مطبوعات انگلیس راجع به پیروزی انقلاب ایران چه نوشتند؟

مطبوعات انگلیس راجع به پیروزی انقلاب ایران چه نوشتند؟
مجله خواندنی ها در نخستین شماره خود پس از پیروزی انقلاب، (شماره 23، سال 39، شنبه 28 بهمن 1357، صص 20 و 69) دیدگاه سه روزنامه پرتیراژ انگلستان را راجع به پیروزی انقلاب در ایران ترجمه کرد.
مطبوعات انگلیس راجع به پیروزی انقلاب ایران چه نوشتند؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، مجله خواندنی ها دیدگاه سه روزنامه پرتیراژ انگلستان را راجع به پیروزی انقلاب در ایران ترجمه و به شرح زیر منتشر کرد:

تایمز مالی: موقعیت کنونی پر از خطر، هم برای مردم ایران و هم برای غرب، می باشد در حال حاضر سوال اصلی که مطرح می شود این است که آیا آیت الله خمینی قادر خواهد بود نیرو هایی را که به حرکت درآورده کنترل نماید و اگر چنین... قدم بعدی چه خواهد بود. هنوز زود است که بتوان قضاوت درستی از وقایع هفته ای که در پیش است به دست داد. ماهیت دولت اسلامی که آیت الله می خواهد تشکیل بدهد هنوز مشخص نشده است.

موقعیت کنونی پر از خطر، هم برای مردم ایران و هم برای غرب که مایل است ایران را دوباره باثبات ببیند، می باشد. یکی از جنبه های بسیار تکان دهنده و نگران کننده اوضاع کنونی قدرتی است که با آن انقلاب اسلامی سلسله پهلوی را در خود فرو می برد. در واقع تمام تلاش های شاه از جمله ارتش دست چین شده وی، پلیس مخفی، برخورداری از حمایت کامل غرب معلوم شد که ارزشی یکسان با خاک دارد. در حال حاضر خبری سیاسی یافت می شود که در آن نیرو های مختلفی که دست اندرکارند هنوز ماهیت خود را روشن نساخته اند. اولین کار مهمی که آیت الله خمینی می تواند انجام دهد البته در صورتی که شورشیان تحت کنترل درآیند این است که به بیش تر این گروه های مختلف وحدت بخشد. وی پس از برقراری آرامش احتمالا سعی خواهد کرد که وحدت همگانی بین نیرو های مختلف با برخوردای از حمایت ارتش به وجود بیاورد. این امر زمان لازم دارد. باز هم امکان خون ریزی های بیش تری می رود، زیرا که هنوز آب ها از آسیاب نیفتاده است. در این موقعیت کار عاقلانه ای که قدرت های خارجی می توانند انجام دهند این است که کاملا از نزدیک مراقب اوضاع بوده، ولی مستقیما دخالتی ننمایند.

دیلی تلگراف: این چیزی جز یک رشته طولانی از مصیبت و بدبختی نیست [در سرمقاله «پیروزی سیاه»]چنین به نظر می آید که همین دیروز بود که شاه درباره جهانِ غربِ فاسد و فضایلِ عالیِ جامعه ایران که خود رهبر و نماینده آن بود سخن می راند، ولی ناگهان طوفانی شدید وزیدن گرفت و همراه خود تغییراتی را در دولت و روش سیاسی او به بار آورد و خفت و خواری هایی را بر سر او... که شاه ناچار به ترک ایران شد. شاه در پشت سر خود ارتشی را که از او پشتیبانی می نمود به جای گذاشت که چنان که برخی انتظار و عده دیگر امید داشتند حاضر بود در اوضاع مداخله نموده و نظم و آرامش را برقرار سازد و شاه را بر سر جای خود نگاه دارد و حال این طوفان عظیم ارتش را علیه ارتش برانگیخته و سربازان را به پایگاه های شان روانه کرده است.

قدرت شاه که برای مدتی طولانی همه جا را فراگرفته بود هم اکنون به دست آیت الله خمینی یک رهبر مسلمان متعصب افتاده است که از نظر جهان غرب این چیزی جز یک رشته طولانی از مصیبت و بدبختی نیست و شاید خود ملت ایران نیز به زودی با این نظر موافقت کنند. هیچ گاه انتظار نمی رفت که این طوفان عظیم پس از برپا شدن ایران را به آن صورتی که در آغاز اداره می شد رها نماید.

خشنودی شوروی از وقایع ایران شاید قابل قبول تر باشد زیراکه پیروزی آیت الله خمینی تا حد زیادی نتیجه کار شورویست. اگر شدت طوفانی که در ایران برپاست آیت الله را به نوبه خود به کناری براند آن گاه ایران به سوی هرج و مرج و نفاق نزول خواهد کرد و شوروی خواهد توانست اگر نه بر همه ایران لااقل بر قسمتی از آن دست یابد.

