ظریف: توافق هسته ای غیرقابل مذاکره است؛ ما یک اسب را دو بار نمی خریم / زمان گذشته؛ 5 سال منتظر ماندیم

ظریف: توافق هسته ای غیرقابل مذاکره است؛ ما یک اسب را دو بار نمی خریم / زمان گذشته؛ 5 سال منتظر ماندیم
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، متن مصاحبه محمد جواد ظریف با شبکه CNN به شرح زیر است: زکریا: امروز صبح یک خبر فوری داریم که می خواهم خیلی سریع با مهمان نخستمان به سراغش برویم. امروز در تهران، آیت الله علی خامنه ای اعلام کرد که اگر غرب می خواهد ایران بار دیگر به توافق هسته ای بپیوندد، تمام ...
ظریف: توافق هسته ای غیرقابل مذاکره است؛ ما یک اسب را دو بار نمی خریم / زمان گذشته؛ 5 سال منتظر ماندیم

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، متن مصاحبه محمد جواد ظریف با شبکه CNN به شرح زیر است:

زکریا: امروز صبح یک خبر فوری داریم که می خواهم خیلی سریع با مهمان نخستمان به سراغش برویم. امروز در تهران، آیت الله علی خامنه ای اعلام کرد که اگر غرب می خواهد ایران بار دیگر به توافق هسته ای بپیوندد، تمام تحریم ها باید برداشته شوند. اما کاخ سفید گفته است که ایران باید به عنوان گام نخست به انطباق با توافق بازگردد. بنابراین، هر دوطرف، برای از سرگیری گفت وگوها یا دستکم از سرگیری توافق، سطح توقع بالایی را در نظر گرفته اند. پس از این چه اتفاقی می افتد؟

زکریا: آقای جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به من ملحق شده است. خوش آمدید قربان و اجازه دهید با این موضوع شروع کنم که همه تحریم ها باید برداشته شود. مشاور امنیت ملی آمریکا در این برنامه گفت که ایران ابتدا باید به توافق بازگردد. از این گفته به کجا خواهیم رفت؟

ظریف: خوب، صبح بخیر به شما و خوشحالم که دوباره با شما گفتگو می کنم. کاملاً واضح است، این ایالات متحده بود که توافق را ترک کرد، این ایالات متحده بود که توافق را نقض کرد، این ایالات متحده بود که هر کشوری را که به توافق احترام می گذاشت و پایبند به آن بود، مجازات می کرد. بنابراین، این ایالات متحده است که باید برای اجرای تعهدات خود به توافق بازگردد. ایران هرگز از این توافق خارج نشد. ایران در این توافق حضور دارد. ایران در راستای توافق برخی تعهدات خود را کاهش داده است. روش بازگشت به انطباق کامل از نظر ایران، بازگشت ایالات متحده به توافق است که کاملاً از این توافق خارج شده بود و این آمریکا است که باید به تعهدات خود عمل کند. اکنون مساله روشن است: این که آیا آنها می خواهند از سیاست های شکست خورده رئیس جمهور ترامپ جدا شوند، یا اینکه می خواهند بر روی آن ها سیاست خود را بنا کنند، تصمیمی است که رئیس جمهور بایدن و مشاورانش باید اتخاذ کنند. اگر آنها بخواهند سیاستشان را بر شکست های ترامپ بنا کنند، نتیجه ای جز ناکامی برای آن ها نخواهد داشت.

زکریا: بگذارید از شما سوالی بپرسم تا ببینیم آیا برداشت من درست است. در گذشته تقاضاهایی مطرح شده بود که علاوه بر بازگشت ایالات متحده به این توافق، ایران باید برای خروج آمریکا از توافق خسارت دریافت کند. آیا می توان این اظهارات (آیت الله) خامنه ای را اینطور برداشت کرد که: «نه، تقاضای خسارت دیگر مطرح نیست، تنها مسئله این است که ایالات متحده ایران را از تحریم ها معاف کند»؟

