کودکانی که در قاب «فجر» می درخشند/ غایبان عجیب فهرست نامزدها

کودکانی که در قاب «فجر» می درخشند/ غایبان عجیب فهرست نامزدها
فهرست نهایی نامزدهای بخش های مختلف جشنواره سی ونهم در حالی شب گذشته منتشر شد که غیبت نام برخی چهره ها در بخش بهترین بازیگری، عجیب به نظر می رسد.
کودکانی که در قاب «فجر» می درخشند/ غایبان عجیب فهرست نامزدها

به گزارش ملت به نقل از مهر، «مهر سیمرغ» عنوان بسته خبری-تحلیلی روزانه ای است که به مرور متن و حاشیه سی ونهمین جشنواره فیلم فجر می پردازد. هر روز می توانید با «مهر سیمرغ 39» در جریان آخرین تحولات بزرگ ترین رویداد سینمایی کشور، در متفاوت ترین دوره برگزاری قرار بگیرید.

امروز دوشنبه 20 بهمن ماه و هم زمان با نهمین روز سی ونهمین جشنواره فیلم فجر، با نهمین شماره از «مهر سیمرغ 39» همراه شوید.

اکران 16 فیلم نامزدشده در جشنواره امسال که در جدول نمایش سالن رسانه ها قرار گرفته بودند، روز گذشته به پایان رسید و امروز فردا سئانس های نمایش برج میلاد و پردیس ملت به بازپخش 4 فیلم نامزدشده برای دریافت سیمرغ بهترین فیلم این دوره، اختصاص خواهد داشت.

چهره روز؛ میلاد صویلاوی

این برای دومین بار در یک دهه اخیر است که کودکی در فهرست نامزدهای جشنواره فیلم فجر قرار می گیرد، پیش از این حضور یونا تدین و نیوشا علیپور در فیلم سینمایی «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی این نوید را داده بود که این نسل اساساً هراسی از دوربین ندارند، با کارگردانان همکاری می کنند و نقطه قوتشان همراه کردن مخاطبان با خودشان است بخشی از این موضوع اما به لطف همه گیری گوشی های موبایل و البته فضای مجازی در زندگی جاری است که ترس ناشی از حضور در مقابل دوربین را برای کودکان و نوجوانان امروز شکسته است.

حالا شاید کودکان امروزی شهرت به معنای عام را نداشته باشند اما همین حضور نیم بند در فضای مجازی هم می تواند تا حدی این عطش را برطرف کند. این اما همه ماجرای نیست. حضور بر پرده نقره ای سینما با وجود ابزارهای نوین باز هم می تواند فریبنده باشد و البته مشروعیتی که دارد آن را از سایر حضورها جدا می کند.

میلاد صویلاوی

روز گذشته اما همزمان با آخرین روز نمایش فیلم ها در جشنواره فیلم فجر، فیلم سینمایی «یدو» ساخته مهدی جعفری به نمایش آمد، فیلمی که سه بازیگر نوجوان آن؛ میلاد صویلاوی، محمدمهدی آلبو علی و ریحانه آریا منش بار اصلی قصه را بر دوش داشتند و درام را پیش می بردند تا جایی که این حضور درخشان، میلاد صویلاوی را در میان نامزدهای بهترین بازیگر مرد نشاند.

این اما اولین تجربه مهدی جعفری در همکاری با کودکان و نوجوانان نیست پیش از این در «23 نفر» هم ثابت کرده بود که تبحری در بازی گرفتن از آن ها دارد، می تواند بی محابا کار هدایت کودکان را بر دوش بگیرد و روایت قصه را به آنها بسپارد؛ معادله ای که تا به اینجای کار درست از آب درآمده است.

جشنواره امسال اما نشان داد حالا کودکان می توانند بازوی اجرایی فیلم ها باشند، روح الله حجازی که پیش از این با «اتاق تاریک» تجربه ای در حوزه بازیگردانی کودکان داشت امسال هم در «روشن» توانست این روند را تکرار کند. حضور کوتاه اما پررنگ یک دختربچه در حاشیه این فیلم گواهی بر این موضوع بود.

کودکان فیلم سینمایی «شیشلیک» ساخته محمدحسین مهدویان و دختر خردسال «خط فرضی» ساخته فرنوش صمدی نیز جلوه ای انکارناپذیر در بازیگری یک کودک داشتند.

