فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور

فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور
اولین محموله واکسن کرونا از روسیه به ایران رسیده و حالا قرار است واکسیناسیون علیه پاندمی قرن از فردا در کشورمان کلید خورد...
فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور

فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشوربه گزارش صبحانه،با گسترش حضور بی حد و مرز کووید-19 در جهان و به تبع آن در ایران، سیستم های بهداشت و درمان دنیا بر آن شدند که هرچه زودتر پادزهر کرونا ویروس را پیدا کنند. بر همین اساس بود که داروهای ضدویروس یکی پس از دیگری امتحان پس می دادند؛ حال یا در صف داروهای موثر بر کرونا قرار می گرفتند و یا از دور خارج می شدند. اقدام بعدی در مقابل این ویروس طغیان گر اما ساخت واکسن بود. واکسنی که بتواند در برابر کرونای تاج دار قد علم کند. البته دنیا می دانست که ساخت واکسن چندان آسان نخواهد بود. آن هم در برابر ویروسی که هر آن و با هر انتقال امکان جهشش وجود دارد. از طرفی باید توجه کرد که پیش از این برای ساخت یک واکسن 10 تا 15 سال زمان نیاز بود تا بتوان تمام مراحل آن را اعم از تحقیقات، مطالعات آزمایشگاهی، تست روی حیوانات و در نهایت پیشبرد چهار فاز مطالعه انسانی با دقت و وسواس طی کرد. علت این وسواس هم روشن است؛ واکسن مانند دارو نیست که به افراد بیمار داده شود، بلکه واکسن فرآوده ای است که به افراد سالم تلقیح می شود تا از بیمار شدن شان پیشگیری کند.
جهان به دنبال نوش دارو برای یک پاندمی
حالا اما، جهان در مقابل یک پاندمی قرار گرفته بود. همه گیری که بشر را تهدید می کرد و از ابتدای شیوعش انسان های زیادی را به کام مرگ کشیده بود. بنابراین سیستم های بهداشت و درمان مجبور بودند برای نجات بشر از عصیان این ویروس، دست به کار شوند و هر چه سریع تر واکسن سازی را آغاز کنند. بر همین اساس بود که سازمان بهداشت جهانی نیز اجازه داد تا فازهای تولید واکسن خلاصه شود؛ باید توجه کرد که پیش از این یک واکسن بعد از طی مراحل مطالعاتی و تست های حیوانی باید چهار فاز انسانی را از سر می گذراند و نتایج و مستندات موفقیت آمیز هر فاز، مجوزی بود برای ورود به فاز بعدی.
واکسن در فرآیند تولید
بنابراین برای تولید یک واکسن ابتدا باید یک فاز تحقیقاتی بسیار مفصل طی شود، بعد از اینکه فاز تحقیقاتی انجام شد و نتایج آن موفقیت آمیز بود، آن زمان به سمت تولید صنعتی می رود. حال باید توجه کرد که فاز تحقیقاتی تولید واکسن معمولا سه مرحله اصلی دارد؛ مرحله اول به این صورت است که معمولا اقدامات مربوطه در آزمایشگاه انجام می شود. اقداماتی مانند کِشت ویروس و ... انجام می شود. از نظر فنی گاهی اصل ویروس به اصطلاح کُشته می شود و از آن در حوزه تحقیقاتی واکسن استفاده می شود. از طرفی گاهی قسمت های خاصی از ویروس جدا می شود و به صورت جداگانه تولید می شود. مانند پروتئین های سطحی ویروس و زمانیکه به عنوان واکسن وارد بدن فرد می شوند، باعث می شوند که بدن فرد واکنش های ایمنی از خود نشان دهد و فرد را در برابر ویروس اصلی ایمن کند. این فاز را فاز آزمایشگاهی و پیشا بالینی می نامند.
