پایان روزهای بدون واکسن کرونا

پایان روزهای بدون واکسن کرونا
ایران اکونومیست-آن طور که وزیر بهداشت روز گذشته اعلام کرد، قرار است از روز سه شنبه 21 بهمن 99، برنامه واکسیناسیون علیه بیماری کووید 19 در کشور کلید بخورد.
پایان روزهای بدون واکسن کرونا

بالاخره روزهای انتظار برای داشتن واکسن کرونا در کشور به پایان رسید و اگر اتفاق غیر منتظره ای رخ ندهد، برنامه واکسیناسیون علیه بیماری کووید 19، از صبح سه شنبه 21 بهمن 99 با تزریق واکسن برای نیروهای ICU در بیمارستان های کشور آغاز می شود.

آن طور که مسئولان وزارت بهداشت بارها و به دفعات عنوان کرده اند، کار واکسیناسیون با گروه های در اولویت آغاز می شود که شامل کادر درمان، سالمندان آسایشگاه ها، جانبازان و در ادامه سایر سالمندان و…، خواهد بود. در این بین، نیروهای فعال در بخش های ICU، بیشترین مواجهه با بیماران کرونایی را دارند که از همین رو، کار واکسیناسیون با این نیروها استارت می خورد.

کنترل پاندمی کرونا با واکسیناسیون

علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که یک سال از آغاز روزهای کرونایی می گذرد و در این مدت جهان دچار مشکلات روانی، بیولوژیک و اقتصادی شدید گردیده است، گفت: لازم است که هر چه زودتر پاندمی کرونا با واکسیناسیون جمعی کنترل شود. زیرا، کرونا با رعایت بهداشت و دستورالعمل ها، افزایش تست های شناسایی، درمان مناسب، قرنطینه و ایزلاسیون و در نهایت واکسیناسیون کنترل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه درمان های کرونا خصوصاً در فرم های شدید بیماری درمان های معجزه آسایی نیستند، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود مهم ترین بخش کنترل ویروس کووید 19، واکسیناسیون است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه در مسیر تضمین سلامت مردم نیاز به واکسن های با کیفیت داریم، تاکید کرد: باید ایمنی به میزان قابل توجهی ایجاد شود تا گردش ویروس بسیار کاهش یافته و بیماری کنترل شود.

وی افزود: واکسن هایی را می توانیم واکسن مناسب بنامیم که حداقل کارایی و اثربخشی آنها بین 70 تا 75 درصد باشد.

ویژگی های واکسن های در حال تولید

ناجی با اشاره به اینکه پروتئین اسپایک هدف اصلی واکسن ها هستند، خاطرنشان کرد: به طور مثال واکسن نوواوکس یکی از واکسن های پروتئینی است که در حال گذراندن فاز سوم بالینی است و نتایج آن اخیراً منتشر شده است. واکسن مشترک بین ایران و کوبا که در حال ورود به فاز سوم کارآزمایی بالینی در ایران و کوبا است نیز از نوع واکسن های پروتئینی به حساب می آید.

وی ادامه داد: واکسن های غیرفعال از دیگر واکسن های مقابله با کرونا است که از جمله آنها می توان به واکسن سینوفارم چین اشاره کرد و واکسن کوویران در این پلت فرم قرار دارد.

ناجی افزود: واکسن های وکتورال دسته دیگری از واکسن های ضد کرونا هستند که در این بین واکسن معروف آکسفورد-آسترازنکا، اسپوتنیک وی و واکسن جانسون-جانسون از واکسن های وکتورال هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اطمینان از بی ضرر بودن واکسن ها را یکی از مهم ترین ابعاد تولید واکسن ذکر کرد و ادامه داد: آزمایش واکسیناسیون و تست ها در مراحل مختلف، افراد، نژادها، گروه های سنی و گروه های بیماران مختلف بسیار زیادی انجام می شود.

