نام بلند«والفجر 8» برآسمان استان سمنان/«عاشقی»و قهرمانان ایستادگی

نام بلند«والفجر 8» برآسمان استان سمنان/«عاشقی»و قهرمانان ایستادگی
شاهرود- عملیات والفجر 8 اوج دلاورمردی رزمندگان استان سمنان بود و با اهدای بیشترین شهید و اجرای عملیات گسترده لجستیکی مقدمات پیروزی در این عملیات را فراهم کردند.
نام بلند«والفجر 8» برآسمان استان سمنان/«عاشقی»و قهرمانان ایستادگی

به گزارش آرانیوز:گروه استان ها: درباره رشادت های رزمندگان استان سمنان و سه هزار شهید این دیار حرف ها بسیاری گرفته شده است، «والفجر 8» را به درستی والفجر عاشقی مردم به خصوص مردم قهرمان استان سمنان نامیده اند مردمی که بیش از 250 شهید در والفجر 8 تقدیم کردند و شاخص بیشترین شهید جهادگر کشور به نامشان سند خورده است.

بهمن برای مردم استان سمنان که نزدیک به 30 شهید تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تقدیم انقلاب کرده اند، سرد و دلگیر نیست. بهمن ماه برای مردم قومس یادآور بهاری است که با حضور همراه می شود.

بهمن ماه پر حادثه قومسی ها

از دوران انقلاب تا جنگ گنبد و شهادت شهید بوجار و عامریان که در زمره نخستین شهیدان استان سمنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دفاع از انقلاب محسوب می شوند تا کربلای 5، بیت المقدس دو و چهار و همچنین عملیات والفجر 10و والفجر 8 و تشییع های باشکوه شهدای استان سمنان مثل شهدای عملیات کربلا والفجر با حضور مردم زیر برف و باران زمستانی همه برای مردم استان سمنان خاطره انگیز است. گویا بهمن در سرنوشت این مردم جایگاهی ویژه دارد.

«والفجر 8» اما برای مردم استان سمنان جایگاه ویژه ای دارد نخست از این بابت که بچه های این استان بیشترین شهید را در بین دیگر عملیات دفاع مقدس تقدیم انقلاب اسلامی کردند و دیگر به خاطر نقش لجستیکی و با اهمیت جهادگران استان که به خصوص در ساخت پل و عملیات عمرانی و جهادی که حلاوت و شیرینی والفجر را برای مردم استان شیرین تر ساخت.

اهمیت والفجر

یکی از رزمندگان استان سمنان در این عملیات به خبرنگار مهر، می گوید: «والفجر 8» از آنجا دارای اهمیت است که نقطه عطفی پیروزی ما محسوب می شد به نظر من جنگ دارای سه نقطه عطف مهم بود نخستین آنها فتح آبادان و خرمشهر بود که ورق در دفاع مقدس برگشت و از آن پس ما در موازنه قوا قرار گرفتیم. نقطه عطف دوم والفجر بود که توانست ایران را حتی در برتری قرار دهد و تا فاو توسط بچه های ما فتح شود و سوم مرصاد که به صورت واضحی پرونده و طومار منافق و دشمنان را در هم پیچید و از این بابت باید گفت «والفجر 8» یک سوم کل نقاط عطف تاریخ دفاع مقدس است.

اسماعیل حاجی زاده با بیان اینکه دفاع مقدس برای مردم استان سمنان یک حماسه بزرگ است اما والفجر 8 به نظر من دارای طعم و رنگ خاصی است، ابراز کرد: سختی این عملیات در واقع حلاوت آن را برای ما بیشتر کرد ماجرای والفجر برای جوانان امروزی آنقدر شگفت آوراست که مشابه آن را فقط در فیلم های هالیوودی دیده حال آنکه به دست توانمند جوانان آن روزها یک شاهکار بی بدیل نظامی خلق شد.

وی افزود: ماجرای والفجر این بود که فاو از سمت ایران مانند جزیره ای بود که دور تا دور آن آب بود از سوی دیگر مانع مستحکمی هم عراق در آن گذاشته بود و در نتیجه خیال راحتی داشت که از این سو ایرانی ها نمی توانند نفوذ کنند و در نتیجه حفاظت خوبی از آن منطقه نمی شد و بیشتر توجه عراق به استحکامات مرزی خاکی بود اما طراحان عملیات والفجر دقیقاً از همین نقطه ضعف عراق استفاده کردند تا ضربه بزنند اما کار دشواری بود.

