خانواده های پرمشغله و کم جمعیت!

خانواده های پرمشغله و کم جمعیت!
گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، یاسمن محمدی؛ برخی از زوج ها دوست دارند صاحب چهار فرزند و بلکه بیشتر از آن هم باشند؛ آن ها که در کودکی با خواهر و برادرهای شان خاطرات شیرینی داشتند، دلشان می خواهد که فرزندشان نیز همینطور خاطره سازی کند و با خواهر ها و برادرهایش بزرگ شود، به همین دلیل است که این افراد ...
خانواده های پرمشغله و کم جمعیت!

آماده///خانواده های پرمشغله و کم جمعیت!

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، یاسمن محمدی؛ برخی از زوج ها دوست دارند صاحب چهار فرزند و بلکه بیشتر از آن هم باشند؛ آن ها که در کودکی با خواهر و برادرهای شان خاطرات شیرینی داشتند، دلشان می خواهد که فرزندشان نیز همینطور خاطره سازی کند و با خواهر ها و برادرهایش بزرگ شود، به همین دلیل است که این افراد در سرشان، رؤیای داشتن دو دختر و دو پسر را می گذرانند، اما به دلیل مشکلات اقتصادی و فرهنگی از تصمیم شان صرف نظر کرده و این علاقه را در حد رؤیایی دست نیافتنی در زندگی شان باقی می گذارند! شاید همین موضوع باعث شده که امروز کمتر زوجی به داشتن چندین بچه فکر کند، زیرا که هیچ حامی و مشوقی برای فرزندآوری وجود ندارد و به همین دلیل اکثر خانواده ها تک فرزند یا بی فرزند هستند.


زنگ خطر بحران کاهش جمعیت جوان مدت هاست در کشور به صدا درآمده و به گفته کارشناسان جمعیتی باید هر چه زودتر فکری برای آن شود. نرخ رشد جمعیت کشور از 9 /3 درصد در سال 1365 به کمتر از یک درصد در سال 1398 کاهش یافته و نرخ باروری نیز از 5/ 6 فرزند به ازای هر زن در سال 1365 به 8/ 1 فرزند در سال 1398 سقوط کرده است. کاهش سریع و بی نظیر نرخ باروری در سه دهه گذشته و سیر کاهش تعداد تولد ها در پنج سال گذشته پیامد های گسترده ای را در پی داشته است که از مهم ترین آن ها می توان به دگرگونی الگوی فرزندآوری و همچنین کاهش میانگین تعداد اعضای یک خانواده به کمتر از 3/ 3نفر در هر خانواده اشاره کرد. اما الگوی مطلوب فرزندآوری و تعداد قابل ترویج و مطلوب فرزندان برای هر خانواده چند فرزند است؟
مفهوم علمی خانواده کامل چیست؟ به عقیده کارشناسان حوزه جمعیت، در سطح بین الملل و در میان کشور های جهان یک مفهوم علمی و دقیق برای ارائه الگوی مطلوب فرزندآوری برای خانواده کامل تعریف شده است؛ خانواده ای که همه اعضای آن همه روابط درون خانوادگی را تجربه کنند و این یعنی والدین، فرزند دختر و پسر و هر کدام از فرزندان نیز خواهر و برادر داشته باشند، در واقع چنین خانواده ای حداقل با چهار فرزند محقق خواهد شد؛ یعنی دو پسر و دو دختر.