وی با تاکید بر اینکه مراحل تولید واکسن بسیار زمان بر است گفت: به دلیل شرایط اضطراری کرونا و تلفات بسیار زیاد و این موضوع که تنها با واکسیناسیون می توان ایمنی جمعی در جامعه به وجود آورد، واکسیناسیون در کرونا اهمیت ویژه ای به خود گرفته است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه خاطرنشان کرد: در حال حاضر واکسن هایی که در بازار وجود دارد اگر چنانچه مجوزی هم دارند واکسن هایی هستند که دارای مجوزهای اضطراری هستند. در واقع همچنان باید به دنبال اطلاعات جدید درباره واکسن ها در پی تزریق های گسترده در جهان، یعنی طی کردن فاز چهارم باشیم. همه واکسن های کرونا مجوز استفاده اضطراری دارند و هیچ واکسنی مجوز قطعی تزریق را ندارد.

چرا واکسن روسی

بعد از اینکه مشخص شد اولین محموله از واکسن های وارداتی به کشور، شامل واکسن روسی است، جریانی به راه افتاد که نشان بدهد مخالف ورود و استفاده از این واکسن است. در حالی که سعید نمکی وزیر بهداشت، در پاسخ به این سوال که چرا واکسن روسی را انتخاب کرده ایم، گفت: ما دو اصل را برای تهیه واکسن دنبال کردیم، اول اینکه واکسن مورد نظر حتماً باید فاز 3 را گذرانده باشد و اینکه حداقل چند کشور معتبر این واکسن را ثبت کرده باشند تا خیال مردم ما راحت باشد. از همین رو منتظر ماندیم تا واکسن روسی در سایر کشورها استفاده شود و بعد برای خرید آن اقدام کرده ایم.

حیدر محمدی مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو، با عنوان این مطلب که حدود یک ماه قبل مستندات مجموعه واکسن سازی گامالیا در خصوص واکسن روسی به وزارت خارجه ارسال شد، گفت: این مستندات در چندین فاز مورد مطالعه قرار گرفت و پس از انجام مطالعات پیش بالینی در فاز سوم بررسی ها، این واکسن بر روی 12 هزار و 800 نفر انجام شد که نتایج ارائه شده مجموعه گامالیا از مثبت بودن این آزمایش ها حکایت دارد و در نهایت پس از تائید نهایی این واکسن در کمیسیون مربوط، مجوز مصرف اضطراری این محصول صادر شد.

در حال حاضر 15 کشور دنیا برای تهیه واکسن روسی اقدام کرده اند و ایران، شانزدهمین کشوری است که این واکسن را تقاضا داده و وارد کرده است.

محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو، در واکنش به ادعاهای منتقدان واکسن روسی، گفت: ما به تمامی نظرات و اظهارات که علمی و مستند باشند، احترام می گذاریم. اما، باید بدانیم که مرجع تأیید دارو و واکسن در کشور، سازمان غذا و دارو است.

تشریح جزئیات آغاز واکسیناسیون

در همین حال، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، در توضیح جزئیات برنامه واکسیناسیون علیه بیماری کووید 19 که قرار است از فردا (21 بهمن 99)، در کشور کلید بخورد، گفت: احتمالاً این اقدام با یک مراسم نمادین در تهران کلید خواهد خورد و آغاز واکسیناسیون را ما با همین تعداد برای همکاران بخش های ICU بیمارستان های ریفرال شروع می کنیم.

وی افزود: واکسیناسیون با روزانه 1000 نفر آغاز خواهد شد و سپس با توجه به ارزیابی مجدد سیستم، روزانه 5 هزار، 10 هزار و به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

جهانپور به این نکته هم اشاره کرد که واکسن در مرحله اول به کسانی تزریق می شود که تست مثبت PCR نداشته باشند، اما به طور کلی در پروسه واکسیناسیون منعی برای تزریق به افرادی که قبلاً مبتلا شده اند، نداریم.

