خیز تل آویو، ریاض و ابوظبی برای رفع کدورت ها با آنکارا

خیز تل آویو، ریاض و ابوظبی برای رفع کدورت ها با آنکارا
خرداد: منطقه غرب آسیا که از 25 شهریور ماه سال جاری (1399) که توافق سازش میان رژیم صهیونیستی با امارات و بحرین در کاخ سفید و با دخالت "دونالد ترامپ" رییس جمهور سابق آمریکا امضاء شد، چند تحول دیگر نیز به خود دید که همگی در راستای تقویت امنیت رژیم صهیونیستی می باشد.
خیز تل آویو، ریاض و ابوظبی برای رفع کدورت ها با آنکارا

خرداد: منطقه غرب آسیا که از 25 شهریور ماه سال جاری (1399) که توافق سازش میان رژیم صهیونیستی با امارات و بحرین در کاخ سفید و با دخالت "دونالد ترامپ" رییس جمهور سابق آمریکا امضاء شد، چند تحول دیگر نیز به خود دید که همگی در راستای تقویت امنیت رژیم صهیونیستی می باشد.
به گزارش خرداد به نقل از ایرنا ،یکی از بازخوردهای توافق سازش میان رژیم صهیونیستی با امارات و بحرین برگزاری چهل و یکمین نشست شورای همکاری خلیج فارس در 16 دی ماه سال جاری بود که در شهر العُلا در شمال غرب عربستان برگزار شد و پس از سه سال امیر قطر در آن حضور یافت و نتیجه آن انعقاد قرارداد برای رفع تحریم های همه جانبه علیه دوحه از سوی چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر بود.
کشورهای عربستان، مصر، بحرین و امارات که پیش از آن 13 شرط برای پایان دادن به تحریم قطر از جمله تعطیلی شبکه قطری «الجزیره»، بستن پایگاه نظامی ترکیه، قطع روابط با گروه «اخوان المسلمین» و کاهش سطح روابط با ایران و اعلام دو جنبش حماس و حزب الله به عنوان گروه های تروریستی از سوی دوحه تعیین کرده بودند، بدون آن که هیچ یک از این شروط از سوی قطر پذیرفته شود، اقدام به امضای توافق با دوحه و رفع تحریم های سه ساله علیه این کشور کردند. در همان زمان برخی تحلیلگران مسایل منطقه به اهداف انعقاد این قرارداد به رغم رفع نشدن تنش ها میان این چند کشور عربی شک کردند اما ظاهر کار نشان می داد که توافق میان آنها انجام شده است.
پس از انعقاد این قرار داد که خود بازخورد قرارداد سازش میان رژیم صهیونیستی با امارات و بحرین بود، تقلای رژیم صهیونیستی و دو کشور امارات و عربستان برای نزدیکی و رفع کدورت ها با ترکیه به سرعت و شدت آغاز شد و این در حالی است که دولت آنکارا در مقابل سه رژیم سعودی، امارات و اسراییل که کاملا با اخوان المسلمین و حماس مخالف هستند, از حامیان این جریان ها بشمار می رود.
در روزهای اخیر رژیم صهیونیستی در راستای رفع کدورت ها با ترکیه "ایریت لیلیان" را به عنوان کاردار امور خارجه در سفارت این رژیم در آنکارا منصوب کرد؛ دیپلماتی که بنا بر اعلام شبکه "نیوز 24 آی، کارشناس برجسته در امور ترکیه است و پیش از این سمت سفیر اسرائیل در بلغارستان را عهده دار بود.
این شبکه گزارش داد که انتصاب لیلیان به معنای سیگنال بسیار مهمی از طرف وزارت امور خارجه اسرائیل به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه است، مبنی بر این که تل آویو دنبال تجدید روابط دوستانه میان دو طرف است.