به عقیده این کارشناسان فرزندانی که در خانواده کامل زندگی می کنند، مفهوم همکاری، تعامل، رقابت، عاطفه ورزی و تلاش جمعی را به طور طبیعی و مستمر تجربه خواهند کرد. همچنین والدین یک خانواده کامل به بیماری های روحی و روانی و تنهایی در سالمندی مبتلا نمی شوند. سندروم خانه خالی یک بیماری روحی و افسردگی ناشی از تنهایی والدینی است که یا فرزند ندارند یا تنها فرزندشان برای ازدواج یا تحصیل و اشتغال خانه پدری را ترک کرده است، به همین دلیل والدین در این خانواده ها از حدود 50 سالگی به بعد، تنهایی در خانه خالی و افسردگی های ناشی از آن را تجربه می کند. اما در حال حاضر چند نفر را می شناسیم که چهار فرزند داشته باشد یا قصد داشته باشد که از این الگو پیروی کند؟
خانواده های پرمشغله و کم جمعیت! مجید ابهری، رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی با بیان اینکه خانواده به عنوان اصلی ترین واحد اجتماع یکی از محور های ضروری برای رشد و تکامل مادی و معنوی انسان هاست، می گوید: «در چندین دهه گذشته خانواده مجموعه ای از پدر و مادر، فرزندان دختر و پسر، پدربزرگ و مادر بزرگ بودند که همه بر سر یک سفره می نشستند و ضمن مبادله افکار باعث تقویت عاطفی یکدیگر نیز می شدند. متأسفانه امروز، پدربزرگ و مادربزرگ یا در خانه های سالمندان هستند یا در تنهایی غم انگیز خود زندگانی را سپری می کنند، بعد از آن هم نوبت به زن و شوهر نسل بعد می رسد که فقط در روز چند ساعت و چند دقیقه یکدیگر را می بینند و برای گفتن حرف هایشان یا برای هم یادداشت می گذارند یا صدای ضبط شده خود را به دیگری می رسانند!» او می افزاید: «معمولاً در خانواده های تک فرزند یا حداکثر دو فرزند، هر کدام از آن ها مشغول بازی با تلفن همراه یا تبلت هستند و دوستی های مجازی جایگزین روابط واقعی آن ها شده است.»
از لوس شدن تک فرزندان تا پناه بردن به غریبه ها لوس بودن فرزندان و فرزندسالاری، اصلی ترین آسیب خانواده های تک فرزند بوده و اینگونه نوجوانان و جوانان برای یافتن دوست و پرکردن جای خالی خواهر و برادر به دیگران پناه می برند و ضربات غیرقابل جبرانی از این روابط می خورند؛ از جمله وابستگی های آزاردهنده که موجب ناتوانی از گسستن و جدایی آن ها می شود. از نظر رفتارشناسی خانواده کامل، خانواده ای است که دو خواهر به عنوان دوست و همراه و دو برادر هم بازی و هم پیمان یکدیگر باشند. معمولاً در خانواده های تک فرزند یا نهایتاً دو فرزند، اعضای خانواده بر دور یک سفره یا میز نمی نشینند، بلکه هر کدامشان در ساعتی از روز به تنهایی غذا می خورد و خوراک آن ها نیز تبدیل به فست فود یا غذای حاضری شده است.
بیگانگی عاطفی بین فرزندان با یکدیگر یا با والدین باعث فاصله های غم انگیز شده و تنهایی موجب گرایش به غریبه ها می شود. فشار های اقتصادی، گرانی و تورم باعث شده خانواده های جوان یا از فرزندآوری گریزان باشند یا به تک فرزندی اکتفا کنند.
وظیفه دولت و حمایتی که نیست امروز در کشور های پیشرفته مانند ژاپن و امریکا و برخی از کشور های اروپایی، دولت ها برای فرزندآوری و پرتعداد شدن اعضای خانواده حمایت های مالی، بهداشتی و فرهنگی را در دستور کار قرار داده اند تا از افسردگی، فردگرایی و انزوا جلوگیری کنند.
در این میان نقش دولت در ایجاد و توسعه برنامه های تشویقی چه از نظر اقلام بهداشتی مانند پوشک چه از نظر تغذیه و درمان حداقل تا چهار سالگی یک کودک باید خانواده ها را مورد حمایت قرار دهند تا آن ها به بهانه این گونه هزینه ها شانه از مسئولیت خالی نکنند.
هیچ وقت دولت با شعار یا همایش و مقاله، موفق به تشویق فرزندآوری نخواهد شد. بنابراین مسئولان دولتی باید برای بازگشت خانواده به جایگاه اصلی، فرهنگی و تاریخی خود، با جدیت وارد عمل شوند و اجازه ندهند که جمعیت سالخورده تر شود و نسل آینده نیز در سایه تک فرزندی، خودخواه، مغرور و گوشه گیر بار بیاید. یاسمن محمدی - کارشناسی علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی

انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «خبرگزاری دانشجو» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.