فیلم روز؛ تی تی

ویترین جشنواره فیلم فجر، امسال حضور سه فیلمساز زن با فیلم های «ابلق» ساخته نرگس آبیار، «خط فرضی» ساخته فرنوش صمدی و «تی تی» ساخته آیدا پناهنده را به خود دید که روز گذشته «تی تی» آخرین فیلم از فیلمسازان زن بالاخره به نمایش در آمد؛ فیلمی که پیش از رونمایی در جشنواره فیلم فجر و البته بعد از نمایش در اکران های خصوصی منتقدان را بر آن داشته بود تا از آن به عنوان یکی از فیلم های درخشان مالیخولیایی نام ببرند؛ فیلمی که ترکیب بازیگرانش برگ برنده اش است و آن را در صدر می نشاند.

جهان «تی تی» هرچند عاشقانه ای را پیش روی مخاطبان می گذارد اما ایده ای تازه به سینمای ایران ارایه می دهد که پیش از این، به آن کمتر پرداخته شده بود، تقابل یک متخصص علم فیزیک با دیوانه ای که هرچند مسیری جداگانه دارند اما هدفی واحد را پیگیری می کنند، دو شخصیت از دو جهان متفاوت اما در تقلا برای نجات بشریت.

پیش از این و به بهانه رونمایی از فیلم «ابلق» درباره مسیر تازه ای که الناز شاکردوست در پیش گرفته، نوشته بودیم. او این بار در «تی تی» هم روندی نو را تجربه می کند، حضور در نقش زنی دیوانه مسلک که تردستی می کند، عشق به فرزندآوری دارد و آن را راهی برای خدمت به جهان امروز می داند، حضوری که البته درخشان است و او را به ورطه تکرار نمی اندازد اما این سلیقه داوران بود که با بی مهری شاکردوست را از فهرست نهایی نامزدها در بخش بهترین بازیگر برای «تی تی» جدا کرد.

در این میان اما با وجود شخصیت پردازی درست تی تی (با بازی الناز شاکردوست) و ابراهیم با بازی (پارسا پیروزفر) آنچه به «تی تی» ضربه می زند حضور امیر ساسان با بازی (هوتن شکیبا) است، شخصیتی بلاتکلیف که پر از تناقض است، گاه یک عاشق است و گاه رفتارهای سودجویانه دارد. شخصیتی که معلق است و مدام مخاطب را در هضمش دچار تردید می کند.

هرچند آیدا پناهنده در نشست خبری این فیلم، این شخصیت را یک «حرامزاده دوست داشتنی» خواند و عنوان کرد او «آدم ترین کاراکتر قصه» است اما آنچه از شمایل این شخصیت برمی آید این است که او اساساً به درستی شخصیت پردازی نشده است و در انتها آنچه بر جای می گذارد سوال های متعدد در ذهن مخاطبان است.

نکته روز؛ سال سخت داوری «بازی ها» و غیبت عجیب چند نام!

از همان روزهای میانی جشنواره که بخشی از فیلم های مهم رونمایی شدند، یک نکته واضح بود؛ کار هیأت داوران این دوره از جشنواره در بخش «بهترین بازیگری» بسیار سخت بوده و به نسبت دوره های گذشته می توان دوره سی ونهم را دوره «بازی های درخشان» لقب داد. دوره ای که از بازیگران باسابقه ای چون پرویز پرستویی و هدیه تهرانی در «بی همه چیز» گرفته تا تازه نفس ترهایی چون الناز شاکردوست و هوتن شکیبا در «ابلق» و «تی تی» و حتی بازیگران تازه نفس و گمنامی چون نوجوانان فیلم «یدو»، تصویری ویژه از توانمندی بازیگران ایرانی ارائه و کار را برای انتخاب «برترین» دشوار کردند.

این چالش آن هم برای هیأت داورانی که بیشترین حاشیه را به واسطه حضور یک بازیگر در ترکیب خود، پشت سر گذاشته بود، احتمالاً ضریب بیشتری هم پیدا کرده است.

