تحلیلی بر سخنان اخیر جو بایدن/ هیچ بازگشتی به عصر قبل از ترامپ در کار نیست

تحلیلی بر سخنان اخیر جو بایدن/ هیچ بازگشتی به عصر قبل از ترامپ در کار نیست
جو بایدن کاملا از بازگرداندن آمریکا به شرایط عادی فاصله گرفته و سعی می کند تا مناظرات جدیدی را در مورد ماهیت و اهداف اصلی سیاست خارجی آمریکا، به راه اندازد.
تحلیلی بر سخنان اخیر جو بایدن/ هیچ بازگشتی به عصر قبل از ترامپ در کار نیست

مذاکره ایران و آمریکا

رویداد24 مارک اپیسکوپوس نویسنده و تحلیلگر "پایگاه خبری-تحلیلی نشنال اینترست"، در گزارشی به ماهیت سخنرانی اخیر "جو بایدن" در وزارت خارجه آمریکا و اقدام او در تشریح سیاست خارجی دولتش پرداخته و تاکید کرده که بر خلاف تصور رایج، دیدگاه بایدن در مورد سیاست خارجی، منعطف نبوده و او نیز تا حدی قائل به رویه های تهاجمی است. وی در این رابطه می نویسد:

"جو بایدن" رئیس جمهور آمریکا در اوایل هفته جاری با حضور در وزارت خارجه این کشور، روند و مسیری افراطی را برای جهت گیری های آتی آمریکا در عرصه سیاست خارجی این کشور، ترسیم کرد. جو بایدن در جریان سخنرانی چهارم فوریه خود در روزارت خارجه آمریکا با عنوان "جایگاه آمریکا در جهان"، از ایجاد برخی تغییرات ملموس در عرصه سیاسی، برای آمریکا خبر داد.

در این میان به طور خاص می توان به اراده دولت جدید آمریکا جهت کنار کشیدن از "جنگ یمن" و همچنین بازگشت مجدد آن به "توافق آب و هوایی پاریس" اشاره کرد. بایدن همچنین از لغو قانون ممنوعیت ورود مسلمانان به خاک آمریکا خبر داد و به طور خاص از پذیرش 125 هزار پناهجو در سال جاری میلادی، توسط آمریکا سخن گفت. در نهایت، بایدن موضع صریح آمریکا در مورد کودتای میانمار را نیز اعلام کرد و از حمایت کامل خود از مذاکرات "استارت نو" با روسیه، علی رغم تشدید تنش ها میان آمریکا و روسیه در مدت اخیر صحبت کرد.

انتظار های زیادی وجود داشت که جو بایدن در نخستین سخنرانی مهم خود در زمینه سیاست خارجی آمریکا، به تعریفِ خود و سیاست هایش، که در جبهه مقابلِ اقدامات و سیاست های دونالد ترامپ قرار دارند، بپردازد. جو بایدن به طور خاص بر بازسازی و ترمیمِ "اتحاد های خارجی آمریکا با شرکای بین المللی اش" تاکید کرد. مساله ای که عمیقا در دوره دونالد ترامپ، مخدوش شده بود. جو بایدن در این رابطه گفت: "در دو هفته گذشته، من با شماری از رهبران کشور هایی که در زمره دوستان و نزدیکان آمریکا هستند، صحبت کرده ام (وی به طور خاص به کانادا، مکزیک، انگلیس، آلمان، فرانسه، ناتو، ژاپن، کره جنوبی و استرالیا اشاره کرد).

بایدن هدف اصلی از این اقدام خود را نیز ترمیم عادات همکاری و همچنین اتحاد هایی اعلام کرد که در چند سال گذشته (در دوره ترامپ)، شدیدا آسیب دیده اند".

وی تاکید کرد: "من می خواهم به تمامی افرادی که در این مسیر فعال هستند، و همچنین سفارتخانه ها و کنسولگری هایمان در اقصی نقاط جهان بگویم که من برای تخصص شما ارزش قائلم و به شما احترام می گذارم. من تعهد می کنم که از همه شما پشتیبانی کنم".

