پیاز خام سلامت بدنتان را تضمین می کند

پیاز خام سلامت بدنتان را تضمین می کند
مردم نیوز:پیاز خواص و فواید بسیار زیادی دارد که در اکثر غذا ها هم کاربرد دارد. این ریشه ی پرخاصیت، سرشار از مواد مغذی برای بدن می باشد که استفاده از آن برای سلامتی بسیار مفید می باشد. امروز در این مطلب، قصد داریم فواید استفاده از پیاز را بررسی کنیم. با ما همراه باشید. پیاز، این ریشه ی ...
پیاز خام سلامت بدنتان را تضمین می کند

پیاز خام سلامت بدنتان را تضمین می کند مردم نيوز:پیاز خواص و فواید بسیار زیادی دارد که در اکثر غذا ها هم کاربرد دارد. این ریشه ی پرخاصیت، سرشار از مواد مغذی برای بدن می باشد که استفاده از آن برای سلامتی بسیار مفید می باشد. امروز در این مطلب، قصد داریم فواید استفاده از پیاز را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

پیاز، این ریشه ی پُرخاصیت

پیاز از نظر ارزش غذایی به دلیل دارا بودن قندها، ویتامین ها به ویژه و ویتامین ث، مواد معدنی بخصوص کلسیم، فسفر و پتاسیم دارای اهمیت است. پیاز خام سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی مفید و آنتی اکسیدان است. با مصرف پیاز خام به صورت روزانه می توانید مواد مفید زیادی را به بدنتان برسانید. پیاز یکی از قدیمی ترین سبزی ها در دنیا و ایران است که خاستگاه آن در ایران و افغانستان ذکر شده است؛ در ادامه با فواید پیاز آشنا خواهید شد.

یک فنجان پیاز خام خرد شده حاوی 15 گرم کربوهیدرات، 3 گرم فیبر، 2 گرم پروتئین، 7گرم شکر، ویتامین C، ویتامین B6 و منگنز است و فاقد هرگونه چربی و کلسترول است. میزان کالری 1 فنجان پیاز خام خرد شده 64 کالری است. در همین مقدار پیاز مقادیر کمی کلسیم، آهن، فولات، منیزیم، فسفر، پتاسیم، آنتی اکسیدان های کوئرستین و گوگرد هم یافت می شود.

1. کاهش خطر سرطان

پیاز دارای تاثیرات ضد سرطان است که میزان احتمال پیدایش سرطان در روده را کاهش داده و به میزان قابل توجهی خطر بروز سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد. سیر هم دارای ویژگی های مشابه است، بنابراین توصیه می کنیم پیاز و سیر هر دو را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

2. بهبود سلامت چشم

گوگرد در پیاز، سلامتی لنز چشم را بهبود می بخشد. پیازتولید یک پروتیین به نام گلوتاتین را تحریک می کند که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. سطوح بالاتر گلوتاتین به معنای کاهش خطر آب سیاه، انحطاط و آب مروارید است. سلنیوم در پیاز از ویتامین ایی در چشم حمایت می کند که از سلول ها چشم محافظت می کند.

فواید پیاز خام

3. تولید کلسترول خوب (HDL)

غالبا وقتی از این تاثیر شگفت آور پیاز بهره مند می شوید که آن را به صورت خام مصرف کنید، بنابراین این نکته را همیشه قبل از قرار دادن پیاز در رژیم غذایی تان به یاد بیاورید. راه آسان برای کمک به افزایش سطح کلسترول خوب (و بنابراین، کاهش سطح کلسترول بد) گذاشتن چند تکه از آن روی غذا است. برای بهره مندی بیش تر از خواص پیاز می توانید چند قطره آب لیمو نیز روی آن بچکانید.

4. افزایش انرژی

فیبر در پیاز، گوارش را کاهش می دهد و سطح انرژی را ثابت نگه می دارد. انولین در سبزیجات به حفظ بنیه کمک می کند.

5. بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

کورستین در پیاز باعث افزایش محتوای سلنیوم می شود. سلنیوم یک ماده معدنی است که میزان آن در پیاز بیش از سایر مواد غذایی است. سلنیوم به کاهش التهاب کمک کرده و عملکرد ایمنی را تحریک می کند و از واکنش های ایمنی پیشگیری می کند.

6. کاهش التهاب و مبارزه با عفونت ها

فلاونوئید ها و ترکیباتی که عامل بو و مزه ی تند و تیز پیاز (خام) هستند، باعث کاهش التهاب، چه داخل بدن و چه خارج از آن، می شوند. همان طور که احتمالا می دانید، التهاب یکی از عوامل ایجاد انواع بیماری ها در بدن تان است؛ از این رو، لازم است خوراکی هایی را که باعث کاهش التهاب می شوند (خوراکی هایی از قبیل چای سبز، یا بادام خام)، بیش از پیش در رژیم غذایی تان بگنجانید. به این ترتیب، یکی دیگر از خواص پیاز برای سلامتی، تاثیر قوی آن در کاهش التهاب است.

