تامین سوخت چالش کارخانه های سیمان/ صادرات ادامه دارد

تامین سوخت چالش کارخانه های سیمان/ صادرات ادامه دارد
مشهد - کاهش برق و گاز تولید سیمان را در خراسان رضوی با چالش مواجه کرده و واحدهای تولیدی برای تهیه سیمان با مشکل روبرو شده اند.
تامین سوخت چالش کارخانه های سیمان/ صادرات ادامه دارد

به گزارش آرانیوز:گروه استان ها - فریبا عباسی: خوشبختانه صنعت سیمان در کشور ما یکی از افتخارات شناخته می شود، زیرا علاوه بر تأمین نیاز داخلی به صادرات این محصول هم پرداخته می شود، کارخانه تولید سیمان در خراسان رضوی هم یکی از قدیمی ترین کارخانه های فعال تولید سیمان در کشور شناخته می شود که سال هاست به تولید سیمان مشغول هستند.

مدتی است که محصول سیمان در بازار کم عرضه می شود و همین موضوع باعث شده تا علاوه بر افزایش قیمت، افرادی که با این محصول سر و کار دارند و به دنبال آن مصرف کنندگان سیمان با مشکلاتی رو برو شوند.

کمبود برق و گاز تولید سیمان را نیز کاهش داد

مجید سبحانلو، فروشنده مصالح ساختمانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در خصوص مشکل کمبود سیمان در بازار می گوید: بر اساس اطلاعاتی که از کارخانه سیمان گرفتیم این کارخانه تا یک ماه پیش روزانه حدود شش هزار تن سیمان تولید می کرد که در حال حاضر به روزانه 1500 تن رسیده است. بر اساس اطلاعاتی که از کارخانه سیمان مشهد گرفتیم این کارخانه تا یک ماه پیش روزانه حدود شش هزار تن سیمان تولید می کرد که در حال حاضر به روزانه 1500 تن رسیده است

وی می افزاید: زمانی که از کارخانه علت این کاهش تولید را جویا شدیم، نبود برق و سوخت گاز را اعلام کردند.

این فروشنده مصالح ساختمانی با بیان اینکه از زمانی که تولید سیمان کاهش یافته و عرضه آن در بازار کم شده، سیمان در بازار آزاد تا پاکتی 30 الی 35 هزار تومان هم به فروش رسیده است، بیان می کند: طی چند سال گذشته احداث کارخانه های جدید سیمان در دیگر شهرستان های خراسان رضوی باعث شده بود که در تهیه سیمان مشکلی نداشته باشیم، لذا اگر مشکل برق و سوخت گاز کارخانه های تولیدی حل شود، تولید سیمان مثل سابق خواهد شد.

وی می افزاید: مشکل کمبود سیمان در بازار طی 20 روز گذشته به وجود آمده است که در حال حاضر موجودی محصول سیمان در مغازه ما به شش الی پنج پاکت می رسد.

سبحانلو با اشاره اینکه در فصل زمستان قرار داریم مراجعات برای محصول سیمان کم است، اظهار می کند: از آنجایی که محصول سیمان در بازار کم عرضه می شود، محصولات کارخانه ای که کیفیت آن پایین تر است با قیمت بالایی در بازار عرضه می شود که همان محصول با کیفیت پایین هم به علت نبود ماشین و کرایه بالا به مشهد و دیگر شهرستان ها عرضه نمی شود.

ابراهیم سبحانلو، فروشنده دیگر مصالح فروشی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه در حال حاضر در بازار وضعیت محصول سیمان نابسامان است، می گوید: متأسفانه حدود 15 روز است که کارخانه سیمان مشهد به مغازه ما محصول سیمان عرضه نکرده است. حدود 15 روز است که کارخانه سیمان مشهد به مغازه ما محصول سیمان عرضه نکرده است

وی بیان می کند: زمانی که از کارخانه درخواست می کنیم تا سیمان به ما بدهند از درخواست ما سر باز می زنند و می گویند که سوخت گاز و برق کارخانه کم شده و تولیدات کاهش پیدا کرده است، این درحالی است که سیمان همین کارخانه به دیگر کشورها صادر می شود.

فروشنده مغازه مصالح فروشی ادامه می دهد: درست است که کارخانه تولید سیمان در بازار داخل هم سیمان عرضه می کند، اما متأسفانه این مقدار عرضه پاسخگوی مصرف کنندگان نیست.

