اثر تغییر قاعده بازی در بورس

اثر تغییر قاعده بازی در بورس
به گفته کارشناسان، دامنه نوسان نامتقارن با تقویت جریان سوداگرانه تقاضا فقط شوکی مقطعی به بازار سهام وارد می کند
اثر تغییر قاعده بازی در بورس

به گزارش پایگاه 598 به نقل از همشهری: به گفته کارشناسان، دامنه نوسان نامتقارن با تقویت جریان سوداگرانه تقاضا فقط شوکی مقطعی به بازار سهام وارد می کند

با دامنه دار شدن نزول شاخص های بورس موضوع نجات بورس و جلوگیری از نزول بیشتر بازار سهام اهمیت بیشتری پیدا کرده است. با تازه ترین تصمیم شورای بورس، یکی از مهم ترین مولفه های سرمایه گذاری برای سهامداران برای ششمین بار در 15سال گذشته تغییر کرد تا شاید از این طریق جلوی نزول بورس گرفته شود. با این حال کارشناسان بر این باورند چنین تصمیم هایی صرفا می تواند یک شوک مقطعی به بازار وارد کند.

با نظر شورای بورس قرار است دامنه نوسان قیمت سهام از شنبه 25بهمن در بورس تغییر کند.

سابقه تغییر دامنه نوسان

از سال1384 تاکنون دامنه نوسان قیمت سهام در بورس 5بار تغییرکرده است.در ابتدای دهه 80دامنه نوسان قیمت سهام شرکت های بورس2درصد بود، اما در سال84 به 3درصد افزایش یافت. روند افزایش دامنه نوسان بعد از سال84 و نزول سنگین بورس بعد از انتخابات ریاست جمهوری شتاب بیشتری گرفت و در طول سال های نیمه دوم دهه80 خورشیدی دامنه نوسان قیمت سهام به ترتیب به 5/3، 4، 5/4 و 5درصد رسید.

بازخوانی تجربه دامنه نوسان غیرمتقارن

در میانه این تغییرات اعمال شده در دامنه نوسان، پیش تر یک بار شاهد اعمال دامنه نوسان غیرمتقارن در بورس بوده ایم. بعد از برگزاری نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال1384 شاخص بورس تهران با افت سنگینی مواجه و موجب شد تا مقامات وقت بازار سرمایه تصمیم بگیرند برای نخستین بار از دامنه نوسان نامتقارن در بازار سرمایه استفاده کنند.

در آن زمان دامنه نوسان قیمت سهام برخی از شرکت ها به مثبت 12.5درصد و منفی 2درصد تغییر کرد تا شاید جلوی نزول سنگین بورس گرفته شود اما این اقدام به سفته بازی در بورس دامن زد؛ چنان که بعد از چند روز صعود، صف های سنگینی برای فروش سهام شرکت ها ایجاد شد و بساط دامنه نوسان نامتقارن را در بازار سرمایه برچید. با وجود تجربه شکست خورده دهه 80شورای بورس شنبه شب، بار دیگر به اعمال دامنه نوسان متقارن در بورس رأی داد.

تصمیم چالش برانگیز

از جنبه اجرایی موضوع دامنه نوسان همواره موضوعی چالش بر انگیز در بازار سرمایه بوده؛ زیرا اغلب تحلیلگران کهنه کار بازار سرمایه نه تنها اعتقادی به دامنه نوسان و حجم مبنا در شرایط صعودی و نزولی بازار سهام ندارند، بلکه بر این باورند که یکی از دلایلی که بازار سهام ایران در دوره های بلندمدت دچار صعود ها و نزول های افراطی و فرسایشی می شود وجود دامنه نوسان است.

اثر تغییر قاعده بازی در بورس

به زعم آنان، همچنین یکی از علل بروز پدیده صف نشینی و غلبه هیجان بر تحلیل در بازار سهام، وجود دامنه نوسان قیمت است و در نتیجه برای ایجاد تعادل در بورس دامنه نوسان یا باید حذف شود یا افزایش یابد. موضوعی که در طول سال های گذشته همواره با مقاومت مقامات ارشد بازار سرمایه مواجه شده، حالا اما مقامات بازار سرمایه تحت تأثیر فشار هایی عمدتا سیاسی و اجتماعی، تصمیم گرفته اند تا تغییراتی در دامنه نوسان قیمت سهام شرکت ها به روش نامتقارن ایجاد کنند،

اما نه به این دلیل که بر کارایی بازار سهام اضافه کنند، بلکه احتمالا به این علت که با ایجاد شوک های مقطعی جلوی نزول بیشتر را بگیرند یا فرصت خروج برای غیرحرفه ای ها را فراهم کنند؛ زیرا با استفاده از مقررات جدید، میزان نوسان قیمت سهام شرکت های بورس در زمان رشد بیشتر از زمان نزول است و همین عامل موجب می شود از نزول بیشتر شاخص ها جلوگیری شود. به باور کارشناسان؛ مقررات جدید با تقویت جریان سوداگرانه تقاضا، فقط شوکی مقطعی به بورس وارد خواهد کرد. یعنی احتمالا همان اتفاق دهه80 باردیگر تجربه خواهد شد.