ظریف: خوب، ایالات متحده باید تحریم ها را لغو کند، نه اینکه معافیت صادر کند. ایالات متحده باید تحریم ها را رفع کند و جبران خسارت هرگز یک پیش شرط نبود. گفتیم که هنگامی که ایالات متحده به توافق بازگشت، درباره آن بحث خواهیم کرد و این دلیل کاملاً واضحی دارد: معامله یا هر توافق بین المللی درب چرخشی نیست، آن ها نمی توانند به سادگی مطابق میل خود بروند و بیایند. بنابراین، ایالات متحده باید شفاف سازی کند و باید به ایران و سایر اعضای توافق ضمانت دهد که رفتار رئیس جمهور ترامپ تکرار نخواهد شد، زیرا جامعه بین المللی به اندازه کافی از بی قانونی شخصی که بر اساس یک هوی و هوس عمل می کند آسیب دیده است. شما دیده اید که در ایالات متحده چه اتفاقی افتاده است، آنچه در کنگره اتفاق افتاده است را دیده اید. مردم ایران طی چهار سال بسیار بسیار طولانی، این مسئله را لمس کرده اند. حاضر نیستیم که دوباره چنین چیزی را لمس کنیم.

زکریا: سفیر شما در سازمان ملل متحد گفت که پنجره پیوستن مجدد ایران به توافق در حال بسته شدن است. می توانید یک جدول زمانی به من بدهید؟ معنی آن چیست؟ و ایران حاضر است پیش از آنکه به شکل قابل توجه تری از توافق فاصله بگیرد، صبر به خرج دهد؟

ظریف: خوب، ما یک الزام قانونی برای کاهش حضور بازرسان سازمان ملل متحد داریم. نه برای پایان بخشی کامل به حضور آنان، بلکه برای کاهش حضور بازرسان خارجی و بازرسان سازمان ملل متحد، حوالی 21 فوریه. فکر می کنم اتفاقی که در این صورت خواهد افتاد این است که شاهد اجرای پروتکل الحاقی در ایران نخواهید بود. این بدان معنا نیست که پنجره کاملاً بسته شده است، زیرا اگر ایالات متحده و شرکای آن به توافق بازگردند و به انطباق کامل برگردند، ایران اقدامات خود را معکوس خواهد کرد و بازخواهد گشت. تمام اقداماتی که ما انجام می دهیم قابل برگشت بوده، اما بدیهی است که اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد زودتر و نه با تأخیر به تعهدات خود عمل کند، بسیار ساده تر خواهد بود. و این برای اعتبار ایالات متحده هم خوب است، زیرا رئیس جمهور ترامپ نه تنها اعتبار ایالات متحده را در داخل کشور از بین برد، بلکه اعتبار بین المللی ایالات متحده را نیز زائل ساخت. بنابراین، هرچه زودتر دولت فعلی به تعهدات بین المللی بازگردد، زودتر می تواند اعتبار خود را در سراسر جهان بازسازی کند.

زکریا: مشاور امنیت ملی آمریکا در این برنامه گفت که اگر توافق احیا شود، بلافاصله دولت بایدن می خواهد مذاکره با ایران را در مورد محدودیت برنامه موشک بالستیک آغاز کند. آیا این احتمال وجود دارد؟

ظریف: خوب، جیک سالیوان بخشی از تیم مذاکره کننده این توافق بود. او بهتر باید بداند که ما درباره این مسائل بحث کردیم و این به دلیل عدم توانایی ایالات متحده در پرداختن به بحث فروش تجهیزات نظامی خود به منطقه ما بود- صدها میلیارد دلار فروش تجهیزات نظامی در منطقه ما به کشورهایی که در یمن و جاهای دیگر مرتکب نسل کشی و جنایات جنگی می شوند، صورت می گیرد- آنها نمی توانند به این مسائل بپردازند. بنابراین، ما توافق کردیم که به چه مواردی بپردازیم و به چه مواردی نپردازیم. ایالات متحده نمی تواند سیاست خود را بر اساس «آنچه برای من است، برای من است و آنچه برای شماست، قابل معامله می باشد» تنظیم کند. ما در مورد این مسائل تصمیم گرفتیم. همانطور که گفتم، ایالات متحده باید یا از شکست های گذشته رئیس جمهور ترامپ جدا شود، یا سعی کند بر آن ها بنا نماید. اگر آنها سعی در بنا کردن روی شکست ها داشته باشند، نمی توانند به چیزی غیر از ناکامی دست یابند.