خوابیدن واحدهای تولیدی به علت نبود سیمان

وی ادامه می دهد: به خاطر کمبود محصول سیمان متأسفانه برخی واحدهای تولیدی کارهای خود را خوابانده اند.

سبحانلو می گوید: اگر بخواهیم نیاز مصرف کنندگان سیمان را تأمین کنیم باید از دیگر شهرها این محصول را وارد کنیم که هزینه حمل و نقل بر آن افزوده می شود و محصول با قیمت بالایی به دست مصرف کننده می رسد.

در ادامه به سراغ غلامرضا سلطانی، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان مصالح ساختمانی مشهد می رویم وی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه کمبود محصول سیمان در بازار به کاهش تولیدات کارخانه ای برمی گردد، می گوید: متأسفانه به علت اینکه برق و سوخت گاز کارخانجات را کم کرده اند، این کارخانجات مجبور شدند تا تولیدات خود را در روز کاهش دهند، لذا محصولاتی که به بازار ارائه می دهند بسیار کم شده است.

وی می کند: در این مدت با توجه به کاهش عرضه محصول سیمان در بازار افزایش قیمت آن چنانی وجود نداشته است، از آنجایی که تولید کارخانه مشهد کم شده ما مجبور هستیم تا از دیگر شهرستان های استان محصول سیمان را تهیه کنیم، لذا زمانی که کرایه حمل و نقل داده می شود طبیعتاً قیمت هم بالا می رود که این کرایه حمل یک تفاوت قیمتی در بازار ایجاد کرده است.

رئیس اتحادیه مصالح فروشان مشهد بیان می کند: از چند روز پیش به ما اعلام شده که مقداری سیمان مشهد در بازار عرضه شده است.

وی با اشاره به فصل زمستان و کاهش ساخت و سازها، می افزاید: خوشبختانه در این فصل از سال چون ساخت و سازها رونقی ندارد با توجه به کاهش تولید محصول سیمان با مشکل آن چنانی روبرو نیستیم، اما اگر این روند ادامه پیدا کند با توجه به وارد شدن به فصل بهار و تابستان و شروع ساخت و سازها با بحران رو برو خواهیم شد. خوشبختانه در این فصل از سال چون ساخت و سازها رونقی ندارد با توجه به کاهش تولید محصول سیمان با مشکل آن چنانی روبرو نیستیم، اما اگر این روند ادامه پیدا کند با توجه به وارد شدن به فصل بهار و تابستان و شروع ساخت و سازها با بحران رو برو خواهیم شد

سلطانی ادامه می دهد: تا دو هفته پیش آنقدر محصول سیمان در بازار زیاد بود که مصالح فروشان محصول سیمان را حتی زیر قیمت هم می فروختند، اما از زمانی که تولید کارخانجات کاهش پیدا کرده با مشکلاتی رو برو شده ایم.

وی عنوان می کند: مسئولان کارخانه امیدوارند با وارد شدن به فصل گرما مصرف سوخت گاز کاهش پیدا کند تا آن ها بتوانند مانند گذشته به تولیدات خود مانند گذشته بپردازند و محصول سیمان را در بازار عرضه کنند.

رئیس اتحادیه مصالح فروشان با بیان اینکه واحدهای تولیدی و توزیعی به خاطر کمبود محصول سیمان به مشکل برخورده اند، می گوید: متأسفانه زمانی که کارها خوابیده شود طبیعتاً کارگران و کارکنان آن بخش ها هم با بیکاری رو برو می شوند.

ادامه روند صادرات سیمان با وجود کاهش تولیدات کارخانه

وی می افزاید: متأسفانه کارخانجات با وجود اینکه تولیداتشان کاهش پیدا کرده اما صادرات محصول خود را انجام می دهند که اگر در این اوضاع محصولات خود را در بازارهای داخلی عرضه کنند با کمبود مواجه نخواهیم شد.

در این مدت کوتاهی که تولیدات کارخانه سیمان کاهش پیدا کرده باعث شده تا افراد یا کارهای خود را بخوابانند و یا برای ادامه فعالیت خود این محصول را از دیگر شهرستان های استان تهیه کنند که با توجه به توزیع نامناسب و افزایش قیمت حمل و نقل بر قیمت این محصول افزوده خواهد شد، لذا امید است با تدبیر مناسب مسئولان مرتبط، این مشکل قبل از وارد شدن به پیک مصرف سیمان، حل شود.