گاردین: 13 قرن گذشته پشتوانه این جنبش بوده است [در سرمقاله ای با عنوان «حقوق انسانی بهترین آزمایش برای دنیای غرب»]با توجه به این که شاه قلعه مستحکمی برای دنیای غرب بود و هدف وی از نقطه نظر غربیان این بود که در پاس داری از مرز های شوروی آن ها را یاری دهد، می باید تبعید وی و اشتیاقی که با آن از آیت الله خمینی استقبال به عمل آمد را به حوادثی ارتباط داد که در قالب روابط دو بلوک شرق و غرب پدیده ای ناشناخته است. این حوادث در دفترنامه حکومتیِ هیچ یک از ابرقدرت ها درج نشده و کاملا پیش بینی نشده و خاص ایران است. دولت آمریکا ممکن است حال در صدد برآید که با آیت الله خمینی یا رابطه برقرار نماید و یا وی را از قدرت بیندازد، ولی آمریکا دیگر نمی تواند از نعمات این امکانات به آسانی برخوردار گردد و دیر یا زود باید با آن چه ایرانیان به وی پیش نهاد می کنند کنار آید حتی اگر هم نیرو های وفادار شاه بتوانند دوباره قدرت گیرند و شاه را به ایران دعوت نمایند دیگر نمی توانند جلوی جنبشی را بگیرند که گرچه سرعتی فقط 12 ماهه داشته، ولی 13 قرن گذشته پشتوانه آن بوده است. بعید به نظر می رسد که شوروی از حس ملی که هم اکنون در ایران به چشم می خورد بهره ای بتواند ببرد، زیرا که خود مشکلات ملی فراوان داشتند و همچنین از مشکلات مذهبی در میان ساکنان مسلمان خود در داخل مرز نیز برخوردار است.

انتقادات دکتر کیسینجر از دولت کارتر مربوط می گردد به حقوق بشر؛ دکتر کیسینجر می گوید قوانین حقوق بشر در ایران سهمی در ایجاد عدم ثبات به عهده داشته است و این نتیجه نادرست را عرضه می کند که تقریبا در هر کشوری که بتوان پیش بینی نمود هر دولتی که جای دولت قبل را بگیرد از آزادی کمتری برخوردار و کمتر از دولت قبل پیش رفته است و به قوانین حقوق بشر حتی از دولت پیشین خود اهمیت کمتری می دهد. این قضاوت بسیار عجولانه است اول این که یک رژیم باید کاملا وحشیانه باشد تا بتواند اعمال ساواک را انجام دهد، دوم این که اسلام از ارزش و اصولی برخوردار است که چه در دنیای غرب محبوب باشد و یا چه نباشد در ایران مورد استقبال قرار خواهد گرفت. حداقل از طرف تظاهرکنندگانی که باعث بازگشت آیت الله خمینی گردیدند. اگر واقعیت داشته باشد که حمایت پرزیدنت کارتر از حقوق بشر در ایران در سقوط شاه تاثیر داشته است پس ایرانیان باید از وی ممنون باشند.

مطمئنا علاقه به حقوق بشر در ایران می تواند نقطه آغاز بهتری برای مشی غرب قرار گیرد تا محاسبات کوتاه بینانه و استراتژیکی کسانی که پیش از پرزیدنت کارتر بر مسند ریاست جمهوری قرار داشتند. روش حقوق بشر به مردم امکان آزادی انتخاب می دهد و این نه تنها فی نفسه مسئله خوبی است بلکه باعث ازدیاد منافع غرب نیز می گردد، زیرا در این صورت شوروی نمی تواند شانسی داشته باشد. پرزیدنت کارتر می باید پایه و اساس قرار دادن روش حقوق بشر خود را ادامه دهد.