7. بهبود سلامت قلب

فلاونوئید موجود در پیاز قرمز می تواند به سلامت قلب کمک کند. همچنین غنی ازسولفور هستند که می توانند به جلوگیری از بیماری قلبی کمک کنند. کوارستین موجود در پیاز همچنین پتانسیل مبارزه با بیماری های قلبی را دارد. خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد که به سلامت قلب کمک می کند. پیازهم چنین می تواند سطح کلسترول را بهبود بخشد و این در نهایت به نفع قلب است.

8. بهبود سلامت جنسی

یکی از دارو های گیاهی است که در اوگاندا غربی برای مدیریت ناتوانی جنسی و اختلال عملکرد جنسی بکار می رود. خوردن آب پیاز با عسل به افزایش باروری در مردان کمک می کند.

9. تنظیم قند خون و جلوگیری از ابتلا به دیابت

کروم یکی دیگر از مواد ارزشمند موجود در پیاز و خواص پیاز است که باعث تنظیم بهتر و پایدارتر قند خون می شود. این مسئله در حفظ حساسیت طبیعی بدن در برابر انسولین و جلوگیری از دیابت، تنظیم اشتها و هم چنین جلوگیری از چاقی تاثیر مثبت دارد.

10. کاهش خطر بروز مسمومیت غذایی

پیاز دارای ترکیبات خاصی است که آنتی باکتریال هستند. در حقیقت بعد از بریدن پیاز آب آن خارج شده و بسیاری از انواع میکروارگانیسم هایی که باعث مسمومیت غذایی می شوند را از بین برده یا سرعت رشد آن ها را کم می کند.

11. سلامت استخوان

تاثیرات مفید پیاز برای سلامت استخوان ها تنها به میزان بالای کلسیم موجود در آن محدود نمی شود، بلکه هم چنین فلاونوئید های موجود در آن باعث می شوند کلسیم بتواند به سوی نقاطی خاص از بدن راه پیدا کند که بیش از سایر نقاط به آن نیاز دارند؛ بنابراین به عنوان یکی دیگر از خواص پیاز برای سلامتی می توان به خاصیت جلوگیری از پوکی استخوان اشاره کرد.

12. تسکین آسم، حساسیت ها و آرتروز

یکی از تاثیرات مفید و منحصربه فرد پیاز قرمز برای سلامتی (که آن چنان در پیاز سفید وجود ندارد) توانایی اش در بهبود وضعیت افرادی است که به آسم، آرتروز، و حساسیت مبتلا هستند. این مسئله نیز به دلیل وجود خواص ضد التهابی در همه ی انواع پیاز است؛ ولی این خاصیت پیاز دلیل دیگر نیز دارد: ترکیبی به نام اونیونین A باعث فرو خواباندن فعالیت سلول های دستگاه ایمنی می شود و به این طریق بیماری های مذکور را بهبود می بخشد.

13. بهبود سیستم ایمنی و درمان سرماخوردگی

پیازحاوی سلنیوم است که عملکرد سیستم ایمنی را تحریک می کند. همچنین مواد معدنی از واکنش ایمنی بیش از حد جلوگیری می کند که می تواند اثرات مضر داشته باشد. پیاز همچنین در روسیه داروی گیاهی محسوب و از آن ها برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شود.

14. افزایش اثربخشی ویتامین C در بدن

پیاز سرشار از ویتامین C است، ولی نکته ی مهم تر این است که فرآیند فعال شدن ویتامین C و عملکرد آن را در بدن تسهیل و بهبود می دهد. این خاصیت نه تنها باعث بهبود عملکرد ویتامین C موجود در خود پیاز می شود، بلکه عملکرد ویتامین C دریافتی از خوراکی های دیگر را نیز در بدن بهبود می بخشد.

این مسئله باعث بهبود وضعیت دستگاه ایمنی، پوست، قابلیت ارتجاعی بافت ها، سطح انرژی بدن و شادابی تان می شود. پژوهش هایی که در زمینه ی خواص پیاز برای سلامتی به عمل آمده اند، این مسئله را ثابت کرده اند که ویتامین C دریافتی از پیاز نسبت به ویتامین C موجود در دیگر منابع غذایی (مانند مرکبات) که از لحاظ نظری غنی تر هستند، مهم تر و کارآمدتر است.

