خودروی اپل چه زمانی رنگ آفتاب را می بیند

خودروی اپل چه زمانی رنگ آفتاب را می بیند
پدال نیوز: اپل می خواهد خودروی برقی یا خودران بسازد، شایعه ای که مدت ها سر زبان ها است و ممکن است به حقیقت بپیوندد ولی زودتر از 2024 نخواهد بود.
خودروی اپل چه زمانی رنگ آفتاب را می بیند

به گزارش پدال نیوز، یک دهه پیش خبر توسعه خودروی برقی اَپل هیاهوی زیادی به پا کرد و قبل از آن که چنین خودرویی رنگ آفتاب را ببیند، به یک باره متوقف شد. اما حالا رسانه های معتبری مثل وال استریت ژورنال و سی ان بی سی خبر از بازگشت اَپل به مسابقه می دهند. اما این بار هم می تواند به نتیجه نرسد.
مانند همیشه، اَپل از اظهار نظر خودداری می کند و دوست ندارد تا زمانی که توان تحویل محصول به مشتری را پیدا نکرده در باره آن حرف بزند. اَپل به ندرت در باره محصولات آینده خود اطلاع رسانی می کند.
با توجه به این که اَپل در حال حاضر ارزشمندترین کمپانی دنیا است و ارزش آن از 2.3 هزار میلیارد دلار عبور کرده، هر محصول جدیدی هم که در راه داشته باشد، حتماً خیلی جدی می گیرد.
دان آیویس Dan Ives از تحلیل گران مؤسسه مالی ودبوش Wedbush می گوید: «باور ما این است که پرسش این نیست که آیا اَپل وارد مسابقه خودروهای برقی می شود یا نه. سؤال این است که: 'چه زمانی' وارد این بازی می شود.»
اگر فرض را بر این بگذاریم که این اتفاق حتماً می افتد، همه کنجکاو هستند که چه شکلی خواهد بود؟ چقدر قیمت گذاری می شود؟ چه قدر با محصولات بازار متفاوت خواهد بود؟
با توجه به تخصصی که اَپل در زمینه باتری های محصولات الکترونیکی پیدا کرده است طبیعی است که این تخصص را در بخش خودروها هم به کار بگیرد.
آدام جوناس از تحلیلگران مورگان استنلی می گوید: «سطح بعدی که به احتمال زیاد اَپل وارد آن می شود و قواعد بازی را تغییر می دهد ورود به عرضه فناوری های باتری خودرو است.»
اما واقعیت این است که باتری مخصوص خودرو خیلی با باتری وسایل الکترونیکی مثل تلفن همراه و تبلت فرق دارد. تبلت یا لپ تاپ شما هیچ وقت تمام شب را زیر باران نمی ماند.
ممکن است اَپل مثل همه محصولات دیگرش که با حرف i در زبان انگلیسی شروع می شود (آیفون، آی پد، آی مک و غیره) شاید حدس شما هم این باشد که نام آن را آی کار iCar می گذارد. اما به احتمال زیاد این نام برای محصول چند ده هزار دلاری مناسب نباشد. بار اولی که خود اَپل اقدام کرده بود و رنگ آفتاب را ندید، نام پروژه را «پروژه تایتان» گذاشته بود اما در سال 2016 ناگهان متوقف شد. همین قدر می دانیم که نام آن تایتان هم نخواهد بود چون این نام را نیسان برای وانت تمام قد خود انتخاب کرده است.
اما در مورد قیمت، سؤال این است که آیا محصول ارزانی از کمپانی اَپل دیده اید؟ پس انتظار خودروی ارزان برقی اَپل که منتفی است. هیچ کس هم هنوز حدس و گمانی را مطرح نکرده است. حتی هنوز کسی پیش بینی هم نکرده است که چه سگمنتی از بازار هدفگذاری شده است و ما نمی دانیم خودروی سواری است، کوچک است، شاسی بلند است یا وانت یا ون. شاید هم اصلاً ایده کاملا جدیدی از خودرو باشد. این را در نظر بگیرید که قیمت یک خودروی متوسط در بازار آمریکا در حال حاضر بر اساس ادموندز –از معتبرترین وبسایت های قیمت خودرو در آمریکا- حدود 40 هزار دلار است. به بیان دیگر انتظار نداشته باشید که خودروی اَپل زیر این قیمت باشد.