کلیدواژه های این خبر
مطبوعات   طوفان   تلگراف   آسیاب   هرج و مرج   نفاق   گروه های مختلف   شوروی   سرمقاله   عاقلانه   مسلمین   قدرت های خارجی   روزنامه   چین   انقلاب اسلامی   انگلیس   پیروزی انقلاب  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «نامه نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
یادآوری داستان برادری و همسایگی ایران و افغانستان به بهانه آتش سوزی در گمرک اسلام قلعه
فارس
دولت با سوءمدیریت هزینه های خود را تامین کرد/ تغییر جزئی در برجام یا وطن فروشی؟!/ زرنگ بازی برای صادرات کالاهای ممنوعه؛ ممنوع
مشرق نیوز
رایزن فرهنگی که فعالیت هایش تیتر اول روزنامه های پاکستان بود
شبستان
تازه ترین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شد
مهر نیوز
صدوبیست ونهمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شد/ از افزایش اقبال به شبکه های قمار آنلاین تا نقش رسانه ها در پیروزی انقلاب اسلامی
خبرگزاری ایلنا
فعالیت خانه فرهنگ ایران تیتر اول روزنامه های پاکستان شده بود
مهر نیوز
بایدها و نبایدهای رسانه با تمرکز بر آرای امام(ره)
ایسنا
اتحاد شکننده/ عباس عبدی
عصر ایران
اتحاد شکننده ایران و روسیه؟
فرارو
قیام? 29 بهمن تبریز؛ از شعارها? و اقدامات? شاهکار? تبریزی ها تا دِین انقلاب اسلامی به آذربایجان
تسنیم
روایت معادیخواه از امیرانتظام و دولت موقت
تابناک
دفاتر انجمن روزنامه نگاران مسلمان در البرز راه اندازی می شود
مهر نیوز
شکست داعش توسط جبهه مقاومت از دستاوردهای سیاست خارجی انقلاب اسلامی است
ایرنا
شبی که ایران تا صبح بیدار ماند
اتاق خبر
اولین واکنش پکن به ادعای انگلیس درباره اخراج جاسوس های چینی
ساعت 24
فرمانده ارتشی که طرح کودتا علیه امام خمینی را افشا کرد/ نفوذ به گارد شاهنشاهی+ تصاویر
دنیای اقتصاد
این فرمانده ارتش، قائم مقام کل سپاه پاسداران شد +تصاویر
ساعت 24
وقتی سرباز امام خمینی به گارد شاهنشاهی نفوذ می کند
افکار نیوز
اخراج سه خبرنگار چینی از انگلیس به بهانه جاسوسی
مردم نیوز
اقدام بی سروصدای انگلیس درباره جاسوس های چینی
خبرآنلاین
دوربینم همراه مردم بود | چند روایت از عکاس انقلاب
همشهری آنلاین
روزنامه نگاران فرانسوی انقلاب ایران را چگونه روایت کردند؟
مرآت نیوز
کرونا و مسلمانان اویغور؛ دلایل چین برای حمله به بی بی سی
ایکنا
اخراج سه جاسوس چینی از انگلیس
ایرنا
فلسفه انقلاب اسلامی در ایران از نگاه حمید مولانا
خبرگزاری کتاب ایران
وقتی 100 میلیارد دلار درآمد داشتیم با زمانی که درآمد 15 میلیارد دلار بود تفاوتی نمی بینیم؛ این جز سوء مدیریت چیزی نیست
ایران آنلاین
قالیباف: وقتی کشور 100 میلیارد دلار درآمد داشت با زمانی که 15 میلیارد دلار درآمد داشت هیچ تفاوتی را نمی بینیم؛ این جز سوء مدیریت چیزی نیست
انتخاب
شوراها نتوانستند آن طور که باید بدرخشند/ اسیر بروکراسی شده ایم
مشرق نیوز
قالیباف: تمرکزگرایی در حکمرانی از چالش های جدی کشور است
حزب الله نیوز
خالق «بوی گل سوسن و یاسمن آید» که بود؟ / 18 کاست موسیقی انقلابی ماندگار تولید شد
تیک نیوز
مجمع روحانیون مبارز: نمی توان از فشار سختی که به معیشت مردم وارد آمده سخن نگفت/ اخلاق و عقاید مردم در معرض آسیب های جدی قرار گرفته است/ باید فضای گفت وگو ایجاد شود
خبر داغ
ریشه های استعماری تئوری «سکولاریسم دینی» در تاریخ ایران
خبرگزاری دفاع مقدس
42 ساله شدیم؛ حکمت متعالیه انقلاب
مشرق نیوز
انقلاب اسلامی ایران معجزه ای در تاریخ بشریت بود
مهر نیوز
امروز جغرافیای بسیج جغرافیای جهان اسلام است/ مردم منطقه به حاج قاسم عشق می ورزند
راه دانا
اعلام ویژه برنامه های شبکه پنج در دهه فجر
598
پیش بینی پیر جماران
خبرگزاری بسیج
نقش رسانه ها در پیروزی و دفاع از انقلاب اسلامی
بولتن نیوز
نشست هم اندیشی اصحاب فرهنگ و رسانه در پاکستان با محور انقلاب اسلامی
ایرنا
شیره کش خانه های لاکچری در رژیم پهلوی! / همه از نقش آفرینی اشرف پهلوی می گویند