کلیدواژه های این خبر
مشکلات اقتصادی   فرزندآوری   افسردگی   مادربزرگ   ونیز   نرخ باروری   کاهش جمعیت   کودکی   غم انگیز   مادی و معنوی   روحی و روانی   خانه پدری   پدر بزرگ   نرخ رشد جمعیت کشور   خواهر و برادر   فرهنگی   بین الملل   سالمندان   پدر و مادر   سالمندی   خانه های خالی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری دانشجو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
اهمیت تربیت فرزند اول
سلامت نیوز
طرح جامع مجلس برای "جوانی جمعیت و حمایت از خانواده" / طرح برای تصویب به شورای نگهبان رفت
تسنیم
معایب وحشتناک تک فرزندی
شیعه نیوز
آینده تک فرزندها چگونه است؟
مشرق نیوز
25 استان کشور در ورطه خطر جمعیتی!
تسنیم
راهکارهای موثر برای ترویج فرهنگ ازدواج آسان
میزان
افزایش جمعیت عاملی علیه اقتصاد یا در خدمت آن؟!
رسانیوز
وضعیت فاجعه بار فرزندآوری در سمنان/ دلایلی که توجیه تک فرزندی نیست
راه دانا
استان گیلان جزء استان های پیر کشور! + فیلم
تسنیم
خانه احمد محمود تخریب شد!
رویداد 24
خانه احمد محمود با خاک یکسان شد!
فرارو
خانه احمد محمود با خاک یکسان شد
روزنامه شرق
خانه احمد محمود با خاک یکسان شد
روزنامه شرق
رسیدن به بلوغ جنسی برای ازدواج کافی است؟/ آثار روحی و روانی کودک همسری برای نوجوانان
رویداد 24
رسیدن به بلوغ جنسی کودکان برای ازدواج کافی است؟
ساعت 24
افزایش خودکشی کودکان و سالمندان
قلم نیوز
خانواده کامل دیگر در دسترس نیست!
جوان آنلاین
یادداشت | جهاد در آستانه بحران جمعیت
فارس
فاجعه ایرانِ پیر در گرو بی توجهی به مقوله افزایش جمعیت
فارس
تکنوکرات ها و لیبرال ها عامل اصلی کاهش فرزندآوری هستند
مشرق نیوز
بیش از 1600 برنامه ویژه دهه فجر برای کودکان و نوجوانان اجرا می شود
شیرازه
آیا تغییرات خلقی در سالمندان طبیعی است
شیعه نیوز
اقتصاد پویا نیازمند نیروی جوان است/ تکنوکرات ها و لیبرال ها عامل اصلی کاهش فرزندآوری هستند
راه دانا
کاهش سالانه یک دهم نرخ باروری در کشور/ وضعیت گیلان وخیم است
مهر نیوز
آسایش این خانه از مسیر مدارا می گذرد
جوان آنلاین
افزایش جمعیت مستلزم تغییر نگرش به فرزندآوری است
ایرنا
دردسرهای سندرم تک فرزندی برای والدین/چگونه مشکلات متداول تک فرزندان را کنترل کنیم؟
برنا نیوز
فضای اجتماعی ما مستعد خشونت است
میگنا
علائم وجود افسردگی در سنین مختلف
نامه نیوز
پسربچه هایی که عاشق مربی مهد می شوند!
اتاق خبر
پسربچه هایی که عاشق مربی مهدکودک خود می شوند/کودکان، قربانی نبود نظارت های کافی مراکز آموزشی
خبرگزاری دانشجو
کانون اصلاح و تربیت استان مرکزی از وضعیت مناسبی برخوردار است
تسنیم
تجلیل از پدربزرگ ها و مادربزرگ های قصه گو
صدا و سیما
لغو "اجبار" در غربالگری دوران بارداری" پاک کردن صورت مساله است
وانا نیوز
آثار سو لغو "اجبار" در غربالگری دوران بارداری
تابناک
به مخاطره انداختن سلامت مادر و جنین با لغو غربالگری اجباری دوران بارداری
رویداد 24
پاک کردن صورت مسئله با لغو اجبار غربالگری
مردم سالاری
لغو "اجبار" در غربالگری دوران بارداری پاک کردن صورت مساله است
خبرآنلاین
تک فرزندی و بی فرزندی پیامد تنبلی نسل جدید!