مهر


کلیدواژه های این خبر
بیمار   مرکز تحقیقات   ایمنی   کوبا   بالینی   رعایت بهداشت   پروتئین   ناجی   کارایی   پلت فرم   قرنطینه   ویروس   واکسن   غیر منتظره   ویروس کرونا   نیروهای فعال   واکسیناسیون   آسترازنکا   آسایشگاه   مراحل تولید   چین   بازار   بیمارستان   دانشگاه   وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی   سالمندان   دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی   کووید 19   بیماران کرونایی   داروی کرونا   کادر درمان  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایران اکونومیست» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
میزان احتمال ابتلای افراد به کرونا پس از تزریق واکسن
ایران آنلاین
میزان احتمال ابتلا به کرونا پس از تزریق واکسن
عصر مالی
میزان احتمال مبتلا شدن افراد به ویروس کرونا پس از تزریق واکسن
مهر نیوز
افزایش شیوع ویروس در قشر مرفه/ اینفودمی بسیار خطرناک تر از اپیدمی
رادیو گفتگو
واکسن روسی عوارض جدی بر کادر درمان گلستان نداشت
ایسنا
سالمندان اولویت بعدی واکسیناسیون هستند/ خوزستان باید قرنطینه شود / موج چهارم در راه است اگر...
جام جم آنلاین
واکسن «سینوفارم» چین چه مشخصاتی دارد؟
پایداری ملی
زیر 10 ساله و بالای 70 ساله ها در تیررس کرونا
ایران آنلاین
بیماران خاص در صف انتظار تزریق واکسن کرونا
شفا آنلاین
چه کسی می تواند واکسن کرونا را دریافت کند؟
پزشکان بدون مرز
واکسیناسیون؛ تنها راه برون رفت از همه گیری کرونا
ایسنا
مبتلایان به کرونای شدید دچار آسیب های قلبی می شوند
صدا و سیما
آسیب قلبی در بیماران مبتلا به کرونای شدید
بازار نیوز
آسیب قلبی برای دچارشدگان به نوع شدید کرونا
ایران آنلاین
آسیب های قلبی عوارض ابتلا به کرونای شدید
برنا نیوز
سخنگوی ستاد کرونا: تاکنون 21 نفر مبتلا به ویروس جهش یافته کرونا در کشور شناسایی شده / 4 تن از این بیماران جان باخته اند
انتخاب
ویروس جهش یافته کرونا تاکنون 21 مبتلا و 4 فوتی داشته است
ایرنا
جهش شطرنجی کرونا در جهان / تحقیق بر روی احتمال شکل گیری کرونای ایرانی الزامی ست
رکنا نت
وزیر بهداشت: واکسن ایران کوبا در آینده نزدیک به بازار مصرف می آید و می توانیم به کشورهای دیگر صادر کنیم / واکسن چینی «سینوفارم» نیز پس از تایید وارد کشور می شود
انتخاب
14 شرکت ایرانی متقاضی تولید واکسن کرونا هستند
راه دانا
14 شرکت ایرانی متقاضی تولید واکسن کرونا
خبرگزاری موج
نحوه واکسیناسیون کرونا در ایران/ نوبت شما کی خواهد شد؟
رویداد 24
سیر تا پیاز واکسیناسیون کرونا در «ایران»/ نوبت واکسیناسیون شما چه زمانی است؟
ملیت
کرونا در ایستگاه واکسن
ایرنا
بحران واکسن در ایران، بحران اعتماد است
فرارو
واکسن کرونای ایرانی؛ چرا و چگونه؟
همشهری آنلاین
دومین محموله واکسن کرونا وارد کهگیلویه و بویراحمد شد
ایرنا
شروع واکسیناسیون کرونا در ایران؛ چند قدم مانده به زندگی عادی برگردیم؟
رویداد 24
کرونا همچنان خطرناک و کشنده است
پایداری ملی
فاز بالینی 3 واکسن ایرانی کرونا در حال انجام است
مهر نیوز
جهش کرونا یک واکسن را بی اثر کرد
عصر ایران
پیشگیری از مرگ بیماران کرونایی با استفاده از هوش مصنوعی
صبح تهران
روزهای بدون واکسن کرونا به پایان می رسد
اتاق خبر
به دنبال نسل دوم واکسن کرونا
شفا آنلاین
فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور
افق تازه
فردا سه شنبه؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور
دیده بان ایران
پایان روزهای بدون واکسن کرونا
پایداری ملی
