امام محله ای که با کمک بانوان کارکردهای اقتصادی اجتماعی مسجد را احیاء کرده است

امام محله ای که با کمک بانوان کارکردهای اقتصادی اجتماعی مسجد را احیاء کرده است
حجت الاسلام مصطفی اژدی، امام محله جوان و پرتلاش مسجدالشهدای کرمان با فعال سازی ظرفیت بومی بانوان توانسته فرصت هایی همچون اشتغال را برای زنان سرپرست خانوار فراهم کند؛ کادرسازی از میان دختران امروز برای پذیرش نقش های فردا نیز وجهه همت او است.
امام محله ای که با کمک بانوان کارکردهای اقتصادی اجتماعی مسجد را احیاء کرده است

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، گفتمان «امام محله» با محوریت ائمه جماعات مستقر در سطح محلات و روستاها، با هدف رفع مشکلات و معضلات محلی به صورت مسجدمحور و به همت بنیاد هدایت در دست اجرا است. از بازوان پرتوان این طرح، امام محلاتی هستند که با تجمیع نیروهای مردمی و نیات خیرانه و جهت دهی به آنها توانسته اند منشا خیرات و برکات بسیار شوند.

حجت الاسلام «مصطفی اژدری»، امام جماعت مسجد الشهداء در شهر کرمان و متولد سال 65 از آن دست امام محله هایی است که با طراحی و اجرای طرح های ویژه بانوان توانسته بسیاری از مشکلات و آسیب های محلی را مرتفع و به مسجدی شدن دیگر اعضای خانواده ها نیز کمک کند.

کارآفرینی برای زنان سرپرست خانوار در فروشگاه مسجدی

کارآفرینی یکی از مهمترین فعالیت های این امام محله دهه شصتی است که در این راستا فرصت اشتغال برای بیش از 40 نفر از زنان سرپرست خانوار در فروشگاه ایجاد شده در مسجد، فراهم شده است. این فروشگاه در دوره شیوع کرونا به صورت مجازی فعالیت خود را ادامه می دهد. خرید دو دستگاه بسته بندی مواد غذایی برای مغازه موقوفه مسجد نیز فرصت اشتغال 15 نفر دیگر از بانوان را فراهم کرده است.

حجت الاسلام اژدری با اشاره به برگزاری دوره های «بینش مطهر» برای 100 تا 150 نفر از بانوان فعال عرصه قرآن در کرمان، گفت: این دوره ها به صورت دو دوره حضوری با مدیریت موسسه تدبر در قرآن قم و بعد از کرونا به صورت مجازی برگزار و استقبال بالا مواجه شده است.ز

این امام محله فعال و جوان از طراحی و برنامه ریزی 14 عملیات ویژه مناسبت های ملی مذهبی خبر داد و ابراز کرد: مراسم بزرگداشت 13 آبان، روز جهانی مبارزه با استکبار با مشارکت بیش از دو هزار نفر از بانوان فعال مسجدی ازجمله این عملیات ها بود.

استخراج بانک اطلاعات اهالی محله برای توزیع کمک های مومنانه

وی با اشاره به اجرای رزمایش مواسات و همدلی در مسجدالشهداء، بیان کرد: در این رزمایش برای شناسایی افراد نیازمند از طریق همسایه ها اقدام و فرم های مربوطه را تکمیل کردیم که در این راستا بانک اطلاعات محلی ایجاد شد.

به گفته حجت الاسلام اژدری خدمت به بیماران و همکاری با کادر درمان از دیگر فعالیت های بانوان مسجدالشهداء در دوره کرونا بوده است، گفت: مرکز نیکوکاری در مسجد با حضور 10 نفر از بانوان فعال مسجدی و انجام فعالیت هایی همچون دوخت ماسک، تهیه پارچه و ارائه به سرپرستان خانوار برای خیاطی و کمک به فروش محصولات نیز با همکاری اهالی محله و همراهی بانوان انجام شده است.

