نگرانی درباره تصمیم جنجالی شورای بورس

نگرانی درباره تصمیم جنجالی شورای بورس
درحالی که مسئله اصلی بازار سهام در امسال، روند های فرسایشی ابرنوسان ها به دلیل عامل محدودیت ساز «دامنه نوسان» است و انتظار می رفت شورای عالی بورس با حذف این عامل، با روند های فرسایشی مقابله کند، اما این شورا با تصمیم غیرمنتظره «حذف صورت مسئله»، دامنه نوسان زیر صفر را به شدت کاهش داد تا روی کاغذ ...
نگرانی درباره تصمیم جنجالی شورای بورس

نگرانی درباره تصمیم جنجالی شورای بورس به گزارش پول نیوز، در واقعیت باعث فرسایشی تر شدن روند های بورسی و تشدید پدیده صف نشینی شود. قرار شده است از 25 بهمن ماه، دامنه نوسان فعلی که بازه 10درصدی مثبت و منفی 5درصد را شامل می شود، به صورت موقت حذف شود و به جای آن دامنه نوسان نامتقارن منفی 2 و مثبت 6درصدی بر معاملات سهام اعمال شود. چنین سیاستی با مخالفت گسترده در شبکه های اجتماعی مواجه شد. مطابق نظرسنجی نیز بیش از 60درصد از فعالان بازار سرمایه خواستار حذف کلی دامنه نوسان و باز شدن فضا برای تعدیل قیمت ها با انتظارات آتی هستند. اما سیاست گذار، می خواهد جوی به ظاهر مثبت ایجاد کند و به نااطمینانی های موجود بیفزاید.
تصمیمات اخیر شورای عالی بورس، اما و اگر های بسیاری را پیرامون آینده قیمت ها در بازار سرمایه و تداوم یا عدم تداوم روند نزولی در بورس ایجاد کرده است. درحالی که بسیاری تصمیم اخیر شورای عالی بورس برای افزایش دامنه نوسان مثبت به محدوده 6 درصد و کاهش امکان نوسان منفی نرخ به 2 درصد را تصمیمی غیر کارشناسی دانسته اند، عضو شورای عالی بورس آن را موقتی دانسته و از چرایی تصمیم اخذ شده در آن شورا گفته است. به هر روی آنچه واضح است، دامنه نوسان خود عامل اصلی ابرنوسان سهام چه در محدوده منفی و چه مثبت است و محدود کردن بیشتر آن تفاوتی با تعطیلی کامل یک بازار یا توقف معاملات یک نماد از ترس متضرر شدن ندارد. معاملات روز گذشته بازار سهام با انتشار خبری عجیب در شامگاه شنبه آغاز شد. در این روز فعالان بازار سهام که چند روزی بود در ناامیدی از بهبود اوضاع معاملات در صف های فروش بست نشسته بودند با خبر اعمال دامنه نوسان نامتقارن از روز 25 بهمن مواجه شدند. داستان از این قرار بود که آخرین جلسه شورای عالی بورس که برای نخستین بار با حضور ریاست جدید سازمان بورس یعنی محمدعلی دهقان دهنوی برگزار شده بود، مقرر شد برای حمایت از بازار سرمایه در شرایط سخت فعلی دامنه نوسان معمول که بازه 10 درصدی مثبت و منفی 5 درصد را شامل می شد، به صورت موقت حذف شود و به جای آن دامنه نوسان نامتقارن منفی 2 و مثبت 6 درصدی بر معاملات سهام اعمال شود که همین امر سبب شده تا انتقادات متعددی پیرامون نحوه مداخله در سازوکار عادی بازار و آنچه که به اسم هدایت در بازار اثر می گذارد را شاهد باشیم.
