کاسبان علم در برخی موسسات غیرانتفاعی به دنبال چه هستند؟!

کاسبان علم در برخی موسسات غیرانتفاعی به دنبال چه هستند؟!
حدود 35 سال پیش وقتی آیین نامه تاسیس "دانشگاه غیرانتفاعی" به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید...
کاسبان علم در برخی موسسات غیرانتفاعی به دنبال چه هستند؟!

حدود 35 سال پیش وقتی آیین نامه تاسیس "دانشگاه غیرانتفاعی" به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، شاید کمتر کسی تصور می کرد بعد از گذشت بیش از 3دهه، برخی از این موسسات به جای ارتقای سطح کیفی آموزش عالی و پاسخگویی به عطش علمی جامعه ، به حیاط خلوتی برای فعالیت برخی از چهره های علمی، آموزشی و سیاسی کشور بدل شوند و از این مراکز با نقاب علم برای اهداف غیرعلمی بهره برداری صورت بگیرد.

مهر ماه سال 64 بود که با تصویب آیین نامه تأسیس "مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و خصوصی یا همان دانشگاه غیرانتفاعی" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، این مراکز با هدف ارتقاء سطح دانش و فرهنگ جامعه، تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور، گسترش آموزش عالی در کشور به نحوی که بتواند پاسخگوی عطش جامعه برای کسب علم باشد و ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت همه جانبه مردم در امر گسترش و اعتلای دانش و پژوهش کشور شکل گرفتند. به گونه ای که در حال حاضر دانشگاه غیرانتفاعی یکی از شش نوع دانشگاه های ایران (سراسری، آزاد اسلامی، پیام نور، علمی کاربردی و فنی و حرفه ای) است که در دهه سوم فعالیت خود به شکل قارچ گونه و بدون توجه به کیفیت رشد پیدا کرده است.

نگاهی گذرا به عملکرد 35 ساله مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی بیانگر این است که این مؤسسات با سابقه بیش از سه دهه فعالیت نه تنها نتوانسته اند کمکی به ارتقای سطح علمی و آموزشی کشور داشته باشد، بلکه علاوه بر ایجاد معضل در نظام آموزش عالی، به حیاط خلوت فعالیت بسیاری از چهره های علمی، آموزشی و سیاسی کشور بدل شده اند، حیاط خلوتی که در آن دانشجو به یک منبع درآمد و وسیله ای برای تأمین مطامع اقتصادی کاسبان علم تبدیل شده است.

تماس های تعدادی از دانشجویان و اساتید مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی با ایسنا به عنوان خبرگزاری دانشجویان ایران و مطرح کردن گوشه ای از مشکلات و چالش های آموزشی، صنفی، رفاهی و.... گویای واقعیت های موضوعات مطرح شده است. این اساتید و دانشجویان خواستار رسیدگی جدی مسئولان وزارت علوم به وضعیت این مؤسسات هستند.

در همین رابطه "مهدی" دانشجوی سال چهار مؤسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس در گفت و گو با ایسنا، ضمن انتقاد از زیرساخت های اینترنتی این مؤسسه مدعی شد: این مؤسسه هرگز زیرساخت مناسب اینترنتی در سایت خود را نداشته و صرفاً شعار (خدمات باکیفیت ) را زیر اسم و آدرس سایت نوشته است. سامانه هایی که دانشجویان امور اداری مهم خودشان را از طریق آنها انجام می دهند اکثراً دچار مشکل خرابی لینک هستند، تنها قسمتی از سایت که هرگز دچار مشکل نشده قسمت تسویه حساب مالی بوده است!

تسهیلات آموزشی در دوران کرونا نداریم

وی همچنین با تأکید بر اینکه تسهیلات و همراهی در خصوص هزینه ها و شهریه دانشجویان در دوران کرونا و آموزش مجازی از سوی مؤسسه پارس اعمال نشده است، ادعا کرد: متأسفانه ما در این شرایط با افزایش ٢٠درصدی شهریه واحدها و افت شدید آموزش مواجه شدیم.