زکریا: خیلی سریع بپرسم. بنابراین، آیا مسئله موشک بالستیک قابل بحث نیست؟ این یک موضوع برای شروع مذاکره نیست؟

ظریف: کل توافق هسته ای غیرقابل مذاکره است، زیراکه به طور کامل مذاکره شد. ما باید توافقی را اجرا کنیم که در مورد آن مذاکره کردیم. ما یک اسب را دو بار نمی خریم. شما، خود را جای ما بگذارید. شما با یک معامله موافقت کردید، بر سر یک داد و ستد توافق کردید، موافقت کردید که برخی خواسته های مشخص را فدا کنید، زیرا توافق کردید که به برخی از مسائل نپردازید. به عنوان مثال، ما توافق کردیم که محدودیت های خرید و تحویل اسلحه توسط ایران برای 5 سال دیگر، که در ماه اکتبر پایان یافت، ادامه یابد. این مساله نمی تواند بازآفریده شده یا دوباره مذاکره شود. زمان گذشته است؛ ما پنج سال منتظر ماندیم. ایالات متحده توافق را اجرا نکرد اما ما این توافق را اجرا کردیم. ما به قول های خود عمل کردیم و اگر ایالات متحده به وعده های خود عمل کند دوباره به وعده های خود عمل خواهیم کرد. بیایید با چیزی شروع کنیم که توافق کردیم. ما در مورد برجام توافق کردیم. ایالات متحده باید وعده های خود را که به مدت چهار سال بسیار بسیار طولانی برای ایرانیان نقض کرد، محقق کند. شما می دانید در دوره ترامپ با وجود تمام دروغ هایی که آن دولت به مردم آمریکا گفت، مردم ایران از غذا و دارو محروم بودند.

بخش دوّم مصاحبه با شبکه CNN؛ ظریف: امارات که جمعیت بومی آن 1.5 میلیون نفر است، نزدیک به 22 میلیارد دلار هزینه نظامی کرده/ کل بودجه نظامی ایران با بیش از یک میلیون سرباز حدود 10 تا 11 میلیارد دلار است