شکست از واقعیت
مشکل از جایی شروع می شود که افت نرخ سهام که به هر ترتیبی نمایانگر انتظارات آتی سرمایه گذاران و تمایلات آن ها در یکی از شفاف ترین بخش های اقتصاد ایران است، به جای آنکه به شیوه ای طبیعی و اصولی جای خود را به صعود قیمت ها بدهد به شیوه ای غیرمعمول مهار خواهد شد. اینطور که به نظر می رسد سیاست گذاران بازار سرمایه شنبه شب به این باور رسیدند که سد کردن راه قیمت ها در مسیر نزولی آن هم با تغییر در میزان دامنه نوسان و باز گذاشتن دست بازار برای رشد نرخ بیشتر می تواند بورس و فرابورس را دوباره به روند صعودی بازگرداند. این در حالی است که اگر قیمت ها در هر بازار قرار بود به جای تعدیل شدن با واقعیات بنیادی و انتظارات فعالان بازار با عتاب و خطاب تغییر کنند، مدیران در طول تاریخ تنها عامل رونق بازار ها می شدند.
تجربه تاریخی در تمامی بازار ها به خصوص بازار سهام حکایت از آن دارد که سرکوب قیمت ها در این بازار هیچ گاه جواب نداده است. سابقه دامنه نوسان در بازار سرمایه به خوبی نشان می دهد که یکی از مهم ترین عوامل در ناکارآمدی دامنه نوسان منفی 2 درصدی تجربه تاریخی بورس تهران در بازه زمانی سال های84 تا 87 است. در آن زمان دامنه نوسان متقارن مثبت و منفی 2 درصدی در بازار اعمال می شد که سرانجام جای خود را به نوسان متوازن 3 درصدی داد و که آن هم رفته رفته در طول سال های گذشته تا 5 درصد رشد کرد. چنین مسئله ای سبب شده تا بازگشت به آنچه بیش از یک دهه قبل در جریان بوده با قرار گرفتن دامنه نوسان مثبت در محدوده 6 درصدی به نوعی جهت دهی به بازار سهام و تنظیم آن با منویات دولت تعبیر شود.
پس لرزه های یک تصمیم
بررسی نظرات ارائه شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که فعالان و تحلیلگران بازار سرمایه نیز چندان دل خوشی از این واقعه ندارند، هر کدام از نظر خود به انتقاد از دستپخت فعلی شورای عالی بورس پرداخته اند. برای مثال حمید مرتضی کوشکی دقایقی پس از داغ شدن خبر یاد شده واکنش خود را به تصمیم شورای عالی بورس این گونه بیان کرد: «مخالف هستم، تصمیمی بی پایه و اساس و غیر کارشناسی است. کسی که موافق این گونه تصمیمات قیمتی باشد نمی تواند مدعی آزاد سازی قیمت ها در اقتصاد هم باشد.» دیگر کارشناسی که به این مسئله پرداخت نیما آزادی بود. بر اساس آنچه آزادی در کانال تلگرامی خود از دوره تصدی گری عبده تبریزی مطرح کرده است: «تصمیمی گرفته شد مبنی بر تغییر دامنه نوسان از مثبت منفی 5 درصد به منفی 2 درصد تا مثبت 6 درصد، خب این تصمیم عملا می تواند جریان سوداگرانه تقاضا را در بازار تقویت کند، ولی بگذارید سابقه ای از این مدل تصمیم برایتان بگویم. وقتی آقای عبده [حسین عبده تبریزی]رئیس سازمان بورس بودند، پس از انتخابات سال 84 و بحران شدیدی که در طرف تقاضای بورس در آن سال ایجاد شد تصمیم گرفتند برای تقویت طرف تقاضا برای 10 سهم انتخاب شده، محدوده نوسان را از 5درصد مثبت و منفی بکنند 5/ 2 درصد منفی تا 5/ 12 درصد مثبت یعنی یک شرایط ویژه برای هیجان در بازار. در آن 10 سهم در سه روز صف خرید سنگین درست شد و روز سوم با یک بازدهی حدود 40درصد سهام را خالی کردند و ماه ها آن 10 گزینه صف فروشی شد که جمع نمی کردند. پس از آن تصمیم گرفتند چیزی اختراع کنند به اسم قانون گره معاملاتی! این مدل تصمیمات برای کوتاه مدت قطعا شوک ایجاد می کند، اما این بازار نیازمند تصمیمات اصولی و منطقی برای میان مدت خودش است.» اینکه چرا مسوولان سازمان در نظر دارند تا بار دیگر تجربیات گذشته را تکرار کنند امری است که حداقل در بستر اقتصادی ایران تازگی چندانی ندارد. مسئله ای که مهم است مخاطراتی خواهد بود که احتمالا از روز های آتی بازار سهام را تهدید خواهد کرد.