احمدی یکی دیگر از دانشجویان مؤسسه پارس متمرکز نبودن کلاس های آموزشی را از دیگر مشکلات آموزشی این مؤسسه عنوان کرد و به ایسنا گفت: متأسفانه کلاس های درس این مؤسسه در یک مکان متمرکز نیست به نحوی که بعضاً در یک روز باید بین ساختمان های مجزای مؤسسه رفت و آمد کنیم و در برخی از ساختمان ها نیز حداقل استانداردهای لازم برای یک محیط آموزشی رعایت نشده است.

غیرانتفاعی ها نمره قبولی نمی گیرند

وی با بیان اینکه مؤسسات غیر انتفاعی در زمینه آموزش مجازی نمره قبولی نمی گیرند، گفت: در بسیاری از این مؤسسات بعضاً از نرم افزارهایی مثل واتساپ و تلگرام به عنوان جایگزین کلاس های درس استفاده شد و متأسفانه استفاده از پلتفرمی واحد و مناسب برای همه ی کلاس ها و دانشجویان این مؤسسه برای جلوگیری از سردرگمی دانشجو، در دستور کار مسئولین مؤسسه نبوده و کیفیت آموزشی در ایام کرونا افت وحشتناک و غیر قابل دفاعی داشت.

این دانشجو در ا دامه ادعا کرد: یکی از دیگر مشکلات مؤسسه ی پارس شیوه ارائه دروس عملی دانشجویان است به نحوی که شهریه به اسم واحد عملی افزایش چشمگیری دارد اما در عمل از کارگاه و...خبری نیست و صرفا این نامگذاری برای پر کردن چارت درسی و دریافت مبالغ هنگفت از دانشجویان صورت می گیرد.

امینی دانشجوی ترم دوم مؤسسه پارس نیز در گفت و گو با ایسنا به مشکلات مؤسسات غیرانتفاعی اشاره و ادعا کرد: بسیاری از مؤسسات غیرانتفاعی امکانات و زیرساخت هایی برای آموزش مجازی ندارند. به عنوان مثال با شروع تعطیلی آموزش حضوری دانشگاه ها، ما پیگیر ایجاد سامانه ی آموزش مجازی از طرف مسئولین مؤسسه بودیم و با توجه به سامانه های دانشگاه ها و مؤسسات دیگر به نماینده ی هیئت امنای مؤسسه پیشنهاد ایجاد سامانه ای که اساس آن پلتفرمی سازگار با زیرساخت های ارتباطی و اینترنت کشور باشد را دادیم حتی با توجه به تجربه، برنامه ی اسکای روم را نیز پیشنهاد کردیم. اما نماینده هیئت امنای مؤسسه که مدیر گروه طراحی صنعتی هم بود، اصرار داشت که این برنامه (اسکای روم) مناسب نیست.

سردرگمی در استفاده از پلتفرم های آموزشی

وی ادامه داد: به واسطه نبود سامانه ای کاربردی، وضعیت آموزشی در مؤسسه پارس به شکلی شده که هر کدام از اساتید، از طریق هر پلتفرمی که بخواهند، کلاس هایشان را برگزار می کنند که این امر منجر به بی نظمی و سردرگمی دانشجویان، در نصب و استفاده از برنامه های مختلف شده است. اخیرا هم عده ای ناشناس به تعدادی از گروه های درسی در تلگرام به نوعی حمله کرده اند و مطالب غیراخلاقی در گروه قرار داده اند که این کار منجر به از هم پاشیده شدن تعدادی از گروه ها شد، یکی از دانشجویان در این خصوص با پلیس فتا هم تماس گرفت و پلیس فتا پاسخ داد به این دلیل که دانشگاه، لینک گروه های درسی را در گروهی عمومی قرار می دهد می توانید از دانشگاه شکایت کنید!

