آمریکا و بازآفرینی داعش در عراق و سوریه

آمریکا و بازآفرینی داعش در عراق و سوریه
بغداد – ایرنا – بعد از قریب به دو سال از بازپس گیری منطقه «باغوز» آخرین پایگاه گروه تروریستی داعش در استان دیرالزور در شرق سوریه، تحرکات این گروه تروریستی در ماه های اخیر در حومه پایگاه های نظامی آمریکا در نوار مرزی عراق و سوریه به نحو محسوسی بیشتر شده است.
آمریکا و بازآفرینی داعش در عراق و سوریه

به گزارش ایرنا، در خصوص علت از سرگیری تحرکات داعش دیدگاه های مختلفی بیان شده اما آنچه بیش از هرچیز تعجب بر انگیز است اینکه فعالیت این گروه تروریستی در حومه دو پایگاه «التنف» در شرق سوریه و «عین الاسد» در غرب عراق که نیروهای آمریکایی در آنجا مستقر هستند، اتفاق افتاده و آمریکایی ها نسبت به این تحرکات تروریستی، هیچ گونه واکنشی نشان نداده اند.

این درحالیست که آمریکایی ها همواره در تبلیغات رسانه ای کذب خویش، فلسفه حضور غیر قانونی خود را در عراق و سوریه مبارزه با تروریسم اعلام کرده اند.

ارتش آمریکا از سال 2014 بدون کسب اجازه از دولت قانونی سوریه بخشی از خاک این کشور را اشغال و در مارس 2016 پایگاه غیر قانونی التنف را ایجاد کرد و در عراق نیز براساس قانون پارلمان این کشور مصوب پنجم ژانویه 2020 (15 دیماه 98) حضور نظامی آمریکا در خاک این کشور غیر قانونی عنوان شده است.

نیروهای اشغالگر آمریکایی نه تنها به وظایف خود در ادعای مبارزه با تروریسم عمل نکرده بلکه بالعکس نیروهای بومی مبارزه با تروریسم را در منطقه هدف قرار داده تا به شهادت بسیاری از صاحب نظران بین المللی و منطقه ای، زمینه بازآفرینی مجدد گروه تروریستی داعش را در سوریه و عراق فراهم کنند.

همکاری صهیونیستها برای بازآفرینی داعش

حملات هوایی رژیم صهیونیستی در 13 ژانویه جاری به نیروهای مرزبانی سوریه در منطقه مرزی «البوکمال» در استان دیرالزور (شرق سوریه) به اعتقاد بسیاری بی ارتباط با تحرک بخشیدن مجدد به داعش نیست.

نیروهای رژیم صهیونیستی با پشتیبانی آمریکایی ها به این حملات دست زده و طبق گزارش ها یک سوری در این حمله شهید و 14 تن دیگر زخمی شدند، البته منابع نزدیک به غربی ها تعداد تلفات این حمله را به مراتب بیشتر عنوان کرده اند.

صهیونیست ها رسما اعلام کردند که در حمله به سوریه از اطلاعات ارایه شده از سوی آمریکا استفاده می کنند برخی منابع خبری مانند تلویزیون «المیادین» با اشاره به زمانبندی نزدیک حمله با دیدار اخیر رییس موساد و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا ، گفته اند که این حمله هوایی با هماهنگی کامل بین صهیونیست ها و آمریکایی ها صورت گرفته است.

پمپئو بعد از این دیدار بود که در کنفرانس خبری حاضر شد و ادعای طنز گونه وابستگی القاعده و داعش را به جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد، ادعایی که روس ها آن را شبیه جوک خواندند.

پمپئو در این کنفرانس خبری، بدون اشاره به بازیافت گروه تروریستی داعش در زیر پوشش حمایتی آمریکا در شرق سوریه و غرب عراق، فقط علیه ایران عقده گشایی کرد.

این درحالی است که بسیاری از کشورهای جهان و سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد با اشاره به تحرکات گسترده داعش در نوار مرزی عراق و سوریه به شدت از تصمیم مجدد آمریکا برای بازآفرینی داعش ابراز نگرانی کرده اند.

آنچه بیش از همه بر این نگرانی ها دامن زده اقدام اخیر آمریکا در الحاق رژیم صهیونیستی به فرماندهی نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه (سنتکام) است که همکاری بین آنها برای محدود کردن نیروهای بومی ضد تروریستی و در مقابل، تقویت احتمالی تروریسم را در منطقه بیشتر خواهد کرد.

«فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه در گفت وگو با تعدادی از رسانه های فرانسوی، هفته گذشته از احتمال ظهور مجدد گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه ابراز نگرانی کرد.

وی گفته است که فرانسه اعتقاد دارد که داعش همچنان در عراق و سوریه وجود دارد و احتمالا قصد ظهور مجدد دارد.

پارلی ادامه داد که بعد از بازپس گیری آخرین پایگاه داعش در منطقه باغوز سوریه (در مارس 2019)، این گروه تروریستی فعالیت خود را اخیرا بازیافته است.

روس ها نیز به شدت با تلاش های صورت گرفته برای بازآفرینی مجدد گروه تروریستی داعش در سوریه اعلام مخالفت شدید کرده و گفته اند که در برابر این تلاش ها می ایستند.

در همین راستا «فلادیمیر فورنکوف» رییس دفتر مبارزه با تروریسم سازمان ملل در نشست اخیر شورای امنیت در 12 ژانویه گذشته که به ریاست دوره ای تونس برگزار شد تاکید کرد که داعش همچنان در عراق و سوریه یک تهدید به شمار می رود و در حال دست زدن به تعرض ها و بازیافت توانمندی هایش است.

تحریم فرماندهان مقاومت در راستای تلاش آمریکا برای بازسازی توان تروریست ها ارزیابی می شود این اظهارات با واقعیت های منطقه در ماه های اخیر نیز همخوانی دارد، به طور مثال این گروه تروریستی در دوم ژانویه گذشته در یک اقدام تروریستی، 40 تن از نیروهای نظامی سوریه را در منطقه دیرالزور به شهادت رساند.

این گروه تروریستی پیش از این نیز در آوریل 2020 در اقدام تروریستی دیگری 27 نیروی نظامی سوریه را در منطقه بیابانی «السخنه» به شهادت رساند.

هسته های این گروه تروریستی در این مدت به طور منظم دست به تحرکات مختلف تروریستی در نوار مرزی عراق و سوریه زده اند؛ امری که باعث شده است که نیروهای مسلح عراق از جمله الحشد الشعبی در طول یکسال گذشته، چند عملیات امنیتی در غرب عراق اجرا کنند.

ولادیمیر فورنکوف رییس دفتر مبارزه با تروریسم سازمان ملل قبلا نیز در گزارشی در 25 اوت 2020 در شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرده بود که داعش توانسته است با جذب 10 هزار جنگجو در سوریه، خود را بازسازی کند.

نگرانی از تکرار تجربه شرق سوریه علیه الحشد الشعبی

بعد از حمله هوایی رژیم صهیونیستی علیه نیروهای مرزبانی سوریه که با پشتیباتی آمریکایی ها صورت گرفت و فضا را برای تحرکات داعش در شرق سوریه فراهم کرد این نگرانی وجود دارد که صهیونیست ها و آمریکایی ها به حملات مشابه علیه نیروهای مسلح عراقی خصوصا الحشد الشعبی در غرب عراق دست بزنند.

خبرگزاری «المعلومه» بعد از بمباران اخیر رژیم صهیونیستی علیه مواضع نظامی سوریه در نوار مرزی شرق این کشور، به نقل از منابع امنیتی عراق گزارش کرده است که احتمالا حملات مشابه علیه نیروهای الحشد الشعبی در غرب عراق رخ دهد.

بمباران مناطق مرزی عراق و سوریه توسط صهیونیست ها ورود تروریست ها به داخل عراق را آسان خواهد کرد طبق گزارش این رسانه، این حملات باعث می شود که نوار مرزی از دو طرف شکسته و تضعیف شده و فضای مناسبی برای ورود تروریست ها به داخل عراق فراهم شود.

منابع امنیتی عراق به این خبرگزاری گفته اند که طبق گزارش های اطلاعاتی نیروهای آمریکایی با همکاری نیروهای قسد اخیرا توانسته اند 12 هزار تن از عناصر داعشی که در بین آنها سرکرده های این گروه تروریستی هستند را از داخل اردوگاه «هول» در شرق سوریه با خود ببرند.

این منبع خبری عراقی تاکید کرده است که بردن عناصر داعش از داخل اردوگاه هول به معنی تلاش مجدد آمریکا برای بازآفرینی داعش در پهنه دو کشور عراق و سوریه است.

باز آفرینی داعش برای توجیه حضور نظامی آمریکا

همانند تجربه 2014 که داعش بهانه ای برای بازگشت مجدد نظامی آمریکا به عراق شد، این اعتقاد وجود دارد که آمریکایی ها به همین بهانه، این بار در صدد توجیه ادامه حضور نظامی خود هستند.