کلیدواژه های این خبر
حمل و نقل   کرایه   صادرات   بازار آزاد   واحدهای تولیدی   مشهد مقدس   مصرف کننده   فصل زمستان   سیمان   کارخانه   برق و گاز   کاهش تولید   کارخانه سیمان   کیفیت پایین   بازار   خراسان رضوی   افزایش قیمت   شهرستان  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آرا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
نگرانی از کمبود سیمان در استان بوشهر
اقتصادگردان
جلوی قاچاق سیمان از استان بوشهر گرفته شود
مهر نیوز
نگرانی ما این است که رشد تدریجی مسکن ادامه دار باشد
ایران اکونومیست
رانت سیمانی 18 هزار میلیاردی!
تابناک
دلالان این بار به سراغ بازار سیمان رفته اند
ایران جیب
دلالان سیمان به جان بازار مسکن افتاده اند
بانکداری ایرانی
تشدید نظارت و بازرسی از تولید و توزیع سیمان در استان بوشهر
بانکداری ایرانی
صنعت شیلاتی که «خوراک ماهی» ندارد!
قدس آنلاین
دلالان سیمان به جان بازار مسکن افتاده اند | افزایش 167 درصدی قیمت سیمان از کارخانه تا ساختمان
همشهری آنلاین
رانت سیمانی 18 هزار میلیاردی! / دستپخت قیمت گذاری دستوری، این بار در سیمان
ساعت 24
رانت سیمانی  18 هزار میلیاردی! / دستپخت قیمت گذاری دستوری، این بار در سیمان
خبرآنلاین
کارخانه سیمان گلستان به چرخه تولید بازگشت
ایرنا
معاون اتحادیه مصالح فروشان: مشکل بازار سیمان، کمبود نیست؛ هزینه حمل است/ معاون اداره کل راهداری: مشکلی در حمل و نقل سیمان وجود ندارد!
راه دانا
سیمان گران نمی شود
صدا و سیما
قطع برق و افزایش هزینه حمل؛ دو عامل اصلی گرانی اخیر سیمان
بازار نیوز
اجرای سه هزار هکتار کشاورزی قراردادی در آذربایجان شرقی
ایرنا
خود را متعهد به تامین سیمان هرمزگان می دانیم/سطح توقعات در حد توانمان باشد
ایسنا
دلیل گرانی ها چیست؟
شعار سال
بازگشت آرامش به بازار سیمان
ماین نیوز
توزیع سیمان در هندیجان
صدا و سیما
نابسامانی در بازار سیمان اردبیل| سازمان صمت: توزیع سیمان با نظارت کامل این سازمان انجام خواهد گرفت
فارس
چرا سیمان گران شد؟/ تضعیف تولید با قیمت گذاری دستوری و یارانه های پنهان انرژی
اقتصاد آنلاین
نقش تهران در آشفتگی بازار سیمان همدان
سازه نیوز
خروج 100 میلیارد دلار سرمایه از ایران در دوسال
ساعت 24
کرایه ها ، عامل افزایش قیمت سیمان
صدا و سیما
نابسامانی بازار مرغ از کجا آب می خورد؟
ایسنا
سیمان گران نشده، هزینه کرایه ها افزایش یافت
خوزنیوز
افزایش 10 برابری قیمت ها در سه سال گذشته
صبحانه با خبر
سهم 30 درصدی تحریم در مشکلات تولید
بولتن نیوز
10 برابر شدن قیمت ها در 3 سال + جزئیات/ تبدیل مجموعه اجرایی کشور به کارخانه تولید بخشنامه!
صبا ایران
نقش پایتخت در آشفته بازار سیمان همدان
ایسنا
30 درصد افزایش هزینه ها متاثر از عوامل خارجی است
آریا
سهم 30 درصدی تحریم در مشکلات تولید/ 70 درصد مشکلات ناشی از عوامل داخلی است
تسنیم
30 درصد افزایش هزینه ها متاثر از عوامل خارجی
صدا و سیما
3 علت گرانی شدید قیمت سیمان
ایران جیب
علل اصلی گرانی سیمان چیست؟
سازه نیوز
3 علت گرانی سیمان
انتخاب
3 علت گرانی سیمان در بازار
صبحانه با خبر
3 علت گرانی سیمان/ آرامش به بازار سیمان باز می گردد
مهر نیوز
