تداوم رویکرد تعاملی دولت در بودجه 1400

تداوم رویکرد تعاملی دولت در بودجه 1400
خبرگزاری آریا - نقدنیه - مجلس پس از رد کلیات بودجه در صحن علنی آن را به دولت باز فرستاده تا اصلاح شود که دولت نیز به رغم مخالفت های اولیه، اکنون با هدف تسریع در اجرای امور و جلوگیری از توقف فعالیت ها، اصلاح بودجه را پذیرفته است.
تداوم رویکرد تعاملی دولت در بودجه 1400

تداوم رویکرد تعاملی دولت در بودجه 1400 خبرگزاری آریا - نقدنیه - مجلس پس از رد کلیات بودجه در صحن علنی آن را به دولت باز فرستاده تا اصلاح شود که دولت نیز به رغم مخالفت های اولیه، اکنون با هدف تسریع در اجرای امور و جلوگیری از توقف فعالیت ها، اصلاح بودجه را پذیرفته است.
به گزارش خبرگزاری آریا ، بازگشت بودجه به دولت آن را وارد مرحله جدیدی کرده است. از زمانی که دولت لایحه بودجه را در 12 آذرماه تقدیم مجلس کرد بیش از دو ماه می گذرد. از همان ابتدای ارائه آن برخی از نمایندگان بدون توجه به واقعیت ها و شرایط عینی اقتصادی و سیاسی کشور از رد کلیات بودجه گفتند. از نظر آنها لایحه تورم زا، انبساطی، غیرواقع بینانه و دارای وابستگی بالا به نفت بود.
تصویب و دگرگونی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق
با این حال کلیات بودجه 1400 پس از حدود یک ماه در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با 23 رای موافق، 19 رای مخالف و یک رای ممتنع تصویب شد.
به رغم تصویب کلیات، کمیسیون تلفیق دست به انجام تغییراتی در آن زد که از نظر دولت بودجه را از حالت «لایحه» خارج و به «طرح» تبدیل کرده بود. واقعیت این است که آنچه که در کمیسیون تلفیق گذشت نه اصلاح بودجه بلکه تغییر بنیان های اصلی درآمدی و مصرفی آن بود.
حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی در بودجه 1400 و افزایش نرخ دلار از 11 هزار و 500 تومان به 17 هزار و 500 تومان و کاهش میزان نفت صادراتی از 2 میلیون و 300 هزار به 1 میلیون 500 هزار بشکه در روز و همچنین افزایش هزینه های دولت توسط کمیسیون تلفیق مجلس به نوعی به معنای تغییر شاکله اصلی لایحه پیشنهادی دولت بود.
علاوه بر همه این موارد، کمیسیون تلفیق رقم یارانه ها را نیز دو برابر کرده بود. این موضوع بیش از همه می توانست رشد نقدینگی و تورم و در نتیجه فشار مضاعف بر اقشار آسیب پذیر را در پی داشته باشد. تجربه اجرای یکباره قانون هدفمندی یارانه ها در سال 1389 و به دنبال آن چند برابر شدن یک شبه قیمت ها نشان داده جامعه و اقتصاد کشور، دیگر ظرفیت چنین تصمیم گیری هایی را ندارد.
این تغییرات دقیقاً برعکس ادعاها و انتقادهای نمایندگان بود. پس از تغییر، بودجه 1400 بیش از لایحه دولت، انبساطی، تورم زا و وابسته به نفت بود. به همین خاطر واکنش انتقادی دولت را در بر داشت. حسن روحانی، رییس جمهوری در این مورد گفته بود بی تردید دولت با هر تغییری که موجب گرانی کالای مورد نیاز مردم و نگرانی افکار عمومی و دارای آثار تورمی و عواقب سوء در زندگی و معیشت مردم باشد و موجب کاهش ارزش پول ملی شود، مخالف است.
