رمزگشایی از کشف نامه حاوی نام های شهیدان سردار سلیمانی و فخری زاده در محل انفجار سفارت اسرائیل

رمزگشایی از کشف نامه حاوی نام های شهیدان سردار سلیمانی و فخری زاده در محل انفجار سفارت اسرائیل
ایران و هند در قرون گذشته با توجه به اشتراکات تاریخی و فرهنگی و همکاری های اقتصادی و تعاملات سازنده در سطح بین المللی، همواره روابط بسیار دوستانه ای با یکدیگر داشته اند.
رمزگشایی از کشف نامه حاوی نام های شهیدان سردار سلیمانی و فخری زاده در محل انفجار سفارت اسرائیل

اتاق خبر 24: اما این رابطه در چند دهه گذشته به علت تاثیر پذیری از عوامل خارجی فراز و نشیب های بسیاری داشته است. دو کشور به دلیل دارا بودن سواحل طولانی در اقیانوس هند و نیز به دلیل موقعیت راهبردی ایران در خلیج فارس، تنگه هرمز و در حاشیه اقیانوس هند، همواره به ارزش این رابطه واقف بوده اند. طی دو دهه گذشته هند خود را در اندازه و ابعاد جهانی به عنوان یک بازیگر مهم در صحنه بین المللی معرفی کرده و تلاش کرده الزامات بازیگر مسئول در صحنه بین المللی را رعایت کند. در عین حال هند به عنوان یک کشور ضد استعماری و عضو مهمی از جنبش عدم تعهد تلاش کرده که استقلال سیاسی و تاثیر ناپذیری خود را از مؤلفه های سیاست قدرت های مطرح بین المللی حفظ کند. در چند دهه عقب تر هند حضور سیاسی خود را در جمع کشورهای جهان سوم تعریف کرده بود و معمولا نقش هند در میان جمع این کشورها تعریف می شد، در حالی که در سالهای اخیر، خود را در ردیف کشورهای نو ظهور به ویژه در ابعاد اقتصادی جا داده و در این اواخر به حساب خودشان بیشتر با جهان اولی ها همنشین شده اند. این تغییر جایگاه هند بر سیاست این کشور در رابطه با ایران نیز تاثیر گذاشته است. مهم ترین بخش از این تغییر سیاست را باید در حوزه روابط هند با آمریکا در رابطه با ایران جستجو کرد. هند در دوران تحریم های دوره اوباما به علت وجود قطعنامه های شورای امنیت سعی کرد از دایره رعایت تحریم ها خارج نشود. اما ایران از دولت نارندرا مودی انتظار داشت که در مقابل تحریم های یکجانبه ظالمانه و زورگویی های واشنگتن در دوره ترامپ، مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. شاید گفته شود که هند احتمالا نمی خواسته با نقض تحریم ها علیه ایران، آمریکا را تحریک کند و تلاش کردند نوعی تعادل بین ایران و آمریکا برقرار کنند و همکاری با آمریکا به نحوی نبوده که شریک تمام عیاری برای آمریکا باشد و لذا تلاش کردند با دریافت مجوز های لازم از آمریکا بخشی از رابطه خود را با ایران حفظ کنند، ولی این کافی نبوده و انتظار ایران از دوستان خود بمراتب بیشتر از اینها است.

ظرفیت های همکاری های اقتصادی هند با ایران نیز در حدی است که برای آمریکا اهمیت دارد که مانع از شکل گرفتن هر نوع همکاری استراتژیک میان ایران و هند شود. در سطح منطقه ای نیز ایران و هند در زمینه های فراوان سیاسی، اقتصادی به ویژه انرژی و کریدورهای حمل و نقلی، پتانسیل هایی برای همکاری دارند که می تواند بر منافع آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تاثیر گذار باشد. در مجموع این عوامل باعث شده تا این بازیگران در راستای تامین منافع خویش بر روابط ایران و هند تاثیری محدود کننده داشته باشند. هند امروز قدرتی نوظهور با اهداف تجدید نظر طلبانه محدود است و ایران دولتی با اهداف تجدید نظرطلبانه نامحدود است، بنابراین دو دولت می توانند نقاط مشترکی را برای همکاریهای گسترده پیدا کنند.