دقیقا در همین زمان هم «اوفوک اولوتاش» که ریاست مرکز تحقیقات راهبردی وزارت خارجه ترکیه را بر عهده داشت، به عنوان سفیر جدید ترکیه در تل آویو انتخاب شد.
اوایل دسامبر گذشته بود که رئیس جمهور ترکیه گفته بود که کشورش می خواهد روابط بهتری با اسرائیل برقرار کند، اما سیاست تل آویو در قبال فلسطین مانع این امر می شود.
پیشتر روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت گزارش داده بود که تل آویو برای بازگشت روابط با ترکیه شروط زیادی گذاشته، اما بارزترین این شروط تعهد آنکارا به بستن دفتر حماس در استانبول و متوقف کردن فعالیت اسرای آزاد شده مرتبط با گردان های «القسام» شاخه نظامی حماس در ترکیه بوده است.
رابطه سیاسی آنکارا – تل آویو که تا سال 2010 و در دوران حاکمیت حزب عدالت و توسعه به اوج خود رسیده و ترکیه و رژیم صهیونیستی در ماه عسل روابط به سر می بردند به یکباره با یک اقدام صهیونیست ها به مشکل برخورد کرد و رابطه آن دو به سردی گرایید، که دلیل آن حمله نظامیان صهیونیست به کشتی "ماوی مرمره" که حامل کمک های مردمی بشردوستانه تحت عنوان ناوگان آزادی به نوار غزه بود؛ این اقدام صهیونیست ها منجر به جان باختن 9 نفر از شهروندان ترکیه و باعث تیروه و تار شدن روابط تل آویو آنکارا شد. تا پنج سال بعد این رابطه با کش وغوص همراه بود ولی در سال 2015 رابطه سیاسی اسراییل – ترکیه قطع شد، هرچند رابطه اقتصادی و امنیتی آنها طبق روال قبل ادامه یافت.
این قطعی رابطه تا خرداد ماه گذشته ادامه داشت تا این که با فرود یک هواپیما کمک های دارویی شرکت «العال» اسرائیل در استانبول، رابطه تل آویو – آنکارا وارد روند جدیدی شد. هواپیمایی که با خروج محموله آن پرچم اسرائیل و ترکیه روی آن نقش بسته بود و از دید رسانه ها مخفی نماند.
در چند ماه گذشته دو محموله کمک های پزشکی میان تل آویو و آنکارا برای مقابله با بیماری کرونا تبادل شده که خود حکایت از باز شدن مسیر مذاکرات سیاسی در پشت صحنه دارد.
با گذشت حدود 6 سال از قطع رابطه دیپلماتیک آنکارا - تل آویو، طی این مدت شاخص هایی از بازگشت و ازسرگیری روابط بین دو طرف دیده شده است، رابطه ای که پنهانی و تلفنی همواره برقرار بوده است.
کارشناسان مسایل منطقه معتقدند که مهم ترین شاخصی که رابطه میان ترکیه و رژیم صهیونیستی را در سال های اخیر زنده نگاه داشت، دشمنی مشترک آنکارا و تل آویو با حکومت سوریه و حزب الله لبنان و در مجموع جبهه مقاومت اسلامی ضدصهیونیستی بود، هرچند ترکیه در ظاهر کمک هایی به جنبش حماس آنهم به دلیل گرایش اخوانی دو طرف داشته است.
در موضوع همگرایی سران تل آویو – آنکارا باید گفت که حمایت تمام قد آنها از گروه های تروریستی موجود در سوریه یکی از محورهای مهم قطع نشدن ارتباط میان ترکیه و اسراییل در سال های اخیر است.
اما از قرار معلوم این اتفاقات تنها یک نمایش سیاسی و روی صحنه بوده و پشت پرده موضوع دیگری در جریان بود.