امام محله مسجدالشهدای کرمان اضافه کرد: ایجاد کارگروه اشتغال با همراهی کارآفرینان برتر استان جهت ارائه مشاوره به سرپرستان خانوار و همراهی آنها در این عرصه، ارائه مشاوره های حضوری و مجازی، تشکیل حلقه تربیتی نوجوان به منظور ایجاد فرصت انتخاب دوست و رفیق خوب، برگزاری مجالس دعا همچون جلسات ختم صلوات و حدیث کساء برای بزرگسالان که با استقبال آنها روبرو شده است از دیگر اقداماتی است که با آنها توانسته ایم اهالی را به مسجد جذب و مسجد را محور فعالیت های فرهنگی اجتماعی محله کنیم.

تشکیل کارگروه های تربیتی در مدارس همسایه مسجد

وی با اعلام فعالیت کارگروه تربیتی مسجد بیان کرد: با همراهی این کارگروه مدارس دخترانه اطراف مسجد را شناسایی و کار را با مقطع ابتدایی شروع کردیم، بدین ترتیب که با تشریح فعالیت های مسجد نیروهای مستعد را جذب و ظرفیت سنجی و برایشان دوره های حضوری در رشته های قرآنی، فرهنگی، مهارتی و استعدادیابی مثل گلیم دوزی برگزار کردیم. این دوره ها اکنون و در شرایط کرونا با مشارکت 20 نفر از دانش آموزان نخبه مدارس شاهد به صورت مجازی در حال برگزاری است.

برگزاری جلسات قرآن به صورت دو روز در هفته همراه با طرح مباحث جذّاب تاریخی و تربیتی در انتهای جلسه، ویزیت رایگان در مسجد با حضور پزشک یک روز در هفته قبل از ایام کرونا، استفاده از باشگاه ورزشی در زیرزمین مسجد که هفته ای 3 سانس برای بانوان رایگان است، برگزاری اردوهای تفریحی، برگزاری 10 شب مراسم عزاداری محرم برای بانوان در مسجد همراه با مربی مهد کودکان (همسر حاج آقا اژدری) و برگزاری کلاس تقویت درسی قبل از کرونا برای دختران اتباع خارجی در مسجد از دیگر فعالیت هایی است که این امام محله دهه شصتی با اتکاء به ظرفیت های بومی محلی موفق به انجام آنها شده است.

راه جذب بانوان به فعالیت های مسجدی

وی درباره راه های جذب بانوان به ویژه دختران جوان و نوجوانان به مسجد، تاکید کرد: جلب اعتماد، ایجاد جذابیت در مسجد برای بانوان، بها دادن به بانوان باتجربه و همراه کردن جوانان کم تجربه با آنها و ایجاد انگیزه برای حمایت از آنان ازجمله این راه ها است؛ همچنین، دو نفر از بانوان کنشگر را یکی عضو هیئت امنا و دیگری را مسئول اجرائی مرکز نیکوکاری مسجد کرده ایم که این واگذاری مسئولیت نیز به زنان برای فعالیت های مسجدی انگیزه بخشیده است. علاوه بر این، با واگذاری امکانات و حمایت از طرح و برنامه ها به قدر توان به آنها برای استمرار برنامه ها انگیزه می بخشیم.

حجت الاسلام اژدری مشکلات و مسائل خانوادگی، سواد رسانه ای و فضای مجازی و تربیت فرزند را از نیازهای بانوان در سطح محله ای که مسجدالشهداء در آن واقع شده است، برشمرد و ابراز کرد: اختصاص یک اتاق ویژه در مسجد برای بانوان کنشگر با مسئولیت خانم جدیدالاسلام که دارای مدرک سطح 4 حوزوی است و همکاری جدی دختر ایشان خانم توسلی و نیز همراهی 10 بانوی کنشگر به فعالیت های ما ویژه زنان عمق و گستره و جدیت بخشیده و با استقبال بانوان همراه شده است. لذا درصدد هستیم با سایر کنشگران زن فعال در سطح شهر ارتباط گرفته و شبکه کنشگران را ایجاد کنیم. شخصاً پیش از این از بستر طرح «بینش مطهر» با اکثر سرشاخه های فعال در شهرستان ها ارتباط گرفته ام.