به گفته کارشناسان حوزه واکسن سازی بعد از اینکه نتایج فاز آزمایشگاهی مثبت و خوب ارزیابی شد، آن زمان در فاز حیوانی ویروس را روی حیوانات آزمایش می کنند که این آزمایش ها معمولا بر روی جوندگان و برخی گونه های میمون انجام می شود. زیرا سیستم ایمنی آن ها شباهت زیادی به سیستم ایمنی انسان دارد. وقتی که فاز حیوانی انجام شد و نتایج موفقیت آمیز داشت، وارد فاز انسانی می شویم. حال باید توجه کرد که مرحله انسانی، دارای فازهای متعددی است. به طوری که ابتدا به تعداد کمی از افراد واکسن را تزریق می کنند، در فاز دوم به تعداد بیشتر نسبت به مرحله اول و در فاز سوم به تعداد بیشتری از افراد نسبت به مرحله دوم، واکسن را تزریق می کنند. اگر در هر سه مرحله انسانی نتایج ایمن و اثربخش بود، آن زمان به سمت تولید صنعتی واکسن می روند.
در عین حال تولید واکسن، فاز چهارمی هم دارد که عوارض و تبعات تزریق واکسن را در بازه زمانی چهار یا پنج سال بر روی تزریق کنندگان آن می سنجند و بعد از آن اجازه تولید وسیع و گسترده آن را صادر می کنند، اما با توجه به خطر کرونا برای بشر همانطور که پیشتر اشاره شد، سیستم های بهداشت و درمان جهان و سازمان بهداشت جهانی به این جمع بندی رسیدند که فاز چهار را حذف کرده و سه فاز انسانی را هم به سرعت طی کنند و حتی مجوزی با عنوان EUL یا همان مصرف اضطراری نیز برای مصرف واکسن هایی که فاز سوم مطالعه انسانی را با موفقیت از سر گذارنده اند از سوی سازمان بهداشت جهانی صادر شد. بر همین اساس بود که واکسن سازان جهان تصمیم گرفتند که راه 10-15 ساله تولید واکسن را طی چند ماه طی کنند تا زنجیره انتقال ویروس تاج دار قطع شود.
در عین حال به گفته دکتر محمدرضا شانه ساز- رییس سازمان غذا و دارو، دستگاه های نظارتی و رگولاتوری دنیا، تلاش کردند که تا حد ممکن پروسه صدور مجوز این واکسن ها را کوتاه کنند و یکسری ریسک هایی را پذیرفتند. به عنوان مثال ما چهار فاز مطالعات بالینی داشتیم، اما دنیا پذیرفت که این فازها را به سه فاز تقلیل دهد و در عین حال به ضروری ترین مدارک و مستندات اکتفا کردند. ما هم EUL خودمان را در کشور چند ماه است که نوشتیم تا هر چه زودتر واکسن های معتبر وارد چرخه مصرف عمومی شده و بتوان چرخه انتقال این ویروس را قطع کرد.
حالا با گذشت حدود 11 ماه از شیوع کووید-19، شاهدیم که بسیاری کشورها توانستند واکسن کرونا را با روش های مختلف تولید کرده و به صورتی اضطراری واکسیناسیون علیه این بیماری را آغاز کنند.
3 استراتژی تامین واکسن کرونا در ایران
در کشور ما نیز از ابتدای بحث ساخت واکسن کرونا، دغدغه نحوه تامین این واکسن تحت تاثیر تحریم ها وجود داشت. بر همین اساس بود که وزارت بهداشتی ها سه مسیر را برای دسترسی به واکسن کرونا پیش گرفتند؛ تولید داخلی واکسن کرونا با توان دانشمندان ایرانی، تولید مشترک آن از طریق انتقال دانش فنی و در نهایت واردات. در حال حاضر یکی از واکسن های ایرانی با نام "کووبرکت" اولین فاز مطالعه انسانی خود را به پایان برده و آماده آغاز فاز دوم می شود. همچنین فاز اول مطالعه انسانی واکسن دیگری که متعلق به موسسه سرم سازی رازی است، با 130 داوطلب آغاز خواهد شد. در عین حال به گفته وزارت بهداشتی ها قرار بود تولید مشترک واکسن کرونا با همکاری دو کشور ایران و کوبا با انتقال دانش فنی تولید این واکسن به کشورمان انجام شود که طبق اعلام دکتر علیرضا بیگلری- رییس انستیتو پاستور ایران تا چند هفته دیگر واکسن تولید مشترک با کوبا را در ایران خواهیم داشت.