روابط هند برای ایران اهمیت دارد و مقامات هندی نیز حفظ سطحی از روابط را همواره مد نظر داشته اند، در حالی که مخالفان این رابطه تمام تلاش خود را برای تخریب این رابطه به کار گرفته اند. روز جمعه، 10 بهمن سالروز آغاز روابط دیپلماتیک رژیم صهیونیستی و هند در حادثه ای مرموز، بمب کم قدرتی در فاصله 50 متری سفارت رژیم صهیونیستی در دهلی نو منفجر شد. در این حادثه کسی کشته یا زخمی نشد، اما به چند اتومبیل پارک شده در نزدیکی سفارت آسیب رسید. در پی وقوع این انفجار تدابیر امنیتی در فرودگاه ها، مراکز مهم و ساختمان های دولتی در دهلی و بمبئی تشدید شد. پلیس هند دو مظنون را در ارتباط با این انفجار دستگیر کرد. نامه ای حاوی نام های شهید قاسم سلیمانی و شهید فخری زاده در محل انفجار کشف شد. در نامه نوشته شده است که این انفجار فقط یک آغاز است و موارد بیشتری در آینده اتفاق خواهد افتاد. یک گروه ناشناس به نام "جیش الهند" مسئولیت این انفجار را برعهده گرفت. بلافاصله دستگاه تبلغاتی رژیم صهیونیستی به کار افتاد و این حادثه را به ایران نسبت دادند. البته بعید نیست که مقامات رژیم صهیونیستی این روزها از خوف انتقام شهید فخری زاده مرتبا کابوس انتقام می بینند، ولی نسبت دادن حادثه دهلی نو به جمهوری اسلامی ایران واقعا مضحک است. این حادثه در زمانی اتفاق افتاده است که هندی ها به بخشی از تعهد خود در مورد نصب 2 دستگاه جرثقیل ساحلی 100 تنی در بندر چابهار عمل کردند و قرار است تا پایان سال، 2 دستگاه دیگر نیز نصب شود. با این اتفاق میزان تخلیه و بارگیری سالانه  بندر چابهار تا 20 میلیون تن ارتقاء پیدا می کند.

این اقدامات از آن جهت اهمیت دارد که مفاد توافق نامه ایران، هند و افغانستان و سرمایه گذاری هندی ها در چابهار در مسیر عملیاتی شدن قرار دارد و با توجه به اینکه تاکنون هشت نشست بین سه کشور در مورد چگونگی تسریع در اجرای توافقات بعمل آمده برگزار شده است، نصب جرثیقل ها متحرک را باید اقدامی اساسی برای توسعه فعالیت های بند چابهار توصیف کرد.
همچنین در فاصله کوتاهی از زمان وقوع حادثه دهلی نو قرار بود امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی وزیر دفاع هند و به منظور شرکت در اجلاس وزرای دفاع کشورهای حاشیه اقیانوس هند به دهلی  سفر کند و از نمایشگاه تجهیزات هوایی در شهر بنگلور بازدید کند. این سفر روابط دو کشور را در بعد دفاعی وارد فاز جدیدی از همکاری ها خواهد کرد. چنانچه این یک موضوع را سر نخی برای یافتن مخالفان رابطه خوب ایران و هند بدانیم آنگاه خیلی زود مشخص می شود که چه کشورهایی در منطقه مخالف این رابطه خوب هستند.
لذا مقامات دهلی نو باید هوشیار باشند و فریب جو سازی های دشمنان روابط دو کشور را نخورند و مظنونین حادثه انفجار در دهلی نو را نه در نامه پیدا شده در حوالی محل حادثه که آدرسی کاملا غلط داده اند، بلکه باید در جاهای دیگری جستجو کنند که نگران توسعه همکاری های اقتصادی و دفاعی ایران و هند و ظاهر شدن آثار و علائمی از امکان گشایش در روابط اقتصادی دو کشور هستند.