حبس شدن در بورس
اعمال قانون دامنه نوسان نامتوازنی که شنبه آینده از آن رونمایی می شود سبب شده تا محدود شدن دامنه نوسان منفی نرخ سهام از سوی بسیاری از کارشناسان بازار سهام با انتقاد روبه رو شود. به گفته این بخش از فعالان بازار آنچه باعث می شد تا این سیاست ناکارآمد بماند جلوگیری از ایجاد تعادل طبیعی در قیمت هاست که در نهایت آینده قیمت گذاری سهام را بر اساس عرضه و تقاضا در هاله ای از ابهام قرار می دهد. آنچه که این بخش از فعالان بازار سرمایه نگران آن هستند قفل شدن صفوف فروش به دلیل کم شدن دامنه نوسان است. به گفته برخی از فعالان بازار سهام رونقی که در روز یکشنبه در بورس و فرابورس به ثبت رسیده ممکن است در طول روز های بعدی نیز کمابیش تکرار شود با این حال نباید از خاطر برد که صعود چند روزه می تواند در اثر خوش بینی سرمایه گذاران خرد رخ بدهد که آن هم در نهایت با واقعیات حاکم بر بازار تعدیل خواهد شد.
تجربه تاریخی بازار سهام نشان داده که دامنه نوسان به خودی خود بر اشباع خرید یا فروش تاثیر مثبت دارد و می تواند جو هیجان در هر دو سوی تغییرات نرخ را تقویت کنند. همان طور که در گزارش های پیشین نیز به آن اشاره شد یکی از مواردی که سبب شده در روز های گذشته نیز صف های فروش امتدادی بیش از حد داشته باشند، وجود دامنه نوسان بوده که در هر روز عرضه روز جاری را هم به روز آینده موکول می کند. همین مسئله سبب می شود تا تداوم وضعیت یاد شده در عمل به کاهش جدی ارزش معاملات که خود ناشی از نبود تقاضای موثر برای پر شدن حجم مبناست، منتهی شود.
دامنه نامتقارن، کوتاه مدت خواهد بود
با این حال در پاسخ به تمامی شبهات و انتقاد های مطرح شده سعید اسلامی عضو شورای عالی بورس به نکاتی درخصوص تصمیمات اخیر این شورا اشاره کرده است. اسلامی در تشریح تصمیم اتخاذ شده در جلسه شنبه این شورا گفت: هر چند من و بسیاری از اعضای شورای عالی بورس اعتقاد به باز شدن دامنه نوسان داریم، اما این تصمیم بر اساس شرایط فعلی بازار اتخاذ شده و قرار نیست برای مدت زمان طولانی پابرجا باشد. وی تاکید کرد: تصمیماتی که از جلسات شورای عالی بورس خارج می شود این گونه نیست که تمام اعضا با تمام جزییات آن موافق باشند، اما هر تصمیمی به اجماع برسد ما از آن حمایت می کنیم تا به بهترین نحو انجام شود. اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه رئیس جدید سازمان بورس نیز معتقد به باز شدن دامنه نوسان در افزایش کارآیی بازار است، توصیح داد: به خاطر جو روانی که در بازار ایجاد شده پیشنهاد کاهش دامنه نوسان مطرح بود و پس از چهار ساعت بحث و گفتگو به این نتیجه رسیدیم که در این شرایط کاهش و نامتقارن کردن دامنه نوسان البته برای کوتاه مدت می تواند کارگشا باشد.