در ماه های اخیر یک موضوع مهم نیز به همگرایی و همکاری خوب میان ترکیه و اسراییل اضافه شد و آنهم مشارکت هر دوی آنها در جنگ قره باغ بود، اقدامی که موجب شد جمهوری آذربایجان پس از 27 سال مناطق اشغالی خود را از دست ارمنستان خارج کند. جنگی که از ششم مهرماه گذشته آغاز و پس از 47 روز خاتمه یافت. همین مساله موجب شده تا رییس جمهور آذربایجان این بار به جای دونالد ترامپ که نقش دلالی میان سازش کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی را ایفا می کرد برای جبران خدمت ترکیه و رژیم صهیونیستی به باکو در آزاد سازی قره باغ، به عنوان دلال رابطه میان تل آویو – آنکارا وارد میدان شود.
پایگاه صهیونیستی والا نیوز (Walla News) در این باره گزارش داد که، "الهام علی اف" رئیس جمهوری آذربایجان طرحی پیشنهادی را برای آنکه وی میانجی از سرگیری روابط بین ترکیه و رژیم صهیونیستی شود، مطرح کرده است.
شواهد موجود نشان می دهد که تنش ظاهری در روابط دیپلماتیک آنکارا - تل آویو نیز در حال سپری شدن است و باید تاکید کرد که روابط بین ترکیه و اسرائیل هیچگاه از تنش واقعی برخوردار نبوده و این موضوع را می توان در همگرایی آنکارا – تل آویو در موضوع سوریه و حمایت همه جانبه از تروریست ها و همچنین جنگ قره باغ به راحتی مشاهده کرد و باید گفت که سران ترکیه هیچگاه از قطار سازش با رژیم صهیونیستی پیاده نشده اند که بخواهند دوباره بر آن سوار شوند.
در همین زمان نیز مشاهده می کنیم که تحرکات پنهان و آشکار امارات و عربستان برای تنش زدایی با آنکارا آغاز شده، موضوعی که سایت بلومبرگ به آن اشاره کرده است.
بلومبرگ به نقل از منابع آگاه، وجود اقدامات پنهانی و آشکار برای کاهش تنش میان ترکیه، امارات و عربستان سعودی را فاش و اعلام کرده که امارات و عربستان سعودی در حال بررسی امکان دستیابی به روابط بهتر با ترکیه هستند.
بلومبرگ در گزارشی اعلام کرده، این اقدامات که شامل تجارت و امنیت می شود، همچنان مقدماتی است و با توجه به سابقه تنش های طولانی مدت و درگیری میان طرف ها، هنوز قطعی نشده است.
این منبع افزوده که، احتمالاً این اقدامات با اصرار دو کشور عرب حوزه خلیج فارس مبنی بر مهار حمایت ترکیه از اخوان المسلمین که آنکارا آن را جنبشی برخوردار از حمایت گسترده مردمی می داند، مغایرت خواهد داشت؛ با این حال، حتی پیشرفت محدود در مسیر بهبود روابط می تواند اختلافات را درباره مسائل منطقه کاهش دهد.
این آژانس خبری همچنین به نقل از یک مقام ترکیه ای گفت که ترکیه و امارات در مورد رفع موانع تجارت بین دو کشور گفتگو کرده اند.
یکی از اتفاقاتی که شش روز پس از قرار داد آشتی بین دوحه و چهار کشور عربی روی داد سفر "اسماعیل هنیه" رییس دفتر «جنبش مقاومت اسلامی فلسطین» (حماس) به دوحه و دیدار وی با امیر قطر بود که نشان از شکست سیاست های «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و همچنین ولیعهد ابوظبی علیه قطر و «حماس» دارد.
سفر هنیه به دوحه و دیدار وی با "تمیم بن حمد آل ثانی" امیر قطر در حالی انجام شد که تنها شش روز از آشتی میان کشورهای تحریم کننده عربی با قطر می گذشت و به اعتقاد کارشناسان مسایل منطقه، این اقدام عملا دهن کجی به سران عربستان به ویژه ولیعهد این کشور و امارات محسوب می شود.