اجرای طرح «ریحانه های سرزمینم»

این امام محله جوان و پرتلاش درباره آخرین طرح های پیشنهادی و اجرا شده برای بانوان در مسجدالشهدای کرمان، اعلام کرد: به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، طرح «ریحانه های سرزمینم» را با حضور حدود 100 نفر از دختران نوجوان شهر کرمان اجرا کردیم، این افراد از طریق فراخوان جذب شدند و در نخستین گام سرود جمعی را در جوار مزار حاج قاسم اجرا کردند.

وی اضافه کرد: بنا داریم این گروه 100 نفره را به منظور کادرسازی دختران امروز و مادران آینده، تحت آموزش ها و دوره های تربیتی قرار دهیم. در این راستا شنبه، 25 بهمن همزمان با سالروز ولادت امام محمدباقر(ع) جلسات توجهیه آموزشی برای آنها در قالب گروه های 20 نفره برگزار می شود.

حجت الاسلام اژدی تصریح کرد: برگزاری دوره مجازی طب اسلامی با حضور 80 نفر و به منظور بهره گیری از این ظرفیت در مراکز بهداشت و غربالگری کرونا، برگزاری دوره حضوری طب اسلامی با حضور 30 نفر از بانوان مستعد و اجرای طرح «همسرانه» مبتنی بر روابط زوجین که با حضور مشاوران خانواده به ویژه برای نوعروسان با تمرکز مهارت های زناشویی از هفته آینده کلید می خورد از جدیدترین فعالیت های ما در حوزه بانوان است.

وی در پایان با بیان اینکه بیشتر مخاطبان و فعالان در طرح های ما در فاصله سنی 17 تا 35 سال هستند، خاطرنشان کرد: تاکید داریم که از ظرفیت و فرصت آزادتر بانوان مجرد بیشتر استفاده شود.