این دانشجوی 22 ساله ادعا کرد: مسئولین مؤسسه پارس همچنان سامانه ای کاربردی که امکان استفاده از آن برای تمامی دانشجویان فراهم باشد را ایجاد نکرده اند، با وجود اینکه شهریه ما با واحد تهران مرکز دانشگاه آزاد تقریبا برابری می کند و شهریه ی دانشگاه غیرانتفاعی سطح 1 را می پردازیم اما خدمات مؤسسه سطح 3هم ارائه نمی شود. جالب اینجا است که وقتی به نماینده ی هیئت امنای مؤسسه گفتیم که شهریه ی پرداختی ما با خدمات ارائه شده به ما مطابقت ندارد، ایشان از قول رئیس غیرقانونی مؤسسه(رئیس مؤسسه ی پارس ،همزمان عضو هیئت علمی تمام وقت دانشگاه تهران است، که این موضوع، خلاف قانون می باشد) است گفتند که پروفسور می گویند این نگاه، نگاه معامله گرایانه ی آمریکایی است! من نمیدانم با این توصیف، نگاه من و دوستانم آمریکایی است یا نگاه ایشان که در پوشش دانشگاه غیرانتفاعی تجارت می کنند.

وی در خصوص زیرساخت های ایجاد شده توسط مؤسسه پارس نیز مدعی شد: بعد از مدت ها انتظار، به صورت قراردادی با سماء آنلاین ، سامانه ای تقریباً غیرکاربردی برمبنای ادوب کانکت ایجاد کردند که همان سامانه نیز هنوز برای تمام دانشجویان قابل استفاده نیست و کلاس های دانشجویان ترم بالاتر همچنان از طریق واتس اپ، تلگرام ،اسکایپ و سایر برنامه های انتخابی اساتید ارائه می شود. با این اوصاف دانشگاه حداقل هزینه و سرمایه گذاری را در این بخش داشته در حالی که حداکثر شهریه ای که می توانستند را از ما گرفته اند.

افزایش شهریه ها در ترم کرونایی

امینی با طرح این ادعا که در ترم جاری با افزایش شهریه مواجه بودیم، تأکید کرد: نه تنها ما در شرایط کرونایی هیچ تخفیف شهریه ای نداشتیم بلکه با افزایش شهریه هم مواجه شدیم و به ما گفتند که نه تنها هزینه های ما کم نشده، که به آن اضافه هم شده، حقوق اساتید هیچ تغییری نداشته، حتی 200هزار تومان کمک هزینه اینترنت مصرفی هم به اساتید پرداخت شده؛ جالب اینجا است که از تعدادی از اساتید هم شنیده ایم که همان حقوق قبل از دوران کرونا هم به ایشان پرداخت نشده و به اساتید گفته اند چون کلاسها مجازی بوده از حقوقتان کم کردیم!

جای خالی شورای صنفی دانشجویان

این دانشجو همچنین با بیان اینکه پیگیری برای ایجاد شورای صنفی از سالها قبل در مؤسسه پارس صورت گرفته اما از ایجاد آن جلوگیری شده است،عنوان کرد: ما هیچ تریبونی در این خصوص نداریم، مطالبات صنفی ما بسیار است و از بسیاری از امکانات لازم و ضروری و حقوق قانونی مان محرومیم.

تخلف در پذیرش رشته های غیر مرتبط

وی تأکید کرد: مؤسسه آموزش عالی معماری و هنر پارس، همانطور که از نامش هم پیداست، یک مؤسسه ارائه دهنده رشته های تخصصی هنر و معماری است، دانشگاه های ما یا رشته های تخصصی ارائه می دهند(فنی و مهندسی و بخشی از علوم پایه، هنر و معماری، علوم انسانی، علوم پزشکی، علوم پایه) یا دانشگاه جامع محسوب می شوند و همه رشته ها را می توانند ارائه دهند، این عجیب نیست که دانشگاهی با عنوان تخصصی هنر و معماری و بدون در نظر گرفتن بستر و امکانات لازم و کافی، دانشجوی مهندسی عمران و صنایع و مدیریت ساخته ها جذب می کند؟!

افزایش ناگهانی شهریه ها در طول ترم

این دانشجو با طرح این سوال که آیا نظارتی روی عملکرد این مؤسسات زمان ثبت نام دانشجویان وجود دارد؟ ادعاکرد: همین امسال به دانشجویانی که برای کارشناسی ارشد رشته طراحی صنعتی ثبت نام کرده اند، گفته شد که شهریه شما نهایتاً حدود سه میلیون و خُرده ای تومان است، اکنون که پایان ترم است به این دانشجویان اعلام کردند که باید پنج میلیون پرداخت کنید!