با بررسی و تعمق در موارد اشاره شده به نظر می رسد که ائتلاف های جدیدی در منطقه در حال شکل گیری است که اضلاع آن این بار دو کشور عربی یعنی عربستان و امارات و احتمالا رژیم صهیونیستی و ترکیه می باشد؛ به عبارت دیگر این بار جبهه جدیدی در مقابل جبهه مقاومت اسلامی ضدصهیونیستی در حال شکل گیری است که این بار به غیر از رژیم صهیونیستی بقیه آنها از کشورهای اسلامی هستند.
البته ثمره دادن این ائتلاف به این زودی ها میسر نخواهد بود، چرا که همگی آنها دچار اختلافات دیدگاهی فراوانی به ویژه در موضوع حماس و اخوان المسلمین هستند و بعید به نظر می رسد ترکیه دستکم از نظر دیدگاهی در این مساله کوتاه بیاید.

کلیدواژه های این خبر
نظامی   مرکز تحقیقات   خرداد   آمریکا   بلغارستان   ترکیه   گروه تروریستی   حماس   وزارت امور خارجه   دوحه   گردان   وزارت خارجه ترکیه   بحرین   سازش   تل آویو   کاخ سفید   کشتی   آنکارا   ابوظبی   اخوان المسلمین   سیگنال   رئیس جمهور   قطع روابط   قطری   امیر قطر   رجب طیب اردوغان   پایگاه نظامی   حزب عدالت و توسعه   کاردار   کشور های عرب   استامبول   کاهش سطح   عربستان سعودی   رژیم صهیونیستی   دونالد ترامپ   مصر   فلسطین   کمک های مردمی   امارات متحده عربی   جنبش حماس   نظامیان صهیونیست   شورای همکاری خلیج فارس   ماه عسل   غرب آسیا  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خرداد نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
عربستان و جنگ اقتصادی با ترکیه
ایرنا
چرخش آرام نتانیاهو به سمت مکرون
ساعت 24
آینده روابط آنکارا-تل آویو از نگاه سردبیر نشریه صهیونیستی
تسنیم
واهمه دشمنان از اجرای برجام
ایرنا
نشانه افول نقش ترکیه در جهان عرب
شیعه نیوز
خیز تل آویو، ریاض و ابوظبی برای رفع کدورت ها با آنکارا
ایرنا
افشاگری نیویورک تایمز درباره شبکه سایبری امارات برای جاسوسی از قطر
پایداری ملی
میدل ایست آی: اختلاف کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ادامه دارد
ایرنا
از خرید هواپیمای نیم میلیارد دلاری تمیم برای «اردوغان» تا ساخت کانال استانبول توسط مادر امیر قطر/ 5 هزار نیروی نظامی آنکارا بیخ گوش عربستان پایگاه زدند!