این رزمنده آن روزهای والفجر بیان کرد: رزمنده های ما باید کاری را که در یک سال و نیم انجام می شد یعنی شناسایی، ساخت پل، آبراهه، استقرار نیروها، عقبه آتش و … را می بایست در یک ماه انجام می دادند که کاری شگفت بود من در منطقه بودم اما سربازان شاهرودی را به تهران و دریاچه مجموعه ورزشی آزادی بردند تا آموزش های خاصی را ببینند آن هم بسیار سری و در اوج خفا این عملیات در یک شب سرد زمستانی آغاز و عراق آنچنان ضربه ای خورد که باور کردنش برای آن تا مدت ها دشوار به نظر می رسید و رزمنده های ما بعد از فاو را هم حتی فتح کردند.

والفجر و کارهای بزرگ

دیگر رزمنده آن روزهای دوران دفاع مقدس با بیان اینکه کارهای بزرگی در والفجر 8 صورت گرفت که امروز وقتی فکرش را می کنیم بجز ایمان به اراده و خداوند متعال، امکان اجرای آنها نیست، گفت: احداث سدهای خاکی حضرت فاطمه (س) و امام حسن (س) بر روی رودخانه بهمن شیر در والفجر 8 یکی از شاهکارهای گردان های رزمی و مهندسی و جهادگران استان سمنان بود که توانست در جزیره مجنون کار رزمندگان را آسان کند

غلامرضا محمدی با بیان اینکه والفجر 8 با رمز عملیاتی یا زهرا (س) در شامگاه بیستم بهمن ماه 64 در حالی آغاز شد که اتفاقاً آن شب تاریک بود و منطقه عملیاتی به سمت فاو نیز اصلاً چشم اندازی نداشت از سوی دیگر منطقه باتلاقی پیشروی را دشوار می ساخت اما آنقدر غافلگیری برای عراق ایجاد شده بود که ما حتی وقت داشتیم مقداری استراحت هم کنیم.

وی با بیان اینکه اهمیت والفجر در اینجا بود که عراق قبل از آن در بدر و خیبر شکست های بدی خورده بود و آنقدر استحکامات چیده بود که از سال 64 به بعد به خیال خودش ایرانی ها نمی توانستند از راه زمین و آب به عراق حمله کنند، ابراز کرد: والفجر یک نوع جنبه حیثیتی نیز داشت و خداوند شهیدان والا مقام را رحمت کند عزیزانی مانند اخوی عرب آن شب ها چه رشادت هایی را در فاو داشتند و اگر ام القصر و بخش غربی اروند نیز فتح شد به برکت خون همین شهدایی بود که بهمن شیر و اروند را به رنگ خون خود سرخ کردند.

ابتکارات رزمنده های ایرانی

حسین قنبریان از پیشکسوت های روایتگری یکی از پیچیدگی های والفجر را مهندسی رزمندگان جوان ایرانی می داند و معتقد است: اروند با جریان خروشان و عرض بسیار ان، که در برخی موارد از 500 تا هزار متر گستردگی داشت برای خودش یک نوع مانع محسوب می شد اما دانشجویان جوان ما با محاسبات دقیق میزان جزر و مد و بهترین ساعات آن را محاسبه کردند و شب عملیات بسیار به ما کمک کرد و این توان جوانان دیار ما است.

وی درباره والفجر 8 می گوید: درباره والفجر 8 باید گفت ما نقطه ای را انتخاب کرده بودیم که به دلیل عوارض طبیعی اصلاً عراق فکرش را هم نمی کرد که ما بتوانیم به صورت آبی و خاکی به خاکشان دسترسی پیداکرده و فاو را بگیریم لذا باید به دنبال لباس غواصی می گشتیم و این امر توسط محسن رضایی به محسن رفیق دوست وزیر سپاه بیان شد و نیاز دو تا سه هزار لباس غواصی برای عملیات احصاء شد.

