راه اندازی مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی

راه اندازی مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی
آیین راه اندازی مرکز نوآوری و فناوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی برگزار شد تا زیست بوم فناوری و نوآوری این حوزه گسترده شود.
راه اندازی مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی

- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ کامبیز مهدی زاده مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، اسماعیل قادری فر رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی و علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در آیین راه اندازی مرکز نوآوری و فناوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی حضور داشتند.

کامبیز مهدیزاده، مدیر طرح توسعه نوآوریها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم با ایجاد بستری برای تبدیل ایده های نوآورانه و فناورانه به کسب وکارهای دانش بنیان و خلاق این حوزه گفت: با راه اندازی مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی، کشورمان یک گام به سوی بهره گیری نوآورانه از ظرفیت های نهان علوم و فناوری های زمین شناسی و زیست بومی برای خلق ارزش افزوده و اشتغال با کسب و کارهای نوآور و خلاق این حوزه ایجاد شد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به تسهیل ورود استارتاپ ها به حوزه زمین شناسی، عنوان کرد: در حال حاضر 53 شرکت دانش بنیان و فناور در حوزه های گوناگون زمین شناسی و معدن با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به فعالیت هستند. با راه اندازی این مرکز تخصصی، تعداد استارتاپ ها و شرکت های فناور این حوزه ها با همت جوانان این کشور، افزایش می یابد.

مهدی زاده با تأکید بر ضرورت توجه جدی تر به علوم و فناوری های زمین و رویکرد ویژه مدیریت کلان کشور به این حوزه، گفت: در اکثر کشور های دنیا وزارت زمین شناسی وجود دارد که این دال بر اهمیت ویژه به این علم است. در کشور نیز ما باید برای علوم پایه هزینه کنیم، نگاه کلان ما در کشور باید افزایش بودجه سالیانه ارگان های پژوهشی باشد.

وی افزود: برای تحقیق و توسعه برای علم و به دست آوردن اطلاعات پایه که اساس زمین شناسی و معدن است باید هزینه کرد. به خصوص سازمانی که کارش صحرایی و عملیاتی است.

مهدی زاده، راه اندازی مرکز نوآوری و فناوری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور را یک گام اثربخش در خلق ارزش افزوده از ظرفیت های نهفته کشورمان گفت: با ایجاد این مرکز، زمینه ای برای جان گرفتن توسعه کسب و کارهای استارتاپی حوزه زمین شناسی ایجاد شد. این رویداد مبارک برای جامعه زمین شناسی، زمینه ساز تحقق ایده ها و طرح های نوآورانه در این حوزه را فراهم می کند.

مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: با راه اندازی این مرکز، دوستداران زمین و واحدهای نوآور صاحب ایده در حوزه علوم زمین که فعالیت آنها از مرحله استارتاپی عبور کرده با حمایت معاونت علمی می توانند ایده های خود را تجاری کنند.

مهدی زاده، مهم ترین هدف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را حمایت زیرساختی از ایده های نو و تجاری سازی فناوری ها عنوان کرد و افزود: حمایت از ایده های نوآورانه و فناورانه مهم ترین رسالت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و امروز نیز با حمایت از راه اندازی این مرکز، بستری فراهم شد تا جوانان زمین شناس و خلاق که صاحب طرح های نو و فناور هستند، بتوانند در این مسیر حرکت کرده و گام های موثر در راه ارتقای این علم بردارند.

وی با اشاره به اهمیت علوم و فناوری های زمین در تحقق اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید گفت: باید بر فضاهای خالی در این عرصه تکیه کنیم و به دنبال تقاضاها و طرح های جدیدی برویم که پیش تر وجود نداشته اما نیاز به آن احساس می شود.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تأکید بر ضرورت گذار از اقتصاد نفتی و خام فروشی ادامه داد: برای توسعه کشور نیاز است از اقتصاد نفت پایه فاصله گرفته و به سمت اقتصاد فناورانه و دانش بنیان حرکت کنیم که این امر با ایجاد بستر و شرایط زیست بوم زمین شناسی میسر خواهد شد.

ایجاد پلی برای رسیدن دانش و نوآوری به بازار

در بخش دیگری از این مراسم، اسماعیل قادری فر، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تسهیل گری برای کسب وکارهای نوآور، خلاق و دانش بنیان در حوزه زمین شناسی را محور اصلی راه اندازی این مرکز نوآوری عنوان کرد و افزود: معاونت علمی به عنوان تسهیلگر بخش فناوری و نوآوری کشور با ایجاد زیست بوم نوآوری تلاش کرده است زیست بوم نوآوری در بخش های گوناگون کشور از جمله حوزه زمین شناسی و معدن را محقق کند.