هیأت امنای نامرئی!

وی افزود: وقتی در خصوص افزایش بی رویه شهریه با هیئت نظارت وزارت علوم ارتباط برقرار کردیم، گفتند که تصویب شهریه برعهده هیئت امنای مؤسسه است؛ این در حالی است که ما اصلا اعضای هیئت امنای موسسه را نمی شناسیم و اصلا به ما معرفی نشده اند و در سایت مؤسسه هم نامشان قید نشده است. همچنین زمانی که به وزارت علوم رفتیم و در خصوص کمبود فضا و امکانات آموزشی صحبت کردیم، تنها جوابی که به ما دادند این بود که شکایات دیگری هم از این مؤسسه صورت گرفته است بنابراین به این مسائل ورود پیدا نکنید و انصراف بدهید بروید دانشگاه دیگر تحصیل کنید! در کنار این موارد، ردپای حضور تعدادی از مسئولین شهرداری تهران، در سیستم مدیریتی مؤسسه نیز دیده میشود و حتی پیشتر موضوعی در خصوص ساختمان اهدائی از طرف شهرداری تهران به مؤسسه ی پارس، بین تعدادی از دانشجویان مطرح شده بود؛ البته لازم به ذکر است که بخش هایی از وزارت علوم هم با ما همکاری کردند که قدردانشان هستیم.

اجازه ثبت انجمن علمی به ما ندادند

این دانشجو فضای مؤسسه غیرانتفاعی پارس را غیر علمی توصیف کرد و مدعی شد: تلاش خود من و بسیاری از دوستان، این بوده که ما هم در پارس فعالیت های مفید دانشجویی داشته باشیم اما متأسفانه مسئولین مؤسسه، تمایلی به این نوع فعالیت ها ندارند و تنها چند انجمن فرمالیته، غیررسمی و نمایشی داریم. دوستان و من بسیار برای برگزاری انتخابات و تشکیل انجمن علمی طراحی صنعتی تلاش کردیم. به طوریکه بعد از تأسیس انجمن مطلع شدیم که مسئولین دانشگاه، اجازه ی ثبت انجمن در وزارت علوم را نمی دهند و نمی خواهند کوچکترین اختیار و استقلالی داشته باشیم، مدیر گروهمان (که باجناق رئیس دانشگاه بود ) هم میگفت: برای چه باید انجمن ثبت شود؟ مگر انجمن های دانشگاه های دیگر چه کاری کرده اند؟!

خواستار تدوین منشور حقوقی برای دانشجویان غیرانتفاعی هستیم

این دانشجوی دانشگاه غیرانتفاعی مدعی شد: اینکه مسئولین دانشگاه نمی خواهند از سود کلانشان در جذب دانشجوی مازاد ظرفیت بگذرند و اینکه ظاهراً مسئول یا مسئولینی که در وزارت علوم و سازمان سنجش، ظرفیت پذیرش 60 دانشجو، برای مهر هر سال، در رشته ای هنری را برای مؤسسه ای که در ملکی نامناسب و با ماهیتی بسیار نزدیک به املاک مسکونی، فعالیت دارد را تعیین می کنند؛ نشان می دهد متأسفانه درکی نسبت به استانداردهای لازم و ضروری برای آموزش رشته های هنری را ندارند؛ یا اگر داشته باشند هم، مثل اینکه این درک و شناخت در تصمیم گیریشان دخیل نیست...! در حالیکه به عنوان دانشجویی که تجربه تحصیل در این سیستم را داشته ام، انتظار دارم همانطور که برای دانشجویان و اساتید دانشگاه های دولتی، منشور حقوقی تدوین شده، منشوری عادلانه و منصفانه هم برای مؤسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی تدوین شود و توجه مسئولین بجای اینکه بیشتر به تعداد دانشجویان و دانشگاه ها باشد، به تولید علم باشد.