بیشتر بخوانید: برجام در برزخ/ آیا امیدی به دولت جو بایدن هست؟

وی در ادامه افزود: "دولتِ من قصد دارد تا شما را در سِمت هایتان با قدرت حمایت کند و نمی خواهد شما را وارد یک فرآیندِ سیاست زده نماید. ما خواهانِ این هستیم که تمامی دیدگاه ها در دولت آمریکا فرصتِ مطرح شدن داشته باشند و مخالفان نیز، بتوانند رای و نظر خود را به راحتی بیان کنند. درست در همین چهارچوب است که ما می توانیم بیشترین دستاورد ها را در عرصه سیاست داخلی و خارجی کشورمان کسب کنیم".

برخی مخالفان بایدن نظیر "مایک پمپئو" وزیر خارجه دولت ترامپ، بایدن را متهم می کنند که بار دیگر سیاست خارجی آمریکا را به دوران "باراک اوباما" بازگردانده است. پمپئو در این رابطه می گوید: "من فکر نمی کنم مردم آمریکا بتوانند یک دوره هشت ساله دیگر از سیاست خارجی دولت باراک اوباما را تحمل کنند". وی در ادامه ابراز امیدواری کرده که بایدن، در عرصه سیاست خارجی رو به جلو حرکت کند و سیاست هایی نظیر "اول آمریکا/First America" را در این رابطه در پیش گیرد.

با این همه، نگاهی عمیق تر به رویکرد های بایدن در عرصه سیاست خارجی و همچنین بسیاری از سخنان وی در این رابطه، یک حقیقت متفاوت را عیان می سازد. بایدن عمیقا دیدگاه های رادیکال در مورد ماهیت سیاست خارجی، حاکمیت ملی، و جایگاه آمریکا در نظام بین الملل را به شیوه ای جدید، تقویت می کند. در این رابطه کافی است به رویکرد بایدن در رابطه به "الکسی ناوالنی" چهره سرشناس اپوزیسیون روسیه توجه کنید.

بایدن در رابطه با ناوالنی از دولت روسیه خواسته تا وی را سریعا و بدون هرگونه پیش شرطی آزاد کند. بایدن افزون بر این تاکید کرده: "روزگاری که دولت آمریکا در برابر رویه های تهاجمی و مخرب روسیه صبر پیشه می کرد و در برابر رفتار های آن نظیر دخالت در انتخابات آمریکا و انجام حملات سایبری، چیزی نمی گفت، به سَر آمده است. ما در تحمیل هزینه به روسیه به دلیل اقدامات مخرب آن و همچنین دفاع از منافع حیاتی خود و مردم کشورمان در برابر این کشور، هیچ تردیدی به خود راه نخواهیم داد". در چهارچوب همین تعریفاتِ مبهم و آشفته بایدن از سیاست خارجی است که می توان فهمید وی تعریف سنتی از منافع ملی را نمی پذیرد و سیاست خارجی را صرفا میدانی جهت نبرد ارزش های متعارض می بیند.

بایدن در جریان سخنرانی خود در وزارت خارجه آمریکا گفت: "دیگر هیچ مرز روشنی میان سیاست داخلی و خارجی وجود ندارد. هر دویِ این حوزه ها، در چهارچوب یک نبرد ایدئولوژیک، علیه دشمنان آمریکا متحد هستند و باید همچون مکمل یکدیگر رفتار کنند". در این چهارچوب، همانطور که دولت بایدن از پیشبرد قوانین مترقی در داخل جامعه آمریکا سخن می گوید، وزارت خارجه آمریکا نیز باید بر دیگر حکومت های جهان فشار آورد و آن ها را وادار به پذیرش قوانین مترقی کند.