مزایا و معایب تغییرات دامنه نوسان

در طول سال های گذشته چالش های زیادی در حوزه سیاستگذاری دامنه نوسان وجود داشته، برخی پژوهشگران بر اجرای حد نوسان سهام تأکید دارند، اما برخی دیگر به آثار منفی آن اشاره می کنند. با وجود این، در اغلب کشورها در طول زمان و با رشد بازارهای مالی دامنه نوسان قیمت سهام افزایش یافته است. به طور کلی، اعمال دامنه مجاز نوسان روزانه، فواید و مضراتی دارد.

از فواید آن می توان به کاهش تلاطم بازار، محافظت از سرمایه گذاران، جلوگیری از بروز بحران های مالی، حفظ بازار و کاهش دستکاری قیمت اشاره کرد. همچنین تأخیر در کشف قیمت، عکس العمل بیش از اندازه، دخالت در معاملات، کاهش نوسان ها و اثر ربایشی از مضرات اعمال دامنه نوسان مجاز نرمال به شمار می روند.اگرچه دامنه نوسان در ابعاد مختلفی در بازارهای سهام دنیا به کار گرفته می شود، اما محدوده این دامنه نوسان در اغلب کشور ها یا بسیار بالاتر از ایران بوده، یا درحال افزایش و بین 20تا 60درصد است.

حتی در بسیاری ازکشورها که بازارهای سهام توسعه یافته تری دارند مانند آلمان و آمریکا دامنه نوسان تا حدود زیادی حذف شده و فقط در موارد خاصی از دامنه های نوسان 50درصدی در مواقع اضطراری استفاده می شود.به طور مثال، در فرانسه دامنه نوسان در محدوده 10تا 20، ژاپن10تا 60، مالزی 30، بلژیک، آرژانتین، مکزیک، اکوادور، فنلاند، هند، پرتغال و بسیاری دیگر از کشور ها بین10تا 15درصد است یا حتی کشور هایی مانند ایرلند، برزیل و یونان با روش هایی درحال حذف دامنه نوسان هستند و درتلاشند از دامنه نوسان، عمدتا در مواقع اضطراری با دامنه های بالا استفاده کنند.

کارشناسان چه می گویند؟

کارشناسان می گویند: اگرچه احتمالا اعمال قاعده بازی تازه در کوتاه مدت به بازار شوک مثبت وارد می کند، اما نمی تواند تصمیمی زیرساختی برای بازار سرمایه تلقی شود. نیما آزادی، تحلیلگر بازار سرمایه ضمن بازخوانی تجربه گذشته در این باره نوشت: در دهه80 اعمال دامنه نوسان نامتقارن در طول 3 روز صف های سنگینی برای خرید سهام ایجاد کرده، اما از روز سوم به بعد قیمت سهام شرکت ها که تا 40درصد رشد کرده بود با نزول سنگین مواجه شدند و خریداران اصطلاحا سهام شرکت ها را خالی کردند.

در آن دوره ماه ها گذشت و صف های فروش سهام این شرکت ها از بین نرفت در نتیجه قانون گذاران مجبور شدند قانون جدیدی به نام گره معاملاتی اختراع کنند که این قانون هم از کارایی لازم برخوردار نبود. به گفته آزادی، این مدل تصمیمات برای کوتاه مدت قطعاً شوک ایجاد می کند، اما بازار سهام نیازمند تصمیمات اصولی و منطقی برای میان مدت است.

علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی هم در این باره نوشت: بازی با دامنه نوسان و حجم مبنا راهکار مؤثری نیست. اگر فقط 4 هفته شاخص کل بورس تا منفی 2درصد نزول پیدا کند مقدار شاخص به 800هزار واحد خواهد رسید. به گفته او، اگر حجم مبنا هم کاهش پیدا کند نقدشوندگی بازار به محاق می رود و بازار به نابازار تبدیل می شود؛ بنابراین راه حل مؤثر این است که دامنه نوسان بورس برداشته شود.

اما بهروز زندی فر، کارشناس بازار سرمایه برخلاف منتقدان معتقد است؛ ایجاد تغییرات در دامنه نوسان همراه با افزایش اعتبار و نیز جذابیت در قیمت ها سبب حرکت بازار به سمت مثبت می شوند. او با مثبت دانستن برایند تصمیم اخیر شورای بورس گفت: به طور قطع این تصمیم بازار را به سمت مثبت هدایت خواهد کرد.