دبیرکل کانون نهاد های سرمایه گذاری با اشاره به اینکه در همین تصمیمات نیز احتمال بازشدن دامنه در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: شاید این سوال برای فعالان بازار پیش آمده باشد که چرا سقف 5 درصدی دامنه نوسان به 6 درصد افزایش یافته است. نیت شورای عالی بورس برای سقف 6 درصدی، سیگنال افزایش دامنه نوسان در بلندمدت به بازار بود. البته می دانیم که ممکن است سیگنال های برعکسی را نیز به بازار و سهامداران مخابره کند. یعنی ممکن است ترس بیشتری ایجاد کند یا صف های فروش سنگینی را شاهد باشیم.
یکی دیگر از تصمیمات شورای عالی بورس، دادن اختیار به سازمان بورس و اوراق بهادار برای الزام ناشران و سهامداران عمده جهت انتشار اوراق اختیار فروش تبعی بود. اسلامی در این خصوص عنوان کرد: بنگاه هایی که لازم است اوراق تبعی منتشر کند با تشخیص کارشناسان و البته گفتگو با مدیران شرکت ها انتخاب می شود تا جنبه حمایتی از بازار نیز در نظر گرفته شود. این عضو شورای عالی بورس در پاسخ به اینکه چرا بورس را به محلی برای آزمون و خطای سیاست هایی که پیش تر درس پس داده اند تبدیل کرده اید، گفت: کلا تجربه کاهش دامنه نوسان در بازار زیاد نبوده، اما تاکید می کنم این مصوبه برای کوتاه مدت است و قرار نیست زمان زیادی باقی بماند. باید از برخی تصمیمات حمایت شود چرا که یکی از دلایلی که دوستان تصمیم گیر در کل کشور را می ترساند، جواب دادن به چرایی اتخاذ تصمیمات است. اسلامی در توضیح این موضوع که چرا یک بار هم شده باز شدن دامنه نوسان آزمون نمی شود، عنوان کرد: در شرایط فعلی ممکن است این تصمیم جو بدی ایجاد کند و تبعات خوبی به دنبال ندارد. دبیرکل کانون نهاد های سرمایه گذاری در پایان خاطرنشان کرد: درست است که ثبات قوانین و مقررات به ویژه درخصوص ریزساختار ها از اهمیت زیادی برخوردار است و جابه جایی آن به نفع بورس نیست، اما عکس العمل بازار پیچیده است و دائم نیاز به پایش دارد. وی درخصوص دامنه نوسان شرکت های موجود در بازار پایه نیز گفت منتظر پیشنهاد سازمان بورس در این خصوص هستیم.
سیاست گذار در اقلیت
طی نظرسنجی ای که از مخاطبان در شبکه های اجتماعی به عمل آورده شد، بیشتر افراد شرکت کننده موافق حذف دامنه نوسان هستند این در حالی است که تنها تعداد اندکی از این افراد کاهش دامنه نوسان را امری مفید تلقی می کنند. نظر سنجی انجام شده از فعالان بازار سرمایه نشان می دهد که 60 درصد از کل شرکت کنندگان در این نظرسنجی حذف کلی دامنه نوسان را امری مفید می دانند. طی این نظر سنجی همچنین 14 درصد از شرکت کنندگان به دامنه نوسان پویا و 18 درصد نیز به دامنه نوسان نامتقارن رای داده اند.