دسترسی به واکسن ایرانی کرونا تا بهار آینده
پرواز روسیه-ایران برای رساندن یک محموله حیات بخش

در عین حال وزارت بهداشتی ها بارها اعلام کرده بودند که تا زمان آماده شدن واکسن ایرانی کرونا که طبق گمانه زنی ها تا ابتدای بهار سال آینده به سرانجام می رسد، واردات واکسن از منابع معتبر و ایمن در دستور کار است. این منابع نیز به گفته وزیر بهداشت عمدتا از منبع اروپایی آسترازنیکا، دو کمپانی در هند، یک کمپانی در چین و یکی در روسیه خواهد بود. بر همین اساس هم اولین محموله واکسن کرونا با عنوان "اسپوتنیک وی" صبح روز پنجشنبه 16 بهمن ماه از روسیه به مقصد ایران پرواز کرد و در ساعت 15:45 بعد از ظهر در ایران به زمین نشست تا آغاز واکسیناسیون علیه کرونا در ایران کلید بخورد.
طبق گفته دکتر محمدرضا شانه ساز-رییس سازمان غذا و دارو به طور کلی قرارداد ما با طرف روس برای دریافت واکسن اسپوتنیک وی دو میلیون عدد واکسن است که به تدریج وارد کشور خواهند شد. محموله اول واکسن روسی کرونا نیز که وارد شده که برای مصرف در جمعیتی 10 هزار نفره است.
وی تاکید کرد: محموله های بعدی هم طی یکی دو ماه آینده از بقیه سبد منابع وارداتی دریافت خواهد شد تا به تولید داخلی خودمان در حجم و تعداد مورد نیاز برسیم.
آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور؛ فردا
بر این اساس بود که بعد از دریافت اولین محموله واکسن روسی کرونا در کشور، وزیر بهداشت اعلام کرد که این واکسن ها از فردا (سه شنبه، 21 بهمن ماه) بر اساس اولویت بندی که از قبل در سند واکسیناسیون مورد تایید در ستاد ملی مشخص شده، تزریق خواهند شد.
وزیر بهداشت می گوید: افراد اولویت دار در گروه اول شامل افرادی هستند که در ای سی یو کار می کنند. بعد از آن هم سراغ سایر کادر سلامت، گروه های آسیب پذیر در سرای سالمندان، سالمندان بالای 65 سال و ... مرحله به مرحله می رویم. سه شنبه صبح واکسیناسیون گروه های هدف را که در این دوره همکاران شاغل در ای سی یو ها هستند، شروع می کنیم.
در عین حال دکتر کیانوش جهانپور- رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت نیز اعلام کرد که واکسن روسی در مرحله اول حدود چند 10 هزار دوز وارد شد و بخشی از آن هم برای نمونه برداری و تایید نهایی و انطباق با اسناد فنی، به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو خواهد رفت. با این حال با همین تعداد از روز سه شنبه 21 بهمن اولین تزریق واکسن کرونا را در ایران در دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی با اولویت بندی مشخص شده، آغاز می کنیم.
جهانپور گفت: احتمالا این اقدام با یک مراسم نمادین در تهران کلید خواهد خورد و آغاز واکسیناسیون را ما با همین تعداد در همکاران بخش های ای آی سی یو بیمارستان های ریفرال شروع می کنیم.
به گفته جهانپور، واکسیناسیون با روزانه 1000 نفر آغاز خواهد شد و سپس با توجه به ارزیابی مجدد سیستم، روزانه 5 هزار، 10 هزار و به صورت تصاعدی افزایش می یابد. البته واکسن در مرحله اول به کسانی تزریق می شود که تست مثبت PCR نداشته باشند، اما به طور کلی در پروسه واکسیناسیون منعی برای تزریق به افرادی که قبلا مبتلا شده اند، نداریم.