رنجش صنعت سیمان از کمبود سوخت
سازه نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : نگرانی از کمبود سیمان در استان بوشهر
bltمهر نیوز : جلوی قاچاق سیمان از استان بوشهر گرفته شود
bltایران اکونومیست : نگرانی ما این است که رشد تدریجی مسکن ادامه دار باشد
bltتابناک : رانت سیمانی 18 هزار میلیاردی!
bltایران جیب : دلالان این بار به سراغ بازار سیمان رفته اند
bltبانکداری ایرانی : دلالان سیمان به جان بازار مسکن افتاده اند
bltبانکداری ایرانی : تشدید نظارت و بازرسی از تولید و توزیع سیمان در استان بوشهر
bltقدس آنلاین : صنعت شیلاتی که «خوراک ماهی» ندارد!
bltهمشهری آنلاین : دلالان سیمان به جان بازار مسکن افتاده اند | افزایش 167 درصدی قیمت سیمان از کارخانه تا ساختمان
bltساعت 24 : رانت سیمانی 18 هزار میلیاردی! / دستپخت قیمت گذاری دستوری، این بار در سیمان
bltخبرآنلاین : رانت سیمانی  18 هزار میلیاردی! / دستپخت قیمت گذاری دستوری، این بار در سیمان
bltایرنا : کارخانه سیمان گلستان به چرخه تولید بازگشت
bltراه دانا : معاون اتحادیه مصالح فروشان: مشکل بازار سیمان، کمبود نیست؛ هزینه حمل است/ معاون اداره کل راهداری: مشکلی در حمل و نقل سیمان وجود ندارد!
bltصدا و سیما : سیمان گران نمی شود
bltبازار نیوز : قطع برق و افزایش هزینه حمل؛ دو عامل اصلی گرانی اخیر سیمان
bltایرنا : اجرای سه هزار هکتار کشاورزی قراردادی در آذربایجان شرقی
bltایسنا : خود را متعهد به تامین سیمان هرمزگان می دانیم/سطح توقعات در حد توانمان باشد
bltشعار سال : دلیل گرانی ها چیست؟
bltماین نیوز : بازگشت آرامش به بازار سیمان
bltصدا و سیما : توزیع سیمان در هندیجان
bltفارس : نابسامانی در بازار سیمان اردبیل| سازمان صمت: توزیع سیمان با نظارت کامل این سازمان انجام خواهد گرفت
bltاقتصاد آنلاین : چرا سیمان گران شد؟/ تضعیف تولید با قیمت گذاری دستوری و یارانه های پنهان انرژی
bltسازه نیوز : نقش تهران در آشفتگی بازار سیمان همدان
bltساعت 24 : خروج 100 میلیارد دلار سرمایه از ایران در دوسال
bltصدا و سیما : کرایه ها ، عامل افزایش قیمت سیمان
bltایسنا : نابسامانی بازار مرغ از کجا آب می خورد؟
bltخوزنیوز : سیمان گران نشده، هزینه کرایه ها افزایش یافت
bltصبحانه با خبر : افزایش 10 برابری قیمت ها در سه سال گذشته
bltبولتن نیوز : سهم 30 درصدی تحریم در مشکلات تولید
bltصبا ایران : 10 برابر شدن قیمت ها در 3 سال + جزئیات/ تبدیل مجموعه اجرایی کشور به کارخانه تولید بخشنامه!
bltایسنا : نقش پایتخت در آشفته بازار سیمان همدان
bltآریا : 30 درصد افزایش هزینه ها متاثر از عوامل خارجی است
bltتسنیم : سهم 30 درصدی تحریم در مشکلات تولید/ 70 درصد مشکلات ناشی از عوامل داخلی است
bltصدا و سیما : 30 درصد افزایش هزینه ها متاثر از عوامل خارجی
bltایران جیب : 3 علت گرانی شدید قیمت سیمان
bltسازه نیوز : علل اصلی گرانی سیمان چیست؟
bltانتخاب : 3 علت گرانی سیمان
bltصبحانه با خبر : 3 علت گرانی سیمان در بازار
bltمهر نیوز : 3 علت گرانی سیمان/ آرامش به بازار سیمان باز می گردد
bltسازه نیوز : رنجش صنعت سیمان از کمبود سوخت
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.