به اعتراف «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه وقت آمریکا در دولت «باراک اوباما»، واشنگتن گروه تروریستی داعش را در فاصله 2011 تا 2014 پرورش و ساخت تا بازگشت نظامیان آمریکایی را به کشور عراق توجیه کند.

آمریکایی ها که از مذاکرات 2008 که منجر به توافقنامه راهبردی بین واشنگتن و بغداد شد نتوانسته بودند، عراقی ها را به ایجاد پایگاه نظامی و حضور دائمی نظامی خود در این کشور متقاعد کنند و ناچار شدند، ذلت بارانه در 2011 خاک عراق را ترک کنند، این بار، می کوشند که حضور بلندمدت خود را ولو در حد پایگاه های معدود و نیروهای محدود به تهدید وجودی داعش به عنوان یک تهدید ناتمام مرتبط کنند.

بر همین اساس، حفظ پایگاه «التنف» در سوریه و عین الاسد و «الحریر» در غرب و شمال عراق به عنوان دو راهبرد آمریکا برای حضور طولانی مدت در منطقه ترسیم شده است.

روی همین اصل است که صاحب نظران عراقی وجود حتی یک نظامی آمریکایی در خاک این کشور – بویژه بعد از جنایت 13 دی ماه 98 آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» و «حاج ابومهدی المهندس» فرماندهان عملیات پیروزی بر داعش- را تهدید بالفعل برای امنیت، استقلال و حاکمیت ملی عراق می دانند.

پایان داعش به پایان حضور نظامی آمریکا گره خورده است

به دنبال نگرانی های گسترده بین المللی و منطقه ای از بازآفرینی داعش، صداها در داخل عراق اخیرا برای پایان بخشیدن به حضور نظامی آمریکا در کشور بیشتر شده است.

این اعتقاد در عراق وجود دارد که پایان دادن به تحرکات تروریستی داعش به طور مستقیم با پایان بخشیدن به حضور نظامی آمریکا در عراق و سوریه گره خورده بر همین اساس، درخواست ها از بغداد برای اجرایی کردن قانون پارلمان عراق جهت اخراج نیروهای آمریکایی بیشتر شده است.

مجلس عراق 15 دی ماه 98 قانون اخراج نظامیان آمریکایی را تصویب کرد در این چارچوب رهبران سیاسی و صاحب نظران عراقی، اقدامات آمریکا در گنجاندن نام رییس و معاون رییس سازمان الحشد الشعبی در فهرست تحریم های آمریکایی را گامی برای بسترسازی بیشتر با هدف بازآفرینی داعش دانسته اند.

آمریکا در طول یکسال گذشته علاوه بر «فالح الفیاض» رییس و «ابوفدک المحمداوی» معاون رییس الحشد الشعبی، فرماندهان اصلی مبارزه با تروریسم از جمله «هادی العامری»، «قیس الخزعلی»، «اکرم الکعبی» و گروه های مقاومت اسلامی که هسته اصلی الحشد الشعبی در مبارزه با تروریسم هستند را در فهرست های تحریم خود جای داده است.

برخی از صاحب نظران و رهبران سیاسی عراق پیش بینی کرده اند که آمریکا با هدف بازآفرینی داعش، الحشد الشعبی را در فهرست تحریم ها بگنجاند تا بیش از پیش این نیروی نظامی را در مبارزه با تروریسم محدود کند.

برهمین اساس به دلیل این نگرانی های گسترده از بازآفرینی داعش، درخواست ها برای اخراج نظامیان آمریکایی درعراق نیز رو به تزاید گذاشته است.