این رزمنده دوران دفاع مقدس می گوید: این موضوع باید بین دو نفر می ماند چرا که اگر کسی متوجه می شد قرار است ایران لباس قواصی تهیه کند قطعاً عراق متوجه می شد که عملیاتی آبی در میان است نکته قابل تأمل اما این بود که رفیق دوست هرگز نگفت که تهیه دو هزار دست لباس غواصی و اشنوگل و … ممکن نیست بلکه گفت تهیه می شود و همین امر هم شد و ما توانستیم از گردآن های مختلف غواصی را ابتدا به بندرعباس و سپس به مجموعه ورزشی آزادی تهران ببریم و آموزش غواصی که یک سال و نیم مداوم به طول می انجامد را در عرض سه هفته با کار جهادی به اتمام برسانیم و غواصان ما برای اینکه بتوانند در عملیات بدرخشند معمولاً شش ساعت در آب تمرین می کردند و چهار ساعتی را هم که در خشک استراحت می کردند به نماز شب و مناجات می پرداختند و باز شش ساعت در آب؛ لذا این عملیات به کسانی نیاز داشت که نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر روحی هم بتوانند مقاوم باشند.

تشییع شهیدان والفجر8 در شاهرود

شهدای شاخص والفجر 8

عباس اکبریان از پیشکسوت های روایتگری نیز درباره شاخص ترین شهدای والفجر 8 استان سمنان، به خبرنگار مهر، می گوید: شهید عرب عامری متولد 22 بهمن ماه بود در 22 بهمن ماه نیز هم زمان با سالروز ولادتش شهد نوشین شهادت نوشید و گل زیبای والفجر 8 نام گرفت.

اکبریان با بیان اینکه شهیدان منتظری، ذاکری، رحیمی زمانی و … از دیگر شهدای شاخص والفجر 8 هستند، بیان کرد: سیدکاظم میرحسنی که از مداحان شهید نیز محسوب می شد یکی دیر از شهدای شاخص این عملیات است شهید معلم جواد ابراهیمی که مدرسه ای به نام این شهید بزرگوار وجود دارد از دیگر شهیدان این عملیات هستند و درباره والفجر 8 باید گفت این عملیات دسته گل های رزمنده های استان سمنان و به خصوص شهرستان شاهرود را به خدای متعال رساند.

تصویر عجیب علی اکبر مقدسی از رزمندگان دامغانی در والفجر8 که روی برانکارد قرار داشته و گلوله آر پی جی عمل نکرده ران او را شکافته یکی از تصاویر به یاد ماندنی دوران دفاع مقدس است تصویری که آنقدر حرف ها برای گفتن دارد که می توان برایش یک فیلم ساخت درس ایستادگی، درس استقامت … شهید سید جمال میری و شهید میرحسنی که پیک گردان کربلا بودند هم والفجر عاشقی را برای رفتن برگزیدند و شهید محمد مهدی مسگریان از دیگر گل های لاله گون این عملیات است.

شهید جاویدالاثر قاسم صبور از بچه های گرمسار هم در والفجر 8 شهید شد. شهید سید علی حسینی با آن رشادت هایش، درست در والفجر هشت رفتن را برگزید و به این لاله های عاشق باید بیش از 200 شهید دیگر استان سمنان را نیز افزود که دلاوری هایشان در والفجر 8 بیش از همیشه در تاریخ ثبت شده است.