به نظر می رسد که حداقل در شرایط فعلی تنها بخش اندکی از فعالان بازار سرمایه تصمیم فعلی شورای عالی بورس را راهی مناسب برای بهبود وضعیت در بازار سرمایه تلقی می کنند. این در حالی است که براساس گزارش اجماع تدوین شده در ابتدای آذرماه امسال 9/ 92 درصد از صاحب نظران و فعالان حرفه ای بازار سهام در شورای عالی بورس، حذف دامنه نوسان را امری میمون برای بازار سهام دانسته اند. لینک کوتاه: poolnews.ir/001Ryo 0 گزارش خطا

کلیدواژه های این خبر
فرابورس   قیمت ها   ناکارآمدی   رونق بازار   سیاست گذاران   مثبت و منفی   بهمن ماه   بازار   داستانی   سرمایه   بازار سرمایه   شبکه های اجتماعی   بورس تهران   سرمایه گذاران   شورای عالی بورس  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «پول نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
بورس در برزخ نوشداروهای بی اثر
قلم نیوز
بورس درگیر دور باطل
ایران اکونومیست
بورس امروز سبز می شود یا قرمز؟
رویداد 24
بورس درگیر دور باطل/تصمیمات جدید چیست؟
خبرآنلاین
جزییات بازنگری حدنصاب سرمایه گذاری صندوق ها
مشرق نیوز
دور باطل سیاست گذاری در بورس
دنیای اقتصاد
راه حل خلاصی بورس از وضعیت فعلی چیست؟
میزان
زجرکش بورس یا شوک درمانی؟
دنیای اقتصاد
«دامنه نوسان نامتقارن» تا چه زمانی ادامه دارد؟
میزان
حال بازار سهام خوب نیست
شفا آنلاین
تبعید بورس به 1400
قلم نیوز
شکستن کلید تدبیر در قفل معاملات بورس
مشرق نیوز
نسخه های بی فایده برای بورس تهران
بورس نیوز
انتقال نقدینگی از بازار سرمایه
خبرگزاری دانشجو
ماجرای جولان کم سوادها در بورس
صبحانه با خبر
تداوم سقوط شاخص بورس
جوان آنلاین
معرفی سبدگردانی آرمان آتی
بورس نیوز
بازدهی 10 ساله بورس نسبت به رقبا
عصر مالی
‏500 هزار هزار میلیارد تومان امسال از بورس تامین مالی شده
ایران اکونومیست
اعمال تدابیر دیرهنگام در بازار سرمایه
قلم نیوز
کمای تقاضا در بورس
مشرق نیوز
شوک های بی حاصل به بازار سهام
مشرق نیوز
پرونده بهمن ماه بورس تهران چگونه بسته شد؟
پول نیوز
آینده بازار بورس چگونه است؟
شعار سال
پیش بینی وضعیت بورس در ماه پایانی سال 99
افکار نیوز
تغییر مسیر بورس در ماه میانی زمستان
صبحانه با خبر
رشد شاخص سهام در بهمنی که گذشت / تغییر مسیر بورس در ماه میانی زمستان
خبرآنلاین
علت ریزش شاخص بورس چیست؟
دنیای اقتصاد
رشد 2 درصدی شاخص بورس در بهمن ماه و در روزهای قرمز پوش بودن بازار
اقتصادگردان
پایان ریزش سنگین شاخص ها در بورس
ایرنا
آینده بورس در بلند مدت چه می شود؟
اقتصاد آنلاین
پیش بینی کارشناسی از آینده بلندمدت بورس/مشکل بازار سرمایه کجاست؟
خبرآنلاین
پیش بینی بورس امروز (99/11/27)
نامه نیوز
پیش بینی وضعیت بورس امروز 27بهمن 99
مشرق نیوز
ایست بورس در مسیر صعود؟
فرارو
فرار از حباب
دنیای اقتصاد
شاخص صکوک فرابورس ایران رونمایی شد/بازار تامین مالی جمعی عاملی برای مردمی سازی اقتصاد
عصر مالی