در همین راستا، دولت آمریکا موظف است تا بار دیگر دستورکار هایی نظیر مقابله با اقتدارگرایی و پیشبرد دموکراسی در جهان را نیز پرقدرت تر از همیشه دنبال کند. درست به همین دلیل است که برخی متحدان آمریکا که نظام های سیاسی اقتدارگرا دارند، عملا از این موضوع وحشت کرده اند و سعی دارند خود را برای شرایط جدید آماده کنند.

بایدن تا حدی در رویه ها و سخنان خود مخصوصا در جریان سخنرانی اخیرش در وزارت خارجه آمریکا، از بی میلی دولت اوباما جهت تغییر جهان و همچنین در نظرگرفتن محدودیت های جهانی برای قدرت آمریکا، فاصله می گیرد. در عوض، وی به نوعی از آمریکا و سیاست های آن سخن می گوید که انگار کشورش را در میدان نبرد خیر و شر، درست و غلط، و یا ایدئولوژی های متعارض می بیند. اینکه این رویکرد چه پیامد هایی را برای آمریکا خواهد داشت، در سال های آینده خود را نشان می دهد با این حال، یک نکته روشن است: "بایدن کاملا از بازگرداندن آمریکا به "شرایط عادی" (عصر قبل از ترامپ) فاصله گرفته و سعی می کند تا مناظرات جدیدی را در مورد ماهیت و اهداف اصلی سیاست خارجی آمریکا، به راه اندازد".