کلیدواژه های این خبر
عراق   نظامی   آبادان   خرمشهر   مجموعه ورزشی آزادی   جهادگران   عملیات والفجر   پیروزی انقلاب اسلامی   منافق   بیت المقدس   نقطه ضعف   هشت سال دفاع مقدس   والفجر   هالیوودی   مرصاد   رزمندگان اسلام   آبراهه   هزار شهید   بهمن ماه   برف و باران   انقلاب اسلامی   حادثه   استان سمنان  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آرا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
روزشمار دفاع مقدس (8 اسفند)
خبرگزاری دفاع مقدس
شهید حمید باکری؛ از ایستادگی در جزیره مجنون تا جاودانگی
تسنیم
استدلال شهید «حمید باکری» برای پیشروی جلوتر از نیروهایش
خبرگزاری دفاع مقدس
اشراف اطلاعاتی، رمز پیروزی عملیات والفجر 8
خبرگزاری دفاع مقدس
مشاور عالی رهبر انقلاب به آمریکایی ها؛ با سرشکستگی از منطقه خارج خواهید شد
خبرآنلاین
قدر رهبر را بدانید تا از بند ستمگران رهائی یابید/ کشته شدن در راه خدا عبادت ماست
خبرگزاری دفاع مقدس
سرلشکر صفوی: آمریکایی ها با سرشکستگی از منطقه خارج خواهند شد
ایرنا
جانباز جنگ تحمیلی و دفاع از حرم چگونه شهید تفحص شد؟+عکس و فیلم
تسنیم
مردم حقایق دفاع مقدس را بدانند، شبهه افکنان رسوا می شوند
خبرگزاری دفاع مقدس
چرا تقی جراح با تویوتا به بیمارستان نرفت؟!
مشرق نیوز
ملت ایران روز به روز سرافرازتر به سمت آرمان های امام راحل حرکت می کند
شبستان
ایران در عملیات والفجر 8 اقتدار نظامی خود را به رخ دشمنان کشید
ایرنا
جزئیات والفجر8 ؛ عملیاتی که حیرت جهانیان را برانگیخت
اعتدال
456 شهید استان سمنان مرتبط با عملیات والفجر8 و کربلای 4 هستند
مهر نیوز
نام بلند«والفجر 8» برآسمان استان سمنان/«عاشقی»و قهرمانان ایستادگی
مهر نیوز
والفجر هشت؛ عملیاتی که حیرت جهانیان را برانگیخت
سایت جماران
«والفجر 8» نقطه عطف شکست هژمونی غرب در حمایت از ارتش بعثی
راهیان نور
نقش تاثیر گذار مردم آبادان در پیروزی انقلاب اسلامی
صدا و سیما
رزمایش الی بیت المقدس دهه فجر انقلاب اسلامی در زنجان برگزار می شود
خبرگزاری بسیج
شهدای گمنام پس از 40 سال غربت و چشم انتظاری در خاک کشور آرام گرفتند
نامه نیوز
حدود 40 سال غربت و چشم انتظاری؛ شهدای گمنام در خاک کشور آرام گرفتند
ایرنا
چرا فاصله 2 کربلا تنها 2 هفته بود؟
جوان آنلاین
عملیات کربلای 5، دشمن را مجبور به قبول خواسته های به حق ملت ایران کرد
ایرنا
نقش مهم شهیدان کاظمی و سلیمانی در افزایش اقتدار ایران
میزان
سالروز آغاز عملیات «کربلای 5» سنگین ترین عملیات دفاع مقدس
صدا و سیما
گفته ها و ناگفته های زندگی شهید فخری زاده از نوجوانی تا شهادت
خبرگزاری دفاع مقدس
جایزه معتبر جلال برای دو اثر سوره مهر
مشرق نیوز
کتاب «شهید بی مرز»؛ چرا سردار سلیمانی جنگاوری مسلط بود
رسانیوز
کتاب «شهید بی مرز»
شهدای ایران
روایتی عاشقانه از آن روی سکه یک مامور اطلاعاتی/ اولین دیدار با خانواده «کمال» واقعی خانه امن+ تصاویر
فارس
عاشقانه های جهادگران سمنان در دفاع مقدس
ایرنا
شهید خرازی پرچمدار جهاد و شهادت و خلاقیت در دفاع مقدس
ایرنا
4 عنوان کتاب تاریخ شفاهی سرداران در هفته دفاع مقدس رونمایی می شود
ایرنا
گزارش تسنیم| جنگ تحمیلی علیه دفاع مقدس
تسنیم
خوزستان| خانواده شهید قاسم دارم در آبادان تجلیل شدند
تسنیم
مدار مقاومت، از دفاع مقدس تا بیت المقدس
صدا و سیما
تقویت روحیه مقاومت در برابر توطئه های دشمنان ضروری است
ایرنا
تاریخ شفاهی چهار سردار سپاه رونمایی می شود
خبر خودرو
رونمایی از چهار عنوان تاریخ شفاهی فرماندهان دوران دفاع مقدس
ایران آنلاین
رونمایی از چهار اثر تاریخ شفاهی فرماندهان در هفته دفاع مقدس