همه چیز درباره واکسن "اسپوتنیک وی" روسی
باید توجه کرد که طبق اعلام سازمان غذا و دارو و همچنین نشریه معتبر لَنست، میزان اثربخشی واکسن اسپوتنیک وی علیه بیماری کووید-19، 91.6 درصد است. هر چند که ممکن است اثربخشی آن در سالمندان و یا افراد با ضعف ایمنی کمتر باشد. همچنین بهترین پاسخ ایمنی از حدود دو هفته بعد از دریافت نوبت دوم واکسن ایجاد می شود، اما طول مدت محافظت این واکسن مانند سایر واکسن ها هنوز مشخص نیست. از طرفی مطالعات بالینی این واکسن مانند سایر واکسن های کرونا در جهان، همچنان ادامه دارد تا به ابهامات یاد شده پاسخ داده شود.
موارد ممنوعیت تزریق

بنابر اعلام دفتر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، واکسن اسپوتنیک وی روسیه در مواردی ممنوعیت مصرف دارد. به عنوان مثال در دوره بارداری و شیردهی نباید از این واکسن استفاده کرد. همچنین افرادی که سابقه واکنش های حساسیتی شدید و وجود هر گونه بیماری حاد با یا بدون تب دارند که البته این افراد حدود دو هفته بعد از بهبودی می توانند برای تزریق این واکسن مراجعه کنند. از طرفی واکسن برای افراد زیر 18 سال مجوز مصرف ندارد. علاوه بر این، افرادی که به دنبال تزریق نوبت اول این واکسن دچار هر نوع عارضه شدید مانند آنافیلاکسی یا واکنش حساسیتی منتشر شدید، تشنج، تب بالای 40 درجه و ... شده اند، منع مصرف نوبت دوم واکسن را دارند.
تعداد نوبت دریافت این واکسن دو نوبت است که به فاصله 21 روز از یکدیگر تجویز می شود. باید توجه کرد که توصیه می شود که این فاصله حداقل 21 روزه رعایت شود، اما اگر فردی با تاخیر مراجعه کرد، منعی برای تجویز نوبت دوم وجود ندارد.

و اما عوارض احتمالی
بنابر اعلام دفتر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، بر اساس مطالعات بالینی انجام شده عوارض واکسن نوبت اول یا دوم عموما خفیف و متوسط بوده و در طی حدود سه روز برطرف می شوند. شایع ترین عارضه ایجاد شده حالت شبه آنفلوانزای خفیف با علائمی مانند تب، لرز، دردهای عضلانی و مفصلی، گلودرد، احتقان و آبریزش بینی، ضعف، احساس ناخوشی و سردرد است. همچنین عوارض موضعی مانند درد و تورم و قرمزی محل تزریق نیز ممکن است بروز پیدا کند.
عوارض فوق عموما خودبه خود بهبود می یابند، اما می توان از مُسکن های ضد التهابی غیر استروئیدی برای کنترل تب و یا از آنتی هیستامین ها برای عوارض موضعی استفاده کرد.
بنابر اعلام اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، افرادیکه در بررسی اولیه قبل از ورود به پایگاه واکسیناسیون تب بالای 37 درجه دارند، تا رفع بیماری احتمالی زمینه ای اجازه واکسیناسیون ندارند. البته افرادی که سابقه ابتلا به بیماری کرونا را در یک سال گذشته داشته اند، می توانند واکسینه شوند. واکسیناسیون کرونا برای عموم افرادیکه در گروه های اولویت دار قرار دارند اختیاری است و الزامی برای این کار وجود ندارد.