منبع: فرارو لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

کلیدواژه های این خبر
فرانسه   دستاورد   آمریکا   روسیه   مردم آمریکا   کنسولگری   رییس جمهور آمریکا   جو بایدن   سفارتخانه   استرالیا   کره جنوبی   پاریس   باراک اوباما   ممنوعیت ورود مسلمانان   پناه جویان   برزخ   وزارت خارجه آمریکا   نشنال اینترست   کانادا   برجام   دونالد ترامپ   مایک پمپئو   دولت آمریکا   سیاست خارجی   جنگ یمن   انگلیس   میانمار   روسیه و آمریکا  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «رویداد 24» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
نگاهی متفاوت به روابط ایران و امریکا در دوره بایدن
دیپلماسی ایرانی
استراتژی بایدن در چالش با چین، تقابل یا تعامل؟
دیپلماسی ایرانی
فرض های غلط بایدن به روایت نشنال اینترست
الف
فعال رسانه ای روس: آمریکا با لغو تحریم ها ادعای خود را ثابت کند
ایرنا
احتمال گفتگوی قریب الوقوع ایران و آمریکا / محدودیت سفر دیپلماتهای ایرانی به آمریکا لغو شد
پارسینه
تحولات مهم برجامى در آستانه سخنرانى بایدن در مونیخ: اعلام آمادگی آمریکا برای حضور در نشست 1+5 و ایران / واشنگتن درخواست کلید زدن مکانیزم ماشه را پس گرفت / منع تردد دیپلمات هاى ایرانى برداشته شد
نواندیش
آمریکا دعوت اروپا برای شرکت در نشستی پیرامون برجام را پذیرفت
ایران خبر
کاخ سفید: نخستین تماس بایدن با سران خاورمیانه با نتانیاهو خواهد بود
روز پلاس
اختلاف بایدن و نتانیاهو در دو پرونده ایران و فلسطین/ درخواست ضدایرانی رژیم صهیونیستی از دولت جدید آمریکا
آریا
نتانیاهو: از بایدن ناراحت نیستم
مشرق نیوز
عبرتهای جنگ یمن/ ضعف نظامی عربستان تا معرفی به عنوان جنایتکار
مهر نیوز
برجام؛ بدون تعارف
سرمد نیوز
هیچ بازگشتی به عصر قبل از ترامپ در کار نیست
فرارو
پشت پرده مواضع متناقض جو بایدن در مورد ایران/ در مغز بایدن چه می گذرد؛ بازگشت به برجام یا نابودی آن؟
نامه نیوز
بایدن «دیپلماسی کلاسیک» را در دستور کار دارد/ دموکرات ها به دنبال کانالیزه کردن ریاض و تهران در پرونده یمن هستند/ سکوت بایدن در مورد خاورمیانه منطقی بود
خبرگزاری ایلنا
معرفی ویلیام برنز به عنوان رئیس سازمان سیا چه پیامی دارد؟
جام جم آنلاین
انتقاد پمپئو از راهبرد جدید آمریکا درباره ایران
آفتاب
اشتباهات بایدن در عرصه سیاست خارجی آمریکا
فرارو
فرجی راد: احتمالا تکلیف «برجام» تا دو هفته آینده مشخص می شود
پانا
بایدن: ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا را لغو می کنم
پول نیوز
ادامه کینه ورزی های پمپئو علیه ایران
رکنا نت
دکترین بایدن در سیاست خارجی
فرارو
وزیر امور خارجه ای که همچنان دشمن مردم ایران است!
برنا نیوز
کینه ورزی پمپئو علیه ایران ادامه دارد!
دنیای اقتصاد
حمله تند پمپئو به سیاست خارجی بایدن
فرارو
کینه ورزی پامپئو علیه ایران همچنان ادامه دارد
فارس
نشست مهم شورای امنیت ملی آمریکا درباره برجام / اعلام آمادگی روسیه برای عادی سازی روابط با آمریکا / حمله تند پمپئو به سیاست خارجی دولت بایدن / نشست چهار جانبه آمریکا و کشورهای اروپایی درباره برجام
تابناک
حمله پمپئو به استراتژی جدید دولت بایدن
خبرآنلاین
سیاست خارجی دولت بایدن ، وعده یا عمل ؟
صدا و سیما
چرا نسبت به بازگشت امریکا به برجام بدبینیم؟
دیپلماسی ایرانی
انتقاد پمپئو از راهبرد جدید آمریکا
صدا و سیما
غیبت ایران و برجام در اولین نطق سیاست خارجی بایدن
عصر ایران
جنگ یمن باید تمام شود | ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا را لغو می کنم
آوای خزر
بایدن محورهای سیاست خارجی دولت خود را تشریح کرد
عصر امروز
رئیس جمهور آمریکا: دموکراسی نباید تضعیف شود/ ناوالنی باید آزاد شود
آفتاب
سالیوان: در حال رایزنی با شرکا درباره برجام هستیم
الف
مشاور کاخ سفید: با اروپا در خصوص برجام تعامل داریم
آفتاب
مشاور امنیت ملی کاخ سفید: با اتحادیه اروپا در خصوص برجام تعامل داریم