منبع: خبرگزاری ایسنا

کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   خسارات   آمریکا   مشاور امنیت ملی آمریکا   وزیر امور خارجه ایران   کنگره   کاخ سفید   محمد جواد ظریف   رئیس جمهور   توافق هسته ای   گام نخست   دونالد ترامپ   سازمان ملل متحد   جامعه بین المللی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری دانشجو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
تخت روانچی: اجرای تعهدات برجامی آمریکا نیازی به مذاکره ندارد
رویداد 24
راه بازگشت آمریکا به برجام از زبان تخت روانچی/ نیازی به مذاکره نیست
رویداد 24
اگر آمریکا می خواهد به 1+4 بپیوندد باید به تعهدات خود عمل کند
ملیت
تاکنون تغییری در سیاست های «بایدن» در قبال برجام مشاهده نکرده ایم
مهر نیوز
سایه سیاست داخلی بر یک تصمیم مهم خارجی
دیپلماسی ایرانی
مطالبات مقامات ایران از بایدن
ایرنا
اولین سخنرانی ترامپ بعد از ترک قدرت
شبکه الکوثر
افسانه برچیدن «دیوار تحریم»
دیپلماسی ایرانی
آمریکا: انتخابات ایران تاثیری در رویکرد ما به برجام ندارد
پانا
آمریکا: انتخابات ایران در رویکرد ما بی تاثیر است
فرارو
فرید زکریا: یک خبر مهم از سوی رهبر ایران داریم/ ظریف: ما یک اسب را دو بار نمی خریم
انتخاب
گفت وگوی برجامی ظریف با رسانه آمریکایی سی ان ان/ توافق هسته ای غیر قابل مذاکره است و باید اجرا شود
العالم
ظریف: ایالات متحده باید تحریم ها را لغو کند، نه اینکه معافیت صادر کند
پانا
ظریف: آمریکا نباید در خصوص توان دفاعی ایران صحبت کند/ برجام نمی تواند مجددا مورد مذاکره قرار گیرد
الف
ظریف: تیم بایدن با بنای سیاستش بر شکست های ترامپ، نتیجه ای جز ناکامی نمی بیند
آفتاب
متن کامل مصاحبه ی فرید زکریا با ظریف
انصاف نیوز
باید توافقی را اجرا کنیم که در مورد آن مذاکره کردیم/ ایالات متحده باید تحریم ها را لغو کند نه اینکه معافیت صادر کند
خبرگزاری ایلنا
ظریف: باید توافقی را اجرا کنیم که در مورد آن مذاکره کردیم
ایرنا
زکریا:یک خبر مهم از سوی رهبر ایران داریم/فصل الخطاب ظریف:ما یک اسب را دو بار نمی خریم/ بگذارید خیلی شفاف درباره تسلیحات به شما بگویم
ساعت 24
ظریف: تیم بایدن اگر بخواهد سیاستش را بر شکست های ترامپ بنا کند، نتیجه ای جز ناکامی نمی بیند
ایسنا
«بایدن» برای لغو تحریم های ضدایرانی شرط گذاشت
آفتاب
اروپا باز هم آبنبات چوبی نشان می دهد؟
قدس آنلاین
بایدن تحت فشار لغو تحریم های ایران
دیپلماسی ایرانی
تحلیل اندیشکده کوئینسی از نگاه بایدن به برجام
فرارو
همه نگاه ها به بایدن است؟
آفتاب
راهبرد مشخص ایران در قبال دولت بایدن
ایرنا
دریا برای بازگشت آمریکا به برجام طوفانی است؛ چرا؟
انتخاب
واکنش کمیسیون امنیت ملی مجلس به پیشنهاد ضد ایرانی فرانسه
نامه نیوز
آمریکا فکر می کند توپ در زمین ایران است
دنیای اقتصاد
تهدیدات تل آویو علیه تهران توخالی از آب در آمد!
جام نیوز
عمویی: عربستان سعودی هیچ جایگاهی در مذاکرات هسته ای ندارد
العالم
آحارونوت: تهدید های توخالی تل آویو علیه تهران نتیجه معکوس خواهد داشت
خبرگزاری دفاع مقدس
عمویی: عربستان سعودی هیچ ربطی به توافق هسته ای ندارد
الف
واکنش عمویی به اظهارات مکرون در گفت و گو با روزنامه قطری
فردا نیوز
آحارونوت: تهدیدهای توخالی تل آویو علیه تهران نتیجه معکوس خواهد داشت
العالم
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس: ایران به مسائل آمریکا به عنوان مسئله خود نگاه نمی کند
دیپلماسی ایرانی
روزنامه صهیونیستی: آمریکا بیش از پیش به توافق با تهران ترغیب خواهد شد
افکار نیوز
نبرد دشوار بایدن برای نجات برجام
دیپلماسی ایرانی
ایران به مسائل آمریکا به عنوان مسئله خود نگاه نمی کند
ایرنا
پایان رویای خیالی ؛ بایدن هم مانند ترامپ درباره برجام حرف می زند