*کارشناس روابط بین الملل و آسیای شرقی

منبع: خبرآنلاین انتهای پیام

کلیدواژه های این خبر
اوباما   هندوستان   انرژی   واشنگتن   آمریکا   قطعنامه   سواحل   دهلی نو   سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی   بازیگر   نامحدود   مرموز   همکاری استراتژیک   همکاری با آمریکا   نارندرا مودی   ایران از آمریکا   همنشین   هرمز   اقیانوس هند   نقض تحریم   فراز و نشیب   همکاری های اقتصادی   رمز گشایی   کشورهای جهان سوم   فرهنگی   حادثه   رژیم صهیونیستی   دونالد ترامپ   حوزه خلیج فارس   جنبش عدم تعهد   بمبئی   روابط دیپلماتیک  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «اتاق خبر» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
چگونه می توان برجام را ماندگار کرد؟
دنیای اقتصاد
دولت بایدن آغاز ناامید کننده ای داشته است/ اتهام زنی و تهدید علیه ایران جواب نمی دهد
رویداد 24
بایدن نگاهی متفاوت از ترامپ و اوباما به عراق دارد
دیپلماسی ایرانی
چرا عربستان و امارات خواهان حفظ خصومت تهران و واشنگتن هستند؟
العالم
تمایل عربستان و امارات به حفظ خصومت تهران و واشنگتن
مرآت نیوز
رابطه آمریکا با اسرائیل ؛ بایدن فاصله با بی بی را حفظ خواهد کرد؟
نامه نیوز
اقدامات اخیر آمریکا یک نشانه است اما تامین کننده نظر تهران نیست/ سفر گروسی نمی تواند اثر سیاسی و یا دیپلماتیکی داشته باشد/ آمریکا می داند پرونده هسته ای جزء مقوله های کلان شورای امنیت است
خبرگزاری ایلنا
واهمه دشمنان از اجرای برجام
ایرنا
چرا کشورهای جنوب آسیا مشتاق بازگشت آمریکا به برجام هستند؟
ایرنا
آینده روابط دولت بایدن با ایران، محور برنامه تحلیلی شبکه دولتی پاکستان
ایرنا
یازده سپتامبر سیاسی برای آمریکا چه روزی بود؟
سایت جماران
کارشناس مسائل بین الملل: نظر دولت بایدن نسبت به برجام تغییر کرده است
دیده بان ایران
اراده بایدن برای بازگشت به برجام متزلزل شده است/حادثه شش ژانویه، یازده سپتامبر سیاسی برای آمریکاست
خبرگزاری ایلنا
مکرون سعی دارد جای خالی ترامپ را برای ریاض و تل آویو پر کند
افکار نیوز
رمزگشایی از کشف یک نامه حاوی نام های شهیدان سردار سلیمانی و فخری زاده در محل انفجار سفارت اسرائیل/پشت پرده این تحرکات چیست؟
خبرآنلاین
آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال فرصتی برای اعمال نفوذ خود هستند
ایرنا
آینده روابط ایران و آمریکا در سایه دولت بایدن، محور نشست لندن
ایرنا
وزیر دفاع: ارتباط دو کشور ایران و هند از اهمیت ویژه ای برخوردار است
ایرنا
بازی مکرون در صحنه ریاض
روز نو
انفجار بمب در نزدیکی سفارت اسرائیل در هند| گزارش رسانه آمریکایی از قدرت پهپادی ایران و ترکیه| درخواست آمریکا برای خروج فوری نیروهای ترکیه و روسیه از خاک لیبی| آغاز رزمایش مشترک آمریکا و امارات در ابوظبی
تابناک
ظریف: برای ما رفتار دولت بایدن در لغو تحریم ها مهم است
آفتاب
استقبال عربستان از صلح با ایران به دلیل تغییر سیاست در آمریکاست/ عادی سازی روابط کشورهای همسایه با رژیم صهیونیستی موضوع جدیدی برای ایران نیست
خبر داغ
آمریکا پس از ترامپ
اتاق خبر
مشاور سابق دولت آمریکا: ترجیح بایدن، مذاکره با دولت روحانی است
سایت جماران
دورهمی مخالفان برجام؛ از تهدید لفظی تا انفجارهای بغداد
ایرنا
آمریکا را به پایان تحریم ایران متقاعدکنید
مردم نیوز
پایگاه خبری هندی:دهلی نو باید آمریکا را به کاهش تحریم ایران متقاعد کند
ایرنا
توپ پُر ایران در مواجهه سیاسی با دولت بایدن
تابش کوثر
واکنش واشنگتن به تحریم ‎های ایران علیه ترامپ و دیگر مسئولان آمریکایی
العالم
دفاع پنس از سیاست ها آمریکا در قبال ایران و چین
شبکه خبر
ریاست جمهوری بایدن دستاورد آسانی برای هند ندارد
ایراس
پسرخاله وزیر گوشت وارد می کند!
تابناک
صبح و خبر؛ محکومیت تحریم انصارالله و رسوایی خون های آلوده
صدا و سیما
آمریکا و اُبهتی که فرو ریخت/ شمارش معکوس برای استیضاح ترامپ
مهر نیوز
مهمترین عناوین روزنامه های هند
صدا و سیما
آیا احتمال جنگ ایران و آمریکا در روز های پایانی ترامپ وجود دارد؟
روز نو
ایران باید به دنبال محاکمه عاملان ترور شهید سلیمانی باشد
