیین شود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : دهه فجر کابوس گریزناپذیر نظام سلطه و صهیونیسم بین الملل است
bltراه دانا : نسل جوان حافظ دستاوردهای انقلاب و ارزش های اسلامی است/ گیلانی ها مردمی در مسیر ارزش های رهبری و شهدا هستند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.