کدام واکسن ها مطمئن هستند
تابناک
فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور + جزییات
العالم
واکسیناسیون کرونا از چه تاریخی آغاز می شود؟
مردم نیوز
اخبار مرتبط
bltایران آنلاین : میزان احتمال ابتلای افراد به کرونا پس از تزریق واکسن
bltعصر مالی : میزان احتمال ابتلا به کرونا پس از تزریق واکسن
bltمهر نیوز : میزان احتمال مبتلا شدن افراد به ویروس کرونا پس از تزریق واکسن
bltرادیو گفتگو : افزایش شیوع ویروس در قشر مرفه/ اینفودمی بسیار خطرناک تر از اپیدمی
bltایسنا : واکسن روسی عوارض جدی بر کادر درمان گلستان نداشت
bltجام جم آنلاین : سالمندان اولویت بعدی واکسیناسیون هستند/ خوزستان باید قرنطینه شود / موج چهارم در راه است اگر...
bltپایداری ملی : واکسن «سینوفارم» چین چه مشخصاتی دارد؟
bltایران آنلاین : زیر 10 ساله و بالای 70 ساله ها در تیررس کرونا
bltشفا آنلاین : بیماران خاص در صف انتظار تزریق واکسن کرونا
bltپزشکان بدون مرز : چه کسی می تواند واکسن کرونا را دریافت کند؟
bltایسنا : واکسیناسیون؛ تنها راه برون رفت از همه گیری کرونا
bltصدا و سیما : مبتلایان به کرونای شدید دچار آسیب های قلبی می شوند
bltبازار نیوز : آسیب قلبی در بیماران مبتلا به کرونای شدید
bltایران آنلاین : آسیب قلبی برای دچارشدگان به نوع شدید کرونا
bltبرنا نیوز : آسیب های قلبی عوارض ابتلا به کرونای شدید
bltانتخاب : سخنگوی ستاد کرونا: تاکنون 21 نفر مبتلا به ویروس جهش یافته کرونا در کشور شناسایی شده / 4 تن از این بیماران جان باخته اند
bltایرنا : ویروس جهش یافته کرونا تاکنون 21 مبتلا و 4 فوتی داشته است
bltرکنا نت : جهش شطرنجی کرونا در جهان / تحقیق بر روی احتمال شکل گیری کرونای ایرانی الزامی ست
bltانتخاب : وزیر بهداشت: واکسن ایران کوبا در آینده نزدیک به بازار مصرف می آید و می توانیم به کشورهای دیگر صادر کنیم / واکسن چینی «سینوفارم» نیز پس از تایید وارد کشور می شود
bltراه دانا : 14 شرکت ایرانی متقاضی تولید واکسن کرونا هستند
bltخبرگزاری موج : 14 شرکت ایرانی متقاضی تولید واکسن کرونا
bltرویداد 24 : نحوه واکسیناسیون کرونا در ایران/ نوبت شما کی خواهد شد؟
bltملیت : سیر تا پیاز واکسیناسیون کرونا در «ایران»/ نوبت واکسیناسیون شما چه زمانی است؟
bltایرنا : کرونا در ایستگاه واکسن
bltفرارو : بحران واکسن در ایران، بحران اعتماد است
bltهمشهری آنلاین : واکسن کرونای ایرانی؛ چرا و چگونه؟
bltایرنا : دومین محموله واکسن کرونا وارد کهگیلویه و بویراحمد شد
bltرویداد 24 : شروع واکسیناسیون کرونا در ایران؛ چند قدم مانده به زندگی عادی برگردیم؟
bltپایداری ملی : کرونا همچنان خطرناک و کشنده است
bltمهر نیوز : فاز بالینی 3 واکسن ایرانی کرونا در حال انجام است
bltعصر ایران : جهش کرونا یک واکسن را بی اثر کرد
bltصبح تهران : پیشگیری از مرگ بیماران کرونایی با استفاده از هوش مصنوعی
bltاتاق خبر : روزهای بدون واکسن کرونا به پایان می رسد
bltشفا آنلاین : به دنبال نسل دوم واکسن کرونا
bltافق تازه : فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور
bltدیده بان ایران : فردا سه شنبه؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور
bltپایداری ملی : پایان روزهای بدون واکسن کرونا
bltتابناک : کدام واکسن ها مطمئن هستند
bltالعالم : فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور + جزییات
bltمردم نیوز : واکسیناسیون کرونا از چه تاریخی آغاز می شود؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.