رد کلیات لودجه و بازگشت به دولت
سرانجام، بودجه 1400 پس از فراز و نشیب های فراوانی که درون کمیسیون های تخصصی و به ویژه در کمیسیون تلفیق به خود دید سه شنبه هفته گذشته وارد صحن علنی مجلس شد. نمایندگان کلیات آن را رد کردند. دست رد مجلس به سینه بودجه در حالی رخ داد که کمیسیون تلفیق بودجه را دگرگون کرده بود و دولت نیز کوچترین موافقتی با آن نداشت.
به علاوه، همه اذعان دارند که بعد از خروج آمریکا از برجام اقتصاد کشور با مشکلات عدیده ای روبه رو شده است. بازارهای مختلفی همچون مسکن، طلا، ارز و بازار مالی نوسانات شدیدی را تجربه کرده اند. با آمدن جوبایدن آرامشی نسبی در این بازارها برقرار شود، اما تبدیل شدن بودجه به ابزاری سیاسی و رد کلیات آن توسط مجلس تأثیری منفی بر این آرامش گذاشته است.
چرا دولت اصلاح بودجه را پذیرفت؟
در این شرایط خارج شدن روند بررسی و بودجه از حالت عادی و تبدیل شدن آن به عنصری سیاسی می تواند بدترین آفت اقتصاد کشور باشد. به همین خاطر دولت تصمیم گرفته است برخلاف موضع گیری های اولیه خود مبنی بر عدم اصلاح بودجه رویکردی تعاملی در راستای حل مسئله بودجه در پیش گرفته است.
در این مورد «محمود واعظی»، رییس دفتر رییس جمهوری گفته است: با توجه به اینکه نمایندگان کلیات گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه را در صحن رد کردند، رویه مجلس - چنانکه در بودجه سال 98 تجربه کردیم- قبلا این بود که گزارش دوباره به کمیسیون تلفیق ارجاع شود. با این حال مجلس اکنون قائل به رویه دیگری است و از دولت طلب اصلاحیه می کند.
وی در ادامه اظهار داشت: با توجه به اینکه در جنگ اقتصادی هستیم و همانطور که رییس جمهوری پیش از این بارها از ضرورت همگرایی و همبستگی کامل همه ارکان کشور برای پیروزی در این جنگ سخن گفته و به دلیل اینکه لایحه بودجه در حکمرانی، معیشت مردم و امورات کشور بسیار حائز اهمیت و راهبردی است؛ حاضر نیستیم آن را به اختلاف نظرها و منازعات سیاسی گره بزنیم و بر همین اساس، طبق خواست مجلس، نظرات اصلاحی ارائه و تلاش خواهیم کرد با رویکرد مفاهمه، تا جایی که شاکله بودجه بهم نخورد و درآمدها واقعی و قابل اجرا باشد، با مجلس تعامل کنیم.
آیین نامه های داخلی مجلس چه می گویند؟
تصمیم دولت برای اصلاح لایحه بودجه و ارسال مجدد آن به مجلس در حالی رخ می دهد که طبق آیین نامه های داخلی مجلس رد کلیات بودجه ای که توسط کمیسیون تلفیق تأیید شده باید به خود این کمیسیون بازگردد. پس فرستادن بودجه به دولت در این شرایط انتقادهایی را متوجه مجلس کرده است.
در پاسخ به این انتقادها «محمدحسین فرهنگی»، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس گفته است: آیین نامه داخلی مجلس در مواردی که کمیسیون تلفیق کلیات بودجه را تایید کرده باشد و صحن علنی آن را رد کند، به صورت مشخص حکمی نداده است.
البته این پاسخ منطقی نیست. زیرا این حالتی که پیش آمده قبلاً نیز تجربه شده و لایحه بودجه برای اصلاح به کمیسیون تلفیق بازگردانده شده است.
وی درباره علت عدم موافقت اکثر نمایندگان با گزارش کمیسیون تلفیق نیز به استدلالی متوسل می شود که باز هم منطقی به نظر نمی رسد. به گفته فرهنگی از زمان ورود لایحه به مجلس ابهاماتی در اذهان نمایندگان وجود داشت و دولت هم در هیچ مرحله ای با اصلاحات کمیسیون تلفیق همراهی نکرد و حتی در جلسه بررسی کلیات لایحه نماینده دولت به صورت صریح اعلام کرد که دولت تغییرات کمیسیون تلفیق را قبول ندارد.