مثلث
اخبار مرتبط
bltرویداد 24 : تخت روانچی: اجرای تعهدات برجامی آمریکا نیازی به مذاکره ندارد
bltرویداد 24 : راه بازگشت آمریکا به برجام از زبان تخت روانچی/ نیازی به مذاکره نیست
bltملیت : اگر آمریکا می خواهد به 1+4 بپیوندد باید به تعهدات خود عمل کند
bltمهر نیوز : تاکنون تغییری در سیاست های «بایدن» در قبال برجام مشاهده نکرده ایم
bltدیپلماسی ایرانی : سایه سیاست داخلی بر یک تصمیم مهم خارجی
bltایرنا : مطالبات مقامات ایران از بایدن
bltشبکه الکوثر : اولین سخنرانی ترامپ بعد از ترک قدرت
bltدیپلماسی ایرانی : افسانه برچیدن «دیوار تحریم»
bltپانا : آمریکا: انتخابات ایران تاثیری در رویکرد ما به برجام ندارد
bltفرارو : آمریکا: انتخابات ایران در رویکرد ما بی تاثیر است
bltانتخاب : فرید زکریا: یک خبر مهم از سوی رهبر ایران داریم/ ظریف: ما یک اسب را دو بار نمی خریم
bltالعالم : گفت وگوی برجامی ظریف با رسانه آمریکایی سی ان ان/ توافق هسته ای غیر قابل مذاکره است و باید اجرا شود
bltپانا : ظریف: ایالات متحده باید تحریم ها را لغو کند، نه اینکه معافیت صادر کند
bltالف : ظریف: آمریکا نباید در خصوص توان دفاعی ایران صحبت کند/ برجام نمی تواند مجددا مورد مذاکره قرار گیرد
bltآفتاب : ظریف: تیم بایدن با بنای سیاستش بر شکست های ترامپ، نتیجه ای جز ناکامی نمی بیند
bltانصاف نیوز : متن کامل مصاحبه ی فرید زکریا با ظریف
bltخبرگزاری ایلنا : باید توافقی را اجرا کنیم که در مورد آن مذاکره کردیم/ ایالات متحده باید تحریم ها را لغو کند نه اینکه معافیت صادر کند
bltایرنا : ظریف: باید توافقی را اجرا کنیم که در مورد آن مذاکره کردیم
bltساعت 24 : زکریا:یک خبر مهم از سوی رهبر ایران داریم/فصل الخطاب ظریف:ما یک اسب را دو بار نمی خریم/ بگذارید خیلی شفاف درباره تسلیحات به شما بگویم
bltایسنا : ظریف: تیم بایدن اگر بخواهد سیاستش را بر شکست های ترامپ بنا کند، نتیجه ای جز ناکامی نمی بیند
bltآفتاب : «بایدن» برای لغو تحریم های ضدایرانی شرط گذاشت
bltقدس آنلاین : اروپا باز هم آبنبات چوبی نشان می دهد؟
bltدیپلماسی ایرانی : بایدن تحت فشار لغو تحریم های ایران
bltفرارو : تحلیل اندیشکده کوئینسی از نگاه بایدن به برجام
bltآفتاب : همه نگاه ها به بایدن است؟
bltایرنا : راهبرد مشخص ایران در قبال دولت بایدن
bltانتخاب : دریا برای بازگشت آمریکا به برجام طوفانی است؛ چرا؟
bltنامه نیوز : واکنش کمیسیون امنیت ملی مجلس به پیشنهاد ضد ایرانی فرانسه
bltدنیای اقتصاد : آمریکا فکر می کند توپ در زمین ایران است
bltجام نیوز : تهدیدات تل آویو علیه تهران توخالی از آب در آمد!
bltالعالم : عمویی: عربستان سعودی هیچ جایگاهی در مذاکرات هسته ای ندارد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : آحارونوت: تهدید های توخالی تل آویو علیه تهران نتیجه معکوس خواهد داشت
bltالف : عمویی: عربستان سعودی هیچ ربطی به توافق هسته ای ندارد
bltفردا نیوز : واکنش عمویی به اظهارات مکرون در گفت و گو با روزنامه قطری
bltالعالم : آحارونوت: تهدیدهای توخالی تل آویو علیه تهران نتیجه معکوس خواهد داشت
bltدیپلماسی ایرانی : سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس: ایران به مسائل آمریکا به عنوان مسئله خود نگاه نمی کند
bltافکار نیوز : روزنامه صهیونیستی: آمریکا بیش از پیش به توافق با تهران ترغیب خواهد شد
bltدیپلماسی ایرانی : نبرد دشوار بایدن برای نجات برجام
bltایرنا : ایران به مسائل آمریکا به عنوان مسئله خود نگاه نمی کند
bltمثلث : پایان رویای خیالی ؛ بایدن هم مانند ترامپ درباره برجام حرف می زند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط




 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.