خبرگزاری دانشجو
مقام بحرینی: در توافق آتی ایران حضور کشورهای عربی ضروری است
جام نیوز
مقام پارلمانی بحرین: در توافق آینده ایران، حضور کشورهای عربی ضروری است
انتخاب
تحلیلگر آمریکایی: بایدن جهت فشار بر ایران، توافق های عربی-اسرائیلی را در آغوش بگیرد
فارس
مقام بحرینی: قطر به تعهداتش پایبند نیست/ در توافق آتی ایران حضور کشورهای عربی ضروری است
فارس
تعلیق قراردادهای نظامی و پایان ماه عسل آمریکا و عربستان
میزان
واکنش وزارت خارجه به درخواست فرانسه برای حضور عربستان در مذاکرات برجام| انتقاد همسر حاکم اماراتی از اسرائیل| عملیات گسترده ارتش عراق در شمال بغداد| اعتراضات گسترده علیه نتانیاهو در اسرائیل
تابناک
آیا سرنوشت شاه ایران در انتظار امیران عرب است؟ /یادداشت آذری جهرمی درباره تاثیر پهنای باند بر اقتصاد و معیشت/درخواست برجامی بی منطق کشور های منطقه
تابناک
واکنش نتانیاهو به تعلیق فروش اف-35 به امارات
فردا نیوز
تعلیق فروش اف-35 به امارات تاثیری بر توافق سازش ندارد
صراط
تعلیق فروش اف-35 به امارات اثری بر توافق سازش ندارد
مشرق نیوز
نتانیاهو: تعلیق فروش اف-35 به امارات تاثیری بر توافق سازش ندارد
فارس
آیا دولت بایدن سیاست های ترامپ در یمن را ادامه می دهد؟
خبرگزاری دفاع مقدس
آیا ترکیه حماس را به تل آویو می فروشد؟
آفتاب
دلایل استقرار «گنبد آهنین» در حاشیه خلیج فارس/ پیامدهای نظامی و امنیتی شراکت اسرائیل و اعراب منطقه/ رابطه تحرکات تل آویو با روی کار آمدن بایدن
خبرگزاری ایلنا
آینده اخوان المسلمین بعداز آشتی مصر و قطر از نگاه دویچه وله
ایرنا
پاسخ "فاتح داووس "به شروط رژیم آپارتایدی اسراییل چه خواهد بود؟
صدا و سیما
مسئله فلسطین برای دولت جدید آمریکا اولویت نیست / احتمال توقف قطار عادی سازی
ایکنا
قطر و عمان تحولات منطقه ای و بین المللی را بررسی کردند
ایرنا
بحرین: قطر اقدامی برای حل مشکلات با ما انجام نداده
انتخاب
بحرین: دوحه اقدامی برای حل مشکلات با منامه انجام نداده است
ایرنا
بحرین مسافران قطری را بازداشت کرد
ایرنا
نگاهی به طرح ها و تصمیمات ترامپ درباره کشورهای عرب منطقه
ایسنا
مصر و قطر روابط دیپلماتیک خود را مجددا برقرار می کنند
ایرنا
شرط و شروط رژیم صهیونیستی برای ترکیه
اتاق خبر
فعالیت شرکت صنایع الکترونیکی نظامی ترکیه در قطر گسترده می شود
ایرنا
تلاش های اردوغان برای آشتی دوباره با اعراب/ رویکرد بایدن در خصوص آنکارا چگونه خواهد بود؟
خبرگزاری دفاع مقدس
آنکارا در دوراهی عادی سازی و بستن دفتر حماس
جوان آنلاین
خبر
روزنامه شرق
شرط و شروط رژیم صهیونیستی برای ترکیه/ واکنش اردوغان چیست؟
مهر نیوز
با آمدن بایدن ایران چه برنامه ای دارد؟
دیپلماسی ایرانی
سردرگمی بن سلمان از لو رفتن دیدارش با نتانیاهو
ایرنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : عربستان و جنگ اقتصادی با ترکیه
bltساعت 24 : چرخش آرام نتانیاهو به سمت مکرون
bltتسنیم : آینده روابط آنکارا-تل آویو از نگاه سردبیر نشریه صهیونیستی
bltایرنا : واهمه دشمنان از اجرای برجام
bltشیعه نیوز : نشانه افول نقش ترکیه در جهان عرب
bltایرنا : خیز تل آویو، ریاض و ابوظبی برای رفع کدورت ها با آنکارا
bltپایداری ملی : افشاگری نیویورک تایمز درباره شبکه سایبری امارات برای جاسوسی از قطر
bltایرنا : میدل ایست آی: اختلاف کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ادامه دارد
bltخبرگزاری دانشجو : از خرید هواپیمای نیم میلیارد دلاری تمیم برای «اردوغان» تا ساخت کانال استانبول توسط مادر امیر قطر/ 5 هزار نیروی نظامی آنکارا بیخ گوش عربستان پایگاه زدند!