کلیدواژه های این خبر
عراق   فرانسه   داعش   آمریکا   سوریه   گروه تروریستی   موساد   نظام جمهوری اسلامی ایران   وزیر امور خارجه آمریکا   کشورهای جهان   منطقه خاورمیانه   التنف   منابع خبری   منطقه مرزی   نیروهای آمریکایی   دیر الزور   وزیر دفاع فرانسه   نوار مرزی عراق   نیروهای بومی   تروریست   رژیم صهیونیستی   حمله به سوریه   تبلیغات   پارلمان   فلسفه   سازمان ملل متحد   حمله هوایی   سازمان های بین المللی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایرنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
دولت عراق مسئول عواقب عدم اخراج فوری نیروهای آمریکایی است
خبرگزاری حوزه
درخواست دمشق از شورای امنیت برای اقدام فوری
شعار سال
عشایر الانبار عراق: آمریکا برای رخنه کردن تروریستها تلاش می کند
ایرنا
اعضای پارلمان عراق خواستار تحقیق پیرامون حمله هوایی آمریکا شدند
جوان آنلاین
جزئیات بیشتر از انهدام کشتی رژیم صهیونیستی در دریای عمان
خبرگزاری بسیج
جزئیات بیشتر از انهدام کشتی اسرائیل در دریای عمان/ کشتی متعلق به که بود؟ +جزئیات حمله
هم اندیشی
اهداف پشت پرده آمریکا از حمله به مقرهای مقاومت
مردم نیوز
نقش بن سلمان در حاکمیت عربستان به پایان رسید/ بایدن به دنبال طرح خود در سال 2005 است/ صدها تن از نیروهای تروریستی داعش و نیروهای فراری حزب بعث در منطقه جابجا شدند
برنا نیوز
واکاوی حمله آمریکا در مرز عراق و سوریه؛ بایدن شبیه ادعاهایش نبود
تسنیم
کاظمی قمی: آمریکا به دنبال تحمیل هژمونی خود بر عراق و سوریه است
تسنیم
آفت منطقه کیست؟ ایران یا آمریکا
شعار سال
آمریکا به دنبال تحمیل هژمونی خود بر عراق و سوریه است
مشرق نیوز
شکایت سوریه از آمریکا به دبیرکل و شورای امنیت سازمان ملل
ایرنا
گروه های افراطی در جوار مرزهای ایران به چه کاری مشغولند؟
خبرآنلاین
حمله آمریکا به مرز سوریه و عراق برای حمایت از تروریستها است
ایرنا
آمریکا سطح تهدید علیه نظامیانش در عراق را از بیم انتقام افزایش داد
العالم
تلاش بایدن برای احیای داعش در سوریه و عراق
شهدای ایران
جنبش نجباء:مرتکبان و تسهیل گران حمله به مرزبانان عراقی منتظر پاسخی سخت باشند
سایت جماران
پیام نظامی بایدن برای خاورمیانه
همشهری آنلاین
ایران یا ناتو؛ آفت امنیت منطقه کیست؟
ایرنا
عصائب اهل الحق: تنها راه تحقق ثبات عراق، خروج نظامیان آمریکایی است
ایرنا
بایدن پشت به پشت داعش و تل آویو
جوان آنلاین
واکنش سوریه به تجاوز نظامی آمریکا
شبکه خبر
خرسندی رژیم صهیونیستی از تجاوز آمریکا به خاک سوریه
روز پلاس
حمله هوایی آمریکا به سوریه ، نماد جنگ افروزی دولت بایدن
شبکه الکوثر
سوریه از آمریکا خواست، رویکرد خصمانه خود را تغییر دهد
ایرنا
حمایت انگلیس از تجاوز آمریکا به خاک سوریه
مشرق نیوز
سازمان تروریستی سنتکام : حمله به سوریه با دستور بایدن بود
صدا و سیما
حمله هوایی آمریکا به مرز عراق و سوریه/ اولین اقدام نظامی آمریکا به دستور بایدن انجام شد
آریا
سردار جلالی: استراتژی بایدن بازتولید داعش است
مثلث
سردار جلالی: شعار های مبارزه با داعش از سوی کاخ سفید مضحک است
تسنیم
سردار جلالی: هدف آمریکا از ایجاد و تجهیز داعش، ایجاد یک منطقه حائل بین ایران و رژیم صهیونیستی بود / استراتژی بایدن بازتولید داعش در سوریه و عراق است
خرداد نیوز
سردار جلالی: بایدن به دنبال بازتولید داعش است
قدس آنلاین
علمای مسلمان: اداره اردوگاه های داعش در سوریه، بر عهده موساد است
پایداری ملی
پیامدهای دوتصمیم نظامی ناتو وآمریکا در عراق و عربستان
ساعت 24
امام جمعه نجف: ماجراجویی علیه لبنان یا ایران خودکشی حتمی اسرائیل است
عصر ایران
جنگ شود، اسرائیل چیز هایی را که ندیده خواهد دید
جوان آنلاین
عمارت خفته داعش کجاست؟