شب گذشته و پس از انتشار فهرست نهایی نامزدهای بخش های مختلف جشنواره سی ونهم اما این چالش با چاشنی تعجب در فضای رسانه ای انعکاس پیدا کرد؛ تعجب از غیبت نام هایی که انتظار می رفت حداقل به عنوان کاندیدا در فهرست نهایی داوران برای سیمرغ بازیگری حضور داشته باشند.

«بی همه چیز» هرچند در حال حاضر هم رکورددار نامزدی در بخش های مختلف جشنواره است اما نادیده گرفتن چند بازی مهم در آن از سوی هیأت داوران دور از انتظار بود. هدیه تهرانی پس از سال ها حضوری درخشان در نقش اصلی این فیلم داشت اما حتی به عنوان نامزد هم در فهرست داوران جایی ندارد!

هدیه تهرانی و باران کوثری از مهمترین غایبان فهرست نامزدهای فجر 39 در بخش بازیگری هستند

باران کوثری دیگر بازیگر مستعد نامزدی در بخش بهترین بازی مکمل در فیلم «بی همه چیز» بود که امسال در فیلم «گیجگاه» هم حضوری قابل قبول داشت و می توانست برای یکی از این دو فیلم نامزد سیمرغ محسوب شود.

مهمترین بازی نادیده مانده در «بی همه چیز» اما حضور تأثیرگذار هادی حجازی فر است که به طرز عجیبی از سوی داوران نادیده مانده است.

بازی فاطمه معتمدآریا در فیلم «روزی روزگاری آبادن» هم جزو بهترین بازی های این بازیگر در سال های اخیر بوده و غیبتش در فهرست نامزدها عجیب به نظر می رسد. کمااینکه نادیده ماندن نقش آفرینی درخشان الناز شاکردوست در فیلم «تی تی» را به راحتی نمی توان قابل توجیه دانست.

محسن قصابیان هم از بازیگرانی است که با ایفای نقش شهید ستاری در فیلم «منصور» حضوری تحسین برانگیز در میان بازیگران جشنواره امسال داشت و عجیب اینکه از نگاه داوران این بازیگر و کارگردان باسابقه تئاتر و تلویزیون هم شایسته نامزدی در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی تشخیص داده نشده است.

فارغ از این غیبت های تعجب برانگیز و حسرت های رسانه ای بابت ترکیب احتمالی جوایز یکی از متفاوت ترین دوره های «فجر»، این ترکیب هفت نفره داوران است که سرنوشت سیمرغ های امسال را رقم خواهد زد؛ محمد احسانی (مدیر فرهنگی) ساره بیات (بازیگر)، مرتضی پورصمدی (مدیر فیلمبرداری)، بهرام توکلی (نویسنده و کارگردان)، نیما جاویدی (نویسنده و کارگردان)، سیدجمال ساداتیان (تهیه کننده) و مصطفی کیایی (نویسنده و کارگردان) به عنوان اعضای هیأت داوران جشنواره سی ونهم آرای خود را نهایی کرده اند و دو روز دیگر و در آیین اختتامیه مشخص می شود که از میان نامزدهای معرفی شده کدامیک سیمرغ را به خانه خواهد برد.


کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   سینما   محمدحسین مهدویان   نیوشا   اکران   بازیگر   گواهی   رضا میرکریمی   نرگس آبیار   نهمین روز   نامزدهای جشنواره   روح الله حجازی   فیلمساز   خردسال   درام   آیدا پناهنده   کودکی   نمایش فیلم   فرنوش صمدی   سیمرغ   کارگردانان   مهدی جعفری   فیلم این   جشنواره فیلم فجر   بهمن ماه   اولین تجربه   پردیس   فضای مجازی   فیلم های سینمایی   بسته خبری   فیلم روز  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ملیت» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
کدام فیلم ها را می توان در سینما دید؟
میزان
فیلم هایی که می توانید در سینما ببینید
خوزنا
از تاریکی «روشن» تا معجزه «تی تی»
قدس آنلاین
چه فیلم هایی بیشترین سیمرغ را در جشنواره فجر 39 را گرفتند؟
آریا
فیلم «جادوگر شهر اُز» دوباره ساخته می شود
تسنیم
پرونده هفتمین روز اکران فیلم های جشنواره فجر در رشت بسته شد
آرا نیوز
غایبان عجیب فهرست نامزدهای فیلم فجر
الف
تقدیر از بازیگران پیش از انقلاب در فجر سی و دوم
پانا
معرفی فیلم های روز ششم جشنواره فجر مشهد
ایسنا
فیلم «منصور» توجه مخاطبان قمی را جلب کرد
ایرنا
کودکانی که در قاب «فجر» می درخشند/ غایبان عجیب فهرست نامزدها
مهر نیوز
تعجب اهالی رسانه از اعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجر/نظر داوران عکس نظر منتقدین
میزان
اقبال عمومی رشتوندان از «بی همه چیز» / 30 درصدی که تکمیل شد
مهر نیوز
از پاسخ پژمان جمشیدی به یک اتهام تا حرکت جالب حامد بهداد و باران کوثری
خبرآنلاین
از پاسخ جمشیدی به یک اتهام تا حرکت جالب حامد بهداد و باران کوثری
خبرآنلاین
"ابلق" پر فروش ترین فیلم چهار روز گذشته جشنواره فجر اصفهان شد
ایرنا
اکران فیلم های بخش سودای سیمرغ فجر 39 در گیلان به نیمه راه رسید
مهر نیوز
جشنواره فیلم فجر شیراز ظرف سه روز، 2 هزار و 400 بلیت فروخت
ایرنا
انتظامی: فیلم های «فجر39» نگران توقیف نباشند؟
خبرگزاری دانشجو
حضور «پارسا پیروزفر» در کاخ رسانه فجر 39/اکران کمدی «گیج گاه» در روز هفتم جشنواره فجر
میزان
جنجالی تازه از «بهروز افخمی»/ آقای فیلمساز ماسک تان کو؟
افکار نیوز
«خط فرضی» در هفتمین روز جشنواره/ قصه «فجر 39» به «گیجگاه» رسید
مهر نیوز
برگزای نهمین جشنواره فیلم فجر سیستان وبلوچستان با 16 فیلم درزاهدان
گیتی آنلاین
چهار سانس فوق العاده به جشنواره فیلم فجر شیراز افزوده شد
ایرنا
«فجر 39» در سوگ «علی انصاریان»
ایران آنلاین
حجازی: فیلمنامه «روشن» را برای عطاران نوشتم
خبر داغ
اکران فیلم های جشنواره فجر، نشاط اجتماعی را به مردم اروند هدیه کرد
آریا
نشست خبری روشن | فیلمنامه را برای عطاران نوشتم
همشهری آنلاین
«فجر 39» در سوگ «علی انصاریان»/ پای «جن» به جشنواره باز شد!
افکار نیوز
فیلم های جشنواره فجر روی پرده سینماهای آبادان و خرمشهر
صدا و سیما
«رضا عطاران» برای دومین بار به کاخ رسانه می آید/«روزی روزگاری آبادان» فیلم مهم روز پنجم جشنواره فجر
میزان
سکوت «فجر 39» در سوگ «علی انصاریان»/ پای «جن» به جشنواره باز شد!
تیتر یک
حضور پرقدرت فیلم اولی ها در روز چهارم/ شوک جشنواره با خبر درگذشت انصاریان/ 100 هزار نفر بلیت های جشنواره را خریدند
خبرگزاری ایلنا
نمایش فیلم های جشنواره فجر با ستاره بازی در آبادان و خرمشهر آغاز شد
ایرنا
روایت سوءاستفاده از باورها در «زالاوا»
سینما پرس
روایت سوءاستفاده از باورها در «زالاوا»/ این فیلم درباره جن نیست
مهر نیوز
آغاز بلیط فروشی مجازی جشنواره فیلم فجر در سمنان و شاهرود
صدا و سیما
اکران 16 فیلم فجر در سینما انقلاب اردبیل
ایسنا
جدول اکران بیستمین جشنواره فیلم فجر شیراز