bltجام نیوز : مقام بحرینی: در توافق آتی ایران حضور کشورهای عربی ضروری است
bltانتخاب : مقام پارلمانی بحرین: در توافق آینده ایران، حضور کشورهای عربی ضروری است
bltفارس : تحلیلگر آمریکایی: بایدن جهت فشار بر ایران، توافق های عربی-اسرائیلی را در آغوش بگیرد
bltفارس : مقام بحرینی: قطر به تعهداتش پایبند نیست/ در توافق آتی ایران حضور کشورهای عربی ضروری است
bltمیزان : تعلیق قراردادهای نظامی و پایان ماه عسل آمریکا و عربستان
bltتابناک : واکنش وزارت خارجه به درخواست فرانسه برای حضور عربستان در مذاکرات برجام| انتقاد همسر حاکم اماراتی از اسرائیل| عملیات گسترده ارتش عراق در شمال بغداد| اعتراضات گسترده علیه نتانیاهو در اسرائیل
bltتابناک : آیا سرنوشت شاه ایران در انتظار امیران عرب است؟ /یادداشت آذری جهرمی درباره تاثیر پهنای باند بر اقتصاد و معیشت/درخواست برجامی بی منطق کشور های منطقه
bltفردا نیوز : واکنش نتانیاهو به تعلیق فروش اف-35 به امارات
bltصراط : تعلیق فروش اف-35 به امارات تاثیری بر توافق سازش ندارد
bltمشرق نیوز : تعلیق فروش اف-35 به امارات اثری بر توافق سازش ندارد
bltفارس : نتانیاهو: تعلیق فروش اف-35 به امارات تاثیری بر توافق سازش ندارد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : آیا دولت بایدن سیاست های ترامپ در یمن را ادامه می دهد؟
bltآفتاب : آیا ترکیه حماس را به تل آویو می فروشد؟
bltخبرگزاری ایلنا : دلایل استقرار «گنبد آهنین» در حاشیه خلیج فارس/ پیامدهای نظامی و امنیتی شراکت اسرائیل و اعراب منطقه/ رابطه تحرکات تل آویو با روی کار آمدن بایدن
bltایرنا : آینده اخوان المسلمین بعداز آشتی مصر و قطر از نگاه دویچه وله
bltصدا و سیما : پاسخ "فاتح داووس "به شروط رژیم آپارتایدی اسراییل چه خواهد بود؟
bltایکنا : مسئله فلسطین برای دولت جدید آمریکا اولویت نیست / احتمال توقف قطار عادی سازی
bltایرنا : قطر و عمان تحولات منطقه ای و بین المللی را بررسی کردند
bltانتخاب : بحرین: قطر اقدامی برای حل مشکلات با ما انجام نداده
bltایرنا : بحرین: دوحه اقدامی برای حل مشکلات با منامه انجام نداده است
bltایرنا : بحرین مسافران قطری را بازداشت کرد
bltایسنا : نگاهی به طرح ها و تصمیمات ترامپ درباره کشورهای عرب منطقه
bltایرنا : مصر و قطر روابط دیپلماتیک خود را مجددا برقرار می کنند
bltاتاق خبر : شرط و شروط رژیم صهیونیستی برای ترکیه
bltایرنا : فعالیت شرکت صنایع الکترونیکی نظامی ترکیه در قطر گسترده می شود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تلاش های اردوغان برای آشتی دوباره با اعراب/ رویکرد بایدن در خصوص آنکارا چگونه خواهد بود؟
bltجوان آنلاین : آنکارا در دوراهی عادی سازی و بستن دفتر حماس
bltروزنامه شرق : خبر
bltمهر نیوز : شرط و شروط رژیم صهیونیستی برای ترکیه/ واکنش اردوغان چیست؟
bltدیپلماسی ایرانی : با آمدن بایدن ایران چه برنامه ای دارد؟
bltایرنا : سردرگمی بن سلمان از لو رفتن دیدارش با نتانیاهو
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.