صراط
نیازهای سالمندان و کودکان در دوران شیوع ویروس کرونا
ایسنا
اخبار مرتبط
bltسلامت نیوز : اهمیت تربیت فرزند اول
bltتسنیم : طرح جامع مجلس برای "جوانی جمعیت و حمایت از خانواده" / طرح برای تصویب به شورای نگهبان رفت
bltشیعه نیوز : معایب وحشتناک تک فرزندی
bltمشرق نیوز : آینده تک فرزندها چگونه است؟
bltتسنیم : 25 استان کشور در ورطه خطر جمعیتی!
bltمیزان : راهکارهای موثر برای ترویج فرهنگ ازدواج آسان
bltرسانیوز : افزایش جمعیت عاملی علیه اقتصاد یا در خدمت آن؟!
bltراه دانا : وضعیت فاجعه بار فرزندآوری در سمنان/ دلایلی که توجیه تک فرزندی نیست
bltتسنیم : استان گیلان جزء استان های پیر کشور! + فیلم
bltرویداد 24 : خانه احمد محمود تخریب شد!
bltفرارو : خانه احمد محمود با خاک یکسان شد!
bltروزنامه شرق : خانه احمد محمود با خاک یکسان شد
bltروزنامه شرق : خانه احمد محمود با خاک یکسان شد
bltرویداد 24 : رسیدن به بلوغ جنسی برای ازدواج کافی است؟/ آثار روحی و روانی کودک همسری برای نوجوانان
bltساعت 24 : رسیدن به بلوغ جنسی کودکان برای ازدواج کافی است؟
bltقلم نیوز : افزایش خودکشی کودکان و سالمندان
bltجوان آنلاین : خانواده کامل دیگر در دسترس نیست!
bltفارس : یادداشت | جهاد در آستانه بحران جمعیت
bltفارس : فاجعه ایرانِ پیر در گرو بی توجهی به مقوله افزایش جمعیت
bltمشرق نیوز : تکنوکرات ها و لیبرال ها عامل اصلی کاهش فرزندآوری هستند
bltشیرازه : بیش از 1600 برنامه ویژه دهه فجر برای کودکان و نوجوانان اجرا می شود
bltشیعه نیوز : آیا تغییرات خلقی در سالمندان طبیعی است
bltراه دانا : اقتصاد پویا نیازمند نیروی جوان است/ تکنوکرات ها و لیبرال ها عامل اصلی کاهش فرزندآوری هستند
bltمهر نیوز : کاهش سالانه یک دهم نرخ باروری در کشور/ وضعیت گیلان وخیم است
bltجوان آنلاین : آسایش این خانه از مسیر مدارا می گذرد
bltایرنا : افزایش جمعیت مستلزم تغییر نگرش به فرزندآوری است
bltبرنا نیوز : دردسرهای سندرم تک فرزندی برای والدین/چگونه مشکلات متداول تک فرزندان را کنترل کنیم؟
bltمیگنا : فضای اجتماعی ما مستعد خشونت است
bltنامه نیوز : علائم وجود افسردگی در سنین مختلف
bltاتاق خبر : پسربچه هایی که عاشق مربی مهد می شوند!
bltخبرگزاری دانشجو : پسربچه هایی که عاشق مربی مهدکودک خود می شوند/کودکان، قربانی نبود نظارت های کافی مراکز آموزشی
bltتسنیم : کانون اصلاح و تربیت استان مرکزی از وضعیت مناسبی برخوردار است
bltصدا و سیما : تجلیل از پدربزرگ ها و مادربزرگ های قصه گو
bltوانا نیوز : لغو "اجبار" در غربالگری دوران بارداری" پاک کردن صورت مساله است
bltتابناک : آثار سو لغو "اجبار" در غربالگری دوران بارداری
bltرویداد 24 : به مخاطره انداختن سلامت مادر و جنین با لغو غربالگری اجباری دوران بارداری
bltمردم سالاری : پاک کردن صورت مسئله با لغو اجبار غربالگری
bltخبرآنلاین : لغو "اجبار" در غربالگری دوران بارداری پاک کردن صورت مساله است
bltصراط : تک فرزندی و بی فرزندی پیامد تنبلی نسل جدید!
bltایسنا : نیازهای سالمندان و کودکان در دوران شیوع ویروس کرونا
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.