15. بهبود وضعیت خواب

هموسیستئین Homocysteine آمینو اسیدی است که در بدن و با شکستن پروتئین ساخته می شود. مقدار زیاد آن مانع تولیدهورمون های سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین می شود که هر سه مسئول تثبیت روحیه، احساس خوب، اشتها و خواب هستند. پیاز سرشار از فولاتاست که مانع تولید بیش از حد هموسیستئین می شود؛ بنابراین مصرف مقدار کافی فولات برای پیشگیری از شدید شدن افسردگی ضروری است. کمبود فولات نیز منجر به خستگی و بروز مشکلات رشد می شود. در کنار همه این مزایا خوردن روزانه پیاز هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی به شما حس خوبی می دهد.

16. کمک به درمان تب

پیاز می تواند به عنوان یک جز غذا برای درمان تب مصرف شود. هم چنین می تواند مانع از خونریزی بینی شود، با توجه به گاز طبیعی خود، می تواند به لخته خونی (خارجی) کمک کند.

17. بهبود سلامت دهان

پیازحاوی (ترکیبات سولفور) است که به کاهش باکتری های مسبب پوسیدگی دندان کمک می کنند؛ و خوردن آن ها به صورت خام بهترین شکل ممکن است، چون آشپزی می تواند برخی از این ترکیبات مفید را از بین ببرد.

این سبزی غنی از ویتامین ث است که می تواند دندان را سالم نگه دارد، هم چنین معتقدند که پیاز می تواند درد دندان را تسکین دهد. با این حال، تحقیقات کمتری در مورد این موضوع وجود دارد، اما یک عیب پیاز این است که آن ها می توانند باعث تنفس بدبو شوند. در نتیجه دهان را بعد از مصرف پیاز به طور کامل بشویید، به خصوص اگر قرار است در جمعی حضور پیدا می کنید.