امیر سیدی، مدیرعامل کارگزاری امین سهم هم با بیان اینکه بازار بدون دامنه و حجم مبنا ایده آل است گفت:حال که به هر دلیلی این حذف دامنه نوسان ممکن نیست می توان گفت؛ تغییرات جدید بازار را به نفع نگهداری سهام دچار مزیت می کند، دامنه نوسان متقارن به نفع کسی که دنبال کننده روند صفوف خرید یا فر وش است پیش می رود.او تأکید کرد: تغییرات فعلی دامنه نوسان نقد شوندگی بازار را تحت تأثیر قرار می دهد ولی از طرف دیگر صبر کردن در بازار را راحت تر می کند.

تغییرات جدید دامنه نوسان

محمدعلی دهقان، رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه از شنبه آینده دامنه نوسان جدید بورس مثبت 6درصد تا منفی 2درصد خواهد بود. اعلام کرده است: «قاعده جدید به این دلیل اعمال می شود که سرمایه گذاران فرصت بیشتری برای بررسی و تحلیل وضعیت سهام خود داشته باشند.» اما به باور اغلب کارشناسان؛ واضح است که تصمیم جدید شورای بورس برای به کارگیری دامنه نوسان نامتقارن با هدف جلوگیری از نزول بازار سهام اتخاذ شده، نزولی که ظرف چند ماه گذشته زمینه بروز اعتراض های اجتماعی را فراهم کرده است.

چنان که سایر مصوبات شورای بورس هم این موضوع را تأیید می کند. رئیس سازمان بورس اعلام کرده است: «شورای بورس به هیأت مدیره سازمان بورس مجوز داده تا حجم مبنا را هم متناسب با شرایط بازار تغییر دهد.» هنوز مشخص نیست آیا سازمان بورس تصمیمی برای تغییر حجم مبنا دارد یا خیر؟ اما مروری بر نظرات کارشناسان نشان می دهد اغلب آنان بر این باورند که قاعده حجم مبنا باید حذف شود