وی راه اندازی شتابدهنده ها و مراکز نوآوری تخصصی را در همین راستا دانست و گفت: نسل نخست استارتاپ ها، خدمات دهندگان مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات بودند اما از سال 95 به این سو، با شکل گیری شتابدهنده ها و مراکز نوآوری تخصصی، استارتاپ ها، شرکت های خلاق و دانش بنیان به تمامی فناوری های پیشرفته راه یافته است.

قادری فر، هدف از ایجاد مراکز نوآوری را ایجاد بستری برای خلق ارزش افزوده از دانش عنوان کرد و گفت: این مراکز و دیگر حلقه های زنجیره نوآوری، دانش انباشته و متمرکز در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی همچون پژوهشگاه ها را با ایجاد شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها، به ارزش افزوده و اشتغال بدل می کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه حوزه زمین شناسی یکی از مزیت های سرزمینی کشورمان به شمار می رود ظرفیتی فراهم کنیم که نوآوری به این حوزه پیوند بخورد. بنابراین برای راه اندازی مرکز نوآوری در حوزه زمین شناسی از سال گذشته اقدام شد و با توجه به تراکم شرکت های دانش بنیان در تهران، تصمیم بر این شد که نخستین مرکز نوآوری در این حوزه در پایتخت شکل بگیرد البته شعب دیگر مراکز نوآوری در حوزه زمین شناسی نیز به زودی و در شهرهای دیگر راه اندازی خواهد شد.

رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری، ایجاد پلی میان دانش و بازار کار را مهم ترین هدف محوری این مرکز نوآوری دانست و گفت: می بایست از فرصت های پنهان اشتغال، ارزش افزوده و صادرات، با ورود بخش خصوصی و ایجاد مراکز نوآوری حمایت شود.

قادری فر با اشاره به ظرفیت و فرصت های کمتر توجه شده بسیار زیاد در تمامی عرصه های زمین شناسی عنوان کرد: از اکتشاف، استخراج و فراوری، مملو از فرصت های نوآورانه ای است که مرکز نوآوری با حضور راهبرهایی که بلد راه هستند، زمینه را برای تبدیل ایده های نوآورانه به کسب و کار و ظهور اقتصاد نوآورانه در حوزه فناوری های زمین شناسی فراهم خواهد ساخت.

فرصتی برای تکمیل زنجیره ارزش

علیرضا شهیدی، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ایجاد مرکز نوآوری را فرصتی برای تکمیل زنجیره ارزش در این حوزه دانست و افزود: با توجه به ظرفیت های نهفته زمین شناسی، جای خالی مرکز نوآوری در این حوزه به شدت، احساس می شد و با حمایتی که از سوی معاونت علمی و فناوری صورت گرفت امیدواریم تا شاهد نوآوری ها در این حوزه باشیم.

وی با اشاره به ضرورت فراهم آوردن بستری برای کمک به استفاده از مزیت های زمین شناختی کشورمان با تکیه به دانش و فناوری های روز گفت: تولید ثروت از طریق اکتشاف و صیانت از ثروت ملی با شناخت مخاطرات در این حوزه جزو اقداماتی است که در دستور کار داریم.

شهیدی، با تأکید بر ضرورت پررنگ شدن نقش زمین شناسی در اقتصاد کشور، ادامه داد: در حال حاضر بخش زمین شناسی به طور میانگین 7 تا 8 درصد در تولید ناخالص ملی کشور نقش دارد و تلاش می کنیم هم گام با توسعه جهانی به جایگاه واقعی کشور نزدیک شویم.

4 مرکز نوآوری خلاق و شتابدهی خوزستان گشایش یافت / ستاری: حرکت دانشگاه ها برای تحول جامعه سرعت می گیردراه اندازی کارخانه نوآوری آریا در پارک فناوری پردیسراه اندازی کانون های بسیج مهندسین صنعتی در استان فارس/ مرکز نوآوری دانشگاه فنی وحرفه ای افتتاح می شودجدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/