در اینجا نیز خطا و اشتباه مجلس و کمیسیون تلفیق نمی تواند خیلی قابل قبول باشد. مخالفت دولت نه با مجلس یا کمیسیون تلفیق بلکه با تغییراتی است که در بودجه داده شده بود.
پیشگامی دولت در اصلاح ساختار بودجه
بودجه را دولتی ارائه کرده بود که در آخرین و هشتمین سال سکانداری قوه مجریه قرار دارد. دولت تدبیر و امید کنترل تورم و تک رقمی کردن آن را در کارنامه دارد. فروش روزانه بیش از 3 میلیون بشکه نفت را تجربه کرده و مهمتر از همه در دو سال سخت جنگ اقتصادی، با همه کاستی ها اقتصاد کشور را پیش برده است. همچنین در این دولت تلاش های زیادی در راستای ساماندهی نظام مالیاتی و به ویژه جلوگیری از فرار مالیاتی صورت گرفته است. بنابراین به نظر نمی رسد که بودجه ای غیرواقعی تدوین کرده باشد.
بعلاوه، سازمان برنامه و بودجه، برنامه خود در راستای حذف نواقص نظام بودجه نویسی در کشور با عنوان «چارچوب اصلاح ساختار بودجه با رویکرد قطع وابستگی بودجه به نفت» منتشر کرده بود. در این برنامه بر این نکته تأکید شده که شرایط تحریمی و آسیب پذیری اقتصاد کشور از درآمدهای ناپایداری مانند درآمدهای نفتی سیاستگذاران کشور را بر آن داشته است که به سمت درآمدهای پایدارتر حرکت کنند. طبق گفته مسئولان، ثبات بودجه و متعاقب آن کالاها و خدماتی که دولت در اختیار جامعه قرار می دهد در گرو تأمین درآمدهای مطمئن برای دولت است. منشأ درآمدهای پایدار دولت، فرآیندهای جاری درونزای اقتصاد هستند که تحت تأثیر شوک های بیرونی مانند نوسانات درآمدهای نفتی و تحریم های بین المللی قرار نمی گیرند.
بنابراین، هم دولت و هم سازمان برنامه و بودجه این اصلاحات را در لایحه بودجه 1400 در نظر گرفته بودند. به همین خاطر از نظر آنها تغیراتی که کمیسیون تلفیق در آن داده بود بر خلاف اصلاح ساختار بودجه است.

کلیدواژه های این خبر
تورم   ارز   قیمت ها   معیشت مردم   یارانه ها   لایحه بودجه   کمیسیون تلفیق   مسکن   نقدینگی   صحن علنی مجلس   قانون هدفمندی یارانه ها   ونیز   جوبایدن   هزینه های دولت   اقشار آسیب پذیر   رئیس جمهور   لایحه دولت   گرانی   فراز و نشیب   میزان نفت   مجلس شورای اسلامی   کمیسیون های تخصصی   بازار   افزایش قیمت   لایحه   اقتصاد کشور   خروج آمریکا از توافق هسته ای   کمیسیون تلفیق بودجه   اقتصادی و سیاسی   ارزش پول ملی   افکار عمومی   ارز ترجیحی   بودجه 1400  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آریا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
احکام انضباطی، نقطه قوت بودجه 1400 است
بولتن نیوز
احکام انضباطی، نقطه قوت بودجه 1400 است/ شرط پرداخت حقوق به مدیران دولت در سال 1400
تسنیم
نحوه تخصیص ارز به کالا های اساسی و دارو زیر ذره بین
شعار سال
تعیین تکلیف جزئیات بودجه 1400 از فردا در مجلس
صدا و سیما
اصلاح بودجه 1400 با همت نمایندگان
اتاق خبر
بودجه 1400 از فردا درصحن علنی مجلس بررسی نهایی می شود