تا حدودی در اخبار معلوم شده است که چه کسی متولی مونتاژ خودروی کمپانی اَپل خواهد بود. در اخبار رسانه های مختلف آمده است که مذاکره ها با هیوندایی-کیا در جریان است و قرار است اَپل 3 میلیارد دلار در کارخانه کیا در جورجیای آمریکا سرمایه گذاری کند.
جنوبی شرقی ایالات متحده از این جهت برای خودروسازان خارجی محبوبیت و مطلوبیت پیدا کرده است که احتمال دخالت اتحادیه کارگری مثل غرب و شمال آمریکا کمتر است. در ایالات میشیگان آمریکا مخصوصاً در دیترویت، اتحادیه کارگری، نماینده کارگران در جنرال موتورز، فورد و فیات کرایسلر [که جدیدا با اتحاد با پژو-سیتروئن نام جدیدش استلانتیس شده است] هستند.
کریس مک نالی Chris McNally از شرکت مشاوره ای اورکور آی اس آی Evercore ISI می گوید شرکت های دیگری به عنوان پیمانکاران اَپل مطرح شده اند مثل شرکت بین المللی ماگنا Magna . ماگنا تجربه زیادی در انجام پروژه های تولید خودروی برای مشتریان دارد.
تقریباً همه خودروسازان بزرگ دنیا به فکر این هستند که سهم قابل قبولی از خودران ها [خودروهای بدون نیاز به راننده] داشته باشند و جای شگفتی خواهد بود که کمپانی مهمی مثل اَپل برای این سهم از بازار برنامه ای نداشته باشد و کاری انجام نداده باشد. اما جوناس می گوید: «انتظار فرمان در این خودرو نداشته باشید. اصلاً قابل تصور نیست اَپل وارد بازار خودرو شود و در طراحی آن قرار باشد در فرایند رانندگی انسان مداخله ای داشته باشد. هر وقت اَپل روی گوشی های هوشمند دکمه کار گذاشت آن وقت می توان انتظار داشت که خودروهای طراحی اَپل دکمه فیزیکی و پلاستیکی داشته باشد و در این خودرو سیم کشی دیده شود.» اما همان طور که می دانیم، بشر فاصله خیلی زیادی با تحقق رؤیای خودران هایی دارد که اصلا نیازی به راننده نداشته باشند و خطا و تصادف به صفر رسیده باشد.
حالا سؤال دیگر این است که چه زمانی دست مشتری را می گیرد؟ این را می دانیم که به این زودی نخواهد بود. ایویس می گوید خیلی زود هم که از راه برسد، زودتر از سال 2024 نخواهد بود. که آن هم غیرمحتمل به نظر می رسد. برای کمپانی مشابه، یعنی تسلا، حداقل بین زمان تصمیم گیری و زمان تحویل به مشتری دو سال وقت لازم است.
به طور طبیعی از زمان طراحی روی کاغذ تا زمان تحویل محصول جدید بین 3 تا 5 سال وقت لازم است. این در واقع بدون در نظر گرفتن موانع حقوقی شماره گذاری و حل مسئله هایی مثل تولید باتری و غیره است.
ایویس اعتقاد دارد که چهار آینده از لحاظ سیاسی به ویژه با رویکرد دولت کنونی در آمریکا، دوران طلایی خودروهای برقی خواهد بود. انتظار می رود مشوق هایی از طرف دولت برای کاهش آلایندگی هم بر تسریع تولید خودروهای برقی و خودران ها مؤثر واقع شوند.
در نهایت، این سؤال باید پاسخ بگیرد که آیا ممکن است دوباره به طور ناگهانی مثل دفعه قبل این پروژه هم متوقف شود. جواب مثبت است. بار قبل هم اَپل به دلیل آن که نتایج راضی کننده نبود، پروژه را متوقف کرد و این بار هم استثنا نیست.