بهره مندی شرکت های کوچک از تامین مالی جمعی/ شاخص صکوک به شفافیت اطلاعات در بازار بدهی می انجامد
اقتصاد آنلاین
جهش 47 هزارواحدی شاخص با دامنه نامتقارن
ایران آنلاین
رشد کم سابقه شاخص در نخستین روز از اعمال دامنه نوسان نامتقارن
صبح تهران
اخبار مرتبط
bltقلم نیوز : بورس در برزخ نوشداروهای بی اثر
bltایران اکونومیست : بورس درگیر دور باطل
bltرویداد 24 : بورس امروز سبز می شود یا قرمز؟
bltخبرآنلاین : بورس درگیر دور باطل/تصمیمات جدید چیست؟
bltمشرق نیوز : جزییات بازنگری حدنصاب سرمایه گذاری صندوق ها
bltدنیای اقتصاد : دور باطل سیاست گذاری در بورس
bltمیزان : راه حل خلاصی بورس از وضعیت فعلی چیست؟
bltدنیای اقتصاد : زجرکش بورس یا شوک درمانی؟
bltمیزان : «دامنه نوسان نامتقارن» تا چه زمانی ادامه دارد؟
bltشفا آنلاین : حال بازار سهام خوب نیست
bltقلم نیوز : تبعید بورس به 1400
bltمشرق نیوز : شکستن کلید تدبیر در قفل معاملات بورس
bltبورس نیوز : نسخه های بی فایده برای بورس تهران
bltخبرگزاری دانشجو : انتقال نقدینگی از بازار سرمایه
bltصبحانه با خبر : ماجرای جولان کم سوادها در بورس
bltجوان آنلاین : تداوم سقوط شاخص بورس
bltبورس نیوز : معرفی سبدگردانی آرمان آتی
bltعصر مالی : بازدهی 10 ساله بورس نسبت به رقبا
bltایران اکونومیست : ‏500 هزار هزار میلیارد تومان امسال از بورس تامین مالی شده
bltقلم نیوز : اعمال تدابیر دیرهنگام در بازار سرمایه
bltمشرق نیوز : کمای تقاضا در بورس
bltمشرق نیوز : شوک های بی حاصل به بازار سهام
bltپول نیوز : پرونده بهمن ماه بورس تهران چگونه بسته شد؟
bltشعار سال : آینده بازار بورس چگونه است؟
bltافکار نیوز : پیش بینی وضعیت بورس در ماه پایانی سال 99
bltصبحانه با خبر : تغییر مسیر بورس در ماه میانی زمستان
bltخبرآنلاین : رشد شاخص سهام در بهمنی که گذشت / تغییر مسیر بورس در ماه میانی زمستان
bltدنیای اقتصاد : علت ریزش شاخص بورس چیست؟
bltاقتصادگردان : رشد 2 درصدی شاخص بورس در بهمن ماه و در روزهای قرمز پوش بودن بازار
bltایرنا : پایان ریزش سنگین شاخص ها در بورس
bltاقتصاد آنلاین : آینده بورس در بلند مدت چه می شود؟
bltخبرآنلاین : پیش بینی کارشناسی از آینده بلندمدت بورس/مشکل بازار سرمایه کجاست؟
bltنامه نیوز : پیش بینی بورس امروز (99/11/27)
bltمشرق نیوز : پیش بینی وضعیت بورس امروز 27بهمن 99
bltفرارو : ایست بورس در مسیر صعود؟
bltدنیای اقتصاد : فرار از حباب
bltعصر مالی : شاخص صکوک فرابورس ایران رونمایی شد/بازار تامین مالی جمعی عاملی برای مردمی سازی اقتصاد
bltاقتصاد آنلاین : بهره مندی شرکت های کوچک از تامین مالی جمعی/ شاخص صکوک به شفافیت اطلاعات در بازار بدهی می انجامد
bltایران آنلاین : جهش 47 هزارواحدی شاخص با دامنه نامتقارن
bltصبح تهران : رشد کم سابقه شاخص در نخستین روز از اعمال دامنه نوسان نامتقارن
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.