مسئولان، نظارت مناسب داشته باشند

وی ادامه داد: از مسئولان می خواهیم بر روی عملکرد دانشگاه ها و مؤسسات غیرانتفاعی نظارت مناسبی داشته باشند و جلوی رانت و پولشویی در پوشش مؤسسه و دانشگاه و رابطه بازی بایستند، اگر هم نمی توانند مسئولیت را به کسانی که در توانشان است واگذار کنند، اگر هم نمی خواهند، طبیعتاً باید منتظر آسیب ها و ضررهای اقتصادی،اجتماعی، فرهنگی و علمی و آموزشی بیشتری برای کشور باشند.

وی در ادامه ادعا کرد: رئیس مؤسسه همزمان عضو هیئت علمی تمام وقت دانشگاه تهران هستند و ریاست مؤسسه پارس را هم برعهده دارند! این در حالی است که براساس ماده 1، 77 و تبصره 4 ماده 21 آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی، اعضای هیئت علمی نمی توانند همزمان مدیر مؤسسه غیرانتفاعی و عضو هیئت علمی تمام وقت دانشگاه دولتی باشند مگر اینکه به صورت قانونی باید از دانشگاه تهران اجازه میگرفتند، که در صورت کسب اجازه نیز، حقوق و ساعت کاریی وی نصف میشد.

این دانشجو خاطر نشان کرد: در حال حاضر رییس موسسه پارس به جای طی کردن این مراحل، نام شخص دیگری که از شرایط مدیریت برخوردار بوده را در وزارت علوم ثبت کرده اند، اما در عمل خودشان و خانواده شان ریاست و اداره ی مؤسسه را برعهده دارند. بعد از پیگیری این موضوع و اعلام وزارت علوم مبنی بر تخلف او نیز تنها تغییر صورت گرفته این است که دیگر به ندرت، به صورت مستقیم از این فرد به عنوان رئیس دانشگاه اسم برده می شود و او را بنیانگذار دانشگاه پارس معرفی می کنند!

مشکلات کلاس های عملی

"علی" دانشجوی سال چهارم مؤسسه غیر انتفاعی پارس نیز در گفتگو با ایسنا مدعی شد: مشکل عمده ای که برای تمامی دانشجویان موسسه پارس وجود دارد، نحوه برگزاری کلاس های عملی به صورت مجازی است. همانطور که همه ما می دانیم کلاس های عملی به شدت به ارتباط دوطرفه بین اساتید و دانشجوها وابسته است و نیازمند ارائه جلسه به جلسه طرح ها، این نیاز با وجود ضعف در سرعت و قطع و وصل شدن درون برنامه ای به هیچ وجه برطرف نمی شود. این در حالی است که شهریه واحدهای عملی همچنان باید بالاتر از واحدهای تئوری باشد! حال این سوال مطرح است که آیا کارگاه خاصی در اختیار ما قرار داده شده و یا اینکه کیفیت خاص و تکنیکالی به ما اضافه شده است؟ پاسخ همچنان " خیر" است.

یک اتفاق دلسرد کننده

این دانشجوی رشته معماری عنوان کرد: متأسفانه کم بودن مساحت و زیربنای مؤسسه و عدم تناسب کاربری آن با نوع طراحی، از هر نظر دانشجو را محدود می کند. حتی در همان ترم هایی که کرونا نبود، موضوعی که اوضاع را بدتر می کرد پذیرش بی رویه دانشجو در همه رشته ها بود. مثلا کلاس طراحی که حداکثر 20 دانشجو باید در آن حضور داشته باشند، با 50 دانشجو برگزار می شد و گاهی اوقات چندین جلسه فرصت نمی شد که ما کار خود را برای استاد، کرکسیون کنیم و این واقعا اتفاق دلسرد کننده ای بود.