کلیدواژه های این خبر
دانش بنیان   فناوری   تجاری   معدن   اقتصاد دانش بنیان   استارت آپ   علوم پایه   ارزش افزوده   معاونت علمی   فناورانه   زیست بوم   اکتشاف   کامبیز   نوآوری   هزینه کرد   سازمان زمین شناسی   نوآورانه   اشتغال   اقتصاد   اخبار اجتماعی   معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری   شرکت دانش بنیان   زمین شناسی   تجاری سازی   معاون علمی و فناوری  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
بازگشت 2 هزار دانشجوی ایرانی از 100 دانشگاه برتر دنیا به کشور
عصر ایران
همکاری های بین المللی فناوری های زمین شناسی و معدن گسترش می یابد
ایرنا
همکاری های بین المللی در حوزه فناوری های زمین شناسی و معدن گسترش می یابد
اقتصاد آنلاین
ستاری خبر داد: بازگشت 2هزار دانشجوی ایرانی از صد دانشگاه برتر دنیا به کشور
ایسنا
بازار صادراتی شرکتهای دانش بنیان در کنیا گسترش می یابد
مهر نیوز
فاز نخست پارک علم و فناوری ایرانیان در" آیلند" آماده بهره برداری است
بانکداری ایرانی
کرمی: معاون علمی و فناوری در راس یک هیات تجاری و دانش بنیان به کنیا سفر کرد
خبرگزاری دانشجو
تکمیل فاز نخست پارک علم و فناوری ایرانیان در شهر آیلند
ایبنا
فاز نخست پارک علم و فناوری ایرانیان در شهر آیلند آماده بهره برداری است
حزب الله نیوز
روابط فناورانه ایران و ارمنستان گسترش می یابد
مهر نیوز
نفوذ فناوری به حوزه نشر و کتاب
ایران آنلاین
احداث پارک علم و فناوری ایران شتاب گرفت
مرآت نیوز
حضور بیش از 5 هزار شرکت دانش بنیان در نمایشگاه بین المللی نفت
شفاف نیوز
گسترش زیست بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور
سیتنا
زیست بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور گسترده تر می شود
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
ستاری: زیست بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور گسترده تر می شود
عصر پرس
بزرگ ترین مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو کشور افتتاح شد / فراخوانی برای رفع نیاز و ورود نوآوری به صنعت خودرو
خبرگزاری دانشجو
بزرگ ترین مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو کشور گشایش یافت
ایرنا
ستاری: ایجاد صنعت ارمغان حرکت های نوآورانه دانش بنیان ها برای خودروسازی است
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
جهانگیری: تقویت اقتصاد دانش بنیان باعث روند معکوس مهاجرت نخبگان شده است / لزوم رفع موانع پیش روی دانش بنیان ها
خبرگزاری دانشجو
10 شرکتی که فناوری های مکان محور را توسعه دادند بشناسیم
عصر پرس
رفع موانع پیش روی دانش بنیان ها ضروری است
مهر نیوز
10 شرکت دانش بنیان ژئوماتیک موفق به تجاری سازی محصول شدند
ایرنا
ابهام در فراخوان تاسیس کارخانه نوآوری بوشهر /ضرورت ورود نهادهای نظارتی
ایسنا
جشنواره جهادگران علم و فناوری سپاه امام رضا(ع) برپا می شود
تسنیم
راه اندازی مرکز اکتشافات معدنی
مردم نیوز
مرکز نوآوری زمین شناسی راه اندازی می شود
بازار نیوز
علوم و فناوری های زمین به اقتصاد دانش بنیان رونق می بخشد
ایران اکونومیست
اولین مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی راه اندازی شد
ایرنا
فعالیت شرکتهای دانش بنیان در حوزه زمین شناسی و اکتشافات معدنی
مهر نیوز
ایجاد پل ارتباطی میان دانش و بازار کار حوزه زمین شناسی و اکتشافات معدنی با توسعه مرکز نوآوری
ایسنا
گسترش حمایت از ایده های نوآورانه زمین شناسی با راه اندازی مرکز نوآوری تخصصی
ایسنا
مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی راه اندازی می شود
مهر نیوز
تولید واکسن ایرانی آنفولانزا در یک شرکت دانش بنیان بعد از 30 سال | نوبت حمایت مسئولان است
خبرگزاری حوزه
4 مرکز نوآوری خلاق خوزستان گشایش یافت
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
کارخانه های نوآوری شهر را هوشمند می کنند
سیتنا
15هزار مترمربع به زیست بوم نوآوری پیوست
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
ستاری: مشهد در زمینه نوآوری پیشروتر از تهران است