ایکنا
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دفاع مقدس : روزشمار دفاع مقدس (8 اسفند)
bltتسنیم : شهید حمید باکری؛ از ایستادگی در جزیره مجنون تا جاودانگی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : استدلال شهید «حمید باکری» برای پیشروی جلوتر از نیروهایش
bltخبرگزاری دفاع مقدس : اشراف اطلاعاتی، رمز پیروزی عملیات والفجر 8
bltخبرآنلاین : مشاور عالی رهبر انقلاب به آمریکایی ها؛ با سرشکستگی از منطقه خارج خواهید شد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : قدر رهبر را بدانید تا از بند ستمگران رهائی یابید/ کشته شدن در راه خدا عبادت ماست
bltایرنا : سرلشکر صفوی: آمریکایی ها با سرشکستگی از منطقه خارج خواهند شد
bltتسنیم : جانباز جنگ تحمیلی و دفاع از حرم چگونه شهید تفحص شد؟+عکس و فیلم
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مردم حقایق دفاع مقدس را بدانند، شبهه افکنان رسوا می شوند
bltمشرق نیوز : چرا تقی جراح با تویوتا به بیمارستان نرفت؟!
bltشبستان : ملت ایران روز به روز سرافرازتر به سمت آرمان های امام راحل حرکت می کند
bltایرنا : ایران در عملیات والفجر 8 اقتدار نظامی خود را به رخ دشمنان کشید
bltاعتدال : جزئیات والفجر8 ؛ عملیاتی که حیرت جهانیان را برانگیخت
bltمهر نیوز : 456 شهید استان سمنان مرتبط با عملیات والفجر8 و کربلای 4 هستند
bltمهر نیوز : نام بلند«والفجر 8» برآسمان استان سمنان/«عاشقی»و قهرمانان ایستادگی
bltسایت جماران : والفجر هشت؛ عملیاتی که حیرت جهانیان را برانگیخت
bltراهیان نور : «والفجر 8» نقطه عطف شکست هژمونی غرب در حمایت از ارتش بعثی
bltصدا و سیما : نقش تاثیر گذار مردم آبادان در پیروزی انقلاب اسلامی
bltخبرگزاری بسیج : رزمایش الی بیت المقدس دهه فجر انقلاب اسلامی در زنجان برگزار می شود
bltنامه نیوز : شهدای گمنام پس از 40 سال غربت و چشم انتظاری در خاک کشور آرام گرفتند
bltایرنا : حدود 40 سال غربت و چشم انتظاری؛ شهدای گمنام در خاک کشور آرام گرفتند
bltجوان آنلاین : چرا فاصله 2 کربلا تنها 2 هفته بود؟
bltایرنا : عملیات کربلای 5، دشمن را مجبور به قبول خواسته های به حق ملت ایران کرد
bltمیزان : نقش مهم شهیدان کاظمی و سلیمانی در افزایش اقتدار ایران
bltصدا و سیما : سالروز آغاز عملیات «کربلای 5» سنگین ترین عملیات دفاع مقدس
bltخبرگزاری دفاع مقدس : گفته ها و ناگفته های زندگی شهید فخری زاده از نوجوانی تا شهادت
bltمشرق نیوز : جایزه معتبر جلال برای دو اثر سوره مهر
bltرسانیوز : کتاب «شهید بی مرز»؛ چرا سردار سلیمانی جنگاوری مسلط بود
bltشهدای ایران : کتاب «شهید بی مرز»
bltفارس : روایتی عاشقانه از آن روی سکه یک مامور اطلاعاتی/ اولین دیدار با خانواده «کمال» واقعی خانه امن+ تصاویر
bltایرنا : عاشقانه های جهادگران سمنان در دفاع مقدس
bltایرنا : شهید خرازی پرچمدار جهاد و شهادت و خلاقیت در دفاع مقدس
bltایرنا : 4 عنوان کتاب تاریخ شفاهی سرداران در هفته دفاع مقدس رونمایی می شود
bltتسنیم : گزارش تسنیم| جنگ تحمیلی علیه دفاع مقدس
bltتسنیم : خوزستان| خانواده شهید قاسم دارم در آبادان تجلیل شدند
bltصدا و سیما : مدار مقاومت، از دفاع مقدس تا بیت المقدس
bltایرنا : تقویت روحیه مقاومت در برابر توطئه های دشمنان ضروری است
bltخبر خودرو : تاریخ شفاهی چهار سردار سپاه رونمایی می شود
bltایران آنلاین : رونمایی از چهار عنوان تاریخ شفاهی فرماندهان دوران دفاع مقدس
bltایکنا : رونمایی از چهار اثر تاریخ شفاهی فرماندهان در هفته دفاع مقدس
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.