خرداد نیوز
سیاست های خارجی دولت بایدن مشخص شد+جزییات
برنا نیوز
بایدن: جنگ یمن باید پایان یابد/ الکسی ناوالنی فورا آزاد شود
دنیای اقتصاد
اخبار مرتبط
bltدیپلماسی ایرانی : نگاهی متفاوت به روابط ایران و امریکا در دوره بایدن
bltدیپلماسی ایرانی : استراتژی بایدن در چالش با چین، تقابل یا تعامل؟
bltالف : فرض های غلط بایدن به روایت نشنال اینترست
bltایرنا : فعال رسانه ای روس: آمریکا با لغو تحریم ها ادعای خود را ثابت کند
bltپارسینه : احتمال گفتگوی قریب الوقوع ایران و آمریکا / محدودیت سفر دیپلماتهای ایرانی به آمریکا لغو شد
bltنواندیش : تحولات مهم برجامى در آستانه سخنرانى بایدن در مونیخ: اعلام آمادگی آمریکا برای حضور در نشست 1+5 و ایران / واشنگتن درخواست کلید زدن مکانیزم ماشه را پس گرفت / منع تردد دیپلمات هاى ایرانى برداشته شد
bltایران خبر : آمریکا دعوت اروپا برای شرکت در نشستی پیرامون برجام را پذیرفت
bltروز پلاس : کاخ سفید: نخستین تماس بایدن با سران خاورمیانه با نتانیاهو خواهد بود
bltآریا : اختلاف بایدن و نتانیاهو در دو پرونده ایران و فلسطین/ درخواست ضدایرانی رژیم صهیونیستی از دولت جدید آمریکا
bltمشرق نیوز : نتانیاهو: از بایدن ناراحت نیستم
bltمهر نیوز : عبرتهای جنگ یمن/ ضعف نظامی عربستان تا معرفی به عنوان جنایتکار
bltسرمد نیوز : برجام؛ بدون تعارف
bltفرارو : هیچ بازگشتی به عصر قبل از ترامپ در کار نیست
bltنامه نیوز : پشت پرده مواضع متناقض جو بایدن در مورد ایران/ در مغز بایدن چه می گذرد؛ بازگشت به برجام یا نابودی آن؟
bltخبرگزاری ایلنا : بایدن «دیپلماسی کلاسیک» را در دستور کار دارد/ دموکرات ها به دنبال کانالیزه کردن ریاض و تهران در پرونده یمن هستند/ سکوت بایدن در مورد خاورمیانه منطقی بود
bltجام جم آنلاین : معرفی ویلیام برنز به عنوان رئیس سازمان سیا چه پیامی دارد؟
bltآفتاب : انتقاد پمپئو از راهبرد جدید آمریکا درباره ایران
bltفرارو : اشتباهات بایدن در عرصه سیاست خارجی آمریکا
bltپانا : فرجی راد: احتمالا تکلیف «برجام» تا دو هفته آینده مشخص می شود
bltپول نیوز : بایدن: ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا را لغو می کنم
bltرکنا نت : ادامه کینه ورزی های پمپئو علیه ایران
bltفرارو : دکترین بایدن در سیاست خارجی
bltبرنا نیوز : وزیر امور خارجه ای که همچنان دشمن مردم ایران است!
bltدنیای اقتصاد : کینه ورزی پمپئو علیه ایران ادامه دارد!
bltفرارو : حمله تند پمپئو به سیاست خارجی بایدن
bltفارس : کینه ورزی پامپئو علیه ایران همچنان ادامه دارد
bltتابناک : نشست مهم شورای امنیت ملی آمریکا درباره برجام / اعلام آمادگی روسیه برای عادی سازی روابط با آمریکا / حمله تند پمپئو به سیاست خارجی دولت بایدن / نشست چهار جانبه آمریکا و کشورهای اروپایی درباره برجام
bltخبرآنلاین : حمله پمپئو به استراتژی جدید دولت بایدن
bltصدا و سیما : سیاست خارجی دولت بایدن ، وعده یا عمل ؟
bltدیپلماسی ایرانی : چرا نسبت به بازگشت امریکا به برجام بدبینیم؟
bltصدا و سیما : انتقاد پمپئو از راهبرد جدید آمریکا
bltعصر ایران : غیبت ایران و برجام در اولین نطق سیاست خارجی بایدن
bltآوای خزر : جنگ یمن باید تمام شود | ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا را لغو می کنم
bltعصر امروز : بایدن محورهای سیاست خارجی دولت خود را تشریح کرد
bltآفتاب : رئیس جمهور آمریکا: دموکراسی نباید تضعیف شود/ ناوالنی باید آزاد شود
bltالف : سالیوان: در حال رایزنی با شرکا درباره برجام هستیم
bltآفتاب : مشاور کاخ سفید: با اروپا در خصوص برجام تعامل داریم
bltخرداد نیوز : مشاور امنیت ملی کاخ سفید: با اتحادیه اروپا در خصوص برجام تعامل داریم
bltبرنا نیوز : سیاست های خارجی دولت بایدن مشخص شد+جزییات
bltدنیای اقتصاد : بایدن: جنگ یمن باید پایان یابد/ الکسی ناوالنی فورا آزاد شود
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.