پایان پیام/9

کلیدواژه های این خبر
بیمار   مشاوره   حدیث   کرمان   نیکوکاری   مقطع ابتدایی   صلوات   مراسم بزرگداشت   موقوفه   خرید آنلاین   رزمایش   نیروهای مردمی   مجازی   پارچه   کانون های مساجد   رفیق   امام جماعت   قرآن کریم   ویروس کرونا   کادرسازی   مدارس دخترانه   ویژه بانوان   موسسه تدبر در قرآن   کارگروه اشتغال   مناسبت های ملی   فعال سازی   بانک اطلاعات   خیرات   مبارزه با استکبار   اشتغال   بانوان   مواد غذایی   روستاها   زنان سرپرست خانوار   بزرگسالان   فعالیت های فرهنگی   سرپرستان خانوار   کادر درمان  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «شبستان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
توزیع 100 جفت کفش در قالب طرح احسان علوی 
شبستان
از گره گشایی اقتصادی در کانون مساجد تا تربیت جامعه فرهنگی هنری متعهد
شبستان
فعالیت 307 کانون فرهنگی و هنری در مساجد استان ایلام
ایسنا
توزیع بسته های معیشتی میان محرومان به مناسبت 13 رجب
شبستان
قصه هزار و یک شبِ تلخ، از دلِ اشتغال کاذب تا کودک همسری پنهان / سایه سنگینِ حمایت مسئولان بر سر زنان سرپرست خانواده
خبرگزاری دانشجو
توزیع 2 هزار و 500 عدد ماسک در سالروز ولادت حضرت علی (ع)
شبستان
ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار قرچک از سوی بانوی کارآفرین بسیجی
خبرگزاری بسیج
55 خانه محروم در شهرستان یزد بهسازی و تکمیل شد
تسنیم
601 هزار عدد ماسک در کارگاه های چهارمحال و بختیاری تولید شد
خبرآنلاین
«سیدآباد» الگویی برای ایران
قدس آنلاین
کمیته امداد و بسیج خوزستان وارد عرصه تولید "گان و البسه پزشکی" شدند
خوزنا
تداوم طرح مواسات و همدلی به کمک بچه های مسجدی
شبستان
کمک مومنانه بچه مسجدی ها به بهبود معیشت نیازمندان 
شبستان
مددجویان استان در میدان سلامت
صدا و سیما
کمک 210 میلیارد ریالی خیران اصفهانی به بیماران کرونایی
تسنیم
چند خبر کوتاه از چهارمحال و بختیاری
ایرنا
هنردست بانوان در غرفه های «گل نرگس»
همشهری آنلاین
کمک های 150 میلیارد ریالی اوقاف قزوین در ایام کرونا
خبرگزاری بسیج
فعالیت های قرآنی در صدر برنامه های کانون ولایت قرار دارد 
شبستان
سودآوری شرکت احیا استیل فولاد بافت در پایان سالجاری برابر با 97% ظرفیت اسمی خواهد بود
آریا
برگزاری دوره های مجازی نهج البلاغه خوانی در صدر فعالیت ها
شبستان
ماجرای خودکفایی زنان بی سرپرست و آموزش و ورزش رایگان ایتام به همت امام محله ای جوان
شبستان
کارآفرینی و اشتغال در اولویت برنامه های کانون امام صادق (ع)
شبستان
اردوی جهادی جهاددانشگاهی در سیلاب کلوار برگزار شد
خبرآنلاین
رشد 3 برابری زنان کارآفرین در شهرک های صنعتی کشور
میزان
از تبیین دستاوردهای انقلاب تا راهپیمایی خودرویی 22 بهمن به همت مسجدی ها
شبستان
اجرای ویژه برنامه ختم های ثقلین با بهره مندی از فضای مجازی
برنا نیوز
دغدغه ندای ایرانیان تشکیل نهادِ اجماع ساز شفاف، کارآمد، پاسخگو و جوان است/ مجلس یازدهم در آزمون شفافیت مردود شد/ تاکید بر آغاز سریع تر واکسیناسیون رایگان همگانی
خبرگزاری ایلنا
کسب و کارهای خـانگی جـان می گیرد
همشهری آنلاین
از دست آوردهای انقلاب تا مقام شامخ زن
ایکنا
انقلاب اسلامی امید به زندگی را از 57 سال به 78 سال رسانده است
ایرنا
توزیع 100 سری جهیزیه به نوعروسان تحت حمایت/ افتتاح 22 مرکز نیکوکاری در دهه فجر
برنا
فعالیت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالحسین (ع) در دهستان های محروم استان همدان
خبرگزاری بسیج
ویژه برنامه های هفته "گرامیداشت مقام زن و مادر"
آریا
زالی: مبارزه با کرونا شکوه حرفه ای زنان را درعرصه اجتماع به نمایش گذاشت
خبرگزاری دانشجو
60 درصد مددجویان کمیته امداد خوزستان بانوان سرپرست خانوار هستند
خوزنیوز
مبارزه با کرونا شکوه حرفه ای زنان را درعرصه اجتماع به نمایش گذاشت
مهر نیوز