ساعت 24
اخبار مرتبط
bltفارس : یادآوری داستان برادری و همسایگی ایران و افغانستان به بهانه آتش سوزی در گمرک اسلام قلعه
bltمشرق نیوز : دولت با سوءمدیریت هزینه های خود را تامین کرد/ تغییر جزئی در برجام یا وطن فروشی؟!/ زرنگ بازی برای صادرات کالاهای ممنوعه؛ ممنوع
bltشبستان : رایزن فرهنگی که فعالیت هایش تیتر اول روزنامه های پاکستان بود
bltمهر نیوز : تازه ترین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شد
bltخبرگزاری ایلنا : صدوبیست ونهمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شد/ از افزایش اقبال به شبکه های قمار آنلاین تا نقش رسانه ها در پیروزی انقلاب اسلامی
bltمهر نیوز : فعالیت خانه فرهنگ ایران تیتر اول روزنامه های پاکستان شده بود
bltایسنا : بایدها و نبایدهای رسانه با تمرکز بر آرای امام(ره)
bltعصر ایران : اتحاد شکننده/ عباس عبدی
bltفرارو : اتحاد شکننده ایران و روسیه؟
bltتسنیم : قیام? 29 بهمن تبریز؛ از شعارها? و اقدامات? شاهکار? تبریزی ها تا دِین انقلاب اسلامی به آذربایجان
bltتابناک : روایت معادیخواه از امیرانتظام و دولت موقت
bltمهر نیوز : دفاتر انجمن روزنامه نگاران مسلمان در البرز راه اندازی می شود
bltایرنا : شکست داعش توسط جبهه مقاومت از دستاوردهای سیاست خارجی انقلاب اسلامی است
bltاتاق خبر : شبی که ایران تا صبح بیدار ماند
bltساعت 24 : اولین واکنش پکن به ادعای انگلیس درباره اخراج جاسوس های چینی
bltدنیای اقتصاد : فرمانده ارتشی که طرح کودتا علیه امام خمینی را افشا کرد/ نفوذ به گارد شاهنشاهی+ تصاویر
bltساعت 24 : این فرمانده ارتش، قائم مقام کل سپاه پاسداران شد +تصاویر
bltافکار نیوز : وقتی سرباز امام خمینی به گارد شاهنشاهی نفوذ می کند
bltمردم نیوز : اخراج سه خبرنگار چینی از انگلیس به بهانه جاسوسی
bltخبرآنلاین : اقدام بی سروصدای انگلیس درباره جاسوس های چینی
bltهمشهری آنلاین : دوربینم همراه مردم بود | چند روایت از عکاس انقلاب
bltمرآت نیوز : روزنامه نگاران فرانسوی انقلاب ایران را چگونه روایت کردند؟
bltایکنا : کرونا و مسلمانان اویغور؛ دلایل چین برای حمله به بی بی سی
bltایرنا : اخراج سه جاسوس چینی از انگلیس
bltخبرگزاری کتاب ایران : فلسفه انقلاب اسلامی در ایران از نگاه حمید مولانا
bltایران آنلاین : وقتی 100 میلیارد دلار درآمد داشتیم با زمانی که درآمد 15 میلیارد دلار بود تفاوتی نمی بینیم؛ این جز سوء مدیریت چیزی نیست
bltانتخاب : قالیباف: وقتی کشور 100 میلیارد دلار درآمد داشت با زمانی که 15 میلیارد دلار درآمد داشت هیچ تفاوتی را نمی بینیم؛ این جز سوء مدیریت چیزی نیست
bltمشرق نیوز : شوراها نتوانستند آن طور که باید بدرخشند/ اسیر بروکراسی شده ایم
bltحزب الله نیوز : قالیباف: تمرکزگرایی در حکمرانی از چالش های جدی کشور است
bltتیک نیوز : خالق «بوی گل سوسن و یاسمن آید» که بود؟ / 18 کاست موسیقی انقلابی ماندگار تولید شد
bltخبر داغ : مجمع روحانیون مبارز: نمی توان از فشار سختی که به معیشت مردم وارد آمده سخن نگفت/ اخلاق و عقاید مردم در معرض آسیب های جدی قرار گرفته است/ باید فضای گفت وگو ایجاد شود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ریشه های استعماری تئوری «سکولاریسم دینی» در تاریخ ایران
bltمشرق نیوز : 42 ساله شدیم؛ حکمت متعالیه انقلاب
bltمهر نیوز : انقلاب اسلامی ایران معجزه ای در تاریخ بشریت بود
bltراه دانا : امروز جغرافیای بسیج جغرافیای جهان اسلام است/ مردم منطقه به حاج قاسم عشق می ورزند
blt598 : اعلام ویژه برنامه های شبکه پنج در دهه فجر
bltخبرگزاری بسیج : پیش بینی پیر جماران
bltبولتن نیوز : نقش رسانه ها در پیروزی و دفاع از انقلاب اسلامی
bltایرنا : نشست هم اندیشی اصحاب فرهنگ و رسانه در پاکستان با محور انقلاب اسلامی
bltساعت 24 : شیره کش خانه های لاکچری در رژیم پهلوی! / همه از نقش آفرینی اشرف پهلوی می گویند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.