حالا قرار است واکسیناسیون علیه پاندمی قرن که تاکنون یک میلیون و 466 هزار و 435 نفر را در کشورمان مبتلا کرده و متاسفانه 58 هزار و 469 نفر از هموطنان مان را به کام مرگ فرستاده است، از فردا آغاز شود. این واکسیناسیون ابتدا برای پرسنل بخش های آی سی یو که در مواجهه مستقیم با مبتلایان به کرونا هستند، انجام می شود تا بتوان جان تازه ای به مدافعین سلامت داد تا همچنان بتوانند در برابر ویروسی که هنوز دنیا چشم انداز روشنی از آینده اش ندارد، بایستند و بیماران رنجور مبتلا به کووید-19 را از سایه منحوس مرگ نجات دهند.../ایسنا

کلیدواژه های این خبر
بیمار   حیوان   روسیه   ایمنی   آزمایشگاه   مرحله دوم   میمون   واکسن سازی   سازمان بهداشت جهانی   بالینی   پروتئین   مفاصل   مستندات   جوندگان   آزمایشگاهی   تزریق   ویروس   مرحله انسانی   واکسن   ویروس کرونا   واکسیناسیون   نوش دارو   کلید خورد   دارو   پیشگیری   بهداشت و درمان   سیستم ایمنی   کووید 19   داروی کرونا  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «صبحانه با خبر» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
افزایش شیوع ویروس در قشر مرفه/ اینفودمی بسیار خطرناک تر از اپیدمی
رادیو گفتگو
بعد از دریافت واکسن کرونا چه عوارضی در انتظارمان است؟
ایران آنلاین
واکسیناسیون؛ تنها راه برون رفت از همه گیری کرونا
ایسنا
سیر تا پیاز واکسیناسیون کرونا در «ایران»
صبحانه با خبر
سیر تا پیاز واکسیناسیون کرونا در «ایران» / نوبت واکسیناسیون شما چه زمانی است؟
نصف جهان
برنامه واکسیناسیون کرونا در ایران
شعار سال
نحوه واکسیناسیون کرونا در ایران/ نوبت شما کی خواهد شد؟
رویداد 24
شرط ایران برای مشارکت درکارآزمایی های بالینی جهانی واکسن کرونا
شفا آنلاین
آغاز کارآزمایی بالینی واکسن سرم سازی رازی در هفته آینده
ایران آنلاین
چرا واکسیناسیون عمومی کرونا در کشور آغاز نشده است؟
ایران آنلاین
شرط ایران برای مشارکت درکارآزمایی های بالینی جهانی واکسن کرونا/حمایت صندوق نوآوری ازتولید واکسن
ملیت
«کووپارس» بی ضررترین واکسن کرونا است
مهر نیوز
واکسن کرونا رازی هفته آینده وارد فاز کارآزمایی بالینی می شود
ایرنا
مصرف روی و ویتامین C تاثیری بر بهبود کووید 19 ندارد
خوزنا
محققان آمریکایی: مصرف روی و ویتامین C تاثیری بر کرونا ندارد
عصر ایران
آغاز واکسیناسیون کرونا در ایران/ اولین واکسن به فرزند وزیر بهداشت تزریق شد
پول نیوز
فردا آغاز واکسیناسیون علیه پاندمی قرن
ایران اکونومیست
سه شنبه؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور
598
آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور + جزییات
شیعه نیوز
آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از سه شنبه
شعار سال
کلید آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از فردا
شیرازه
آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از فردا
ایران جیب
به دنبال نسل دوم واکسن کرونا
شفا آنلاین
فردا سه شنبه؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور
دیده بان ایران
واکسیناسیون کرونا از 21 بهمن آغاز می شود/ مطالعه بالینی واکسن کووپارس در دو فرم استنشاقی و تزریقی مورد بررسی قرار می گیرد
آریا
آغاز واکسیناسیون کرونا
اتاق خبر
فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور/ عوارض احتمالی را بشناسید + جزئیات
الف
آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از فردا +جزئیات
رویداد 24
فردا سه شنبه؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور + جزییات
عصر ایران
فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور/ جزییات
ملیت
سه شنبه 20 بهمن؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور + جزییات
پارسینه
فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور
اقتصاد آنلاین
فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور + جزییات
ایسنا
آغاز واکسیناسیون کرونا از 21 بهمن با تزریق روزانه به 1000 نفر