کلیدواژه های این خبر
کارایی   سفته   نوسان قیمت   همشهری   مقامات ارشد   اعتقادی   متقارن   مقررات جدید   مبنا   نزول   انتخابات ریاست جمهوری   بازار   سرمایه   بازار سرمایه   سرمایه گذاری   سیاسی و اجتماعی   سهامداران   شاخص کل بورس   فروش سهام  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «598» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
سهام عدالتی های کدام استان ها رکورددار ثبت نام در سجام هستند؟
ایرنا
به طور سنتی عادت به کنترل بازارها داریم/ زمان تغییرات نیست
عصر مالی
کاهش شاخص سهام/ خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت
دیده بان ایران
پیش بینی وضعیت بورس در ماه پایانی سال 99
افکار نیوز
وضعیت بورس در ماه پایانی سال 99 چگونه است؟
مشرق نیوز
رشد 2 درصدی شاخص بورس در بهمن ماه و در روزهای قرمز پوش بودن بازار
اقتصادگردان
بورس هفته آینده چگونه پیش بینی می شود ؟
جام نیوز
سهامداران زیان دیده بورس چه کنند؟
رویداد 24
هنوز اعتماد سهامداران خُرد در بازار سرمایه به صورت کامل جلب نشده
ایسنا
چرا دامنه نوسان نامتقارن بی اثر بود؟
میزان
بازار چشم انتظار برخورد با متخلفان بورسی
شعار سال
چرا بورس دوباره منفی شد؟
سیتنا
فعال شدن موج شناسایی سود در بازار سهام
تیک نیوز
آیا ترمز صعود بورس کشیده شده است؟
اتاق خبر
پیش بینی بورس امروز (99/11/27)
نامه نیوز
ترمز صعود بورس کشیده شد؟
اقتصاد آنلاین
پیش بینی وضعیت بورس امروز 27بهمن 99
مشرق نیوز
ایست بورس در مسیر صعود؟
دنیای اقتصاد
آینده بازار سرمایه از نگاه بنیادی و میان مدت تا بلند مدت امیدوار کننده است
پول نیوز
بازار سرمایه؛ جذاب ترین بازار برای سرمایه گذاری
عصر مالی
وضعیت بورس و بازار های موازی در آینده چگونه می شود؟
نامه نیوز
پیش بینی بورس پس از تغییر دامنه نوسان/ وضعیت آینده سهام عدالت
مرور نیوز
سودآوری بورس در میان مدت و بلندمدت| بررسی وضعیت بازار سرمایه در ماه های آینده
همشهری آنلاین
بورس در بلند مدت سودآورتر است!
اقتصاد آنلاین
مقایسه وضعیت بورس و بازارهای موازی در آینده
ایسنا
«دامنه نوسان نامتقارن» از نزول بورس جلوگیری خواهد کرد؟
میزان
دامنه نوسان از نزول بورس جلوگیری می کند؟
مشرق نیوز
بازی با دامنه نوسان/ تصمیم شورای بورس از نزول جلوگیری می کند؟
اسکان نیوز
سهام داران خُرد در چند قدمی اصل سرمایه
شعار سال
سهام داران خُرد در چند قدمی اصل سرمایه/ سوددهی در بازار بورس به سبدهای دارایی باز می گردد؟
رویداد 24
آینده بورس پس از تغییر دامنه نوسان
روز پلاس
سرنوشت بورس چه خواهد شد ؟
جام نیوز
بورس به کدام سمت می رود؟
میزان
سرنوشت بورس چه خواهد شد؟
آفتاب
وضعیت بورس در آینده چه خواهد شد؟
رویداد 24
آیا بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی ادامه دارد؟
پول نیوز
آیا روند صعودی شاخص بورس تداوم دارد؟
598
شاخص بورس در مدار صعود باقی می ماند؟
رویداد 24
آیا بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی تداوم دارد؟
بدر پرس
تقابل دیدگاه ها در بورس
فرارو
اخبار مرتبط
bltایرنا : سهام عدالتی های کدام استان ها رکورددار ثبت نام در سجام هستند؟
bltعصر مالی : به طور سنتی عادت به کنترل بازارها داریم/ زمان تغییرات نیست
bltدیده بان ایران : کاهش شاخص سهام/ خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت
bltافکار نیوز : پیش بینی وضعیت بورس در ماه پایانی سال 99
bltمشرق نیوز : وضعیت بورس در ماه پایانی سال 99 چگونه است؟
bltاقتصادگردان : رشد 2 درصدی شاخص بورس در بهمن ماه و در روزهای قرمز پوش بودن بازار
bltجام نیوز : بورس هفته آینده چگونه پیش بینی می شود ؟
bltرویداد 24 : سهامداران زیان دیده بورس چه کنند؟
bltایسنا : هنوز اعتماد سهامداران خُرد در بازار سرمایه به صورت کامل جلب نشده
bltمیزان : چرا دامنه نوسان نامتقارن بی اثر بود؟
bltشعار سال : بازار چشم انتظار برخورد با متخلفان بورسی
bltسیتنا : چرا بورس دوباره منفی شد؟
bltتیک نیوز : فعال شدن موج شناسایی سود در بازار سهام
bltاتاق خبر : آیا ترمز صعود بورس کشیده شده است؟
bltنامه نیوز : پیش بینی بورس امروز (99/11/27)
bltاقتصاد آنلاین : ترمز صعود بورس کشیده شد؟
bltمشرق نیوز : پیش بینی وضعیت بورس امروز 27بهمن 99
bltدنیای اقتصاد : ایست بورس در مسیر صعود؟
bltپول نیوز : آینده بازار سرمایه از نگاه بنیادی و میان مدت تا بلند مدت امیدوار کننده است
bltعصر مالی : بازار سرمایه؛ جذاب ترین بازار برای سرمایه گذاری
bltنامه نیوز : وضعیت بورس و بازار های موازی در آینده چگونه می شود؟
bltمرور نیوز : پیش بینی بورس پس از تغییر دامنه نوسان/ وضعیت آینده سهام عدالت
bltهمشهری آنلاین : سودآوری بورس در میان مدت و بلندمدت| بررسی وضعیت بازار سرمایه در ماه های آینده
bltاقتصاد آنلاین : بورس در بلند مدت سودآورتر است!
bltایسنا : مقایسه وضعیت بورس و بازارهای موازی در آینده
bltمیزان : «دامنه نوسان نامتقارن» از نزول بورس جلوگیری خواهد کرد؟
bltمشرق نیوز : دامنه نوسان از نزول بورس جلوگیری می کند؟
bltاسکان نیوز : بازی با دامنه نوسان/ تصمیم شورای بورس از نزول جلوگیری می کند؟
bltشعار سال : سهام داران خُرد در چند قدمی اصل سرمایه
bltرویداد 24 : سهام داران خُرد در چند قدمی اصل سرمایه/ سوددهی در بازار بورس به سبدهای دارایی باز می گردد؟
bltروز پلاس : آینده بورس پس از تغییر دامنه نوسان
bltجام نیوز : سرنوشت بورس چه خواهد شد ؟
bltمیزان : بورس به کدام سمت می رود؟
bltآفتاب : سرنوشت بورس چه خواهد شد؟
bltرویداد 24 : وضعیت بورس در آینده چه خواهد شد؟
bltپول نیوز : آیا بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی ادامه دارد؟
blt598 : آیا روند صعودی شاخص بورس تداوم دارد؟
bltرویداد 24 : شاخص بورس در مدار صعود باقی می ماند؟
bltبدر پرس : آیا بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی تداوم دارد؟
bltفرارو : تقابل دیدگاه ها در بورس
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.