نظارت کارآمدی بر مؤسسات غیرانتفاعی صورت نمی گیرد

به ادعایاین دانشجو، متأسفانه مؤسسه آموزش عالی پارس جلوی تشکیل انجمن ها و فعالیت های دانشجویی و رشته ای را می گیرد، تنها راه ارتباطی دانشجو با مؤسسه، در حال حاضر، نماینده ای است که خود دانشجویان در کلاس انتخاب کرده اند، که البته این نماینده بیشتر برای هماهنگی کلاس ها و هماهنگی با اساتید در نظر گرفته شده است؛ بنابراین به نظر نمی رسد هیچ گونه نظارتی بر روی این دانشگاه ها و مؤسسات باشد و یا اینکه این نظارت ها کافی نیستند؛ به همین جهت بزرگ ترین تبعیضی که این بین وجود داره عدم نظارت روی این دانشگاه های غیر انتفاعی است و تریبونی برای رساندن صدای دانشجویان این مؤسسه ها وجود ندارد .

این گفتگوها و مشکلات به نوعی مشت نمونه خروار از مشکلات و مسایل مبتلابه مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی است که کمابیش گریبانگیر این مراکز است. زیرا اگر چه مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی جزو دانشگاه های وابسته به وزارت علوم محسوب می شوند اما در عمل، بعضاً ساز و کارهای مشخصی برای نظارت و ارزشیابی قواعد و مقررات آموزشی، دانشجویی و رفاهی آنها وجود ندارد و دانشجویان مشغول به تحصیل در این مؤسسات بر این باور هستند که در سیستم آموزش عالی کشور، بر خلاف سایر دانشگاه های دیگر از سوی مسئولان به نوعی "رها" شده اند. ضمن اینکه بعضاً مواردی نیز وجود دارد که اعضای هیأت علمی و حتی مسئولان آموزشی و غیر آموزشی کشور اعم از چهره های سیاسی و هنری، با کسب مجوز راه اندازی مؤسسه غیرانتفاعی، این مراکز را به حیاط خلوتی برای پیشبرد اهداف اقتصادی خود تبدیل کرده اند و از نقاب علم در جهت دستیابی به اهداف غیر علمی استفاده می کنند!

به نظر می رسد وزارت علوم به عنوان نهاد نظارتی بر عملکرد زیرنظام های آموزش عالی از جمله موسسات غیرانتفاعی به تنهایی توان مقابله با تخلفات و گاه رانت هایی که در این مراکز به وجود می آید، را ندارد، بنابراین باید منتظر شد و دید آیا طرح "مبارزه با تعارض منافع و ممنوعیت دانشگاه های غیر انتفاعی" که 25 تیر 99 به امضا 25 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید، می تواند به داد دانشجویان و موسسات غیرانتفاعی آموزش عالی برسد؟ همچنین با توجه به اینکه اغلب مراکز و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در کشور توسط افرادی با مسئولیت های اجرایی و سیاسی تصاحب شده اند، باید منتظر شد و دید تصویب و اجرای این طرح می تواند به اهداف واقعی خود که همان حمایت از اقشار آسیب پذیر و دسترسی آنان به آموزش ارزان، جلوگیری از رانت و تجاری نمودن علم و مراکز علمی و برگرداندن علم به جایگاه خود و ساماندهی درست به مراکز علمی و در نهایت حل تعارض منافع دست یابد؟ یا همانند هزاران طرح دیگر پس از مطرح یا حتی تصویب شدن به بایگانی سپرده خواهد شد.