کلیدواژه های این خبر
عفونت   انرژی   ایمنی   کالری   مواد مغذی   کلسیم   خوراکی   فیبر   ماده معدنی   گوارش   کربوهیدرات   پتاسیم   ویتامین   مروارید   پروتئین   کلسترول بد   کلسترول خوب   رژیم درمانی   منگنز   لیمو   ویتامین ها   چربی   پیاز   آنتی اکسیدان   کلسترول   گوگرد   بادام خام   منیزیم   سرطان   مواد غذایی   پیشگیری   سیستم ایمنی   چای سبز   ایران و افغانستان   سرطان روده   آب سیاه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مردم نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
اهمیت مصرف این سبزیجات در فصل گرما
پزشکان بدون مرز
بهترین و سالمترین سبزیجات مناسب فصل گرما
میزان
سبزیجاتی مفیدی که در فصل گرما باید مصرف کنیم
روز پلاس
سبزیجاتی که در فصل گرما باید مصرف کنیم
همشهری آنلاین
سالم ترین سبزیجاتی که در فصل گرما باید مصرف کنید
آفتاب
فواید شاه بلوط برای زنان باردار
صبحانه با خبر
خواص شگفت انگیز شاه بلوط برای زنان باردار
سایت جماران
فواید بی نظیر شاه بلوط برای سلامتی
قدس آنلاین
مواد غذایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
مثلث
جوانی قلب با کدام مواد غذایی حفظ می شود؟
صدا و سیما
10 گزینه غذایی که قلب را جوان نگه می دارند
تندرست نیوز
غذاهایی که قلب را جوان نگه می دارند
پارسینه
چرا باید برنج قهوه ای را حتما بخوریم؟
رویداد 24
برنج قهوه ایی چه تفاوتی با برنج سفید دارد؟
رکنا نت
با این مواد غذایی سن قلب تان را پایین بیاورید
دنیای اقتصاد
قلبی جوان با 10 گزینه غذایی
صدا و سیما
پیاز و فواید مصرف آن برای سلامتی
صدا و سیما
این مواد غذایی را بخورید تا قلبتان جوان بماند
برنا
با این خوراکی ها قلب تان را جوان نگه دارید
نامه نیوز
این خوراکی ها قلب را جوان نگه می دارند
رکنا نت
10 گزینه غذایی قلب را جوان نگه می دارند
شفا آنلاین
این 10 خوراکی برای جوان سازی قلب
ایران آنلاین
این 10خوراکی خوشمزه قلبتان را جوان نگه می دارد
تدبیر 24
10 گزینه غذایی برای جوان ماندن قلب
پارسینه
10 ماده غذایی قلب را جوان نگه می دارند
سلامت نیوز
10 خوراکی خوشمزه که قلب را جوان نگه می دارند
همشهری آنلاین
خواص میگو | فواید میگو برای کودکان | خواص معجزه آسای میگو
ساعت 24
17 بیماری که با پیازخام درمان می شود
پانا
خوراکی هایی با رنگ سفید که برای سلامت شما مناسب می باشد
سیمرغ
این خوراکی های سفید رنگ برای سلامت شما مفید هستند
سلامت نیوز
7 دلیل شگفت انگیز برای خوردن خرما
مثلث
برای سلامت بدنتان خرما بخورید+ 7دلیل
ساعت 24
فواید شگفت انگیز کره بادام زمینی
صدا و سیما
لطفا پیاز بخورید
تندرست نیوز
کینوا؛ منبعی مناسب برای تامین پروتئین
تابناک
لطفا پیاز بخورید به این دلایل ...
سیمرغ
درمان 17 بیماری با پیاز خام
رکنا نت
خواص پیاز خام که تا الان نمی دانستید
صبحانه با خبر
تضمین سلامتی بدن با استفاده از این ماده غذایی!/با این ماده پرخاصیت 17 بیماری را درمان کنید
برنا نیوز
درمان این17بیماری با پیاز خام
برنا
اخبار مرتبط
bltپزشکان بدون مرز : اهمیت مصرف این سبزیجات در فصل گرما
bltمیزان : بهترین و سالمترین سبزیجات مناسب فصل گرما
bltروز پلاس : سبزیجاتی مفیدی که در فصل گرما باید مصرف کنیم
bltهمشهری آنلاین : سبزیجاتی که در فصل گرما باید مصرف کنیم
bltآفتاب : سالم ترین سبزیجاتی که در فصل گرما باید مصرف کنید
bltصبحانه با خبر : فواید شاه بلوط برای زنان باردار
bltسایت جماران : خواص شگفت انگیز شاه بلوط برای زنان باردار
bltقدس آنلاین : فواید بی نظیر شاه بلوط برای سلامتی
bltمثلث : مواد غذایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
bltصدا و سیما : جوانی قلب با کدام مواد غذایی حفظ می شود؟
bltتندرست نیوز : 10 گزینه غذایی که قلب را جوان نگه می دارند
bltپارسینه : غذاهایی که قلب را جوان نگه می دارند
bltرویداد 24 : چرا باید برنج قهوه ای را حتما بخوریم؟
bltرکنا نت : برنج قهوه ایی چه تفاوتی با برنج سفید دارد؟
bltدنیای اقتصاد : با این مواد غذایی سن قلب تان را پایین بیاورید
bltصدا و سیما : قلبی جوان با 10 گزینه غذایی
bltصدا و سیما : پیاز و فواید مصرف آن برای سلامتی
bltبرنا : این مواد غذایی را بخورید تا قلبتان جوان بماند
bltنامه نیوز : با این خوراکی ها قلب تان را جوان نگه دارید
bltرکنا نت : این خوراکی ها قلب را جوان نگه می دارند
bltشفا آنلاین : 10 گزینه غذایی قلب را جوان نگه می دارند
bltایران آنلاین : این 10 خوراکی برای جوان سازی قلب
bltتدبیر 24 : این 10خوراکی خوشمزه قلبتان را جوان نگه می دارد
bltپارسینه : 10 گزینه غذایی برای جوان ماندن قلب
bltسلامت نیوز : 10 ماده غذایی قلب را جوان نگه می دارند
bltهمشهری آنلاین : 10 خوراکی خوشمزه که قلب را جوان نگه می دارند
bltساعت 24 : خواص میگو | فواید میگو برای کودکان | خواص معجزه آسای میگو
bltپانا : 17 بیماری که با پیازخام درمان می شود
bltسیمرغ : خوراکی هایی با رنگ سفید که برای سلامت شما مناسب می باشد
bltسلامت نیوز : این خوراکی های سفید رنگ برای سلامت شما مفید هستند
bltمثلث : 7 دلیل شگفت انگیز برای خوردن خرما
bltساعت 24 : برای سلامت بدنتان خرما بخورید+ 7دلیل
bltصدا و سیما : فواید شگفت انگیز کره بادام زمینی
bltتندرست نیوز : لطفا پیاز بخورید
bltتابناک : کینوا؛ منبعی مناسب برای تامین پروتئین
bltسیمرغ : لطفا پیاز بخورید به این دلایل ...
bltرکنا نت : درمان 17 بیماری با پیاز خام
bltصبحانه با خبر : خواص پیاز خام که تا الان نمی دانستید
bltبرنا نیوز : تضمین سلامتی بدن با استفاده از این ماده غذایی!/با این ماده پرخاصیت 17 بیماری را درمان کنید
bltبرنا : درمان این17بیماری با پیاز خام
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.