بولتن نیوز
آغاز واکسیناسیون کرونا از 21 بهمن +جزئیات
روز پلاس
جزئیات واکسیناسیون کرونا از زبان جهانپور
ساعت 24
واکسیناسیون کرونا از 21 بهمن آغاز می شود
افکار نیوز
آغاز واکسیناسیون کرونا از سه شنبه با تزریق روزانه به 1000 نفر
مشرق نیوز
واکسیناسیون کرونا از چه تاریخی آغاز می شود؟
مشرق نیوز
واکسیناسیون با روزانه 1000 نفر آغاز خواهد شد
العالم
اخبار مرتبط
bltرادیو گفتگو : افزایش شیوع ویروس در قشر مرفه/ اینفودمی بسیار خطرناک تر از اپیدمی
bltایران آنلاین : بعد از دریافت واکسن کرونا چه عوارضی در انتظارمان است؟
bltایسنا : واکسیناسیون؛ تنها راه برون رفت از همه گیری کرونا
bltصبحانه با خبر : سیر تا پیاز واکسیناسیون کرونا در «ایران»
bltنصف جهان : سیر تا پیاز واکسیناسیون کرونا در «ایران» / نوبت واکسیناسیون شما چه زمانی است؟
bltشعار سال : برنامه واکسیناسیون کرونا در ایران
bltرویداد 24 : نحوه واکسیناسیون کرونا در ایران/ نوبت شما کی خواهد شد؟
bltشفا آنلاین : شرط ایران برای مشارکت درکارآزمایی های بالینی جهانی واکسن کرونا
bltایران آنلاین : آغاز کارآزمایی بالینی واکسن سرم سازی رازی در هفته آینده
bltایران آنلاین : چرا واکسیناسیون عمومی کرونا در کشور آغاز نشده است؟
bltملیت : شرط ایران برای مشارکت درکارآزمایی های بالینی جهانی واکسن کرونا/حمایت صندوق نوآوری ازتولید واکسن
bltمهر نیوز : «کووپارس» بی ضررترین واکسن کرونا است
bltایرنا : واکسن کرونا رازی هفته آینده وارد فاز کارآزمایی بالینی می شود
bltخوزنا : مصرف روی و ویتامین C تاثیری بر بهبود کووید 19 ندارد
bltعصر ایران : محققان آمریکایی: مصرف روی و ویتامین C تاثیری بر کرونا ندارد
bltپول نیوز : آغاز واکسیناسیون کرونا در ایران/ اولین واکسن به فرزند وزیر بهداشت تزریق شد
bltایران اکونومیست : فردا آغاز واکسیناسیون علیه پاندمی قرن
blt598 : سه شنبه؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور
bltشیعه نیوز : آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور + جزییات
bltشعار سال : آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از سه شنبه
bltشیرازه : کلید آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از فردا
bltایران جیب : آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از فردا
bltشفا آنلاین : به دنبال نسل دوم واکسن کرونا
bltدیده بان ایران : فردا سه شنبه؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور
bltآریا : واکسیناسیون کرونا از 21 بهمن آغاز می شود/ مطالعه بالینی واکسن کووپارس در دو فرم استنشاقی و تزریقی مورد بررسی قرار می گیرد
bltاتاق خبر : آغاز واکسیناسیون کرونا
bltالف : فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور/ عوارض احتمالی را بشناسید + جزئیات
bltرویداد 24 : آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از فردا +جزئیات
bltعصر ایران : فردا سه شنبه؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور + جزییات
bltملیت : فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور/ جزییات
bltپارسینه : سه شنبه 20 بهمن؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور + جزییات
bltاقتصاد آنلاین : فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور
bltایسنا : فردا؛ آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور + جزییات
bltبولتن نیوز : آغاز واکسیناسیون کرونا از 21 بهمن با تزریق روزانه به 1000 نفر
bltروز پلاس : آغاز واکسیناسیون کرونا از 21 بهمن +جزئیات
bltساعت 24 : جزئیات واکسیناسیون کرونا از زبان جهانپور
bltافکار نیوز : واکسیناسیون کرونا از 21 بهمن آغاز می شود
bltمشرق نیوز : آغاز واکسیناسیون کرونا از سه شنبه با تزریق روزانه به 1000 نفر
bltمشرق نیوز : واکسیناسیون کرونا از چه تاریخی آغاز می شود؟
bltالعالم : واکسیناسیون با روزانه 1000 نفر آغاز خواهد شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.