اَپل به این زودی و به این سادگی دچار بی پولی نمی شود و اگر کار روی خودروهای برقی را شروع کند، بی پولی مانع پیشرفت آن نخواهد بود، اما نتیجه نامطلوب یا غیرمطمئن می تواند باعث توقف این رؤیا شود.

کلیدواژه های این خبر
فناوری   تبلت   شاسی بلند   قیمت گذاری   هیوندایی   خودران   آمریکا   قیمت خودرو   آیفون   نمایندگان کارگران   هدفگذاری   ارزانی   وب سایت   منتفی   پدال   کارخانه   میشیگان   سی ان بی سی   وال استریت ژورنال   وسایل الکترونیکی   زبان انگلیسی   مورگان استنلی   قواعد   دیترویت   سرمایه گذاری   اپل   پیش بینی   خودروی برقی   خودروهای برقی   خودروسازان خارجی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «پدال نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
برند هواوی خودروساز می شود
پدال نیوز
هواوی خودرو برقی می سازد
ایران آنلاین
هواوی خودروی برقی تولید می کند
سیتنا
تولید خودروی برقی با برند هواوی
ایسنا
عصر خودروهای بنزینی رو به پایان است
پدال نیوز
قوای محرکه مشترک در جیلی و ولوو
پدال نیوز
نشان از ورشکستگی یا به کارگیری روشی هوشمندانه
خودروکار
پنل های نمایشگر آی فون های تاشو اپل احتمالا توسط کمپانی ال جی تولید خواهند شد
آی تی رسان
آغاز تغییر بنیادین در صنعت خودرو
پدال نیوز
هراس از ورود اپل به صنعت خودرو؟
پدال نیوز
صنعت الکترونیک می تواند صنعت خودرو را ببلعد
قلم نیوز
تبلت سرفیس پرو 8 مایکروسافت احتمالا در فصل پاییز آینده عرضه خواهد شد
آی تی رسان
عبور تدریجی خودروسازان از دوران فسیلی
پدال نیوز
عبور تدریجی خودروسازان ازدوران فسیلی
اقتصاد آنلاین
ظهور تاکسی های پرنده تا سال 2024 در آسمان شهرها
تسنیم
صنعت تولید بنزین به تدریج بی ارزش می شود
پدال نیوز
روند افزایشی فروش خودروهای برقی در بازار جهانی
تین نیوز
تویوتا 30 میلیون خودرو در آمریکا ساخته است
خبر خودرو
بازار خودرو برعکس صحبت های مسئولان حرکت می کند؟
پدال نیوز
تصمیم جسورانه یک خودروساز چینی
پدال نیوز
ورود به عرصه بیت کوین، قدم بزرگ بعدی اپل است؟
ایران جیب
بالاخره کدام شرکت، خودروی اپل را می سازد؟
تدبیر 24
8.5 میلیارد دلار با انتشار یک خبر دود شد
پدال نیوز
اپل وارد خرید و فروش بیت کوین می شود؟
ساعت 24
ایلان ماسک بنیانگذار تسلا نیست!
پدال نیوز
خودروی اَپل چه زمانی رنگ آفتاب را می بیند
خودروکار
بحران کمبود تراشه به گوشی تلفن و کنسول بازی رسید
اقتصاد آنلاین
پایان همکاری برقی فورد با زوتی
پدال نیوز
کمبود تراشه به گوشی تلفن و کنسول بازی رسید
ایسنا
انبار کردن تراشه به جای کلاهک!