مهر نیوز
اندر حکایت رای ممتنع بغداد!
جام جم آنلاین
لوموند: آمریکا ثابت کرد قادر به کاهش نفوذ ایران نیست
مشرق نیوز
شکست آمریکا از ایران در سال 2020
فردا نیوز
اخبار مرتبط
bltدنیای اقتصاد : چگونه می توان برجام را ماندگار کرد؟
bltرویداد 24 : دولت بایدن آغاز ناامید کننده ای داشته است/ اتهام زنی و تهدید علیه ایران جواب نمی دهد
bltدیپلماسی ایرانی : بایدن نگاهی متفاوت از ترامپ و اوباما به عراق دارد
bltالعالم : چرا عربستان و امارات خواهان حفظ خصومت تهران و واشنگتن هستند؟
bltمرآت نیوز : تمایل عربستان و امارات به حفظ خصومت تهران و واشنگتن
bltنامه نیوز : رابطه آمریکا با اسرائیل ؛ بایدن فاصله با بی بی را حفظ خواهد کرد؟
bltخبرگزاری ایلنا : اقدامات اخیر آمریکا یک نشانه است اما تامین کننده نظر تهران نیست/ سفر گروسی نمی تواند اثر سیاسی و یا دیپلماتیکی داشته باشد/ آمریکا می داند پرونده هسته ای جزء مقوله های کلان شورای امنیت است
bltایرنا : واهمه دشمنان از اجرای برجام
bltایرنا : چرا کشورهای جنوب آسیا مشتاق بازگشت آمریکا به برجام هستند؟
bltایرنا : آینده روابط دولت بایدن با ایران، محور برنامه تحلیلی شبکه دولتی پاکستان
bltسایت جماران : یازده سپتامبر سیاسی برای آمریکا چه روزی بود؟
bltدیده بان ایران : کارشناس مسائل بین الملل: نظر دولت بایدن نسبت به برجام تغییر کرده است
bltخبرگزاری ایلنا : اراده بایدن برای بازگشت به برجام متزلزل شده است/حادثه شش ژانویه، یازده سپتامبر سیاسی برای آمریکاست
bltافکار نیوز : مکرون سعی دارد جای خالی ترامپ را برای ریاض و تل آویو پر کند
bltخبرآنلاین : رمزگشایی از کشف یک نامه حاوی نام های شهیدان سردار سلیمانی و فخری زاده در محل انفجار سفارت اسرائیل/پشت پرده این تحرکات چیست؟
bltایرنا : آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال فرصتی برای اعمال نفوذ خود هستند
bltایرنا : آینده روابط ایران و آمریکا در سایه دولت بایدن، محور نشست لندن
bltایرنا : وزیر دفاع: ارتباط دو کشور ایران و هند از اهمیت ویژه ای برخوردار است
bltروز نو : بازی مکرون در صحنه ریاض
bltتابناک : انفجار بمب در نزدیکی سفارت اسرائیل در هند| گزارش رسانه آمریکایی از قدرت پهپادی ایران و ترکیه| درخواست آمریکا برای خروج فوری نیروهای ترکیه و روسیه از خاک لیبی| آغاز رزمایش مشترک آمریکا و امارات در ابوظبی
bltآفتاب : ظریف: برای ما رفتار دولت بایدن در لغو تحریم ها مهم است
bltخبر داغ : استقبال عربستان از صلح با ایران به دلیل تغییر سیاست در آمریکاست/ عادی سازی روابط کشورهای همسایه با رژیم صهیونیستی موضوع جدیدی برای ایران نیست
bltاتاق خبر : آمریکا پس از ترامپ
bltسایت جماران : مشاور سابق دولت آمریکا: ترجیح بایدن، مذاکره با دولت روحانی است
bltایرنا : دورهمی مخالفان برجام؛ از تهدید لفظی تا انفجارهای بغداد
bltمردم نیوز : آمریکا را به پایان تحریم ایران متقاعدکنید
bltایرنا : پایگاه خبری هندی:دهلی نو باید آمریکا را به کاهش تحریم ایران متقاعد کند
bltتابش کوثر : توپ پُر ایران در مواجهه سیاسی با دولت بایدن
bltالعالم : واکنش واشنگتن به تحریم ‎های ایران علیه ترامپ و دیگر مسئولان آمریکایی
bltشبکه خبر : دفاع پنس از سیاست ها آمریکا در قبال ایران و چین
bltایراس : ریاست جمهوری بایدن دستاورد آسانی برای هند ندارد
bltتابناک : پسرخاله وزیر گوشت وارد می کند!
bltصدا و سیما : صبح و خبر؛ محکومیت تحریم انصارالله و رسوایی خون های آلوده
bltمهر نیوز : آمریکا و اُبهتی که فرو ریخت/ شمارش معکوس برای استیضاح ترامپ
bltصدا و سیما : مهمترین عناوین روزنامه های هند
bltروز نو : آیا احتمال جنگ ایران و آمریکا در روز های پایانی ترامپ وجود دارد؟
bltمهر نیوز : ایران باید به دنبال محاکمه عاملان ترور شهید سلیمانی باشد
bltجام جم آنلاین : اندر حکایت رای ممتنع بغداد!
bltمشرق نیوز : لوموند: آمریکا ثابت کرد قادر به کاهش نفوذ ایران نیست
bltفردا نیوز : شکست آمریکا از ایران در سال 2020
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط




 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.