کلیدواژه های این خبر
تسهیلات   فنی و حرفه ای   قبولی   کلاس های درس   نقاب   نمره قبولی   کلاس های آموزشی   موسسات غیرانتفاعی   علمی کاربردی   ویروس کرونا   کاسبان   غیرانتفاعی   مطرح کردن   مشکلات آموزشی   آدرس سایت   محیط آموزشی   امور اداری   درآمد   علمی آموزشی   پژوهش   شورای عالی انقلاب فرهنگی   دانشگاه های ایران   دانشجویان ایران   آموزش مجازی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «نصف جهان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
دلتنگی دانشگاه ها برای دانشجویان یک ساله شد
ایرنا
سقف حقوق کارمندان 15 برابر کف!
جوان آنلاین
خبر های جدید وزیر آموزش و پرورش از جذب معلم
تابناک
خبرهای جدید وزیر آموزش و پرورش از جذب معلم
دنیای اقتصاد
خبرهای جدید وزیر آموزش و پرورش از جذب نیرو
فارس
لازمه توسعه ورزش قهرمانی گسترش ورزش همگانی است
برنا
یادگیری سیار؛ از یافته های علمی تا تجربه های زیسته
پانا
رشد 450 درصدی دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد
شیعه نیوز
کارنامه درخشان در 42 سالگی
جوان آنلاین
سامانه های دانشگاهی تنها تا دو هفته دیگر رایگان است
ایسنا
کرونا نشان داد بشر همچنان مورد تهدید است
ایران اکونومیست
کاسبان علم در برخی موسسات غیرانتفاعی به دنبال چه هستند؟!
ایسنا
زیان 40 هزار میلیارد تومانی صنعت گردشگری ایران از کرونا
پانا
از معاون آموزشی و سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قم تقدیر شد
ایسنا
نسبت دانشجو و استاد در دانشگاه فرهنگیان مناسب نیست
مهر نیوز
وزیر علوم: هدف از ساماندهی دانشگاه ها کیفی سازی است
ایرنا
وزیر علوم: آنچه در آموزش مجازی ایده آل بود، محقق نشد
عصر ایران
درصد پایینی از دانشجویان هنوز به آموزش مجازی دسترسی ندارند/ دانشگاه های فنی و حرفه ای و علمی کاربردی بیشترین دروس آفلاین را برگزار کرده اند
آریا
امکان میهمانی دروس عملی دانشجویان در شهر محل زندگی فراهم شد
ملیت
اعتماد و حمایت دانشگاه علمی کاربردی از محتوای آموزشی جهاددانشگاهی
ایکنا
دریافت تسهیلات کرونایی همه آموزشگاه های فنی و حرفه ای زنجان
ایسنا
هیچ؛ سهم دختران سیستان و بلوچستان از تحصیل در دوران پهلوی/ رونق شکوفایی دانشگاه ها دستاورد پیروزی انقلاب است
راه دانا
وزیر علوم: نیم سال دوم تحصیلی دانشگاه ها همچنان مجازی است
العالم
هیچ؛ سهم دختران سیستان وبلوچستان از تحصیل در دوران پهلوی/ رونق شکوفایی دانشگاه ها دستاورد پیروزی انقلاب است
عصر هامون
15 بهمن ماه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده
باشگاه خبرنگاران
احقاق حقوق همه کارشناسان اولویت کاری ماست
یافته نیوز
چه کسانی می توانند در کنکور 1400 ثبت نام کنند؟
مشرق نیوز
شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری 1400
شهر فردا
درخواست تشکل های دانشجویی برای رفع مشکلات آموزش مجازی در دانشگاه شاهد
خبرگزاری دانشجو
23 درصد حائزین شرایط وام ودیعه مسکن گرفتند
تابناک
ضرورت ایجاد دفتر مشاوره قبل از ازدواج در اسدآباد
ایسنا
مشاغل خانگی؛ حلقه مفقوده حوزه اشتغال
ایسنا
بانک ها در خدمت تولید هستند
پول نیوز
قبولی های صرفا باسوابق تحصیلی 12بهمن به سایت دانشگاه مراجعه کنند
ایرنا
فوری/ واریز یارانه معیشتی بهمن ماه
اقتصاد آنلاین
رشد 72 درصدی تشکل های کارگری و کارفرمایی کشور طی 7 سال گذشته
ایسنا
خاکریز جهاد تولید داخلی خـالی از حمایتِ مسئـولان
مهر نیوز
دانش آموز دزفولی مدال طلای المپیاد زمین شناسی را کسب کرد
ایرنا
ایران در کنترل همه گیری کرونا موفق تر بود یا کره، آلمان و چین؟
ایران آنلاین
مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز: تا پایان سال باید عقب ماندگی آموزشی جبران شود
تسنیم
اخبار مرتبط
bltایرنا : دلتنگی دانشگاه ها برای دانشجویان یک ساله شد
bltجوان آنلاین : سقف حقوق کارمندان 15 برابر کف!
bltتابناک : خبر های جدید وزیر آموزش و پرورش از جذب معلم
bltدنیای اقتصاد : خبرهای جدید وزیر آموزش و پرورش از جذب معلم
bltفارس : خبرهای جدید وزیر آموزش و پرورش از جذب نیرو
bltبرنا : لازمه توسعه ورزش قهرمانی گسترش ورزش همگانی است
bltپانا : یادگیری سیار؛ از یافته های علمی تا تجربه های زیسته
bltشیعه نیوز : رشد 450 درصدی دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد
bltجوان آنلاین : کارنامه درخشان در 42 سالگی
bltایسنا : سامانه های دانشگاهی تنها تا دو هفته دیگر رایگان است
bltایران اکونومیست : کرونا نشان داد بشر همچنان مورد تهدید است
bltایسنا : کاسبان علم در برخی موسسات غیرانتفاعی به دنبال چه هستند؟!
bltپانا : زیان 40 هزار میلیارد تومانی صنعت گردشگری ایران از کرونا
bltایسنا : از معاون آموزشی و سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قم تقدیر شد
bltمهر نیوز : نسبت دانشجو و استاد در دانشگاه فرهنگیان مناسب نیست
bltایرنا : وزیر علوم: هدف از ساماندهی دانشگاه ها کیفی سازی است
bltعصر ایران : وزیر علوم: آنچه در آموزش مجازی ایده آل بود، محقق نشد
bltآریا : درصد پایینی از دانشجویان هنوز به آموزش مجازی دسترسی ندارند/ دانشگاه های فنی و حرفه ای و علمی کاربردی بیشترین دروس آفلاین را برگزار کرده اند
bltملیت : امکان میهمانی دروس عملی دانشجویان در شهر محل زندگی فراهم شد
bltایکنا : اعتماد و حمایت دانشگاه علمی کاربردی از محتوای آموزشی جهاددانشگاهی
bltایسنا : دریافت تسهیلات کرونایی همه آموزشگاه های فنی و حرفه ای زنجان
bltراه دانا : هیچ؛ سهم دختران سیستان و بلوچستان از تحصیل در دوران پهلوی/ رونق شکوفایی دانشگاه ها دستاورد پیروزی انقلاب است
bltالعالم : وزیر علوم: نیم سال دوم تحصیلی دانشگاه ها همچنان مجازی است
bltعصر هامون : هیچ؛ سهم دختران سیستان وبلوچستان از تحصیل در دوران پهلوی/ رونق شکوفایی دانشگاه ها دستاورد پیروزی انقلاب است
bltباشگاه خبرنگاران : 15 بهمن ماه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده
bltیافته نیوز : احقاق حقوق همه کارشناسان اولویت کاری ماست
bltمشرق نیوز : چه کسانی می توانند در کنکور 1400 ثبت نام کنند؟
bltشهر فردا : شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری 1400
bltخبرگزاری دانشجو : درخواست تشکل های دانشجویی برای رفع مشکلات آموزش مجازی در دانشگاه شاهد
bltتابناک : 23 درصد حائزین شرایط وام ودیعه مسکن گرفتند
bltایسنا : ضرورت ایجاد دفتر مشاوره قبل از ازدواج در اسدآباد
bltایسنا : مشاغل خانگی؛ حلقه مفقوده حوزه اشتغال
bltپول نیوز : بانک ها در خدمت تولید هستند
bltایرنا : قبولی های صرفا باسوابق تحصیلی 12بهمن به سایت دانشگاه مراجعه کنند
bltاقتصاد آنلاین : فوری/ واریز یارانه معیشتی بهمن ماه
bltایسنا : رشد 72 درصدی تشکل های کارگری و کارفرمایی کشور طی 7 سال گذشته
bltمهر نیوز : خاکریز جهاد تولید داخلی خـالی از حمایتِ مسئـولان
bltایرنا : دانش آموز دزفولی مدال طلای المپیاد زمین شناسی را کسب کرد
bltایران آنلاین : ایران در کنترل همه گیری کرونا موفق تر بود یا کره، آلمان و چین؟
bltتسنیم : مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز: تا پایان سال باید عقب ماندگی آموزشی جبران شود
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.