رکنا نت
اصلاح بودجه 1400 با همت نمایندگان/لایحه چه سرنوشتی در مجلس دارد؟
مهر نیوز
ارز 4200 تومانی ماندگار شد
ایران آنلاین
دلار 4200 تومانی از مجلس مجوز گرفت/ یارانه 91 هزار تومانی روی کاغذ ماند؟
تابناک
یک گام تا خط پایان ماراتن بودجه 1400
ایرنا
نوبخت: الزامات حذف ارز 4200 تومانی فراهم می شود
شبکه خبر
نوبخت: هزینه ها در اصلاحیه بودجه، 40 هزار میلیارد تومان کاهش یافت
ایران اکونومیست
نوبخت: دولت الزامات حذف ارز ترجیحی را طی 6 ماه فراهم می کند
ایران اکونومیست
دولت طبق نظر مجلس الزامات حذف ارز ترجیحی را طی 6 ماه فراهم می کند
برنا نیوز
دولت الزامات حذف ارز ترجیحی را طی 6 ماه فراهم می کند
ایبنا
بررسی اصلاحیه لایحه بودجه1400 در مجلس/ موافقان و مخالفان لایحه بودجه چه می گویند؟
اقتصاد آنلاین
چه بخش هایی از لایحه بودجه 1400 توسط دولت اصلاح شده است؟
آریا
امیدواریم مجلس لایحه بودجه را هر چه زودتر نهایی کند
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
ضرورت حفظ ارز 4200 تومانی برای جلوگیری از شوک تورمی جدید
ایرنا
اعلام زمان جمع بندی لایحه اصلاحی بودجه 1400
مشرق نیوز
جمع بندی بودجه 1400 تا پایان هفته
پانا
لایحه اصلاحی بودجه 1400 تا پایان هفته جمع بندی می شود
تسنیم
بودجه 1400 تا پایان هفته جمع بندی می شود
شبکه خبر
جمع بندی لایحه اصلاحی بودجه 1400 تا پایان هفته
هم اندیشی
تلاش می کنیم لایحه اصلاحی بودجه 1400 تا پایان هفته جمع بندی شود
قدس آنلاین
امیری: لایحه اصلاحی بودجه 1400 تا پایان هفته جمع بندی می شود
دنیای اقتصاد
حسینعلی امیری: لایحه اصلاحی بودجه 1400 تا پایان هفته جمع بندی می شود
افکار نیوز
ارز ترجیحی مهمترین ابهام بودجه 1400/ ضرورت کم کردن سایه کسری بودجه از سر اقتصاد ایران
اقتصاد آنلاین
ضرورت پرهیز از سیاست زدگی در بودجه 1400
ایرنا
سرگردانی مجلس در تصویب بودجه 1400 با نامه روحانی
مشرق نیوز
بودجه 1400 دوباره چکش می خورد
تجارت امروز
تداوم رویکرد تعاملی دولت در بودجه 1400
ایرنا
چرا تخصیص ارز 4200 تومانی تاثیر مثبتی بر معیشت مردم نداشت؟
خبرگزاری خانه ملت
چه کسی راست می گوید؛ دولت یا مجلس؟
شفا آنلاین
نوبخت در صحن مجلس با آه و ناله می گوید نمی توانیم نفت بفروشیم/ وقتی نمی توانید چرا فروش 2 میلیون و 300 هزار بشکه ای نفت را برای بودجه سال آینده در نظر گرفته اید؟/ مسوولان سازمان برنامه و بودجه می گفتند سال آینده تورم 35 درصدی داریم
رجانیوز
اذعان مسئولان سازمان برنامه به تورم 35 درصدی بودجه 1400
مشرق نیوز
دولت روحانی در آینده فروشی سرآمد همه دولت هاست
افکار نیوز
نبویان: اذعان مسئولان سازمان برنامه به تورم 35 درصدی بودجه 1400/دولت روحانی در آینده فروشی سرآمد همه دولت هاست
فارس
از آنچه می ترسیدیم سرمان آمد
ایران آنلاین
داستان های پرحاشیه مجلس؛ اینبار غافلگیری بودجه ای
دنیای اقتصاد
اخبار مرتبط
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.