بحران ترک تحصیل در ایران ادامه دارد/ افزایش ترک تحصیل دختران در دوره متوسطه
رویداد 24
توزیع واکسن ایرانی کرونا از بهار 1400
سلامت نیوز
حضور موثر کانون های تبلیغی اسدآباد در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltشبستان : توزیع 100 جفت کفش در قالب طرح احسان علوی 
bltشبستان : از گره گشایی اقتصادی در کانون مساجد تا تربیت جامعه فرهنگی هنری متعهد
bltایسنا : فعالیت 307 کانون فرهنگی و هنری در مساجد استان ایلام
bltشبستان : توزیع بسته های معیشتی میان محرومان به مناسبت 13 رجب
bltخبرگزاری دانشجو : قصه هزار و یک شبِ تلخ، از دلِ اشتغال کاذب تا کودک همسری پنهان / سایه سنگینِ حمایت مسئولان بر سر زنان سرپرست خانواده
bltشبستان : توزیع 2 هزار و 500 عدد ماسک در سالروز ولادت حضرت علی (ع)
bltخبرگزاری بسیج : ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار قرچک از سوی بانوی کارآفرین بسیجی
bltتسنیم : 55 خانه محروم در شهرستان یزد بهسازی و تکمیل شد
bltخبرآنلاین : 601 هزار عدد ماسک در کارگاه های چهارمحال و بختیاری تولید شد
bltقدس آنلاین : «سیدآباد» الگویی برای ایران
bltخوزنا : کمیته امداد و بسیج خوزستان وارد عرصه تولید "گان و البسه پزشکی" شدند
bltشبستان : تداوم طرح مواسات و همدلی به کمک بچه های مسجدی
bltشبستان : کمک مومنانه بچه مسجدی ها به بهبود معیشت نیازمندان 
bltصدا و سیما : مددجویان استان در میدان سلامت
bltتسنیم : کمک 210 میلیارد ریالی خیران اصفهانی به بیماران کرونایی
bltایرنا : چند خبر کوتاه از چهارمحال و بختیاری
bltهمشهری آنلاین : هنردست بانوان در غرفه های «گل نرگس»
bltخبرگزاری بسیج : کمک های 150 میلیارد ریالی اوقاف قزوین در ایام کرونا
bltشبستان : فعالیت های قرآنی در صدر برنامه های کانون ولایت قرار دارد 
bltآریا : سودآوری شرکت احیا استیل فولاد بافت در پایان سالجاری برابر با 97% ظرفیت اسمی خواهد بود
bltشبستان : برگزاری دوره های مجازی نهج البلاغه خوانی در صدر فعالیت ها
bltشبستان : ماجرای خودکفایی زنان بی سرپرست و آموزش و ورزش رایگان ایتام به همت امام محله ای جوان
bltشبستان : کارآفرینی و اشتغال در اولویت برنامه های کانون امام صادق (ع)
bltخبرآنلاین : اردوی جهادی جهاددانشگاهی در سیلاب کلوار برگزار شد
bltمیزان : رشد 3 برابری زنان کارآفرین در شهرک های صنعتی کشور
bltشبستان : از تبیین دستاوردهای انقلاب تا راهپیمایی خودرویی 22 بهمن به همت مسجدی ها
bltبرنا نیوز : اجرای ویژه برنامه ختم های ثقلین با بهره مندی از فضای مجازی
bltخبرگزاری ایلنا : دغدغه ندای ایرانیان تشکیل نهادِ اجماع ساز شفاف، کارآمد، پاسخگو و جوان است/ مجلس یازدهم در آزمون شفافیت مردود شد/ تاکید بر آغاز سریع تر واکسیناسیون رایگان همگانی
bltهمشهری آنلاین : کسب و کارهای خـانگی جـان می گیرد
bltایکنا : از دست آوردهای انقلاب تا مقام شامخ زن
bltایرنا : انقلاب اسلامی امید به زندگی را از 57 سال به 78 سال رسانده است
bltبرنا : توزیع 100 سری جهیزیه به نوعروسان تحت حمایت/ افتتاح 22 مرکز نیکوکاری در دهه فجر
bltخبرگزاری بسیج : فعالیت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالحسین (ع) در دهستان های محروم استان همدان
bltآریا : ویژه برنامه های هفته "گرامیداشت مقام زن و مادر"
bltخبرگزاری دانشجو : زالی: مبارزه با کرونا شکوه حرفه ای زنان را درعرصه اجتماع به نمایش گذاشت
bltخوزنیوز : 60 درصد مددجویان کمیته امداد خوزستان بانوان سرپرست خانوار هستند
bltمهر نیوز : مبارزه با کرونا شکوه حرفه ای زنان را درعرصه اجتماع به نمایش گذاشت
bltرویداد 24 : بحران ترک تحصیل در ایران ادامه دارد/ افزایش ترک تحصیل دختران در دوره متوسطه
bltسلامت نیوز : توزیع واکسن ایرانی کرونا از بهار 1400
bltمهر نیوز : حضور موثر کانون های تبلیغی اسدآباد در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.