عصر ایران
مشهد در زمینه نوآوری پیشروتر از تهران است
خبرآنلاین
بازدید معاون اول رییس جمهور از پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان
برنا نیوز
اخبار مرتبط
bltعصر ایران : بازگشت 2 هزار دانشجوی ایرانی از 100 دانشگاه برتر دنیا به کشور
bltایرنا : همکاری های بین المللی فناوری های زمین شناسی و معدن گسترش می یابد
bltاقتصاد آنلاین : همکاری های بین المللی در حوزه فناوری های زمین شناسی و معدن گسترش می یابد
bltایسنا : ستاری خبر داد: بازگشت 2هزار دانشجوی ایرانی از صد دانشگاه برتر دنیا به کشور
bltمهر نیوز : بازار صادراتی شرکتهای دانش بنیان در کنیا گسترش می یابد
bltبانکداری ایرانی : فاز نخست پارک علم و فناوری ایرانیان در" آیلند" آماده بهره برداری است
bltخبرگزاری دانشجو : کرمی: معاون علمی و فناوری در راس یک هیات تجاری و دانش بنیان به کنیا سفر کرد
bltایبنا : تکمیل فاز نخست پارک علم و فناوری ایرانیان در شهر آیلند
bltحزب الله نیوز : فاز نخست پارک علم و فناوری ایرانیان در شهر آیلند آماده بهره برداری است
bltمهر نیوز : روابط فناورانه ایران و ارمنستان گسترش می یابد
bltایران آنلاین : نفوذ فناوری به حوزه نشر و کتاب
bltمرآت نیوز : احداث پارک علم و فناوری ایران شتاب گرفت
bltشفاف نیوز : حضور بیش از 5 هزار شرکت دانش بنیان در نمایشگاه بین المللی نفت
bltسیتنا : گسترش زیست بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : زیست بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور گسترده تر می شود
bltعصر پرس : ستاری: زیست بوم نوآوری با نخستین شهر هوشمند کشور گسترده تر می شود
bltخبرگزاری دانشجو : بزرگ ترین مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو کشور افتتاح شد / فراخوانی برای رفع نیاز و ورود نوآوری به صنعت خودرو
bltایرنا : بزرگ ترین مرکز نوآوری صنعت قطعه سازی خودرو کشور گشایش یافت
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : ستاری: ایجاد صنعت ارمغان حرکت های نوآورانه دانش بنیان ها برای خودروسازی است
bltخبرگزاری دانشجو : جهانگیری: تقویت اقتصاد دانش بنیان باعث روند معکوس مهاجرت نخبگان شده است / لزوم رفع موانع پیش روی دانش بنیان ها
bltعصر پرس : 10 شرکتی که فناوری های مکان محور را توسعه دادند بشناسیم
bltمهر نیوز : رفع موانع پیش روی دانش بنیان ها ضروری است
bltایرنا : 10 شرکت دانش بنیان ژئوماتیک موفق به تجاری سازی محصول شدند
bltایسنا : ابهام در فراخوان تاسیس کارخانه نوآوری بوشهر /ضرورت ورود نهادهای نظارتی
bltتسنیم : جشنواره جهادگران علم و فناوری سپاه امام رضا(ع) برپا می شود
bltمردم نیوز : راه اندازی مرکز اکتشافات معدنی
bltبازار نیوز : مرکز نوآوری زمین شناسی راه اندازی می شود
bltایران اکونومیست : علوم و فناوری های زمین به اقتصاد دانش بنیان رونق می بخشد
bltایرنا : اولین مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی راه اندازی شد
bltمهر نیوز : فعالیت شرکتهای دانش بنیان در حوزه زمین شناسی و اکتشافات معدنی
bltایسنا : ایجاد پل ارتباطی میان دانش و بازار کار حوزه زمین شناسی و اکتشافات معدنی با توسعه مرکز نوآوری
bltایسنا : گسترش حمایت از ایده های نوآورانه زمین شناسی با راه اندازی مرکز نوآوری تخصصی
bltمهر نیوز : مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی راه اندازی می شود
bltخبرگزاری حوزه : تولید واکسن ایرانی آنفولانزا در یک شرکت دانش بنیان بعد از 30 سال | نوبت حمایت مسئولان است
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : 4 مرکز نوآوری خلاق خوزستان گشایش یافت
bltسیتنا : کارخانه های نوآوری شهر را هوشمند می کنند
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : 15هزار مترمربع به زیست بوم نوآوری پیوست
bltعصر ایران : ستاری: مشهد در زمینه نوآوری پیشروتر از تهران است
bltخبرآنلاین : مشهد در زمینه نوآوری پیشروتر از تهران است
bltبرنا نیوز : بازدید معاون اول رییس جمهور از پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.