پدال نیوز
فورد با زوتی ادامه نمی دهد
پدال نیوز
توافقنامه بی حاصل/ فورد با زوتی ادامه نمی دهد
خودروکار
عزم اپل برای ساخت یک خودروی کاملا خودران
ایران جیب
گزارش مالی کوالکام از رشد چشمگیر درآمد کمپانی طی 3 ماهه نخست سال 2021 حکایت دارد
آی تی رسان
CNBC: اولین خودروی اپل کاملا خودران خواهد بود
زومیت
اولین سری از خودروی برقی اپل کاملا خودران خواهد بود
ایران آنلاین
اپل و هیوندای-کیا به دنبال توافق ساخت اپل کار
مهر نیوز
بلومبرگ: اپل در آستانه ی انعقاد قرارداد با کیا برای تولید خودروی الکتریکی است
زومیت
مدیر میلیاردر شرکت آمازون استعفا می دهد
ایرنا
فورد دست همکاری به گوگل داد
پدال نیوز
اخبار مرتبط
bltپدال نیوز : برند هواوی خودروساز می شود
bltایران آنلاین : هواوی خودرو برقی می سازد
bltسیتنا : هواوی خودروی برقی تولید می کند
bltایسنا : تولید خودروی برقی با برند هواوی
bltپدال نیوز : عصر خودروهای بنزینی رو به پایان است
bltپدال نیوز : قوای محرکه مشترک در جیلی و ولوو
bltخودروکار : نشان از ورشکستگی یا به کارگیری روشی هوشمندانه
bltآی تی رسان : پنل های نمایشگر آی فون های تاشو اپل احتمالا توسط کمپانی ال جی تولید خواهند شد
bltپدال نیوز : آغاز تغییر بنیادین در صنعت خودرو
bltپدال نیوز : هراس از ورود اپل به صنعت خودرو؟
bltقلم نیوز : صنعت الکترونیک می تواند صنعت خودرو را ببلعد
bltآی تی رسان : تبلت سرفیس پرو 8 مایکروسافت احتمالا در فصل پاییز آینده عرضه خواهد شد
bltپدال نیوز : عبور تدریجی خودروسازان از دوران فسیلی
bltاقتصاد آنلاین : عبور تدریجی خودروسازان ازدوران فسیلی
bltتسنیم : ظهور تاکسی های پرنده تا سال 2024 در آسمان شهرها
bltپدال نیوز : صنعت تولید بنزین به تدریج بی ارزش می شود
bltتین نیوز : روند افزایشی فروش خودروهای برقی در بازار جهانی
bltخبر خودرو : تویوتا 30 میلیون خودرو در آمریکا ساخته است
bltپدال نیوز : بازار خودرو برعکس صحبت های مسئولان حرکت می کند؟
bltپدال نیوز : تصمیم جسورانه یک خودروساز چینی
bltایران جیب : ورود به عرصه بیت کوین، قدم بزرگ بعدی اپل است؟
bltتدبیر 24 : بالاخره کدام شرکت، خودروی اپل را می سازد؟
bltپدال نیوز : 8.5 میلیارد دلار با انتشار یک خبر دود شد
bltساعت 24 : اپل وارد خرید و فروش بیت کوین می شود؟
bltپدال نیوز : ایلان ماسک بنیانگذار تسلا نیست!
bltخودروکار : خودروی اَپل چه زمانی رنگ آفتاب را می بیند
bltاقتصاد آنلاین : بحران کمبود تراشه به گوشی تلفن و کنسول بازی رسید
bltپدال نیوز : پایان همکاری برقی فورد با زوتی
bltایسنا : کمبود تراشه به گوشی تلفن و کنسول بازی رسید
bltپدال نیوز : انبار کردن تراشه به جای کلاهک!
bltپدال نیوز : فورد با زوتی ادامه نمی دهد
bltخودروکار : توافقنامه بی حاصل/ فورد با زوتی ادامه نمی دهد
bltایران جیب : عزم اپل برای ساخت یک خودروی کاملا خودران
bltآی تی رسان : گزارش مالی کوالکام از رشد چشمگیر درآمد کمپانی طی 3 ماهه نخست سال 2021 حکایت دارد
bltزومیت : CNBC: اولین خودروی اپل کاملا خودران خواهد بود
bltایران آنلاین : اولین سری از خودروی برقی اپل کاملا خودران خواهد بود
bltمهر نیوز : اپل و هیوندای-کیا به دنبال توافق ساخت اپل کار
bltزومیت : بلومبرگ: اپل در آستانه ی انعقاد قرارداد با کیا برای تولید خودروی الکتریکی است
bltایرنا : مدیر میلیاردر شرکت آمازون استعفا می دهد
bltپدال نیوز : فورد دست همکاری به گوگل داد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.