شیعه نیوز
قدرتهای بزرگ از داعش برای برهم زدن امنیت منطقه حمایت می کنند
ایرنا
بایدن داعش را کوک می کند
جام جم آنلاین
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری حوزه : دولت عراق مسئول عواقب عدم اخراج فوری نیروهای آمریکایی است
bltشعار سال : درخواست دمشق از شورای امنیت برای اقدام فوری
bltایرنا : عشایر الانبار عراق: آمریکا برای رخنه کردن تروریستها تلاش می کند
bltجوان آنلاین : اعضای پارلمان عراق خواستار تحقیق پیرامون حمله هوایی آمریکا شدند
bltخبرگزاری بسیج : جزئیات بیشتر از انهدام کشتی رژیم صهیونیستی در دریای عمان
bltهم اندیشی : جزئیات بیشتر از انهدام کشتی اسرائیل در دریای عمان/ کشتی متعلق به که بود؟ +جزئیات حمله
bltمردم نیوز : اهداف پشت پرده آمریکا از حمله به مقرهای مقاومت
bltبرنا نیوز : نقش بن سلمان در حاکمیت عربستان به پایان رسید/ بایدن به دنبال طرح خود در سال 2005 است/ صدها تن از نیروهای تروریستی داعش و نیروهای فراری حزب بعث در منطقه جابجا شدند
bltتسنیم : واکاوی حمله آمریکا در مرز عراق و سوریه؛ بایدن شبیه ادعاهایش نبود
bltتسنیم : کاظمی قمی: آمریکا به دنبال تحمیل هژمونی خود بر عراق و سوریه است
bltشعار سال : آفت منطقه کیست؟ ایران یا آمریکا
bltمشرق نیوز : آمریکا به دنبال تحمیل هژمونی خود بر عراق و سوریه است
bltایرنا : شکایت سوریه از آمریکا به دبیرکل و شورای امنیت سازمان ملل
bltخبرآنلاین : گروه های افراطی در جوار مرزهای ایران به چه کاری مشغولند؟
bltایرنا : حمله آمریکا به مرز سوریه و عراق برای حمایت از تروریستها است
bltالعالم : آمریکا سطح تهدید علیه نظامیانش در عراق را از بیم انتقام افزایش داد
bltشهدای ایران : تلاش بایدن برای احیای داعش در سوریه و عراق
bltسایت جماران : جنبش نجباء:مرتکبان و تسهیل گران حمله به مرزبانان عراقی منتظر پاسخی سخت باشند
bltهمشهری آنلاین : پیام نظامی بایدن برای خاورمیانه
bltایرنا : ایران یا ناتو؛ آفت امنیت منطقه کیست؟
bltایرنا : عصائب اهل الحق: تنها راه تحقق ثبات عراق، خروج نظامیان آمریکایی است
bltجوان آنلاین : بایدن پشت به پشت داعش و تل آویو
bltشبکه خبر : واکنش سوریه به تجاوز نظامی آمریکا
bltروز پلاس : خرسندی رژیم صهیونیستی از تجاوز آمریکا به خاک سوریه
bltشبکه الکوثر : حمله هوایی آمریکا به سوریه ، نماد جنگ افروزی دولت بایدن
bltایرنا : سوریه از آمریکا خواست، رویکرد خصمانه خود را تغییر دهد
bltمشرق نیوز : حمایت انگلیس از تجاوز آمریکا به خاک سوریه
bltصدا و سیما : سازمان تروریستی سنتکام : حمله به سوریه با دستور بایدن بود
bltآریا : حمله هوایی آمریکا به مرز عراق و سوریه/ اولین اقدام نظامی آمریکا به دستور بایدن انجام شد
bltمثلث : سردار جلالی: استراتژی بایدن بازتولید داعش است
bltتسنیم : سردار جلالی: شعار های مبارزه با داعش از سوی کاخ سفید مضحک است
bltخرداد نیوز : سردار جلالی: هدف آمریکا از ایجاد و تجهیز داعش، ایجاد یک منطقه حائل بین ایران و رژیم صهیونیستی بود / استراتژی بایدن بازتولید داعش در سوریه و عراق است
bltقدس آنلاین : سردار جلالی: بایدن به دنبال بازتولید داعش است
bltپایداری ملی : علمای مسلمان: اداره اردوگاه های داعش در سوریه، بر عهده موساد است
bltساعت 24 : پیامدهای دوتصمیم نظامی ناتو وآمریکا در عراق و عربستان
bltعصر ایران : امام جمعه نجف: ماجراجویی علیه لبنان یا ایران خودکشی حتمی اسرائیل است
bltجوان آنلاین : جنگ شود، اسرائیل چیز هایی را که ندیده خواهد دید
bltشیعه نیوز : عمارت خفته داعش کجاست؟
bltایرنا : قدرتهای بزرگ از داعش برای برهم زدن امنیت منطقه حمایت می کنند
bltجام جم آنلاین : بایدن داعش را کوک می کند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.