صدا و سیما
اکران 16 فیلم منتخب سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در مشهد
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltمیزان : کدام فیلم ها را می توان در سینما دید؟
bltخوزنا : فیلم هایی که می توانید در سینما ببینید
bltقدس آنلاین : از تاریکی «روشن» تا معجزه «تی تی»
bltآریا : چه فیلم هایی بیشترین سیمرغ را در جشنواره فجر 39 را گرفتند؟
bltتسنیم : فیلم «جادوگر شهر اُز» دوباره ساخته می شود
bltآرا نیوز : پرونده هفتمین روز اکران فیلم های جشنواره فجر در رشت بسته شد
bltالف : غایبان عجیب فهرست نامزدهای فیلم فجر
bltپانا : تقدیر از بازیگران پیش از انقلاب در فجر سی و دوم
bltایسنا : معرفی فیلم های روز ششم جشنواره فجر مشهد
bltایرنا : فیلم «منصور» توجه مخاطبان قمی را جلب کرد
bltمهر نیوز : کودکانی که در قاب «فجر» می درخشند/ غایبان عجیب فهرست نامزدها
bltمیزان : تعجب اهالی رسانه از اعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجر/نظر داوران عکس نظر منتقدین
bltمهر نیوز : اقبال عمومی رشتوندان از «بی همه چیز» / 30 درصدی که تکمیل شد
bltخبرآنلاین : از پاسخ پژمان جمشیدی به یک اتهام تا حرکت جالب حامد بهداد و باران کوثری
bltخبرآنلاین : از پاسخ جمشیدی به یک اتهام تا حرکت جالب حامد بهداد و باران کوثری
bltایرنا : "ابلق" پر فروش ترین فیلم چهار روز گذشته جشنواره فجر اصفهان شد
bltمهر نیوز : اکران فیلم های بخش سودای سیمرغ فجر 39 در گیلان به نیمه راه رسید
bltایرنا : جشنواره فیلم فجر شیراز ظرف سه روز، 2 هزار و 400 بلیت فروخت
bltخبرگزاری دانشجو : انتظامی: فیلم های «فجر39» نگران توقیف نباشند؟
bltمیزان : حضور «پارسا پیروزفر» در کاخ رسانه فجر 39/اکران کمدی «گیج گاه» در روز هفتم جشنواره فجر
bltافکار نیوز : جنجالی تازه از «بهروز افخمی»/ آقای فیلمساز ماسک تان کو؟
bltمهر نیوز : «خط فرضی» در هفتمین روز جشنواره/ قصه «فجر 39» به «گیجگاه» رسید
bltگیتی آنلاین : برگزای نهمین جشنواره فیلم فجر سیستان وبلوچستان با 16 فیلم درزاهدان
bltایرنا : چهار سانس فوق العاده به جشنواره فیلم فجر شیراز افزوده شد
bltایران آنلاین : «فجر 39» در سوگ «علی انصاریان»
bltخبر داغ : حجازی: فیلمنامه «روشن» را برای عطاران نوشتم
bltآریا : اکران فیلم های جشنواره فجر، نشاط اجتماعی را به مردم اروند هدیه کرد
bltهمشهری آنلاین : نشست خبری روشن | فیلمنامه را برای عطاران نوشتم
bltافکار نیوز : «فجر 39» در سوگ «علی انصاریان»/ پای «جن» به جشنواره باز شد!
bltصدا و سیما : فیلم های جشنواره فجر روی پرده سینماهای آبادان و خرمشهر
bltمیزان : «رضا عطاران» برای دومین بار به کاخ رسانه می آید/«روزی روزگاری آبادان» فیلم مهم روز پنجم جشنواره فجر
bltتیتر یک : سکوت «فجر 39» در سوگ «علی انصاریان»/ پای «جن» به جشنواره باز شد!
bltخبرگزاری ایلنا : حضور پرقدرت فیلم اولی ها در روز چهارم/ شوک جشنواره با خبر درگذشت انصاریان/ 100 هزار نفر بلیت های جشنواره را خریدند
bltایرنا : نمایش فیلم های جشنواره فجر با ستاره بازی در آبادان و خرمشهر آغاز شد
bltسینما پرس : روایت سوءاستفاده از باورها در «زالاوا»
bltمهر نیوز : روایت سوءاستفاده از باورها در «زالاوا»/ این فیلم درباره جن نیست
bltصدا و سیما : آغاز بلیط فروشی مجازی جشنواره فیلم فجر در سمنان و شاهرود
bltایسنا : اکران 16 فیلم فجر در سینما انقلاب اردبیل
bltصدا و سیما : جدول اکران بیستمین جشنواره فیلم فجر شیراز
bltصدا و سیما : اکران 16 فیلم منتخب سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در مشهد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.